آزمون جنگ روانی کارلوس در جام جهانی

گروه ورزشی الف،   3970324112

شاید عده ای از نحوه بازی های تیم ملی لذت نبرند و انتقاد های جدی به کی‌روش و سیستم بازی های او داشته باشند، اما همان‌ها تردیدی ندارند که او، یک مربی بسیار زیرک و باهوش است.

معانی متنوعی برای جنگ روانی قائل شده‌اند و دائماً هم تغییراتی در تعریف آن رخ می‌دهد. اما، می‌توان از جمع بندی‌ تعاریف موجود، جنگ روانی را اینگونه تعریف کرد: استفاده برنامه‌ریزی شده از تبلیغات به وسیله عوامل آشکاری همچون رادیو، تلویزیون، مطبوعات و ... و عوامل پنهانی مانند شایعه به منظور تحریف، تضعیف روحیه و بی‌اعتبار کردن انگیزه‌ها.

نخستین کسی که اصطلاح جنگ روانی را بکار برد مورخ و تحلیل‌گر نظامی بریتانیایی بنام «فولر» بود که در سال 1920 چنین اصطلاحی را وارد فرهنگ لغات کرد. «صلاح نصر» به نقل از کتاب «جنگ سیاسی راهنمای همزیستی رقابت‌آمیز» اثر جان اسکات هدف اساسی جنگ سیاسی را ضعیف کردن دشمن و در صورت امکان، نابود کردن او با مانورهای دیپلماتیک، فشار اقتصادی، ارعاب، خرابکاری، دادن اطلاعات درست یا نادرست و محروم ساختن دشمن از دوستان و حامیانش می‌داند.

با این مقدمه می‌خواهم به سراغ کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان بروم که استاد به راه انداختن جنگ‌های روانی است و با این روش چندین نتیجه خوب و تاریخی گرفته و در برخی‌ نیز تنها ذهنیت را عوض کرده است.

** چطوری کریس؟
این مربی پرتغالی قابلیت جنگ روانی را به بازیکنان تیم ملی کشورمان القا کرده و حتی می‌بینیم اخیراً علیرضا بیرانوند با به کار گرفتن لفظ «چطوری ایرانی؟» که بر گرفته از تیزر فیلم سینمایی «به وقت شام» است، برای کریستیانو رونالدو می‌گوید: «چطوری کریس؟» و اینگونه برای مهاجم سرشناس پرتغالی «کری» می‌خواند.

شاید عده ای از نحوه بازی های تیم ملی لذت نبرند و انتقاد های جدی به کی‌روش و سیستم بازی های او داشته باشند، اما همان‌ها تردیدی ندارند که او، یک مربی بسیار زیرک و باهوش است. بیشتر رفتار های کارلوس کی‌روش حاوی معانی مختلفی بوده و او معمولاً کاری را بی دلیل انجام نمی دهد. در این اینجا سعی می کنیم به برخی ریزه کاری های رفتاری مربوط به ظاهر، لباس و بدن کی‌روش بپردازیم و معانی آنها را با هم مرور کنیم.

**تی‌شرت یا کت و شلوار؟
هرگز پوشش او روی نیمکت به یک شکل نیست. سرمربی تیم ملی کشورمان اوایل دوران حضورش در ایران، هرگز با لباس رسمی روی نیمکت دیده نمی شد و اغلب تی‌شرت به تن داشت؛ اما پس از صعود ایران به جام جهانی 2014، آداب او نیز در این زمینه تغییر کرد.
کی‌روش از آن به بعد دو نگاه متفاوت به مسابقات داشت: وقتی با بازی های شیک و درست و حسابی و حتی دوستانه مهم مواجه بودیم، او با کت و شلوار و کراوات در کنار زمین حاضر می شد، اما گاهی که مسابقات از اهمیت چندانی برخوردار نبود یا او قصد اعتراض به شرایط بازی داشت، لباسی کاملاً عادی بر تن می کرد.

به عنوان مثال در مسابقه رفت ایران و سوریه در چارچوب دیدار های مقدماتی جام جهانی 2018 با این که بازی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار بود، کی‌روش با تی‌شرت کنار زمین حاضر شد. در واقع او قصد داشت با این شیوه اعتراضش را به انتخاب زمین پر از گل و لای ورزشگاه  مالزی برای این دیدار ابراز کند.

**پیام با اصلاح صورت!
تصاویری که از حضور کارلوس کی‌روش در نشست خبری پیش از بازی با کره جنوبی منتشر شد، نشان می داد سرمربی تیم ملی کشورمان همچنان به سنت خودش وفادار بوده و قبل از مسابقات مهم صورتش را اصلاح نمی کند. او هر وقت پای یک بازی مهم و حیثیتی وسط باشد، تا شروع بازی سر و صورتش را اصلاح نمی کند تا شاید با این پیام به بازیکنانش بفهماند که همه تمرکزشان باید فقط روی بازی باشد نه چیز دیگر.

کارلوس کی‌روش می خواهد نشان دهد آنقدر درگیر مسابقه و جزئیات آن شده که حتی چند دقیقه هم برای رسیدگی به امور شخصی روزمره و ساده اش وقت نمی گذارد.

**راز کندن کت در کنار زمین!
شاید جالب باشد بدانید سرمربی تیم ملی کشورمان در این سال ها از کندن کتش در کنار زمین هم برای انتقال مفهوم به بازیکنان خودی و تیم حریف استفاده کرده است. او معمولاً کتش را زمانی لب خط از تن در می آورد که بازی در یک بزنگاه مهم قرار گرفته است. کارلوس در مسابقه ایران با آرژانتین کتش را درست در لحظه ای که داور از اعلام خطای پنالتی «زابالتا» روی «دژاگه» چشم پوشی کرد، از تن درآورد.

او در دیدار رفت با قطر در مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه نیز در زمان رکود بازی حوالی دقیقه ،80 وقتی بازی بدون گل پیش می رفت، کتش را درآورد تا تماشاگران حاضر در ورزشگاه و شاگردانش را تهییج و اصطلاحاً به آنها شوک وارد کند. علاوه بر شوک به بازیکنان خودی، این حرکت آرامش ذهنی تیم حریف را نیز به هم می ریزد که معمولاً همین گونه هم شده است.

**دوئل با رقبا
بدون تردید بزرگترین جنگ روانی او با کانگ هی سرمربی تیم ملی کره جنوبی بود. کانگ شروع‌کننده ماجرا بود. او به ایرانی‌ها توهین کرد و سپس به کاپیتان تیمش خط داد تا علیه ایرانی‌ها حرف بزند. کانگ گفت که دوست دارد ازبکستان به همراه کره به جام جهانی 2014 صعود کند و سوژه را دست کی‌روش داد.

کی‌روش هم تصویری از کانگ روی لباس خود زد و این مربی را به جنگ دعوت کرد.

سال پیش نیز جنگ روانی بزرگی بین کی‌روش و کارینو سرمربی تیم ملی قطر در گرفت. کارلوس مدام می‌گفت بازیکنان قطر چندملیتی هستند. او علاقمند بود به همه بفهماند این بازیکنان متعلق به آب و خاک دیگری هستند و به همین دلیل تعصب لازم را به پرچم قطر ندارند. کارینو هم شروع به جنگ رسانه‌ای کرد. در زمان برگزاری بازی، این مربی لب خط انواع و اقسام حرکت‌ها را انجام داد تا کی‌روش و دستیارانش را عصبانی کند.

سوم فروردین هم فاسوتی سرمربی اروگوئه‌ای تیم ملی قطر تلاش کرد وارد جنگ روانی شود. او گفت که کی‌روش و ایرانی‌ها از قطر می‌ترسند. این اظهارات باعث تحریک کارلوس شد. چیزی که در پایان بازی اتفاق افتاد، شکست قطر بود و این یعنی برد دوباره کی‌روش در یک جنگ روانی دیگر. سرمربی قطر پس از بازی آن قدر عصبانی بود که گفت جای کی‌روش در هالیوود خالی است.

**پروفسور جنگ روانی
حالا همه کارلوس را یک پروفسور جنگ روانی می‌دانند. کسی که انگار برای هر معمای پیچیده‌ای یک راه حل در جیبش دارد. در این سال‌ها او در ایران هم برنده اکثر جنگ‌های روانی بوده است. این اواخر جنگ با پرسپولیسی‌ها کمی پیچیده شد که کارلوس با تهدید به دعوت نکردن بازیکنان این تیم، تلاش کرد جنگ را به نفع خود رقم بزند. او با تعدادی از مربیان ایرانی از جمله قلعه‌نوعی و درخشان وارد جنگ روانی شد که آنجا هم برنده بود.

معمولا کارلوس کی‌روش علاوه بر طراحی نوع بازی، در ذهن خود طرح‌هایی برای راه انداختن جنگ‌های روانی برای بر هم زدن تمرکز حریفان نیز آماده می‌کند.

اکنون باید منتظر باشیم تا ببینیم در روسیه و در حین برگزاری جام جهانی در جدال با مراکش، اسپانیا و پرتغال او چه طرحی را رو می‌کند و جنگ روانی جدید او چیست؟

 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. مظلومی که داستان ندارد

 6. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 7. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 8. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 11. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 12. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 13. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 14. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 17. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 18. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 19. بیدار بمان آقای فوکویاما

 20. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 21. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 22. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 23. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 24. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 25. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های هفته

 1. نامه تعلیق فوتبال ایران بزودی می‌رسد + جزئیات

 2. بیانیه باشگاه سپاهان درباره اتفاقات رخ داده برای کاروان پرسپولیس

 3. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 4. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 5. سپاهان - پرسپولیس؛ دربی ایرانی با داور جهانی/ جنگ قهرمانی در نصف جهان

 6. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 7. گرشاسبی از ایران رفت

 8. مدیرعامل سپاهان: هدف برانکو این بود که داور به نفع بگیرد/ داوری‌ها به سود پرسپولیس است

 9. سپاهانی‌ها هم پرچم ژاپن به ورزشگاه بردند  

 10. تساوی ال‌کلاسیکوی ایران در بازی بسیار جذاب و پُربرخورد/ زور ژنرال و پروفسور به هم نرسید+ فیلم

 11. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 12. نوری: استقلال بازی‌ساز ندارد/ نویمایر ۲ گل را خراب کرد!

 13. ایرج دانایی‌فر درگذشت

 14. کنایه فردوسی پور به دعوت شدن احمدزاده به تیم ملی/ ماجرای قتل 2 هوادار پرسپولیس

 15. رضائیان: مقابل پرسپولیس دست خالی میدان را ترک نمی‌کنیم/ بازیکنی از پارس جنوبی جدا نمی‌شود

 16. رضا جباری: سپاهان مقابل پرسپولیس به بن بست تاکتیکی خورد

 17. فیلم/ جزئیات درگیری و اخراج کمال کامیابی‌نیا و کی روش  

 18. دایی: ژاپن و ایران شانس اول قهرمانی در جام ملت‌ها هستند

 19. احمدزاده: در بد شرایطی پرسپولیس را تنها گذاشتیم/ برمی‌گردم و همه چیز را جبران می‌کنم

 20. هدیه ویژه تاج و فدراسیون به کی‌روش + عکس

 21. عالیشاه: برانکو برگ برنده پرسپولیس است/ اینستاگرام زندگی فوتبالیست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 22. رونالدو دادگاهی می‌شود

 23. تعویق بازی‌های بزرگ لیگ فرانسه بخاطر جلیقه‌زردها

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 25. واکنش مربی تیم ملی بعد از ترک بازی پرسپولیس/ تهدید پیروانی به بیان اظهاراتش علیه برانکو

آخرین عناوین