در گفتگو با الف مطرح شد؛ روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست/ چرخش به سمت شرق راهی برای دور زدن تحریم ها است

گروه سیاسی الف،   3970319115 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست/ چرخش به سمت شرق راهی برای دور زدن تحریم ها است

به عقیده بسیاری از صاحبنظران سفر روحانی به پکن، برای پیشبرد روابط دو جانبه ایران و چین تاثیرگذار بوده و می تواند به توسعه روابط دو کشور و ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا منجر شود.

به گزارش الف، حسن روحانی رییس جمهور کشورمان روز جمعه در صدر هیاتی و به دعوت رسمی"شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، عازم چین شد.

در این سفر روحانی را محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور،‌ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود کرباسیان وزیر اقتصاد، بیژن زنگنه وزیر نفت و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دکتر روحانی را همراهی می کنند. 

روحانی پیش از سفر به چین در جمع خبرنگاران گفته بود: یکی از موضوعاتی که در این اجلاس با سران کشورها درباره آن صحبت خواهیم کرد موضوع یک جانبه نگری آمریکاست. آمریکایی‌ها از گذشته فکر می‌کردند رهبر دنیا هستند و الان هم فکر می‌کنند برای همه دنیا تصمیم بگیرند.اینکه آمریکا از یک معاهده بین‌المللی یک جانبه و بدون حتی هیچ دلیل خاصی خارج می‌شود توهین به کشورهای جهان و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است که البته اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان آمریکا را به خاطر این کار محکوم کردند. همه دنیا باید احساس کنند که شیوه‌ای که آمریکا در پیش گرفته شیوه خطرناکی است در روابط بین‌الملل  و تضعیف معاهدات بین‌المللی است و کشورها نباید در برابر این کار خلاف قانون ساکت باشند. 

بر اساس این گزارش، بسیاری از صاحبنظران معتقدند که پیشینه طولانی مناسبات تهران- پکن انجام معاملات تجاری در چارچوب پول رایج در بانکهای چین می تواند سبب دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران باشد.چینی ها در زمان تحریم پلی برای ایران بودند تا تحریم ها دور زده شود ولی در زمان برجام دولت به سمت غرب گرایش پیدا کرده و چینی ها عملا نادیده گرفته شدند.

اما سوال اساسی که مطرح می‌شود این است که آیا می توان گفت که سفر روحانی و تیم همراه به چین بیانگر این است که دولت نسبت به کشورهای آسیای شرقی تغییر رویکرد داده و یک چرخش بزرگی از غرب به شرق داشته است؟ البته حضور  ایران برای شرکت در سازمان همکاری شانگهای است اما تیم همراه و اظهارات اخیر رییس جمهور در مورد همکاری با چین و روسیه بیانگر این است  که این سفر می تواند حامی پیام بزرگی برای غربی‌ها باشد و ایران می تواند با پیدا کردن بازارهای جدید نفتی مثل روسیه و چین تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

همچنین چرخش به سمت شرق می تواند راهی برای دور زدن تحریم های بانک مرکزی باشد، چراکه چین می تواند معاملات اقتصادی با ایران را در چارچوب پول رایج خود و توسط بانک های هر دو کشور انجام دهد که این موضوع موجب تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و شرق می شود، لذا انتظار می‌رود که ایران بتواند از این شرایط پیش آمده بهره برداری لازم را انجام دهد.

کارشناسان و تحلیلگران در مورد سفر روحانی به چین گفتگوهایی با الف داشته اند که بدین شرح است:

*دولت باید رابطه خود با چین و روسیه را بهبود بخشد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست

شهباز حسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد سفر رییس جمهور به چین اظهار داشت: سفر روحانی و تیم همراهمش به چین، فرصت طلایی است تا ایران بتواند روابط خود را شرق را بهبود ببخشد چراکه دولتمردان ما باید بدانند که دنیا در آمریکا و اروپا خلاصه نمی‌شود، آمریکایی ها ثابت کردند که همواره بدعهد نسبت به تعهدات خود بدعهد بوده و اقدامات اخیر دونالد ترامپ نیز بداخلاقی های آمریکا را بیشتر نمایان کرد. هم اکنون دولت فرصت دارد تا از اجلاس سازمان همکاری شانگهای را نهایت استفاده را ببرد و بتواند دیپلماسی اقتصادی را با شرق در دستور کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: نگاه یکجانبه دولت به سمت غرب اشتباه بود و ایران باید رابطه خود را با کشورهای چین و روسیه را بهبود ببخشد، ما باید از بازار این کشورها برای سرمایه گذاری‌های اقتصادی استفاده کنیم تا بتوانیم در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کنیم. از سوی دیگر به غیر از واردات باید صادرات خود را افزایش بدهیم تا بتوانیم متکی به اقتصاد داخلی بوده و بر پای خود بایستیم.

این عضو کمیسیون بودجه تاکید کرد: ما باید از فرصت های پیش آمده در رابطه با غرب استفاده کرده تا بتوانیم از این طریق در مقابل تحریم های آمریکا ایستاده و در مقابل زورگویی هایش متحد شویم.

*روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد

 جواد منصوری سفیر سابق ایران در پکن گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد سفر روحانی به چین و شرکت در اجلاس شانگهای اظهار داشت: سفر هیات ایرانی به چین در ارتباط با شرکت در سازمان همکاری های شانگهای می‌باشد و به نظر نمی رسد که دلیل سیاسی دیگری داشته باشد زیرا از قبل برای این سفر برنامه ریزی شده است. از طرف دیگر دولت روحانی از ابتدا تا کنون نگاه سیاست خارجی‌اش به سمت غرب بوده و هیچ‌گاه گرایشی به شرق نداشته وهمواره سفرهای اروپایی را در دستور کار خود قرار داده می داده است که البته این موضوع اشتباه است چراکه چین همواره کمک های زیادی در دوران تحریم ها به ایران کرده است.

وی به سفر دو سال گذشته رییس جمهور چین به تهران اشاره کرد و افزود: حدود دو سال پیش رییس جمهور چین سفری به تهران داشت که در آنجا هم هیچ رابطه دو جانبه ای صورت نگرفت و دولت چین هم بارها اعلام کرده است که ایران تمایلی به همکاری با کشورش ندارد و به محض اینکه روابطش با اروپا دچار مشکل میشود به سمت چین گرایش پیدا می کند و زمانی هم که رابطه اش با اروپایی بهبود پیدا می‌ کند، سطح رابطه اش با چین کاهش پیدا می کند که این رویه به هیچ عنوان درست نیست.

سفیر سابق ایران در پکن تاکید کرد: دولت باید از ابتدای فعالیت خود و در این پنج سال روابط خود را با چین و کشورهای آسیای شرقی گسترش می داد و این رابطه را نیز پیگیری می کرد تا از این طریق بتواند مشکلات خود را حل و فصل نماید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد
۲۶ شهریور ۱۳۹۷آمانو: ایران به اجرای برجام ادامه می‌دهد
۲۶ شهریور ۱۳۹۷صالحی: خروج آمریکا از بر جام بی‌مسئولیتی بود/ اتحادیه اروپا باید تعهداتش را اجرا کند
۲۶ شهریور ۱۳۹۷آمانو: ایران به اجرای تعهداتش در برجام پایبند است
۲۶ شهریور ۱۳۹۷کمالوندی دستور کار سفر صالحی به وین را تشریح کرد؛ طرح مطالبات ایران از طرفین باقیمانده برجام
۲۵ شهریور ۱۳۹۷مقام سابق دولت آمریکا: ایران برای حفاظت از برجام FATF را اجرا کند
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ظریف: افزایش مجدد غنی سازی اورانیوم یکی از گزینه‌های ایران است/ اروپا قوانین ممنوعه برای مقابله با تحریم‌ها آمریکا را اعمال کنند
۲۴ شهریور ۱۳۹۷واکنش جان کری به انتقاد ترامپ درباره دیدار با ظریف
۲۴ شهریور ۱۳۹۷واکنش پمپئو به گفتگوی جان کری با ایران؛ اقدامی «ناشایست و بی‌سابقه» بود
۲۲ شهریور ۱۳۹۷روسیه: انتظار داریم آژانس ادامه اجرای برجام را تضمین کند
۲۱ شهریور ۱۳۹۷جان کری: می‌‌خواستیم بعد از برجام با اتکا به حمایت‌های بین‌المللی به ایران فشار بیاوریم
۲۱ شهریور ۱۳۹۷انتقاد دوباره نتانیاهو از مواضع اروپا در قبال ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نجیب۳۷۹۵۸۸۱۰:۲۵:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اشکال روحانی این هست که یادش رفته برای چی انقلاب کردیم به همین خاطر مذبذب و دمدمی مزاج هست و هر دفعه یک طرف غش می کنه. نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. اگر این پنج سال فکر حذف فساد از بدنه دولت بود همه چیز درست شده بود.
ناشناس۳۷۹۹۱۰۱۳:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بلوک شرق و غرب کلا از بین رفته الان دنیا یکی است چین و شرق متحد امریکا است و فرقی هم با هم ندارند وقتی تحریم بشوی همه شرکتها باهات کار نمی کنند اونهایی که کار کنند هم باج میگیرند درستش اینه که با دنیا نباید سرشاخ شد اگر هم سرشاخ شدی دیگه نباید ناله کنی و غر بزنی وارد جنگ شده ای باید هزینه ها را تحمل کنی تا جنگ بالاخره به جایی برسه نمیشه هم اعلان جنگ کرد هم ناراحت بود جنگ همینه دیگه اقتصاد خراب میشه گرفتاری داره باید قوی بود و تحمل کرد تا تمام بشه ممکنه 20 سال طول بکشه
ناشناس۳۸۰۳۳۹۱۶:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چرا ما باید با دنیا سرشاخ بشیم. مگر ژاپن چه کار کرده کره جنوبی چکار کردند که مردم اشان در رفاه هستند.
ناشناس۳۸۰۴۵۱۱۸:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین که تا همین چند ماه قبل بانکهاش پولهای ایرانی ها را بلوکه می کرد با اینکه بانکهای اروپایی شروع به برقراری روابط می کردند !
ثریا دالغین۳۷۹۹۷۱۱۳:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
مطمئنید فقط جناب روحانی یادشان رفته؟!
ناشناس۳۷۹۶۰۶۱۰:۳۳:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
فعلا دولت داره درجا میزنه!
هوشیار۳۷۹۶۴۰۱۰:۵۳:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
این دولت مصداق دقیق دولت غرب گراست
امیر۳۷۹۶۴۳۱۰:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
تمایل داشته باشه یا نداشته باشه مجبوره به سمت شرق چرخش کنه .
ناشناس۳۷۹۶۵۱۱۰:۵۷:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اشتباه روحانی این بود که تمام تخم مرغ هاش رو گذاشت توی سبد برجام بعد اونم دودستی تقدیم غرب کرد.
ناشناس۳۸۱۱۰۲۱۱:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲۱
لابد باید چند تا هم تو جیب شما میذاشت.
ناشناس۳۷۹۶۶۶۱۱:۰۳:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بدبختی ما در این مملکت این است که اقتصاددانان و کارشناسان واقعی برچسب می خورند و به حاشیه رانده شده اند و آنانی که خودشان را با حاکمیت همرنگ کرده اند شده اند تصمیم گیر و برنامه ریز .و نتیجه همین است که می بینیم ارزش پول ملی شده یک هزارم سال 57 و وضع معیشت مردم هم همین که همه کم و بیش لمس می کنیم.
ناشناس۳۷۹۷۴۰۱۱:۴۴:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
تفکر درستیه ، مردم هم به این تفکر رای دادن . شرق بویژه روسیه و چین نشون دادن که فقط بازی برد باخت بلدن و فقط منافع خودشون رو در نظر میگیرن . ولی غرب نشون داده که بازی برد برد رو انجام میده و با حفظ منافع خودش منافع طرف مقابل رو هم در نظر میگیره ... شرقی ها همه چی رو واسه خودشون میخوان ولی غربی ها بین همه تقسیم میکنن و البته از سهم خودشون هم نمی گذرن ، این مسئله رو حتی در زندگی مردم عادی شون هم میشه مقایسه کرد ...
ناشناس۳۷۹۷۷۲۱۲:۰۲:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بازارهای نفتی جدید مثل روسیه!!!!!!!!!!؟؟؟؟ داداش تو کجا داری سیر میکنی ؟
ناشناس۳۷۹۹۳۴۱۳:۲۲:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
روحانی حق داره نگاه به سمت غرب رو داشته باشه ، چون کشوری مثل روسیه حتی در همین سالهای اخیر که ایران بطور کامل به آن وابسته شده ، نشان داده که قابل اعتماد نیست و بارها به ایران خیانت کرده .آخرین خیانتش هم در رابطه با افزایش تولید نفت جهت تصاحب بازار نفت ایرانه .
عباس۳۷۹۸۹۳۱۳:۰۱:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
در دنیای امروز سه نوع کشور داریم : 1-قوی با تمایلات غربی مانند آمریکا و انگلیس و.... 2- قوی با تمایلات شرقی مانند روسیه و چین و هند 3- ضعیف که باید یا به شرق نگاه کند و یا به غرب متمایل باشد.نوع چهارمی وجود ندارد. مشکل اینجاست که ما را در شرق هم تحویل نمیگیرند.و با التماس باید بخواهیم تا عضو پیمان شانگهای شویم.
ناشناس۳۷۹۹۱۳۱۳:۰۹:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
از شعار نه شرقی نه غربی، فقط به نه غربی اش عمل می کنید؟
کریم خان رند۳۸۰۰۸۶۱۴:۴۹:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
این شعار مربوط به زمانی بود که دو ابرقدرت مستکبر غربی و شرقی وجود داشت، از 1991 به بعد ابرقدرت شرقی به کل ناپدید شد.
ناشناس۳۸۰۲۸۲۱۶:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
پس کشتار مردم چچن و گرفتن شبه جزیر کریمه اوکراین کار مستکبر شرق نبود؟ کشتار مردم معترض چین بویژه دانشجویان هم کار کمونیست های حاکم بر چین نبود
ناشناس۳۸۰۳۲۹۱۶:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
دوست عزیز ، چرا توجه نمی کنید مدل استعمار عوض شده و شرق هم تا میتواند سعی میکند استعمار کند
رضا۳۸۰۱۴۹۱۵:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
آقای رییس جمهور دستور بدهند دنیا امریکا رو بخاطر خروج "یکجانبه گرایانه"از برجام تحربم اقتصادی بکنند.
علی۳۸۰۲۱۲۱۵:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نگاه به شرق قبلا آزمایش شده و جواب نداد. دوستان شرقی حتی یک رای ممتنع به قطنامه ها ندادن. تو دور زدن هیچ تحریمی هم به ما کمک نکردن. البته این به معنی این نیست که باید به غرب اعتماد کرد. ما نیاز به توازن داریم درسیاست خارجی. هر طرف که فکر کنه ما کاملا بهاونا وابسته ایم، فقط ازمون بهره برداری خواهد کرد.
ناشناس۳۸۰۲۴۹۱۶:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین به خاطر رضایت امریکا کره شمالی رو تحریم کرد
ناشناس۳۸۰۲۵۳۱۶:۰۹:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین خودش با غرب رابطه قوی داره همه کارخانه های غرب در چین . چی میگی ؟
ناشناس۳۸۰۲۹۴۱۶:۳۰:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
در سیاست دوست و دوشمن همیشگی نداریم و لازم است موازانه همیشه برقرار گردد. اما کشور ایران از لحاظ ساختار اجتماعی اقتصادی و ... غربی است علاوه بر این کشورهای غربی در جهان امروی خیلی قوی هستند
ناشناس۳۸۰۳۴۳۱۷:۰۰:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نگاه به شرق آدرس غلط و ناپایدار از روی ناچاری است، برخی یادشان است که در زمان جنگ تحمیلی بدنبال کشورهای بی نام و نشان میگشتیم تا ارتباط برقرار کنیم اما نتیجه ای نداشت غیر از پر شدن شکم آنها، با نگاه به شرق در بهترین حالت مانند کره شمالی فقط برای مدتی میتوان زمان خرید و دست آخر بعد از هزینه بسیار بسیار گزاف برای مردم عادی ، برمی گردیم سر نقطه شروع اول، باید راه منطقی پیدا کرد نه تجربه روش های غلط قبلی
الف ر۳۸۰۴۸۹۱۸:۲۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
ایکاش این امکان داشت میدانستم این صاحب نظران سیاسی ما از کدام دانشگاه با چه سهمیه ای فارغ التحصیل شدند اینگونه تحلیل دارند آقایون بزرگوار !!تجربه 100 سال اخیر نشون دادهاست کشور های متحد بلوک شرق چه ملتی بیچاره و مرده ای دارند
پرفسور۳۸۰۵۵۰۱۹:۵۲:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نه شرق خوبه نه غرب بایستی با آفریقا روابط حسنه داشته باشیم.
ناشناس۳۸۱۰۰۵۰۹:۵۱:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۱
این دولت به جای این که به توان داخلی متکی باشه به فکر پیوستن به کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی که چیزی جز ضرر برای کشور ارمغانی نداره
دکتر بعد از این۳۸۱۳۳۷۱۳:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
چی میگی؟ شرق خودش هم به غرب چرخیده!!! روسیه، چین، کره (جنوبی و سمالی)، هند، تایوان، ویتنام، و... همه رفتند طرف اروپا و آمریکا. حالا ما بریم طرف اینها که چه بشود؟
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 2. فوری/ وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ تعداد شهدا مشخص نیست + عکس و فیلم

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. بیماری پوستی عامل افزایش ریسک آلزایمر تا ۲۵ درصد

 5. وال استریت ژورنال: چین مذاکره تجاری با آمریکا را لغو کرد

 6. لحظه مطلع کردن روحانی از حمله تروریستی اهواز هنگام سخنرانی امروز در مراسم رژه تهران  

 7. درباره «داد» احمدی‌نژاد و «جیغ‌های» بعد از تسریع در مبارزه علنی با مفسدان

 8. تصاویری از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 9. امسال نمایشگاه مطبوعات برگزار نمی‌شود

 10. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 11. ۳۲۰ کشته و زخمی در اعتراضات ماه سپتامبر در بصره

 12. آسیب شبکه‌های اجتماعی خارجی جدی است

 13. دار مجازات برای قاتلان نگهبان ۱۵ ساله

 14. تصاویر اولیه حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 15. انفجار غیرمترقبه کانال فاضلاب در خیابان  

 16. مراسم رژه مشترک نیرو‌های مسلح  

 17. آخرین وضعیت جاده‌ها؛ محدودیت تردد در آزادراه تهران-قم

 18. دستور قضایی به بانک مرکزی درباره حساب بانکی مالک سایت ثامن

 19. پاسخ به ابهامات دربی؛ از تغییر زمان بازی تا سهم ۱۰ درصدی پرسپولیس

 20. ترامپ بازهم چین را تهدید کرد

 21. ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد

 22. رژه آخرین سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی نیروهای مسلح در حرم امام (ره)

 23. پرت کردن همسر از پشت‌بام به‌خاطر اختلافات خانوداگی

 24. سینمادار دوست دارد فیلمفارسی نمایش دهد/مخاطب ما سلیقه سینمایی ندارد

 25. سرکرده داعش کجاست؟ فرار البغدادی از منطقه عملیات نیروهای کُرد

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 6. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 7. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 8. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 9. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 10. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 11. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

پربحث‌های اخیر

 1. فوری/ وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ تعداد شهدا مشخص نیست + عکس و فیلم

 2. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. هلاکت دو تروریست حمله به رژه اهواز/ یک نفر دستگیر شد

 5. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاهوازیه" هستند

 6. درباره «داد» احمدی‌نژاد و «جیغ‌های» بعد از تسریع در مبارزه علنی با مفسدان

 7. ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد

 8. رژه آخرین سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی نیروهای مسلح در حرم امام (ره)

 9. لاریجانی: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کند/ احتیاجی به کدخدای ستمگر در منطقه وجود ندارد

 10. روحانی: ایران هیچ‌گاه آغازگر جنگ نبوده است/ دفاع مقدس بار دیگر در حال تکرار است

 11. رژه دریایی نیروهای مسلح در بندرعباس آغاز شد

 12. آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح با حضور روحانی + عکس  

 13. علیزاده: دخالت دادن BBC و من‌وتو در مسائل داخلی ایران، قاجاری‌کردن سیاست است

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. کدام نمایندگان هنوز به کمپین شفافیت آرا نپیوسته‌اند؟ جدول و گرایش سیاسی

 16. برگزاری کنگره "اعتماد ملی" در غیاب چهره‌های شاخص؛ کدام اعضای "حزب" کنگره را تحریم کردند؟ + جدول

 17. پژمانفر:عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی باعث انتقاد بسیاری از موافقان روحانی شده است

 18. نگاهی به عملکرد شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص جنگ ایران و عراق

 19. ظریف: تعامل، به اراده برای پایبندی به تعهدات نیازمند است

 20. جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 2. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 3. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 4. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 5. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 6. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 7. جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟

 8. موضع امیرعبداللهیان درباره رویای کلید خوردن مذاکره موشکی

 9. نماینده تهران: در ماجرای واگذاری ارزهای دولتی، عده‌ای عملا دستگاه‌های نظارتی را سر کار گذاشتند

 10. ترامپ: ورود اوباما به تبلیغات انتخاباتی خبر خوبی است

 11. بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 12. آیت الله علم‌الهدی: حمایت رهبری از دولت و مجلس به معنای تایید سوتدبیرها نیست/ رئیس اف‌ای‌تی‌اف، وزیر خزانه‌داری امریکا است

 13. امیرعبدالهیان: تکذیب بخشی از محتوای گفت‌وگوی الحلبوسی با لاریجانی، قابل درک است

 14. روحانی: آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند

 15. نایب رییس کمیسیون فرهنگی: مردم به هیات‌ها نمی‌روند تا شنونده دعواهای سیاسی باشند

 16. هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با جمهوری اسلامی ایران را ندارد

 17. فعال سیاسی اصلاح طلب: رئیس‌جمهور موضع جدیدی در سازمان ملل مطرح کند

 18. سه وزیر این هفته به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند

 19. یک نماینده مجلس: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT مسکوت بماند

 20. خبر درگیری در مرز میرجاوه تکذیب شد

پربحث‌های هفته

 1. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 2. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 5. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 8. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 9. این آمارها حقیقت دارد

 10. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 11. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 12. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 13. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 14. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 15. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 16. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 17. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 18. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 19. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 20. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 21. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

 22. ابراهیم رئیسی: راه حل مشکلات کشور اقتصادی است نه سیاسی

 23. امیدواریم «سیف» مانند عملکردش در بانک مرکزی به روحانی مشاوره ندهد

 24. کدام استانداران باید از قطار دولت پیاده شوند؟ + جدول

 25. استیضاح شریعتمداری و آخوندی به کجا رسید؟

آخرین عناوین