عضو پارلمان اتحادیه اروپا: نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند

گروه جهان الف،   3970328010

دستیار رئیس «گروه اروپای ملل و آزادی» پارلمان اروپا ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از برجام درباره روابط این اتحادیه و ایران در آینده گفت که بروکسل نباید از آمریکا تبعیت کند و باید به فکر منافع خود باشد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های آمریکا علیه ایران باز خواهند گشت. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با نام توافق هسته‌ای ایران نیز شناخته می‌شود، در روز ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ میان کشورهای ایران، آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه، چین و با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از ماه‌ها مذاکره حاصل شده بود. بعد از خروج آمریکا از برجام، طرفین اروپایی از ادامه برجام بدون آمریکا سخن گفتند، اما به دلیل تهدید آمریکا درباره نقض تحریم‌ها، تاکنون شماری از شرکت‌های اروپایی از ایران خارج شده‌اند.

در همین راستا، فارس گفت‌وگویی با «نیکولاس بِی» دستیار رئیس «گروه اروپای ملل و آزادی» اتحادیه اروپا انجام داده است. نیکولاس بِی یک سیاستمدار فرانسوی است که از سال ۲۰۱۴ دبیر کل جبهه ملی فرانسه بوده است. این حزب محافظه‌کار، ملی‌گرا و راست‌گرا در کشور فرانسه است. وی از اعضای پارلمان اتحادیه اروپا و در گروه اروپای ملل و آزادی در پارلمان اروپا که یک گروه سیاسی است، فعالیت دارد. این گروه در سال ۲۰۱۵ در اتحادیه اروپا تشکیل شد، اکنون ۳۶ عضو شامل ۱۷ عضو فرانسوی پارلمان اتحادیه اروپا و دیگر اعضا از کشورهای اتریش، بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان و انگلیس دارد.

بِی در سخنرانی‌های خود در پارلمان اروپا خواستار حفظ روابط اروپایی‌ها با ایران، بدون دنباله‌روی اتحادیه اروپا از سیاست‌های آمریکا بوده است. وی برجام را امیدی برای شرکت‌های فرانسوی می‌داند و تاکید دارد آمریکا به دنبال منافع خودش است، پس اروپا نیز باید از منافع خود دفاع کند و از آمریکا پیروی ننماید. عضو پارلمان اتحادیه اروپا باور دارد، کشورهای اروپایی باید به دنبال منافع خود باشند و از اطاعت از آمریکا دست برداشته و به دوران اولویت دادن به منافع آمریکا بر منافع اروپا پایان دهند.

 

در ادامه گفت‌وگوی فارس با این عضو اتحادیه اروپا را می‌خوانید.

نظر شما درباره تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام چیست؟

نیکولاس بِی: تصمیم یکجانبه دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، خبر بسیار بدی برای صلح در خاورمیانه است. این خروج، تهدیدی برای عدم اشاعه هسته‌ای و تهدیدی برای ثبات در منطقه‌ای است که به دلیل بحران‌ها و جنگ‌ها دچار از هم گسیختگی است. آمریکا به وعده‌های خود عمل نمی‌کند و این مایه تاسف است.

به نظر می‌رسد واشنگتن یکبار دیگر به سوی راهبرد خود که به راه انداختن جنگ است، پیش می‌رود؛ راهبردی که کره زمین را ویران کرده است. مداخله نظامی آمریکا در عراق، برای عراق فاجعه بود، مداخله نظامی در لیبی برای مردم لیبی فاجعه بود، بی‌ثباتی در سوریه که فرانسه نیز در آن مشارکت کرد، برای سوریه فاجعه‌بار بوده است.

 خروج آمریکا از برجام باید مورد انتقاد قرار گرفته و به عنوان اقدامی در راستای نقض تعهدات بین‌المللی و نقض روح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، محکوم شود.

 شما به عنوان عضوی از پارلمان اروپا، آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا را بعد از خروج آمریکا از برجام چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکولاس بِی: فرانسه و در کل، کشورهای اروپایی نباید در برابر فشار آمریکا تسلیم شوند و نباید مانع مشارکت اقتصادی و تجاری ما با ایران شوند. ما باید منافع خود را در ایران حفظ کنیم و این مسئله‌‌ای اساسی است؛ ما باید منافع شرکت‌هایمان را در ایران حفظ کنیم، شرکت‌هایی که توانستند قراردادهای مهمی با ایران داشته باشند و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این کشور انجام دادند. این سرمایه‌گذاری‌ها و قراردادها تاثیر مثبت بر اقتصاد ما و اقتصاد ایران می‌گذارد. من به ویژه درباره شرکت‌های توتال و گروه خودروسازی پی.اس.اِی (سازنده خودروهای پژو و سیتروئن) سخن می‌گویم.  

توافق هسته‌ای برای شرکت‌های فرانسوی یک امید بود، امیدی برای داشتن سهم در بازار یک کشور بزرگ که فرانسه با آن روابط ویژه داشته است. پی. اس. ای بازگشت شکوهمندی با فروش ۴۵۰ هزار خودرو طی سال گذشته در این کشور ۸۲ میلیونی داشت. خودروسازان فرانسوی پژو و سیتروئن سال‌ها در بازار ایران حضور داشتند. همچنین ایران کشوری استراتژیک برای یک غول صنعتی دیگر در فرانسه، یعنی توتال است که در ماه جولای سال ۲۰۱۷ قرارداد عظیم گازی با ایران به امضا رسانده است. همچنین ایران دومین دارنده منابع گازی جهان بعد از روسیه است. به جای اینکه سمت ترامپ گرفته شود باید این رسوایی چیرگی قوانین آمریکایی در خارج از مرزهای این کشور تقبیح گردد.

از سوی دیگر، آیین‌نامه‌ای مربوط به سال ۱۹۹۶ وجود دارد که هدف آن محافظت از شرکت‌های ما است، اما این آیین‌نامه به دلیل عدم شجاعت، و عدم تمایل برای درگیری با آمریکا، هرگز به کار گرفته نشده است. (آیین‌نامه ۱۹۹۶ اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت‌ها و صنایع در مقابله با تاثیر مصوبه‌های یک کشور ثالث است).

در سال ۲۰۱۴ فرانسه مجبور شد به دلیل نقض تحریم‌های آمریکایی علیه ایران از سوی بانک «بی.ان.پی.پاریباس»، مبلغ ۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند. آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود هستند و زمان آن رسیده که کشورهای اروپایی به دفاع از منافع خود برخیزند.

آیا اتحادیه اروپا در آینده سیاست آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران را دنبال خواهد کرد؟

 نیکولاس بِی: برای تضمین اقتدار خود در مقابل قوانین آمریکایی که خارج از قلمروی خودشان اعمال می‌شود، کشورهای ما هیچ گزینه‌ای جز دفاع از منافع خود و شرکت‌هایشان که به صورت قانونی با ایران معامله کرده‌اند، ندارند. ما نمی‌توانیم این مسئله را قبول کنیم که مقامات آمریکایی مانند ژاندارم در جهان رفتار کنند و از شرکت‌های خارجی بخواهند که از تحریم‌هایی که آمریکا به صورت یکجانبه تحمیل کرده، تبعیت نمایند. توافق برجام، توافقی بود که از سوی جامعه بین‌المللی مورد تشویق و حمایت قرار گرفت و موفقیتی برای دیپلماسی چندجانبه بود و برای محافظت از آن باید هرکاری که می‌شود، انجام داد.

آیا اتحادیه اروپا تمایل و قدرت آن را دارد که برجام را حفظ نماید؟

نیکولاس بِی: امیدوارم که اتحادیه اروپا قدرت آن را داشته باشد اما واقعا در این زمینه تردید دارم. این اتحادیه از همان ابتدای تاسیس عمیقا در برابر آمریکا تسلیم بوده است. این واقعیت درباره مسایل مالی وجود داشته اما در مسایل دیگر به ویژه مسایل دفاعی نیز دیده شده است. امروزه ناتو مکانیسمی برای به خدمت درآوردن کشورهای اروپایی در برابر منافع آمریکایی شده است.

 تا زمانی که ترامپ در آمریکا در قدرت است، شما آینده روابط فراآتلانتیک را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نیکولاس بِی: فرانسه باید صدای مستقل و قدرتمند خود را مانند گذشته در جهان بازیابد و جهانی چندقطبی را ترویج نماید و مانند یک بنده مطیع عمل نکند. همراهی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با تصمیمات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در حملات به سوریه، هشداری فاجعه‌بار برای جامعه بین‌المللی بود. مهم است که اروپای واقعی که ما قصد ساخت آن را داریم، به دنبال همکاری و یا فاصله گرفتن از مواضع آمریکایی در زمانی باشد که این همکاری منافع ما را در معرض خطر می‌گذارد و ثبات و صلح را در جهان به مخاطره می‌اندازد.

برای مثال درباره برجام، لازم است با کشورهای متعددی برای حفظ آن همکاری کنیم. در همین راستا، باید به میز مذاکره بازگردیم، گفت‌وگوها را با روسیه از سر بگیریم، خیلی رو راست‌ با چین گفت‌وگو کنیم.

آیا امکان دارد که جنبش‌های مخالف اتحادیه اروپا و جنبش‌های ملی‌گرا در میان کشورهای اروپایی، اتحادیه اروپا را در معرض سقوط قرار دهد؟

نیکولاس بِی: آنچه مسلم است این مسئله است که در سراسر اروپا افرادی هستند که درباره جهت‌گیری‌های اتحادیه اروپا که در تضاد با منافع ملت‌های تشکیل‌دهنده آن است، بیدار شده‌اند. فشار و تهدید به اندازه کافی از سوی اتحادیه اروپا وجود داشته و کشورهایی هستند که خواستار آزادی و امکان عملکرد آزادانه هستند. اروپایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، ستمگر و غیردموکراتیک است. ما خواستار اروپایی آزاد هستیم که در آن همکاری و محافظت وجود دارد نه اروپایی که مردم و کشورها را زندانی می‌کند.

 

عناوین مرتبط

۲۷ آبان ۱۳۹۷آمریکا: درباره پرونده خاشقچی هنوز به نتیجه‌گیری نهایی نرسیده‌ایم
۲۷ آبان ۱۳۹۷روستایی کوچک برای افراد بی‌خانمان  
۲۶ آبان ۱۳۹۷هزینه تشکیل نیروی فضایی آمریکا چقدر است؟
۲۶ آبان ۱۳۹۷آمریکا خواستار وحدت اعراب علیه ایران شد
۲۶ آبان ۱۳۹۷آمریکا: وحدت میان کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با ایران ضروری است
۲۶ آبان ۱۳۹۷ایران خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد
۲۶ آبان ۱۳۹۷جنگ اقتصادی ترامپ با ایران محکوم به شکست است/ آمریکا کشوری نرمال نیست
۲۵ آبان ۱۳۹۷پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد
۲۵ آبان ۱۳۹۷نقوی‌حسینی: عربستان به نیابت از آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است
۲۵ آبان ۱۳۹۷آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد
۲۴ آبان ۱۳۹۷وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد بحرین درباره ایران و یمن گفت‌وگو کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷موگرینی: اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای با ایران را حفظ می‌کند

پربحث‌های اخیر

 1. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 2. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 3. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 4. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 5. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 6. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 7. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 8. روغن نباتی ارزان شد

 9. چرا مخدر «گل» گران شد؟

 10. شهادت یک نیروی جهادی حین انجام ماموریت + عکس

 11. آمریکا: درباره پرونده خاشقچی هنوز به نتیجه‌گیری نهایی نرسیده‌ایم

 12. روستایی کوچک برای افراد بی‌خانمان  

 13. جلسه بررسی افزایش دستمزد کارگران، فردا دوشنبه در کمیته مزد

 14. زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور/ پیشنهاد افزایش ۳۵درصدی قیمت خرید گندم

 15. علی ضیاء: نباید همه کم‌کاری‌های فرهنگی را به گردن تلویزیون انداخت/ صداوسیما فضای مجازی نیست

 16. جهنم در کالیفرنیا

 17. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 18. پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

 19. بیانیه‌نمی‌خواهد؛ از«تحریم»فیلم‌بسازید

 20. آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسی از سوی ایران

 21. راکتی که صهیونیست‌ها از ترس آن مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند

 22. غربی‌ها با فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی در فاجعه یمن شریک هستند

 23. برنامه کمیته امداد برای افزایش افراد تحت پوشش/ عدم مرجع واحد نظارتی بر اقدامات «خیریه‌ها»

 24. کلانی: پرسپولیس محبوب دشمن هم کم ندارد/ برانکو حق دارد که عصبانی باشد

 25. سردرد‌هایی که با خوردن مسکن تشدید می‌شود/ علت اصلی دردهای سیاتیکی و درمان آن

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 5. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 6. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 7. جزئیات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتری

 8. فرار لیبرال‌ها

 9. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 10. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 11. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 12. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 13. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 14. تشریف داشتید آقای مشاور!

 15. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 16. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 17. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 18. ضرب‌ و شتم یک پزشک در مشهد  

 19. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 20. روغن نباتی ارزان شد

 21. چرا مخدر «گل» گران شد؟

 22. شهادت یک نیروی جهادی حین انجام ماموریت + عکس

 23. چرا بیرانوند شانس زیادی برای کسب عنوان مرد سال آسیا دارد؟

 24. زمان واریز یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان ماه

 25. فرماندار سرپل‌ذهاب: سلبریتی‌ها تمایلی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده ندارند

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 6. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 7. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 8. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 9. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 10. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 13. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 14. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 15. فاتحه تهران را بخوانیم

 16. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 17. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 18. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 19. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 20. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 23. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 2. آمریکا: درباره پرونده خاشقچی هنوز به نتیجه‌گیری نهایی نرسیده‌ایم

 3. جهنم در کالیفرنیا

 4. راکتی که صهیونیست‌ها از ترس آن مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند

 5. غربی‌ها با فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی در فاجعه یمن شریک هستند

 6. اعتراض به تحریف نام خلیج فارس بااقبال کشورهای اقیانوس هندمواجه شد

 7. ترامپ باب تعطیلی دولت آمریکا را باز نگه داشت

 8. وزیر دفاع ترکیه: ریاض حاضر به تحویل تیم ترور خاشقچی نشد

 9. فنلاند سفیر روسیه را احضار کرد

 10. اظهارات کارآموز ۲۲ ساله کاخ‌سفید درباره رابطه‌اش با بیل کلینتون

 11. «ایران»، محور مذاکرات موگرینی با مقام‌های ترکیه

 12. ترامپ: «آکوستا» بدرفتاری کند، او را از کاخ‌سفید بیرون می‌اندازم

 13. ترامپ: استرداد «گولن» فعلاً در دستور کار دولت آمریکا نیست/ اردوغان دوست من است

 14. دستور قطع خدمات بیمه‌ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

 15. زیردریایی آرژانتین بعد از یک سال پیدا شد

 16. انتقاد روسیه از طرح سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره سوریه

 17. مسلمانان نیجریه خواستار آزادی شیخ «ابراهیم زکزاکی» شدند

 18. ظریف پس از دیدار با برهم صالح: منطقه اولویت ماست/ تبادل نظر سازنده ای با مقامات عراقی داشتیم

 19. انفجار انتحاری در چچن روسیه

 20. ترامپ نقش بن‌سلمان در قتل خاشقجی را رد کرد

 21. منبع ترکیه‌ای: «سیا» رسما به ما گفت که «بن‌سلمان» مسئول قتل خاشقچی است

 22. پیش بینی روسیه از قیمت نفت

 23. سناتور آمریکایی؛ ترامپ جلوی اعدام «متهمان» قتل خاشقچی را بگیرد

 24. اردوغان: نمی‌گذاریم کسی ترکیه را حیات خلوت خود کند

 25. تصاویر هولناک تکه‌تکه کردن جسد جمال خاشقچی (۱۸+)  

پربحث‌های دیروز

 1. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 2. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 3. اعتراض به تحریف نام خلیج فارس بااقبال کشورهای اقیانوس هندمواجه شد

 4. ترامپ باب تعطیلی دولت آمریکا را باز نگه داشت

 5. وزیر دفاع ترکیه: ریاض حاضر به تحویل تیم ترور خاشقچی نشد

 6. فنلاند سفیر روسیه را احضار کرد

 7. اظهارات کارآموز ۲۲ ساله کاخ‌سفید درباره رابطه‌اش با بیل کلینتون

 8. «ایران»، محور مذاکرات موگرینی با مقام‌های ترکیه

 9. ترامپ: «آکوستا» بدرفتاری کند، او را از کاخ‌سفید بیرون می‌اندازم

 10. ترامپ: استرداد «گولن» فعلاً در دستور کار دولت آمریکا نیست/ اردوغان دوست من است

 11. دستور قطع خدمات بیمه‌ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

 12. زیردریایی آرژانتین بعد از یک سال پیدا شد

 13. انتقاد روسیه از طرح سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره سوریه

 14. مسلمانان نیجریه خواستار آزادی شیخ «ابراهیم زکزاکی» شدند

 15. ظریف پس از دیدار با برهم صالح: منطقه اولویت ماست/ تبادل نظر سازنده ای با مقامات عراقی داشتیم

 16. انفجار انتحاری در چچن روسیه

 17. ترامپ نقش بن‌سلمان در قتل خاشقجی را رد کرد

 18. منبع ترکیه‌ای: «سیا» رسما به ما گفت که «بن‌سلمان» مسئول قتل خاشقچی است

 19. پیش بینی روسیه از قیمت نفت

 20. سناتور آمریکایی؛ ترامپ جلوی اعدام «متهمان» قتل خاشقچی را بگیرد

 21. اردوغان: نمی‌گذاریم کسی ترکیه را حیات خلوت خود کند

 22. تصاویر هولناک تکه‌تکه کردن جسد جمال خاشقچی (۱۸+)  

 23. بازجویی مجدد از همسر نتانیاهو

 24. جان کری: مردم بابت خروج ترامپ از توافق پاریس می‌میرند

 25. هزینه تشکیل نیروی فضایی آمریکا چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. عراقچی: از اتحادیه اروپا انتظار داریم به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند/ اقدامات هنوز به راه حل عملی منجر نشده است

 2. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 3. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 4. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 5. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 6. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 7. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 8. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 9. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 10. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 11. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 12. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 13. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 14. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 15. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 16. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 17. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 18. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 19. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 20. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 21. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 22. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 23. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 24. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 25. همدردی ایران با مردم آمریکا

آخرین عناوین