اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

گروه جهان الف،   3970331090

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر سازمان ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد اما تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی به ضرر واشنگتن و تل آویو تمام می شود.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید در ادامه سیاست هایی که برخلاف جریان های بین المللی در پیش می گیرد این بار از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. بهانه اصلی آمریکا نگاه خصمانه اعضای جامعه جهانی و این شورا به رژیم صهیونیستی است. پیش از این خروج ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس، پیمان نفتا و توافق هسته ای با ایران رویکردهای اقتصادی و سیاسی دونالد ترامپ را آشکار کرد؛ حال وی با پشت کردن به این نهاد سازمان ملل متحد، رویکرد ایالات متحده به مسائل حقوق بشری را هم به جهانیان نشان داد. جالب اینجاست که واشنگتن این هزینه را به خاطر رژیمی انجام می دهد که از هیچ گونه اشغالگری، تجاوز و کشتاری دریغ نمی ورزد و بسیاری از حقوق اولیه فلسطینی ها را نادیده می انگارد. آخرین تعدی صهیونیست ها به حقوق فلسطینیان بی توجهی به توافق های بین المللی و تاریخی و تغییر وضعیت سیاسی و اجتماعی شهر بیت المقدس با وجود مخالفت آشکار کشورهای جهان و مقام های فلسطین بوده است.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هنگام اعلام خروج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل، دلیل این اقدام را عملکرد ضعیف شورا در مقابل برخی کشورها و نگاه متعصبانه و تصمیم‌ های هدفدار شورا علیه اسرائیل بیان کرد. روزنامه «واشنگن پست» در گزارشی عنوان داشت از مدت ها قبل سفیر آمریکا در سازمان ملل به شدت به دنبال تغییرات کلی و جامع در ساختار این شورا بوده است زیرا نسبت به اعضا و نوع تصمیم گیری آن انتقاد شدید دارد.

حال که واشنگتن نتوانست به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کند سعی دارد با خروج خود، شرایط را به طور کلی تغییر دهد. نشریه «نیویورک پست» تاکید دارد که ترامپ و هیلی در دوره اخیر تلاش های بسیاری را برای وادار کردن سازمان ملل به لحاظ کردن تغییرات مورد نظر آمریکا انجام دادند اما موفق به این کار نشدند.

نیکی هیلی در سخنان خود با نگاهی طلبکارانه عنوان داشت: ما بارها به دیگر اعضا فرصت دادیم و ماه ها مشاوره و مذاکره کردیم. با اینکه برخی کشورها با موضع واشنگتن موافق هستند اما تشخیص کشورها ادامه این روند با ساختار کنونی بود. جالب اینجاست که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در تایید دیدگاه و تصمیم آمریکا اظهار داشت که این شورا رفتار ریاکارانه ای دارد زیرا کشورهایی در آن حضور دارند که بدترین نمایندگان حقوق بشر در دنیا هستند.

سران رژیم صهیونیستی تقریبا تنها مقام ها در جهان بودند که به تمجید از این اقدام پرداختند. دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با استقبال از این اقدام کاخ سفید، آن را تصمیمی شجاعانه در مقابل اقدامات دروغین شورا تفسیر کرد.

**اقدام آمریکا به ضرر تل آویو تمام می شود
به اعتقاد فعالان سازمان های حقوق بشری این اقدام دونالد ترامپ اقدامی غیرعقلانی بود که تاثیر ناامید کننده و منفی را بر خط مشی های حقوق بشری در جهان خواهد داشت زیرا دفاع از اسرائیل در مقابل انتقادها نمی تواند بهانه خوبی برای ناکارآمد کردن تلاش های حقوق بشری این نهاد باشد. «کنت روث» مدیراجرایی دیده بان حقوق بشر در انتقاد از بهانه ترامپ برای خروج از این شورا اظهار داشت: شورا نقش مهمی را در کشورهایی همچون کره شمالی، سوریه، سودان و میانمار ایفا کرد اما رئیس جمهور آمریکا تنها نگران دفاع از اسرائیل است.

تارنمای نشریه Real Clear Politics هم در گزارشی با اشاره به تقدیر و تشکر نتانیاهو از این اقدام کاخ سفید آورده است: از سال 2006 تا 2016 بیشترین محکومیت ها در شورای حقوق بشر علیه اقدامات اسرائیل صورت گرفته است. در این دوره اسرائیل 68 محکومیت را دریافت کرد حال آنکه برای سوریه که در رتبه دوم قرار داد این شورا 20 مورد محکومیت صادر کرد. این نهاد حقوق بشری 11 بار اقدامات دولت برمه و 9 مورد دولت کره شمالی را محکوم ساخت همچنین در 6 مورد در زمینه سیاست های بلاروس و ایران ابرازنظر کرد. در واقع تعداد قطعنامه هایی که شورای حقوق بشر از زمان تاسیس خود علیه اسرائیل صادر کرده است بیشتر از مجموع قطعنامه ها علیه همه کشورهای دیگر است.

گزارش نشریه Common Dreams نیز به نقل از یکی از مدیران آکسفام بر این امر تاکید دارد که به نظر می رسد دولت ترامپ اعتقاد پیدا کرده است به جای تقویت رویه ها، با ایجاد مانع و از کار انداختن مقررات حقوق بشری، می تواند دستاوردهای بیشتری را کسب کند. این گزارش اگرچه رفتار کاخ سفید را خشمگینانه ارزیابی کرد اما آن را اقدامی شگفت آور ندانست زیرا مانند گذشته در ادامه حمایت های بی پایان این کشور از مهمترین ناقض حقوق بشر صورت گرفته است. در حقیقت این اقدام آخرین نمونه از حمایت های نامشروط واشنگتن از تل آویل بود که نشان داد معیارهای حقوق بشری متفاوت هستند و رژیم صهیونیستی به یکی از تهدیدهای اصلی در دفاع کشورها از موازین حقوق بشری تبدیل شده است.

به نوشته این گزارش، هیلی این شورا را شایسته نام آن نمی داند و به شدت از پذیرش نقض حقوق بشر از سوی مهمترین متحد کاخ سفید خودداری می کند. واشنگتن در مقابل جرایم جنگی که این رژیم در کرانه باختری و غزه مرتکب می شود سکوت می کند و حتی حامی جدی سیاست های آن شده است. حال کاخ سفید می گوید «تعهدات حقوق بشری به ایالات متحده اجازه نمی دهد تا بخشی از یک سازمان دو رو و خودخواه باشد که حقوق بشر را به سخره گرفته است».

«ابی مکسمن» مدیر سازمان آکسفام آمریکا بر این اعتقاد است دیپلماسی بازی برد و باخت نیست و ایجاد تغییرات برای مردم جهان نیازمند تعهد بلندمدت به حقوق بشر است. موضوع هایی همچون اسلحه و پناهندگی در آمریکا هم از مواردی هستند که اهمیت ویژه ای در حوزه حقوق بشر دارند. سازمان عفو بین الملل هم توئیت معنی داری را منتشر و عنوان کرده است که ایالات متحده هیچ دلیل مناسبی برای خروج از شورا ندارد.

تصمیم برای ترک بدنه 47 عضوی این سازمان ادامه همان سیاست های یک سال و نیم گذشته کاخ سفید بود و برای جامعه بین المللی تداعی کننده مخالفت واشنگتن با توافق های جمعی و بین المللی در حوزه های تجاری، دفاعی و تغییرات آب و هوایی شد. تحلیل روزنامه واشنگتن پست موضوع خروج ترامپ یک سال پیش از پایان دوره سه ساله عضویت در این شورا را ضربه ای مهم به کارکردهای حقوق بشری آن ارزیابی کرد. «الیوت انجل» از اعضای برجسته دموکرات مجلس آمریکا هم تاکید دارد: ایالات متحده با کنار کشیدن از این شورا، مهمترین اهرم خود برای فشار بر بازیگران بد را از دست می دهد؛ این موضوع شرایط علیه اسرائیل را وخیم می سازد.

تحلیلگران بر این باورند که اقدام کاخ سفید مهمترین حامی رژیم صهیونیستی در زمینه حقوق بشر را از آن ها می گیرد و از این به بعد تل آویو را در همه نشست های این شورا، هدف تیغ تند انتقادها قرار می دهد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 2. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 3. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 4. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 5. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 6. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 7. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 8. شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد

 9. ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

 10. ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه ۶۰ + عکس

 11. وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

 12. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 13. باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است

 14. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 15. توهین به هنرمندان

 16. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 17. یکی بخر، دو تا ببر به سبک سایپا!

 18. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 19. دولت نه بسته حمایتی داد و نه موافق تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس بود

 20. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 21. در مورد حاکمیت دولت بر همه چیز، تا کی در بر همان پاشنه خواهد چرخید

 22. فعال اصلاح‌طلب: "آخوندی" یک فرغون آسفالت در جاده‌ها نریخته است

 23. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 24. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 25. فاتحه تهران را بخوانیم

پربحث‌های دیروز

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 3. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 4. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 5. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 6. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 7. نمک دریا بدترین نوع نمک خوراکی است

 8. دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند

 9. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 10. خواننده «آمریکا آمریکا» در آمریکا زندگی می‌کند؟ + تصاویر

 11. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

 12. زاکانی: لاریجانی در مکتب امام می‌لنگد/ جریان انقلابی باید از خواب بیدار شود

 13. خوسوزی پسر ۲۰ ساله مقابل وزارت کار

 14. پیشروی سریع یک ژن خوب/ بازی سران اصلاح طلب با «گزینه های فیک» برای حذف پسر هاشمی/ دلیل بازداشت وزیر سابق/ سند برای رد ادعای آخوندی/ راه پیروزی بر ترامپ از داخل کشور می گذرد

 15. قتل هوادار استقلال در پایان فینال لیگ قهرمانان آسیا

 16. فلاحت‌پیشه: پمپئو در آینده نزدیک اتحاد بیشتر بین مردم و مسئولان ایران را خواهد دید

 17. مگه قرار نبود قحطی بیاد؟  

 18. سرپل‌ذهاب یک سال پس از زلزله  

 19. روایت خانم خبرنگار از حضور در استادیوم آزادی

 20. آیت‌الله علم‌الهدی: CFT حرام و نامشروع است/ بعضی از نمایندگان به قرآن پایبند نیستند/ نامه آیت‌الله یزدی به‌جا و بسیار محترمانه بود

 21. رئیس سازمان صداوسیما: بودجه کل شبکه‌های صداوسیما به اندازه یک کانال خارجی است

 22. وزیر کشور: مردم از برگزاری مراسم روز کوروش سال‌های گذشته دلخور هستند

 23. آخوندی: رویکرد من برای شهرداری، ایجاد حکومت محلی است

 24. ماجرای پیشنهادهای روی میز زنگنه

 25. وزیر اقتصاد: اصلاح نظام بانکی کلید خورد/ قراری برای افزایش قیمت بنزین نداریم

پربحث‌های هفته

 1. آیا سپاه 90 درصد اقتصاد را در دست دارد؟/ بازی خوردن چهره های شناخته شده داخلی در بازی آمریکایی ها/ توان نظامی سپاه هدف اصلی دشمن

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 6. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 7. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. ماجرای عجیب دعوای امام جمعه با بخشدار سر گرفتن میکروفن!+ فیلم و عکس

 12. دوست دارم آخوندی شهردار تهران شود!  

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود

 15. واکنش آیت‌الله شبیری به نامه آیت‌الله یزدی: ایشان دلسوز انقلاب و انسان متدینی است، ایشان را قبول دارم

 16. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 17. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 18. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 19. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 20. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 21. روحانی: "مرگ بر آمریکا" را عملی کنیم/ با افتخار تحریم را می‌شکنیم

 22. آقایان! عذرخواهی کنید

 23. ۴عامل اصلی رشد حجم نقدینگی و چرخه باطلی که آن را افزایش داد/ کدام اقدامات منجر به کاهش ارزش پول ملی شد؟/ رشد ۱۸۱درصدی بدهی دولت روحانی با استقراض از بانک‌ها+ نمودار

 24. ظریف: آرزوهای بهتری برای برجام داشتم/ با افتخار می‌گویم برجام بهترین توافق ممکن بود

 25. یک عکس مسئله‌دار در راهپیمایی ۱۳ آبان

پربحث‌های امروز

 1. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 2. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 3. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 4. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 5. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 6. واکنش ظریف به پمپئو و افشای طرح عربستان برای ترور سردار سلیمانی

 7. «محمد بن سلمان» و حرکت به سمت تحقق رؤیای هسته‌ای

 8. روزنامه انگلیسی: تحریم‌ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد

 9. اتحادیه‌اروپا درباره گرسنگی در یمن هشدار داد

 10. دیپلمات غربی: نشانه‌ای از تغییر رفتار هسته‌ای ایران مشاهده نمی‌شود

 11. «هیلاری» نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌شود

 12. کرملین: گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره روابط دوجانبه بود

 13. حماس: روابط با ایران راهبردی و مواجهه با رژیم اشغالگر است

 14. آغاز مانور مشترک کویت با فرانسه

 15. آژانس انرژی اتمی برای سیزدهمین بار پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در برجام را تایید کرد

 16. واکنش آلمان به ارسال فایل صوتی قتل «خاشقجی» توسط ترکیه

 17. شکایت ایران از آمریکا هفته آینده به IMO تقدیم می‌شود

 18. عربستان نفت خود را در هند ذخیره سازی می کند

 19. آنکارا: اتهام فرانسه درباره «سیاسی‌بازی» در پرونده خاشقچی پذیرفتنی نیست

 20. نتانیاهو از تمایل به کناره‌گیری خبر داد

 21. تظاهرات کابل با ارتباط تلفنی «اشرف‌غنی» خاتمه یافت

 22. پوتین: روسیه به دنبال ایجاد روابط دوستانه با کشورهای اسلامی است

 23. چین: آمریکا در تحریم ایران تنها مانده

 24. مکرون: ترامپ حضور ما در برجام را پذیرفته است

 25. جزئیات عملیات شب گذشته اسرائیل در غزه/ حماس: درحال بررسی نحوه پاسخ هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 2. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 3. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 4. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 5. نتانیاهو سرانجام با پوتین در کاخ الیزه دیدار کرد

 6. حماس: هرگز اجازه اجرای «معامله قرن» را نخواهیم داد

 7. برگزاری تظاهرات گسترده‌ مقابل کنسولگری عربستان در استانبول

 8. پسکوف: پوتین و ترامپ درباره پیمان ۱۹۸۷ صحبتی نداشته‌اند

 9. دیپلمات فرانسوی ادعای آمریکا درباره تحریم های ایران را رد کرد

 10. توییت ترامپ پس از حضور در مراسم سالروز پایان جنگ جهانی اول

 11. اظهارات ضدایرانی نتانیاهو در پاریس

 12. ۳۰ مقام دولت اوباما خواستار پایان جنگ در یمن شدند

 13. عبدالمهدی: داعش همچون سرطان است، باید کاملا نابود شود

 14. پوتین و ترامپ در پاریس دیدار و رایزنی کردند

 15. پوتین در پاریس با گوترش و یونکر دیدار کرد

 16. رئیس‌جمهور عراق: آمریکا باید نگاه ویژه به عراق در رابطه با تحریم‌های ایران داشته باشد

 17. امارات: از سیاست‌های ترامپ در قبال ایران حمایت می‌کنیم

 18. انفجار در ترکیه به مرگ دو نظامی انجامید

 19. موشک‌‌های نقطه زن حزب الله در دستور کار نتانیاهو در دیدار با ماکرون

 20. هزاران معترض ضد ترامپ در پاریس فریاد زدند

 21. پوتین: روسیه آماده گفتگو با آمریکا است

 22. حزب کارگر انگلیس: به برگزیت رای نخواهیم داد

 23. چرا بن سلمان به استقبال همتای اماراتی خود نرفت؟

 24. هردو بدعهد!/ تکرار بدون کم‌وکاست سیاست‌های اوباما توسط ترامپ

 25. سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان

پربحث‌های هفته

 1. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 2. آمریکا بزرگترین فروشنده دانه سویا به ایران شد

 3. وزارت خارجه آمریکا: بروز حادثه برای نفت‌کش‌های ایرانی خیلی محتمل است

 4. واکنش آمریکا به گاف تحریم سانچی و بانک تات

 5. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 6. «سوئیفت» دسترسی برخی بانک‌های ایران را تعلیق کرد/«قوانین مسدودساز» اروپا چه شد؟

 7. شوی هالیوودی ترامپ و وقت‌کشی اروپایی‌ها/ آیا دستگاه دیپلماسی به روزهای مبادا هم فکر کرده است؟

 8. مشاجره لفظی ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان+فیلم و عکس

 9. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 10. تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

 11. اروپایی‌ها بدانند ایران صبر زیادی ندارد/دستمان برای عمل نکردن به تعهدات برجامی باز است

 12. وزیر نفت: روزهای سختی در انتظار مصرف‌کنندگان نفت جهان است

 13. اهداف سلطان قابوس از دعوت نتانیاهو به مسقط چه بود؟

 14. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 15. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 16. لوئیس فراخان در تهران: اگر ماشه جنگ کشیده شود پایان آمریکا را رقم خواهد زد

 17. واکنش‌ها به بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران/ استراتژی که نتیجه معکوس دارد و صادراتی که صفر نشد

 18. عراقچی: ترامپ مجبور خواهد شد با زبان تکریم با مردم ایران صحبت کند/ اسامی تحریم جدید فقط یک شو هستند/ به زانو در آوردن ایران را در خواب خواهند دید

 19. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 20. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 21. تاسف اتحادیه اروپا از تصمیم سوئیفت در تعلیق دسترسی بانک های ایرانی

 22. واکنش ظریف به تحریم نفت‌کش تحریم‌شده و بانک تعطیل شده از سوی آمریکا

 23. وزیر خزانه‌داری آمریکا:‌ تحریم‌های جدید ایران را مجبور به امضای توافق جدید خواهد کرد

 24. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 25. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

آخرین عناوین