توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

گروه سیاسی الف،   3970305205

«نادر طالب‌زاده» با اشاره به اعلام آمادگی ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و علمی آمریکایی برای شهادت به نفع ایران در پرونده یازده سپتامبر، تاکید کرد ایران باید از فرصت باقی‌مانده استفاده کرده و به حکم مصادره دارایی‌های خود اعتراض کند.

به گزارش فارس، اردیبهشت ماه امسال دادگاهی در نیویورک در حکمی تعجب‌برانگیز ایران را به اتهام مشارکت در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی نیویورک به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد. قاضی این دادگاه پارسال هم در حکمی مشابه ایران را به پرداخت ۱۰ میلیارد دلار محکوم کرده بود.

هفته گذشته گروهی از فعالان سیاسی و علمی آمریکایی در واکنش به این حکم، نامه‌ای به وزارتخانه‌های خارجه و دادگستری ایران ارسال کرده و به جمهوری اسلامی توصیه کردند به این حکم اعتراض کند. این افراد برای شرکت در دادگاه و شهادت به نفع ایران، اعلام آمادگی کرده‌اند.

«نادر طالب‌زاده» کارشناس و فعال سیاسی با اشاره به این نامه، می‌گوید ایران باید به رسم عدم اعتراض به احکام دادگاه‌های آمریکایی پایان داده و با مشارکت فعالان سیاسی آمریکایی از این دادگاه برای به چالش کشیدن روایت رسانه‌های غالب از حادثه یازده سپتامبر استفاده کند.

وی گفت: «گروه‌های حقیقت‌یاب یازده سپتامبر حاضرند در هر دادگاهی به نفع ایران صحبت کنند و شهادت دهند که ایران هیچ دخالتی در یازده سپتامبر نداشته است. آن‌ها حاضرند در یک دادگاه رسمی حضور یافته و حادثه یازده سپتامبر را تشریح کنند. منتهی لازمه این کار این است که ابتدا دولت ایران به این حکم اعتراض کند.»

به گفته طالب زاده رسم ایران همواره این بوده که به احکام دادگاه‌های آمریکا اعتراض نکند و در مورد اخیر هم همین رویکرد اتخاذ شده است. اکنون برای اعتراض به این حکم تنها تا روز سه‌شنبه فرصت وجود دارد.

او در پاسخ به این سوال که آیا اعتراض به حکم به دادگاه آمریکا رسمیت نمی‌دهد، گفت: «این دلیلی واهی است. اینکه آن‌ها ایران را به کاری متهم می‌کنند که انجام نداده و ایران هم پاسخی نمی‌دهد، به این معنی خواهد بود که گویا کاری کرده است. ضمن اینکه در دولت گذشته، دو بار به احکام دادگاه‌های آمریکا اعتراض شده است.»

طالب‌زاده با بیان اینکه «یازده سپتامبر پاشنه آشیل آمریکاست و اسرائیل در آن نقش داشته»، گفت: مدارک این مسائل وجود دارد و باید «اجازه دهیم آمریکایی‌ها خودشان بیایند و در این مورد صحبت کنند. حتی در کمیسیون رسمی تحقیقات یازده سپتامبر رسما و به صراحت عنوان شده است که ایران هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. چطور این قاضی در نیویورک، که مطمئنا از عربستان پول دریافت کرده که دو بار چنین احکامی صادر کرده، ایران را محکوم می‌کند و ایران هم پاسخی نمی‌دهد؟»

او با تاکید بر اینکه فهرست بلندی از کارشناسان آمریکایی از جمله اعضای گروه مهندسین جویای حقیقت یازده سپتامبر در حال آمده شدن است، که متعاقبا اعلام خواهد شد، گفت: همه آن‌ها برای دفاع از ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. وی افزود: «این یک فرصت برای ایران است. یازده سپتامبر پاشنه آشیل آمریکا است، چراکه بهانه ورود آمریکا به منطقه و ایجاد پایگاه نظامی در عراق و افغانستان بوده است. اینکه افرادی در آمریکا برای شهادت به نفع ایران اعلام آمادگی کنند و ما در این مورد سکوت کنیم، مضحک است.»

طالب‌زاده با بیان اینکه تاکنون به این حکم اعتراضی نشده، گفت: حتی این امکان وجود دارد که این رای تا دیوان عالی آمریکا هم مورد پیگیری قرار گیرد. وی افزود: «عدم پیگیری با مشی انقلاب اسلامی در تناقض است، چراکه ما هرکجا کوتاه آمده‌ایم، آن‌ها پیش آمده‌اند. هرکجا ایستاده‌ایم، آن‌ها عقب می‌روند. مورد یازده سپتامبر نقطه ضعف آن‌هاست، چراکه هیچ ساختمانی با سوخت هواپیما ریزش نمی‌کند.»

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان داده در حادثه یازده سپتامبر از مواد منفجره نانو C۴ استفاده شده، موارد متعددی را که مایه تردید در روایت رسمی آمریکا از این حادثه است برشمرد و گفت: «ما چرا باید کوتاه بیائیم؟ باید در دو سه روز باقی‌مانده به این حکم اعتراض کرد... افرادی که اعتراض کرده‌اند، افراد مشهوری هستند و گفته‌اند آماده‌اند در هر دادگاهی به نفع ایران شهادت دهند. این یک ظرفیت و موقعیت برای ایران است.»

او در پاسخ به این سوال که کدام نهاد باید این اعتراض را پیگیری کند، گفت: «چون حکم علیه جمهوری اسلامی بوده، باید یکی از نهاد‌های جمهوری اسلامی اعتراض را مطرح کند.»

طالب‌زاده افزود: «آمریکایی‌ها از باز شدن این پرونده [حادثه یازده سپتامبر]هراس دارند، چراکه تمام جزئیات آن پنهان و مخفی است... این یک فرصت برای ایران است و یازده سپتامبر واقعا موضوعی است که می‌توان روی آن مانور داد. آمریکایی‌ها هیچ دوست ندارند که این ماجرا و این مسئله درز پیدا کند، اما ما باید این را ایجاد کنیم که این مسئله درز پیدا کند.»

 

بر اساس قوانین آمریکا، ایران تا روز ۲۸ می (۷ خرداد) برای اعتراض به حکم صادره فرصت دارد. هنوز مقام‌های رسمی به حکم دادگاه آمریکایی علیه ایران واکنشی نشان نداده‌اند.

در نامه فعالان آمریکایی، نام چند سازمان و نهاد حقوقی که ایران می‌تواند با کمک آن‌ها پرونده اعتراضی خود را علیه حکم اخیر دادگاه آمریکایی پیش ببرد، هم آمده است.

از افراد و گروه‌هایی که که این نامه را نوشتند می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد:

- گروه معماران و مهندسین جویای حقیقت یازده سپتامبر

- گروه دانشمندان جویای حقیقت یازده سپتامبر

- اجماع یازده سپتامبر

- «ریچارد فالک» استاد بازنشسته حقوق بین‌الملل در دانشگاه پرینستون

- «دیوید ری گریفین» استاد بازنشسته مدرسه کلرمونت و مولف ۱۳ کتاب درباره ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

- «مارک کریسپین میلر» استاد فرهنگ و ارتباطات در دانشگاه نیویورک

- «مارک رابینسون» استاد سیاست، جامعه و خبرنگاری سیاسی

- «ساندر هیکس» نامزد انتخابات کنگره آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 5. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 6. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 7. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 8. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 9. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 10. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 11. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 12. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 13. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 14. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 15. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 16. موتلفه به دنبال چیست؟

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 19. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 20. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: با این وضع اقتصادی فرزندآوری محقق نمی‌شود/ آمریکا از ترس تهدیدات نظامی ایران کاری به نفتکش‌ها نداشت/ چرا مدعی‌العموم از نمایندگان ردصلاحیت‌شده شکایت نمی‌کند؟

 22. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

 23. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 24. زوال غرب و فروپاشي آمريكا

 25. وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود/ مقامات آمریکا عدالت را اجرا کنند

آخرین عناوین