مگنت-ستاره یک مربع

بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

حسام بابابیگ، گروه تعاملی الف،   3970229021 ۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

با خروج امریکا از برجام باردیگر موافقان و مخالفان داخلی برجام به صف شدند و "گفتیم" و "گفتند"های شان شروع شده و سیاسیونی که مدت ها در سکوت کامل خبری بودند دوباره به فضای مجازی بازگشتند و دست به تحلیل زده و خواهان "استعفا"و طرح "عدم کفایت سیاسی" و خیانت کار نامیدن طرف مقابل هستند و می خواهند خود را قهرمان این نزاع جا بزنند و متاسفانه دراین بین منافع ملی را نادیده می گیرند و بدون در نظر گرفتن صحنه بین المللی و منطقه ای، بدعهدی امریکا که نقض حقوق بین الملل است را به یک نزاع داخلی تبدیل کرده اند و در مقابل هم به صف شده اند و یکدیگر را ملامت و سرزنش می کنند. تاسف بار اینکه عده ای با تز روشنفکری، این بدعهدی را به پای ایران می نویسند.

برجام شاید یک ضرورت زمانی بود. از یک طرف ضرورت بین المللی برای اتمام حجت با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شکستن جو سنگین رسانه های صهیونیستی که علیه ایران و فعالیت های صلح آمیز هسته آن ایجاد کرده بودند و هم ضرورت داخلی برای کسانی که می گفتند چرا ایران حاضر به مذاکره نیست؟ مگر ایران فعالیت پشت پرده ای دارد؟ چرا حالا که امریکا دست دوستی! دراز کرده ایران حاضر به کنار آمدن و مذاکره نیست!؟ و ...

این سوالاتی بود که حقیقتا در داخل کشور وجود داشت و با سخنرانی و شعار نمیشد پاسخ داد و اقناع عمومی ایجاد کرد. باید اقدامی عملی می شد و یک دیپلماسی قابل فهم و عمومی شکل می گرفت تا خباثت ها و دست های چدنی! طرف مقابل را دید. و بهتر این بود که امریکا باید به دست اصلاح طلبان و اعتدالیون رسوا می شد تا دیگر جای عذر و بهانه ای باقی نمی ماند.

اما دو قطبی هایی که امروزه در جامعه ایجاد شده همان اشتباه گذشته است که تکرار می شود .عده ای برجام را "آفتاب تابان" خوانده و "تنها ناجی" کشوردانسته و عده ای آن را تاریکی مطلق خوانده و "کلاه گشاد" می دیدند. این دو قطبی ها و جو هیجانی بهترین گزینه است برای دولت مردان و مدیران ناکارآمد. چرا که در چنین شرایطی هم مشکلات اساسی مردم به حاشیه می رود هم در پی قهرمان سازی خود دراین فضای موهوم هستند. درچنین فضایی مردم مطالبه ای ندارند فقط می خواهند "نشود" و "رای نیاورد" همین! به انتخابات های این چندساله نگاه کنید، به کدام مطالبه رای داده اند؟!

این "نمی گذارند"ها و "بگذارید"ها و این "بست نشینی "ها و "نامه پراکنی" های دولت مردان فعلی و قبلی حاصل همین "دوقطبی "ها و "آرا سلبی " است که باعث می شود مشکلات مردم به حاشیه رود و هیجان های کاذب فضای کشور را در برمی گیرد و آرا ایجابی و توانمندی شکل نگیرد!

وقتی که "فضای مجازی"، جای "واقعیت های جامعه" را می گیرد؛ وقتی که "فیلترینگ تلگرام" جایگزین "معیشت "مردم می شود و رکود و کاهش ارزش پول ملی و بیکاری جوانان در حاشیه اخبار کنسرت و حضور بانوان در ورزشگاه ها قرار می گیرد "مطالبات اساسی" مردم به کنار می رود و متاسفانه به همت "خواص" و جو رسانه ای شان، "عوام" ناخود آگاه بازیگر این صحنه شده و جذب این دو قطبی های بی مایه می شوند و رو در روی یکدیگر قرار می گیرند. عده ای ذوق زده! در زمان انعقاد برجام به خیابان می ریزند و رقص و پایکوبی! می کنند و عده ای هنگام برگزار یک کنسرت قانونی! تجمع می کنند و مراسم دعا! برپا می کنند.

مجلسی که نماینده آن به دنبال سلفی گرفتن با "موگرینی "است هم حاصل همین دو قطبی است. یک عده دم از "لیست انگلیسی" می زدند و یک عده می خواستند از روی لجاجت به "لیست انگلیسی" رای بدهند اما آن چه که در این بین حراج می شود منافع ملت و مردم است که قربانی جهل "سیاست بازان منفعت طلب"می شود.

اشتباه دولت و شخص رییس جمهور آن جا بود که تمام تخم مرغ های خود را درون سبد برجام گذاشت و حل مشکلات آب و هوا را به برجام نسبت می داد و بستن با "کد خدا" را راه حل تمام مشکلات کشور می دانست و امروز "کدخدا" را یک موجود مزاحم می داند. اکنون مخالفین نیز نباید تمام تخم مرغ هایشان را در سبد "شکسته" برجام بگذارند و بخواهند صرفا با تکیه بر شکست برجام به قدرت بازگردند. بلکه باید برای مشکلات کشور برنامه واقعی و عملی ارایه داد و با مدیریت جهادی و عملکردی و مبارزه جدی و عملی با فساد و رانت بر مشکلات فایق آمد.

مدیریت های "خسته" و "واداده "های سیاسی و انقلابی گرهای "هیجانی" و "بی منطق" هیچ کدام دردی از این مردم را دوا نمی کنند و فقط صحنه را برای حضور "ناکارآمدها" و " منحرفان" آماده می کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۰۹۲۴۰۷:۵۵:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۲۹
پس چطوری نون بخورند و چجوری ماهی بگیرند و کاسبی کنند و چطور مردم را سر کار بذارند؟
سعيد۳۵۰۹۷۶۰۹:۰۶:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
این حرفها رو وقتی باید میگفتید که رییس جمهور منتقدان برجام را با ان القاب خاص مورد عنایت قرار دادند. الان نمیخواد ادای ادمهای ریش سفید در بیارید
ناشناس۳۵۱۰۴۱۱۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۹
بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید حرف حساب جواب نداره .....
علی۳۵۱۰۵۷۱۰:۱۶:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
تا حدودی منصفانه و واقع بینانه بود
ناشناس۳۵۱۰۵۸۱۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۹
آفرین
یه نفر۳۵۱۰۷۱۱۰:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۲۹
مشکل اینه که یه عده فکر می گنند منافع واقعی مردم همون منافع مادی و گروهی و حزبی آنهاست یه عده هم فکر می کنن خیلی ژن خوب و مرغوبی دارند و بنابراین تمام مردم باید برند کنار که اونا امکان رشد و پرورش ژن خوبشون را داشته باشن یه عده هم فکر می کنه دیگران بلد نیستند و دلسوز نیستند و فقط خودشون بلدند یه عده دیگه هم فکر می کنند ایناشتباهات اساسی توی مملکت را دیگران زدند و در نقش اپوزیسیون چسبیدن به میزهاشون و مدام انتقاد می کنن و تهدید می کنن که پته ی دیگران را می ریزن روی آب !
ناشناس۳۵۱۱۲۶۱۱:۰۸:۴۸ ۱۳۹۷/۲/۲۹
متاسفانه اخیرا الف نظرات رو بسیار سانسور میکنه و منتشر نمیکنه، با این حال نظرم رو مینویسم. مشکل ما در کشور محدود به برجام و تعهد به آمریکا به آن نیست، مشکل اساسی تر از این حرفهاست و کسانی که مشکل رو محدود به این موضوع میکنند تعمدا" یا غفلتا" چشم خود را بر واقعیت ها بسته اند. اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم مشکل در اعتقاد به این نظریه است که آیا حکومت موظف به بردن مردم به بهشت هست یا نه؟ مشکل آنگاه شروع میشود که عده ای انگشت شمار اعتقاد و نظر خود را به قانونی تبدیل میکنند که مردم به آن وقعی نمینهند. مگر چند خانم قراره به ورزشگاهها برن؟ در حالیکه چندین نهاد و سازمان و ... انرژی خود را صرف جلوگیری از ورود خانمها به ورزشگاهها میکنند. یا کنسرت، چرا اینهمه انرژی برای محدود کردن کنسرتهای مجوز دار میشود؟ آیا بهتر نیست همین انرژی صرف حل مشکلات عمده مردم شود؟ تلگرام جایگزین معیشت مردم نشده است، بلکه با بی تدبیری به نمادی برای نشان دادن خواست مردم و فاصله خواست آنان از نظرات حکومت تبدیل شده. چرا فیلتر شد؟ چونکه به فضایی برای انتقاد از عملکردها تبدیل شد! چقدر انرژی و سرمایه در دههای اخیر صرف محدودیت و ممنوعیت فاکس، ویدیو، موسیقی، ورزش بانوان، ماهواره، فضای مجازی و سانسور و ... شده؟ نتیجه چه بوده؟ آیا نمی شد که آن هزینه ها و رفتارها و مخالفتهای بیخود انجام نمیشد؟ روز اول برنامه ماه عسل مجری جمله ای گفت که در تکرار های برنامه حذف شد. اما آن بخش از سخنان مجری در تمامی شبکه های مجازی دست به دست شد!! این کار به جز پایین آوردن اعتبار سیمای ملی چه نتیجه ای داشت؟!!! و چه کسی تصمیم به اعمال این هزینه گرفت؟؟ وقتی حکومت نیاز به نشان دادن حمایت همه مردم مثلا" در روز قدس یا 22 بهمن دارد، تلویزیون به تریبون با حجاب و بد حجاب تبدیل میشود، اما همین مردم وقتی نوبت به انتخاب اپلیکیشن میرسد، فقط حق دارند از منوی مورد تایید حکومت انتخاب کنند!؟؟
ناشناس۳۵۱۲۲۳۱۲:۰۸:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
آفرین به شما دوست عزیز ممنون الف جان که منتشر کردی
بهارلو۳۵۱۱۸۴۱۱:۴۹:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
عالی و منصفانه و قریب به واقعیت
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 6. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 7. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 8. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 9. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 10. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 11. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 12. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 13. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 14. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 15. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 16. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 17. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 18. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 19. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 20. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 23. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 24. دلیل حمایت رهبر انقلاب از روحانی

 25. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 4. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 7. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 8. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 11. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 12. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 13. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 14. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 15. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 16. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 19. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 20. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 21. چهره‌ها در منزل مرحوم عزت الله انتظامی

 22. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 23. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 24. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 25. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 10. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 11. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 20. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 25. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

آخرین عناوین