پارلمان عراق، تهدید‌های ساختگی و فرصت‌های واقعی/ خواب کاخ سفید برای عراق تعبیر نشد!

گروه جهان الف،   3970331154 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پارلمان عراق، تهدید‌های ساختگی و فرصت‌های واقعی/ خواب کاخ سفید برای عراق تعبیر نشد!

چهارمین انتخابات پارلمانی عراق در حالی در بغداد و سایر شهر‌ها برگزار شد که می‌توان از آن به عنوان رای گیری در پسا داعش یاد کرد، بحرانی که نزدیک به چهارسال وقت و انرژی کشور نخل‌ستان‌ها را به خود اختصاص داد.

امسال سال انتخاب‌ها در غرب آسیا بود، مردم دو کشور مهم و راهبردی در منطقه یعنی لبنان و عراق پای صندوق‌های رای رفتند تا نامزد‌های مورد نظر خود را  راهی پارلمان  کنند، در حالیکه انتخابات لبنان با حواشی پیش از آن به پیروزی حزب الله منتهی شد؛ اما حاشیه‌ها در عراق پرنگ‌تر بود چرا که علاوه بر آتش سوزی صندوق های رای که انتخابات را تا مرز برگزاری دوباره برد، این کشور دو بحران اساسی را نیز پشت سر گذاشت تا مردمانش انگشت های آب رنگ خود را به نشانه انتخاب جلوی دوربین های خبری بگیرند. 

چهارمین انتخابات پارلمانی  عراق در حالی در  بغداد و سایر شهر‌ها برگزار شد که می‌توان از آن به عنوان رای گیری در پسا داعش  یاد کرد، بحرانی که نزدیک به چهارسال وقت و انرژی کشور نخل‌ستان‌ها  را به خود اختصاص داد. همچنین از دیگرمسائلی که باعث شد انتخابات اخیر در عراق ویژگی متمایزی پیدا کند مربوط به این موضوع است که تقریبا سال گذشته در همین روز‌ها  بود، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق ساز جدایی از  دولت مرکزی را کوک کرد، سازی که معلوم بود دمنده اصلی آن رژیم صهیونیستی است. موجودیتی که تجزیه در منطقه آرزوی دیرینه آن است تا خود را در لابه لای شکاف مرز‌ها جاکند، لذا باید گفت نمایندگان پارلمان عراق در حالی بر صندلی‌های قرمز پارلمان  تکیه خواهند زد که از سنگ لاخ جنگ و تجزیه جان سالم به در برده اند.  

اما با پیروزی مقتدا صدر در این انتخابات  برخی گروه‌ها و طیف‌های فکری با فضا سازی رسانه‌ای این طور القا کردند که نتیجه انتخابات عراق شاید چندان به نفع ایران نباشد. در حالیکه در پاسخ به این ابهام آفرینی‌ها باید گفت، تجربه سیاسی عراقی‌ها، آن‌ها را به یک نقطه نظر مشترک  با ایران رسانده است. به طوریکه این انتخابات نه تنها نشان داد علایق مشترک مبتنی  بر آمریکا ستیزی  در میان دو کشور وجود دارد بلکه بغداد  متوجه شد، بحران‌های خانمان براندازی تنها با مقاومت به صلح و ثبات منتهی می‌شوند؛ لذا در این نوشتار سعی در بررسی این موضوع داریم و در صدد پاسخ به این سوال هستیم که چرا پارلمان عراق رنگ بوی آمریکا ستیزی به خود گرفته است؟ آیا می‌توان  برخلاف  نظر بدخواهان و کسانیکه به دنبال ایجاد خدشه در روابط فیمابین هستند تهدید‌های ساختگی  را به فرصت‌های واقعی  تبدیل کرد؟

در انتخابات اخیر بغداد  بیش از ۷۰۰۰ نامزد در قالب ۳۲۰حزب سیاسی و ائتلاف و فهرست انتخاباتی، برای تصدی ۳۲۸کرسی پارلمان با هم رقابت کردند؛ که در جریان آن  ائتلاف السائرون به رهبری  «مقتدا صدر» ۵۴کرسی، ائتلاف الفتح به رهبری «هادی العامری» ۴۷کرسی، ائتلاف النصر به رهبری «حیدر العبادی» ۴۲کرسی، ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری مالکی» ۲۵کرسی، حزب دموکرات کردستان به رهبری «مسعود بارزانی» ۲۵کرسی، ائتلاف الوطنیه به رهبری «ایاد علاوی» ۲۱کرسی و حزب حکمه الوطنی به رهبری «سید عمار حکیم» با ۲۰کرسی توانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان عراق را تصاحب کنند.

پارلمان عراق با  ۳۲۸ کرسی، وظیفه انتخاب نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور آینده  نیز را بر عهده دارد. در این میان، دومین انتخابات پارلمانی عراق  بعد از خروج کامل اشغالگران آمریکایی در سال ۲۰۱۱ و چهارمین انتخابات بعد از سقوط رژیم صدام حسین در حالی در  کمال امنیت و آسایش برگزار شد که حضور مردم این کشور  در پای صندوق‌های رای احزابی را در صدر جدول قرار داد که مقاومت را مهم‌ترین توشه راه خود می‌دانند یا حداقل آمریکا ستیزی جزیی از نظرات آن‌ها محسوب می‌شود، به طوریکه السائرون، فتح و النصر از جمله ائتلاف‌های صدر نشین  لیگ انتخاباتی عراق شدند.

در حالیکه آرایش سیاسی ائتلاف‌های انتخاباتی این دوره در مقایسه با دوره‌های گذشته از ویژگی‌های خاصی برخوردار بود و این امر در ائتلاف‌های انتخاباتی شیعیان بیشتر به چشم می‌خورد. شاید مهم‌ترین ویژگی ائتلاف‌های انتخاباتی شیعیان در این دوره، تکثر در ائتلاف‌ها بود  که در مقایسه با دوره‌های پیشین بی سابقه  است. طی این دوره، ائتلاف‌های انتخاباتی شیعیان به ۴ ائتلاف رسید و هر یک از آن‌ها سعی داشتند  به صورت جداگانه وزن و جایگاه خود را در انتخابات آینده مورد محک قرار دهد. علاوه بر این، ۲ ائتلاف برجسته از سوی اهل سنت و ۱ ائتلاف نیز از سوی کرد‌ها و ائتلاف دیگری نیز از سوی اقلیت‌ها به عنوان ائتلاف‌های برجسته و تاثیرگذار  انتخابات بودند. 

مقتدی صدر، نامزد انتخاباتی که در قالب ائتلاف السائرون پیشرو انتخابات در عراق شد، علی رغم تمام گمانه زنی هایی که در مورد وی مطرح است استقلال عراق را به هر چیز دیگری ترجیح می دهد و در این مسیر از هر راهبردی بهره برداری می کند. با پیروزی این روحانی شیعه و برجسته عراقی، می‌توان پیکان استقلال طلبی وی و مخالفتش با حضور کشور‌های خارجی در عراق را به طرف دولت‌های مداخله گر بیرون  از منطقه هدایت کرد. این روحانی شیعه ظرفیت قابل توجهی را  برای مقابله با آمریکا نشان داده است؛ لذا دیدگاههای آمریکا ستیزانه  صدر قابل اهمیت و ارزش گذاری است و این همان تبدیل تهدید ساختگی به یک فرصت واقعی است.

در این میان شبکه خبری سومریه نیوز به نقل از مقتدی صدر  رهبر لیست "سائرون" ،گفت: آمریکا کشوری اشغالگر است که اجازه نمی‌دهیم به هیچ وجه در امور داخلی ما مداخله کند. وی درباره ایران نیز تصریح کرد: ایران کشور همسایه ماست که نگران منافع خودش است. ما امیدواریم در امور عراق دخالت نکند، متقابلا ما نیز نمی‌پذیریم کسی در امور ایران مداخله کند. با توجه به این موضع گیری آنچه که باعث یک تصمیم راهبردی می‌شود تاکید بر بخش اول است، یعنی "مخالفت با آمریکا"، این همان چیزیست که می‌تواند  به نقطه  اشتراک  بین پارلمان جدید عراق در ارتباط  با همسایه خود  تبدیل شود. عراقی‌ها  تجربه تلخی را از مداخله و حضور نظامی در کشورشان دارند و همین امر سبب شده است تا با قاطعیت نسبت به هر نفوذ و مداخله‌ای واکنش نشان دهند، بنابراین انتخابات اخیر یکی از این واکنش‌ها بود، پیروزی خبرنگاری که روزی به طرف بوش پسر لنگه کفش پرت کرد، خود گواه از سر درون است.

همچنین در ادامه می توانیم  پاسخ سوال اولمان را نیز  در  ائتلاف سائرون  با فتح، به روشنی  پیدا کنیم. برجسته‌ترین ویژگی فتحی‌ها این است که احزاب و جریان‌های را در دل خود  جای داده اند که در روزگار تاخت و تاز داعش اسلحه به دست گرفتند و با عنوان حشد الشعبی و نیرو‌های بسیج مردمی به پیکار با پرچم سیاهان رفتند تا جاییکه عده ای آن‌ها را حزب الله عراق نامیدند و این فرضیه که عراق به یکی دیگر از بال‌های مقاومت در منطقه تبدیل خواهد شد را مطرح کردند. هادی العامری رئیس لیست فتح همان کسی است که رهبری مبارزه با داعش را بر عهده داشته‌‎است. شخصی که در اوج بحران داعش و پیش روی این گروهک تکفیری به بغداد به همراه ۴ هزار نیروی مبارز در استان دیاله از پایتخت این کشور در برابر هجمه تروریست‌ها دفاع کرد، شخصی که از آن به عنوان همرزم سردار سلیمانی نیز یاد می‌شود. اگر از بحث‌های سیاسی و داخلی در انتخابات عراق عبور کنیم و به صورت کلی‌تر روند انتخابات پارلمانی این کشور را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که مقاومت محوری و استقلال طلبی عصاره تفکر پارلمان جدید عراق خواهد بود.

در سال ۲۰۰۳ بود که آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و ایجاد یک دموکراسی دستوری  به عراق لشکرکشی کردند تا به زعم خود برای آن‌ها آزادی به ارمغان بیاورند، اما آزادی و صلح به بار نیاوردند که هیچ؟! بلکه خسارت جبران ناپذیری را نیز به زیر ساخت‌های عراق وارد کردند. با گذشت زمان  کم کم مردم عراق خود را پیدا کردند و از زیر آوار دیکتاتوری و جنگ سر برآوردند، زمزمه خروج آمریکایی‌ها از عراق مطرح شد، ولی  خاک این کشور به  قدری غنی بود که آنسوی آبی‌ها  به راحتی نمی‌توانستند  از آن دل بکنند. لذا، تصمیم بر این شد از هر آنچه که می‌تواند عراق را به بی ثباتی بکشاند باید حمایت کرد که ناگهان سرو کله داعش پیدا  شد و پا به نخلستان‌های حاصلخیز عراق گذاشت تا دوباره حضور نظامی آمریکا را در این کشور تضمین شود. تا جاییکه وزیرخارجه سابق آمریکا در کتاب خود با عنوان "گزینه‌های دشوار" سخنان غافلگیر کننده‌ای را مطرح ساخت و اذعان کرد داعش  ساخته دست آمریکا با هدف تقسیم خاورمیانه است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود نوشت: ما وارد جنگ عراق، لیبی و سوریه شدیم و همه چیز بر وفق مراد و بسیار خوب بود، اما ناگهان انقلاب مصر در ۳۰ ژوئن رخ داد و همه چیز ظرف ۷۲ ساعت تغییر کرد. وی در ادامه آورده است: من به ۱۱۲ کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود، اما ناگهان همه چیز فروپاشید، توافق شده بود تا دولت اسلامی (داعش) در روز ۵ ژوئیه ۲۰۱۳ اعلام شود و  منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریعتر آن را به رسمیت بشناسیم. 

علاوه بر این، همین یک سال پیش بود که آمریکا و اسرائیل دوباره خواب جدیدی را برای عراق دیدند که تعبیر آن شد، " تجزیه"؛ این بار آمریکایی‌ها برای خوش خدمتی به صهیونیست‌ها پس از شکست داعش و عقب نشینی آن قائله جدیدی را برای عراقی‌ها به پا کردند؛ در کش و قوس نفس‌های آخر داعش بود که  مسعود بارزانی اوضاع گِل آلود را برای گرفتن ماهی جدایی طلبی مغتنم شمرد و نزدیک به سه ماه توجه منطقه و بغداد را به شمال عراق متمرکز کرد. اما این توطئه نیز با زیرکی و تصمیم گیری‌ها نقش بر آب شد تا مردم مقاوم عراق از این گذرگاه سخت نیز به سلامت عبور کنند. تمام این قصه‌ها نشان می‌دهد خط عبور کشور عراق، به ایستگاهی مشترک با ایران برای مقابله با استکبار رسیده است.

انتخابات پارلمانی عراق یک تابلوی نقاشی از همه رنگ است که ایران با دیدی واقع گرایانه نسبت به آن برخورد خواهد کرد. اینکه عده‌ای از افراد تلاش می‌کنند یک نگاه تک بعدی را به سیاست خارجی ایران اختصاص دهند حاکی از عدم آشنایی‌ آن‌ها از رابطه دو طرفه تهران - بغداد است؛ لذا ایران به دور از هر دخالتی و با احترام به استقلال و حاکمیت همسایه غربی خود به دنبال صلح و ثبات در آن است، زیرا هر آنچه که باعث ناآرامی در این کشور شود به طور مستقیم و غیر مستقیم بر ایران نیز تاثیر خواهد گذاشت.  آنچه که در قالب وحدت خود را نشان داده  این است که نمایندگان راه یافته به پارلمان دارای گرایشات ضد آمریکایی هستند و این امر می‌تواند نقطه اشتراک ایران با انتخاب شدگان عراقی باشد. در عین حال خالی از لطف نیست اگر بگوییم در  دنیا  هیچ دو کشوری نیستند که به طور قطع به یقین مواضع مشترک و همسو داشته باشند و هر چقدر هم دارای مواضع مشترک باشند در جا‌هایی دچار اختلاف نظر می‌شوند.

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1397/3/28/8180341_413.jpg

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۹۶۸۸۰۱۶:۵۲:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۳۱
در همسایگی ایران یک عراق قدرتمند ویکپارچه آرزوی مااست

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. مظلومی که داستان ندارد

 6. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 7. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 8. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 11. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 12. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 13. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 14. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 17. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 18. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 19. بیدار بمان آقای فوکویاما

 20. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 21. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 22. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 23. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 24. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 25. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 3. بیدار بمان آقای فوکویاما

 4. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 5. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 6. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 7. دیدار محرمانه رئیس ارتش اسرائیل با ولیعهد ابوظبی

 8. استرالیا، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت

 9. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 10. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 11. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 12. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 13. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 14. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 15. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

 16. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 17. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. مظلومی که داستان ندارد

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 8. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 14. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 15. سقوط یک قبیله!

 16. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 17. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 18. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 21. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 22. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 23. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

آخرین عناوین