مگنت-ستاره یک مربع

در گفتگوی با الف با حاجی دلیگانی مطرح شد؛ تئاتری که اروپایی‌ها برای خوش‌خیالان بازی کردند/ مطهری گفت زورشان نرسید تضمین بگیرند/ نتیجه امضاء قرارداد از روی ذوق‌زدگی و برپایی شو مشخص است

گروه اقتصادی الف،   3970317162 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
تئاتری که اروپایی‌ها برای خوش‌خیالان بازی کردند/ مطهری گفت زورشان نرسید تضمین بگیرند/ نتیجه امضاء قرارداد از روی ذوق‌زدگی و برپایی شو مشخص است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در مورد با بیان اینکه کاملاً مثل روز روشن بود شرکت‌های اروپایی ایران را ترک می‌کنند و به قرارداد خود پایبند نیستند، گفت: مسوولان در قراردادهایی بستند، تضمین لازم را نگرفتند و فقط دلشان خوش بود که با کشور اروپایی قراردادی از روی ذوق‌زدگی امضا کردند که نتیجه آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

به گزارش الف؛ پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان، باز ماجرای تکراری خروج شرکت‌های اروپایی به بهانه تحریم ایران کلید زده‌شده و شرکت‌هایی که نیامده بودند چمدان خود را بستند؛ این ماجرا برای نخستین بار نیست که رخ می‌دهد و همین شرکت‌هایی که امروز نیامده چمدان به دست هستند در چند سال گذشته هم این کار را با ایران انجام دادند و فقط کشور ما خسارت دید نه آن شرکت‌ها.

هنوز رفتن توتال، پژو و دیگر شرکت‌های اروپایی از ذهن پاک نشده بود که بدون هیچ توضیحی کوچکی ایران را ترک کرده بودند و به قرارداد خود پایبند نبودند که بازهم و بعد از خروج آمریکا از برجام این ماجرا تکرار شد توتال و... بدون حتی انجام کاری پروژه‌های خود را رها کردند.

بیشتر بخوانید:

زنگنه: توتال ۶۰ روز فرصت دارد تا با دولت آمریکا مذاکره کند

۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

اما چرا اتفاقات گذشته درسی برای مسئولان نشد و در باغ سبز به این شرکت‌ها نشان دادند و امروز بازهم کشور ما ضرر کرد نه آن‌ها. این موضع که این قراردادها چگونه و با چه شرایطی بسته‌شده و آیا موضوعاتی مانند ترک ایران در آن لحاظ شده است یا نه؛ پاسخ کاملاً روشن است نه؛ زیرا گاها این قراردادهایی که مثلاً با توتال و یا شرکت‌های خودرویی بسته و مهر محرمانه بالای آن درج شد، یک‌طرفه است اما چرا این بار دولتمردان تدبیر و امید در این بازی گرفتار شدند و نتوانست قراردادی در ببندند که هم منابع ما را تامین کند و هم طرف مقابل را.

 مثلاً شرکت توتال بعد زا گذشته چند ماه و معطل کردن ایران برای بار دوم  وقتی سخن از رفتن کرد، نه‌تنها این خروج در قرارداد محرمانه‌اش دیده نشده بود بلکه زنگنه  وزیر نفت کشورمان فقط مهلت دو ماه برای مشخص کردن وضعیت آن شرکت برای حضور در ایران تعیین کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دراین‌باره به خبرنگار الف، گفت: کاملاً مثل روز روشن بود که این اتفاق (خروج شرکت‌های اروپایی) رخ می‌دهد و ایران را ترک می‌کنند، زیرا هدفی ندارند که جدا از آمریکا حرکت کنند و زیرا مشکل این است که چرا آقایانی که مجدداً به این شرکت‌های اعتماد کرده بودند، دوباره با تکرار اشتباه گذشته به این کشورها اعتماد کردند.

وی افزود: شرکت‌های اروپایی معمولاً سناریویی تعریف می‌کنند که بر اساس  آن تقسیم‌کار انجام‌شده و از ابتدا نقش آمریکا، اروپا و حتی شرکت‌های خصوصی‌ها آن‌ها مشخص است و بر اساس آن نمایشنامه‌ای تنظیم می‌شود که همه این موارد در آن نوشته‌شده و بعضاً برخی از خوش‌خیالان در داخل، این تئاتری که آن‌ها بازی می‌کنند را به‌عنوان یک رفتار واقعی تلقی کرده و بر اساس آن تصمیم می‌گیرند.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه  ایراد از شرکت‌های اروپایی نیست و مشکل از خودمان است که از رفتار آن‌ها تصور و برداشت می‌کنیم، در مورد اینکه چرا در امضای این  قراردادها موارد و موضوعات حقوقی برای جلوگیری از ضرر ایران وجود ندارد، پاسخ داد: رفتار خارجی‌ها برای حضور در ایران یک نمایش تئاتری بیشتر نیست و مدیران و مسوولان با این نمایش کشور را واقعی می‌دانند و می‌گویند قرارداد و عمل آن‌ها مثل روز روشن و حرفشان حجت است، مانند اینکه گفتند آقای کری حرف زده و قول داد و نیازی هم به گرفتن تضمین کتبی و... نیست و  مشکل اینجا است.

حاجی دلیگانی ادامه داد: زمانی که آقای ظریف و دیگران که خود را کارکشته مسائل دیپلماسی می‌دانند، می‌گویند چون اوباما هست و یا اینکه کری می‌گوید؛ دیگر نیازی به نوشتن و تضمین کافی نیست و زمانی که این نوع نگاه در مدیران وجود دارد، طبیعی است که تضمین‌های لازم هم برای قراردادها را هم نمی‌گیرند.

بیشتر بخوانید:

مرزی‌ترین فاز پارس جنوبی معطل "تقریبا هیچ"

وی تصریح کرد: دریکی از جلسات علنی مجلس به آقای مطهری گفتم که این‌هایی که می‌گویند برجام تصمیم نظام بوده است، چرا تصمیمات نظام را اجرا نکردند؛ او  پاسخ داد کدام تصمیمات و بیان کردم  چرا الزامات 9 گانه‌ای که توسط رهبری ابلاغ شد، توسط دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور اجرایی نشد؛ مگر در بند یک آن الزامات نیامده که باید در مورد اجرای برجام تضمین کتبی از رئیس‌جمهور آمریکا و روسای کشورهای اروپایی گرفته شود، چرا به این موارد عمل نشد؛ پاسخ آقای مطهری که رسماً در مجلس  اعلام کرد، این بود که دولت زورش نرسیده است.

این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: متاسفانه رسانه‌های این مورد هیچ کاری انجام ندادند که چرا زور دولت نرسید و چرا به مردم و مجلس این موضوع را نگفتند؛ مگر مردم نامحرم بودند و بعد برخی می‌گویند این برجام قرارداد برد-برد است، درحالی‌که باید می‌گفتند برد برای آن‌ها و زور شنیدن برای دولت ما.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه در این مجلس طرح سوال از رئیس‌جمهور اجرایی نمی‌شود، گفت: قصد دارم این موضع روزشان نرسید را در قالب تذکر به رئیس‌جمهور و طرح سوال از ظریف وزیر امور خارجه در مجلس مطرح خواهم کرد که چرا زورشان نرسید.

وی در مورد اینکه چرا شرکت‌های خارجی بدون هیچ توضیح قراردادهای خود با ایران را لغو کرده و بدون انجام کاری کشور را ترک می‌کنند، اظهار کرد: به این دلیل است مسوولان از ذوق‌زدگی دنبال این قراردادها بودند؛ یعنی  دولت تدبیر و امید بعد از امضا و اجرای برجام برای برپایی  شو در کشور و اینکه شرکت‌های اروپایی به می‌آیند به دنبال بستن قرارداد بود بدون هیچ بررسی و تضمینی و به این شرکت‌ها به ایران آمدند و گشتی زدند و رفتند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد: مسوولان در قراردادهایی بستند، تضمین لازم را نگرفتند و فقط دلشان خوش بود که با کشور اروپایی قراردادی امضا کردند که نتیجه آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷ نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷«روحانی» انتخاب نخست وزیر جدید پاکستان را تبریک گفت
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷رحمانی فضلی «نماینده رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» شد
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷تغییرات کابینه به کجا رسید؟
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷گزارش ادعایی المانیتور درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷حضور محسنی اژه‌ای در مجلس برای ارائه گزارش از برخورد با اخلا‌ل‌گران ارز
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رضا۳۷۶۰۶۰۱۸:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۱۷
برادر این سخنان کلیشه ای نخ نما شده است وقتی پنجه درپنجه ابرقدرتی می اندازی که ۲۵ درصو اقتصاد دنیا ۵۰ درصد بانکداری دنیا ۸۰ درصد شرکت های نو اور دنیا و بزرگترین ارتش دنیا را دارد باید هزینه آن را هم بپردازی هیچ کس هم نمی تواند از این شرکت ها تضمین بگیرد چون تکنولوژی و سرمایه متعلق به ایشان است و دست بالا را دارند
لادن۳۷۶۴۳۹۰۳:۵۱:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۱۸
باید قوی باشیم تا حرف زور نشویم
تبریزی۳۷۶۹۷۹۱۵:۲۱:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
الان روسیه و چین و آلمان و ... ابرقدرت هستن. تونستن در مقابل امریکا کاری کنن؟ پس قوی بودن کافی نیست باید قوی تر از امریکا بشیم. به نظر خودت می تونیم؟!
ناشناس۳۷۶۴۹۹۰۸:۲۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
منفی به این پیام یعنی اینکه شما می گید امریکا بزرگترین اقتصاد و ارتش دنیا نیست ؟
ناشناس۳۷۷۷۸۵۰۲:۰۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
امریکا با 20 تلریون دلار بدهی و کسر بودجه به خاک سیاه نشسته
ناشناس۳۷۶۶۸۲۱۲:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
احسنت حرف خیلی خوبی زدی.
ناشناس۳۷۶۷۸۳۱۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۱۸
گل گفتی.
م۳۷۷۲۹۶۱۸:۴۱:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اگه کار دست این جماعت غربگرا باشه باید همه چی مون رو بدیم تا شاید بلکه دل غربیا رو بدست بیاریم. نسخه ای که اینا تجویز میکنن آخر عاقبت ندارد. آخرش میشه مثل همین برجام. حتی روحانی هم زیر بار این تزشون نمیره. چون میدونه این نسخه هم تجربه شدست و هم دیگه راه برگشتی نداره.
علی۳۷۸۱۷۹۱۰:۴۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۱۹
آقا رضا حرفت اصلا منطقی نیست. بحث سر اعتماد و تضمین هست نه سر قدرت و تکنولوژی. قطعا کشور به قول شما قدرتمند برای رضای خدا با ایران قرارداد نبسته که ازش تضمین نگیریم، بلکه به دنبال سود بوده و باید تضمین می داد.
ترنم۳۷۶۰۷۳۱۸:۴۳:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۱۷
این رسوایی در هرکشوری بود دولتش استعفا میداد اینجا برعکس و طلبکارند!!!
ناشناس۳۷۶۰۸۴۱۸:۴۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۱۷
هدف دولتی ها و اصلاح طلبان از مذاکره رفع تحریم نبود ، ..دنبال کاغذی بودند تا ان را در انتخابات بر سر رقبا بکوبند.. وقتی سیاست خارجی را ابزار برتری جویی داخلی قرار دهی ، در هر دو عرصه بازنده می شوی..
ناشناس۳۷۶۱۰۴۱۹:۰۷:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۷
مجلسیان عمدتا نیازمند دولتند. پس چرا آینده خوب خود را خراب کنند؟ آیا این مجلس مجلس جمهوری اسلامی است؟
ناشناس۳۷۶۱۵۱۲۰:۰۹:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۱۷
همین توتال و پژو و ایرباس و ... رو هم کلی باید التماسشون کرد تا بیان با ایران کار کنن. تا وقتی جو تهدید و تحریم و قطع رابطه با دنیا وجود داره، وضعیت همینه. سرمایه گذار دل داره اندازه گنجشک و پای فرار داره مثل یوزپلنگ. مگه میشه تو این دور و زمونه با شعار و داد و بیداد، اقتصاد را اداره کرد؟
ناشناس۳۷۶۲۱۵۲۱:۳۴:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۱۷
امیدوارم درس گرفته باشیم از عاقبت برجام
ناشناس۳۷۶۵۵۳۱۰:۱۰:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
امیدوارم از بی نتیجه بودن برنامه هسته ای درس گرفته باشید
فرزاد۳۷۶۸۸۶۱۴:۳۵:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۱۸
هسته ای را که دادیم رفت...هر چه موند دکوراسیون هسته ای است... پس چرا تحریم ها لغو نشد؟...هدف غربیها تحقیر ملت ایرانه ، تمام.
ناشناس۳۷۶۳۲۳۰۰:۱۵:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
جناب دلیگانی عوض نق زدن ومحکوم کردن لطفا بفرمایید باید به کدام شرکتها اعتماد می کردند وبا آنها قرارداد می بستند تا الان بروند سراغشان وجایگزین توتال وبوئینگ وغیره کنند !
ناشناس۳۷۶۴۶۲۰۴:۴۹:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اعتماد نمی کردند. تضمین می گرفتند. وقتی نمی دادند، می گفتند چرا برجام اجرا نمیشه. و با عدم اجرای برجام اعتراض می کردند.... اینم شد منطق بیجا و حرف بیربطی که شما می زنید...
ناشناس۳۷۶۶۳۴۱۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
همان کشورهایی که می گویند اگر توتال رفت جایگزین آن ها می کنیم. لااقل جلو واردات مشابه داخلی را که می توانند بگیرند. چند شرکت داخلی تولید کننده را سراغ داریم که از واردات بی رویه گلایه دارند. راستی فقط فرانسه خودرو دارد؟
نیاورانی۳۷۶۳۷۵۰۱:۲۳:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
پاسخ اصلاح طلبان و سایر حامیان دولت که رای ما را گرفتند به این تحقیرها و خسارتها و معطلی های چندین ساله کشور بخاطر برجام چیست؟
احمد۳۷۶۴۶۳۰۴:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
برجام اون سنگی هست که باید از چاه در اورده می شد؛ شد یا نشد یک بحثه. یکم فکر کن ببین اون چاه بی خاصیت چی بود.
ناشناس۳۷۶۵۵۶۱۰:۱۱:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
خسارت تاسیسات اتمی است که هیچ کارکردی بجز تحریم نداشته است
ناشناس۳۷۶۴۲۲۰۳:۲۱:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
سکه ۲میلیون و ۲۲۵ هزارتومان قیمت خورد+جدول
ناشناس۳۷۶۴۵۰۰۴:۲۱:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۱۸
تا زمانی که به توان داخلی اعتماد نشود برنامه همین است. می آیند و می دزدند و می روند. آقای زنگنه که می گفت بازده شرکت های داخلی کم است باید توضیح دهد که بازده توتال چقدر بوده است؟؟!
امید۳۷۸۰۳۶۰۹:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۱۹
عزیزدل چهل سال گذشته ولی هنوز کاری برای اقتصادانجام نشده.بایداسیب شناسی شودکه چرادولتها می ایند و می روندولی تغییری ایجادنمی شود
امیری۳۷۸۳۱۸۱۲:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
بازده توتال حداقل دو و نیم برابر شرکتهای مشابه داخلی است،البته اگر ما کشور خودمان را در جهان منزوی نکنیم و شرایطی فراهم نکنیم که امثال توتال مجبور به ترک ایران شوند. دیروز و امروز و فردا هر شرکت ایرانی اگر عرضه و توان دارد بیاید همان قراردادهای توتال را ، با همان شرایط توتال اجرا کند. شرکتهای داخلی خصوصی و دولتی که پول و دانش فنی ندارند،....
ابو۳۷۶۴۷۳۰۵:۵۶:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اعضای دولت فعلی خائن یا نوکر بیگانگان نیستند اتفاقا خیلی هم دلسوز مملکتند فقط برداشتشان این است که باید با غربیها دوست باشیم تا با ما تعامل بکنند ولی اشکال این است که آنها برداشتشان این است که اظهار دوستی از طرف ایران از روی فلاکت و ضعف است وبنابراین تا میتوانند از ایران امتیاز باید بگیرند .
ناشناس۳۷۶۵۱۳۰۹:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۱۸
شما فقط شعار بدید ... شاید ایران با شعار بچرخه اما دنیا حساب کتاب داره برادر ... روابط شرکت ها با کشور های دیگر بر اساس سودآوری و منفعت آنهاست و نه عهد اخوت ...
ناشناس۳۷۶۵۵۵۱۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
تا تفکر غربی در ایران است آش همین است کاسه همین یادمان رفت برای چی انقلاب کردیم اگر می خواستیم غربیها اداره کنند که پهلوی هم همین کار می کرد اما مسولان تا کسی نباشد تاوان ملت ازاین نابلد ها بگیرد هرکسی جرات می کند هرجور می خواهد قر ارداد میبند انگار ملک باباش
ناشناس۳۷۶۶۸۳۱۲:۱۹:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
این دورتسلسل هروزباعث آب شدن سرمایه انرژی اقتصاد وخلاصه همه چیز این کشور ...میشود
بسیجی خالص۳۷۶۹۰۷۱۴:۴۴:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۱۸
امروز با زبان روزه و با انرژی تمام راهپیمایی کردیم و علیه امریکا و رژیم اسراییل شعار دادیم خدایی خیلی دلمون خنک شد
ناشناس۳۷۶۹۶۶۱۵:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۱۸
برجام و ما ادراک مابرجام.... !!!!
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 3. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 6. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 7. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 19. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 22. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 23. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

 24. میوه‌های لاکچری به قیمت فضایی/ «جک‌فروت» کیلویی 500‌هزار تومان؛ «گارسینیا کامبوجیا» تمام شد!  

 25. سرپرست وزارت تعاون: می‌خواهیم نام کارگر ایرانی را به جهان معرفی کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 4. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 5. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 6. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 9. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 10. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 11. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 12. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 13. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 14. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 15. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 16. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 17. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 18. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 19. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 20. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 21. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 22. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 23. وزیر بهداشت: در جاده‌ها برای جان مردم ارزش قائل نیستیم/ خداوند برای ما خودروسازان منصف متولد کند

 24. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 25. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

پربحث‌های اخیر

 1. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 2. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 3. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 4. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 5. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 6. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 7. فروشگاه اینترنتی ساعت مچی زاگروتایم

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. متن نهایی طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

 10. استاندار تهران: نوسانات قیمت مرغ رفع می شود

 11. جهانگیری: ایران برای ادامه فروش نفت تلاش می‌کند

 12. سکه ۳ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان/ افت ۴۵۰ تومانی نرخ یورو+ جدول

 13. داروخانه‌های افراد حقیقی از قانون مالیات ارزش افزوده معاف شدند

 14. قیمت امروز طلا، سکه و ارز/ دلار ۱۰۲۴۰تومان

 15. رئیس کمیسیون اصل نود: ۳۵۰ نفر در رابطه با حقوق‌های نجومی شناسایی شدند

 16. علت گران شدن موز چیست؟

 17. روش های خرید بلیط هواپیمای ارزان در فصل های شلوغ

 18. آغاز دور جدید تحویل سکه‌های پیش‎فروشی از امروز

 19. عرضه مرغ ۶۷۰۰ تا ۸۱۰۰ تومانی به بازار در این هفته

 20. واسطه‌ها بیشترین سهم را در احتکار استان قزوین دارند

 21. ورود ۹۰۰ هزار تن برنج با ارز دولتی به کشور

پربحث‌های دیروز

 1. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 2. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 3. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 4. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 5. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 6. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 7. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 8. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 9. عسگراولادی: باید با ۱۵ نفر از متخلفان اقتصادی برخورد سختی شود و ۲۰۰ نفر را هم شلاق بزنند

 10. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 11. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 12. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

 13. کشورهای اول هدف صادرات ایران در ۴ ماهه ۱۳۹۷ + نمودار

 14. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران  

 15. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 16. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 17. آن صد و چند نفر عزیز دردانه...

 18. جزئیات نامه‌نگاری فولادی‌ها با وزیر اقتصاد

 19. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 20. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 21. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 22. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 23. درخواست مونسان از جهانگیری؛ تشکیل «فوری» کمیته‌ای برای واقعی شدن قیمت سفر و هواپیما

 24. عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند/ بازار ثانویه فاز جدیدی است و تاثیر مثبتی روی قیمت ارز نداشته

 25. رشد مشکوک صادرات خودرو و قطعه + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 5. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 6. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 7. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 8. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 9. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 10. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 11. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 12. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 13. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. این همه بی‌تدبیری

 18. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 19. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 20. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 21. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 22. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 23. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 24. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 25. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

آخرین عناوین