سپینو-مگنت

ابطحی در نامه سرگشاده خطاب به نمایندگان و ملت ایران: چگونه جریان حامی محرمانگی خواستار شفافیت در قضایای خمینی شهر است/اظهارات ضد و نقیض مادر کودک

گروه سیاسی الف،   3970319220 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونه جریان حامی محرمانگی خواستار شفافیت در قضایای خمینی شهر است/اظهارات ضد و نقیض مادر کودک

نماینده خمینی شهر با بیان اینکه در ماجرای تجاوز به کودک افغان در خمینی شهر قضایا و اهدافی نهفته است، گفت: جریان حامی عدم شفافیت و محرمانگی در همه اطلاعات اصلی، حذف حجاب و گسترش ماهواره حامی شفافیت در قضایای خمینی شهر است.

به گزارش خبرنگار الف، در پی انتشار خبر تجاوز به کودک افغان در خمینی شهر و اتفاقات رسانه ای بعد از آن، سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر نماینده خمینی شهر در نامه ای سرگشاده خطاب به نمایندگان و ملت ایران تاکید کرد: در ماجرای خمینی شهر ناگهان یک جریان مشخص و سازماندهی شده به طور بی سابقه ای به فکر ایجاد شفافیت در این موضوع می افتد و از آن مسوول خاطی نیز به خاطر بنزین  ریختن روی آتش حمایت می کند!

آنچه باز هم ماجرا را بیشتر قابل تامل می کند اینکه بدانیم همان جریانی که حامی عدم شفافیت و محرمانگی در همه اطلاعات اصلی کشور بود و در مواردی مانند حذف ایران کد و شبنم، قراردادهای محرمانه با شرکتهای خارجی ، درآمد و حقوق وزرا و مدیران و یا برجام از محرمانه بودن اطلاعات و عدم شفافیت گستاخانه حمایت می کرد و آن را نشانه تدبیر مدیران می دانست الان ناگهان حامی شفافیت آنهم در یک مساله خاص اخلاقی و امنیتی می شود. اما به راستی هدف این جریان چیست؟

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا و الاخره و الله یعلم و انتم لا تعلمون      ( سوره نور آیه 19)

کسانی که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آن‌ها در دنیا و آخرت است.

همکاران محترم، ملت بزرگ و شریف ایران

سلام علیکم

شفافیت در هر جامعه ای یکی از نشانه های کاهش فساد است. نیازی به تذکر  نیست که ایجاد شفافیت امکان نظارت عمومی را فراهم می کند و مفسدان اگر اعمالشان زیر ذره بین جامعه است قطعا در ارتکاب به فساد درنگ خواهند کرد. این مساله خصوصا در امور دولتی و حاکمیتی اهمیت ویژه دارد.

 

بدیهی است که اگر شفافیت از بین برود، چه بسا یک مدیر دولتی به راحتی اقدام به سوء استفاده از مقام خود کرده و با ایجاد شرکتهای خصوصی و داشتن رانت اطلاعاتی بتواند به ثروتهای نامشروع دست یابد. اگر حقوق و محل درآمد مدیران شفاف نباشد چه بسا که ببینیم یک کارمند دولت بعد از سی سال کار تمام وقت صدها میلیارد تومان ثروت جمع آوری کرده که به هیچ عنوان با حقوق دریافتی آن فرد تطابق ندارد.

مساله شفافیت مخصوصا در امور قراردادهای خارجی اهمیت دو چنان می یابد چرا که نبود شفافیت می تواند به آسانی افراد نفوذی و یا خود فروخته کمک کند که با دریافت رشوه و  فروش منابع کشور به ثمن بخس به منافع اساسی کشور لطمه وارد کنند و حتی چه بسا استقلال کشور را در قمار عشق به اجانب ببازند.

لهذا قانون اساسی با هوشیاری این مساله را پیش بینی کرده است و مطابق اصول 77 و 139 قانون اساسی قراردادهای خارجی بدون ایجاد شفافیت برای مردم و نمایندگانشان و تصویب در صحن علنی مجلس هیچ قابلیت اجرایی ندارد. هر چند متاسفانه مکررا شاهد بوده و هستیم که چه بسا قراردادهایی حتی بدون ترجمه به زبان فارسی و بدون تصویب مجل sتبدیل به مهمترین تعهدات خارجی کشور می شود که شاید برجام نمونه آشکار و بدیهی از این رفتار غیرقانونی و ضد شفافیت باشد که خود مثنوی دیگری است و خود یکی داستانست پر آب چشم.

اما آیا با این توضیحات می توان ادعا نمود که شفافیت همه جا برای جامعه مفید است و لزوما در مورد همه چیز باید شفاف سازی نمود؟ برای مثال آیا می توان تغییرات ذخیره گندم و یا سوخت کشور را شفاف سازی نمود و به طور فرضی علام نمود که مثلا ذخیره گندم سیلوهای کشور رو به اتمام است؟ بدیهی است که هیچ عقل سلیمی چنین قسم شفافیتی را نمی پذیرد. چرا که نتیجه بدیهی و قهری چنین ایجاد شفافیتی ایجاد بحران غذایی و اجتماعی در کشور خواهد بود و زمامداران خردمند همیشه این قبیل اطلاعات را جزو اطلاعات محرمانه کشور طبقه بندی می کنند. چه رسد به شرایط خاص اجتماعی کشوری مثل ایران که حتی در بعضی سالها شاهد بودیم با یک شایعه بی اساس در مورد کاهش ذخیره یک کالای غیر اساسی مانند چای چه تبعات سنگین اقتصادی می تواند رخ دهد.

مورد دیگری که از نمونه های نامناسب بودن شفافیت برای جامعه مواردی است که پای اطلاعات امنیتی در میان است و یا اخباری که از نظر اخلاقی و اجتماعی آسیب زا باشند. نسل انقلاب اسلامی به خوبی خاطر دارد که چگونه انتشار خبر سرقت ها و جنایتها در روزنامه ای مانند "حوادث" به ایجاد یک نسخه آموزشی بزهکاری برای افراد مجرم تبدیل شد تا جایی که تکرار و تقلید این حوادث سبب شد که این روزنامه رسما منحل شود. و یا مواردی که تبعات خاص اخلاقی و ناموسی داشته باشد تا جایی که بر اساس قانون اساسی در این موارد حتی دادگاه هم می تواند به طور غیرعلنی تشکیل شود.

البته باید با تاسف اذعان کرد که اگر دیروز امکان داشت با نظارت بر رسانه های مکتوب از چنین سوء استفاده های ضدامنیتی انتشار اطلاعات ممانعت به عمل آورد اما امروزه با گسترش بدون قید و مرز فضای مجازی نه تنها شاهد انتشار حوادث که حتی شاهد انتشار شایعات بی اساس و تحریک آمیز و حتی آموزش علنی جرم و جنایت و خشونت در شبکه های اجتماعی هستیم که خود چاره اندیشی و مدیریت صحیح مسوولان ذیربط را  طلب می کند.

اما فارغ از خطرات امنیتی انتشار افسار گسیخته اطلاعات ، آنچه خطر امنیتی انتشار شایعات در فضای مجازی را مضاعف کرده است، سواد رسانه ای نزدیک به صفر مسوولان بخشهای مختلف در برخورد با حوادث و شایعات است. وقتی یک خبر تایید نشده یا کلی که بار امنیتی و روانی دارد در فضای وب منتشر می شود و یک مقام مسوول هم بدون تحقیق و یا در نظر گرفتن جوانب امنیتی و اخلاقی موضوع، آن را تایید می نماید، خطرات ناشی از انتشار این اطلاعات صد چندان می شود.

ماجرایی که تحت عنوان تجاوز به یک دختر بچه افغان در خمینی شهر رخ داد را باید یکی از این بی مسوولیتی های مقامات مسوول در انتشار اطلاعات محسوب نمود. خبری منتشر شد که به دختر بچه ای تجاوز شده و این دختر بچه افغان بوده است. و البته هنوز هم با توجه اظهارات ضد و نقیض مادر کودک ابعاد مساله مشخص نیست و هنوز قطعی نیست که هویت مجرم یا مجرمان چه بوده است و یا اینکه ملیت آنان چیست و اینکه آیا تجاوز اتفاقی بوده یا نتیجه یک توطئه قبلی و.. . هیچ یک از جزئیات مساله مشخص نیست الا اینکه در خمینی شهر به دختری افغان تجاوز شده است! فقط یک خبر مبهم و کلی.

حال تایید انتشار این خبر در شهری که به تنهایی چند هزار نفر از اتباع افغانستان به طور رسمی در آن ساکن هستند تا جایی که حتی بعضی محلات شهر به کانون تمرکز این پناهجویان تبدیل شده است چه تاثیر روانی بر آنان خواهد داشت؟ و اگر در این شرایط یک مقام مسوول مانند رییس اورژانس اجتماعی نیز در حرکتی غیرمسولانه با مصاحبه با رسانه های رسمی آن را تایید کند، نتیجه این رویکرد البته مشخص است.

البته پس از جنجال های گسترده رسانه ای و مشخص شدن ابعاد سوء این ا نتشار این خبر، مدیرکل بهزیستی  استان اصفهان اعلام نمود ( روزنامه ایران، تاریخ 19/3/97 ) که اظهارات رییس اورژانس اجتماعی کشور به درستی منتقل نشده و  رسانه ها منظور او را به غلط منتشر کرده اند و نامبرده اشاره ای به جزئیات ماجرا نداشته است. در صورت تصدیق سخنان این مقام محترم استانی، باید در این خصوص تذکر داد که اولا مقامات مسوول باید در برخورد با رسانه ها بشدت مراقب باشند که حرفی نزنند که بستر سوء استفاده را فراهم کند و ثانیا اصل ماجرا نیز هنوز مشکوک است و تایید آن پیش از انجام تحقیقات قضایی معنایی جز نشان دادن چراغ سبز به به گمانه زنی های ثانویه ندارد.

با توجه به آنچه گفته شد بدیهی است که مجموعه حاکمیت بویژه مقامات قضایی و انتظامی باید با این حرکات غیرمسولانه برخورد کنند و با انجام تحقیقات جنایی موضوع را تا زمان دستگیری مجرمان اصلی و مجازات آنان به صورتی آرام پیگیری نموده و متجاوز یا متجاوزان احتمالی را به اشد مجازات برسانند تا تبعات امنیتی خاصی ایجاد نشود. 

اما آنچه جالب و در عین حال مشکوک است اینکه ناگهان یک جریان مشخص و سازماندهی شده به طور بی سابقه ای به فکر ایجاد شفافیت در این موضوع می افتد و از آن مسوول خاطی نیز به خاطر بنزین  ریختن روی آتش حمایت می کند!

آنچه باز هم ماجرا را بیشتر قابل تامل می کند اینکه بدانیم همان جریانی که حامی عدم شفافیت و محرمانگی در همه اطلاعات اصلی کشور بود و در مواردی مانند حذف ایران کد و شبنم، قراردادهای محرمانه با شرکتهای خارجی ، درآمد و حقوق وزرا و مدیران و یا برجام از محرمانه بودن اطلاعات و عدم شفافیت گستاخانه حمایت می کرد و آن را نشانه تدبیر مدیران می دانست الان ناگهان حامی شفافیت آنهم در یک مساله خاص اخلاقی و امنیتی می شود. اما به راستی هدف این جریان چیست؟

اولا بدیهی است که هدف طولانی مدت این جریان عادی سازی و علنی سازی مساله تجاوز و جرایم جنسی و در یک کلام اشاعه فحشا در جامعه است تا قبح این موارد هر روز بیش از پیش شکسته شود تا مولفه حیا و غیرت از شاخص های هویتی جامعه ایرانی حذف شود و در نتیجه فرایند اندلسی سازی کشور و تحمیل امثال سند 2030 شتاب بیشتری گیرد.

 توجه به این نکته که همین جریان که خواستار شفافیت در این نوع مسائل است خودش از مهمترین حامیان حذف حجاب و گسترش ماهواره و فضای مجازی به اسم آزادی است، این نتیجه گیری را تقویت

می نماید.

ثانیا اما هدفی خبیثانه و کوتاه مدت پشت پرده این حرکات است و آن سرمایه گذاری دشمن روی ظرفیت پناهجویان در ایران است.تحریک این پناهجویان علیه ایرانیان و تحریک ایرانیان علیه این پناهجویان و در نتیجه ایجاد ناامنی در کوتاه مدت یکی از برنامه های دشمن است چنانچه رهبر انقلاب اسلامی نیز بارها در مورد طرحهای خبیثانه دشمن هشدار داده اند. بدیهی است توجه به این خطر و شناسایی شبکه پشت پرده ایجاد این تحریکات وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه می باشد.

ثالثا هدف حاشیه ای اما مهم دیگری که این جریان نشان داد از دامن زدن به این تحریکات دنبال می کند عقده گشایی بی سابقه علیه اسلام و انقلاب اسلامی است. خمینی شهر شهری است که به تعصب دینی مردمانش شهره است. شهری که حسینیه ایران است و مردم آن همواره دوماه محرم و صفر را به طور کامل به عزاداری اختصاص می دهند. شهری که در همین ماه مبارک رمضان رتبه اول استان در جشن گلریزان برای آزادی زندانیان را به دست آورده است. شهری که در دفاع مقدس بیش از 2300 شهید  به اسلام و انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

اکنون  انتشار خبر تجاوز به یک کودک افغان در خمینی شهر می شود بهانه ای برای حمله به مقدسات دینی مردم خمینی شهر! گویی که مردم متدین مسول جنایت هستند  و دلیل جنایت هم تدین آنها است! و این در حالی است که اساسا هنوز هیچ اطلاعاتی از هویت و حتی ملیت مجرم یا مجرمان در دست نیست.

و فرضا هم که اطلاعاتی وجود داشت، بدون شک انگشت اتهام را به سوی افراد  لاقید و بی بندو بار می برد.  اما شاهد هستیم که چگونه این جریان با پیش دستی  در حال عقده گشایی علیه اسلام و انقلاب اسلامی و امام خمینی است.

بدیهی است که از هیچ یک از نکات فوق نمی توان سرسری عبور کرد. جریان ضد انقلاب داخل و خارج با سابقه سیاهی که دارند همیشه مترصد کمترین فرصت و بهانه ای برای استحاله فرهنگی و ایجاد ناامنی و اعمال فشار روانی و حمله به ارزشهای اسلامی و انسانی هستند و متاسفانه توسط برخی مدعیان اصلاح طلبی و سلبریتی ها نیز همراهی می شوند. باید دید تا کجا نهادهای قضایی و امنیتی می خواهند در مقابل این افراد سکوت کنند.

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۳ تیر ۱۳۹۷تهیه نامه در مجلس برای خارج کردن اف ای تی اف(FATF) از دستور کار مجلس
۲۱ خرداد ۱۳۹۷تایید تجاوز به دختر بچه افغان در خمینی‌شهر
۲۰ خرداد ۱۳۹۷توضیحات نماینده خمینی‌شهر درباره اتفاقات این شهر
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ارایه آمار و اطلاعات غلط ، خارج از وظیفه اورژانس اجتماعی کشور و موجب سلب امنیت در جامعه است
۱۷ خرداد ۱۳۹۷مهم‌ترین پرونده‌های آزار و اذیت کودکان؛ از تهران تا خمینی‌شهر
۱۷ خرداد ۱۳۹۷برخورد محرمانه با پدیده آزار جنسی در کشور
۱۲ خرداد ۱۳۹۷تایید تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بدترین نوع کودک آزاری کدام است؟
۷ فروردین ۱۳۹۷ابطحی در گفتگو با الف: دولت اراده‌ای برای جلوگیری از قیمت پنچ هزار تومانی دلار ندارد/ ضرورت ورود مجلس
۲۴ دی ۱۳۹۶توضیح ابطحی به الف درباره یک خبر
۱۳ دی ۱۳۹۶روایتی از کشته شدن نوجوان ۱۳ ساله توسط ‌اغتشاشگران در خمینی‌شهر
۱۲ دی ۱۳۹۶نوجوان ۱۳ ساله خمینی شهری که در ناآرامی های دیشب جان خود از دست داد  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

اسی۳۷۹۲۵۲۰۰:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
یک موضوع از نظر ما اجتماعی را سیاسی امنیتی کرده است.
ناشناس۳۷۹۲۹۲۰۱:۰۰:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اینقدر خاک بریزین رو این مسائل تا روزی که گند همه جا رو برداره و دیگه نشه جمعش کرد
ناشناس۳۷۹۳۵۴۰۲:۵۱:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۰
طبق این صحبت شما جنایت صورت گرفته در دبیرستان تهران هم نباید فاش میشد! پاک کردن صورت مسئله اون مسئله رو اما از بین نمیبره
ناشناس۳۷۹۴۸۷۰۹:۰۰:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲۰
آسمان و ریسمان را بهم بافتی که بگی من بر حقم.!!
آذری۳۷۹۵۸۵۱۰:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۰
دیگه مونده بود تجاوز به کودکان رو هم سیاسی کنند که کردند .آخه آقای نماینده تجاوز به کودک که بدیهی ترین کار غیر اخلاقی و غیر انسانی هست چه ربطی به برجام و ..........داره .... .آقای نماینده محتاج رای دوره بعد!! قبول کن که اشتباه از اون نامه جنابعالی بود که برای مردم حوزه انتخابیه ات منتشر کردی
ناشناس۳۷۹۶۱۶۱۰:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
شفافیت در همه امور چه اشکالی دارد که اینقدر ازش میترسید؟
عطا۳۷۹۶۳۵۱۰:۵۰:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۲۰
من طرفدار هیچ گروه و جناحی نیستم و هیچ سابقه سیاسی ندارم اما حامی شفافیت در قضایای خمینی شهر هستم. نمیدانم چرا از همه چیز میخواهید تا تهش بهره برداری سیاسی کنید.
ناشناس۳۷۹۸۳۱۱۲:۳۳:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
شما که هوادار جریان شفافیت هستید چرا در این قضیه بر محرمانگی تاکید می‌کنید؟!
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 3. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 4. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 5. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 6. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 7. علی‌آبادی: می‎توانیم ۱ساله ۵هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار بیاوریم

 8. بیانیه وزارت خارجه ترکیه بعد از دیدار با هیات آمریکایی /آنکارا: ایران همسایه و شریک مهم منطقه‌ای ما است

 9. عطش بالای بازار کار اروپا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی

 10. تصاویر جدید از بلایی که آتش هورالعظیم بر سر دام‌ها آورد

 11. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 12. حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان/دست‌کم ۸ نفر زخمی شدند

 13. با گران‌ترین شهرهای جهان آشنا شوید

 14. خانه بخریم یا دست نگه داریم؟

 15. صحبت‌های سارق مسلحی که به خاطر ۶۰ میلیون بدهی بانک زد و دستگیر شد  

 16. پنج سایت رایگان برای ارسال ای‌میل به فکس

 17. پرسپولیس دربی جوانان را برد

 18. ترامپ: آماده‌ام علیه 500 میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه اعمال کنم

 19. نانوایان در انتظار تغییر نرخ نان/ نرخ نان از ۴ سال قبل فرق نکرده است

 20. جعفری: موریانه «سرقت علمی» به جان تمدن یک ملت افتاده است

 21. وحید امیری در ترکیه/ هافبک پرسپولیس با ترابزون توافق کرد

 22. سهیلا جورکش: پرونده‌ام مختومه نشده و در حال پیگیری است

 23. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 24. جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا آغاز شد

 25. ۱۵ ستاره آینده‌دار و ارزشمند فوتبال جهان معرفی شدند+عکس

پربحث‌های دیروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 4. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 7. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 8. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 9. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 10. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 11. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 12. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 13. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 14. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 15. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 16. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 17. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 18. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 19. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 20. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 21. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 22. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

 23. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 24. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 25. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 11. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 14. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 19. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 20. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 21. انحصار، آفت بازار وکالت

 22. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 23. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 24. صنعت برق کشور و چند نکته

 25. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

پربحث‌های اخیر

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 3. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 4. قائم مقامی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی "غیرقانونی" اعلام شد

 5. اصلاح ساختار معاونت نظارت مجلس برای پاسخگو کردن وزرا + جزئیات

 6. مراسم بزرگداشت عباس امیر انتظام برگزار شد

 7. لاریجانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

 8. در نماز جمعه این‌ هفته مراکز استان‌ها چه گذشت؟ از وجوب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق تا لزوم تحول در رویکرد اقتصادی دولت

 9. امام جمعه تبریز: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

 10. امام جمعه جعفرآباد: آینده جوانان نباید قربانی منافع سودجویان شود/طرح تأثیر قطعی معدل در کنکور دارای ایراد است

 11. مصباحی مقدم: پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود

 12. آیت‌الله سعیدی: با نشستن پشت میز و جلسات بی‌محتوا مشکلات اقتصادی مردم حل نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 6. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 7. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 8. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 9. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 10. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 11. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 12. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 13. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 14. قائم مقامی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی "غیرقانونی" اعلام شد

 15. اصلاح ساختار معاونت نظارت مجلس برای پاسخگو کردن وزرا + جزئیات

 16. مراسم بزرگداشت عباس امیر انتظام برگزار شد

 17. لاریجانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

 18. در نماز جمعه این‌ هفته مراکز استان‌ها چه گذشت؟ از وجوب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق تا لزوم تحول در رویکرد اقتصادی دولت

 19. امام جمعه تبریز: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

 20. امام جمعه جعفرآباد: آینده جوانان نباید قربانی منافع سودجویان شود/طرح تأثیر قطعی معدل در کنکور دارای ایراد است

 21. مصباحی مقدم: پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود

 22. آیت‌الله سعیدی: با نشستن پشت میز و جلسات بی‌محتوا مشکلات اقتصادی مردم حل نمی‌شود

 23. پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز

 24. روسیه هراسی؛ ابزار غرب دوستان برای ایجاد دوقطبی در سیاست خارجی

 25. پزشکیان: وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند

پربحث‌های هفته

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 3. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 4. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 5. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 6. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 7. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 8. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 9. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 10. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 11. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 12. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 13. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 14. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 15. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 16. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 17. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 18. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 19. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 20. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 21. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 22. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 23. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 24. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 25. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

آخرین عناوین