سپینو-مگنت

عضو پارلمان اتحادیه اروپا: نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند

گروه جهان الف،   3970328010 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دستیار رئیس «گروه اروپای ملل و آزادی» پارلمان اروپا ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از برجام درباره روابط این اتحادیه و ایران در آینده گفت که بروکسل نباید از آمریکا تبعیت کند و باید به فکر منافع خود باشد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های آمریکا علیه ایران باز خواهند گشت. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با نام توافق هسته‌ای ایران نیز شناخته می‌شود، در روز ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ میان کشورهای ایران، آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه، چین و با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ماه‌ها مذاکره حاصل شده بود. بعد از خروج آمریکا از برجام، طرفین اروپایی از ادامه برجام بدون آمریکا سخن گفتند، اما به دلیل تهدید آمریکا درباره نقض تحریم‌ها، تاکنون شماری از شرکت‌های اروپایی از ایران خارج شده‌اند.

در همین راستا، فارس گفت‌وگویی با «نیکولاس بِی» دستیار رئیس «گروه اروپای ملل و آزادی» اتحادیه اروپا انجام داده است. نیکولاس بِی یک سیاستمدار فرانسوی است که از سال ۲۰۱۴ دبیر کل جبهه ملی فرانسه بوده است. این حزب محافظه‌کار، ملی‌گرا و راست‌گرا در کشور فرانسه است. وی از اعضای پارلمان اتحادیه اروپا و در گروه اروپای ملل و آزادی در پارلمان اروپا که یک گروه سیاسی است، فعالیت دارد. این گروه در سال ۲۰۱۵ در اتحادیه اروپا تشکیل شد، اکنون ۳۶ عضو شامل ۱۷ عضو فرانسوی پارلمان اتحادیه اروپا و دیگر اعضا از کشورهای اتریش، بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان و انگلیس دارد.

بِی در سخنرانی‌های خود در پارلمان اروپا خواستار حفظ روابط اروپایی‌ها با ایران، بدون دنباله‌روی اتحادیه اروپا از سیاست‌های آمریکا بوده است. وی برجام را امیدی برای شرکت‌های فرانسوی می‌داند و تاکید دارد آمریکا به دنبال منافع خودش است، پس اروپا نیز باید از منافع خود دفاع کند و از آمریکا پیروی ننماید. عضو پارلمان اتحادیه اروپا باور دارد، کشورهای اروپایی باید به دنبال منافع خود باشند و از اطاعت از آمریکا دست برداشته و به دوران اولویت دادن به منافع آمریکا بر منافع اروپا پایان دهند.

 

در ادامه گفت‌وگوی فارس با این عضو اتحادیه اروپا را می‌خوانید.

نظر شما درباره تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام چیست؟

نیکولاس بِی: تصمیم یکجانبه دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، خبر بسیار بدی برای صلح در خاورمیانه است. این خروج، تهدیدی برای عدم اشاعه هسته‌ای و تهدیدی برای ثبات در منطقه‌ای است که به دلیل بحران‌ها و جنگ‌ها دچار از هم گسیختگی است. آمریکا به وعده‌های خود عمل نمی‌کند و این مایه تاسف است.

به نظر می‌رسد واشنگتن یکبار دیگر به سوی راهبرد خود که به راه انداختن جنگ است، پیش می‌رود؛ راهبردی که کره زمین را ویران کرده است. مداخله نظامی آمریکا در عراق، برای عراق فاجعه بود، مداخله نظامی در لیبی برای مردم لیبی فاجعه بود، بی‌ثباتی در سوریه که فرانسه نیز در آن مشارکت کرد، برای سوریه فاجعه‌بار بوده است.

 خروج آمریکا از برجام باید مورد انتقاد قرار گرفته و به عنوان اقدامی در راستای نقض تعهدات بین‌المللی و نقض روح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، محکوم شود.

 شما به عنوان عضوی از پارلمان اروپا، آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا را بعد از خروج آمریکا از برجام چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکولاس بِی: فرانسه و در کل، کشورهای اروپایی نباید در برابر فشار آمریکا تسلیم شوند و نباید مانع مشارکت اقتصادی و تجاری ما با ایران شوند. ما باید منافع خود را در ایران حفظ کنیم و این مسئله‌‌ای اساسی است؛ ما باید منافع شرکت‌هایمان را در ایران حفظ کنیم، شرکت‌هایی که توانستند قراردادهای مهمی با ایران داشته باشند و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این کشور انجام دادند. این سرمایه‌گذاری‌ها و قراردادها تاثیر مثبت بر اقتصاد ما و اقتصاد ایران می‌گذارد. من به ویژه درباره شرکت‌های توتال و گروه خودروسازی پی.اس.اِی (سازنده خودروهای پژو و سیتروئن) سخن می‌گویم.  

توافق هسته‌ای برای شرکت‌های فرانسوی یک امید بود، امیدی برای داشتن سهم در بازار یک کشور بزرگ که فرانسه با آن روابط ویژه داشته است. پی. اس. ای بازگشت شکوهمندی با فروش ۴۵۰ هزار خودرو طی سال گذشته در این کشور ۸۲ میلیونی داشت. خودروسازان فرانسوی پژو و سیتروئن سال‌ها در بازار ایران حضور داشتند. همچنین ایران کشوری استراتژیک برای یک غول صنعتی دیگر در فرانسه، یعنی توتال است که در ماه جولای سال ۲۰۱۷ قرارداد عظیم گازی با ایران به امضا رسانده است. همچنین ایران دومین دارنده منابع گازی جهان بعد از روسیه است. به جای اینکه سمت ترامپ گرفته شود باید این رسوایی چیرگی قوانین آمریکایی در خارج از مرزهای این کشور تقبیح گردد.

از سوی دیگر، آیین‌نامه‌ای مربوط به سال ۱۹۹۶ وجود دارد که هدف آن محافظت از شرکت‌های ما است، اما این آیین‌نامه به دلیل عدم شجاعت، و عدم تمایل برای درگیری با آمریکا، هرگز به کار گرفته نشده است. (آیین‌نامه ۱۹۹۶ اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت‌ها و صنایع در مقابله با تاثیر مصوبه‌های یک کشور ثالث است).

در سال ۲۰۱۴ فرانسه مجبور شد به دلیل نقض تحریم‌های آمریکایی علیه ایران از سوی بانک «بی.ان.پی.پاریباس»، مبلغ ۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند. آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود هستند و زمان آن رسیده که کشورهای اروپایی به دفاع از منافع خود برخیزند.

آیا اتحادیه اروپا در آینده سیاست آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران را دنبال خواهد کرد؟

 نیکولاس بِی: برای تضمین اقتدار خود در مقابل قوانین آمریکایی که خارج از قلمروی خودشان اعمال می‌شود، کشورهای ما هیچ گزینه‌ای جز دفاع از منافع خود و شرکت‌هایشان که به صورت قانونی با ایران معامله کرده‌اند، ندارند. ما نمی‌توانیم این مسئله را قبول کنیم که مقامات آمریکایی مانند ژاندارم در جهان رفتار کنند و از شرکت‌های خارجی بخواهند که از تحریم‌هایی که آمریکا به صورت یکجانبه تحمیل کرده، تبعیت نمایند. توافق برجام، توافقی بود که از سوی جامعه بین‌المللی مورد تشویق و حمایت قرار گرفت و موفقیتی برای دیپلماسی چندجانبه بود و برای محافظت از آن باید هرکاری که می‌شود، انجام داد.

آیا اتحادیه اروپا تمایل و قدرت آن را دارد که برجام را حفظ نماید؟

نیکولاس بِی: امیدوارم که اتحادیه اروپا قدرت آن را داشته باشد اما واقعا در این زمینه تردید دارم. این اتحادیه از همان ابتدای تاسیس عمیقا در برابر آمریکا تسلیم بوده است. این واقعیت درباره مسایل مالی وجود داشته اما در مسایل دیگر به ویژه مسایل دفاعی نیز دیده شده است. امروزه ناتو مکانیسمی برای به خدمت درآوردن کشورهای اروپایی در برابر منافع آمریکایی شده است.

 تا زمانی که ترامپ در آمریکا در قدرت است، شما آینده روابط فراآتلانتیک را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکولاس بِی: فرانسه باید صدای مستقل و قدرتمند خود را مانند گذشته در جهان بازیابد و جهانی چندقطبی را ترویج نماید و مانند یک بنده مطیع عمل نکند. همراهی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با تصمیمات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در حملات به سوریه، هشداری فاجعه‌بار برای جامعه بین‌المللی بود. مهم است که اروپای واقعی که ما قصد ساخت آن را داریم، به دنبال همکاری و یا فاصله گرفتن از مواضع آمریکایی در زمانی باشد که این همکاری منافع ما را در معرض خطر می‌گذارد و ثبات و صلح را در جهان به مخاطره می‌اندازد.

برای مثال درباره برجام، لازم است با کشورهای متعددی برای حفظ آن همکاری کنیم. در همین راستا، باید به میز مذاکره بازگردیم، گفت‌وگوها را با روسیه از سر بگیریم، خیلی رو راست‌ با چین گفت‌وگو کنیم.

آیا امکان دارد که جنبش‌های مخالف اتحادیه اروپا و جنبش‌های ملی‌گرا در میان کشورهای اروپایی، اتحادیه اروپا را در معرض سقوط قرار دهد؟

نیکولاس بِی: آنچه مسلم است این مسئله است که در سراسر اروپا افرادی هستند که درباره جهت‌گیری‌های اتحادیه اروپا که در تضاد با منافع ملت‌های تشکیل‌دهنده آن است، بیدار شده‌اند. فشار و تهدید به اندازه کافی از سوی اتحادیه اروپا وجود داشته و کشورهایی هستند که خواستار آزادی و امکان عملکرد آزادانه هستند. اروپایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، ستمگر و غیردموکراتیک است. ما خواستار اروپایی آزاد هستیم که در آن همکاری و محافظت وجود دارد نه اروپایی که مردم و کشورها را زندانی می‌کند.

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
۲۴ تیر ۱۳۹۷ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند
۲۴ تیر ۱۳۹۷نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟
۲۴ تیر ۱۳۹۷ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟
۲۳ تیر ۱۳۹۷ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد
۲۳ تیر ۱۳۹۷آمریکا: دنبال فشار اقتصادی بی‌سابقه علیه ایران هستیم
۲۳ تیر ۱۳۹۷دادخواست واشنگتن علیه ۱۲ مامور اطلاعاتی روسیه
۲۲ تیر ۱۳۹۷کرملین: پوتین و ترامپ درباره خروج آمریکا از برجام تبادل نظر می‌کنند
۲۲ تیر ۱۳۹۷موافقت اروپا با اصلاح قانون مسدودساز برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران
۲۲ تیر ۱۳۹۷احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟
۲۲ تیر ۱۳۹۷مقامات واشنگتن کره شمالی را به نقض تحریمهای سازمان ملل متهم کردند
۲۲ تیر ۱۳۹۷روایت تحلیلگر انگلیسی از ظهور نظام چندقطبی در پی بی‌اعتمادی عمومی به آمریکا

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 2. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 3. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 4. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 5. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

 6. توکلی: دستور روحانی در برخورد با متخلفان به موقع است/ دولت برای خروج از مشکلات باید تدبیر کند

 7. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 8. رهبر انقلاب:مشکلات را با مردم در میان بگذارید/ با متخلفان در هر سطحی برخورد شود/ تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد

 9. کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری

 10. کواکبیان کابینه تغییر نکند، مجلس دست‌به‌کار می‌شود/ تخلفات واردات خودرو قابل پیشگیری بود

 11. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 12. تابلو کوچه شجریان در روستای «بیاره» پائین کشیده شد

 13. دلیل سکوت جهانگیری/ واکنش به خبر تابعیت خارجی فرزندان ظریف/پیشنهاد وزیر دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ پدر و پسری که میلیون دلاری ارز می‌گرفتند/ وقتی وزیر پشت دولت را خالی می کند

 14. آماده‌باش نیروهای امنیتی عراق؛ تظاهرات در چند شهر به خشونت کشیده شد

 15. سخنگوی دستگاه قضا: فرار متهم موسسه ثامن الحجج صحت ندارد/ شکایت از رئیس بانک مرکزی واصل شده است

 16. تقدیر وزیر ورزش از دست‌اندرکاران حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی

 17. تجاوز رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نظامی در حومه حلب

 18. مشکل جدید استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر چیست؟

 19. اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟

 20. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 21. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 22. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 23. پاسخ صداوسیما به حاشیه‌هایی درباره پویول و یاسی اشکی

 24. برخورد آموزش و پرورش با مدارس لاکچری

 25. واژگونی خودروی سمند جان 4 نفر را گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 2. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 3. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 4. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 5. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 6. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 7. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 8. آقای «خ» کجاست؟

 9. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 10. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 11. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 12. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 13. با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز

 14. تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی مشکلات باشد

 15. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 16. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم

 17. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 18. محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ

 19. گرما ایران را در برمی گیرد / نگرانی از تامین برق ایران در چهارمین هفته تابستان

 20. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 21. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 22. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 23. یادداشت کیهان؛ اگر مائده دانمارکی بود!

 24. وقتی ما ایرانی ها بدنبال توسعه، بدون کار کردن هستیم

 25. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. کریمی قدوسی به الف خبر داد؛ خروج سه میلیون و 500 هزار سکه از کشور

 3. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 4. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 5. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 6. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 11. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 12. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 13. اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 22. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 23. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 24. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 25. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

پربحث‌های اخیر

 1. آماده‌باش نیروهای امنیتی عراق؛ تظاهرات در چند شهر به خشونت کشیده شد

 2. اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟

 3. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 4. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 5. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 6. پامپئو: تعهدات محکمی از کره شمالی گرفتیم

 7. تلاش معترضان برای حمله به دفتر جریان صدر در بابل عراق

 8. محور گفتگوی جابری انصاری با ولید معلم

 9. ترامپ: اگر پوتین مسکو را هم به من ببخشد، رسانه‌ها می‌گویند کافی نیست

 10. ماجرای لغو مصاحبه برنامه‌ریزی شده «سی‌اِن‌اِن» با جان بولتون

 11. بشار اسد: روابط سوریه و ایران در عالی ترین سطح ادامه می یابد

 12. ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند

 13. رسوایی اخلاقی، عضو کابینه انگلیس را وادار به استعفا کرد

 14. سفر سرلشکر باقری به پاکستان

 15. سفر برجامی عباس عراقچی به هندوستان

 16. وزرای اسرائیلی خواستار ترور مقامات ارشد حماس شدند

 17. ناتو: تصمیم ترکیه برای خرید اس-۴۰۰، اف-۳۵ را آسیب‌پذیر می‌کند

 18. ترامپ: انتظار زیادی از دیدارم با پوتین ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 2. نتانیاهو: از ترامپ برای اتخاذ سیاست‌های تهاجمی علیه ایران متشکرم

 3. نفرت از ترامپ

 4. ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

 5. نامه عجیب یک دزد برای صاحب‌خانه! +عکس

 6. ترامپ: چون "همه می‌خواهند" در انتخابات نامزد می‌شوم

 7. پوتین با چهره‌ای جدید ترامپ را ملاقات می کند +تصاویر

 8. کلید تهران و دمشق در دست مسکو نیست! خودتان را خسته نکنید

 9. آماده‌باش نیروهای امنیتی عراق؛ تظاهرات در چند شهر به خشونت کشیده شد

 10. ترکیه: تحولات عراق را از نزدیک دنبال می‌کنیم

 11. فرمان ۷ ماده ای حیدر العبادی برای تامین مطالبات

 12. ظرف غذای ترامپ و پوتین هم آماده شد+عکس

 13. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 14. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 15. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 16. پامپئو: تعهدات محکمی از کره شمالی گرفتیم

 17. تلاش معترضان برای حمله به دفتر جریان صدر در بابل عراق

 18. محور گفتگوی جابری انصاری با ولید معلم

 19. ترامپ: اگر پوتین مسکو را هم به من ببخشد، رسانه‌ها می‌گویند کافی نیست

 20. ماجرای لغو مصاحبه برنامه‌ریزی شده «سی‌اِن‌اِن» با جان بولتون

 21. بشار اسد: روابط سوریه و ایران در عالی ترین سطح ادامه می یابد

 22. ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند

 23. رسوایی اخلاقی، عضو کابینه انگلیس را وادار به استعفا کرد

 24. سفر سرلشکر باقری به پاکستان

 25. سفر برجامی عباس عراقچی به هندوستان

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 3. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 4. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 5. واکنش وزیر خارجه آمریکا به تهدید ایران درباره بستن تنگه هرمز

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 13. توتال با خروج از ایران ۴۰ میلیون دلار ضرر کرد

 14. هشدار دیپلمات ایرانی: هند مراقب محروم شدن از امتیازهای ایران باشد

 15. ادعای ترامپ درباره رویایی شناورهای ایرانی با ناوهای آمریکایی

 16. وزیر خارجه آمریکا: قاسم سلیمانی دردسر واشنگتن است

 17. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 18. تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران از سوی الجبیر

 19. جنجال عکس استعفا «بوریس جانسون» + تصویر

 20. سه کشور اروپایی با حفظ تجارت با ایران بدون دلار موافقت کردند

 21. رشد ۶۰ درصدی صادرات آمریکا به ایران از ابتدای ۲۰۱۸

 22. ادعای نشریه آلمانی درباره راهکار ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

 23. درخواست مقتدی صدر از گروه های سیاسی عراق

 24. موضع گیری جدید هند درباره خرید نفت از ایران

 25. مبارزه با فساد در مالزی؛ از ماهاتیر محمد تا ماهاتیر محمد

آخرین عناوین