سپینو-مگنت

در گفتگو با الف عنوان شد: خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

گروه اقتصادی الف،   3970330095 ۲۶ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

بازار خودرو در نابسامانی به سرمی برد و دود این نابسامانی فقط به چشم مردم خواهد رفت و خودروسازان داخلی از این وضعیت استفاده می‌کنند؛ در این مورد عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید: 40 سال است که از خودروسازان حمایت می‌شود اما کیفیت کوچک‌ترین تغییر نکرده و امروز 93 درصد بازار در انحصار خودروسازهای داخلی قرار دارد.

به گزارش الف، متاسفانه در روزهای اخیر شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو بودیم و هستیم و این موضوع هم ابتدا برای خودرو وارداتی و بعد برای محصولات خودروسازان داخلی رخ داد.

بازار خودرو در حالی با نابسامان شد که وزارت صنعت به‌عنوان متولی فقط در کنار رینگ ایستاد و نظاره‌گر بود و سازمان‌های ناظر مانند حمایت از مصرف‌کننده و سازمان تعزیرات و ... اقدامی انجام ندادند. برخی این موضوع را به دلیل موافق بودن وزارت صنعت، معدن و تجارت با افزایش قیمت عنوان کردند.

بر اساس این گزارش، شورای رقابت هم با بررسی‌های خود مجوز افزایش حدود 7 درصدی قیمت را برای برخی خودروها صادر کرد؛ اما اخباری اعلام شد که دو خودسازی کشور دست احتکار و عرضه و فروش خودرو ا متوقف کردند؛ البته این موضوع در گذشته هم این اتفاق رخ‌داده بود ولی چرا این خودروسازان که دولت همه‌جوره از آن‌ها حمایت کرده باید این اقدام را انجام دهند، البته یکی از خودروسازان که سایت فروش خود را هم‌بسته بود عنوان کرد این کار برای جلوگیری از التهاب بازار است.

سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار الف؛ در مورد این روزهای بازار خودرو و افزایش قیمت‌ها، با تائید اینکه این بازار رهاشده و وزارت صنایع هیچ‌گونه برنامه‌ای برای آن ندارد، گفت: ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که چرا احتکار در بازار خودرو رخ می‌دهد.

وی افزود: شورای رقابت فقط به بحث قیمت‌گذاری خودروهای زیر 45 میلیون تومان ورود می‌کند و خودروهایی بالای این رقم توسط بازار و عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و خودروساز خودش می‌تواند قیمت تعیین کنند؛ حالا ممکن است مشتری خرید کند و یا نه.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: میزان سهم و مشارکت دولت در خودروسازان کم است؛ مثلاً در یک شرکت خودروساز سهم دولت فقط 13.5 درصد است و با این میزان سهم تعیین‌کننده نیست، اما از دولت انتظار داریم بازار را کنترل کند.

باستانی در پاسخ به این سوال که چرا دولت با توجه به سهم کمی که در شرکت‌های خودروسازی دارد، اما مدیران آن‌ها را منصوب می‌کند، گفت: وزارت صنعت امروز در قابل بازار خودرو سکوت اختیار کرده و خودروسازان هم هر کار می‌کنند و دود این موضوع به چشم مردم می‌رود، وقتی از وزیر سوال می‌کنیم در مقام پاسخگویی می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن از ما پاسخ بخواهید.

وی گفت: تنها راه خروج از این مشکل این است که دولت از خودروسازان خارج شود و این 13.5 درصد را هم واگذار کنیم؛ در این صورت دولت به‌عنوان سیاست‌گذار باید پاسخگو و خودروساز هم باید مستقیماً جوابگوی مردم باشد؛ صنعت را باید رقابت‌پذیر شود و این دعوای موش و گربه‌ که وجود دارد و هرچند سال یک این مشکل را در بازار خودرو مشاهده می‌کنیم حل شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هیچ راهی نداریم جز اینکه نخ دولت را از خودروسازان جدا کنیم و این دو شرکت به مفهوم خصوصی شوند؛ گفت: 40 سال است که از خودروسازان حمایت می‌کنیم و این حمایت باعث کوچک‌ترین تاثیر مثبتی در کیفیت خودروهای داخلی نشده است.

وی در مورد احتکار خودروسازان، بابیان این مطلب که باید هم از تولید و هم مصرف‌کننده داخلی حمایت کنیم، بیان کرد: برای حمایت از تولید داخل، امروز تعرفه‌های واردات خودرو بالا است، اما این موضوع باعث شد انحصاری برای خودروسازان ایجاد شود و لی‌لی به لالای آن‌ها گذاشتیم، امروز به حدی است که نمی‌توانیم آن‌ها را جمع‌وجور و کنترل کنیم و وقتی تصمیم می‌گیرند خودرو نفروشند؛ که حتی وقتی وزیر صنعت به آن‌ها می‌گوید خودرو بفروشید، اعتنایی به آن ندارند.

باستانی با بیان اینکه خط تولید خودرو متوقف نشده، گفت: خودروسازان تولیدات خود را دپو می‌کنند و سایت فروش خود را می‌بندند؛ آیا این اتفاق خودبه‌خود رخ می‌دهد و احتکار نیست درحالی‌که مدام در حال تولید و انبار می‌کنند؛ زیرا منتظر افزایش قیمت هستند؛ البته شورای رقابت حدود 7 الی 8 درصد افزایش قیمتی را برای خودروهای زیر 45 میلیون تومان تصویب کرد و ولی با این اقدامات سود هنگفتی نصیب خودروسازان خواهد شد و مردم هم مجبورند خودرو خریداری کنند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه 40 درصد مردم فاقد هستند و عطش خرید خودرو در کشور وجود دارد، اظهار کرد: بازار خودروهای وارداتی در کشور نهایتاً و با همه انواع خودرو حدود 7 درصد است و 93 درصد بازار در انحصار خودروسازهای داخلی قرار دارد.

وی با بیان اینکه امروز اگر یک بقالی احتکار کند با او برخورد می‌شود ولی خودروسازان این کار را می‌کنند و هیچ‌کسی سوال نمی‌کند که چرا این اتفاق رخ داد، اضافه کرد: قوانین ایراد دارد، مثلاً شورای رقابت فقط می‌تواند به بازار خودرو زیر 45 میلیون تومان ورود کند، اما امروز چند خودرو زیر این قیمت در کشور داریم که شاید 2 یا 3 مدل باشد.

باستانی افزود: برخی قوانین هم اجرا نمی‌شود مانند قانون هوای پاک و یا کاهش تعرفه واردات خودرو که قرار بود، در هرسال با کاهش 5 درصد اجرایی شود، در اصل ما قانون را رها کردیم و عدم اجرا آن‌ها باعث این اتفاق امروز شده است.

وی عنوان کرد: ایرادی هم به همه وارد است؛ مردم همه دنیا وجه مشترکی دارند و وقتی احساس کنند در حوزه قیمت با آن‌ها بازی می‌شود، تصمیم می‌گیرند آن را نخرند، اما در کشور ما به دلیل کاهش ارزش پول مردم ترجیح می‌دهند پول نقد نگه ندارند و آن را تبدیل به دلار، سکه، مسکن و خودرو می‌کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۹۴۹۶۷۱۲:۰۳:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۳۰
وقتی انحصار 93 درصدی است . دولت کل بازار خودرو را مقصر است.
محمد۳۹۴۹۸۵۱۲:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۳۰
همه این حرفها رو دیگه همه میدونن!!! راه حل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
1۳۹۵۸۱۰۱۹:۰۱:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۳۰
طبق زمانبندی 5 ساله تعرفه ی واردات خودرو به صفر برسد. در کنار آن باید با ایجاد اشتغال از پرسنل صنایع خودروسازی و قطعه سازی (در صورت اخراج) حمایت کرد. منتها مشکل این است که انتخاب دولت محافظه کار حسن روحانی و مجلس دنباله رو و ضعیف فعلی ، مسیر را بروی هرگونه حرکت رو به جلو بسته است . امیدوارم دولت بعدی دولتی شجاع و پر شور باشد . انجام دادن هر کاری بهتر از دست روی دست گذاشتن و منتظر برجام و فرجام ماندن است . مردم فریب برجام طلبان را نخورند ؛ از برجام و توافقات بین المللی آبی برای کشورهای ضعیف گرم نخواهد شد و منطق این جمله بسیار روشن است : کسانی این توافقات را تدوین می کنند که دست پرورده و حافظان حقوق غرب در جهان هستند و منافع نامشروع غربی ها در این توافقات اولویت اول را دارد . مانند توافق آب و هوایی پاریس (( اروپایی ها و آمریکایی ها جو کره ی زمین را با گازهای گلخانه ای پر کردند ، کشورهای جهان سوم باید هزینه ی آن را بپردازند))
amin۳۹۵۸۴۷۱۹:۲۹:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۳۰
بله راه حل چیست؟ سوال دوم ... به اتومبیل ها خارجی دلار چند تومانی ارائه میکنند؟ 4200 ؟؟؟ گس رشد خود رو به نسبت 3500 تومان باید 20درصد بالاتر رود اما رشد بالا 50 درصد بوده حالا اگر ارز 4200 تومانی نمیگیرند....ارز مورد لازم را از کجا تهیه میکنند ؟؟؟؟؟ وقتی در بازار به سطح کلان موجود نیست و قاچاق است ؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۳۹۴۹۸۶۱۲:۱۸:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۳۰
اگر در مجوز افزایش قیمت یک صفر اضافی جلوی 7 می گذاشتن (70%) الان یه خودرو هم احتکار نشده بود.نمی دونم کسی که افزایش قیمت رو 7 درصد در نظر می گیره اصلا به مواد اولیه ای که برای تولید این خودرو لازمه فکر می کنه یا نه.وقتی لوازم یدکی نزدیک به 40 درصد گرون بشه مگه با 7 درصد میشه جبرانش کرد؟
ناشناس۳۹۴۹۹۴۱۲:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۳۰
دولت با یک بخشنامه میتونه جلوی گرانی خودرو را بگیره که هیچ میتونه انها را وادار به التماس هم بکنه فقط کافی اجازه ورود خودرو های کم مصرف که زیر 1600 سی سی باشد را بدون گمرک را بدهد خواهید دید چه خواهد شد ولی نمیدانم چرا این کار را نمیکند مگر نمیخواد ارزان شود
ناشناس۳۹۵۰۱۶۱۲:۳۶:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۳۰
خواهش میکنم این بحثهای بی نتیجه روادامه ندیدهیچ کاری ازدستتون برنمی ایدبدبخت مابازنشستگان هستیم که باپس اندازمیخواستیم خودروبخریم که باعدم مدیریت شمادیگه بایدخواب خودروخریدن روببینیم واقعامتاسفم
ناشناس۳۹۶۱۰۳۰۰:۲۱:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۳۱
همه می دونن داستان چیه و جرا مجلس و سایرین جلوی وارد کننده ها و تولید کننده ها سکوت می کنند!!!!! الف هم می دونه فقط همه فکر می کنن مردم نمی دونن چی می شه رای دیوان ساکت می شه !!!! مجلس ساکت!!!! سازمان بازرسی ساکت!!!!
ناشناس۳۹۵۰۲۰۱۲:۳۸:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۳۰
جناب وزیر می فرماید به اندازه ۱۳.۵ درصد سهم دارد وبه این اندازه از دولت جواب بخواهید ایشان می توانند بفرمایند چرا مدیر عامل یک شرکت خودروسازی که دولت فقط ۱۳.۵ درصد سهم دارد را ایشان باید انتخاب کنند؟!!!
ناشناس۳۹۵۵۹۷۱۶:۳۰:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۳۰
وزیر می فرمایند که چگونه این سیزده درصد تعرفه واردات را افزایش می دهد تا بقیه از رانت استفاده نمایند
ناشناس۳۹۵۰۲۱۱۲:۳۸:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۳۰
ایرانخودرو که امده مثلا پیش فروش کنه موعد تحویل زده اردیبهشت ، خرداد ، تیر سال 98 بعد تازه زده به قیمت روز کارخانه( پولش رو الان میگره با دلار 4200 میخره بعد سال دیگه با قیمت دلار 7000 تومنی تحویل میده) سایپا هم که فقط بریلیانس رو نقدی میفروشه خودرو های پرفروش مثل پراید ، تیبا ، تندر ، سراتو رو داره احتکار میکنه.
ناشناس۳۹۵۰۲۴۱۲:۳۹:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۳۰
کلاه برداری تکراری خودرو سازان و مقصر اصلی دولت است
ناشناس۳۹۵۰۴۸۱۲:۴۶:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۳۰
هموطنان عزیز من از هر قشری که هستید. به خاطر خودتون و فردای خودتون یک بار برای همیشه خرید از این دو کارخونه فرصت طلب رو متوقف کنید. برای مدت 1 سال خودروی صفر نخرید، بگذارید شما رو ضد انقلاب، وطن فروش و یا هر چیز دیگه ای خطاب کنند. ما با کمک هم می تونیم این دو تا شرکت رو به خاک مذلت بنشونیم.
رضا۳۹۵۱۰۴۱۳:۰۵:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۳۰
برادر کجاش رو دیدی نه ارزی برای واردات مواد اولیه می دهند چون گردن پتروشیمی ها کلفت است و ارز خود را با قیمت 4200 تومان به دولت و سامانه نیما نمی دهند و نه کشورهای خارجی و حتی چینی از ترس تحریم امریکا مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته را به ایران می فروشند تولید در ایران خودرو سایپا هم نصف شده و پراید40 میلیونی و سمند 70 میلیونی دو تا سه ماه دیگر رونمایی خواهد شد.حالا شما وقت خود را صرف فحش دادن به خودرو سازانی کنید که بواسطه تحریم در حال زوال هستند و حتی توان تولید خودرو با قیمت بالا را هم از دست خواهند داد
محمد۳۹۵۱۷۵۱۳:۳۰:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۳۰
فقط باید واردات با تعرفه صفر انجام بشه و بس
ناشناس۳۹۵۲۲۷۱۳:۵۱:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۳۰
شما خودتو خسته نکن هیچ کاری از دستت برنمیاد
ناشناس۳۹۵۳۸۸۱۵:۱۱:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۳۰
مردم ما تبدیل به توپی شده اند که از همه طرف ضربه می خورند؛ پول نداشته باشند، داشته باشند و چیزی (سکه ماشین مسکن) نخرند، داشته باشند و بخرند، داشته باشند و در بورس سرمایه گذاری کنند، داشته باشند و در بانک سپرده گذاری کنند، داشته باشند و به طرف تولید بروندو..... همه جوره هم همه از مردم طلبکارند. خداوند آخر و عاقبت همه مان را به خیر کند.
ناشناس۳۹۵۵۵۲۱۶:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۳۰
خداوند تصمیمی در باره خیر و شر ما نمیگیره خود ماییم و تمام
ناشناس۳۹۵۴۷۲۱۵:۴۴:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۳۰
دولت اگر 13.5 درصد سود دارد برای چی تمام قد داره حمایت میکنه؟چرا تعرفه را برنمیداره تا این نامردهای نجاستخوار گورشان را گم کنند، دولت روحانی مانند اواخر دولت خاتمی فقط وفقط داره دروغ میگه و سفسطه میکنه.
ناشناس۳۹۵۶۵۴۱۷:۱۱:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۳۰
تا زمانی که عده ای از مسئولین سهامدار باشند و انحصار در اختیار خودشان باشد و رقابتی هم نباشد این وضع ادامه خواهد داشت
ناشناس۳۹۵۶۷۵۱۷:۲۵:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۳۰
این دو خودروساز محکوم به ورشکستگی هستند ادامه حیاتشان فقط باعث اتلاف سرمایه های جانی و مالی خواهد بود دولت و سیستم بانکی نمیتونه تا ابد از اینها حمایت کنه
ناشناس۳۹۵۸۸۶۲۰:۰۸:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۳۰
همه چی دست دولت است ... همه چی. منتها با زیرکی تمام خودش را کنار میکشد و ...
احمد۳۹۵۹۹۰۲۱:۴۱:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۳۰
نقل کرده اید: وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم ( در خودرو سازی ) دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ اگر وزیر چنین حرفی زده باشد واقعا جای تاسف است.مگر دولت در اداره کشور به اندازه سهامش در شرکتها مسئولیت دارد؟معلوم می شود این قبیل وزراء حد اقل آگاهی به مسولیت های خطیر خود ندارند. با این نگرش باید اکثریت سهام تمام بنگاه های کشور به نام دولت شود تا دولت پاسخگو باشد
ناشناس۳۹۶۱۵۴۰۱:۱۹:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۳۱
پس لطفا باندازه 13.5 درصدتون در تعیین تعرفه گمرکی خودرو های خارجی نقش ایفا کنید. باور کنید با این لوس کردن خودرو سازها اینها موفق نمی شن و وقتی تقاضای داخلی از این خودروسازها اشباع شد چون محصولاتشون قابل رقابت در بازارهای بین المللی نیست، تولیداتشون رو دستشون می مونه و مقصر دولتی هست که نقش له له براشون بازی می کنه. و این اتفاق نه فقط در خودرو سازی بلکه در تمام تولیدات داخلی رخ می ده.
فهیمی۳۹۶۲۱۰۰۲:۱۹:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۳۱
سایپا و ایران خودرو باعملکرد خود و البته با چراغ سبز وزارت صنایع دست در جیب مردم کرده و مایعتاج انها را به یغما میبرند. چرا هیچ سازمانی جلوی این چپاولگران را نمیگیرد؟
علی کریمی۳۹۶۲۷۹۰۸:۱۷:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۳۱
راه کار افزایش کیفیت خودرو نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب 1386/03/28 مجلس شورای اسلامی است. اینجانب نزدیک یک سال است که که بر اساس قانون فوق شکایتی مبنی بر تبلیغات غیر واقعی و تقلب از یکی از خودرو سازان کرده ام که تا امروز نتیجه ایی حاصل نشده و پرونده در سیستم معیوب پیش بینی شده در قانون همچنان آواره و سرگردان است. اگر نهاد یا مقامی تمایل دارد نحوه اجرای قانون فوق را ارزیابی کند گردش کار پرونده این شکایت قابل ارایه است.
همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 4. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 7. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 8. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 9. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 10. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

 11. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 12. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

 13. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. فریدون عباسی: روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند

 16. پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

 17. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 18. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 19. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 20. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 21. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

 22. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 23. آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 25. صداوسیما برای پخش «بیراهه» تذکر گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 2. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 3. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 7. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 8. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 11. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 12. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 13. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 14. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 15. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 16. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 17. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 18. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 19. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 20. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 21. همیشه دست یک زن در میان است

 22. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 23. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 24. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 25. مستاجران در حال ترک تهران هستند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 12. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 13. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 22. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 23. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 24. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 25. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 3. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 4. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 5. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 6. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 7. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 8. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 11. افزایش ۱۱۹ هزار تومانی قیمت سکه در بازار + جدول و قیمت ارز

 12. واکنش نوبخت به احضار و بازجویی مدیران وزارت صنعت از سوی قوه قضاییه

 13. تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  

 14. عوارض خروجی ۴۴۰ هزار تومانی کجا هزینه شد؟ / سفر بالاخره گران شده یا ارزان؟

 15. یارانه ۳.۵ میلیون تومانی برای سهمیه ۱۰۰ یورویی ارز مسافرتی

 16. صادرات برق ایران به عراق قانونی متوقف شد/وزیر نیرو: طرف عراقی نیاز امروز ما را درک می‎کند

 17. نامه زنگنه به وزیر انرژی عربستان/تصمیم اوپک را به نفع خود تفسیر نکنید

 18. روزنامه اصلاح طلب: بعد از 5 سال کارنامه دولت تقریبا هیچ است

 19. درخواست رئیس کل اسبق بانک مرکزی از دولت

 20. روند فعلی بازار موبایل کسبه را به ورشکستگی می‌کشاند

 21. علت خاموشی‌ ها در کشور چیست؟

 22. نتیجه یک نظرسنجی؛ 80درصد موافق گرفتن مالیات ویژه از چند خانه دارها

 23. آغاز توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون‌داران+جزئیات

 24. افزایش ۱۰۰ هزار تومانی سکه در کسری از ساعت!

 25. معاون وزیر صنعت: بازار خودرو به ثبات رسیده است

پربحث‌های دیروز

 1. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 2. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 3. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 4. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 5. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 9. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 10. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 11. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 12. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 13. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 14.  کدام نقشه راه

 15. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 16. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 17. زمان واریز یارانه تیر ماه

 18. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 19. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 20. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 21. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 10. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 11. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 12. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 13. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 17. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. آقای «خ» کجاست؟

 20. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 21. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 22. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 23. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 24. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین