مگنت-ستاره یک مربع

روزنامه قطری بررسی کرد؛ دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

گروه جهان الف،   3970231017 ۳ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

در سایه پافشاری ائتلاف سائرون به عدم همپیمانی با ائتلاف دوله القانون یا رهبران الحشد الشعبی در ائتلاف «الفتح»؛ این سوال پیش می‌آید که آیا صدری‌ها در اندیشه تسویه حساب با برخی طرف‌ها هستند یا تشکیل دولت.

انتخابات پارلمانی عراق بیست‌ودوم اردیبهشت (۱۲ می) برگزار و نتایج رسمی آن یک هفته بعد اعلام شد که غافلگیری‌های خاص خود را به همراه داشت.

ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی الصدر» با ۵۴ کرسی در صدر قرار گرفت و ائتلاف «الفتح» که برای نخستین بار در انتخابات عراق شرکت کرده با ۴۷ کرسی در رده دوم قرار گرفت. 

بر اساس قانون اساسی عراق، نخست‌وزیر عراق باید از جانب فراکسیون اکثریت در پارلمان معرفی و سپس انتخاب شود و دو سوم آراء نمایندگان را برای انتخاب، نیاز دارد. به همین دلیل نوع ائتلاف‌ پس از برگزاری انتخابات، از اهمیت زیادی برخوردار است و بازار گمانه‌زنی‌ها درباره ساختار فراکسیون اکثریت داغ است.

 «براء الشمری» نویسنده عراقی طی یادداشتی که در روزنامه قطری «العربی الجدید» با بررسی پیچیدگی وضعیت سیاسی در عراق پس از اعلام نتایج نوشت:  ائتلاف سائرون که در بردارنده مقتدی الصدر رهبر جریان صدر، کمونیست‌ها و نیروهای مدنی است ۵۴ کرسی کسی کرده و ائتلاف الفتح که نماینده نیروهای الحشدالشعبی است، با ۴۷ کرسی در رده دوم قرار گرفته است.

با وجود در صدر قرار داشتن، سائرون، اما این ائتلاف نیازمند همپیمانی با سایر گروه‌های پیروز در انتخابات برای تشکیل فراکسیون بزرگتر است اما به دلیل اقدام مقتدی الصدر در وتو کردن همپیمانی با ائتلاف دوله القانون به رهبری «نوری المالکی» و ائتلاف الفتح، عرصه سیاسی کشور به سوی تبدیل شدن به یک میدان نبرد برای تسویه حساب‌های میان صدر و ائتلاف‌های المالکی و الحشد، پیش رود و همین مسئله به طولانی شدن روند تشکیل دولت جدید منجر می‌شود.

ائتلاف سائرون از روز شنبه، تماسهایی را با نیروهای سیاسی پیروز در انتخابات آغاز کرده است که می‌تواند شانسی را برای تشکیل فراکسیون بزرگتر در داخل پارلمان افزایش دهد.

یکی از اعضای این ائتلاف در گفت‌وگو با «العربی الجدید» اظهار داشت که تشکیل فراکسیون بزرگتر که حق نامزد کردن شخصی برای تصدی پست نخست‌وزیری را دارد، نیازمند موافقت ۱۶۵ نماینده است و این امر برای سائرون آسان نیست. 

وی با اشاره به مذاکره با ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» با ۴۲ کرسی برای همپیمانی گفت که به دلیل وجود تفاهم و توافق‌های پیشین که هرچند غیر رسمی بوده، این همپیمانی دشوار نیست اما پافشاری النصر به نامزدی مجدد العبادی، مذاکرات را متوقف کرده است زیرا صدری‌ها و همپیمانان کمونیست آنها مخالف این امرند. البته سائرون تنها با النصر وارد مذاکره نشده و با سایر ائتلاف‌های پیروز در انتخابات نیز مذاکره کرده است.

«رائد الفهمی» نامزد راه یافته به پارلمان جدید عراق از ائتلاف سائرون بر این امر صحه گذاشت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت که سائرون، اشاره‌های مثبتی از سوی سایر ائتلاف‌های پیروز در انتخابات دریافت کرده است و مهمترین آنها مربوط به ائتلاف «الوطنیه» به ریاست «ایاد علاوی» است. تماس‌هایی نیز با ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامه النجیفی» برقرار شده و باب گفت‌وگو با جنبش کردی «الجیل الجدید» و حزب «دموکرات کردستان» به رهبری «مسعود بارزانی» باز شده است.

وی افزود، دیدار مقتدی الصدر با «عمار الحکیم» در روز پنجشنبه پیش در نجف اشرف، مرحله اول تفاهم به شمار می‌رود. تیم مذاکراتی سائرون با سایر فراکسیون‌ها احزاب نیز دیدار خواهد کرد و بر روی برنامه‌های طرف‌های پیروز در انتخابات و نه اشخاص متمرکز خواهد شد و بر همین اساس، دیدارها با سایر ائتلاف‌ها صورت خواهد گرفت.

در مقابل «عدنان السراج» عضو ائتلاف النصر و رئیس مرکز توسعه رسانه از اهمیت در صدر قرار داشتن سائرون پس از اعلام نتایج کاست و گفت: شانس تشکیل دولت جدید با کسی است که بتواند نیمی از اعضای پارلمان را با خود همراه کند و ائتلاف جامعی تشکیل دهد. نتایج انتخابات کنونی، اوضاع را پیچیده کرده است این در حالی است که در انتخابات پیشین، ائتلاف‌ها هر یک ۹۰ یا ۸۰ یا ۷۰ کرسی کسب می‌کردند و این امر همپیمانی نهایی و در نهایت تشکیل دولت را تسهیل می‌کرد. اما امروز به دلیل نزدیک بودن شمار کرسی‌های ائتلاف‌های پیروز در انتخابات به یکدیگر، وضعیت فرق می‌کند و دولت تنها پس از همپیمانی بیش از دو ائتلاف می‌تواند تشکیل شود. در این میان به نظر می‌رسد که ائتلاف النصر به دلیل انعطاف‌پذیری‌اش، بهترین حلقه وصل میان ائتلاف‌های مختلف باشد.

وی افزود: همپیمانی سائرون با جریان حکمت ملی، نمی‌تواند طرفین را به تشکیل دولت برساند و راهکار این امر، سپردن پست نخست‌وزیری برای بار دوم به حیدر العبادی است. اگر ائتلاف سائرون پیشنهاد پست نخست‌وزیری را به العبادی ندهد، وی با ائتلاف‌های دوله ‌القانون و الفتح همپیمان می‌شود تا فراکسیون اکثریت را تشکیل دهد. در این میان احزاب کردی به ویژه حزب دموکراتیک کردستان، مهره و بازیگر مهمی در روند تشکیل دولت به شمار می‌روند. ائتلاف سائرون ۵۴ کرسی کسب کرده و این برای تشکیل فراکسیون اکثریت کافی نیست. سائرون خطوط قرمزی را علیه دوله القانون ترسیم کرده و این امر به نفعش نیست.

به گزارش فارس، از سوی دیگر، «سعد المطلبی» از رهبران ائتلاف دوله القانون هیچ اهمیتی برای تسویه‌حساب سائرون قائل نمی‌شود و می‌گوید که ائلافش هرگز با صدری‌ها همپیمان نمی‌شود و در مقابل آنها، با الفتح و النصر، تفاهماتی دارد. ضمن اینکه کانال‌هایی را برای تماس با احزاب کردی و سنی باز کرده است و با کلیه موافقان طرح اکثریت سیاسی گفت‌وگو خواهد کرد.

نوری المالکی، پیش از این طرح تشکیل دولت اکثریت را ارائه کرده بود با رهبران الفتح در این زمینه رایزنی کرده بود اما ائتلاف سائرون این طرح را رد کرد و آن را موجب تثبیت فرقه‌گرایی و اختلافات مذهبی دانست. 

«احمد التمیمی» از اعضای ائتلاف الفتح نیز می‌گوید: قرار گرفتن سائرون در راس بازی سیاسی در کشور، امور را به جایی غیر از تشکیل دولت می‌کشاند. رهبر جریان صدر همپیمانی با الفتح و دوله القانون را وتو کرده است. صدری‌ها از فرصت پیروزی در انتخابات برای تسویه‌حساب با المالکی و برخی رهبران الحشد الشعبی بهره می‌برند و همین امر  موجب می‌شود انتظار رود، پروسه تشکیل دولت چندین ماه طول بکشد. 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

بورامینی۳۵۳۶۲۴۰۹:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۳۱
ابتدای دهه 90شمسی مشی اعتدال و میانه روی در فضای سیاسی منطقه خاور میانه طنین انداز شدکه ایران نقش زیادی در ایجاد این انگیزه بازی کرد که دولت یازدهم نیز با این انگیزه وارد حوزه اجرایی گردید ومورد استقبال کنشگران سیاسی انسوی دریا نیز واقع گردید واز انجایی که جمهوری اسلامی اولویت دیبلماسی خارجی را برمبنای تامین منافع ملی استوار نمود ومورد تاکید مجدد واقع شد که نیز منطبق بر اصول وارزشهای اسلامی قرار داشته باشد این انگیزه را در کشور همسایه ایجاد نمود و دور از انتظار نبود که مشی سیاسی برخی گروه های سیاسی عراق از جمله سایرون به ابتکار صدر قرار گیرد بعد ازکش و قوس هایی افراط گونه ای که در فضای سیاسی عراق صدری ها بعد تجاوز امریکا به عراق داشتند بنظر میرسد اکنون راهبرد منافع ملی ومیانه روی را در دستور کار قرار داده اند عوامل ایجاد فاصله صدری ها وسایر گروه هارا باید در تاکتیک ها مورد تحقیق وکنکاش قرار داد
ناشناس۳۵۳۷۹۱۱۱:۵۵:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۳۱
علت پیروزی صدریها مخالفت با تفکر نورالمالکی بود.واصلا به نفعش نیست با مالکی تشیکل دولت دهدوبی احترامی به حامیانش خواهد بودوبی اینده
ناشناس۳۵۳۸۷۶۱۲:۵۷:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۳۱
صدر از یه طرف با وهابی ها، از طرف دیگه با کمونیست ها از طرف دیگه مخالفت با حشد الشعبی و البته با چاشنی قدر ناشناسی از ایران که خودش و کشورش رو حمایت کرد. امثال صدر در تاریخ زیاد بودند...!
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 3. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 4. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 5. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 6. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 7. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 8. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 9. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 10. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 11. «کوفی عنان» درگذشت

 12. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 13. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 14. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 15. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 16. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 17. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 18. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 19. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 20. رژه کاروان ورزشکاران ایران در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی  

 21. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 22. بازدید سردار سلیمانی از طرح توسعه حرم حضرت علی(ع)+تصاویر

 23. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 24. افتتاحیه بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از لنز دوربین‌ها   

 25. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

پربحث‌های اخیر

 1. «کوفی عنان» درگذشت

 2. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 3. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 4. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

 5. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

 6. ترامپ در پیامی ویدئویی: دیدار با سران کشور‌های دیگر کار خوبی است، کاری بد نیست

 7. بیانیه روسیه درباره پیشبرد برجام

 8. رئیس FATF در شرق آسیا به‌دنبال اقناع کشورها برای تحریم ایران بوده است

 9. اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم

 10. ترامپ، عامل نزدیکی روزافزون آلمان و روسیه

 11. ادامه حضور آمریکا در سوریه بعد از نابودی داعش

 12. اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

 13. تمرینات آموزشی قریب الوقوع آنکارا و آمریکا در منبج

 14. پوتین: حفظ برجام مهم است/ مرکل: نگران برنامه موشکی ایران هستیم!

 15. شلیک موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

 16. حمله با چاقو در فرانسه یک کشته بر جا گذاشت

 17. گرجستان هتک حجاب به مسافران ایرانی را رد کرد

 18. اسرائیل پیشنهادات دبیرکل سازمان ملل را نپذیرفت

 19. ترامپ: اسرار کشور را نمی‌توان به «جان برنان» سپرد

 20. شرط آلمان برای برداشتن تحریم‌های روسیه

 21. جزییات جدیدی از مخفیگاه و وضع جسمانی ابوبکر البغدادی

 22. درخواست واشنگتن از «فیس‌بوک» برای جاسوسی

 23. سنگ اندازی‌های عربستان، حجاج قطری را از حج محروم کرد

 24. آیا عربستان سناریوی قطر را در مورد کویت هم پیاده می‌کند؟

 25. وعده‌های تل‌آویو در مقابل آتش‌بس برای نوار غزه چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 2. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 3. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 4. «کوفی عنان» درگذشت

 5. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 6. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 7. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 8. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 9. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

 10. ترامپ، عامل نزدیکی روزافزون آلمان و روسیه

 11. ادامه حضور آمریکا در سوریه بعد از نابودی داعش

 12. اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

 13. تمرینات آموزشی قریب الوقوع آنکارا و آمریکا در منبج

 14. پوتین: حفظ برجام مهم است/ مرکل: نگران برنامه موشکی ایران هستیم!

 15. شلیک موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

 16. حمله با چاقو در فرانسه یک کشته بر جا گذاشت

 17. گرجستان هتک حجاب به مسافران ایرانی را رد کرد

 18. اسرائیل پیشنهادات دبیرکل سازمان ملل را نپذیرفت

 19. ترامپ: اسرار کشور را نمی‌توان به «جان برنان» سپرد

 20. شرط آلمان برای برداشتن تحریم‌های روسیه

 21. جزییات جدیدی از مخفیگاه و وضع جسمانی ابوبکر البغدادی

 22. درخواست واشنگتن از «فیس‌بوک» برای جاسوسی

 23. سنگ اندازی‌های عربستان، حجاج قطری را از حج محروم کرد

 24. آیا عربستان سناریوی قطر را در مورد کویت هم پیاده می‌کند؟

 25. وعده‌های تل‌آویو در مقابل آتش‌بس برای نوار غزه چیست؟

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 5. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 8. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 11. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 12. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 13. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 16. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 17. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 18. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 19. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 20. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 21. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 22. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 23. آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد

 24. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

 25. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

آخرین عناوین