سپینو-مگنت

نعشِ برجام و دکتر ظریفی که فاتحه می خواند

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970223031 ۱۷ نظر، ۱۹ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نعشِ برجام و دکتر ظریفی که فاتحه می خواند

آیه ای در قرآن وجود دارد که هر کسی را رهینِ کرده های خود می داند. "کُلُّ نَفْسٍ بِما کَسَبَتْ رَهِینَهٌ"(المدّثر/38). معنایِ سر راستِ آیه این است که کسی را در گورِ کس دیگر نمی خوابانند، و ذهنیات و کرده های ترامپ را به حسابِ مَنویات و سیاست هایِ دکتر ظریف نمی نویسند.

ظریف، هاله بین و رمّال نیست که تله کینِسیس ( فنّ جابجایی اشیاء از راه دور و از طریق تله پاتی) بلد باشد و نورون های مغز ترامپ را از این سوی کُره جابه جا کند! مثلاً به ظریف چه مربوط که پارانوئیدی مثل ترامپ یک شبه تصمیم می گیرد از یونسکو بیرون برود؟! ضمن آن که بیرون رفتن ترامپ از یونسکو نه به معنی بیرون رفتن دائمِ آمریکا از آن سازمان است ( چرا که احتمال دارد دو سالِ دیگر فرد دیگری خط خطی هایش را روی کاغذ معاهدات بنشاند و آمریکا را به دامانِ یونسکو برگرداند )، و نه یونسکو از به رسمیت شناختنِ فلسطین دست کشیده و مثلاً چُغازنبیلِ ما را به سودِ اسرائیل به حراج گذاشته ! حالِ ما و ترامپ و برجام هم همین است.

عزیزانی در داخلِ کشور چهارشنبه سوری راه انداخته اند و در فردایِ سه شنبه ای که ترامپ از برجام پا پس کشیده، روی آتش به پرشِ ارتفاع مشغولند. به نظرم این چهارشنبه سوریِ "بهاری" با تمایلاتِ "مارکسیستی" این عدّه ربط دارد که اقتصاد را زیربنا می دانست و همه چیز را با متر و مکیالِ ارز می سنجید.

دلواپس گرامی و آتش افروز محترم !

اگر ظریف و روحانی نبودند که جنابعالی و کلّ ملّت شریف ایران در ذیل بند هفتم منشور سازمان ملل جا خوش کرده بودید و در انتظارِ ساعت صفرِ حمله جهانی لحظه شماری می کردید. برجام اگرچه اسرائیل را از بلند پروازی هایِ جاهلانه اش منصرف نکرده، امّا دستکم اروپا و آسیا و آمریکای لاتین و اقیانوسیه را از پشت توپ و تانک و مسلسلشان به کناری کشانده. کیهان که این روزها در دلش قند آب می شود ، برود امثالِ [...] را عَلَم کند که به همراه [...] رجزِ جنگ می خواندند، بی آن که ملزومات آن را که همپیمان و شریک اقتصادی ست به داخلِ کشور راه داده باشند. شریکِ اقتصادی و مدیرِ بازاریابی به کشور ما حمله نمی کند. حمله زمانی ست که منافعِ ما و جهان در دو سمتِ دیوارِ بلندِ بی اعتمادی قرار گیرد. این را حتّی من که فیلسوف و دین پژوهم می دانم، چه رسد به نخبه هایِ علومِ سیاسیِ جهان که مبادلاتِ اقتصادی را بزرگترین مانع جنگ و تحریم و نزاع و نِقار به شمار می آرند.

الغرض، خروجِ ترامپ از برجام پایانِ دنیا نیست. یکسالِ دیگر رقابت هایِ ریاست جمهوری آمریکا آغاز می شود، و اگر ما عاقل باشیم از فرصتِ لابی گریِ رسانه ای به سود خود بهره می جوئیم. نه آن که میدان را چنان خالی کنیم که ریاست جمهوری دو سر ماجرا (اینجا و آنجا) به دست کسانی بیفتد که شب و روز استند آپ کمدیِ نتانیاهویی راه می اندازند، یا بدلِ داعشی ها را سوار اسب می کنند و در شویی تبلیغاتی به پردیسِ کوروش می فرستند تا مگر شمشیرِ دامِکلوسِ جنگ هماره بر فرازِ سرمان آویزان باشد! که تنها در این صورت است که ظریف به جایِ سرودِ فتح فاتحه می خواند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۲۲۸۳۰۹:۱۸:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲۳
برادر ارجمند ادبیات شما هم خیلی فرقی با بقیه نمیکنه .این کشور دچار همین نوع از نگاههاست که همدیگرو متهم میکنیم الان به نظر شما دلواپسها خوشحال هستن ؟ از چی خوشحالن از اینکه کشور دچار مشکلات تحریمی اقتصادی بشه؟ البته شعار کاسب تحریم سر خواهید داد بدون اینکه بگویید چه کسانی بیشتر منتفع شدن / صرافیها مال چه کسانی بود؟ . نه برادر من اگر حرف کسی اثبات شد معناش خوشحالی نیست . اقای ظریف هم رمال نیست اما میشد اندکی هم به نگرانی افراد دلسوز گوش داد و و با انواع و اقسام برچسب از رده خارجشون نکرد . اینها نتیجه شعارهای کلی هست که دادید و تفکیک نکردید بین کسانی که همیشه و همجا در همه دولتها منتفع هستند با افراد سالم و بدنه اصولگرایی و خیلی راحت تیتر زدید امضای کری تضمین است
ناشناس۳۴۲۲۸۵۰۹:۲۱:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۲۳
اصلاح طلبان عاشق غرب ، توجه داشته باشید که در غرب معمولا اینطور مواقع ، باید عذرخواهی کرد!!
ناشناس۳۴۲۶۱۹۱۲:۳۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲۳
دور از جون . عذرخواهی ؟ نگو
ناشناس۳۴۲۲۹۵۰۹:۳۰:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۳
مردم را از جنگ نترسونید؟ الان اگر شما نشستی و برای خبرگزاریت مقاله می‌نویسی مال اینه که یه عده جوونمرد از زندگیشان گذشتن فرسنگ‌ها اون طرف دارن میجنگن تا کشور در امنیت باشه ، اونوقت شما میگی برجام سایه جنگ را برداشت!!!
عباس۳۴۲۳۳۳۰۹:۵۸:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۲۳
جناب میرزایی اگر سواد انگلیسی دارید یکبار متن وحاشیه 100صفحهای برجام را بخوانیذ حتما نظرتان تغییر مک کند جناب ظریف در مجلس فرق کلمه رفع تحریم و تعلیق را نمیدانست
حميد۳۴۲۳۴۱۱۰:۰۲:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۳
مقاله بسیار خوب و قابل توجه ایی است ولی متاسفانه عنوان آن به هیچ وجه با متن سازگاری ندارد و بیننده را به خواندن آن ترغیب نمی نماید.لطفا اگر امکانش هست اصلاح نمایید. متشکرم
ناشناس۳۴۲۳۵۲۱۰:۰۵:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲۳
شما که خوشحال باید باشید برجام تمام!! حالا بفرمائید از نعمات بی برجامی بهره مند شوید!!!!!
م گ۳۴۲۳۷۲۱۰:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۳
احسنت خیلی عالی بود مختصر و مفید حرف دل ما بود.بار ها با خود میگفتم گناه ظریف و روحانی چیست طرف مقابل نا اهله.
ناشناس۳۴۲۳۸۲۱۰:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۲۳
چه ساده لوحانه
حجت۳۴۲۳۸۳۱۰:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۲۳
ظریف هاله بین و رمال نیست اما دیپلمات که بود.او نمی بایست هنگام امضای برجام تضمین از 6 کشور می گرفت؟ این متنی است که برای خودت می نویسی که مثلا" به کیهان حمله کنی؟ دیدی که پیش بینی های کیهان همه شان درست از آب در آمد .واقعا" متن آبکی نوشتید از شما بعید بود.ببینم چاپ هم می کنی یا ...
حمید۳۴۲۴۰۶۱۰:۴۲:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۳
"اگر ظریف و روحانی نبودند که جنابعالی و کلّ ملّت شریف ایران در ذیل بند هفتم منشور سازمان ملل جا خوش کرده بودید و در انتظارِ ساعت صفرِ حمله جهانی لحظه شماری می کردید" اصل مطلب همینه
ناشناس۳۴۲۴۱۴۱۰:۴۷:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۳
افسوس که با دیوانه ای روبرو هستیم که هر چه بگوید عمل می کند یا مذاکره یا اتفاقی دیگر
ناشناس۳۴۲۴۳۳۱۱:۰۳:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲۳
هر حرفی میزنید به خودی‌های زحمتکش توهین نکنید. باشه ... دوره بعدی ریاست جمهوری مال شما ولی بیخودی توهین نکنید. تازگی ها شما هم مثل کیهان بد دهن شدین.
ناشناس۳۴۲۴۳۴۱۱:۰۳:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۲۳
به جای اینهمه ژست طلبکاری بهتره عذرخواهی کنید. واقعا عذرخواهی اینقدر سخته؟؟؟؟ 5 سال است که کل مملکت را فرستادین روی هوا حالا طلبکار هم هستید؟؟؟؟؟ شما که ادعای فلسفه دارید چرا مغلطه میفرمایید؟ ؟؟؟ مطالبتان سراسر. ..... بود.
محمود۳۴۲۵۱۰۱۱:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۲۳
به نظرم الان باید در فکر ساعت صفر حمله جهانی باشیم جناب مقاله نویس غرب نقشه های بزرگ به کمک عوامل داخلی برای به زانو در آوردن این ملت می کشد و متاسفانه یک عده غرب زده می خواهند چهره غرب را بزک کنند آمریکای کد خدا تبدیل شد به موجود مزاحم . این یعنی چه؟ چطور شد که خروج ترامپ از برجام پایان دنیا نیست یک زمانی آب خوردن مردم هم به برجام ربط داشت
ناشناس۳۴۲۶۲۳۱۲:۴۲:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۲۳
مقاله بی معنا و سخیفیه . قرار نیست سیاستمدار ، رمال باشه . اما قطعا و لزوما باید عاقل و صاحب درک و فهم و شعور باشه . چیز به این سادگی رو متوجه میشی ؟
رضا۳۴۲۶۹۷۱۳:۱۴:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۲۳
دولتی که تمام تخم مرغهایش را در سبد برجام گذاشت و با دادن آب نبات چوبی و قول های بی سر و ته سر کارآفرینا و صاحبان سرمایه (چه فکری چه مالی) رو گرم کرد وقتی پیاده نظامی مثل حضرت عالی داره خیلی نیازی به تشکر کردن نداره. من با وجودی که هرگز به روحانی رای نداده ام ولی روحانی رو طبق قانون اساسی رئیس جمهور کشورم می دونم و ازش حمایت می کنم، شما بی خود بادمجون دور قاب نچین که توی سفره خبری نیست! رئیس جمهور محترممون هم باید، باید و باید بیاد و رسماً از مردم عذرخواهی کنه چون این ایام و اتفاقات سالها گوشزد میشد ولی همیشه منتقدین دلسوز رو با برچسب های مختلف از رده خارج میکردن... فیلم صحبتهای مدیرمسئول شرق هنوز هم توی اینترنت هست که گفت برجام نیاز به بزک کردن داشت... الحق که روی سنگ پا را سفید کردی خبرنگار وابسته...:)
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 2. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 3. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 4. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 5. کنایه رشید پور به حسام الدین آشنا / کاش عضو شورای نظارت بر بانک مرکزی بودین! +فیلم  

 6. ابتکار: حضور با لباس سنتی برای کارمندان ممنوعیتی ندارد

 7. توضیح بطحایی درباره حجاب برخی دختران در المپیاد

 8. انصارالله به رئیس‌جمهور چین پیام فرستاد

 9. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 10. پیکر آیت‌الله مرتضی تهرانی در حرم مطهر رضوی تشییع شد

 11. معرفی برترین‌های المپیاد جهانی زیست‌شناسی/ کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز توسط تیم ایران

 12. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 13. معاون دادستان کل کشور: ۲۹ میلیون کاربر ایرانی در ۷ پیام رسان داخلی فعالیت دارند

 14. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 15. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 16. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

 17. ترابزون قرارداد 3 مدافع را تمدید نکرد/جا برای حسینی باز شد

 18. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی گرین کارت آمریکا دارد/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 19. غلظت ریزگردها در شوش به 15 برابر حد مجاز رسید

 20. تأکید حزب‌الله عراق بر پاسخ به هر حمله‌ احتمالی رژیم صهیونیستی

 21. رصد مشکلات اقتصادی درستادمقابله باتحریم

 22. باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین/ شهبازی: بنزین اضافی هم داریم

 23. توافق رستورانی مجید حسینی با ترابزون اسپور در استانبول!

 24. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 25. تشرف بیش از ۷۰۰ هزار زیارت اولی به حرم مطهر رضوی

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 9. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 10. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 11. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 12. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 13. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 14. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 15. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 16. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 17. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 18. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. صنعت برق کشور و چند نکته

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 13. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 14. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 15. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 16. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 17. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 18. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 19. انحصار، آفت بازار وکالت

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 23. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 24. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 25. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

آخرین عناوین