در گفتگو با الف مطرح شد چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

گروه سیاسی الف،   3970226084 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

به عقیده بسیاری از صاحبنظران،مقتدی صدر به دنبال این است که از طریق کشاندن طرفدارانش به خیابان ها و بدون داشتن اندیشه سیاسی روشن و آگاهی از پیامدهای خطرناکش، عراق را به سمت دو قطبی شدن به پیش ببرد وهمچنین سعی دارد سیاست های عربستان در عراق را عملیاتی کرده و از قدرت و نفوذ ایران در این منطقه بکاهد.

به گزارش الف، خبرگزاری الفرات عراق ساعاتی قبل نتایج نهایی انتخابات عراق را اعلام کرد. هنوز نتایج رسمی نهایی انتخابات عراق از سوی کمیسیون عالی انتخابات این کشور اعلام نشده است. انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه 22 اردیبهشت ماه برگزار شد و نتایج آن در 18 استان از سوی کمیسیون انتخابات در سه مرحله ( ابتدا در 10 استان، 6 استان در مرحله دوم و 2 استاندر مرحله سوم)  منتشر شده بود.(اینجا)

بر اساس این گزارش، نتایج انتخابات پارلمانی عراق برخلاف تصور بسیاری از صاحبنظران و تحلیلگران شد، عربستان بعد از چندین سال قطع رابطه با عراق، زمانیکه دید این کشور بعد از سقوط صدام تحت نفوذ ایران قرار گرفته به فکر نزدیکی به  برخی جریان های شیعی افتاد و در سال ۲۰۱۷ روابط نزدیکی با حیدر العبادی برقرار کرد و با دعوت از شخصیت های شیعی و در راس آنها روحانی متنفذ مقتدی صدر وارد فاز عملیاتی جدی تری برای نزدیکی به شیعیان عراق شد.

بیشتر بخوانید:

مراحل قانونی از انتخابات تا انتخاب نخست‌وزیر عراق 

نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

در کل در این دوره از انتخابات عراق، رقابت اصلی انتخاباتی میان ائتلافات شیعی است.ائتلاف السائرون که در پی ائتلاف مقتدا صدر با احزاب کمونیست عراق به وجود آمده، در راس ایستاد و به دنبال آن ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و سپس ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری .بسیاری پیش بینی می کردند که حیدر العبادی نتواند همانند نوری مالکی در سال های 2014 و 2010 رای بالایی تصاحب کند و صاحب کرسی شود اما گمان هم نمی کردند که عبادی که خود نخست وزیر است، ائتلافش دوم شود و مقتدی صدر در جایگاه اول قرار گیرد.

البته یکی دیگر از دلایل پیشتازی ائتلاف سائرون نیز مشارکت پایین مردم عراق در انتخابات این کشور است.مشارکت پایین مردم در انتخابات که در سراسر کشور حدود 44 درصد و در بغداد تنها حدود 35 درصد واجدین شرایط بود، نشان از سرخوردگی شدید ملت از دولت و وضعیت حاکم بر این کشور دارد.

انتخابات پارلمانی عراق برای انتخاب صاحبان 328 کرسی پارلمان این کشور در روز 12 می (شنبه پیش) به صورت الکترونیک برگزار شد و فهرست سائرون 54 کرسی، فهرست النصر 52 کرسی، فهرست الفتح 49 کرسی، فهرست القانون 25 کرسی، فهرست الحکمه 22 کرسی در پارلمان عراق را به دست آوردند.

بیشتر بخوانید:

ذوق زدگی سعودی ها از توئیت انتخاباتی مقتدا صدر موج آفرید

بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

۴ نامزد مطرح پست نخست وزیری عراق

از سوی دیگر، برت مک‌گورک،‌ فرستاده دونالد ترامپ با اعلام نتایج انتخابات و پیشتازی صدر فورا رایزنی‌هایش را در عراق آغاز کرد اما هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سعی کرد نگرانی این کشور را نسبت به ترکیب دولت آینده عراق پنهان کند.

حسن هانی زاده کارشناس مسایل منطقه ای و بین المللی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد پیروزی جبهه سائرون به رهبری مقتدی صدر اظهار داشت: پیروزی غیر منتظره جبهه "سائرون" وابسته به مقتدی صدر به نظر می آید مشکلاتی را در آینده برای ملت و دولت عراق به وجود می آورد. مقتدی صدر از سه سال پیس به این طرف، رابطه خوبی با محمد بن سلمان برقرار کرد و سفرهایی به عربستان داشت که نشان می دهد رژیم آل سعود همواره به دنبال ایجاد شکاف میان مجموعه کشورهای شیعه و به ویژه شیعیان عراق که وابسته به جریان های مخالف و طیف هایی علیه ایران هستند، می باشد.

وی به نقش عربستان در انتخابات پارلمانی عراق اشاره کرد و گفت: رسانه های عربستانی همواره در انتخابات عراق نقش پررنگ بوده اند و جانب مقتدی صدر را می گرفتند. به همین دلیل مقتدی صدر توانست با پول های عربستان محبوبیت گذرایی در بین مردم عراق کسب کند. 

این کارشناس مسایل منطقه ای و بین المللی تاکید کرد: پیروزی جبهه مقتدی صدر به معنی نفوذ مجدد عربستان در عراق است. در طول 48 ساعت گذشته همواره تظاهراتی علیه ایران صورت گرفت که مخالف جریان هایی مانند النصر و الفتح است. در واقع مقتدی صدر به دنبال این است که از طریق کشاندن طرفدارانش به خیابان ها و بدون داشتن اندیشه سیاسی روشن و آگاهی از پیامدهای خطرناکش، عراق را به سمت دو قطبی شدن  پیش ببرد وهمچنین سعی دارد سیاست های عربستان در عراق را عملیاتی کرده و از قدرت و نفوذ ایران در این منطقه بکاهد.

بیشتر بخوانید:

نزدیکی مقتدی صدر به عربستان،شایعه یا واقعیت؟

بازگشت مقتدی به سیاست رسمی در عراق

مقتدی صدر: با «عمار حکیم» و «ایاد علاوی» ائتلاف و دولت تکنوکرات تشکیل می‌دهیم

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه طرفداران مقتدی صدر شعارهایی علیه افراد نظامی ایران که نقش بسزایی در از بین بردن داعش در عراق داشتند طی این چند روز سر داده اند و به دنبال جنگ شیعه- شیعه هستند تا اوضاع عراق را همچون گذشته به ناآرامی به پیش ببرند.

هانی زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که مسایل داخلی کشورها به خودشان مربوط بوده و در امورد داخلی کشورها دخالت نمیکند  اما مردم عراق باید بدانند  با تضعیف جریان های الفتح و النصر در برابر مقتدی صدر  عملا فرصت مداخلات  عربستان در امور داخلی عراق را برای ایجاد ناامنی در منطقه فراهم می شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۸۴۸۶۲۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدر شبیه مرحوم رفسنجانی است... مواضعش در سالهای اخیر بیشتر از سر ناراحتی ناشی از شکست سال ۲۰۰۶ بود..
ناشناس۳۴۸۴۸۹۲۰:۴۵:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
شیعه انگلیسی هست
ناشناس۳۴۸۴۹۱۲۰:۴۸:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۲۶
کانال های فارسی زبان وابسته به ال سعود با شایعه و..سعی در ارایه تصویر ضد ایرانی از جریان صدر دارند.. تا اندکی از سوزش انتخابات لبنان کم کنند و ان را شکست جمهوری اسلامی جا بزنند.. الفتح وابسته به حشد الشعبی ، ۴۹ کرسی بدون ایتلاف به دست اورد و این یعنی کابوس ال سعود و امریکا.. چه بخواهند و چه نخواهند ، ایران حرف اول را در عراق می زند.. ال سعودی که زمانی می گفت شیعیان در سیاست عراق نباید نقش داشته باشند، الان به جریان صدر راضی شده..!! خخخ
ناشناس۳۴۸۵۰۱۲۰:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۲۶
جریان صدر در عراق وزنی ندارد... صدر نشینی اش بیشتر به خاطر ایتلاف با سایر گروهها ست... حتی با حزب کمونیست عراق هم ایتلاف کرده !!
ناشناس۳۴۸۵۴۴۲۱:۴۹:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدر با پول عربستان عامری با کدام پول توانست ارتش و سلاح و رای جمع کنه فقط نگو بمن با کمکهای مردمی چون این جواب توهین به خوانندگان
ناشناس۳۴۸۵۷۴۲۲:۲۲:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۶
خدابه دادمردم عراق برسه. امیدوارم ایران بتونه ازنفوذش برای اصلاح امورعراق استفاده کنه.
ناشناس۳۴۹۵۶۷۱۷:۰۲:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۲۷
ایران به اصلاح امور خودش برسه، عراق پیشکش
ناشناس۳۴۸۵۷۹۲۲:۳۲:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
مردم محترم عراق بایدازاوضاع سوریه عبرت بگیرند. نبایددردام شیاطین عبری ووهابی وآمریکایی بیافتند. خداکمکشان کندانشاءالله.
ناشناس۳۴۸۶۱۰۲۳:۱۲:۳۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
صدراگه عاقل باشه اززیرچترمرجعیت محترم عراق واززیرچترایران ونیروهای بسیجی عراق ودولت عراق خارج نمیشه. صدراگربدنبال مقبولیت ملی ومنطقه ایست،بایدسریعاًازحرامیان وهابی سعودی فاصله بگیره.
ناشناس۳۴۸۶۱۶۲۳:۲۰:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
اگر این شخص بخاطر پولهای اهدای عربستان با حاکم وهابی عربستان سر وسری داشته باشد. در وهله اول به آرمان عراق وشهدا خیانت کرده است. ملت عراق هنوز یادشان نرفته است که تروریستهای دست پرورده عربستان چقدر ملت عراق را کشتند وویرانی ببار آوردند. ودر وهله بعدی مسلما بین شیعیان اختلاف شدید بوجود میآید که نتیجه آن کشت وکشتار میگردد. در وهله سوم عربستان شخص مورد نظر را ترور میکند وبه گردن ایران می اندازد. وتخم کینه ودشمنی بین شیعیان طرفدار این شخص ودیگر شیعیان توسط عربستان کاشته میشود
ناشناس۳۴۸۶۲۵۲۳:۳۳:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۶
خداوند لعنت ونابودش کند آن کسانی که برای مزدوری حتی در فضایی مجازی از رژیم وحکام عربستان پول میگیرند وبه نفع انها کار میکنند وترور انجام میدهند وبکشورشان خیانت میکنند ومطلب مینویسند و حتی رای منفی ومثبت به نفع عربستان میدهند. این آدم ها پستترین آدمها هستند در آخر خسرت الدنیا والاخرت میشوند مانند دستمال کثیف به دور انداخته میشوند
ناشناس۳۴۸۶۳۲۲۳:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
یعنی اگر مشارکت بالا بود به افراد مد نظر ایران رای میدادند؟ تا الان چه کسانی بر سر قدرت بودند که موجب سرخوردگی مردم و عدم مشارکت آنها شدند؟ آیا نتیجه این نیست که اگر مشارکت بالا بود و افراد سرخورده رای میدادند باید العامریها و العبادیها کلهم جمع میکردند و می رفتند؟
حامد۳۴۹۶۲۷۱۸:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۷
اعتلاف انتخاباتی با گروه های مختلف نشان میدهد که صدر دنبال ایجاد قطبی با چتر ملی گرایی در عراق است، چیزیکه عراقی های سرخورده از درگیری های قومی نیاز به آنرا بیشتر حس میکنند و فراگیر تر به نظر میرسد. همچنین آینده نشان خواهد داد که کدام وجه آن، عربی عراقی بودن یا تنها عراقی بودن، قوی تر خواهد بود.
ناشناس۳۵۰۱۴۸۱۱:۴۰:۲۵ ۱۳۹۷/۲/۲۸
چون ملی گراست مردم به جریان او رای داده اند.
علی۳۵۰۱۴۹۱۱:۴۱:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۲۸
آیا بعداز نابودی داعش باید شاهد فتنه دیگری در عراق بود ؟
رضا۳۵۰۱۵۱۱۱:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۲۸
سلام انسان که ازدواج میکند و سر زندگی خود میرود زندگی که شاید در شکل گرفتن آن و حل مشکلات اولیه پدر و مادر نقش مهمی دارند ولی اگر حضور همین پدر و مادر کمرنگ نشود و به دخالت منتهی شود مشکل افرین میگردد و باعث تقابل میگردد ایران نقش مهمی در عراق داشته و دارد و همین مورد باید با ظرافت باشد و الا مشکل افرین میشود برای هر دو ملت

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 5. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 6. بیدار بمان آقای فوکویاما

 7. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 8. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 9. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 10. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 11. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 12. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 13. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 14. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 15. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 16. سپرده‌گذاری ۵ هزار میلیاردی صندوق توسعه ملی در بانک‌ها برای پرداخت وام

 17. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 18. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 19. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 20. آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

 21. Pro HUAWEI Mate 20 گوشی که هیچ وقت خاموش نمی‌شود

 22. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 23. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 24. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 25. آشنایی با علل و علایم بروز سکته مغزی

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 2. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 3. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 4. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 5. هشدار حوزه‌های علمیه نسبت به آسیب‌های پیوستن به FATF

 6. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 7. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 8. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 9. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 10. مظلومی که داستان ندارد

 11. فرمانده هوانیروز ارتش: به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستیم

 12. شکاف «اصلاحات بر حاکمیت» با «اصلاحات در حاکمیت»

 13. ظریف به قطر رفت

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو

 16. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 17. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 18. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 19. صدیقی در نمازجمعه: برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید

 20. امیدواری سفیر انگلیس در تهران از توافق یمنی‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 3. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. رمز پیروزی

 6. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 7. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 8. مرتضی الویری در 70 سالگی سمت گرفت

 9. وزیر بهداشت در هند: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

 10. صدیقی در نمازجمعه: برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید

 11. امیدواری سفیر انگلیس در تهران از توافق یمنی‌ها

 12. توئیتر/ کنایه عضو هیئت رئیسه مجلس به اکبر ترکان

 13. آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟

 14. برد موشک صیاد 3 افزایش می یابد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 9. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 10. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 11. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 14. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 15. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 16. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 17. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 18. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 19. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 20. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 21. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 22. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 23. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 24. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 25. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

آخرین عناوین