مگنت-ستاره یک مربع

استعفای ناگهانی واریورانتا؛ مقدمه فضاسازی تازه علیه ایران؟ 

گروه جهان الف،   3970224002 ۱ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

استعفای ناگهانی مسئول بخش بازرسی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یادآور عزل مدیر کل سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سال 2002 تحت فشار آمریکا است.

به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در خبری غیرمنتظره، اعلام کرد «ترو واریورانتا» مدیر بخش بازرسی و نظارت آژانس از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

در بیانیه آژانس به دلیل این استعفا اشاره‌ای نشد و سخنگوی این نهاد هم از بیان جزئیات درباره چرایی کناره‌گیری واریورانتا آن هم تنها سه روز پس از اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران و چند هفته بعد از رونمایی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از اسناد ادعایی درباره برنامه هسته‌ای ایران، خودداری کرد.

ناگهانی بودن این تصمیم واریورانتا و همزمانی آن با تلاش‌های ترامپ و نتانیاهو برای فشار به ایران، این گمانه‌ را ایجاد کرده که ممکن است وی به واسطه عواملی خارج از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحت فشار کسانی که به دنبال فضاسازی تازه علیه ایران هستند، مجبور به استعفا شده باشد؛ هرچند فعلا مدرک قابل استنادی برای اثبات یا رد این گمانه وجود ندارد.

با این وجود شاید بازخوانی گزارش چندی پیش شبکه «راشا تودی» درباره نحوه کنار گذاشتن اولین رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحت فشار «جان بولتون» از مقام‌های دولت وقت آمریکا و مشاور امنیت ملی کنونی ترامپ، مفید باشد. در جریان آن رای‌گیری که راه را برای اقدام نظامی علیه عراق باز کرد، ایران، روسیه، چین، برزیل، بلاروس، کوبا و مکزیک تنها کشورهایی بودند که به برکناری «خوزه بوستانی» رای منفی دادند.

متن گزارش راشاتودی در ادامه آمده است:

«خوزه بوستانی» اولین رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی که تلاش‌هایی در مسیر الحاق عراق و لیبی به این سازمان به کار بسته بود، ماجرای تهدید خود از سوی یکی از جنگ‌طلبان حوزه سیاست خارجی آمریکا یعنی «جان بولتون» را برای شبکه خبری راشاتودی تعریف کرده است؛ بوستانی گفته که بولتون پیش از آغاز جنگ عراق، وی را برای استعفا از ریاست این سازمان تحت فشار قرار داده بود.

بوستانی اولین مدیرکل این سازمان بین‌المللی بود؛ سازمانی که وظیفه نظارت بر تسلیحات شیمیایی را دارد. وی در گفت‌وگو با راشاتودی گفت که جان بولتون در دوره زمامداری «جورج دابلیو بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا چگونه مسیر شروع جنگ عراق را صاف و هموار کرد؛ بولتون این روزها مشاور امنیت ملی رئیس جمهور فعلی آمریکا است.

خوزه بوستانی برزیلی، از سال 1997 تا 2002 رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی بود و پس از عمل نکردن به خواسته آمریکایی‌ها، از سمتش عزل شد. در آن روزها، بوستانی تلاش داشت که عراق و لیبی را به عضویت در سازمان تحت نظر خود مجاب کند. این عضویت بدان معنا بود که دو کشور مزبور در صورت داشتن هرگونه سلاح شیمیایی، مجبور به از بین بردن آن می‌شدند.

بوستانی گفته بر اساس اطلاعات قابل اتکایی که به عنوان رئیس این سازمان بین‌المللی در اختیارش قرار گرفته بوده است «مشخص بود که در جنگ اول عراق (با ائتلاف غربی در سال 1990) همه چیز نابود شده بود و هیچ ذخیره‌ای برای عراق نمانده بود که بتوان این کشور را به داشتن تسلیحات شیمیایی متهم کرد.»

آنگونه که بوستانی گفته، در سال 2001 بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی «در یک عملیات موفق» تاسیسات عراق را بازرسی کردند و پس از آن بود که این مقام ارشد سازمان، مذاکره‌ای غیررسمی در خصوص الحاق با عراق و لیبی داشت که «پیشرفتی غیرمنتظره» بود.

اما تلاش‌های دیپلماتیک و ایجاد صلح به مذاق واشنگتن خوش نمی‌آید زیرا «آنها از پیش نقشه اقدام (نظامی) علیه عراق را آماده کرده بودند.» مدت زمان کوتاهی پس از این تلاش خوزه بوستانی، دولت بوش فشار برای برکناری وی را در دستور کار خود قرار می‌دهد و این برای بوستانی «داستانی غم‌بار» است.

مدیرکل اسبق سازمان منع تسلیحات شیمیایی خاطرات آن روزها را بازگو کرد و گفت: «جان بولتون با من تماس گرفت؛ اولین باری بود که با وی تماس تلفنی داشتم. او به من گفت که دستوری برایم دارد و سپس گفت که باید از سازمان استعفا بدهم. از وی دلیل این درخواست را پرسیدم و او گفت که مدل مدیریتی من مورد پسند واشنگتن نیست.»

خوزه بوستانی با سرسختی، استعفا نمی‌دهد ولی چند هفته بعد، مجدداً جان بولتون را در مقر سازمان منع تسلیحات شیمیایی در لاهه ملاقات می‌کند. بوستانی می‌گوید :«او به دفتر من آمد و گفت تو باید استعفا بدهی و من برای این کار، فقط 24 ساعت به تو فرصت می‌دهم. این خواسته ماست. تو باید (سازمان را) ترک کنی و از سازمان استعفا بدهی آقای مدیرکل!»

بوستانی به بولتون می‌گوید که «بدهکار آمریکا نیستم» و به این مسئله اشاره می‌کند که تصدی پست مدیرکلی سازمان، نتیجه رای همه اعضای آن است. بولتون لحنی بدخواهانه می‌گیرد و در پاسخ می‌گوید: «اوکی. پس این کارت تلافی خواهد شد. آماده رویارویی با تبعات کارت باش. ما می‌دانیم بچه‌هایت کجا هستند.»

دو تن از فرزندان بوستانی در آن روزها در نیویورک و دخترش در لندن اقامت داشته است. خوزه بوستانی در پاسخ می‌گوید: «خانواده من از آنچه در جریان است خبر دارند و برای تبعات آن آماده‌اند.» بولتون که از شنیدن این سخنان شوکه شده بوده، دفتر بوستانی را ترک می‌کند.

نهایتاً در تاریخ 21 آوریل 2002، نشستی فوق‌العاده در مقر سازمان در لاهه برگزار می‌شود و بوستانی با 48 رای موافق در برابر 7 رای مخالف، از سمت خود برکنار می‌شود؛ نمایندگان 43 کشور هم رای ممتنع می‌دهند. بعدها گفته شد که آرای ممتنع متعلق به کشورهای در حال توسعه بوده است.

خوزه بوستانی پس از تعریف این ماجرا، در مقام نتیجه‌گیری می‌گوید: «او (جان بولتون) مردی نیست که بتوانید با وی مذاکره کنید. تجربه به من می‌گوید که آقای بولتون ظرفیت عمل به عنوان مشاور امنیت ملی هیچ یک از دولت‌های آمریکا را ندارد.»

بولتون در دولت جرج دابلیو بوش به عنوان معاون کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه و نماینده آمریکا در سازمان ملل مشغول به کار بوده است؛ بوستانی در خصوص علت برخی سوگیری‌های وی می‌گوید: «او غرض‌ورزی می‌کند؛ او چندین بیانیه نگران‌کننده در خصوص کره شمالی، ایران و سوریه داشته است.»

بوتانی می‌گوید غرض‌ورزی‌های بولتون در خصوص ایران، مسئله‌ای بسیار مهم است «چون می‌تواند به عراقی جدید با تبعات بسیار جدی‌تر و تاثیر بر کل خاورمیانه بدل شود. به اعتقاد من، به وجود آمدن داعش و دیگر گروه‌های متعصب اسلام‌گرا، یکی از نتایج حمله به عراق بود.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷نوسان ترامپ بین چکش روس ها و سندان ایرانی ها... پیروزی تاریخی محور مقاومت نزدیک است
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روایت آسوشیتدپرس از نظر مردم ایران درباره تحریم‌های آمریکا
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷انگلیس: آمریکا را به گفت‌وگو با شریکانش درباره برجام دعوت می‌کنیم
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷لاریجانی: رفتار ترامپ بی‌پاسخ نخواهد ماند
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روزشمار پسابرجام؛ نودمین روز  
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روسیه: برجام را حفظ می‌کنیم و همکاری جامعه بین‌الملل با ایران را توسعه می‌دهیم
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷سازمان ملل اقدام ضدایرانی ترامپ را استفاده از زور خواند
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم‌های ایران را امضاء کرد/ ادعاهای بی اساس و تکراری ترامپ علیه ایران
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف: کلمه به کلمه برجام مذاکره شده و ترامپ با یک امضا می گوید همه چیز باطل است/ وظیفه دولت است که وضعیت مردم را بهبود بخشد
۱۴ اَمرداد ۱۳۹۷بازگشت اولین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از فردا

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۳۸۹۲۰۷:۲۱:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۲۴
جدا باید تاریخ را در نظر گرفت، ترامپ اهل بیزینس است و میخواهد شغل در آمریکا ایجاد کند و چه نعمتی برای این دیوانه بالاتر از جنگ،
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. زندگی مدفون شده + تصاویر

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 5. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 6. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 7. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 8. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 9. میدان گازی «رام» آزمونی برای سنجش میزان حمایت اروپا از برجام

 10. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 11. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 12. افزایش نسبی دمای هوا در استان‌های شمالی/ وزش باد شدید در زابل

 13. مواد خوراکی مفید برای مقابله با زخم معده

 14. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 15. ژن‌های خوب واقعی کدامند  

 16. سیگنال رئیس‌کل به بازار سکه

 17. تب بازار ارز فروکش کرد

 18. وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

 19. ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید

 20. ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد

 21. مهران مدیری در برج میلاد کنسرت برگزار می‌کند

 22. برنامه لیگ برتر فوتبال/ تقابل پارس جنوبی و استقلال به یاد پَشه و خنده‌!

 23. در رونمایی آلبوم همایون شجریان چه گذشت؟

 24. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 25. چرا خانواده‌ها به برخی مدارس دولتی اقبال ندارند؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 24. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 25. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

پربحث‌های اخیر

 1. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 2. ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک را کشت+ عکس

 3. مدیر اسبق سیا: ترامپ از قدرت سوءاستفاده می کند

 4. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 5. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 6. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 7. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 8. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 9. گزارش ادعایی المانیتور درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی

 10. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 11. روسیه: شرکت‌های اروپایی آماده مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران نیستند

 12. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 13. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 14. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 15. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 16. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 17. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 18. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 19. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 20. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 21. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

پربحث‌های دیروز

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 4. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 5. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 6. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 7. واکنش آمریکا به بیانات رهبری درباره پیشنهاد ترامپ

 8. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 9. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 10. واکنش آمریکا به مواضع العبادی درباره تحریم ایران

 11. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 12. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 13. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 14. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 15. پیش‌بینی افزایش گرمای جهان در ۴ سال آینده

 16. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 17. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 18. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 19. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 20. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 21. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 22. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 23. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 24. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 25. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

پربحث‌های هفته

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 9. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 10. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 11. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 12. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 13. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 14. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 15. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 16. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 17. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 18. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 19. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 20. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 21. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 22. خوش رقصی العبادی برای ترامپ

 23. ادعای مقام آمریکایی: ایران در رزمایش اخیر خود موشک کوتاه‌برد ضد کشتی آزمایش کرد

 24. سناتور آمریکایی: ما یک اتوبوس مدرسه را در یمن بمباران کردیم

 25. فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه: رزمایش دریایی ایران، پیامی به واشنگتن بود

آخرین عناوین