سپینو-مگنت

در گفتگو با الف مطرح شد چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

گروه سیاسی الف،   3970226084 ۱۶ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

به عقیده بسیاری از صاحبنظران،مقتدی صدر به دنبال این است که از طریق کشاندن طرفدارانش به خیابان ها و بدون داشتن اندیشه سیاسی روشن و آگاهی از پیامدهای خطرناکش، عراق را به سمت دو قطبی شدن به پیش ببرد وهمچنین سعی دارد سیاست های عربستان در عراق را عملیاتی کرده و از قدرت و نفوذ ایران در این منطقه بکاهد.

به گزارش الف، خبرگزاری الفرات عراق ساعاتی قبل نتایج نهایی انتخابات عراق را اعلام کرد. هنوز نتایج رسمی نهایی انتخابات عراق از سوی کمیسیون عالی انتخابات این کشور اعلام نشده است. انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه 22 اردیبهشت ماه برگزار شد و نتایج آن در 18 استان از سوی کمیسیون انتخابات در سه مرحله ( ابتدا در 10 استان، 6 استان در مرحله دوم و 2 استاندر مرحله سوم)  منتشر شده بود.(اینجا)

بر اساس این گزارش، نتایج انتخابات پارلمانی عراق برخلاف تصور بسیاری از صاحبنظران و تحلیلگران شد، عربستان بعد از چندین سال قطع رابطه با عراق، زمانیکه دید این کشور بعد از سقوط صدام تحت نفوذ ایران قرار گرفته به فکر نزدیکی به  برخی جریان های شیعی افتاد و در سال ۲۰۱۷ روابط نزدیکی با حیدر العبادی برقرار کرد و با دعوت از شخصیت های شیعی و در راس آنها روحانی متنفذ مقتدی صدر وارد فاز عملیاتی جدی تری برای نزدیکی به شیعیان عراق شد.

بیشتر بخوانید:

مراحل قانونی از انتخابات تا انتخاب نخست‌وزیر عراق 

نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

در کل در این دوره از انتخابات عراق، رقابت اصلی انتخاباتی میان ائتلافات شیعی است.ائتلاف السائرون که در پی ائتلاف مقتدا صدر با احزاب کمونیست عراق به وجود آمده، در راس ایستاد و به دنبال آن ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و سپس ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری .بسیاری پیش بینی می کردند که حیدر العبادی نتواند همانند نوری مالکی در سال های 2014 و 2010 رای بالایی تصاحب کند و صاحب کرسی شود اما گمان هم نمی کردند که عبادی که خود نخست وزیر است، ائتلافش دوم شود و مقتدی صدر در جایگاه اول قرار گیرد.

البته یکی دیگر از دلایل پیشتازی ائتلاف سائرون نیز مشارکت پایین مردم عراق در انتخابات این کشور است.مشارکت پایین مردم در انتخابات که در سراسر کشور حدود 44 درصد و در بغداد تنها حدود 35 درصد واجدین شرایط بود، نشان از سرخوردگی شدید ملت از دولت و وضعیت حاکم بر این کشور دارد.

انتخابات پارلمانی عراق برای انتخاب صاحبان 328 کرسی پارلمان این کشور در روز 12 می (شنبه پیش) به صورت الکترونیک برگزار شد و فهرست سائرون 54 کرسی، فهرست النصر 52 کرسی، فهرست الفتح 49 کرسی، فهرست القانون 25 کرسی، فهرست الحکمه 22 کرسی در پارلمان عراق را به دست آوردند.

بیشتر بخوانید:

ذوق زدگی سعودی ها از توئیت انتخاباتی مقتدا صدر موج آفرید

بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

۴ نامزد مطرح پست نخست وزیری عراق

از سوی دیگر، برت مک‌گورک،‌ فرستاده دونالد ترامپ با اعلام نتایج انتخابات و پیشتازی صدر فورا رایزنی‌هایش را در عراق آغاز کرد اما هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سعی کرد نگرانی این کشور را نسبت به ترکیب دولت آینده عراق پنهان کند.

حسن هانی زاده کارشناس مسایل منطقه ای و بین المللی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد پیروزی جبهه سائرون به رهبری مقتدی صدر اظهار داشت: پیروزی غیر منتظره جبهه "سائرون" وابسته به مقتدی صدر به نظر می آید مشکلاتی را در آینده برای ملت و دولت عراق به وجود می آورد. مقتدی صدر از سه سال پیس به این طرف، رابطه خوبی با محمد بن سلمان برقرار کرد و سفرهایی به عربستان داشت که نشان می دهد رژیم آل سعود همواره به دنبال ایجاد شکاف میان مجموعه کشورهای شیعه و به ویژه شیعیان عراق که وابسته به جریان های مخالف و طیف هایی علیه ایران هستند، می باشد.

وی به نقش عربستان در انتخابات پارلمانی عراق اشاره کرد و گفت: رسانه های عربستانی همواره در انتخابات عراق نقش پررنگ بوده اند و جانب مقتدی صدر را می گرفتند. به همین دلیل مقتدی صدر توانست با پول های عربستان محبوبیت گذرایی در بین مردم عراق کسب کند. 

این کارشناس مسایل منطقه ای و بین المللی تاکید کرد: پیروزی جبهه مقتدی صدر به معنی نفوذ مجدد عربستان در عراق است. در طول 48 ساعت گذشته همواره تظاهراتی علیه ایران صورت گرفت که مخالف جریان هایی مانند النصر و الفتح است. در واقع مقتدی صدر به دنبال این است که از طریق کشاندن طرفدارانش به خیابان ها و بدون داشتن اندیشه سیاسی روشن و آگاهی از پیامدهای خطرناکش، عراق را به سمت دو قطبی شدن  پیش ببرد وهمچنین سعی دارد سیاست های عربستان در عراق را عملیاتی کرده و از قدرت و نفوذ ایران در این منطقه بکاهد.

بیشتر بخوانید:

نزدیکی مقتدی صدر به عربستان،شایعه یا واقعیت؟

بازگشت مقتدی به سیاست رسمی در عراق

مقتدی صدر: با «عمار حکیم» و «ایاد علاوی» ائتلاف و دولت تکنوکرات تشکیل می‌دهیم

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه طرفداران مقتدی صدر شعارهایی علیه افراد نظامی ایران که نقش بسزایی در از بین بردن داعش در عراق داشتند طی این چند روز سر داده اند و به دنبال جنگ شیعه- شیعه هستند تا اوضاع عراق را همچون گذشته به ناآرامی به پیش ببرند.

هانی زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که مسایل داخلی کشورها به خودشان مربوط بوده و در امورد داخلی کشورها دخالت نمیکند  اما مردم عراق باید بدانند  با تضعیف جریان های الفتح و النصر در برابر مقتدی صدر  عملا فرصت مداخلات  عربستان در امور داخلی عراق را برای ایجاد ناامنی در منطقه فراهم می شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۸۴۸۶۲۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدر شبیه مرحوم رفسنجانی است... مواضعش در سالهای اخیر بیشتر از سر ناراحتی ناشی از شکست سال ۲۰۰۶ بود..
ناشناس۳۴۸۴۸۹۲۰:۴۵:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
شیعه انگلیسی هست
ناشناس۳۴۸۴۹۱۲۰:۴۸:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۲۶
کانال های فارسی زبان وابسته به ال سعود با شایعه و..سعی در ارایه تصویر ضد ایرانی از جریان صدر دارند.. تا اندکی از سوزش انتخابات لبنان کم کنند و ان را شکست جمهوری اسلامی جا بزنند.. الفتح وابسته به حشد الشعبی ، ۴۹ کرسی بدون ایتلاف به دست اورد و این یعنی کابوس ال سعود و امریکا.. چه بخواهند و چه نخواهند ، ایران حرف اول را در عراق می زند.. ال سعودی که زمانی می گفت شیعیان در سیاست عراق نباید نقش داشته باشند، الان به جریان صدر راضی شده..!! خخخ
ناشناس۳۴۸۵۰۱۲۰:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۲۶
جریان صدر در عراق وزنی ندارد... صدر نشینی اش بیشتر به خاطر ایتلاف با سایر گروهها ست... حتی با حزب کمونیست عراق هم ایتلاف کرده !!
ناشناس۳۴۸۵۴۴۲۱:۴۹:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدر با پول عربستان عامری با کدام پول توانست ارتش و سلاح و رای جمع کنه فقط نگو بمن با کمکهای مردمی چون این جواب توهین به خوانندگان
ناشناس۳۴۸۵۷۴۲۲:۲۲:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۶
خدابه دادمردم عراق برسه. امیدوارم ایران بتونه ازنفوذش برای اصلاح امورعراق استفاده کنه.
ناشناس۳۴۹۵۶۷۱۷:۰۲:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۲۷
ایران به اصلاح امور خودش برسه، عراق پیشکش
ناشناس۳۴۸۵۷۹۲۲:۳۲:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
مردم محترم عراق بایدازاوضاع سوریه عبرت بگیرند. نبایددردام شیاطین عبری ووهابی وآمریکایی بیافتند. خداکمکشان کندانشاءالله.
ناشناس۳۴۸۶۱۰۲۳:۱۲:۳۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدراگه عاقل باشه اززیرچترمرجعیت محترم عراق واززیرچترایران ونیروهای بسیجی عراق ودولت عراق خارج نمیشه. صدراگربدنبال مقبولیت ملی ومنطقه ایست،بایدسریعاًازحرامیان وهابی سعودی فاصله بگیره.
ناشناس۳۴۸۶۱۶۲۳:۲۰:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
اگر این شخص بخاطر پولهای اهدای عربستان با حاکم وهابی عربستان سر وسری داشته باشد. در وهله اول به آرمان عراق وشهدا خیانت کرده است. ملت عراق هنوز یادشان نرفته است که تروریستهای دست پرورده عربستان چقدر ملت عراق را کشتند وویرانی ببار آوردند. ودر وهله بعدی مسلما بین شیعیان اختلاف شدید بوجود میآید که نتیجه آن کشت وکشتار میگردد. در وهله سوم عربستان شخص مورد نظر را ترور میکند وبه گردن ایران می اندازد. وتخم کینه ودشمنی بین شیعیان طرفدار این شخص ودیگر شیعیان توسط عربستان کاشته میشود
ناشناس۳۴۸۶۲۵۲۳:۳۳:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۶
خداوند لعنت ونابودش کند آن کسانی که برای مزدوری حتی در فضایی مجازی از رژیم وحکام عربستان پول میگیرند وبه نفع انها کار میکنند وترور انجام میدهند وبکشورشان خیانت میکنند ومطلب مینویسند و حتی رای منفی ومثبت به نفع عربستان میدهند. این آدم ها پستترین آدمها هستند در آخر خسرت الدنیا والاخرت میشوند مانند دستمال کثیف به دور انداخته میشوند
ناشناس۳۴۸۶۳۲۲۳:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
یعنی اگر مشارکت بالا بود به افراد مد نظر ایران رای میدادند؟ تا الان چه کسانی بر سر قدرت بودند که موجب سرخوردگی مردم و عدم مشارکت آنها شدند؟ آیا نتیجه این نیست که اگر مشارکت بالا بود و افراد سرخورده رای میدادند باید العامریها و العبادیها کلهم جمع میکردند و می رفتند؟
حامد۳۴۹۶۲۷۱۸:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۷
اعتلاف انتخاباتی با گروه های مختلف نشان میدهد که صدر دنبال ایجاد قطبی با چتر ملی گرایی در عراق است، چیزیکه عراقی های سرخورده از درگیری های قومی نیاز به آنرا بیشتر حس میکنند و فراگیر تر به نظر میرسد. همچنین آینده نشان خواهد داد که کدام وجه آن، عربی عراقی بودن یا تنها عراقی بودن، قوی تر خواهد بود.
ناشناس۳۵۰۱۴۸۱۱:۴۰:۲۵ ۱۳۹۷/۲/۲۸
چون ملی گراست مردم به جریان او رای داده اند.
علی۳۵۰۱۴۹۱۱:۴۱:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۲۸
آیا بعداز نابودی داعش باید شاهد فتنه دیگری در عراق بود ؟
رضا۳۵۰۱۵۱۱۱:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۲۸
سلام انسان که ازدواج میکند و سر زندگی خود میرود زندگی که شاید در شکل گرفتن آن و حل مشکلات اولیه پدر و مادر نقش مهمی دارند ولی اگر حضور همین پدر و مادر کمرنگ نشود و به دخالت منتهی شود مشکل افرین میگردد و باعث تقابل میگردد ایران نقش مهمی در عراق داشته و دارد و همین مورد باید با ظرافت باشد و الا مشکل افرین میشود برای هر دو ملت
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 2. مهرداد را یادتان هست؟ پولادی! دارد بر می‌گردد

 3. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 4. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 5. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 6. سیگنال اشتباه به بازار سکه

 7. یادداشت‌هایی که از سوختن نجات پیدا کردند!

 8. آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

 9. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 10. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

 11. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

 12. آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

 13. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 14. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 15. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

 16. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 17. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 18. 10 شایعه برتر نقل و انتقالات فوتبال اروپا

 19. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 20. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 21. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 22. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 23. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 24. مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

 25. راهی برای کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 7. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 12. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 13. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 14. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 15. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 18. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 19. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 20. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 21. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 22. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

 23. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 24. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 25. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 19. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های دیروز

 1. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 2. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 3. ابطحی: اصلاح‌طلبان نیازی به دیدار با رئیس‌جمهور ندارند

 4. نقوی‌حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می‌شود

 5. ولایتی: اگر یمن هم بخواهد، ایران به آن کمک می‌کند

 6. روایت "حسین یکتا" از چرایی امیدواری به آینده انقلاب

 7. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 8. مذاکره «ولایتی» با «پوتین» به درخواست روحانی از رهبر انقلاب انجام شد

 9. تولید ۸۰۰ تانک جدید برای تحویل به ارتش و سپاه + جزییات

 10. واکنش آمریکا به شکایت تهران از واشنگتن

 11. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 12. شب هسته‌ای "ثریا" امشب از شبکه یک سیما

 13. محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

 14. واکنش علاءالدین بروجردی به شایعه بازداشتش: دشمن به این گونه دروغ‌پردازی‌ها عادت دارد

 15. بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد

 16. دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام تقدیم مجلس شد

 17. معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

 18. چرخش ۱۸۰ درجه وزیر علوم در کمتر از ۲۴ ساعت

 19. زاکانی: اخبار منتشر شده درباره محتوای انتخاباتی نشست‌ها با رئیسی نادرست است

 20. صحبت‌های نهاوندیان در مورد دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب

 21. معاون رئیس‌جمهور: اطلاعی از تصمیم روحانی در زمینه ترمیم کابینه ندارم

 22. هفته آینده؛ گردهمایی سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در تهران

 23. ظریف: اکنون نیاز به اقدام عملی از سوی اروپا است

 24. فرمان رهبر انقلاب به سازمان انرژی اتمی به‌کجا رسید؟

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 2. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 3. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 4. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 5. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 6. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 7. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 8. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 9. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 10. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 11. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 12. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 13. با اعلام نوبخت؛ برجام ایرانی سرانجام تدوین شد/ 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها

 14. حجت‌الاسلام رئیسی: امروز حربه و فتنه دشمن ناامید کردن مردم است

 15. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 18. هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات

 19. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 20. وزیری که مردم را از طوفان تحریم‌ها می‌ترساند+عکس

 21. دلیل سکوت جهانگیری/ واکنش به خبر تابعیت خارجی فرزندان ظریف/پیشنهاد وزیر دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ پدر و پسری که میلیون دلاری ارز می‌گرفتند/ وقتی وزیر پشت دولت را خالی می کند

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/گشایش در این تنگه است!/پاسخ وزیر خارجه سابق فرانسه به پرسش یکی از تجار فرانسوی

 23. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 24. پیشنهاد ابوترابی فرد به رئیس‌جمهور برای استقلال بانک مرکزی/ حل چالش‌های اقتصادی تصمیمات شجاعانه می‌خواهد

 25. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

آخرین عناوین