جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

گروه اقتصادی الف،   3970305105 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

آمریکا اجرای FATF را در ایران برای این نمی‌خواهد که مشکلات روابط مالی بین‌المللی ایران حل شود. برای این می‌خواهد که سلاح خودش دقیق‌تر کار کند. لوایح چهارگانه دولت آقای روحانی، برای بالا بردن دقت تسلیحات مالی آمریکا است.

به گزارش الف، لوایح چهارگانه دولت برای تامین نظر FATF هم‌اکنون در گیر و دار تصویب مجلس و گرفتن تاییدیه شورای نگهبان است؛ لوایحی که سیدعباس عراقچی می‌گوید بدون تصویب آنها اروپا برای آینده برجام آنها را مطالبه کرده است. در این بین برخی کارشناسان معتقدند FATF از جمله مواردی است که اگرچه عینا در برجام نیامده، اما طوری توافق هسته‌ای نوشته شده که تعهد به آن لازم باشد. از سوی این گروه معتقدند اجرای مقررات FATF هم مطلوب آمریکاست و هم تحریم‌های آتی این کشور را با دقت بیشتر عملیاتی می‌کند.

«فرهیختگان» در گفت‌وگو با سیدیاسر جبرائیلی، پژوهشگر اقتصاد سیاسی این نکات را مورد بررسی قرار داده است؛ گفت‌وگویی که در ادامه از نظر می‌گذرد.

شما از ایام ابتدایی مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم تاکنون پیوسته در مورد پیوست‌های برجام و الزامات ذیل آن به‌عنوان مطالبات نامتعارف، زیاده‌خواهانه و بعضا محرمانه نام بردید که امروز برخی از آن الزامات مشخص شده است. شما و برخی دیگر از کارشناسان از FATF به‌عنوان یکی از همین موارد نام برده‌اید. اصولا کارکرد این ماجرا یعنی همین مساله FATF چیست و چگونه کشور را تحت فشار قرار می‌دهد؟

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای استکبار برای اعمال سلطه در عصر حاضر، استانداردسازی و قاعده‌سازی در سطح بین‌المللی و اجبار کشورها برای رعایت کردن این قواعد و نظامات است. کارکرد این قواعد به‌گونه‌ای است که با سلطه رابطه متقابل دارند؛ یعنی از یک سو توسط قدرت‌های سلطه‌جو تدوین می‌شوند، از سوی دیگر اجرا شدن این نظامات، عامل تقویت قدرت سلطه‌گر است. هرچه پایبندی کشورها به این قواعد و استانداردها بیشتر باشد، نظام سلطه قدرتمندتر و توان زورگویی‌اش بیشتر خواهد شد. یکی از اساسی‌ترین نظامات بین‌المللی که چنین رابطه متقابلی با قدرت‌های سلطه‌گر دارد، نظامات متعارف اقتصادی بالاخص نظامات مالی است. نظام سلطه در دهه‌های گذشته موفق شده با ایجاد، توسعه و متعارف ساختن یکسری نظامات مالی در جهان، بر جریان تعاملات اقتصادی میان کشورها اشراف پیدا کند و با تکیه بر این اشراف، ابزارهای دیگر خود مانند تحریم و تهدید را برای ضربه زدن به اقتصاد کشورهای مخالف سلطه به کار گیرد. از کنفرانس سال 1944 برتون وودز، این روند آغاز شد و پیوسته و بنا به اقتضائات زمان، تغییراتی در نظامات مالی بین‌المللی ایجاد کردند. تاسیس نهادهایی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، مسلط ساختن دلار به‌عنوان یک ارز بین‌المللی، ایجاد سامانه‌هایی مانند سوییفت، تشکیل نهادهایی مانند FATF و اجبار کشورها به رعایت استانداردهای آن را باید در چارچوب همین سیاست دید.

آیا این اقدام موثرتر از دیگر مسیرهای تضعیف یک کشور مانند حمله نظامی است؟

امروز آمریکا از این اشراف و سلطه‌ای که بر شبکه مالی بین‌المللی دارد، به‌عنوان یک قدرت جایگزین قدرت نظامی یاد می‌کند و نام آن را قدرت اعمال فشار می‌گذارد که مزایای قدرت سخت و نرم را دارد و معایب و هزینه‌ها و محدودیت‌های آنها را ندارد. شرط اساسی موفقیت دشمن در بهره‌برداری از این امکانات و ابزارهایش در حوزه مالی بین‌المللی، حضور هرچه بیشتر ما در این شبکه مالی و محدود ساختن مبادلات و تعاملات‌مان به این شبکه و نظامات مرتبط با آن است. دو سال قبل، در گزارش یکی از مراکز وابسته به دستگاه نظامی آمریکا (گزارش موسسه رند برای دفتر بازبینی دفاع چهارگانه پنتاگون) در این‌باره تصریح شد که آمریکا دیگر امکان استفاده از قدرت نظامی خود علیه سه کشور ایران، چین و روسیه را ندارد، اما می‌تواند از سلطه خود بر شبکه مالی بین‌المللی علیه این کشورها بهره‌برداری کند و به آنها فشار بیاورد که رفتارشان را طبق میل آمریکا تغییر دهند. هر چه این سه کشور در این نظامات مالی بیشتر ادغام شوند، ضریب آسیب‌پذیری آنها در برابر حملات آمریکا افزایش خواهد یافت، لذا می‌بینیم که ما را برای ادغام در این نظامات هم تشویق می‌کنند و هم تهدید، هم حمایت می‌کنند و هم اجبار. هدف چیست؟ هدف همان افزایش ضریب آسیب‌پذیری ما و دقیق‌تر شدن حملات و ضرباتی است که می‌خواهند به اقتصاد ما وارد کنند.

در چند روز گذشته ماجرای بررسی و تصویب لوایح چهارگانه که برخی معتقدند اینها ذیل FATF تعریف می‌شوند، در مجلس در جریان است، شما با چه اسناد و شواهدی پیوستگی این چهار لایحه با ضوابط گروه ویژه اقدام مالی و کلیت این مجموعه با قصد آمریکا برای استانداردسازی روابط اقتصادی ایران، طبق میل آمریکا با خارج را مدنظر قرار می‌دهید؟

قبلا چندین بار در این‌باره حرف زده‌ام و چند بار هم نوشته‌ام، اما متاسفانه شاهدیم که برخی از جانب دولت اسناد و شاهد بیّن را نمی‌خواهند بپذیرند و مطرح می‌کنند که این لوایح با FATF رابطه‌ای ندارد؛ گزاره‌ای که با اسناد متقنی قابل رد است.

اول: الزام الحاق به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون تامین مالی تروریسم به صراحت در ماده ۳۶ توصیه‌های FATF آمده است. در صفحه ۲۵ این سند ۱۳۰ صفحه‌ای، این موضوع کاملا روشن است و جای بحث ندارد.

دوم: بندهای اول و دوم از بخش «همکاری بین‌المللی» در برنامه اقدام(Action Plan)  توافق‌شده میان دولت آقای روحانی و FATF عبارتند از « تصویب و اجرای کنوانسیون پالرمو» و «امضا، تصویب و اجرای کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم.»

سوم: بند چهارم از بخش «جرم تامین مالی تروریسم» در برنامه اقدام(Action plan) توافق‌شده میان دولت آقای روحانی وFATF، ناظر به یکی از لوایح چهارگانه است: اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به‌منظور حذف معافیت جرم تامین مالی تروریسم برای گروه‌های مشخص‌شده «تلاش برای مقابله با اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی».

چهارم: بخش «جرم پولشویی» از برنامه اقدام توافق‌شده میان دولت و FATF نیز کاملا ناظر به اصلاح قانون پولشویی است.

درباره استانداردهای FATF گفته می‌شود چطور ۱۹۰ کشور دنیا این استانداردها را اجرا کرده‌اند و مشکلی برایشان پیش نیامده است، اما مخالفان FATF در ایران می‌گویند برای کشور ما مشکل ایجاد خواهد شد؟

پاسخ این است که مگر وزارت اطلاعات، وزارت دفاع، وزارت ارشاد، سازمان صدا و سیما، نهادهای نظامی و بیش از ۲۰۰ نهاد و فرد موثر دیگر در این ۱۹۰ کشور تحت تحریم آمریکا هستند که با اجرای استانداردهای FATF مجبور به تحریم دستگاه‌های امنیتی- اجتماعی خود در داخل کشورشان نیز بشوند؟

ببینید آقای عراقچی در جلسه‌ای که با آقای ظریف و شمخانی در مجلس حاضر شدند، بیان کردند که تصویب و اجرای FATF مطالبه اروپا برای ادامه برجام است. قبلا هم گفته شده بود که برقراری روابط بانکی بین‌المللی ما منوط به اجرای FATF است.

اگر FATF را اجرا کنید، این روابط به شکل ایده‌آل برقرار نخواهد شد، مگر با تحریم داخلی نهادها و افراد تحت تحریم آمریکا. مساله این است که قبل از اجرای FATF نهادهای مالی به بهانه اینکه نمی‌دانند مصرف‌کننده نهایی در ایران SDN لیستی‌ها هستند یا خیر، از همکاری خودداری می‌کنند. پس از اجرایFATF، شما باید بین تحریم داخلی SDN لیستی‌ها و همکاری نهادهای مالی خارجی یکی را انتخاب کنید. آنچه مشکل روابط مالی ما را حل خواهد کرد، فاصله گرفتن از نظام مالی تحت سلطه آمریکا و استفاده از نظامات جایگزین مبادلاتی برای بی‌اثر کردن تحریم‌هاست.

استدلال برخی در پاسخ به این سخن این است که آیا نباید در کشور با پولشویی مبارزه کرد؟

کسی مخالف مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریسم نیست و از قضا یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام بگیرد، همین است. بند ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تصریح دارد که «شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و...» انجام شود. اجرای این بند به ما کمک خواهد کرد نه‌تنها جلوی تامین مالی تروریست‌های فعال در داخل کشور توسط دشمنان خود را بگیریم، بلکه رهگیری کمک‌های مالی مصوب کنگره آمریکا به ضدانقلاب داخلی که خود را در قالب تبلیغ فلان برند خارجی در نشریات ضدانقلاب نشان می‌دهد و یک پولشویی آشکار است، ممکن خواهد بود.

ما با آمریکا درگیر یک جنگ همه‌جانبه اقتصادی هستیم و این کشور با توجه به رویکرد جدید خود که تحریم مالی را یک «سلاح هدایت‌شونده» می‌داند، همه ابزارهای خود را برای دقیق‌تر شدن این سلاح هدایت‌شونده به میدان آورده است و FATF یکی از این ابزارهاست.

آمریکا اجرای FATF را در ایران برای این نمی‌خواهد که مشکلات روابط مالی بین‌المللی ایران حل شود. برای این می‌خواهد که سلاح خودش دقیق‌تر کار کند. لوایح چهارگانه دولت آقای روحانی، برای بالا بردن دقت تسلیحات مالی آمریکا است. این گفته خوان زاراته، معاون مدیریت مبارزه با تروریسم و جرائم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا بسیار قابل‌تامل است که «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است.»

خب راه مقابله چیست؟

شما هرچقدر بیشتر در عمق میدان تیر دشمن قرار گیرید، طبیعی است که احتمال اصابت تیر او به شما بیشتر و بیشتر خواهد شد، اما هرچه از این میدان فاصله بگیرید و مسیر دیگری را برای خود انتخاب کنید، توپخانه و تیربار دشمن را بی‌اثرتر خواهید کرد. لذا یکی از اساسی‌ترین اقدامات ناظر به مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در این جنگ اقتصادی، پرهیز جدی از ورود به میدان تیر دشمن یعنی پرهیز از ادغام در نظامات تحت سلطه دشمن است. باید برای مبادلات و تعاملات اقتصادی خود از نظامات جایگزین استفاده کرد؛ چه سازوکارهایی که موجود است و چه سازوکارهایی که می‌توان با ظرفیت و علاقه موجود در کشورهای مخالف سلطه برای استقلال از این نظامات ایجاد کرد. یکی از حوزه‌‌هایی که دیپلماسی اقتصادی ما باید به صورت جدی در آن فعال شود، همین بی‌اثر‌سازی نظامات مالی تحت سلطه دشمن است. این موضوع، از تکالیف دستگاه‌ها در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی برنامه ششم است که ابلاغ شده و باید پیگیری شود. بندهای 10، 11 و 12 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و بند 4 سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه ناظر به این مساله است.

چه توصیه‌ای به مجلس دارید؟

نمایندگان عزیزمان بدانند امروز در موقعیت خطیری قرار دارند. جریانی که خسارت محض برجام را به کشور تحمیل کرد و امروز سخن از در حال احتضار بودن آن می‌گوید، با جسارت تمام و بدون درس گرفتن از گذشته پرخطای خود، به دنبال تحمیل برجام دیگری به کشور است که عبارتست از اجرای استانداردهای FATF و آغاز پروژه خودتحریمی. این جریان نشان داده که به دنبال حل مشکلات کشور نیست، بلکه به دنبال حل کردن کشور در نظام سلطه است. امروز اگر مقابل این جریان نایستیم، فردا نه‌تنها در پیشگاه خدای متعال پاسخی برای گفتن نداریم، بلکه آیندگان از ما به‌عنوان خائنان به کشور یاد خواهند کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۱ شهریور ۱۳۹۷سفیر ایران در آژانس: اعضای باقی‌مانده برجام باید منافع ایران را تضمین کنند
۱۹ شهریور ۱۳۹۷۲۱ روز تا پایان مهلت FATF
۱۸ شهریور ۱۳۹۷"FATF" به صحن مجلس می‌آید
۱۸ شهریور ۱۳۹۷مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی دیگر از لوایح درخواستی FATF را رد کرد
۱۰ شهریور ۱۳۹۷زمان پایان مهلت FATF به ایران
۲۸ مرداد ۱۳۹۷فلاحت پیشه: عدم تصویب CFT لزوما به معنای بسته شدن فضای مبادلات مالی نیست
۲۲ مرداد ۱۳۹۷شورای نگهبان دقیقا چه چیزی را درباره FATF تایید کرد؟
۲۱ مرداد ۱۳۹۷لاریجانی: برجام را پذیرفتیم تا فضای کسب و کار باز شود/ سیستم دیوانی کشور خود به خود ایجاد فساد می‌کند
۲۱ مرداد ۱۳۹۷کدخدایی: طبق گزارش لاریجانی ایراد شورای نگهبان به لایحه مبارزه با پولشویی درباره قضایی بودن برطرف شده است
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ابلاغ قانون اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم از سوی روحانی
۲۰ مرداد ۱۳۹۷کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید
۱۵ مرداد ۱۳۹۷کرباسیان: دولت سعی کرده پیوستن ایران به FATF را در حالت تعلیق نگه دارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۹۷۴۸۱۱:۴۶:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۵
چند کشور در جهان FATF را امضا و قبول دارن
هوشیار۳۶۰۰۲۴۱۳:۴۸:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۵
کشورهایی که عضو هستن در جنگ اقتصادی با آمریکا نیستن بانک مرکزی اونها هم تحریم نیست حالا حی ما بگیم حی شما مثل برجام گوش نکنید
ناشناس۳۵۹۷۵۳۱۱:۴۸:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۵
در صورت امضا نکردن ایران ایا مشکل ایجاد میشود با جهان یا نه لطفا با کمال شفافیت ضرر امضا و عدم امضا برای امثال من روشن کنید
هوشیار۳۵۹۷۹۱۱۲:۱۲:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۵
دقیقا با نظر ایشون موافقم
ایرانی۳۵۹۸۲۶۱۲:۳۰:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۵
تسلیحات مالی ؟؟!!!!
ناشناس۳۵۹۸۷۴۱۲:۴۳:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۵
این قانون برای ایجاد مبادلات ارزی خارجی لازم . باید اجرا بشه
ناشناس۳۶۰۰۱۸۱۳:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۵
یه حساب باز کن بعد از مبادلات ارزی حرف بزن
ناشناس۳۶۰۱۱۵۱۴:۲۸:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۵
قبل از بحث هسته ای که مبادلات مالی باز بود و FATF هم نبود.
ناشناس۳۶۰۰۴۴۱۳:۵۹:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۵
این استفاده از نظامات جایگزین یعنی چی؟ یعنی یا چمدان پول جا به جا کنیم؟ بالاخره از سیستم بانکی بین المللی می‌خواهیم استفاده کنیم یا نه؟ من منکر مشکل داشتن این سیستم نیستم اما اینکه بنشینیم کنار و بگیم این سیستم بده و بعد راه‌حل کلی بدهیم که باید برویم سراغ نظامات جایگزین که نشد حرف.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتریهمراه ایمن

پربحث‌های امروز

 1. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 2. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 3. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 4. تردد ۴۰ هزار نفر طی ایام محرم از مرز مهران به کربلا

 5. نتایج بازی‌های دیشب لیگ قهرمانان/کلوپ، برنده نبرد مربیان آلمانی؛ هت‌تریک مسی و برد اینتر

 6. چند مدیر بازنشسته باید از شهرداری خداحافظی کنند؟

 7. گروه تیم والیبال ایران در دور دوم بازی‌های قهرمانی جهان مشخص شد

 8. «نصرالله» مردم را به تجدید بیعت با امام حسین (ع) فراخواند

 9. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 10. بیل گیتس: ترامپ در مورد بسیاری از مسائل ایدئولوژی ثابتی ندارد

 11. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 12. آثار زیارت امام حسین(ع) چیست؟

 13. میزان ارزبری خودروهای چینی مونتاژ داخل چقدر است؟

 14. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 15. تقابل حق و باطل؛ روش نوین نفوذ بر باورهای جوانان

 16. در روز نهم محرم چه اتفاقاتی به وقوع پیوست؟

 17. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 18. چرا رژیم صهیونیستی از توافق اردوغان و پوتین بر سر ادلب به خشم آمده است؟

 19. تصاویر و والپیپر‌های زیبا ویژه روز تاسوعا

 20. استارت قهرمان اروپا مقابل قاتل بارسا/ آغاز ماموریت یووه در خانه خفاش ها

 21. تشریح انحرافاتی که در عزاداری امام حسین(ع) باب شده است

 22. مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) در حسینیه امام خمینی(ره)  

 23. کاروان نمادین کربلا  

 24. ۱۶۰ روز قیام، ۱۴۰۰ سال پیروزی

 25. ۳ مدال طلای ایران در ۵ وزن نخست کشتی فرنگی جوانان جهان

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 7. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 13. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 14. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 15. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 16. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 17. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 20. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 21. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 22. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 23. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 24. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 25. معرفی فیلم برای اسکار؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 24. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 25. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 2. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 3. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 4. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 5. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 6. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 7. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 8. بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

 9. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

 11. تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

 12. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 13. عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

 14. وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم‌هاست

 15. چرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!

 16. تنظیم بازار گوشت؛ نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 17. کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

 18. میلیاردها دلار ارز صادراتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور بازنگشت؟

 19. ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/ پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی

 20. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 21. ترامپ پس از وضع تعرفه، باز هم چین را تهدید کرد

 22. تکذیب فروش قشم‌ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است‌

 23. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

 24. چطور خریدهای اینترنتی‌مان را ارزان‌تر انجام دهیم

 25. وزارت صنعت شفاف‌سازی عمومی معاملات را آغاز کرد

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 3. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 4. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 5. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 6. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 7. بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

 8. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 9. به خودمان رحم کنیم

 10. این آمارها حقیقت دارد

 11. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 12. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 13. ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران

 14. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 15. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 16. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 17. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 18. پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو

 19. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 20. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 21. دو سناریوی تلخ برای اقتصاد ایران،رشد اقتصادی منفی می‌شود

 22. جریمه ۹۹۲ میلیاردی قاچاقچی ۶۰۰ کیلوگرم طلای خارجی در اردبیل

 23. پتروشیمی‌ها باز هم عرضه ارز را کم کردند

 24. ولی‌الله سیف به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب شد

 25. پیشنهاد نرخ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن/ مدت باز پرداخت ۳۰ ساله

آخرین عناوین