مگنت-ستاره یک مربع

بهشتی پور در گفتگو با الف مطرح کرد: اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

گروه سیاسی الف،   3970323129 ۳۹ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه اختلافات آمریکا و اروپا جدی نیست و اروپا بدون آمریکا در برجام نمی تواند بماند؛ گفت: ایران هم نباید زمان زیادی منتظر بماند و اگر اقدامی مناسبی انجام ندادند، برجام را به حالت تعلیق در بیاوریم.

به گزارش الف، اظهارات اخیر مقامات اروپایی نشان دهنده این است که اروپایی ها بدون آمریکا نمی توانند برجام ادامه دهند و برای تامین منافع شرکت هایشان در آمریکا توان جدایی از این کشور را ندارند و علی رغم اختلافاتی که با آمریکا پیدا کردند اما به نظر نمی رسد آنها بتوانند منافع اقتصادی ایران را پس از خروج آمریکا از برجام تضمین کنند.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر به آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات با اتحادیه اروپا و چین و روسیه پس از خروج آمریکا از برجام گفت: در آخرین دور گفتگوهای کارشناسی که هفته گذشته در تهران برگزار شد، یک بار دیگر همه اعضای باقیمانده برجام تعهد خود را برای اینکه اقدامات لازم را انجام دهند، برای تضمین برخورداری ایران از دستاوردهای اقتصادی برجام اعلام کردند.

وی افزود: هنوز ما بسته عملیاتی لازم را دریافت نکرده‌ایم، همکاران ما در اتحادیه اروپا و هم همکاران چینی و روسیه عنوان کردند که مشغول کار کردن بر روی همین بسته هستند.   

همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفته بود که اتحادیه اروپا نمی‌تواند منافع تجاری ایران را پس از خروج آمریکا از برجام تضمین کند و می‌تواند از یک تلاش جدی برای حفظ برجام حرف بزند، اما نمی‌تواند درباره ضمانت‌های حقوقی به ایران صحبت کند.

این اظهارات نشان می دهند که اروپایی علی رغم فرصت داده شده به آنها هنوز نتوانستد به تصمیم واحدی در این خصوص برسند و بدون آمریکا کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند.در همین راستا الف گفتگویی با یکی از کارشناسان هسته ای داشته که بدین شرح است:

حسن بهشتی پور در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اینکه آیا اروپایی ها بدون آمریکا در برجام باقی خواهند ماند، اظهار داشت: نباید این نکته را نادیده بگیریم که اختلافات آمریکا و اروپا جدی نیست، اختلافات جدی بر سر پیمان آب و هوایی پاریس، برجام و جنگ تعرفه ها و بسیاری از مسایل در میان آمریکا و اروپا بروز پیدا کرده که بسیار جدی است و از سوی دیگر  منافع اروپا در برجام مبادلات اقتصادی با ایران است و این اروپاست که ذی نفع این رابطه است؛ به این دلیل که آمریکا رابطه تجاری با ایران نداشته و حجم مناسباتش هم با ما بسیار کم است، لذا اروپایی ها اجازه نمی دهند که برجام برای همیشه از بین برود، چراکه طبق گفته برخی از کارشناسان آنها نمی‌خواهند بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران را از دست بدهند.

وی به منافع امنیتی اروپا در برجام اشاره کرد و گفت: اروپا در برجام منافع امنیتی هم دارد چراکه ناامنی سراسر خاورمیانه را فرا گرفته که به نفع اروپا نیست و پناهجویان با فاصله هزاران کیلومتری به شهرهای اروپایی رفته و مشکلاتی برای آنها ایجاد کرده اند، لذا آنها می دانند که ایران می تواند امنیت منطقه را فراهم کند، لذا به دلیل بحث امنیتی از برجام خارج نمی شوند. نکته سوم که بسیار مهم است بحث همکاری با آژانس است، فعالیت های ما همواره تاکنون مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است و قطعنامه هایی که علیه ایران وجود داشت در این سال ها لغو شده است، بنابرین مبانی حقوقی اروپا امروز بسیار متفاوت از گذشته است و اروپا می خواهد تا برجام ادامه پیدا کند.

کارشناس مسائل بین الملل در مورد اینکه آیا اروپا می تواند بدون آمریکا در برجام باقی بماند، گفت: پاسخ این سوال منفی است، چراکه اروپا شرکت های بزرگی دارد که با ایران همکاری می کنند که ستون اصلی آنها در آمریکا بوده و چندجهانی هستند به طور مثال توتال یکی از این شرکت های چند ملیتی است که در چندین کشور فعالیت اقتصادی دارد یا همینطور شرکت بیمه هرمس آلمان یا پژو سیتروئن، که در واقع تمام منافع این شرکت های اروپایی به آمریکا گره خورده است و این شرکت ها در این خصوص با حجم وسیع سرمایه گذاری روبرو هستند. 

بهشتی پور در پاسخ به این سوال که در حال حاضر راه حل این موضوع چیست، افزود: هم اکنون اروپایی ها فرصت خواسته اند که این موضوع را بررسی کنند تا به دنبال راه حل هایی باشند که اعتبارات و مبادلات بانکی را از طریق یورو با ایران داشته و از سوی دیگر نیز ارتباط خود را هم با آمریکا حفظ کنند؛ همچنین به دنبال این هستند تا از طریق برخی از شرکت ها با ایران مراودات خود را حفظ کنند، اما این نکته را هم نباید نادیده گرفت که به سرعت هم نمی توانند عکس العمل نشان دهند و در این مورد تصمیم گیری کنند، زیرا نیازمند زمان است، اما ایران هم نباید زمان زیادی منتظر بماند.

وی معتقد است: این موضوع را هم نباید نادیده بگیریم که برجام یک سندی بود که موفق شد پرونده دروغ سازی علیه ایران را فرو بپاشد که اگر از آن خارج شویم در واقع فضا را آماده می‌کنیم تا دوباره قطعنامه ها علیه ایران را احیا کنیم، لذا تنها راهی که وجود دارد این است که فعلا در برجام با اروپایی ها بنمانیم تا اینکه ببنیم آنها چه اقدامات مناسبی را انجام خواهند داد و اگر اقدامی مناسبی انجام ندادند، برجام را به حالت تعلیق در بیاوریم و غنی سازی را از نو شروع کنیم و نشان دهیم که این آمریکا بود که حقوق بین الملل را نادیده گرفت و هرچه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بزنیم و علیه آنها تبلیغ کنیم.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: روی کار آمدن ترامپ و اقدامات وی هم موجب شده که اروپا اختلافات جدی با آمریکا داشته باشد؛ لذا بهترین فرصت است که علیه آمریکا اجماع شود، البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که اروپا بدون آمریکا در برجام نمی تواند بماند، مگر اینکه اقدامات مناسبی در این راه انجام دهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷سلیمی نمین: آن‌ها که بحث استعفای دولت را مطرح می‌کنند، به دنبال کنار زدن جمهوریّت نظام هستند
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۷۲۲۵۱۵:۱۰:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از این مقاله وشواهدی که همگان می بینند چند نکنته را می توان دریافت کرد: 1- امریکا بدون فکر واستراتژی دست به تحریم نزده ، بنابراین نمی توان فقط با شعار به جنگ تحریم رفت . 2- امریکا نشون داده که حتی اروپا هم نمیتونه در مقابلش بایسته و شاید بهتره بگیم تمام کشورهای اقتصادی دنیا نمی تونن جلو امریکا بایستند .همانطور که در جلسه جی 7 همگان دیدند .
ناشناس۳۸۷۴۶۵۱۸:۴۰:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
هیچ کشوری در دنیا توانایی مقابله با تحریمهای آمریکا را ندارد.
ناشناس۳۸۷۴۷۰۱۸:۴۶:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
تجربه ثابت کرده که بعد از تحمیل خسارت عظیم به کشور و مردم، آخرش بدو بدو میریم برای مذاکره. بهتره از همین اول عاقلانه بریم و شجاعانه مذاکره کنیم.
ناشناس۳۸۷۷۳۴۰۰:۵۷:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۵
خوب پس چرا مذاکره کردیم. شعار چیه ؟ خودت میدونی چی میگی؟عزیز آقای بهشتی پور مدافعی از برجام بود که تو مناظره تلویزیونی واسه همین توافق داشت یقه پاره میکرد حالا شده شعار زده
ناشناس۳۸۷۲۳۰۱۵:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اما ما هم نباید فعالیت های اتمی خود را شروع کنیم اینها نقشه است تا بعدا ما دوباره پای میز بکشند،پس احتیاط کنیم و از هول و بلای تندرو ها در دام غربی ها نیفغتیم.تاریخ نشان داده تندروی تندروها ما تا کجا برده و مجبور به قبول شرایط انها و نهایتا به اینجا برسیم. ادم عاقل دوبار از یک محل گزیده نمی شود.صبور باشیم و با چشمان باز دشمنان خارجی و دوستان نادان داخلی را رصد نماییم،تا باز بازنده این بازی حقارت بار نشویم.
علی۳۸۷۲۳۹۱۵:۲۳:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از اول هم معلوم بود که اروپا منافع خود و شرکتهای خود را به خاطر ایران به خطر نمی اندازد. پس چند ماه دیگر که تحریم ها جدی شد پول و ارز به داخل کشور نخواهد امد و انهائی که نشسته اند با اشوب کشور را به هرج و مرج بکشند دست بالا خواهند داشت. بعضی اوقات کوتاه امدن به نفع است
ناشناس۳۸۷۲۴۴۱۵:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
باشه چون تو گفتی
مهرداد۳۸۷۲۵۳۱۵:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اروپایی ها هیچ اقدامی مانند ارائه تضمین در خصوص برجام نخواهند داشت و صرفا طبق همیشه برجام را خواهند خواست که منافع متصوره آن با خروج امریکا از بین رفته است. از سوی دیگر در صورت اعلام تعلیق برجام از جانب دولت جمهوری اسلامی ایران ، نه تنها اروپایی ها بلکه چین و روسیه هم در مقابل ایران قرار خواهند گرفت و مصیبتهای بیشتر شروع خواهد شد. انتخاب دیگر مذاکره مجدد با دولت امریکاست.
ناشناس۳۸۷۲۶۶۱۵:۴۰:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران؟؟؟؟؟؟؟؟/ کل درآمد سالانه ما از فروش نفت 60-70 میلیارد دلاره این عدد رو از کجا استخراج فرمودید؟؟؟
هاشم۳۸۷۵۱۱۱۹:۵۲:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ای بابا. منظورش بازار آمریکا بوده است.
ناشناس۳۸۷۲۸۱۱۵:۴۹:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آقای کارشناس این حرفو( تیتر)که مردم همون فردای خروج آمریکا زدند!
ناشناس۳۸۷۲۹۰۱۵:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آنها نمی‌خواهند بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران را از دست بدهند. ایران در کل تاریخ موجودیتش و از زمانی که صاحب تولید نفت شدر درآمدش به 2000 میلیارد دلار نرسیده. این آقای کارشناس عدد 15000 میلیارد دلار را از کجا در آورده؟!
هوشیار۳۸۷۲۹۲۱۵:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اینکه میگید ایران نباید منتظر اروپا نباشد به بعضی ها برمیخوره . اجازه بدین تا آخرش برن تا یک بار دیگه سرشون به سنگ بخوره . البته باز هم پشیمون نمیشن میگن باید مستقیم بریم با آمریکا ببندیم .
میبدی۳۸۷۲۹۴۱۵:۵۷:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به به حامی سرسخت برجام هم اعتراف کرد زهی به انصافش پس بقیه هم لجاجت را تمام کنند بلاتکلیفی تمام شود تا بچسبیم به داخل و‌ تولید و اشتغال
ناشناس۳۸۸۲۶۷۱۵:۱۸:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۵
وجود دیدگاهی همچون شما اقای میبدی باعث تعجبه!!! مگه کسی از تولید داخل دست کشیده بود که حالا بخواهیم احیا کنیم. موضوع ارتباط با دنیاست که توقع داشتیم با برجام به آن دست پیدا کنیم. دیدیم که خودروسازی (آنهم خودروهای از رده خارج) بدون ارتباط با شرکت های مادر تولیداتش نصف شد و بسیار بی کیفیت تر از قبل. وقتی اقتصاد اروپا بدون امریکا نمیتواند ادامه دهد چطور اقتصاد ایران بدون ارتباط موثر با دنیا قابل دوام است. کاش امکان مناظره وجود داشت تا برای همیشه از شعار زدگی خارج شویم. واقع بینی با خیانت و وابستگی تفاوت بسیار است, دوست عزیز.
بورامینی۳۸۷۳۴۳۱۶:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از طرفی تامین منافع امنیتی اروبادر منطقه از سوی ایران که اشار داشتند واز طرف دیگراهمیت نقش میانجی گرانه ودیبلماسی برجامی اروبا در توافق برجام که متاثر از مبانی نسبتا مستقل وارزشی اروبا می باشد از این رو حفظ اعتبار بین المللی برجام از علل تمایل اروبا برای ماندن در برجام میتوانند تلقی شود از طرف ایران نیز ماندن در برجام بعد از خروج امریکا ونیز تداوم ناسزاوارانه ایران هراسی از سوی اروبا بعد از برجامی که باطل السحر ایران هراسی بود میتواندبه مثابه اهرمی بازدارنده وموثر تلقی می شود ودر مجموع بنظر میرسد در مذاکره با اروبا منافع حداکثری ایران را اگر در کوتاه مدت نگوییم در میان مدت بیش از بیش نسبتا تامین نماید
ناشناس۳۸۷۳۴۸۱۶:۴۲:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اول روز خروج امریکا از برجام من هم گفتم که نمیتوان روی قولهای اروپا حساب باز کرد چون خودشان زندانی اقتصادی نظامی امریکا هستند.در کشورهای اروپایی مثل این کشور که من هستم سفیر امریکا در خیلی مسائل آخرین حرف را میزند.بیاد دارید چند وقت پیش یک راکت فضایی امریکا که چندین ماهواره را حمل میکرد در روی زمین منفجر شد؟خیلی از کشورهای اروپا جرات نکردن هیچ گزارشی از آن خبر پخش کنند.سفارت امریکا دستور داده بود......
ناشناس۳۸۷۳۵۱۱۶:۴۴:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از برجام خارج شویم و علیه آمریکا تبلیغ کنیم که دنیا قبول کند آمریکا مقصر بوده است که ال خارج شده است...!.... دنیا هم میگه چشم. هر چی شما بگید
ناشناس۳۸۷۳۶۷۱۷:۰۳:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
برجام تمومه. باید به فکر یک توافق جایگزین بود برای نجات مردم.
نوشهری۳۸۷۵۲۷۲۰:۰۹:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
خوب است اما نه با مذاکره کنندگانی چون ظریف و حسین فریدون و عراقچی و بقیه سکه گیرها که تعدادیشان جاسوس بودند باید آمریکا و اروپا را به سبک کره شمالی پای میزمذاکره بکشانیم آنوقت امتیازبگیریم که همه خوشحال شوند
ناشناس۳۸۷۵۴۶۲۰:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
توافقی که بتواند مردم را نجات دهد وجود ندارد چون وضعیت مردم ربطی به روابط خارجی ندارد. چیزی که زندگی مردم را بهبود می دهد اتخاذ سیاستهای درست در مدیریت کشور به خصوص در زمینه اقتصاد است.
ناشناس۳۸۷۶۵۸۲۳:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
برجام تموم شد برجامیون تموم شد اسلاحات تموم شد برو جلو بوق بزن
محمد۳۸۷۷۳۸۰۱:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۵
میگم خلیج فارس خوزستان سکوهای نفتی رو بدیم و......... تا بلکه راضی شدن چقدر ساده اید
ناشناس۳۸۷۸۰۳۰۳:۲۲:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۵
باشه. فکر می کنیم که بدیم ظریف و دوستان و عراقچی برند، قطعنامه ای بسازند که هر چی گلستان و ترکمنچایه در مقابلش لنگ بندازند آخرش هم بگن ... دستاورد برجام 2 و 3 و ... شکاف آمریکا و اروپا بود. مسخره بازی را تمام کنید. تنها کسی که به جوان ایرانی اعتماد داره، انصافا رهبر انقلابه و اگر پنجاه درصد این اعتماد را دولت داشت الان کاسه بدست نمی گرفت و ...
ناشناس۳۸۷۹۶۶۱۰:۳۷:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۲۵
دوست عزیز : مشکل اینه که فقط یک دهم درصد برای و 99/9 درصد ملت تصمیم می گیرند و ما باید تحمل کنیم بسوزیم و بسازیم !
ناشناس۳۸۷۳۷۹۱۷:۲۱:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
فایده نداره دیگه الان دلار تا 7 هزار هم رسیده دو روز دیگه گرونیهاش میاد و جلومردم رو نمیشه گرفت بازار رکود کامله لحظه به لحظه بر نارضایتی مردم افزوده میشه میخواهید چکار کنید؟
کارمند۳۸۷۴۴۷۱۸:۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آقای بهشتی پور بفرمایید ما از برجام خارج شدیم چی کار کنیم منافع ما حفظ بشه؟ غیر از بالا رفتن نرخ ارز بیکاری و تورم بالا چی برای کشور باقی می مونه؟!!!
ناشناس۳۸۷۴۶۶۱۸:۴۳:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بهترین کار ان است که ما اروپا و امریکا و چین و روسیه را تحریم کنیم و فقط بورکینو فاسو
ناشناس۳۸۷۴۸۲۱۹:۱۵:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما راهی حز تعامل نداریم باید در برحام ماند و با آمریکا مذاکره مجدد کرد. خروج از برجام دقیقا هدف جنگ طلبان امریکاست
الی۳۸۷۵۶۶۲۱:۳۴:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به نظرتون واقعا بدون ارتباط با دنیا میتونیم تا کجا پیش بریم؟آیا بهتر از کره شمالی و پاکستان میشیم
ناشناس۳۸۷۶۰۱۲۲:۰۶:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما که نفهمیدیم استاد چی میخواد بگه. اروپا مشکلش با آمریکا جدیه یا نه؟ در برجام بمونیم یا زودتر تعلیقش کنیم؟و......
ناشناس۳۸۷۶۷۳۲۳:۴۲:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اقای روحانی هر از گاه پس از گران شدن ارز و سکه و خودرو ....می فرمایند علت اقتصادی نیست !!!!خوب این را بچه 5 ساله می دونه .چرا ایشون حرف نمی زنن در مورد علت اصلی؟
ناشناس۳۸۷۷۳۵۰۰:۵۸:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۵
یعنی اگه فقط آمریکا رو با خودمون داشته باشیم، کل دنیا دست ما میشه
ناشناس۳۸۷۷۶۰۰۱:۳۹:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۵
باید با امریکا آشتی کنیم بیخود هی حرفو بپیجونید راه دومی وجود نداره
احمد۳۸۷۷۷۸۰۲:۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۲۵
چند سال پیش اقای روحانی گفته بود برای مذاکره با اروپایی ها اول باید با کدخداشون مذاکره کرد . در داخل عده ای این گفته رو طوری دیگه تفسیر کردند به مسخره گرفتند . حالا خودشون به این حرف رسیدن
ناشناس۳۸۹۱۸۸۱۴:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۶
مگه برجام را با بورکنافاسو بستد؟ خوب با همین کدخدا بستند
ناشناس۳۸۷۷۸۴۰۲:۳۱:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۵
این کارشناس محترم اصل رو بر این گذاشته اند که اروپا قبول دارد که ایران کشوری هست که به منطقه ثبات می آورد و از نظر امنیتی اروپا به ایران احتیاج دارد و تمامی راه حل های ایشان هم بر همین اصل استوار است. اما میخواهم بدانم از روی چه مدرکی و شواهدی همچین ادعایی دارند؟ لازم نیست راه دوری بریم و خیلی به مغزمان فشار بیاوریم و احتیاجی هم به تحلیل نداریم خود اروپایی ها از سرانشان گرفته تا رسانه های اصلی و معتبرشان همه ایران رو به نوعی مشکل اصلی خاورمیانه مینامند! حالا چه ما خوشمان بیاد چه نیاد! نگاه امنیتی آنها به ایران بخاطر کمک گرفتن از ایران نیست بلکه برای بقول خودشان محار ایران است! همینگونه تحلیل ها هست که کار دست ما میدهد! شما واقعیات آشکار رو نادیده میگیرید و از روی خیالات خودتان استدلال و تحلیل میدهید! همین میشه که بعدا در انتهای صحبتها نظر میدهند که بله دیگه «غنی سازی را از نو شروع کنیم و نشان دهیم که این آمریکا بود که حقوق بین الملل را نادیده گرفت و هرچه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بزنیم و علیه آنها تبلیغ کنیم.» انگار که دنیا هم حرف ما رو راحت میپذیره!
ناشناس۳۸۷۷۹۹۰۳:۰۵:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۲۵
صادقانه همه میدونند و میدونیم که برجام کلکش کنده است ولی فقط بعضی ها شجاعت اعترافش رو دارند و راه دیگری هم جز مذاکره مجدد متاسفانه وجود ندارد که البته اونم ممکنه تبعات چندان خوبی نداشته باشه
نق زن۳۸۸۴۳۵۱۹:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۵
کی بود ک میگفت ما در هر سطحی قادر به مقابله هستیم کو پس؟
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 2. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 3. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 4. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 5. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

 6. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجان داد

 7. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 8. رودنیل: داور به جای کارت زرد دفترچه به بازیکنان نفت نشان داد

 9. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 10. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 11. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 12. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 13. سرشماری تعاونی‌ها به کـجا رسید؟

 14. توصیه‌هایی برای یک برنامه غذایی سالم

 15. به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟  

 18. شفر:شاید با برانکو شوخی کنم اما مشکلی با او ندارم/حسینی یاد بگیرد شماره یک فقط تیم است

 19. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 23. لحظه وحشتناک ریزش کوه  

 24. به یاد مرحوم سید ضیاءالدین دُری  

 25. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 7. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 8. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 13. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 18. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 19. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 20. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 21. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 22. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 23. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 24. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 22. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 12. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 16. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 17. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 18. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 19. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 20. پاکدستان دست بسته!  

 21. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 22. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 23. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 24. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 25. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

آخرین عناوین