بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

گروه جهان الف،   3970226056 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

انتخابات عراق تبدیل به معادله‌ای پیچیده شده است که به آسانی نمی‌توان آن را حل کرد.

شگفتی این دور از انتخابات شخصی جز مقتدی صدر نیست؛ کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد، بعد از شمارش ۹۱ درصد آرا در ۱۶ استان از مجموع ۱۸ استان عراق فهرست "سائرون" به ریاست مقتدی صدر همچنان پیشتاز انتخابات پارلمانی است و پس از آن فهرست "الفتح" به ریاست هادی العامری قرار دارد.

هم اکنون تمام نگاه‌ها به مقتدی صدر است که می‌تواند سرنوشت و آینده دولت عراق را رقم بزند. برخلاف العبادی که یک متحد همزمان با ایالات متحده و ایران است، مقتدی صدر عملا مخالف نفوذ هردو کشور است. حالا صدر که همواره خواستار انحلال الحشد الشعبی بود، در توئیتی از ترکیب دولتی که قصد دارد تشکیل دهد پرده برداشته و در آن به بیشتر احزاب به جز فهرست الفتح وابسته به هادی العامری و ائتلاف "دوله قانون" به ریاست نوری مالکی اشاره کرده و به خوبی مبرهن است که او به دنبال سد کردن راه به روی ائتلاف نوری مالکی است؛ امری که به مذاق عربستان خوش آمده است. البته ائتلاف مقتدی صدرمشخص است نمی‌تواند اکثریت را در پارلمان جدید از آن خود کند،مخصوصا پس از این که بین او و کمونیست های تحت حمایت اش صدای اختلاف به گوش می رسد، بنابراین باید برای به دست آوردن بیشتر کرسی‌ها به ائتلاف با احزاب کوچک تر بپردازد.

هرچند ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری (الحشد الشعبی) می‌تواند با ائتلاف "دوله قانون" به ریاست نوری مالکی و الحکمه به ریاست عمار حکیم و فراکسیون‌های سنی فعال در الانبار و صلاح الدین کرسی‌های بیشتری در مقایسه با صدر و حیدر العبادی (ائتلاف النصر) به دست آورد.در هر دو حالت دو طرف نیاز به احزاب اصلی کرد یعنی حزب دموکرات کردستان عراق و حزب اتحادیه میهنی به ریاست جلال طالبانی رهبر فقید این حزب دارند.

نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق هم به احزاب سیاسی در زمینه مذاکره درباره تشکیل دولت چراغ سبز نشان داده است. در بغداد نیز حیدر العبادی نخست وزیر عراق آمادگی خود را برای تشکیل "قوی‌ترین دولت" عاری از فساد و به دور از طرح‌های خارجی اعلام کرده است.مقتدی صدر در پیام توئیتری خود  از صنعت ایهام استفاده کرده و نوشته: "ما (سائرون) با "حکمت" (الحکمه) و "ملی‌گرایی" (الوطنیه) اراده ملت (تجمع اراده  الانتخابی) خواهیم بود و برای ایجاد (الجیل الجدید) نسلی جدید تلاش می‌کنیم تا "تغییر" (جنبش تغییر) به سوی اصلاحات را شاهد باشیم و "تصمیم" (القرار) ما عراقی خواهد بود تا پرچم‌های " (البیارق) پیروزی (النصر) را بالا ببریم و بغداد (بغداد هویتنا) پایتخت ماست و حرکت ما (الدیمقراطی) "دموکراتیک" خواهد بود و دولتی تکنوکرات بدون حزب‌گرایی تشکیل می‌دهیم".وی از همان ابتدا از طریق ائتلاف با گروه‌های کمونیست و افراد مستقل شعار خود را برای دولت آینده مبارزه با فساد اعلام کرد. به این ترتیب با ترکیبی که مقتدی صدر اعلام کرده به خوبی مشخص است که هادی العامری و ائتلاف نوری مالکی در این دولت جایی ندارند دو ائتلافی که آن ها را نزدیک به ایران می‌دانند.صدر به شیوه‌ای‌ خاص در این توئیت ائتلاف "الفتح المبین" و "ائتلاف دوله قانون" را کنار گذاشته و به بقیه گروه‌ها که آن ها را همسو با طرح‌هایش در زمینه مبارزه با فساد، پایان تقسیم بندی جناحی و حزبی و عبور از طایفه‌ای دانسته، چراغ سبز نشان داده است.مقتدی صدر سعی در جذب جریان الحکمه وابسته به عمار حکیم در طرح خود دارد.

این توئیت صدر همچنین شامل ائتلاف الوطنیه به ریاست ایاد علاوی، ائتلافی با اکثریت سنی، "تجمع اراده الانتخابی" به رهبری حنان الفتلاوی یکی از نزدیکان سابق مالکی می‌شود.به گفته بسیاری، صدر عمدا می‌خواهد راه را به روی نوری مالکی در کسب کرسی‌های جدید پارلمانی به شیوه ائتلاف با احزاب کوچک تر ببندد که از جمله آن ها "تجمع اراده" و "الجیل الجدید" هستند. الجیل الجدید حزب کردی مخالف نوپا در اقلیم کردستان است که با خیزش نسل جدید به ریاست شاهسوار عبدالواحد شکل گرفت.همچنین این توئیت صدر شامل فراکسیون‌های تغییر، القرار، بیارق الخیر، النصر، بغداد هویتنا یعنی گروه‌های سنی همپیمان با حیدر العبادی است.طرح نقشه راه دولت آینده عراق که به خوبی مشخصات آن در توئیت مقتدی صدر آمده است، حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی را هم از قلم نینداخته است.

خراسان در ادامه نوشت ائتلاف‌ها در این توئیت کوچک ترسیم شده و حامیان صدر می‌گویند، قادر خواهد بود فراکسیونی بزرگ در داخل پارلمان تشکیل دهد و صعود فهرست الفتح را صعودی بی‌معنی سازد و عملا بساط تشکیل دولت و حتی مشارکت در آن را از زیر پای این فهرست بکشد، در حالی رهبران الفتح به دنبال این هستند که حرف آخر را در تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر طبق شروط‌شان بزنند.اما این توئیت صدر از چشم عربستان دور نمانده و فورا ثامر سبهان، سفیر سابق و جنجالی عربستان در عراق و وزیر مشاور ریاض در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در صفحه رسمی توئیتر خود با ذوق زدگی  از توئیت مقتدی صدر استقبال کرد.به نظر می رسد سعودی ها با باز کردن پرونده‌ای دیگر از طریق جریان شیعی صدر و نیز ایجاد اختلاف‌افکنی به دنبال تغییر ساختار قدرت در عراق هستند،آیا تقلای ریاض از طریق صدر به نتیجه خواهد رسید؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۷۶۷۵۱۱:۲۷:۳۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
سعودی ها با شکست ایاد علاوی ، شکست سنگینی در انتخابات عراق خوردن ....لذا با شایعه سازی و به کمک رسانه های فارسی زبان بیگانه همدست خود ، می خواهند مقتدی صدر را همراه خود و ضد ایران معرفی کنند تا شکست را بپوشانند.. گروه الفتح وابسته به حشد الشعبی به صورت مستقل و نه ایتلافی ، ۴۷ کرسی در پارلمان دارد و این یعنی کابوس سعودی..و ضد انقلاب همدستش.. چه بخواهند و چه نخواهند ایران بازیگر اصلی در عراق و لبنان است ..
میلاد حمیدی۳۴۷۷۸۷۱۲:۲۳:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
اینطور که من دیدم مواضع خوبی داره اگر با سعودی ها نباشه. نوری المالکی به درد نمیخوره
ناشناس۳۴۸۲۸۹۱۷:۲۸:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
مقتدی صدر نه طرفدار سعودی ها هست و نه طرفدار ایرانی ها او طرفدار عراق هست بدون دخالت کشورهای دیگر ظاهرا عراق هم بلاخره دارد بعد از سالها مستقل می شود
ناشناس۳۴۷۸۸۰۱۳:۰۸:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۶
مهم تشکیل دولت است, امیدوارم رایزنی های ایرانی ها در عراق جواب دهد
ناشناس۳۴۷۶۸۹۱۱:۳۴:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۲۶
از ماست که بر ماست!؟
علی۳۴۷۶۹۱۱۱:۳۵:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۲۶
واقعا در مخیله مقتدی صدر چه میگذرد کسی که ایران باعث بزرگ شدنش در عرصه سیاسی شده حالا به ایران پشت میکند ایا دلارهای نفتی حاکمان وهابی عربستان باعث شده تا او راه خود را از شهدای این خاندان جدا کند جریان دام فتنه فتنه گران خارجی گرفتار شده است خدا خودش بخیر کند البته با وجود ایت الله سیستانی و سایر علمای انقلابی عراق انشاالله این کشور نجات یافته از فتنه تروریستها از این فتنه هم بخوبی عبور کنند
ناشناس۳۴۸۵۱۸۲۱:۲۲:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۶
یاد ندارم ایران در سبد صدر سرمایه گداری کرده باشه. صدر از زمان جنگ ۲۰۰۳ کارهای افراطی زیاد انجام میداد. سنگر گرفتن در حرم حضرت علی کاری بود که انجامش فقط از صدر برمیاد!
ناشناس۳۴۷۶۹۷۱۱:۳۹:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
بابا مردم عراق بهش رای دادن! چرا قبول نمیکنید؟؟
ناشناس۳۴۷۷۱۰۱۱:۴۶:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
مردم عراق حق دارند بدون نفوذ عربستان و امریکا و ایران برای کشورشان تصمیم بگیرند. ایران هم میتواند با توجه به منابع مالی حاصل از زیارت اماکن متبرکه عراق بر تصمیمات دولت عراق به اندازه لازم تاثیر بگذارد و البته خسارت جنگ 8 ساله را هم پیگیری نماید.
ناشناس۳۴۷۷۹۵۱۲:۲۵:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
تمام عراق رو ایرانیها دارن میسازن . اون وقت که داعش با پشتیبانی عربستان و امارات و قطر و ترکیه داشت مردم عراق رو میکشت ، بچه های ایرانی رفتن و نجاتشون دادن . حالا همون گرگهایی که زورشون نرسید عراق رو تکه تکه کنن ، شدن دوست ؟! مقتدی صدر در عالم مرجعیت ، با آقای سیستانی دشمنی داره و برای همین با حشد الشعبی که با فراخوان ایشون تشکیل شده دشمنی میکنه . در عالم سیاست هم با نوری المالکی دشمنه و برای همین مدام از ایران بد میگه . راهی که این جوونک بی تدبیر داره میره شبیه به هیچیک از بزرگان خاندان صدر نبوده . تماما ایرانی بودن . شهید صدر ، امام موسی صدر . مگه میشه امروز دین این جوون تبدیل شده باشه به دشمنی با ایران ؟! مشکل مقتدی صدر اینه که نه در عالم مذهب و نه در دنیای سیاست ، نفر اول عراق نیست و داره به هر دری میزنه تا با کمک اراذل سعودی و تحت عنوان ملیت عربی ، به جایگاهی بالاتر از خودش برسه . اما نمیفهمه که اگر امام موسی صدر شد رهبر شیعیان لبنان ، به خاطر خودش بود نه رفقای وهابی و کثیفش !!!
ناشناس۳۴۷۷۱۹۱۱:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۶
ال سعود رسیده به حمایت از مقتدی صدر !! زمانی مدعی بودن شیعیان در عراق نباید جایگاهی داشته باشن..
محمد۳۴۷۷۵۳۱۲:۰۷:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۶
باید اگر دوباره جریانی مانند داعش برای عراق پیش آمد دیگر کوچکترین کمکی نکرد گذاشت بحال خودشان .
ali۳۴۷۷۶۰۱۲:۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
تحولات منطقه به نفع ایران پیش نمی رود. ایجاد ائتلافی از شیعیان و اهل تسنن مخالف ایران در دولت آینده عراق و همچنین سیاست منفعت طلبانه روسها در قبال ایران در سوریه و تحرکات نظامی اسراییل بر علیه عمق استراتژیک ایران در سوریه همگی حاکی از روزهای سخت پیش روی ایران است.
ناشناس۳۴۸۴۵۵۲۰:۰۵:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۲۶
خدا باماست امیدوار باش
ناشناس۳۴۷۷۷۰۱۲:۱۳:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۲۶
تحلیل بسیار ضعیف بود.... نویسنده کمترین اطلاعی از شرایط سیاسی عراق ندارد مقتدا صدر سابقا هم بزرگترین کمسیون در پارلمان را داشت ،علتش هم کثرت و تعدد گروه هاست ..... اما هرگز نتوانسته بود حتی یک وزارتخانه از دولت را داشته باشد ...... چون بلد نیست ائتلاف کند و دیگر گروه ها به هیچ وجه به او و گروهش که آش شله قلمه کار است اعتماد ندارند ...... الفتح و النصر با هم ائتلاف می کنند و دولت محکمی تشکیل می دهند به همین راحتی
ناشناس۳۴۷۸۱۴۱۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۲۶
اینکه یک روحانی شیعه طرفدار استقلال عراق از کشورهای منطقه است برای شما عجیب است ؟
ناشناس۳۴۷۸۵۱۱۲:۵۶:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۲۶
این شخص خودرا به دهن جنایتکاران حکام عربستان میاندازد وبه پولهای نفتی عربستان دلبسته است ونمی داند عربستان برایش دامی انداخته چه بسا ترورش کنند وبه گردن ایران بیندازند وجنگ بین شیعیان بیندازند
ناشناس۳۴۷۹۱۱۱۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۲۶
امیدوارم در ساختن عراقی امن و حرفه و مستقل موفق باشند
سعیدروشن کرمانشاهی۳۴۸۰۲۹۱۴:۱۱:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲۶
این ادم جنجالی وقدرت طلب خودزمینه ساز ناارامی وشکل گیری جریان سلفی شیعی در عراق است
ناشناس۳۴۸۳۸۳۱۸:۴۱:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۶
جریان سلفی شیعی رو شما همین الان برای اولین بار اختراع کردی ؟! سلفی ها گروهی از سنی ها هستن که اغلبشون تکفیری و وهابی میشن . بعد هم میان برای رفتن به بهشت ، شیعه ها رو قتل عام میکنن .
ناشناس۳۴۸۴۵۷۲۰:۰۸:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۲۶
الخیرو ما وقع
ناشناس۳۴۸۴۶۶۲۰:۱۷:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۲۶
عراقی هاخواهان عراقی بدون نفوذووابستگی به هیچ کدوم ازطرف هاست.وبه دنبال هویت خودهستند.
ناشناس۳۴۸۵۱۹۲۱:۲۴:۲۵ ۱۳۹۷/۲/۲۶
همین که این نوری المالکی انتخاب نشد جای شکرگذاری دارد .امید است صلح و آرامش به عراق بازگردد . البته بنظر می آید العامری رهبر بهتری برای عراق باشد . بهرحال مردم عراق خو انتخاب کرده اند .
ناشناس۳۴۸۵۲۳۲۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲۶
راستی صدر برای مقابله با داعش دقیقا چکار کرد؟ گفت که سپاه بدر باید متلاشی بشه! نمیدونم دقیقا از از بین رفتن داعش خوشحال میشن یا ناراحت!

پربحث‌های امروز

 1. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 2. عقب نشینی آمریکا: ایران ان.پی.تی را نقض نکرده است

 3. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 4. واژگونی اتوبوس 13 مصدوم برجا گذاشت

 5. عضو کمیسیون صنایع: واگذاری سهام خودرویی دولت کلاهبرداری است

 6. انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به رفتار غیر متعارف جانسون در دیدار با مکرون

 7. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 8. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 9. وجود ۱۲۰ گسل فعال در ایران

 10. جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد

 11. شریعتمداری: نظام سلطه از تکثیر ما هراس دارد

 12. پنجعلی: پرسپولیس می تواند برای چهارمین بار هم قهرمان شود

 13. اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در دستور کار/ پرداخت ۶۷ درصد حقوق فرد بیکار از محل بیمه بیکاری

 14. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 15. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 16. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 17. حذف چهار صفر از پول کشور ربطی به تورم ندارد

 18. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 19. گروه های مافیایی پشت پرده مدیریت کودکان کار و خیابانی

 20. دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

 21. آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران  

 22. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 23. آمریکا: کمک به نفتکش ایران ممنوع است/کشتی‌رانی زیر ذره‌بین قرار دارد

 24. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 25. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 3. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 13. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 14. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 15. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 16. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 17. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 20. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 21. تست سامانه باور ۳۷۳   

 22. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 23. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 24. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 18. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 19. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های اخیر

 1. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 2. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 3. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 4. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 5. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 6. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 7. انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به رفتار غیر متعارف جانسون در دیدار با مکرون

 8. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 9. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 10. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 11. آمریکا: کمک به نفتکش ایران ممنوع است/کشتی‌رانی زیر ذره‌بین قرار دارد

 12. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 13. ادامه لفاظی های نتانیاهو در خصوص ایران

 14. روسیه: اقدامات آمریکا دنیا را در آستانه رقابت تسلیحاتی قرار داده است

 15. آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی

 16. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 17. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 18. ظریف وارد پاریس شد

 19. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 20. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 21. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 22. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 23. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 24. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 25. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 4. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 5. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 8. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 9. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 10. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 11. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 12. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 13. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 14. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 15. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 16. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 17. ظریف وارد پاریس شد

 18. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 19. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 20. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 21. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 22. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 23. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 24. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 25. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

پربحث‌های هفته

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 3. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 4. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 5. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 6. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 7. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 8. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 13. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 14. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 15. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 16. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 17. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 18. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 19. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 20. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 21. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 22. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 23. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 24. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 25. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

آخرین عناوین