سپینو-مگنت

بیکاری فارغ‌التحصیلان و چند نکته/ آیا وعده اشتغالی دولت عملی می‌شود؟

*حمید نجف،   3970306108 ۲۲ نظر، ۵ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیکاری فارغ‌التحصیلان و چند نکته/ آیا وعده اشتغالی دولت عملی می‌شود؟
بیکاری یکی از چالش‌های امروز جامعه و نیازمند برنامه‌ریزی و اقدام است؛ امروز قشر جوان کشور بیکار است و شاید این جمله که مسئله اشتغال مهم‌ترین چالش دولت است، گزاف نباشد؛ و دولت باید با همکاری سایر دستگاه‌ها برای آن برنامه‌ریزی کند، البته دولتمردان آمارهایی ارائه می‌دهند و حتی از برنامه‌ها سخن می‌گویند، اما این آمارها بیانگر واقعیت‌ها نیست ؛ هرچند شکل بیکاری منحصر به یک سال و یک دولت نیست، اما امروز تعداد زیادی از جوانان با مشکل اشتغال دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
 
نرخ بیکاری در سال گذشته ۱۲، ۱ درصد بود و  ۲۵, ۳ درصد در بین جوانان بیکار هستند که ۴۰ درصد بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که به دلیل مهارت محور نبودن سیستم آموزشی کشور و عدم هماهنگی و برنامه‌ریزی این مشکل ایجادشده است؛ امروز لیسانسه‌ها ۴۰ درصد کل فارغ‌التحصیلان را تشکیل می‌دهند و این قشر بخصوص لیسانسه‌ها به‌سختی شغل پیدا می‌کنند که به دو نکته می توان اشاره کرد:
 
 1- فارغ‌التحصیلانی که در دانشگاه‌ها تربیت‌شده‌اند، بیشتر  به پشت‌میزنشینی علاقه دارند؛ و به‌نوعی مدرک‌گرایی بدون توجه به نیازهای جامعه رواج پیداکرده است. فارغ‌التحصیلان بدون داشتن مهارتی، به دنبال مشاغل آسان هستند؛ این موضوع باعث ایجاد رقابت شدید برای ورود به دستگاه‌های دولتی شده، زیرا هنگام برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های دولتی، فارغ‌التحصیلان بیشتر از ظرفیت اعلامی ثبت‌نام می‌کنند.
 
 از سوی دیگر دانشگاه‌ها علم را انتقال می‌دهند اما مهارت را نه درصورتی‌که دانشگاه باید مجموعه‌ای از فرآیندها را برنامه‌ریزی کند که منجر به انتقال علم و مهارت شود لذا به نظر می‌رسد برای نجات جوانان از بیکاری باید با سرعت بیشتری آن‌ها را به سمت مهارت آموزش حرکت داد.
 
2- در سال‌های اخیر اتفاق‌های نگران‌کننده‌ای در حوزه بیکاری فارغ‌التحصیلان رخ داد و آن ناهماهنگی‌های موجود بین دستگاه‌های دولتی بود؛ مثلاً فرصت‌های شغلی خالی در ایران وجود دارد که متاسفانه وزارتخانه‌های علوم و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه باهم هماهنگ نیستند و می‌بایستد  وزارت کار برای چشم اندازه چند سال آینده اعلام کند بازار کار چه رشته‌هایی را نیاز دارد تا وزارت علوم بر اساس آن  دانشجو پذیرش و بر مبنای نیاز کشور نیرو تربیت کند، ولی چنین اتفاقی نیفتاده و اکنون با خیلی عظیم فارغ‌التحصیلانی روبرو هستیم که برای آن‌ها کاری وجود ندارد. نتیجه این ناهماهنگی ارائه طرح‌هایی مانند کارورزی بود که نتیجه چندانی هم نخواهد داشت.
 
اگر واقعاً اعتقاد به اشتغال وجود دارد باید دولت کارآفرینان را گرد خود جمع کند و در حوزه وزارت اقتصاد و حوزه وزارت کار از آن‌ها  استفاده کند؛ ولی مشاهده می‌شود که به‌جای کارآفرینان و تولیدکنندگان، تاجران و بازرگانان وارد عرصه کار شدند؛ یعنی دولت باید به تولیدکنندگان و کارآفرینان میدان می‌داد نه تجار و به‌جای اجرای طرح‌هایی مانند کارورزی برای نیروی فارغ‌التحصیل دانشگاه  به دنبال حفظ اشتغال موجود می‌بود و نمی‌توان با چنین اقداماتی به شعارهای دولت در بحث اشتغال دل‌خوش کرد.
 
طرح‌هایی مانند کارورزی بیشتر جنبه شعاری دارد و اکنون موضوع این است دولت نمی‌خواهد تلاش کند اشتغال موجود را حفظ کند و نه اینکه تصمیم بگیرد اشتغال جدیدی ایجاد کند؛ اکنون حفظ اشتغال موجود مهم‌تر است، زیرا بنگاه‌های اقتصادی با مشکلاتی مانند ورشکستگی روبرو و در حال اخراج نیروهای کار خود هستند.
 
امروز با جمعیت آماده‌به‌کار زیادی روبه‌رو هستیم که یکی از دلایل آن نوع نگاه و مدیریت جزیره‌ای است که چنین شرایطی ایجاد کرده و متاسفانه باگذشت نزدیک به ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در بعضی از بخش‌ها بر اساس نظام آزمون‌وخطا پیش می‌رویم و ریسک نمی‌کنیم، درحالی‌که امروز دوران آزمون‌وخطا گذشته و زمان اقدام و عمل است.
 
از سوی دیگر جامعه باید با تغییر نگاه علاقه وافر، پشت‌میزنشینی را ترک کند تا بتواند از طریق راه‌اندازی کسب‌وکارهای موردنیاز کشور البته با حمایت دولت کار را پیش ببرد و بانک‌ها به‌عنوان سرمایه‌گذار باید به‌جای در اختیار قرار دادن وام‌های کلان به معدود افراد بعضاً رانت‌خوار سرمایه را در جهت رشد تولید داخل در اختیار این نیروهای تحصیل‌کرده و جوان کشور قرار دهند؛ البته اقتصاد دولتی خود مانعی است برای این امر و تاز زمانی که در اقتصاد دولتی ایران تفکر مدیریت هزینه‌ای به سمت نگاه مدیریت کارآفرینی و تولید محور حرکت نکند، کار پیش نخواهد رفت
 
به هر حال هر زمان اطراف دولت را به‌جای افرادی وارداتچی و کارچاق‌کن، تعدادی نخبه کارآفرین گرفت، آنگاه نتیجه ملموس آن عیان خواهد شد.
 
درزمینهٔ اشتغال‌زایی هم بهتر است به فکر تولید باشند و موانع بر سر راه کسب‌وکار بردارد؛  دولت باید در این زمینه اقدامات مهمی انجام دهد ازجمله اینکه واردات کالاهای مصرفی را کنترل کرده و محدود کند به واردات ابزارآلات صنعتی که در تولید موثر هستند. واردات کالاهای مصرفی باعث می‌شود عملاً تولیدکنندگان داخلی نابود شوند. دولت اکنون شعار افزایش اشتغال می‌دهد ولی اطرافیان دولتی را تجار و بازرگانان تشکیل داده‌اند که تفکرات وارداتی دارند. درحالی‌که باید سیاست‌گذاری‌ها مبتنی بر بهبود تولید و افزایش صادرات باشد.
 
*کارشناس اقتصادی
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۷برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد
۲۷ تیر ۱۳۹۷معاون وزیر کار مطرح کرد: تشریح جزئیات طرح تثبیت اشتغال/ چهار پیشنهاد برای حفظ کسب و کارها و ایجاد شغل جدید
۲۲ تیر ۱۳۹۷۶۰هزارمیلیارد تومان اعتبار برای ایجاد یک میلیون شغل/ سهم هر شغل ۶۰میلیون تومان
۱۱ تیر ۱۳۹۷صف باسوادهای بیکار از بی‌سوادها بیشتر شد
۸ تیر ۱۳۹۷جزئیات برنامه‌های اشتغالی وزارت کار
۴ تیر ۱۳۹۷چهارمحال و بختیاری بیکارترین استان کشور است  
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند
۱۹ خرداد ۱۳۹۷رکورد بیشترین بیکار در کدام استان است؟
۱۰ خرداد ۱۳۹۷هر وقت اطراف دولت را بجای واردات چی ها، نخبه های کارآفرین بگیرند، آنگاه مشکل بیکاری حل می شود
۸ خرداد ۱۳۹۷سه میلیون نفر بدون داشتن شغل، درآمد دارند!
۵ خرداد ۱۳۹۷رییس سازمان زندان‌ها: بیکاری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه است
۳ خرداد ۱۳۹۷سرایت تنبلی اجتماعی به دانشگاه‌ها!

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آریابان۳۶۱۹۵۱۱۷:۱۷:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۶
مهمترین دلیل افزایش روزمره و رشد غول-آسا و حتی بروز سونامی ویرانگر تحصیلکرده های بیکار در دهه گذشته ایران ناشی از این بود که انگیزه دانشگاهها و اساسا آموزش عالی در کشور ما بجای "دانش-آفرینی" تبدیل شد به "پول-آفرینی" !!!! و صد البته با این مکمل ها : نیاز وزارتخانه ها به افزایش آمار های روی دیوار !!!! ، اوجگیری نا بسامان عوامفریبی !!!! و شعار -پیشگی طی اون سالها ، اشتهای سرمایه داران !!! به سود های هنگفت از فروش صندلی های دانشگاهی ، شیوع چشم- و- هم چشمی های اجتماعی ، تشدید پدیده "جو گرفتگی" در میان جوانان ، بی برنامگی و بی هدفی جوانان برای آینده ووو...و ، همه و همه باعث شد که جامعه ما شاهد خیل روز افزون جوانانی باشد که صندلیهای دانشگاهها رو با هزینه های کلان !!!! از جیب پدری اشغال کردند ولی بعدا علیرغم داشتن مدرکی از مدارک تحصیلات عالی در دست ، بدلیل بی برنامگی کلان کشوری و طبیعتا رکود اقتصادی و بی رونقی بازار کار ، ناخواستگی رشته مورد تحصیل در بازار کار ووو...و به چسبوندن فلایر های تبلیغاتی به در و دیوار خونه ها ، ساندویچ- پیچی ، پیتزا-رسانی وووو...و مشغول شوند و یا اگر وضع مالی " بابا جون " اجازه داد ، با خرید یک پراید دست دوم به مسافرکشی !!! روی بیاورند ؛
ناشناس۳۶۱۹۵۲۱۷:۱۷:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۶
باید تعداد دانشگاه ها کم و ظرفیت آنها به 0.1 کاهش یابد. وگرنه با پند و اندرز جوانان کاری از پیش نمی رود.
ناشناس۳۶۲۵۲۲۰۸:۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۷
فقط دانشگاه از آن سهمیه بگیران باشد؟
ناشناس۳۶۲۵۲۳۰۸:۱۴:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۷
اول باید جلوی ظرفیت رشته های علوم انسانی گرفته بشه که چند ده برابر ظرفیت کشور دارند دانشجو می گیره میشه در هر دانشگاه واحد فنی و حرفه ای ایجاد بشه تا همه دانشجو ها در حداقل یک رشته دلخواه فنی تخصص کسب کنند...
ناشناس۳۶۴۳۵۴۱۱:۵۵:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۸
و همچنین پزشکی
ناشناس۳۶۱۹۵۸۱۷:۲۳:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۶
موافقم من اتقاقا فارغ التحصیل رشته نفت می شناسم کار گیرش نیومده مدام در حال تخریب وزیر نفته همه دنبال پشت میز نیشنی هستن
ناشناس۳۶۱۹۶۵۱۷:۲۷:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۶
هیچ وعده ای از دولت و در هیچ زمینه ای عملی نمی شود. آیا 6 سال برای درک این موضوع کافی نیست؟
ناشناس۳۶۲۰۶۵۱۸:۵۵:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۶
همه بیکارند بدن کار کی گفت پشت میز من پشت دستگاه هم کار می کنم ولی حقوقش 900 هزار تومن نباشه الان رفتم یک جا روزی 8 ساعت میگه 900 تومن خب چه جوی زندگی گنم تا کی کار کنم برای همینه همه دنبال استخدام دولتی هستند که حقوق بالای 2.5 میلیون بگیرن
ناشناس۳۶۲۱۴۰۲۰:۰۵:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۶
ربیعی هم اشتغال رو خراب کرد هم وزارت کار رو از وظایف اصلی اش دور کرد.
ناشناس۳۶۲۱۶۵۲۰:۳۵:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۶
ایجاد دانشگاههای آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی و علمی کاربردی, اشتباه بود. باید فقط دانشگاههای دولتی بودند و بقیه افراد به مراکز فنی و حرفه ای میرفتند تا حرف و شغلی یاد میگرفتند.
ناشناس۳۶۲۱۷۱۲۰:۴۶:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۶
همه پولها رفته تو جیب پزشکان. پولی برای سایر رشته ها نیست. دولت فقط چسبیده به یه تعداد پزشک و بقیه رو فراموش کرده.
ناشناس۳۶۲۸۵۹۱۱:۴۵:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۷
پزشکان شانس آورده اند که دانشگاه های آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی و پردیس مجوز جذب رزیدنت در دوره های تخصصی را ندارند وگرنه آنان نیز به سرنوشت الباقی رشته ها دچار میشدند
ناشناس۳۶۲۲۴۲۲۱:۵۴:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۶
مدرک هیچ دانشگاهی ارزش نداره . فقط سابقه کار و رزومه هرکس دنبال درس بره زندگی رو باخته. هرکس دنبال یک مهارت بره اقای خودش میشه
ناشناس۳۶۲۲۵۱۲۲:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۶
من خودم به عنوان یک دانشجو از اول اعتقاد داشتم که صرف درس خوندن برای پیدا کردن کار یا کارآفرینی کافی نیست و از اول به دنبال پیدا کردن مهارت مرتبط با رشته در کنار کسب علم بودم. برای یه مدتی واقعا این دیدگاه کمکم کرد و تونستم کار پیدا کنم. اما الان وضعیت به قدری خراب شده که حتی برای با مهارت ترین ها هم کاری متناسب با زحمات و مهارت هایی که دارند نیست. یعنی کلی وقت گذاشتی و علم و مهارت کسب کردی، اما می بینی شغلی که فعلا پیدا میشه به غیر از عدم امنیت، با حقوقش نمیشه یک زندگی ساده داشت. بالاخره وقتی که صرف کسب مهارت شده باید یه جایی به عنوان ارزش افزوده خودشو نشون بده اما متاسفانه چنین چیزی نیست.
ناشناس۳۶۲۴۸۴۰۶:۵۵:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۷
شما یک کار رو بده یک دانشکده و همون کار رو بده یک شرکت خصوصی. و نتیجه رو مقایسه کن . اونوقت میفهمی که بیکاری دلیلش چیه
ناشناس۳۶۲۵۵۵۰۸:۳۵:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۷
متاسفانه تعداد دانشگاههای ایران با دانشگاههای چین از نظر تعداد برابرند ولی جمعت چین 15 برابر ایران است. ایران سالانه برابر امریکا یعنی 250 هزار نفر فارغاتحصل دارد که صنایع امریکا صدها برابر ایران است.در ایران تبلیغ وتشویق برای تحصیلات تکمیلی به شدت پیش می رود ولی در اروپا وامریکا تا حد لیسانس است.و........
ناشناس۳۶۲۶۴۵۰۹:۴۴:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۷
دائما در مورد اینکه آموزش های دانشگاه ها متناسب با بازار کار نیست صحبت میشه. شاید در مورد دانشگاههای غیرانتفاعی، پیام نور و ... این مطلب درست باشه اما متاسفانه باید گفت که امرور حتی برای فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه ها و حتی افراد صاحب تجربه و مهارت هم کار نیست. نه فقط کار نیست بلکه امید بهبودی حتی در بلند مدت هم وجود ندارد.
ناشناس۳۶۲۸۵۸۱۱:۴۴:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۷
اونزمانی که فقط و فقط یک مدل دانشگاه دولتی داشتیم بدلیل اینکه میزان خروجی از دانشگاه ها با میزان ورودی به مناصب و موقعیت های استخدامی یکی بود هیچوقت تحصیل کرده بیکار نداشتیم اما از روزی که بیست مدل دانشگاه مختلف مثل آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی و علمی کاربردی و مجازی و پردیس های خودگردان و... شروع به تربیت دانشجو کردند بعلت بر هم خوردن این تعادل امروزه میشه به صراحت گفت دیگه تحصیلات دانشگاهی لزوما به اشتغال و کسب ثروت منتهی نمیشه
ناشناس۳۶۲۹۴۱۱۲:۳۱:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۷
یه کم از تحلیل های آبکی دست بردارید و بیایید در کف خیابون همه چیز را ببینید. فارغ التحصیل هایی را می شناسم که خیلی هم اتفاقا کارشان درست است. حاضرند هر کاری را بکنند. اصلا هم دنبال پشت میز نشینی نیستند. اما شغل نیست. می فهمید؟
ناشناس۳۶۳۳۶۰۱۶:۴۴:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۷
کجای کارید دولت امسال بودجه وزارت علوم رو کم کرده بجاش دکترای دولتی پولی رو انقدر ظرفیتش بالا برده که هرکی امتحان داده تقریبا به مصاحبخ دعوت شده
شرمنده۳۶۳۹۷۵۰۸:۲۸:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۸
پسر من پزشک شد و در حال حاضر در یک درمانگاه ماهیانه سه ملیون و پانصد هزار تومان حقوق میگیرد. اما دوست او به یکی از کشورهای خارجی رفت و مشغول کار شد اما با حقوق ماهیانه نه هزار دلار ! فکر میکنید چطور این تفاوت حقوق و دستمزد وجود دارد؟
ناشناس۳۶۴۳۵۲۱۱:۵۴:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۸
دولت و وزارت علوم اساتید پیر (بالای 60 سال) دانشگاه های دولتی و آزاد و پیام نور را باید هرچه سریعتر بازنشسته کند و سیل عظیم تحصیل کرده های جدید را به عنوان جایگزین استخدام کند! متاسفانه الان دانشگاه ها فقط دارند سو استفاده می کنند از اساتید حق التدریس با مدرک دکتری!!! اما استادی 70 ساله که آلزایمر هم گرفته داره ماهی 15 ملیون در میاره!!!!
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 2. سرلشکر جعفری: منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و صهیونیست‌ها در ماه‌های اخیر برای توسعه ناامنی در کشور هزینه‌های بسیاری کردند

 3. خطایی که زندگی «شیرین» را تلخ کرد

 4. این موجود می‌تواند تا پس از مرگ خورشید نیز زنده بماند+ عکس

 5. معاون بطحایی: ۲۰ درصد رشد فقط برای «حداقل حقوق» بود

 6. 5 دقیقه از بهترین لحظات اجرای پاسداران در محضر فرمانده کل قوا

 7. اکران «اتاق تاریک» از مهرماه/ سانس‌های طلایی در اختیار کمدی‌هاست

 8. پیشگیری از سرطان تخمدان با مصرف آسپرین

 9. سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

 10. آتلانتیک: «گنبد آهنین» در برابر «موج موشکی حزب‌الله» ذوب می‌شود

 11. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 12. موضع‌گیری‌های پاندولی ترامپ: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا فریب بزرگ است

 13. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گذشت

 14. کودکی که آرزوی اسب سردار را دارد! +عکس

 15. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 16. حسن زاده: رای نهایی سوپرجام امروز اعلام می شود

 17. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

 18. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 19. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 20. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 21. وقتی یک امداگر زن محافظ فرمانده می‌شود +عکس

 22. بیرانوند: کی‌روش و برانکو هرگز ما را وارد اختلاف خود نکردند/ به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن

 23. آتش‌سوزی در مجتمع پارامیس ۷۸ مصدوم برجای گذاشت + اسامی مصدومان بستری‌شده

 24. کارنامه جهانبخش در اردی‌ویزه مورد توجه رسانه‌های اروپایی

 25. سفرای تازه‌نفسی که وارد کارزار دیپلماسی شدند

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 2. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 3. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 4. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 5. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 6. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 7. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 8. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 9. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 10. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 11. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

 12. واکنش طیب‌نیا به اخذ سمت جدید در دولت

 13. بهای سکه ۱۲۴ هزار تومان افزایش یافت+جدول

 14. سیف اعلام کرد: شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه‌های مرزی

 15. دستگیری عامل پرداخت تسهیلات بانکی غیرمجاز ۸ میلیاردی

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 2. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 3. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 4. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 5. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 6. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 7. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 8. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 9. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 10. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 11. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 12. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 13. حاجی دلیگانی: "نفت برابر غذا" طرح ناشیانه برخی مسئولان مرعوب است

 14. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 15. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 16. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 17. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 18. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 19. جعفرزاده ایمن آبادی: ۲ هزار خودرو غیرقانونی ترخیص شده است

 20. مأموریت لاریجانی به کمیسیون‌های مجلس

 21. صرفه‌جویی مصرف برق به خانه ملت رسید

 22. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 23. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 24. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 25. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 4. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 5. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 6. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 7. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 8. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 9. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 10. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 11. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 14. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 15. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 16. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 17. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 20. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 21. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 22. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 23. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 24. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین