سپینو-مگنت

ذوق زدگی سعودی ها از توئیت انتخاباتی مقتدا صدر موج آفرید

گروه جهان الف،   3970225229 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

توئیت انتخاباتی مقتدا صدر درباره ترکیب دولت ائتلافی آینده عراق و ذوق زدگی السبهان سفیر سابق سعودی و نیز برخی شخصیت های منتسب به جریان سعودی از آن، موجی از بحث و گفتگو در فضای سیاسی عراق ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، اعلام مواضع سیاسی از طریق توئیتر که برخی رهبران جهان اخیرا در بیان مواضع خود در سطح بین المللی در پیش گرفته اند، مورد استفاده مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق نیز قرار گرفت و وی در یک توئیت سناریوی مطلوب خود برای تشکیل دولت آینده این کشور را ترسیم کرد.

با این توئیت، 'خمیس الخنجر' رییس جریان موسوم به پروژه عربی عراق که از چهره های نزدیک به حزب منحله بعث و متحد سعودی ها در عراق است و همچنین 'ثامر السبهان' سفیر سابق عربستان در عراق، نسبت به آن واکنش نشان داده و از آن استقبال کرده اند. آنچه در این توئیتر بازی جالب الخنجر و السبهان حائز اهمیت است این است که آنها همان توئیت صدر که به شیوه ای ادبی، ائتلاف های سیاسی مورد نظر خود را برای حضور در دولت آینده اعلام کرده است، الخنجر و السبهان نیز به همان شیوه مشابه، ائتلاف سیاسی موردنظر مقتدا صدر را حذف و اصلاح کرده و گزینه های مطلوب خود را مطرح کرده اند.

وجه مشترک هر سه توئیت که مورد توجه رسانه ها و برخی شخصیت های عراقی قرار گرفته، عدم ذکر 'ائتلاف دولت قانون' به رهبری نوری المالکی و 'الفتح' به رهبری هادی العامری در این ائتلاف سیاسی است. برخی کارشناسان عراقی عدم ذکر نام این دو گروه سیاسی شیعی نشانگر تلاش برای کنار گذاشته شدن این دو گروه از ترکیب دولت آینده تلقی کرده اند.

*** توئیت مقتدا صدر:
'ما به 'پیش می رویم' (سائرون) با تکیه بر 'حکمت' (الحکمه) و 'ملیت' عراقی خود (الوطنیه) و مطالباتمان مبتنی بر 'اراده' ملت است تا 'نسل جدید'ی (الجیل الجدید) بسازیم و شاهد 'تغییر' با رویکرد اصلاحات باشیم و در این رهگذر 'تصمیم' ما (القرار) باید صرفا عراقی باشد، برای این منظور باید 'پرچم ها'ی (بیارق) 'پیروزی' (النصر) را برداریم و 'بغداد' پایتخت، 'هویتمان' (هویتنا) باشد و 'جنبش مان' (حراکنا) 'دمکراتیک' و در راستای دولتی پدروارانه متشکل از 'کادرها'ی (کوادر) تکنوکرات و بدور از تحزب گرایی باشد.' اشاره مقتدا به اسامی فهرست های انتخابی سائرون (مقتدا صدر)، حکمت (عمار حکیم)، الوطنیه (ایاد علاوی)، اراده (حنان الفتلاوی)، نسل جدید (شاسوار عبدالواحد)، جنبش تغییر، القرار(اسامه النجیفی و خمیس خنجر)، بیارق(خالد العبیدی وزیر دفاع سابق)، النصر (حیدر العبادی)، تحالف بغداد (محمود المشهدانی) و هویتنا (جمال الکربولی) و الحراک (نامفهوم) و حزب دموکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) و الکوادر (هیثم الجبوری) است.

به اعتقاد کارشناسان، ذکر نام این گروه ها در این عبارت، به معنی ائتلافی سیاسی است که مقتدا صدر برای تشکیل دولت آینده پیش بینی کرده است. همان طور که ملاحظه می شود مقتدا صدر به نام فهرست انتخاباتی 'الفتح' به رهبری هادی العامری و 'دولت قانون' به رهبری نوری المالکی اشاره نکرده است.

***توئیت خمیس الخنجر
'پیش می رویم' (سائرون) به سوی اصلاحات با اتکال بر عقلانیت 'تصمیم گیری' (القرار) و 'حکمت' (الحکمه) و افق چشم هایشان به سمت اعتدال و اجرای قانون است تا 'ملیت' عراقی (الوطنیه) تحقق یافته و بتوانیم بواسطه 'دموکراسی' (دیمقراطی) آن را حفظ کنیم و پیروزی (النصر) حقیقی حفاظت از 'هویت' (هویتنا) عراقی است.'

الخنجر در این توئیتر ائتلاف مورد نظر سیاسی خود را منحصر به مقتدا صدر، اسامه النجیفی، ایاد علاوی، سید عمار حکیم، مسعود بارزانی، حیدر العبادی و جمال الکربولی کرده است. او عملا 14 گروه سیاسی که مقتدا صدر برای ائتلاف سیاسی تشکیل دولت آینده معرفی کرده است را به 7 گروه محدود کرده است.

در ائتلاف سیاسی مورد نظر الخنجر، جریان های نوظهور سیاسی در کردستان عراق مانند نسل جدید شاسوار عبدالواحد و جنبش تغییر و همچنین گروه کوادر و الکفائات هیثم الجبوری (رییس کمیسیون مالی پارلمان سابق) و یا جنبش اراده حنان الفتلاوی و حتی بیارق خالد العبیدی و گروه محمود المشهدانی حضور ندارند.

***توئیت ثامر السبهان سعودی
به درستی شما 'پیش می روید' (سائرون) با تکیه بر 'حکمت' و 'ملیت' (الوطنیه) و 'همبستگی' (تضامن) و 'تصمیم' (القرار) به 'تغییر' برای عراق گرفته اید و 'پرچم' های (بیارق) 'پیروزی' (النصر) را با استقلال و عربیت و حفظ 'هویت' (هویتا) آن به دست گرفته اید به شما تبریک می گویم. السبهان در این توئیت که 'نجاح محمد علی' کارشناس عراقی آن را دخالت آشکار عربستان سعودی در امور داخلی عراق دانسته، شکل ائتلاف سیاسی دلخواه سعودی ها را برای آینده عراق ترسیم کرده است. این ائتلاف متشکل از 9 گروه است که طی آن سعودی ها وجود جنبش تغییر کرد را پذیرفته اما در کمال تعجب گروه حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی را از آن حذف کرده اند.

اضافه کردن گروه التضامن به رهبری وضاح الصدید چهره منتسب به حزب منحل شده بعث و معروف به متحد بودن با عربستان سعودی به این فهرست در کنار دیگر گروه های عرب سنی مانند 'القرار'، 'بیارق'، 'هویتنا' و 'الوطنیه' به اعتقاد کارشناسان نشانگر ادامه تلاش های مداخله جویانه عربستان سعودی برای تغییر معادله سیاسی در عراق به هر صورت ممکن است.

***توئیت های مخالف
برخی از رسانه های عراقی از جمله سایت معتبر 'المسله' نسبت به این سیاست توئیت گرایی برای ترسیم آینده عراق واکنش نشان داده اند. المسله از بعثی های متحد سعودی و ریاض خواسته است که خیلی از توئیت مقتدا صدر، خرسند نباشند زیرا به اعتقاد المسله، هرگز مقتدا صدر در اردوگاه آنها قرار نخواهد گرفت و در نهایت همراه با منافع عمومی عراق است.

برهمین اساس المسله ائتلاف سیاسی آینده عراق را به همان شیوه نگارشی سه توئیتر قبلی به صورت زیر بیان کرده است: 'پیش روی' (سائرون) به سمت پیروزی (النصر) در زیر پرچم 'فتح' و با خط مشی نظام و 'قانون' و با اتکال به نتائج انتخابات در مسیر و با هدایت 'حکمت' با قدرت ادامه می یابد و خواهید دید که این نیروهای خیر در یک 'کنفرانس' (الموتمر) ملی گردهم می آیند تا دولت آینده را که خالی از فساد و سهم بندی است، تشکیل دهند.

طبق نظر المسله ائتلاف آینده سیاسی عراق، همان ائتلاف ملی سابق است که در آن همه گروه های بزرگ پیروز انتخابات از جمله مقتدا صدر، حیدر العبادی، هادی العامری، نوری المالکی، سید عمار حکیم و آراس حبیب (کنگره ملی عراق - یادگار احمد چلبی) در آن حضور دارند.

اما سایت خبری 'کندوز میدیا' در یک گزارش تحلیلی درباره آینده سیاسی عراق و شکل ائتلاف سیاسی که قرار است دولت را تشکیل بدهد نوشته است که همان ائتلاف ملی سابق دوباره برای شکل گیری دولت ایجاد می شود.

این سایت خبری خطاب به سعودی ها که نتیجه انتخابات را به نوعی پیروزی برای خود قلمداد کرده اند، نوشته است که سعودی ها نباید خوشحال باشند و به زودی درخواهند یافت که بازهم شکست خورده و محور مقاومت بار دیگر پیروز شده است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 2. مهرداد را یادتان هست؟ پولادی! دارد بر می‌گردد

 3. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 4. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 5. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 6. سیگنال اشتباه به بازار سکه

 7. یادداشت‌هایی که از سوختن نجات پیدا کردند!

 8. آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

 9. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 10. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

 11. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

 12. آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

 13. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 14. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 15. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

 16. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 17. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 18. 10 شایعه برتر نقل و انتقالات فوتبال اروپا

 19. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 20. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 21. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 22. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 23. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 24. مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

 25. راهی برای کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 7. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 12. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 13. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 14. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 15. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 18. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 19. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 20. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 21. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 22. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

 23. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 24. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 25. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 19. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های اخیر

 1. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 2. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 3. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 4. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 5. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 6. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

 7. انتقاد شدید سیاستمداران آمریکا از موضع گیری ترامپ در دیدار با پوتین

 8. نطق آتشین اوباما علیه اقتدارگرایی جدید

 9. آلبرایت: ترامپ موهبتی برای پوتین است

 10. نژادپرستانه‌ترین قانون در رژیم صهیونیستی تصویب شد/ «کشور یهود» اعراب را از فلسطین اشغالی حذف می‌کند

 11. روش‌های آمریکا برای شکنجه فرزندان مهاجران؛ آزار جنسی تا آب‌های غیربهداشتی

 12. ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می‌دانم

 13. وضعیت اضطراری در ترکیه منقضی شد

 14. روسیه: حضور ایران در سوریه قانونی است/فشار روی تهران جواب نمی‌دهد

 15. احتمال کودتا علیه ترامپ / خشن ترین حملات رسانه ای و نخبگانی بعد از دیدار با پوتین

 16. ترامپ: پوتین از سخت‌گیری من بر روسیه خوشحال نیست

 17. اتحادیه‌اروپا به تل آویو هشدار داد

 18. گاف ترامپ این بار درباره دیدار با ملکه انگلیس

 19. روسیه درباره احتمال تحرکات شیمیایی در سوریه هشدار داد

 20. تحرکات در آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی

 21. آرامکو ریاض در آتش می‌سوزد

پربحث‌های دیروز

 1. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 2. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 3. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 4. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 5. ضرر 10 میلیارد دلاری اروپا از کاهش صادرت نفت ایران

 6. هند در دوراهی انتخاب نفت ارزان ایران یا حرف‌شنوی از ترامپ

 7. امارات و عربستان جایگزین ایران در بازار نفت هند می‌شوند

 8. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 9. میدل ایست آی: بخواهید یا نخواهید، ایران «قوی‌ترین بازیگر» در عراق می‌ماند

 10. سفر نماینده ویژه پوتین برای مطلع‌کردن ایران از نتایج نشست «هلسینکی» به تهران

 11. ترامپ: پوتین از سخت‌گیری من بر روسیه خوشحال نیست

 12. اتحادیه‌اروپا به تل آویو هشدار داد

 13. گاف ترامپ این بار درباره دیدار با ملکه انگلیس

 14. روسیه درباره احتمال تحرکات شیمیایی در سوریه هشدار داد

 15. تحرکات در آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی

 16. آرامکو ریاض در آتش می‌سوزد

 17. ترامپ: منتقدانم به بیماری روانی دچارند

 18. درخواست سیاسی اشرف غنی از طالبان

 19. واکنش مسکو به اخراج دیپلمات‌های روسیه از یونان

 20. چین روی پسته آمریکا ۴۵ درصد تعرفه اعمال کرد

 21. برادر «علی عبدالله صالح» در شمال صنعاء ترور شد

 22. مقام فرانسوی از کارشکنی ضدبرجامی آمریکا خبر داد

 23. سفرای فرانسه، بلژیک و هلند با ظریف خداحافظی کردند

 24. گاردین: ترزا می قادر به اداره امور نیست

 25. جراحی تومور عجیب در گردن مرد هندی+تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 4. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 5. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 13. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 14. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 15. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 16. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 17. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 18. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 19. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 20. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 21. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 22. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. پژو از ایران رفت، فروش محصولاتش در خاورمیانه ۲۶ درصد کاهش یافت

 25. رهبر کره شمالی سیب‌زمینی را به دیدار با پامپئو ترجیح داد

آخرین عناوین