مگنت-ستاره یک مربع

بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970302070 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

نمودار ارتباط میان ترکیه و اسرائیل طی سال های اخیر زمامداری «رجب طیب اردوغان» چند نقطه برجسته دارد که هر بار افکار عمومی جامعه ترکیه را سراسر درگیر خود کرده است. سال ۲۰۰۹ طی نشستی در حاشیه کنفرانس داووس، اردوغان که آن زمان نخست وزیر بود با شیمون پرز رییس جمهور وقت اسرائیل به جدل لفظی جنجالی پرداخت و در نهایت جلسه را ترک کرد. خاطره این درگیری لفظی هنوز در ترکیه با تکرار عبارت «وان مینت» تداعی می شود.

چندی گذشت تا اینکه اوج تنش میان دو کشور متاثر از حمله نیروهای ارتش اسرائیل به کاروان کمک رسانی غزه در ۲۰۱۰ اتفاق افتاد. این حادثه که به فاجعه «ماوی مرمره» شهرت یافته باعث شد روابط سیاسی میان دو کشور به پایین ترین سطح سیاسی تقلیل یابد اما با وجود فراخواندن سفرای هر دو کشور، قطع کامل روابط اتفاق نیفتاد.

بالاخره تلاش های چند ساله اسرائیل برای دلجویی ( از تماس تلفنی نتانیاهو و عذرخواهی از اردوغان در ۲۰۱۳ ) نتیجه داد و اواخر سال ۲۰۱۶ (آذرماه ۱۳۹۵) سفرای هر دو کشور به سفارتخانه ها برگشتند.

خشم و اندوه عمومی مردم ترکیه از کشتار ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ پر سر و صدا بود و سال ۲۰۱۶ (تیرماه ۱۳۹۵) بلافاصله پس از اعلام رسانه ای «توافق ارتقا روابط» نیز ناگهان مردم ترکیه از خبر حمله تروریستی به «فرودگاه آتاتورک» استانبول تکان خوردند و به عزای عمومی نشستند. اگر چه هنوز هم ارتباط میان اعلام توافق دو کشور با حمله به فرودگاه روشن نیست اما ۵ ماه پس از آن مصادف با روز ورود سفیر اسرائیل به خاک ترکیه باز هم هیاهوی حمله تروریستی دیگری به «استادیوم بشیکتاش» استانبول افکار عمومی را متحیر کرد!

در روزی که رئیس جمهور اسرائیل ورود سفیر کشورش به ترکیه را یک عید خوانده بود که شایسته جشن گرفتن است، ملت ترکیه متاثر از شوک حمله تروریستی دیگری به ماتم نشسته بودند. (چهار ماه قبل از حمله به فرودگاه آتاتورک و نه ماه مانده به حوادث استادیوم بشیکتاش، خیابان «استقلال» استانبول هم صحنه حمله مرموز دیگری بود که بر اثر آن سه اسرائیلی کشته شدند)

به هر حال طی توافق ارتقا روابط، اسرائیل عذرخواهی کرد و تعهد پرداخت غرامت به خانواده کشته شدگان کشتی ماوی مرمره را پذیرفت. از سوی مقابل نیز دادستان استانبول اعلام کرد پرونده بازداشت ۴ نظامی اسرائیلی (از جمله فرمانده ستاد کل ارتش اسرائیل) مختومه شده است! روابط این دو کشور که با قراردادهای اقتصادی نگاهبانی شده بارها بر اثر جنگ لفظی طرفین با فراز و فرودها مواجه شده اما به قطع کامل روابط سیاسی نرسیده است. بالاخره تمرکز حساسیت آنکارا به "تهدید شبه نظامیان کرد" پرونده روابط را به فصل جدیدی رساند وقتی اسرائیل گستاخ علی رغم همه مخالفت ها و حتی هشدار صریح ترکیه یک تنه از همه پرسی تجزیه کردستان عراق پشتیبانی کرد. (شاید انگیزه اصلی اردوغان از احیای روابط سطح بالا با اسرائیل هم مهار دخالت اسرائیل و کم کردن موانع عملیات سرکوب شبه نظامیان کرد بود.)

در واکنش جبرانی به دخالت های بی شرمانه اسرائیلی ها، اظهارات اردوغان علیه اسرائیل نیز بی پروا تر شد و با وقوع هر حادثه میان اسرائیلی ها و فلسطینیان این اردوغان بوده که توجهات عمومی را به لفاظی اش علیه اسرائیل جلب کرده است. البته واکنش اردوغان به اقدامات اسرائیل محدود به لفاظی در محضر ملت نبوده و در فرصت ریاست دوره ای ترکیه بر سازمان کنفرانس اسلامی با ابتکار اردوغان دو نشست اضطراری در واکنش به تغییر وضعیت قدس و کشته شدن ده ها فلسطینی بی دفاع برگزار شده است. بدین وسیله اردوغان که سودای احیای شکلی از عثمانی گری و رهبری دول اسلامی را هم در سر می پروراند، پرچمداری مهیج ترین مواضع تبلیغاتی علیه اسرائیل را نیز در میان سران کشورهای اسلامی بر عهده گرفته است.

اما از بعد امنیت داخلی، اردوغان اکنون ضمن تروریستی خواندن دولت اسرائیل و دعوت دول اسلامی به مقابله جدی با «دشمنان مسلمین»، حسابگرانه در پی دستاویزی موثر جهت اعتبار زدایی بیشتر از گروه های مسلح کردی است. برجسته کردن قباحت پشتیبانی بی پرده «اسرائیل تروریست و جنایتکار» از «تجزیه کردی» در چشم افکار عمومی می تواند مشروعیت استقلال خواهی کردها را بیش از پیش تضعیف کند به وجهی که حتی فعال شدن تبلیغات دولتی بر خطر این روابط آشکار نیز ضرورت چندانی نداشته باشد!

اردوغان در آستانه انتخابات تاریخ ساز ریاست جمهوری ترکیه، بار دیگر قوای مسلح کشور را به ماموریت خارجی برای مقابله با شبه نظامیان کرد فرستاده است و خبرسازی این عملیات را به عنوان سرمایه ای ارزشمند بر می شمرد تا بر اساس آن در قامت "مسلمانی غیور و وطن پرست" به رقابت های انتخاباتی وارد شود!

غیر قابل چشم پوشی است که افکار عمومی ترکیه با اسرائیل ستیزی همدلی نشان می دهد آنچنان که حتی آتاتورکیست ها (حزب اصلی اپوزیسیون) در واکنش به جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان مسلمان بیانیه صادر می کنند. حزب «جمهوریخواه خلق» فراتر از صدور بیانیه پیشنهاد قطع کامل روابط ترکیه با اسرائیل را مطرح کرد تا شاید ضمن آزمودن صداقت اردوغان، توجه عمومی را نیز به خود جلب کند. سرانجام یاران پارلمانی اردوغان با ناکام گذاشتن این ترفند اجازه ندادند ابتکار عمل "بازی با اسرائیل ستیزی" و امتیازات آن از انحصار «عدالت و توسعه» خارج شود! اردوغان که حتی پس از اخذ شدیدترین محکومیت های بین المللی علیه اسرائیل در ماجرای ماوی مرمره اقدام به قطع روابط نکرده بود اکنون نیز در آستانه انتخاباتی سرنوشت ساز به استقبال ریسک یک منازعه پیچیده و حساس (که افکار عمومی به جزییات آن توجه دارند) نرفت و به چینش میدان رقابت سیاسی از سوی دیگران فرصت نداد. از سوی مقابل اسرائیل هم در پاسخ به مدیریت اردوغان پیش نویس محکومیت قتل عام ارامنه به دست عثمانی را از مسیر تصویب و رسمیت خارج کرد!

اردوغان وعده داده که پس از انتخابات روابط کشورش با اسرائیل را بازنگری خواهد کرد. به هر حال همچنان جنگ لفظی مقامات دو کشور جریان دارد و باز هم سفرا در محل ماموریت خود حاضر نیستند اما همواره باید چگونگی بهره برداری جدید اردوغان از اداره این تقابل را رصد کرد.

(دستاوردهای امنیتی و سیاسی راهبرد اسرائیل ستیزی ایران قابل قیاس با آثار این رونوشت های تاکتیکی و منفعت جویانه نیست)

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۶۲۸۷۱۱:۳۱:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲
ژست ضد اسراییلی می گیرن.... همزمان مانور مشترک نظامی هم با اسراییل دارن!! و سالانه ۱۳ میلیارد دلار مبادله اقتصادی! ترکیه میداند که نفوذ و محبوبیت جمهوری اسلامی در بین اهل سنت منطقه، به خاطر حمایت از ملت فلسطین است .. حالا ترکیه به زعم خود می خواهد با حمایت از فلسطین ، رهبری اهل سنت را داشته باشد..اما ملت ها می دانند که این ها نمایش است..
ناشناس۳۵۶۳۲۹۱۱:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲
اردوغان یک بازیگر سیاسی است لیکن دستش رو شده و فردی غیر قابل اعتماد است
ناشناس۳۵۶۳۹۱۱۲:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲
درسته
ناشناس۳۵۶۶۸۷۱۵:۲۲:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲
او بفکر منافع کشورش هست
ناشناس۳۵۶۳۶۶۱۲:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲
عجب مقاله عجیبـی !
ناشناس۳۵۶۴۱۲۱۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲
شما به فکر منافع ملی کشورت باش دیگران پیشکش
اسفند۳۵۷۳۷۶۰۸:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۳
اتفاقا این موضوع به منافع کشور خیلی ربط داره
ناشناس۳۵۶۷۰۱۱۵:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲
روشن تر از این نمیشه گفت
ناشناس۳۵۷۱۵۰۲۳:۱۶:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲
اردوغان ژن دیکتاتوری داره مردم ترکیه دیر بجنبن ترکیه رو به فنا داده
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 3. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 4. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 5. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 6. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 7. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 8. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 9. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 10. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 11. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 12. «کوفی عنان» درگذشت

 13. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 14. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 15. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 16. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 17. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 18. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 19. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 20. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 21. رژه کاروان ورزشکاران ایران در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی  

 22. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 23. بازدید سردار سلیمانی از طرح توسعه حرم حضرت علی(ع)+تصاویر

 24. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 25. افتتاحیه بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از لنز دوربین‌ها   

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

آخرین عناوین