بهشتی پور در گفتگو با الف مطرح کرد: اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

گروه سیاسی الف،   3970323129 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه اختلافات آمریکا و اروپا جدی نیست و اروپا بدون آمریکا در برجام نمی تواند بماند؛ گفت: ایران هم نباید زمان زیادی منتظر بماند و اگر اقدامی مناسبی انجام ندادند، برجام را به حالت تعلیق در بیاوریم.

به گزارش الف، اظهارات اخیر مقامات اروپایی نشان دهنده این است که اروپایی ها بدون آمریکا نمی توانند برجام ادامه دهند و برای تامین منافع شرکت هایشان در آمریکا توان جدایی از این کشور را ندارند و علی رغم اختلافاتی که با آمریکا پیدا کردند اما به نظر نمی رسد آنها بتوانند منافع اقتصادی ایران را پس از خروج آمریکا از برجام تضمین کنند.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر به آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات با اتحادیه اروپا و چین و روسیه پس از خروج آمریکا از برجام گفت: در آخرین دور گفتگوهای کارشناسی که هفته گذشته در تهران برگزار شد، یک بار دیگر همه اعضای باقیمانده برجام تعهد خود را برای اینکه اقدامات لازم را انجام دهند، برای تضمین برخورداری ایران از دستاوردهای اقتصادی برجام اعلام کردند.

وی افزود: هنوز ما بسته عملیاتی لازم را دریافت نکرده‌ایم، همکاران ما در اتحادیه اروپا و هم همکاران چینی و روسیه عنوان کردند که مشغول کار کردن بر روی همین بسته هستند.   

همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفته بود که اتحادیه اروپا نمی‌تواند منافع تجاری ایران را پس از خروج آمریکا از برجام تضمین کند و می‌تواند از یک تلاش جدی برای حفظ برجام حرف بزند، اما نمی‌تواند درباره ضمانت‌های حقوقی به ایران صحبت کند.

این اظهارات نشان می دهند که اروپایی علی رغم فرصت داده شده به آنها هنوز نتوانستد به تصمیم واحدی در این خصوص برسند و بدون آمریکا کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند.در همین راستا الف گفتگویی با یکی از کارشناسان هسته ای داشته که بدین شرح است:

حسن بهشتی پور در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اینکه آیا اروپایی ها بدون آمریکا در برجام باقی خواهند ماند، اظهار داشت: نباید این نکته را نادیده بگیریم که اختلافات آمریکا و اروپا جدی نیست، اختلافات جدی بر سر پیمان آب و هوایی پاریس، برجام و جنگ تعرفه ها و بسیاری از مسایل در میان آمریکا و اروپا بروز پیدا کرده که بسیار جدی است و از سوی دیگر  منافع اروپا در برجام مبادلات اقتصادی با ایران است و این اروپاست که ذی نفع این رابطه است؛ به این دلیل که آمریکا رابطه تجاری با ایران نداشته و حجم مناسباتش هم با ما بسیار کم است، لذا اروپایی ها اجازه نمی دهند که برجام برای همیشه از بین برود، چراکه طبق گفته برخی از کارشناسان آنها نمی‌خواهند بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران را از دست بدهند.

وی به منافع امنیتی اروپا در برجام اشاره کرد و گفت: اروپا در برجام منافع امنیتی هم دارد چراکه ناامنی سراسر خاورمیانه را فرا گرفته که به نفع اروپا نیست و پناهجویان با فاصله هزاران کیلومتری به شهرهای اروپایی رفته و مشکلاتی برای آنها ایجاد کرده اند، لذا آنها می دانند که ایران می تواند امنیت منطقه را فراهم کند، لذا به دلیل بحث امنیتی از برجام خارج نمی شوند. نکته سوم که بسیار مهم است بحث همکاری با آژانس است، فعالیت های ما همواره تاکنون مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است و قطعنامه هایی که علیه ایران وجود داشت در این سال ها لغو شده است، بنابرین مبانی حقوقی اروپا امروز بسیار متفاوت از گذشته است و اروپا می خواهد تا برجام ادامه پیدا کند.

کارشناس مسائل بین الملل در مورد اینکه آیا اروپا می تواند بدون آمریکا در برجام باقی بماند، گفت: پاسخ این سوال منفی است، چراکه اروپا شرکت های بزرگی دارد که با ایران همکاری می کنند که ستون اصلی آنها در آمریکا بوده و چندجهانی هستند به طور مثال توتال یکی از این شرکت های چند ملیتی است که در چندین کشور فعالیت اقتصادی دارد یا همینطور شرکت بیمه هرمس آلمان یا پژو سیتروئن، که در واقع تمام منافع این شرکت های اروپایی به آمریکا گره خورده است و این شرکت ها در این خصوص با حجم وسیع سرمایه گذاری روبرو هستند. 

بهشتی پور در پاسخ به این سوال که در حال حاضر راه حل این موضوع چیست، افزود: هم اکنون اروپایی ها فرصت خواسته اند که این موضوع را بررسی کنند تا به دنبال راه حل هایی باشند که اعتبارات و مبادلات بانکی را از طریق یورو با ایران داشته و از سوی دیگر نیز ارتباط خود را هم با آمریکا حفظ کنند؛ همچنین به دنبال این هستند تا از طریق برخی از شرکت ها با ایران مراودات خود را حفظ کنند، اما این نکته را هم نباید نادیده گرفت که به سرعت هم نمی توانند عکس العمل نشان دهند و در این مورد تصمیم گیری کنند، زیرا نیازمند زمان است، اما ایران هم نباید زمان زیادی منتظر بماند.

وی معتقد است: این موضوع را هم نباید نادیده بگیریم که برجام یک سندی بود که موفق شد پرونده دروغ سازی علیه ایران را فرو بپاشد که اگر از آن خارج شویم در واقع فضا را آماده می‌کنیم تا دوباره قطعنامه ها علیه ایران را احیا کنیم، لذا تنها راهی که وجود دارد این است که فعلا در برجام با اروپایی ها بنمانیم تا اینکه ببنیم آنها چه اقدامات مناسبی را انجام خواهند داد و اگر اقدامی مناسبی انجام ندادند، برجام را به حالت تعلیق در بیاوریم و غنی سازی را از نو شروع کنیم و نشان دهیم که این آمریکا بود که حقوق بین الملل را نادیده گرفت و هرچه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بزنیم و علیه آنها تبلیغ کنیم.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: روی کار آمدن ترامپ و اقدامات وی هم موجب شده که اروپا اختلافات جدی با آمریکا داشته باشد؛ لذا بهترین فرصت است که علیه آمریکا اجماع شود، البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که اروپا بدون آمریکا در برجام نمی تواند بماند، مگر اینکه اقدامات مناسبی در این راه انجام دهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۷۲۲۵۱۵:۱۰:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از این مقاله وشواهدی که همگان می بینند چند نکنته را می توان دریافت کرد: 1- امریکا بدون فکر واستراتژی دست به تحریم نزده ، بنابراین نمی توان فقط با شعار به جنگ تحریم رفت . 2- امریکا نشون داده که حتی اروپا هم نمیتونه در مقابلش بایسته و شاید بهتره بگیم تمام کشورهای اقتصادی دنیا نمی تونن جلو امریکا بایستند .همانطور که در جلسه جی 7 همگان دیدند .
ناشناس۳۸۷۴۶۵۱۸:۴۰:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
هیچ کشوری در دنیا توانایی مقابله با تحریمهای آمریکا را ندارد.
ناشناس۳۸۷۴۷۰۱۸:۴۶:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
تجربه ثابت کرده که بعد از تحمیل خسارت عظیم به کشور و مردم، آخرش بدو بدو میریم برای مذاکره. بهتره از همین اول عاقلانه بریم و شجاعانه مذاکره کنیم.
ناشناس۳۸۷۷۳۴۰۰:۵۷:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۵
خوب پس چرا مذاکره کردیم. شعار چیه ؟ خودت میدونی چی میگی؟عزیز آقای بهشتی پور مدافعی از برجام بود که تو مناظره تلویزیونی واسه همین توافق داشت یقه پاره میکرد حالا شده شعار زده
ناشناس۳۸۷۲۳۰۱۵:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اما ما هم نباید فعالیت های اتمی خود را شروع کنیم اینها نقشه است تا بعدا ما دوباره پای میز بکشند،پس احتیاط کنیم و از هول و بلای تندرو ها در دام غربی ها نیفغتیم.تاریخ نشان داده تندروی تندروها ما تا کجا برده و مجبور به قبول شرایط انها و نهایتا به اینجا برسیم. ادم عاقل دوبار از یک محل گزیده نمی شود.صبور باشیم و با چشمان باز دشمنان خارجی و دوستان نادان داخلی را رصد نماییم،تا باز بازنده این بازی حقارت بار نشویم.
علی۳۸۷۲۳۹۱۵:۲۳:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از اول هم معلوم بود که اروپا منافع خود و شرکتهای خود را به خاطر ایران به خطر نمی اندازد. پس چند ماه دیگر که تحریم ها جدی شد پول و ارز به داخل کشور نخواهد امد و انهائی که نشسته اند با اشوب کشور را به هرج و مرج بکشند دست بالا خواهند داشت. بعضی اوقات کوتاه امدن به نفع است
ناشناس۳۸۷۲۴۴۱۵:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
باشه چون تو گفتی
مهرداد۳۸۷۲۵۳۱۵:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اروپایی ها هیچ اقدامی مانند ارائه تضمین در خصوص برجام نخواهند داشت و صرفا طبق همیشه برجام را خواهند خواست که منافع متصوره آن با خروج امریکا از بین رفته است. از سوی دیگر در صورت اعلام تعلیق برجام از جانب دولت جمهوری اسلامی ایران ، نه تنها اروپایی ها بلکه چین و روسیه هم در مقابل ایران قرار خواهند گرفت و مصیبتهای بیشتر شروع خواهد شد. انتخاب دیگر مذاکره مجدد با دولت امریکاست.
ناشناس۳۸۷۲۶۶۱۵:۴۰:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران؟؟؟؟؟؟؟؟/ کل درآمد سالانه ما از فروش نفت 60-70 میلیارد دلاره این عدد رو از کجا استخراج فرمودید؟؟؟
هاشم۳۸۷۵۱۱۱۹:۵۲:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ای بابا. منظورش بازار آمریکا بوده است.
ناشناس۳۸۷۲۸۱۱۵:۴۹:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آقای کارشناس این حرفو( تیتر)که مردم همون فردای خروج آمریکا زدند!
ناشناس۳۸۷۲۹۰۱۵:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آنها نمی‌خواهند بازار 15 هزار میلیارد دلاری ایران را از دست بدهند. ایران در کل تاریخ موجودیتش و از زمانی که صاحب تولید نفت شدر درآمدش به 2000 میلیارد دلار نرسیده. این آقای کارشناس عدد 15000 میلیارد دلار را از کجا در آورده؟!
هوشیار۳۸۷۲۹۲۱۵:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اینکه میگید ایران نباید منتظر اروپا نباشد به بعضی ها برمیخوره . اجازه بدین تا آخرش برن تا یک بار دیگه سرشون به سنگ بخوره . البته باز هم پشیمون نمیشن میگن باید مستقیم بریم با آمریکا ببندیم .
میبدی۳۸۷۲۹۴۱۵:۵۷:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به به حامی سرسخت برجام هم اعتراف کرد زهی به انصافش پس بقیه هم لجاجت را تمام کنند بلاتکلیفی تمام شود تا بچسبیم به داخل و‌ تولید و اشتغال
ناشناس۳۸۸۲۶۷۱۵:۱۸:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۵
وجود دیدگاهی همچون شما اقای میبدی باعث تعجبه!!! مگه کسی از تولید داخل دست کشیده بود که حالا بخواهیم احیا کنیم. موضوع ارتباط با دنیاست که توقع داشتیم با برجام به آن دست پیدا کنیم. دیدیم که خودروسازی (آنهم خودروهای از رده خارج) بدون ارتباط با شرکت های مادر تولیداتش نصف شد و بسیار بی کیفیت تر از قبل. وقتی اقتصاد اروپا بدون امریکا نمیتواند ادامه دهد چطور اقتصاد ایران بدون ارتباط موثر با دنیا قابل دوام است. کاش امکان مناظره وجود داشت تا برای همیشه از شعار زدگی خارج شویم. واقع بینی با خیانت و وابستگی تفاوت بسیار است, دوست عزیز.
بورامینی۳۸۷۳۴۳۱۶:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از طرفی تامین منافع امنیتی اروبادر منطقه از سوی ایران که اشار داشتند واز طرف دیگراهمیت نقش میانجی گرانه ودیبلماسی برجامی اروبا در توافق برجام که متاثر از مبانی نسبتا مستقل وارزشی اروبا می باشد از این رو حفظ اعتبار بین المللی برجام از علل تمایل اروبا برای ماندن در برجام میتوانند تلقی شود از طرف ایران نیز ماندن در برجام بعد از خروج امریکا ونیز تداوم ناسزاوارانه ایران هراسی از سوی اروبا بعد از برجامی که باطل السحر ایران هراسی بود میتواندبه مثابه اهرمی بازدارنده وموثر تلقی می شود ودر مجموع بنظر میرسد در مذاکره با اروبا منافع حداکثری ایران را اگر در کوتاه مدت نگوییم در میان مدت بیش از بیش نسبتا تامین نماید
ناشناس۳۸۷۳۴۸۱۶:۴۲:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اول روز خروج امریکا از برجام من هم گفتم که نمیتوان روی قولهای اروپا حساب باز کرد چون خودشان زندانی اقتصادی نظامی امریکا هستند.در کشورهای اروپایی مثل این کشور که من هستم سفیر امریکا در خیلی مسائل آخرین حرف را میزند.بیاد دارید چند وقت پیش یک راکت فضایی امریکا که چندین ماهواره را حمل میکرد در روی زمین منفجر شد؟خیلی از کشورهای اروپا جرات نکردن هیچ گزارشی از آن خبر پخش کنند.سفارت امریکا دستور داده بود......
ناشناس۳۸۷۳۵۱۱۶:۴۴:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
از برجام خارج شویم و علیه آمریکا تبلیغ کنیم که دنیا قبول کند آمریکا مقصر بوده است که ال خارج شده است...!.... دنیا هم میگه چشم. هر چی شما بگید
ناشناس۳۸۷۳۶۷۱۷:۰۳:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
برجام تمومه. باید به فکر یک توافق جایگزین بود برای نجات مردم.
نوشهری۳۸۷۵۲۷۲۰:۰۹:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
خوب است اما نه با مذاکره کنندگانی چون ظریف و حسین فریدون و عراقچی و بقیه سکه گیرها که تعدادیشان جاسوس بودند باید آمریکا و اروپا را به سبک کره شمالی پای میزمذاکره بکشانیم آنوقت امتیازبگیریم که همه خوشحال شوند
ناشناس۳۸۷۵۴۶۲۰:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
توافقی که بتواند مردم را نجات دهد وجود ندارد چون وضعیت مردم ربطی به روابط خارجی ندارد. چیزی که زندگی مردم را بهبود می دهد اتخاذ سیاستهای درست در مدیریت کشور به خصوص در زمینه اقتصاد است.
ناشناس۳۸۷۶۵۸۲۳:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
برجام تموم شد برجامیون تموم شد اسلاحات تموم شد برو جلو بوق بزن
محمد۳۸۷۷۳۸۰۱:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۵
میگم خلیج فارس خوزستان سکوهای نفتی رو بدیم و......... تا بلکه راضی شدن چقدر ساده اید
ناشناس۳۸۷۸۰۳۰۳:۲۲:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۵
باشه. فکر می کنیم که بدیم ظریف و دوستان و عراقچی برند، قطعنامه ای بسازند که هر چی گلستان و ترکمنچایه در مقابلش لنگ بندازند آخرش هم بگن ... دستاورد برجام 2 و 3 و ... شکاف آمریکا و اروپا بود. مسخره بازی را تمام کنید. تنها کسی که به جوان ایرانی اعتماد داره، انصافا رهبر انقلابه و اگر پنجاه درصد این اعتماد را دولت داشت الان کاسه بدست نمی گرفت و ...
ناشناس۳۸۷۹۶۶۱۰:۳۷:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۲۵
دوست عزیز : مشکل اینه که فقط یک دهم درصد برای و 99/9 درصد ملت تصمیم می گیرند و ما باید تحمل کنیم بسوزیم و بسازیم !
ناشناس۳۸۷۳۷۹۱۷:۲۱:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
فایده نداره دیگه الان دلار تا 7 هزار هم رسیده دو روز دیگه گرونیهاش میاد و جلومردم رو نمیشه گرفت بازار رکود کامله لحظه به لحظه بر نارضایتی مردم افزوده میشه میخواهید چکار کنید؟
کارمند۳۸۷۴۴۷۱۸:۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آقای بهشتی پور بفرمایید ما از برجام خارج شدیم چی کار کنیم منافع ما حفظ بشه؟ غیر از بالا رفتن نرخ ارز بیکاری و تورم بالا چی برای کشور باقی می مونه؟!!!
ناشناس۳۸۷۴۶۶۱۸:۴۳:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بهترین کار ان است که ما اروپا و امریکا و چین و روسیه را تحریم کنیم و فقط بورکینو فاسو
ناشناس۳۸۷۴۸۲۱۹:۱۵:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما راهی حز تعامل نداریم باید در برحام ماند و با آمریکا مذاکره مجدد کرد. خروج از برجام دقیقا هدف جنگ طلبان امریکاست
الی۳۸۷۵۶۶۲۱:۳۴:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به نظرتون واقعا بدون ارتباط با دنیا میتونیم تا کجا پیش بریم؟آیا بهتر از کره شمالی و پاکستان میشیم
ناشناس۳۸۷۶۰۱۲۲:۰۶:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما که نفهمیدیم استاد چی میخواد بگه. اروپا مشکلش با آمریکا جدیه یا نه؟ در برجام بمونیم یا زودتر تعلیقش کنیم؟و......
ناشناس۳۸۷۶۷۳۲۳:۴۲:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اقای روحانی هر از گاه پس از گران شدن ارز و سکه و خودرو ....می فرمایند علت اقتصادی نیست !!!!خوب این را بچه 5 ساله می دونه .چرا ایشون حرف نمی زنن در مورد علت اصلی؟
ناشناس۳۸۷۷۳۵۰۰:۵۸:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۵
یعنی اگه فقط آمریکا رو با خودمون داشته باشیم، کل دنیا دست ما میشه
ناشناس۳۸۷۷۶۰۰۱:۳۹:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۵
باید با امریکا آشتی کنیم بیخود هی حرفو بپیجونید راه دومی وجود نداره
احمد۳۸۷۷۷۸۰۲:۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۲۵
چند سال پیش اقای روحانی گفته بود برای مذاکره با اروپایی ها اول باید با کدخداشون مذاکره کرد . در داخل عده ای این گفته رو طوری دیگه تفسیر کردند به مسخره گرفتند . حالا خودشون به این حرف رسیدن
ناشناس۳۸۹۱۸۸۱۴:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۶
مگه برجام را با بورکنافاسو بستد؟ خوب با همین کدخدا بستند
ناشناس۳۸۷۷۸۴۰۲:۳۱:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۵
این کارشناس محترم اصل رو بر این گذاشته اند که اروپا قبول دارد که ایران کشوری هست که به منطقه ثبات می آورد و از نظر امنیتی اروپا به ایران احتیاج دارد و تمامی راه حل های ایشان هم بر همین اصل استوار است. اما میخواهم بدانم از روی چه مدرکی و شواهدی همچین ادعایی دارند؟ لازم نیست راه دوری بریم و خیلی به مغزمان فشار بیاوریم و احتیاجی هم به تحلیل نداریم خود اروپایی ها از سرانشان گرفته تا رسانه های اصلی و معتبرشان همه ایران رو به نوعی مشکل اصلی خاورمیانه مینامند! حالا چه ما خوشمان بیاد چه نیاد! نگاه امنیتی آنها به ایران بخاطر کمک گرفتن از ایران نیست بلکه برای بقول خودشان محار ایران است! همینگونه تحلیل ها هست که کار دست ما میدهد! شما واقعیات آشکار رو نادیده میگیرید و از روی خیالات خودتان استدلال و تحلیل میدهید! همین میشه که بعدا در انتهای صحبتها نظر میدهند که بله دیگه «غنی سازی را از نو شروع کنیم و نشان دهیم که این آمریکا بود که حقوق بین الملل را نادیده گرفت و هرچه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بزنیم و علیه آنها تبلیغ کنیم.» انگار که دنیا هم حرف ما رو راحت میپذیره!
ناشناس۳۸۷۷۹۹۰۳:۰۵:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۲۵
صادقانه همه میدونند و میدونیم که برجام کلکش کنده است ولی فقط بعضی ها شجاعت اعترافش رو دارند و راه دیگری هم جز مذاکره مجدد متاسفانه وجود ندارد که البته اونم ممکنه تبعات چندان خوبی نداشته باشه
نق زن۳۸۸۴۳۵۱۹:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۵
کی بود ک میگفت ما در هر سطحی قادر به مقابله هستیم کو پس؟

پربحث‌های امروز

 1. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 2. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 3. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 4. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 5. زمان حال را غنیمت بشمار  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. تازه‌ترین جزئیات از وضعیت خبرنگار پرس تی‌وی

 8. وزیر خارجه آلمان: لغو مجوز فعالیت خطوط هوایی ماهان ضروری بود

 9. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 10. کره جنوبی - بحرین؛ ببر‌ها با «سون» در پی صعود آسان/ قطر - عراق؛ جدال حساس مدعیان کوچک

 11. آزادی مادری که فرزند شیرخواره اش را کشته بود

 12. افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران

 13. علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند

 14. تاوان سنگین یک لحظه عصبانیت

 15. دژاگه: در مورد رفتن کی‌روش از تیم ملی چیزی نشنیده‌ام

 16. اسامی ۴ نماینده‌ای که با تاخیر به مجلس رسیدند

 17. کره‌شمالی یک مقر موشکی اعلام نشده دارد!

 18. محاکمه جوان موادفروشی که دوست صمیمی اش را به خاطر علاقه به یک دختر کشت

 19. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 20. راه مسلمان و منصوریان جدا می‌شود؟

 21. ایران حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

 22. آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار

 23. رشد ۶ درصدی شاخص بورس در دیماه امسال

 24. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 25. اخبار ضد و نقیض در مورد کشته شدن پسر رهبر طالبان

پربحث‌های دیروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 4. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 7. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 8. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 9. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 10. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 11. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 12. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 13. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 16. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 17. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 18. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 23. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 24. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

 25. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 8. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 11. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 12. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 13. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 14. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 24. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 25. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

پربحث‌های اخیر

 1. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 2. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 3. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 4. رئیس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام دهد/ استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر

 5. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 6. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 7. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

 8. علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند

 9. اسامی ۴ نماینده‌ای که با تاخیر به مجلس رسیدند

 10. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 11. ایران حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

 12. آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار

 13. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 14. ۲ بهمن ۱۳۵۷؛ دیدار امام با جلال‌الدین تهرانی

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 16. بیشترین شکایت‌ها به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره چیست؟

 17. گوشمالی شاه اردن توسط شهید نواب صفوی  

 18. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 19. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

پربحث‌های دیروز

 1. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 2. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 5. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 6. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 7. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 8. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 9. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 10. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 11. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 12. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 13. رئیس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام دهد/ استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر

 14. علت محکومیت غلامحسین کرباسچی چیست؟

 15. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 16. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

 17. گوشمالی شاه اردن توسط شهید نواب صفوی  

 18. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 19. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

 20. شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است

 21. درخواست نماینده مجلس از "روحانی" درباره شفاف‌سازی بودجه دولت

 22. کرباسچی به اوین منتقل شد

 23. راهکار جهانگیری برای عبور از مشکلات

 24. اعلام عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ + جدول

 25. واکنش سخنگوی وزارت خارجه خبر احضار کاردار ایران در آلمان

پربحث‌های هفته

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 7. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 10. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 11. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 12. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 13. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 14. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 15. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 19. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 25. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

آخرین عناوین