سپینو-مگنت

بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

گروه اقتصادی الف،   3970326079 ۶۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

در حال حاضر بیش از ۳۶ درصد از جوانانِ غیرشاغل، در حال تحصیل یا کسب مهارت‌های ورود به بازار کار نیستند که این گروه، به شدت در معرض خطر به حاشیه رانده شدن از بازار کار قرار دارند.

به گزارش مهر، وضعیت «جوانان غیر شاغل که در حال تحصیل یا مهارت نیستند» تحت عنوان شاخص NEET شناخته می شود؛ اما سازمان بین المللی کار، به منظور درک بهتر وضعیت بازار کار جوانان و با توجه به آن که شاخص های میزان بیکاری، نرخ اشتغال و نرخ مشارکت به تنهایی نمی توانند گویای وضعیت دقیقی از نیروی کار باشند، شاخص دیگری را تحت عنوان «جوانان غیرشاغل که در حال تحصیل یا مهارت نیستند» را تعریف و مد نظر قرار داده است.

البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که برخی از جوانان نیز به طور غیرارادی و به اجبار، به دلایلی نظیر ناتوانی، بیماری و معلولیت قادر به اشتغال، تحصیل و یا کسب مهارت نیستند و یا حتی مادر جوانی که توانایی پرداخت هزینه مراقبت از کودک یا کودکان خود را ندارد و به اجبار، بازار کار را ترک می کند.

ولی قسمت نگران کننده موضوع، جوانانی هستند که در هیچ یک از مصادیق برشمرده فوق گنجانده نشده و در عین حال، نه در جستجوی کار بوده و نه در حال آموزش یا کسب مهارت هستند. این گروه به شدت در معرض خطر به حاشیه رانده شدن از بازار کار و مواجهه با محرومیت ها و ناهنجاری های اجتماعی هستند که توجه ویژه برنامه ریزان برای وضع سیاست های حمایتی از جمله فراهم کردن امکانات تحصیلی، مهارت آموزی و اشتغال را طلب می کند.

بررسی ها حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۵، حدود ۳۶.۲ درصد جوانان کشور، شاغل نبوده و در حال تحصیل یا کسب مهارت نیز نیستند؛ البته بخش عمده آن مربوط به زنان است که نرخ مشارکت آنان در فعالیت های اقتصادی به دلیل شرایط فرهنگی اجتماعی کشور بسیار پایین است.

در سال ۱۳۹۵، میزان جوانان غیر شاغل که در حال تحصیل یا مهارت نیستند در بخش مردان، حدود ۲۳.۸ درصد، بوده است. همچنین در گروه زنان، ۴۹.۰ درصد از زنان ۲۴-۱۵ ساله شاغل نبوده و در حال تحصیل یا کسب مهارت نیستند.

همچنین بررسی ها نشان می دهد، میزان «جوانان غیرشاغلی که در حال تحصیل یا مهارت نیستند» برای زنان، بیش از ۱.۳ برابر میزان کل کشور است. همچنین این میزان حدود ۲ برابر میزان مذکور برای مردان است. به عبارت دیگر زنان غیر شاغلی که در حال تحصیل و یا مهارت آموزی نیستند، بیش از ۲ برابر مردان در این گروه، است.

بررسی شاخص جوانان غیر شاغل که در حال تحصیل یا مهارت نیستند، بر اساس نتایج طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ حاکی از روند نزولی میزان این شاخص دارد، به طوری که این میزان با کاهش ۲.۱ درصدی از ۳۸.۳ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۳۶.۲ درصد در سال ۱۳۹۵، رسیده است. این شاخص در گروه مردان با افزایش ۰.۱ درصدی و در گروه زنان با کاهش ۴.۱ درصدی مواجه بوده است.

بررسی وضعیت جوانان غیرشاغلی که در حال تحصیل یا مهارت نیز نیستند (NEET)، به تفکیک استانها نشان می دهد، بیشترین میزان این جوانان در سال ۱۳۹۵، به استان سیستان و بلوچستان با ۴۸.۲ درصد، استان گلستان با ۴۴.۰ درصد و استان هرمزگان با ۴۳.۸ درصد و کمترین آن به استانهای سمنان، یزد و اصفهان به ترتیب با ۲۲.۶ درصد، ۲۵.۱ درصد و ۲۸.۰ درصد، تعلق داشته است.

بررسی ها نشان می دهد در سال ۱۳۹۵ در گروه مردان، استان سیستان و بلوچستان با ۳۲.۶ درصد، استان کرمانشاه با ۳۱.۲ درصد و استان هرمزگان با ۳۱.۱ درصد بیشترین و استانهای سمنان و یزد با ۱۲.۶ درصد، استان قزوین با ۱۶.۱ درصد و استان تهران با ۱۶.۷ درصد، کمترین میزان NEET را در بین استانهای کشور داشته اند.

در گروه زنان نیز استان سیستان و بلوچستان با ۶۴.۳ درصد، استان کردستان با ۵۹.۶ درصد و استان آذربایجان غربی با ۵۹.۳ درصد بیشترین و استان سمنان با ۳۳.۲ درصد، استن یزد با ۳۸.۵ درصد و استانهای تهران و اصفهان با ۳۹.۵ درصد، کمترین میزان NEET را در بین استانهای کشور داشته اند.

مطالعه شاخص NEET(جوانان غیر شاغل که در حال تحصیل یا مهارت نیستند) در استانهای کشور نشان می دهد که شکاف (مطلق) در میزان NEET به حدود ۲۶ درصد، رسیده است. به عبارت بهتر میزان NEET در استان سیستان و بلوچستان حدود ۲ برابر استان سمنان است.

در دستور کار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد نیز در دستیابی به توسعه پایدار، دو هدف برای جوانان در نظر گرفته شده است؛ نخست دسترسی کامل و موثر به اشتغال و کار شایسته برای تمامی زنان و مردان از جمله افراد جوان و دیگری نیز کاهش افرادی که شاغل نیستند و در حال تحصیل و مهارت آموزی نیستند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۹۰۲۰۱۲:۳۲:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
حالا جوانان مقصر هستند دیگه ؟ کی برای به تعویق انداختن هجوم جوانان جویای کار در دانشگاهها را باز کرد لیسانس و فوق لیسانس و دکترا ؟ این همه کارگر و مهندس که طی چند سال اخیر بیکار شدن چی ؟ اونها هم بی سواد و بی تجربه بودن ؟ فقط کارمندان دولت در سایه ی امن نشسته اند مابقی روی هوا زندگی می کنند اینکه سیاست های آموزشی آموزش و پرورش بر مبنای درس خواندن بدون کسب مهارته و 12 سال از عمر بچه ها بدون کسب مهارت صرف حفظ کردن مطالب غیر مفید می شه هم حتما مقصرش جوانان هستند ؟ وقتی فرهنگ جامعه به سمتی رفته که کارمند پشت میز نشین دارای ارج و قرب و منزلت اجتماعیه و صتعتگر و زحکتکش بی کلاس و بی سواد و سطح پایین تلقی می شه نتیجه ای جز این نداره یه نگاه به فیلم ها و سریالها ی تلویزیون بکنید نقش های مثبت و محترم و مفید و ثروتمند و مورد احترام همه پزشک و مهندس و وکیل و استاد دانشگاه و پشت میز نشین با کت شلوار شیک و ماشین مدل بالا در حال ریاست کردن هستند و صنعتگران همه در خانه های کوچک حومه شهر و دارای بچه های با استعداد و محرومند و مدام از زحمت بی مزد می نالند و به انواع و اقسام بیماری ها مبتلا هستند و بیچاره و درمانده اند . البته این واقعیت اجتماعه و پشت میز نشین در واقعیت هم مرفه تر از صنعتگر و زحمتکشه غیر از اینه ؟ مدام شعار شعار شعار برای تغییر فرهنگ تنبلی و پشت میز نشینی چکار کردین حضرات ؟
محمد۳۸۹۰۲۷۱۲:۳۵:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۶
چه مهارتی آخه ادم تکلیف آینده رو بدونه این کار رو میکنه وضعیت معلوم نیست
ناشناس۳۸۹۱۲۸۱۴:۰۴:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
حداقل حقوق حدود 1.200.000 تومان هست که با دلار 7500 تومانی می شود 160 دلار که مسخره هست
ناشناس۳۹۰۰۱۶۱۱:۰۷:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۷
فاجعه بیکاری برای ایرانیان و بهشت اشتغال برای اروپائیان!!!!!!!!!!!!! به حضرت عباس بیش از چهار پنجم از مردان آماده کار از ۱۸ ساله تا ۵۵ ساله بیکار و بلاتکلیفند. پیداکردن کار برای خانمها راحت تر از آقایون است.
تبریزی۳۸۹۱۳۷۱۴:۰۹:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۶
می تونین مهارت پرش از روی سیم خاردار و دیوار و دویدن و جاخالی دادن از تیر کسب کنین تا بتونین از مرز رد بشین و برین به یه کشور درست و حسابی.
ناشناس۳۸۹۹۷۱۱۰:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۲۷
آخه تا کی باید بجای فکر کردن و تلاش کردن ، به فکر فرار از این مملکت باشیم ، این مملکت مال ماست . جا خالی کردن دردی دوا نمیکنه باید راه چاره را پیدا کرد . خیلی از این افراد در این وضعیت دارند تلاش میکنند و نان حلال در می آورند . دست روی دست گذاشتن نمیتونه وضعیت را بهتر کنه . اگه ما بجای چینی ها بودیم با آنهمه جمعیت و رقابت برای جستجوی کار چه میکردیم ؟
ناشناس۳۹۱۲۰۱۰۷:۰۱:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۸
تا وقتی مسئولین درست و حسابی فکر مملکت باشند وگرنه هرگز درست نمیشه. یه ترافیک و آلودگی هوا و نظم عمومی خودروها(بوق های بی‌مورد و پارک کردن‌های همه جا و....) را درست نکردن.....
ناشناس۳۸۹۲۷۰۱۶:۰۱:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۶
نتیجه برخورد کاملا غلط پدر مادر های هلکوپتری این بچه ها هستند ،در همه جا و در همه چیز بچه دخالت میکنند،ربطی هم به شهری و روستایی یا فقیر و غنی هم نداره ، در همه چیز بچه دخالت میکنند، اجازه تصمیم گیری نمی دهند ،اجازه اشتباه کردن و تاوان دادن رو به بچه ها نمی دهند ، توقع بچه رو بالا می برند ، و لذت بُرد و باخت های بی خطر و کم خطر رو از بچه می گیرند ...نتیجه ...انگیزه رو نابود می کنند.آدم بی انگیزه به هیچ درد نمی خوره.
ناشناس۳۸۹۸۸۷۰۹:۳۷:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۷
اینها خروجی سیستم آموزشی کشورند. در حالیکه خروجی سیستم آموزشی دوره پهلوی، جوانانی بودند که با جان و دل 8 سال از مملکت در جنگی نابرابر دفاع کردند.
لادن۳۸۹۳۶۹۱۷:۳۵:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۶
بیماری تنبلی از دولت به ما مردم هم سرایت کرده
ناشناس۳۸۹۴۲۵۱۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
مسولان که اکثرا پست گرفتند بعد مدرک!
ناشناس۳۸۹۵۳۴۲۰:۵۵:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۶
ریشه تمام بدبختی های مملکت, کسانی هستند که با مدرکهای الکی رفتند وارد دولت شدند.
ناشناس۳۸۹۰۳۵۱۲:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
خب وقتی می بینن کسانی که هم درس خوندن و هم مهارت دارن بیکارن. شما باشی چیکار میکنی؟
ناشناس۳۸۹۱۷۹۱۴:۴۱:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۶
من تحصیل کرده ام و دارای مهارت عملی بسیار خوب و قابل قبولی هم بوده و هستم ولی بقدری حقوق پایین است که کوچکترین انگیزه ای برای رشد و پیشرفت در کار باقی نمانده است. واقعیت این است که شغل ما فقط برای سرگرمی است و نه چیز دیگر! به نظرم، افراد بیکار با ورود به زمینه های دلالی (البته دلالی از نوع بدون وجدان و دزدی) خیلی موفقتر از امثال من بوده اند.
ناشناس۳۸۹۲۲۷۱۵:۲۹:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۶
درس خواندن لزوماً مهارت ایجاد نمی کنه متاسفانه هیچکدام از رشته های تحصیلی در ایران مهارت ایجاد نمی کنن چه در دبیرستان چه در دانشگاه. دو سال پیش یه بازدید از یه شرکت آلمانی داشتم. اونجا دیدم یه بخشی از کارگاه اون شرکت محصور شده بود و تعدادی نوجوان داشتن کارهای فنی انجام می دادند. مدیر کارخانه در پاسخ به سوال ما گفت این نوجوانان به جای دبیرستان به مدت چهار سال اینجا مهارت یاد می گیرند و ماهی پانصد یورو حقوق میگیرند. بعد از پایان دوره یک گواهینامه مهارت تخصصی براشون صادر میشه که در کل آلمان معتبره. این نوجوانان تا ۸۰ درصدشون تو همون شرکت جذب میشن. دولت آلمان هم به شرکتها بابت پرداخت به این افراد و هزینه های آموزش معافیت مالیاتی ارائه میده که به سود شرکتهاست.
ناشناس۳۸۹۵۳۷۲۰:۵۸:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۶
اگر فقط دانشگاههای دولتی وجود داشتند, الان مشخص بود چه کسی دکتر است, چه کسی مهندس. اینقدر دانشگاههای بیخود درست کردند که بچه های مردم عوض اینکه به مهارتهای فنی و حرفه ای رو بیاورند, فقط در فکر دانشگاه رفتن هستند.
ناشناس۳۹۰۸۵۳۱۹:۴۳:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۷
احسنت. دمت گرم
ناشناس۳۸۹۵۷۹۲۱:۵۲:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۶
تا 12 - 13 سال پیش در ایران هم چنین برنامه هایی وجود داشت و در همسایگی برخی از شرکتهای معتبر، هنرستان ساخته شده بود و بچه ها در حاشیه کارخانجات با مهارتهای عملی آشنا می شدند. اما آموزش و پرورش به دلیل کمبود بودجه، به مرور از پرداخت هزینه های آموزش به کارخانجات سر باز زدند و کارخانجات هم در اقدامی متقابل، هنرستانها را جمع کردند. من خودم در یکی از همین هنرستانها درس خواندم و انصافاً کیفیت کار عملی ما واقعاً خوب بود و شناخت خیلی خوبی از محیط کار آینده مان داشتیم.
ناشناس۳۹۰۰۹۳۱۱:۵۴:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۷
اوایل سالهای پنجاه که در موسسه تولیدی صاحبنام و بزرگی مشغول کار بودم جوان و تحصیلات خارج از کشور در رشته خودم داشتم یک روز بدلیل اینکه رئیسم گرفتار کارهای مهمتری بود من را به جای خودش به جلسه ای فرستاد که خیلی از بزرگان علمی دانشگاهی دور هم جمع شده بودند و در مورد دانشکده جدیدی که قرار بود دایر شود صحبت میکردند. هر شرکت کننده ای صحبتهایی میکرد وتوضیحاتی میداد و ضرورت دانشگاهی شدن این رشته را با دلایل خودش ثابت میکرد. یکی از استادان که بنظر خودش کاندید ریاست دروس این رشته تازه تاسیس بود وارد جزئیات سیلابسهای درسی شد و انصافا توضیحات خوبی هم داشت و برنامه های دوره لیسانس و سپس فوق لیسانس را با جزئیات توضیح داد. استادان نظرهای خود را میدادند و بحثهای کاملا تخصصی در زمینه آموزش عالی بود. بحث در مورد شیمی و واحدهای شیمی به جدال کشید. در تمام مدت من که از همه جوانتر بودم و تا آن لحظه ساکت و سراپا گوش.یکی از استادان رو بمن کرد و گفت شما در تمام مدت ساکت نشسته ای و هیچ سخنی نمیگوئی نظر شما چیست؟ گفتم والا من چه عرض کنم در مقابل اساتید بزرگ. ایشان گفتند شما نظر خودت را بگو. سئوال کردم واقعا نظر من را میخواهید؟ همه گفتند بعله نظرتان را بفرمائید. عرض کردم جدا جسارت نیست در مقابل اساتید؟ رئیس جلسه که از پدر من هم مسن تر بود گفت حتما نظر شما را میخواهیم. گفتم واقعا جای ستایش دارد که دانشگاه بفکر این رشته هست ولی این رشته کاملا نو است و ما در این مملکت احتیاج به یقه سفید و کراواتی برای این رشته هنوز لازم نداریم ولی در عوض لباس آبی کاربلد میخواهیم. چرا این انرژی و پول را صرف تربیت کارگر ماهر نکنیم. البته در وقتی به اندازه کافی کارگر ماهر داشتیم آنوقت طرح تربیت سرکارگر دارای تحصیلات سرکارگری را طرح و اجرائی کنیم. و انشااله در آینده دانشکده و به تربیت یقه سفید و فوکل کراواتی بپردازیم. در قیافه حضرات شوکه وارده را میدیدم ولی بعدها خوشحال شدم که حرفهای من تاثیر خودش را گذاشت و اگر نمیگذاشت امروز تعدادی لیسانس و فوق لیسانس که زبان دانشگاه داشتند ولی کارگری نبود که بفهمد این جماعت چه میگویند. و با روندی که بعد از انقلاب داشتیم حتما دکترا و فوق دکترا هم در رشته ایکه کارگر نداریم به جامعه تحویل داده بودیم که با تحصیلات دانشگاهی بدرد هیچکاری نمیخوردند ولی حق داشتند که کار داشته باشند و شرافتمندانه زندگی کنند. بیست واندی سال بعد در یکی از وزارتخانه ها به جلسه ای دعوت شدم که یزرگان این رشته و مدیران وزارتخانه همه تاکید بر ساخت ماشین الاتی برای این رشته داشتند و آنروز اصلا اجازه گسترش کارگاه نمیدادند. باز بهمان روش گذشته سکوت من باعث نظر خواهیم شد. با اصرار مدیرکل آن اداره مجبور به اظهار نظر شدم و گفتم اگر واقعا تشکیل این جلسه به منظور خدمت است و همه حضار وطن پرست و ایراندوست. پیشنهاد میکنم این انرژی و پول را صرف تولید بیل وشنکش کنیم که مجبور نباشیم از خارج وارد کنیم.همه شوکه شدند وجلسه بهم خورد و از من دیگر دعوتی برای جلسه ای نشد. الحمداله یکی از مشکلات ما سیستم تربیتی و آموزشی ماست که این بایستی اصلاح شود شاید هم اصولی شود
ناشناس۳۸۹۴۱۷۱۸:۳۶:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۶
درس خوندن با مهارت فرق داره. به نظرم به عنوان یک جامعه تونایی کار آفرینی نداریم. شاهد قضیه هم تولید پایین هست.
ناشناس۳۸۹۵۰۰۲۰:۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
الان فقط رشته پزشکی هم بیکاری نداره وهم به لطف وزیر پزشکان درامدش صد برابر اساتید دانشگاه هست.
ناشناس۳۹۰۹۸۳۲۲:۱۹:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۷
خسته نشدید انقدر پَرت گفتید؟حیف اکسیژن.اگه میانگین حقوق اساتید رو دانشیار پایه ۱۵ در نظر بگیریم میشه ۸ میلیون صدبرابرش میشه ۸۰۰میلیون میانگین حقوق پزشکان به زحمت یک پنجاهم این مبلغ هست
ناشناس۳۸۹۶۳۶۲۳:۲۶:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
دقیقا درست فرمودید. ضمنا در 15سال اخیر بسیاری از افراد متخصص، تحصیل کرده و ماهر و باتجربه و با هوش بعلت عدم رونق کسب و کار در بازار کار تعدیل شده اند. حتی افراد با تجارب بالا و بسیار درخشان و سالم که شاغل هم هستند اصلا به آینده شغلی خود اطمینان ندارند و روز به روز حقوقی را که دریافت میکنند از نظر قدرت خرید پایین و پایین تر میآید و هر روز شرایط و کیفیت زندگیشان بد و بدتر میشود و همه شرمنده خانواده شان هستند.
ناشناس۳۸۹۰۶۰۱۲:۵۹:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۶
مثلا مهارت هم داشته باشند با حقوق یک میلیونی چیکار کنن ؟؟؟؟ بهتر دولت و حکومت به فکر بالا بردن قدرت خرید مردم باشه و ارزش پول ملی ما رو به بهانه حمایت تولید پایین نگه ندارند چون تا حالا که هیچ نتیجه ای نداشته و از این به بعدم نداره .
ناشناس۳۸۹۰۷۳۱۳:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
الان افراد با حتی 10 سال سابقه هم در جستجوی کار هستن اما کار نیست! چی میگین واسه خودتون!
ارش۳۸۹۰۸۷۱۳:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۶
شما هزینه های سرسام آور تحصیل ما رو بده چشم کسب مهارت میکنیم وقتی پدر من فوت شده و مجبورم مخارج خانواده رو تامین کنم وقتی سازمان نظام وظیفه ازم ۲۵ میلیون تومان پول میخواد
ناشناس۳۸۹۰۸۹۱۳:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۲۶
کلی برای تحصیل خرج کردیم حالا هم کلی برای کلاس های مهارت آموزی. بعد هم که شرط سنی گذاشتن و مثلا به فرد 35 ساله میگن شما دیگه سنت بالاس استخدام زیر 30 سال!
ناشناس۳۸۹۱۶۶۱۴:۲۸:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۲۶
بازم برید با آمریکا سرشاخ بشوید
ناشناس۳۸۹۶۷۲۰۰:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۷
ما چند بار سعی کردیم سرشاخ شدن را به مهربونی تبدیل کنیم اما امریکا هربار زده زیرش. این روند ادامه داره تا زمانی که اقتصادمان را درمان کنیم
ناشناس۳۸۹۲۱۰۱۵:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲۶
اول بیاین اثبات کنین این کشور تا ده سال همینطور سرپا خواهد ماند بعد از جوان بخواهید از این اوقات طلایی و خوش گذرانی بگذرد و دنبال اینده باشد نیاز هم نیست iq بیل گیتس یا هاوکینگ را داشته باشید تا به این واقعیات برسید در کشوری که هم اکنون با خشکی و کم ابی شدید در بیشتر نقاط کشور مواجه است در کشوری که ارزش پول ملی که عملا یعنی دسترنج کار چنین بی ارزش میشود در کشوری که هر روزش با تحریم بیشتر و افزایش تعداد دشمنانش مواجه و کاهش درامد مواجه است در کشوری که دیگر بودجه ای برای کارهای عمرانی و توسعه ای عملا وجود ندارد و اگر هیچ مشکلی نباشد فقط می تواند حقوق کارکنان را بدهد در کشوری که به تایید همگان در چند سال بعد قادر به پرداخت حقوق بازنشستگانش هم نخواهد بود و در کشوری که فقط بر مبنای احساسات و نه تعقل اداره میشود و هزینه های اقتصادی تصمیمات سیاستمداران هیچ اهمیتی ندارد و در کشوری که تحصیلکردگان ان از لیسانس تا دکتری در علوم انسانی تا مهندسی ان کاری پیدا نمی کنند و انتظار است بعد از اینهمه تحصیل مجدد جوشکاری یا کارهای تعمیراتی انجام دهند و نهایتا فقط راننده اژانس خواهند شد ایا امید دارید همچنان سرپا بماندان ۳۸ درصد جوانان که فرمودید دقیقا فقط به دلایل فوق امیدشان را از دست داده و دیگر بی خیال شده اند
حسین۳۸۹۲۴۹۱۵:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۲۶
با دیدن کسانی که یک شبه با زد و بند و رانت به ثروت های نجومی و باد آورده رسیدن چه انگیزه ای باقی میمونه
پیر مرد۳۸۹۳۰۶۱۶:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
اکر شما واقعا نگران این موضوع هستید به جای درس های حجیم و بی مورد و عموما بی فایده در دبیرستان ها به جوانان اموزش مهارت هایی مانند نجاری و برق کاری و نقاشی و خیاطی و تعمیرات وسایل و............بدهید.
ناشناس۳۸۹۶۴۰۲۳:۳۸:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
بنده یک بنای درجه یک با هف سال سابقه ولی شش ماه دنبال کار میگردم نیست.
بانو۳۸۹۳۰۸۱۶:۳۷:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۶
تعداد هنر ستان ها را زیاد کنید.
ناشناس۳۸۹۳۷۱۱۷:۳۶:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۶
فارغ التحصیل دانشگاه دولتی و بیکارم, اما یه نفر که دانشگاه علمی کاربردی خونده , چون پارتی داشت الان کارمند دولت شده و زن و زندگی و خونه داره.
ناشناس۳۸۹۵۴۰۲۱:۰۴:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۶
ای کاش بغیر از دانشگاه دولتی, هیچ دانشگاهی درست نمیشد. اینجوری کسانی که دانشگاه دولتی قبول نمیشدند, در مراکز فنی و حرفه ای کار یاد میگرفتند و خودشان نان خودشان را در می آوردند. الان طوری شده که کشور, کمبود کارگر و تکنسین نداره. در ضمن, قبلا یه قانون بود که یک تکتسین تا ۴ سال حق ادامه تحصیل نداشت, اما الان با برداشتن این قانون باعث شدند که کسی فوق دیپلم گرفته, به فکر دادن امتحان دکتری میباشد.!! واقعا جای تاسفه. نمیدانم چه کسانی به مجلس میروند و چنین قوانینی را تصویب میکنند.
ناشناس۳۹۰۸۵۶۱۹:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۲۷
احسنتتتتتتتت
محمد۳۹۱۱۲۸۰۱:۴۷:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۸
چقدر خودخواه. ما بریم عرق بریزیم اونوقت چون تو دو تا تست بیشتر زدی بری زیر باد کولر لم بدی و واسه کار نکردنت بهت حقوق بدن ؟
ناشناس۳۸۹۳۷۵۱۷:۳۹:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۲۶
من که مهارت دارم کار هم پیدا کردم زندگیم شبیه رباتهاست . کار خواب کار خواب .... روزی 12 ساعت کار بدون تعطیلی ... تا کی ؟!
ناشناس۳۸۹۶۴۱۲۳:۴۱:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۲۶
خوشا بحالت که کار داری من مهرت دارم کار ندارم
سید۳۸۹۳۸۳۱۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲۶
یادمه در سالهای قبل طرح کاد بود و عده زیادی بعد از 12 سال درس حرفه ای را آموزش دیده بودند اما الان مدارس تماما درس محور و کنکور وعده شده اند
ناشناس۳۸۹۳۹۳۱۸:۰۶:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۶
در مملکت ما مهمترین عامل پیشرفت داشتن رانته نه مهارت و تحصیل. به همین دلیل کسی رغبتی برای درس خوندن یا مهارت آموزی نداره
زهرا۳۸۹۴۲۰۱۸:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۶
تورو خدا نگید ک بیکاری جوانان برای مسئولین اندکی دغدغه شده است ک باور نمیکنیم
ناشناس۳۸۹۶۴۴۲۳:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۶
من مخالفم دغدغه دارن زیادم دارن ولی توی هرج و مرج و بی ثباتی سیاسی کاری نمیتونن بکنن بدبختا دارن بوکسوبات میکنن عزیز دلم
ناشناس۳۸۹۴۲۶۱۸:۴۷:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
چون افسرده هستن
محسن۳۸۹۴۷۸۱۹:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۶
بنده فوق لیسانس و کارمند شرکت نفت هستم از دانشگاه دولتی معتبر و رتبه برتر بودم همکارم رفته عمان برای ۷۵۰۰ دلار در ماه ( با دلار آقای جهانگیری ۴۲۰۰ تومن هم میشه ۳۲ میلیون) اما بنده با ۸ سال سابقه کار دارم ۳.۵ میلیون حقوق میگیرم حالا حساب کنید برای خرید یه آپارتمان معمولی که ۴۰۰ میلیون در شهر ما میشه چقدر باید پس انداز کنم تازه اگه یک دفعه مثل الان تورم بدبختمون نکنه. ما که مهارت و تخصص داریم وضعمون اینه وای به حال بی مهارت ها به خدا حق این مردم بیشتر از اینه
مهدی۳۸۹۷۰۱۰۱:۲۱:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۷
محسن امثال تو افراد خوبی برای جواب دادن به گروه اقتصادی الف هستن باریکلا بهشون فهموندی چه جوری کشور اداره می کنن خودتو با یک میلیون دویستی ها مقایسه کن ببین اونا چوضعی دارن
ناشناس۳۸۹۵۱۰۲۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۶
تجربه ثابت کرده تقریبا 99 درصد دانش آموختگان ما حتی نمیتونن خودشون رو درست معرفی کنن!! چه برسه به اینکه مهارتی داشته باشن! مدرک زایی فقط یک دستاورد داشته و اون اینکه جامعه مدعی تربیت کرده.
علیرضا۳۸۹۶۰۳۲۲:۲۷:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
واقعا باختیم سرمون کلاه رفت سنمون رفت بالا نه کاری نه درآمدی..هیچ و هیچ واقعا جای تاسف داره کاش وقتی ۱۸ سال داشتیم از مملکت رفته بودیم که اینجا فقط ناامیدی بی انگیزگی و آینده مبهم واسه جوانانه...خصوصا تحصیل کردهها...روزی هزار بار خدا رو شکر میکنم که از لیسانس بالاتر نرفتم
ناشناس۳۸۹۶۲۱۲۲:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۶
کار کلا نیست از سال 89 کشور وارد رکود شده مهارت هم داشته باشی کار نیست چیزی هم تولید کنی خریدار نداره رکوده
ناشناس۳۸۹۶۶۱۰۰:۱۳:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۷
ای کاش بغیر از دانشگاه دولتی, هیچ دانشگاهی درست نمیشد. اینجوری کسانی که دانشگاه دولتی قبول نمیشدند, در مراکز فنی و حرفه ای کار یاد میگرفتند و خودشان نان خودشان را در می آوردند. الان طوری شده که کشور, کمبود کارگر و تکنسین نداره. در ضمن, قبلا یه قانون بود که یک تکتسین تا ۴ سال حق ادامه تحصیل نداشت, اما الان با برداشتن این قانون باعث شدند که کسی فوق دیپلم گرفته, به فکر دادن امتحان دکتری میباشد.!! واقعا جای تاسفه. نمیدانم چه کسانی به مجلس میروند و چنین قوانینی را تصویب میکنند
ناشناس۳۸۹۶۶۸۰۰:۱۹:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۲۷
دانشمند کدوم ادم عاقلی برای ماهس 1.200 (180 دلار ) از صبح تا شب میره سر کار ؟ اجاره خونه میشه یا خرج زن و بچه ؟
سعیدروشن کرمانشاهی۳۸۹۶۷۷۰۰:۲۸:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۷
همیشه مردمـ مقصر هستند نه برنامه ریزان دولتی !؟وقتی دولت متولی کنترل جریانات اطاق خواب مردم تا عاقبت انهاست اینجا چرا مسوول وجوابگو نیست!؟
هادی۳۸۹۸۶۸۰۹:۱۹:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۷
احسنت. با این تدبیر، یک سوم بیکارها کم شد منتظر تدبیر دیگر دولت هستیم
ناشناس۳۹۰۰۱۳۱۱:۰۵:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۷
آیا اگر مدرک وحرفه داشته باشند آینده آنها تضمین است در این مملکت باید پارتی داشته باشی تا از همه نعمت ها بهره مند واز همه بلاها مصون باشی
احمد۳۹۰۳۰۱۱۳:۵۹:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۷
آقا حالا شما بی خیال این یک سوم شو، بگو برا اوون دوسوم بقیه که در تلاشند چه کردن؟
ناشناس۳۹۰۵۷۷۱۶:۳۸:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۲۷
اکثر نظرات خواندم و بسیار لذت بردم از دقت نظر بعضی از آنها چند سوال برایم مانده که باید از مسئولین و مردم پرسیده شود و به جواب آن فکر شود 1- شنیده ام اوایل تاسیس دانشگاه آزاد از مرحوم هاشمی میپرسند که هدف از تاسیس این دانشگاه چیست ایشان پاسخ میدهند(نقل به مضمون) که هدف بالا بردن سطح آموزشی است و چه اشکالی دارد که راننده تاکسی ما هم لیسانس داشته باشد. حال بیش از 30 سال از تاسیس این دانشگاه میگذرد و به نظر من، ما باید باز به این پرسش پاسخ دهیم که چه اشکالی دارد که راننده تاکسی ما هم لیسانس داشته باشد؟! 2- بیش از 2 میلیون مهاجر در ایران حضور دارند. به نظر شما چند درصد از آنها بیکار هستند؟ 3- عواملی که باعث شده در این چند دهه ;دلالی به ;تولید ارجحیت پیدا کند چیست؟(واردات هم به نظر بنده نوعی دلالی است) به نظر این حقیر با تفکر و پاسخ به این سوالات خیلی از مسائل ما حل خواهند شد ان شاالله. راهنمایی: ج1 : مساله سیاست گذاری ج2 : مساله فرهنگی ج3: مساله قانون گذاری
حمید۳۹۰۷۰۳۱۸:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۷
منم فوق لیسانس از یه دانشگاه معتبر دارم بیست ساله تجربه کسب کردم ولی نمی تونم برا داداشم که بیکاره کارافرین باشم ،چرا چون زیرساخت کار کردن ایجاد نشده
ناشناس۳۹۰۸۶۳۱۹:۵۲:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۷
بزرگترین ضربه به این مملکت را کسانی زدند که با گرفتن مدرک از دانشگاههای غیر دولتی و بواسطه پارتی و آشنا بازی وارد سیستم دولتی شدند و بواسطه دانش اندک خود توانایی پاسخگویی و حل مشکل ارباب رجوع را ندارند.
ناشناس۳۹۱۲۰۹۰۷:۱۷:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۸
مهارت آموزی با کدام انگیزه؟ لیسانس ماهر گرافیک از دانشگاه دولتی سراغ دارم هرجا برای استخدام میره حقوقش وزارت کاری بیشتر نمیدن مهندس صنایع سراغ دارم بالاترین حقوقی که سراغ گرفته یکو نیم میلیون تومنه رفته مسافرکشی با اسنپ و تپسی کارگران ماهر باسابقه در هر استخدام جدید بدون رعایت سابقه حقوق پایه وزارت کاری میگیرند قراردادها شده سفید امضای یکماهه و تمام مسئولین ریز و درشت وزارت کار اطلاع دارند اما هیچوقت اعتراض و تقاضای کارگران را رسیدگی نمیکنند امنیت شغلی صفر حقوق ناکافی با تاخیر پرداخت میشه بیمه اغلب واریز نمیشه رسیدگی به هر شکایت کارگر بیش از یکسال زمان نیاز داره درحالیکه کارگر نه نسخه قرارداد دستشه نه بازرس اداره کار به محل کارش رفته گواهی شهود هم قبول نمیکنند و.و.و.
ناشناس۳۹۱۸۵۱۱۴:۴۹:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۸
من هم مهارت دارم هم دو دهه تجربه کاری ولی اگر به هر دلیلی جایی که کار میکنم تعطیل بشه کار گیرم نمیاد چه برسه به یه جوان تازه کار بی تجربه تقصیر را گردن جوانها نیاندازیم تا دلالی هست کسی دنبال تولید نمیره تا تولید نباشه اشتغال نیست حالا شما برو هی مهارت کسب کن وقتی جوانها نگاه میکنند که مهارت موجب اشتغال نمیشه چرا باید دنبال مهارت بروند.
همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 4. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 7. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 8. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 9. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 10. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

 11. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 12. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

 13. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. فریدون عباسی: روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند

 16. پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

 17. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 18. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 19. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 20. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 21. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

 22. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 23. آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 25. صداوسیما برای پخش «بیراهه» تذکر گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 2. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 3. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 7. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 8. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 11. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 12. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 13. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 14. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 15. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 16. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 17. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 18. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 19. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 20. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 21. همیشه دست یک زن در میان است

 22. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 23. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 24. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 25. مستاجران در حال ترک تهران هستند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 12. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 13. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 22. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 23. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 24. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 25. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 3. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 4. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 5. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 6. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 7. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 8. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 11. افزایش ۱۱۹ هزار تومانی قیمت سکه در بازار + جدول و قیمت ارز

 12. واکنش نوبخت به احضار و بازجویی مدیران وزارت صنعت از سوی قوه قضاییه

 13. تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  

 14. عوارض خروجی ۴۴۰ هزار تومانی کجا هزینه شد؟ / سفر بالاخره گران شده یا ارزان؟

 15. یارانه ۳.۵ میلیون تومانی برای سهمیه ۱۰۰ یورویی ارز مسافرتی

 16. صادرات برق ایران به عراق قانونی متوقف شد/وزیر نیرو: طرف عراقی نیاز امروز ما را درک می‎کند

 17. نامه زنگنه به وزیر انرژی عربستان/تصمیم اوپک را به نفع خود تفسیر نکنید

 18. روزنامه اصلاح طلب: بعد از 5 سال کارنامه دولت تقریبا هیچ است

 19. درخواست رئیس کل اسبق بانک مرکزی از دولت

 20. روند فعلی بازار موبایل کسبه را به ورشکستگی می‌کشاند

 21. علت خاموشی‌ ها در کشور چیست؟

 22. نتیجه یک نظرسنجی؛ 80درصد موافق گرفتن مالیات ویژه از چند خانه دارها

 23. آغاز توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون‌داران+جزئیات

 24. افزایش ۱۰۰ هزار تومانی سکه در کسری از ساعت!

 25. معاون وزیر صنعت: بازار خودرو به ثبات رسیده است

پربحث‌های دیروز

 1. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 2. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 3. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 4. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 5. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 9. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 10. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 11. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 12. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 13. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 14.  کدام نقشه راه

 15. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 16. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 17. زمان واریز یارانه تیر ماه

 18. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 19. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 20. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 21. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 10. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 11. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 12. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 13. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 17. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. آقای «خ» کجاست؟

 20. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 21. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 22. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 23. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 24. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین