مگنت-ستاره یک مربع

پیام پالرمو چیست؟ آیا باید منتظر تصویب FATF باشیم؟

مصطفی اسلامی،   3970321026 ۱ نظر، ۳ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیام پالرمو چیست؟ آیا باید منتظر تصویب FATF باشیم؟

گروه ویژه اقدام مالی FATF یکی از مهمترین خبرهای رسانه های ایران در روزهای اخیر را به خود اختصاص داده است. چرا پالرمو تصویب شد و چه انتظاری برای FATF باید داشت؟

از زمانی که غرب نظام تحریم های ایران را تشدید کرد و در سال های 1388 تا 1393 تحریم های شدید و به تعبیر غربی ها فلج کننده علیه ایران اعمال کرد، نام ایران برای اولین بار در سال 2009 در لیست کشورهایی قرار گرفت که «غیرهمکار» FATF بودند. علت «غیرهمکار» قلمداد کردن ایران این بود که ایران قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب نکرده است و به صورت علنی از گروه هایی که به تعبیر غرب «تروریستی» بودند، حمایت می کند. منظور غرب از گروه های فوق، حماس، جهاداسلامی و حزب الله بوده است. از این تاریخ به بعد بود که ایران در لیست سیاه این نهاد قرار گرفت.

بعد از برجام بسیاری از کسانی که با خوش بینی نسبت به این توافق می نگریستند، امید داشتند که این بار گروه ویژه اقدام مالی یا FATF ایران را در لیست سیاه تحریمی خود قرار ندهد، اما بلافاصله و در نشستی که در اسفند سال 1395 داشت، نام ایران را از لیست سیاه خود حذف نکرد و ایران کماکان به عنوان یک کشور پرخطر در نظر گرفته شد. اما در حالی که FATF با حسن نیت با ایران رفتار نکرد، دولت در سطح داخلی لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم را در اسفند 1394 از تصویب مجلس گذراند و در گامی دیگر تلاش کرد تا با ارائه دو لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)» به مجلس رضایت غرب و نهادهای بین المللی تحت سیطره آمریکا را به دست آورد.

تصویب پالرمو توسط مجلس

در سالها و ماه های اخیر رسانه ها صحبت های بسیاری در خصوص دو کنوانسیون داشته اند، نخست کنوانسیون پالرمو و دوم گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF بود. کنوانسیون پالرمو توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد. مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ، بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد الحاق لایحه دولت ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) را در دستور کار صحن علنی مجلس قرار داد و علی‌رغم مخالفت‌های جدی برخی نمایندگان، وکلای ملت با ۱۳۲ رای موافق، ۸۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس، این لایحه را به تصویب رساندند. بر اساس ماده واحده این لایحه، به دولت جمهوری اسلامی اجازه داده شد با لحاظ شروط زیر به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) به شرح پیوست مصوب کنفرانس دیپلماتیک مورخ ۲۱ دسامبر ۲۰۰۰ میلادی برابر با ۲۱ آذر سال ۱۳۷۹ در پالرمو ایتالیا ملحق شده و سند تصویب را نزد امین کنوانسیون (دبیرکل سازمان ملل متحد) تودیع نماید:

۱. جمهوری اسلامی ایران مفاد کنوانسیون حاضر از جمله مواد ۲، ۳، ۵، ۱۰ و ۲۳، آن را بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود به ویژه اصول قانون اساسی تفسیر نموده و اجرا خواهد کرد.

۲. جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به ترتیبات بند ۲ ماده ۳۵ این کنوانسیون در خصوص ارجاع هرگونه اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای مفاد کنوانسیون که از طریق مذاکره، حل و فصل نشود، به داوری یا دیوان بین‌المللی دادگستری نمی‌داند. ارجاع اختلاف به داوری یا دیوان بین‌المللی دادگستری در رابطه با جمهوری اسلامی ایران تنها با رعایت مفاد اصل ۱۳۹ قانون اساسی ممکن است.

۳. جمهوری اسلامی ایران در مورد مبنا قرار دادن مواد ۱۵، ۱۶، ۱۸ کنوانسیون در خصوص همکاری در زمینه استرداد یا معاضدت قضایی، حسب مورد تصمیم‌گیری خواهد نمود.

۴. از نظر جمهوری اسلامی ایران، این کنوانسیون خدشه‌ای به حق مشروع و پذیرفته شده ملت‌ها یا گروه‌های تحت سلطه استعمار و اشغال خارجی برای مبارزه با تجاوز و اشغالگری و اعمال حق تعیین سرنوشت وارد نخواهد کرد.

۵. پذیرش این کنوانسیون به معنای شناسایی رژیم اشغالگر صهیونیستی نخواهد بود.

آیا باید منتظر تصویب FATF هم بود؟

علاوه بر پالرمو، یک خبر دیگر نیز وجود دارد؛ گروه ویژه اقدام مالی FATF یکی از مهمترین خبرهای رسانه های ایران در روزهای اخیر را به خود اختصاص داده است. چرا پالرمو تصویب شد و چه انتظاری برای FATF باید داشت؟

آمریکایی هادر عین حالی که از برجام خارج شده اند، شدیدا به دنبال این هستند که ایران را عضوی از FATF کنند. قائم مقام خزانه‌داری آمریکا گفت «بار دیگر به شرکت‌های بین‌المللی توصیه می‌کنیم از تجارت با ایران خودداری کنند. ایران خواسته‌های ۹گانه FATF در تامین مالی تروریسم را اجرا نکرده است.»

خط خبری و رسانه ای که اخیرا هم در داخل و هم توسط رسانه های خارجی پیگیری می شود، این است که عدم تصویب FATF سبب شده است تا ایران نتواند از امکانات مالی بین المللی و تسهیلات بانکی در حوزه اروپا بهره مند شود. برای مثال دویچه وله آلمان در این زمینه می نویسد «پایبند نبودن ایران به قوانین بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی مشکل دیگری است که بانک‌های ایرانی را به شرکای مشکل‌سازی برای بانک‌های بین‌المللی تبدیل می‌کند. با وجود این‌که "گروه ویژه اقدام مالی" (FATF) برای جمهوری اسلامی اولتیماتوم تعیین کرده تا قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پول‌شویی را اصلاح و اجرایی کند.»،  این در حالی است که روی دیگر سکه این برنامه این است که ایران را در فعالیت های مختلف خود در حوزه فراملی دست بسته نگه می دارد.

مهمترین ایرادات به FATF

از مهمترین ایراداتی که به این برنامه گرفته می شود این است که به صورت نرم و حساب شده مانع از استقلال مستمر سیاسی کشور می شود و زمینه نفوذ و سلطه نهادهای بین المللی به سیستم اقتصادی داخلی را فراهم می کند. کارشناسان داخلی در این خصوص معتقدند «به بیانیه FATF و درخواست های شفاف آن که عملا معنایی جز درخواست «استعفای ایران از محور مقاومت» ندارد، به چشم پر کردن خشاب ها برای آینده نگاه کنید ... کل فشار فعلی برای این است که امریکایی ها بتوانند همراه با اروپا تحریم های بانکی جدیدی علیه ایران اعمال کنند و ایران هم نتواند از برجام خارج شود. «زمینه سازی برای تحریم جدید بانکی» یا اجرای مشترک بخش موشکی کاتسا توسط امریکا و‌اروپا، بسیار جدی است.»

برداشت اولیه نسبت به این دو موضوع نشان می دهد که منافع ملی برای بسیاری از نخبگان به صورت صحیحی تعریف نشده است، لذا عده ای منافع جناحی، شخصی و یا حزبی را به عنوان منافع ملی می شناسند. مسئله پالرمو و FATF مسئله امنیت و منافع ملی ایران را هدف قرار داده است. طبیعی است که درک این موضوع که هر کشوری حساسیتهای امنیت ملی متفاوتی با دیگر کشورها دارد، در دنیای روابط و سیاست بین الملل چندان دشوار نیست، بنابراین ضروری است‌تمام نخبگان حساسیتها را مطابق قانون اساسی تعریف و تنسیق کرده و مراقبت های بیشتری نسبت به اسناد برون مرزی داشته باشند. برخی نخبگان به جای لزوم فهم از مشکلات اقتصادی سریع ترین راه حل یعنی بازروایی تئوری های غربی را در دستور‌کار قرار می دهند. برای مثال جهانی شدن و پیوستن به نهادهای مالی پولی بین المللی به شیفتگی برخی نخبگان تبدیل می شود.

مطالعه تصویب پالرمو و تلاش برای تصویب FATF یادآور تلاش و تعجیلی است که برای امضا و تصویب برجام صورت گرفته بود. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی طی گفت‌وگو با شبکه المنار در خصوص تحریم و مسائل دیگر سیاسی، اشاره کرده است «امریکایی‌ها از شیوه نادرستی استفاده می‌کنند، اگر ما وقتی برجام را تنظیم می‌کردیم دقت بیشتری می‌کردیم این فرصت برای امریکا پیش نمی‌آمد که از این قابلیت تفسیر بودن سوء استفاده کند.»
 طی روزهای اخیر با مسئله FATF در کشور مواجه هستیم. موضوعی که بسیاری از دلسوزان کشور (مانند برجام) بر آنند که به لحاظ بین المللی و سیاسی این موضوع هم کشور را در تنگناهای بسیاری قرار می دهد، موضوعی که می تواند تاثیر مستقیم بر حمایت ایران از جبهه مقاومت داشته باشد، دولت چه تضمینی می تواند بدهد که بعد از دو سال یکی از مقامات فعلی مذاکره کننده در قالب FATF اظهار پشیمانی نکند؟ آیا در آن برهه تاریخی بازگشت از شرایط برای ایران هزینه بر نخواهد بود؟

شیفتگی برخی از مسئولان برای تصویب کنوانسیون های بین المللی و پذیرش اسناد بین المللی، بایستی با سنجش هزینه و فایده آن ها صورت گیرد. در برجام مسئله اساسی کشور مسئله امنیت ملی نبود، اما در FATF مسئله اساسی کشور مسئله امنیت ملی است. ایران نمی تواند از محور مقاومت دست بکشد.

ارزیابی

به طور کلی تحلیل رفتار نهادهای بین المللی و کنوانسیون های این نهاد ها نشان می دهد که این نهادها بیشترین سطح سازگاری را با رفتار دولت های غربی خصوصا با رفتار و انتظارات آمریکا نسبت به ایران داشته اند. در خصوص پالرمو و FATF نیز ماجرا از این موضوع مستثنی نیست و بایستی منتظر فشارهای جامعه غربی بر روی حمایت ایران از محور مقاومت و گروه های مقاومت از جمله حزب الله و حماس باشیم. مجلس تلاش کرده است تا با ارائه حق شرط اصطلاحا «زهر» لوایح پیشنهادی را بگیرد، موضوعی که در این بین باید دید به مرحله عمل می رسد یا خیر این است که آیا مهمترین ایرادی که به این لوایح وارد است یعنی اهداف ایران در سطح منطقه تحت الشعاع این تصویب ها قرار می گیرد یا خیر؟ اگر پاسخ ،آری است، چرا نهادهای حاکمیتی در ایران در تصویب چنین طرح هایی تعجیل می کنند؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷شورای نگهبان دقیقا چه چیزی را درباره FATF تایید کرد؟
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷کدخدایی: طبق گزارش لاریجانی ایراد شورای نگهبان به لایحه مبارزه با پولشویی درباره قضایی بودن برطرف شده است
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷ابلاغ قانون اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم از سوی روحانی
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷کرباسیان: دولت سعی کرده پیوستن ایران به FATF را در حالت تعلیق نگه دارد
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷FATF، تیرِ خلاص تحریم‌کنندگان به مردم ایران
۲ اَمرداد ۱۳۹۷دست رد کمیسیون قضایی به اصرار عراقچی برای تصویب لایحه پالرمو
۳۱ تیر ۱۳۹۷مصادیق اقدامات تروریستی مشخص شد
۳۱ تیر ۱۳۹۷انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران
۲۶ تیر ۱۳۹۷ آیت الله مکارم شیرازی: FATF یک کنوانسیون استعماری است
۲۶ تیر ۱۳۹۷در نامه آیت‌الله شاهرودی به آیت‌آلله جنتی اعلام شد: نظرات صریح مجمع تشخیص مصلحت نظام در رد لایحه پالرمو و FATF
۲۶ تیر ۱۳۹۷دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۰۹۷۶۰۹:۲۹:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۱
الف کی رو داری نصیحت می‌کنی؟ هنوز لیبرال‌مسلکان غرب‌پرست رو نشناختی؟ از نظر اینا پیشرفت = حل‌شدن در جامعه‌ی جهانی، و جامعه‌ی جهانی = امریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان. هزار تا برجام دیگه هم اتفاق بیفته بازم دم از مذاکره و «قوانین بین‌المللی» می‌زنن و منظورشون از بین‌المللی همون امریکاست. میگی نه، برو تیتر روزنامه‌هاشون رو در امروز بخون.
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. زندگی مدفون شده + تصاویر

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 5. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 6. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 7. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 8. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 9. میدان گازی «رام» آزمونی برای سنجش میزان حمایت اروپا از برجام

 10. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 11. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 12. افزایش نسبی دمای هوا در استان‌های شمالی/ وزش باد شدید در زابل

 13. مواد خوراکی مفید برای مقابله با زخم معده

 14. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 15. ژن‌های خوب واقعی کدامند  

 16. سیگنال رئیس‌کل به بازار سکه

 17. تب بازار ارز فروکش کرد

 18. وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

 19. ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید

 20. ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد

 21. مهران مدیری در برج میلاد کنسرت برگزار می‌کند

 22. برنامه لیگ برتر فوتبال/ تقابل پارس جنوبی و استقلال به یاد پَشه و خنده‌!

 23. در رونمایی آلبوم همایون شجریان چه گذشت؟

 24. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 25. چرا خانواده‌ها به برخی مدارس دولتی اقبال ندارند؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 24. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 25. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

پربحث‌های اخیر

 1. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 2. ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک را کشت+ عکس

 3. مدیر اسبق سیا: ترامپ از قدرت سوءاستفاده می کند

 4. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 5. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 6. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 7. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 8. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 9. گزارش ادعایی المانیتور درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی

 10. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 11. روسیه: شرکت‌های اروپایی آماده مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران نیستند

 12. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 13. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 14. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 15. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 16. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 17. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 18. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 19. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 20. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 21. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

پربحث‌های دیروز

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 4. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 5. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 6. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 7. واکنش آمریکا به بیانات رهبری درباره پیشنهاد ترامپ

 8. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 9. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 10. واکنش آمریکا به مواضع العبادی درباره تحریم ایران

 11. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 12. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 13. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 14. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 15. پیش‌بینی افزایش گرمای جهان در ۴ سال آینده

 16. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 17. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 18. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 19. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 20. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 21. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 22. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 23. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 24. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 25. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

پربحث‌های هفته

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 9. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 10. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 11. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 12. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 13. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 14. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 15. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 16. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 17. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 18. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 19. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 20. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 21. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 22. خوش رقصی العبادی برای ترامپ

 23. ادعای مقام آمریکایی: ایران در رزمایش اخیر خود موشک کوتاه‌برد ضد کشتی آزمایش کرد

 24. سناتور آمریکایی: ما یک اتوبوس مدرسه را در یمن بمباران کردیم

 25. فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه: رزمایش دریایی ایران، پیامی به واشنگتن بود

آخرین عناوین