سپینو-مگنت

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

گروه جهان الف،   3970331090

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر سازمان ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد اما تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی به ضرر واشنگتن و تل آویو تمام می شود.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید در ادامه سیاست هایی که برخلاف جریان های بین المللی در پیش می گیرد این بار از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. بهانه اصلی آمریکا نگاه خصمانه اعضای جامعه جهانی و این شورا به رژیم صهیونیستی است. پیش از این خروج ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس، پیمان نفتا و توافق هسته ای با ایران رویکردهای اقتصادی و سیاسی دونالد ترامپ را آشکار کرد؛ حال وی با پشت کردن به این نهاد سازمان ملل متحد، رویکرد ایالات متحده به مسائل حقوق بشری را هم به جهانیان نشان داد. جالب اینجاست که واشنگتن این هزینه را به خاطر رژیمی انجام می دهد که از هیچ گونه اشغالگری، تجاوز و کشتاری دریغ نمی ورزد و بسیاری از حقوق اولیه فلسطینی ها را نادیده می انگارد. آخرین تعدی صهیونیست ها به حقوق فلسطینیان بی توجهی به توافق های بین المللی و تاریخی و تغییر وضعیت سیاسی و اجتماعی شهر بیت المقدس با وجود مخالفت آشکار کشورهای جهان و مقام های فلسطین بوده است.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هنگام اعلام خروج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل، دلیل این اقدام را عملکرد ضعیف شورا در مقابل برخی کشورها و نگاه متعصبانه و تصمیم‌ های هدفدار شورا علیه اسرائیل بیان کرد. روزنامه «واشنگن پست» در گزارشی عنوان داشت از مدت ها قبل سفیر آمریکا در سازمان ملل به شدت به دنبال تغییرات کلی و جامع در ساختار این شورا بوده است زیرا نسبت به اعضا و نوع تصمیم گیری آن انتقاد شدید دارد.

حال که واشنگتن نتوانست به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کند سعی دارد با خروج خود، شرایط را به طور کلی تغییر دهد. نشریه «نیویورک پست» تاکید دارد که ترامپ و هیلی در دوره اخیر تلاش های بسیاری را برای وادار کردن سازمان ملل به لحاظ کردن تغییرات مورد نظر آمریکا انجام دادند اما موفق به این کار نشدند.

نیکی هیلی در سخنان خود با نگاهی طلبکارانه عنوان داشت: ما بارها به دیگر اعضا فرصت دادیم و ماه ها مشاوره و مذاکره کردیم. با اینکه برخی کشورها با موضع واشنگتن موافق هستند اما تشخیص کشورها ادامه این روند با ساختار کنونی بود. جالب اینجاست که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در تایید دیدگاه و تصمیم آمریکا اظهار داشت که این شورا رفتار ریاکارانه ای دارد زیرا کشورهایی در آن حضور دارند که بدترین نمایندگان حقوق بشر در دنیا هستند.

سران رژیم صهیونیستی تقریبا تنها مقام ها در جهان بودند که به تمجید از این اقدام پرداختند. دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با استقبال از این اقدام کاخ سفید، آن را تصمیمی شجاعانه در مقابل اقدامات دروغین شورا تفسیر کرد.

**اقدام آمریکا به ضرر تل آویو تمام می شود
به اعتقاد فعالان سازمان های حقوق بشری این اقدام دونالد ترامپ اقدامی غیرعقلانی بود که تاثیر ناامید کننده و منفی را بر خط مشی های حقوق بشری در جهان خواهد داشت زیرا دفاع از اسرائیل در مقابل انتقادها نمی تواند بهانه خوبی برای ناکارآمد کردن تلاش های حقوق بشری این نهاد باشد. «کنت روث» مدیراجرایی دیده بان حقوق بشر در انتقاد از بهانه ترامپ برای خروج از این شورا اظهار داشت: شورا نقش مهمی را در کشورهایی همچون کره شمالی، سوریه، سودان و میانمار ایفا کرد اما رئیس جمهور آمریکا تنها نگران دفاع از اسرائیل است.

تارنمای نشریه Real Clear Politics هم در گزارشی با اشاره به تقدیر و تشکر نتانیاهو از این اقدام کاخ سفید آورده است: از سال 2006 تا 2016 بیشترین محکومیت ها در شورای حقوق بشر علیه اقدامات اسرائیل صورت گرفته است. در این دوره اسرائیل 68 محکومیت را دریافت کرد حال آنکه برای سوریه که در رتبه دوم قرار داد این شورا 20 مورد محکومیت صادر کرد. این نهاد حقوق بشری 11 بار اقدامات دولت برمه و 9 مورد دولت کره شمالی را محکوم ساخت همچنین در 6 مورد در زمینه سیاست های بلاروس و ایران ابرازنظر کرد. در واقع تعداد قطعنامه هایی که شورای حقوق بشر از زمان تاسیس خود علیه اسرائیل صادر کرده است بیشتر از مجموع قطعنامه ها علیه همه کشورهای دیگر است.

گزارش نشریه Common Dreams نیز به نقل از یکی از مدیران آکسفام بر این امر تاکید دارد که به نظر می رسد دولت ترامپ اعتقاد پیدا کرده است به جای تقویت رویه ها، با ایجاد مانع و از کار انداختن مقررات حقوق بشری، می تواند دستاوردهای بیشتری را کسب کند. این گزارش اگرچه رفتار کاخ سفید را خشمگینانه ارزیابی کرد اما آن را اقدامی شگفت آور ندانست زیرا مانند گذشته در ادامه حمایت های بی پایان این کشور از مهمترین ناقض حقوق بشر صورت گرفته است. در حقیقت این اقدام آخرین نمونه از حمایت های نامشروط واشنگتن از تل آویل بود که نشان داد معیارهای حقوق بشری متفاوت هستند و رژیم صهیونیستی به یکی از تهدیدهای اصلی در دفاع کشورها از موازین حقوق بشری تبدیل شده است.

به نوشته این گزارش، هیلی این شورا را شایسته نام آن نمی داند و به شدت از پذیرش نقض حقوق بشر از سوی مهمترین متحد کاخ سفید خودداری می کند. واشنگتن در مقابل جرایم جنگی که این رژیم در کرانه باختری و غزه مرتکب می شود سکوت می کند و حتی حامی جدی سیاست های آن شده است. حال کاخ سفید می گوید «تعهدات حقوق بشری به ایالات متحده اجازه نمی دهد تا بخشی از یک سازمان دو رو و خودخواه باشد که حقوق بشر را به سخره گرفته است».

«ابی مکسمن» مدیر سازمان آکسفام آمریکا بر این اعتقاد است دیپلماسی بازی برد و باخت نیست و ایجاد تغییرات برای مردم جهان نیازمند تعهد بلندمدت به حقوق بشر است. موضوع هایی همچون اسلحه و پناهندگی در آمریکا هم از مواردی هستند که اهمیت ویژه ای در حوزه حقوق بشر دارند. سازمان عفو بین الملل هم توئیت معنی داری را منتشر و عنوان کرده است که ایالات متحده هیچ دلیل مناسبی برای خروج از شورا ندارد.

تصمیم برای ترک بدنه 47 عضوی این سازمان ادامه همان سیاست های یک سال و نیم گذشته کاخ سفید بود و برای جامعه بین المللی تداعی کننده مخالفت واشنگتن با توافق های جمعی و بین المللی در حوزه های تجاری، دفاعی و تغییرات آب و هوایی شد. تحلیل روزنامه واشنگتن پست موضوع خروج ترامپ یک سال پیش از پایان دوره سه ساله عضویت در این شورا را ضربه ای مهم به کارکردهای حقوق بشری آن ارزیابی کرد. «الیوت انجل» از اعضای برجسته دموکرات مجلس آمریکا هم تاکید دارد: ایالات متحده با کنار کشیدن از این شورا، مهمترین اهرم خود برای فشار بر بازیگران بد را از دست می دهد؛ این موضوع شرایط علیه اسرائیل را وخیم می سازد.

تحلیلگران بر این باورند که اقدام کاخ سفید مهمترین حامی رژیم صهیونیستی در زمینه حقوق بشر را از آن ها می گیرد و از این به بعد تل آویو را در همه نشست های این شورا، هدف تیغ تند انتقادها قرار می دهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. عامل سردرد تنشی را بشناسید

 2. جمله روشنی بخش امام خمینی (ره) درباره رمز پیروزی  

 3. ۳ دستور مهم اقتصادی در یک ماه

 4. آخرین وضعیت سلامتی سپند امیرسلیمانی

 5. علی کریمی استقلالی شد

 6. رادیو جای تلویزیون را گرفت + عکس

 7. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 8. پنج شگفتی جام جهانی ۲۰۱۸ را بشناسید

 9. صحبت‌های کدخدایی در مورد رد صلاحیت مینو خالقی پس از انتخابات + فیلم

 10. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 11. ترامپ برای دیدار با پوتین وارد فنلاند شد

 12. همیشه دست یک زن در میان است

 13. طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

 14. توصیه رئیس فیفا: اول از همه هیرو را در آغوش بگیرید

 15. بی‌تدبیری در بازسازی و ناامیدی از آینده در سرپل‌ذهاب

 16. رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی: از درون مرده‌ام

 17. ضرب الاجل کی‌روش تمام شد

 18. امضای قرارداد علی کریمی با استقلال در «تایم» همیشگی آبی‌پوشان

 19. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 20. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 24. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 25. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

پربحث‌های دیروز

 1. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 2. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 3. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 4. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 5. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 6. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 7. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 8. آقای «خ» کجاست؟

 9. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 10. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 11. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 12. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 13. با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز

 14. تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی مشکلات باشد

 15. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 16. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم

 17. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 18. محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ

 19. گرما ایران را در برمی گیرد / نگرانی از تامین برق ایران در چهارمین هفته تابستان

 20. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 21. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 22. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 23. یادداشت کیهان؛ اگر مائده دانمارکی بود!

 24. وقتی ما ایرانی ها بدنبال توسعه، بدون کار کردن هستیم

 25. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. کریمی قدوسی به الف خبر داد؛ خروج سه میلیون و 500 هزار سکه از کشور

 3. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 4. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 5. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 6. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 11. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 12. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 13. اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 22. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 23. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 24. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 25. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ برای دیدار با پوتین وارد فنلاند شد

 2. طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

 3. تظاهرات در «هلسینکی» همزمان با ورود ترامپ

 4. بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم

 5. تجاوز رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نظامی در حومه حلب

 6. اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟

 7. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 8. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 9. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 10. پامپئو: تعهدات محکمی از کره شمالی گرفتیم

 11. تلاش معترضان برای حمله به دفتر جریان صدر در بابل عراق

 12. محور گفتگوی جابری انصاری با ولید معلم

 13. ترامپ: اگر پوتین مسکو را هم به من ببخشد، رسانه‌ها می‌گویند کافی نیست

 14. ماجرای لغو مصاحبه برنامه‌ریزی شده «سی‌اِن‌اِن» با جان بولتون

 15. بشار اسد: روابط سوریه و ایران در عالی ترین سطح ادامه می یابد

 16. ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند

 17. رسوایی اخلاقی، عضو کابینه انگلیس را وادار به استعفا کرد

پربحث‌های دیروز

 1. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 2. نتانیاهو: از ترامپ برای اتخاذ سیاست‌های تهاجمی علیه ایران متشکرم

 3. نفرت از ترامپ

 4. ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

 5. نامه عجیب یک دزد برای صاحب‌خانه! +عکس

 6. ترامپ: چون "همه می‌خواهند" در انتخابات نامزد می‌شوم

 7. پوتین با چهره‌ای جدید ترامپ را ملاقات می کند +تصاویر

 8. کلید تهران و دمشق در دست مسکو نیست! خودتان را خسته نکنید

 9. آماده‌باش نیروهای امنیتی عراق؛ تظاهرات در چند شهر به خشونت کشیده شد

 10. ترکیه: تحولات عراق را از نزدیک دنبال می‌کنیم

 11. فرمان ۷ ماده ای حیدر العبادی برای تامین مطالبات

 12. ظرف غذای ترامپ و پوتین هم آماده شد+عکس

 13. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 14. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 15. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 16. پامپئو: تعهدات محکمی از کره شمالی گرفتیم

 17. تلاش معترضان برای حمله به دفتر جریان صدر در بابل عراق

 18. محور گفتگوی جابری انصاری با ولید معلم

 19. ترامپ: اگر پوتین مسکو را هم به من ببخشد، رسانه‌ها می‌گویند کافی نیست

 20. ماجرای لغو مصاحبه برنامه‌ریزی شده «سی‌اِن‌اِن» با جان بولتون

 21. بشار اسد: روابط سوریه و ایران در عالی ترین سطح ادامه می یابد

 22. ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند

 23. رسوایی اخلاقی، عضو کابینه انگلیس را وادار به استعفا کرد

 24. سفر سرلشکر باقری به پاکستان

 25. سفر برجامی عباس عراقچی به هندوستان

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 3. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 4. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 5. واکنش وزیر خارجه آمریکا به تهدید ایران درباره بستن تنگه هرمز

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 13. توتال با خروج از ایران ۴۰ میلیون دلار ضرر کرد

 14. هشدار دیپلمات ایرانی: هند مراقب محروم شدن از امتیازهای ایران باشد

 15. ادعای ترامپ درباره رویایی شناورهای ایرانی با ناوهای آمریکایی

 16. وزیر خارجه آمریکا: قاسم سلیمانی دردسر واشنگتن است

 17. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 18. تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران از سوی الجبیر

 19. جنجال عکس استعفا «بوریس جانسون» + تصویر

 20. سه کشور اروپایی با حفظ تجارت با ایران بدون دلار موافقت کردند

 21. رشد ۶۰ درصدی صادرات آمریکا به ایران از ابتدای ۲۰۱۸

 22. ادعای نشریه آلمانی درباره راهکار ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

 23. درخواست مقتدی صدر از گروه های سیاسی عراق

 24. موضع گیری جدید هند درباره خرید نفت از ایران

 25. مبارزه با فساد در مالزی؛ از ماهاتیر محمد تا ماهاتیر محمد

آخرین عناوین