مگنت-ستاره یک مربع

ایرباس لغو قرارداد فروش هواپیما به ایران را پذیرفت/ احتمال تحویل حداکثر ۲ هواپیمای دیگر

گروه اقتصادی الف،   3970222014 ۳۱ نظر، ۴ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گفته منابع آگاه، خروج آمریکا از برجام به معنای لغو ۳۸ میلیارد دلار قراردادهای فروش هواپیما بین تهران و شرکت های غربی است و شرکت ایرباس را نسبت به رقیب آمریکایی اش بوئینگ در معرض ریسک های بزرگتری قرار می دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز،دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این هفته اعلام کرد، از توافق هسته ای خارج می شود و مقامات دولت وی نیز گفته اند که مجوزهای صادراتی صادر شده برای فروش هواپیما به ایران را لغو خواهند کرد.

تهران 200 هواپیمای مسافربری به مبلغ 38.3 میلیارد دلار برای شرکت ایران ایر سفارش داده که شامل 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 فروند هواپیمای بوئینگ و 20 فروند هواپیمای ای تی آر است.

شرکت ایرباس که ماه گذشته به دلیل کاهش تقاضای بین المللی ناگزیر شد بخشی از برنامه های تولیدی خود را کاهش دهد، نیاز بیشتری به سفارشات ایران جهت خرید جت های پهن پیکر دارد. ایران 53 فروند هواپیمای پهن پیکر از ایرباس و 30 فروند از بوئینگ سفارش داده که هنوز ساخته نشده اند.

3 منبع صنعتی گفتند، از دست رفتن این قراردادها ضربه بیشتری به خط تولید جدیدترین هواپیمای پهن پیکر ایرباس، یعنی ای 330 نئو خواهد زد که در فاصله چند ماه مانده به ارائه آن با تقاضای ضعیفی مواجه است. ایران ایر پس از شرکت ایر آسیا دومین مشتری بزرگ این هواپیماست.

اما در مقابل، دنیس مویلنبورگ، مدیر شرکت بوئینگ ماه گذشته این سیگنال را ارسال کرد که شرکت وی پس از تلاش های گسترده برای بهبود سطح فروش هواپیماهای پهن پیکر خود، دیگر مثل گذشته به سفارشات ایران وابسته نیست.

ایرباس و بوئینگ گفته اند تصمیم آمریکا را مورد بررسی قرار خواهند داد، اما از اظهارنظر در مورد ریسک هایی که با آن مواجه اند خودداری کرده اند. جف کنیتل، رئیس به آمریکای شرکت ایرباس گفته: «ما کار درست را انجام خواهیم داد.»

هیچ یک از این دو شرکت به آن اندازه نگران بر هم خوردن قرارداد فروش مجموعا حدودا 100 فروند هواپیمای باریک پیکر به ایران نخواهد بود، زیرا تقاضا برای خرید این نوع جت ها بالاست و این شرکت ها مشکلی برای تخصیص خط تولید های خود به دیگر خریداران نخواهند داشت.

منابع اروپایی گفتند، ایرباس از دست دادن توافق تاریخی خود با ایران که آماده سازی آن ماه ها به طول انجامید را پذیرفته است.

لغو قراردادهای فروش هواپیما به ایران همچنین به فهرست سفارشات سال 2018 شرکت ایرباس بیش از شرکت بوئینگ لطمه خواهد زد.

لغو سفارشات ایران، که ایرباس برای عقب نماندن از رقابت با بوئینگ آنها را در فهرست سفارشات خود به ثبت رسانده، موجب حذف 86 سفارش قطعی از فهرست سفارشات شرکت ایرباس در سال جاری خواهد شد.

ریچارد ابولافیا، تحلیلگر گروه تیل گفت: «ایرباس خیلی مشتاقانه سفارشات ایران را در فهرست سفارشات خود گنجاند، اما بوئینگ محافظه کار تر بود. از این رو ایرباس اندکی بیشتر لطمه خواهد دید.»

با این وجود، خط تولید هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ هم عاری از ریسک نیست.

ابولافیا گفت: «با توجه به امیدواری هایی که دو در مورد درآمد فروش هواپیماهای پهن پیکر داشتند، هیچ کدامشان در حال حاضر احساس خوبی از به هم خوردن این قراردادها ندارند.»

شرایط برای شرکت کوچک اما پرسود ای تی آر اندکی متفاوت است. تحلیلگران می گویند، این شرکت تاکنون 8 فروند هواپیما به ایران تحویل داده و از نظر تعداد تحویل هواپیما بهتر از دو رقیب بزرگتر خود عمل کرده است. به نظر می رسد که این شرکت همچنان قصد دارد در اواخر امسال بقیه سفارشات ایران را نیز تحویل دهد و خواهد توانست قبل از اتمام مهلت 90 روزه در ماه اوت یک یا دو فروند هواپیمای دیگر را نیز به تهران تحویل دهد. اما این شرکت احتمالا با تصمیمات صنعتی دشواری در مورد بقیه هواپیماهای سفارش داده شده توسط ایران مواجه خواهد بود. 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷نوسان ترامپ بین چکش روس ها و سندان ایرانی ها... پیروزی تاریخی محور مقاومت نزدیک است
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روایت آسوشیتدپرس از نظر مردم ایران درباره تحریم‌های آمریکا
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷انگلیس: آمریکا را به گفت‌وگو با شریکانش درباره برجام دعوت می‌کنیم
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷لاریجانی: رفتار ترامپ بی‌پاسخ نخواهد ماند
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روزشمار پسابرجام؛ نودمین روز  
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷روسیه: برجام را حفظ می‌کنیم و همکاری جامعه بین‌الملل با ایران را توسعه می‌دهیم
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷سازمان ملل اقدام ضدایرانی ترامپ را استفاده از زور خواند
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم‌های ایران را امضاء کرد/ ادعاهای بی اساس و تکراری ترامپ علیه ایران
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف: کلمه به کلمه برجام مذاکره شده و ترامپ با یک امضا می گوید همه چیز باطل است/ وظیفه دولت است که وضعیت مردم را بهبود بخشد
۱۴ اَمرداد ۱۳۹۷بازگشت اولین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از فردا
۱۲ اَمرداد ۱۳۹۷سیاست آمریکا با اعلام پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران، شکل غیر منتظره ای به خود گرفته است
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷نگاهی به سیاست‌های ترامپ در قبال ایران و پیشنهاد مذاکره/ موضوع گفتگو چیست؟!

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

احمد۳۴۰۵۳۷۰۸:۰۵:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
این تازه اول کار است. سمبه ترامپ پر زور است کاری از دست دولتهای اروپائی بر نمی اید
ناشناس۳۴۰۷۴۴۱۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
معلومه . اما مساله اینجاست که علیرغم اینکه همه میدونن برجام از اولش یک جوک بود و بیشتر عهدنامه بردگی ایران حساب میشد ، چرا هنوز اقای روحانی تلاش داره دودستی به جنازه برجام بچسبه ؟ سنگین ترین تعهد برجامی ما تحویل پولوتونیوم به خارج و بتن کردن راکتورها بود که فورا انجام شد و ساده ترین تعهد برجامی اونها تحویل هواپیما بود که انجام نشد !
ناشناس۳۴۱۲۶۱۱۳:۳۰:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اگر یک خورده پول نکهداشتیم و پیش پرداخت ده در صدی پرداخت کردیم امروز ایران بیست هواپیما تحویل گرفته بود ولی چکار کنیم ...
ناشناس۳۴۱۹۴۳۲۰:۱۹:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
کره شمالی که خیلی جلوتر بود چی شد الان حرف زدن آسان است ...
ناشناس۳۴۱۵۳۲۱۵:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
در قرارداد ها پیشبینی لغو برجام شده بود؟
زارع۳۴۱۷۴۴۱۷:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بهتره باهاش حرف زد و پرسید چ میخاد و چی حاضره بده به هر حال او کاسب مکارس
محمود۳۴۰۵۳۸۰۸:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
حفظ برجام با سایر اعضا یعنی چه ؟؟؟ وقتی هیچ هواپیمایی حتی ایر باس و ای تی آر هم بدون رضایت آمریکا امکان ورود به کشور را نداشته باشد یعنی برجام بر باد فنا رفته و ما خودمان را گول می زنیم . شک نکنید اروپا و روسیه و چین در صورت لزوم به گواهی تاریخ پشت ایران را خالی خواهند کرد و پاسخگو هم نخواهند بود .متاسفانه باید بپذیریم که قانون ارباب رعیتی بر جهان حاکم است .
ناشناس۳۴۱۹۵۹۲۰:۳۲:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
متاسفانه باید بپذیریم که عده ای در داخل کشور نمی خوان واقعیت رو قبول کنن و هزینه اش رو باید ما مردم بدیم. امید بستن به مسئولین بی فایده است. الان..
ناشناس۳۴۰۵۵۲۰۸:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
با این گرانی بلیت هواپیما، افزایش عوارض خروج از کشور و نرخ نجومی ارز تقاضا برای مسافرت هوایی به شدت کاهش خواهد یافت. از این بابت همین تعداد هواپیمای حال حاضر کفایت می کند.
ناشناس۳۴۰۹۰۲۱۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ایمنی پرواز و ....مسایل مهمی نیستن پس واسه شما
ناشناس۳۴۱۵۷۸۱۶:۰۸:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بله درست می فرمایید سطح زندگی در ایران بتدریج پایین آمده و همچنان ...
ناشناس۳۴۰۶۰۱۰۸:۵۴:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
متاسفانه تمام اخطارهای "دلواپس"ها درست از آب دراومد!
ناشناس۳۴۰۹۵۵۱۱:۴۲:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
دلواپس ها پیشتر معترض بودند که چرا هواپیما خریده اید و می گفتند مگر چند در صد مردم با هواپیما مسافرت میکنند و از این نوع حرف ها. حالا معترض اند که چرا هواپیما ها را نمی دهند. این جماعت همیشه معترض اند
ناشناس۳۴۰۶۰۲۰۸:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
روزی رو بیاد بیارید که وزرا ما برای اومدن یه هواپیما همگی رفتن فرود گاه آمریکا همونجا فهمید چه جوری باید بزنه تو سر ملت لعنت بر حقارت
علی۳۴۰۶۱۰۰۹:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ایرباس بخوره توی سرش! کی جواب مردمو میده! از بیت المال میلیارد میلیارد خرج جلسات و رفت و آمد و نیروی انسانی شده! الان کلش روی هوا هست. جناب تدبیر، همچین روزیو نمیدیده؟! با این همه ادعا!
ناشناس۳۴۰۶۵۹۰۹:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اول گزارش میگید این نوع هواپیماها با اقبال مواجه نشده. وسط گزارش میگید مشکلی نداره چون مشتری زیاد داره؟!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۳۴۰۹۴۴۱۱:۴۰:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
قضیه رو نفهمیدی داداش. دوباره بخون. دقت کن تا متوجه بشی. دو مقوله جدا از همه. یکی هواپیماهای غول پیکر و دیگری باریک اندام.
ناشناس۳۴۱۰۶۳۱۲:۱۸:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بین هواپیمای پهن پیکر و غیر اون، تمیز قائل شد.
ناشناس۳۴۰۷۰۱۰۹:۵۸:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۲
خوب نظر اتحادیه اروپا هم با این حرکت مشخص شد. باید منتظر باشیم آقای روحانی چند روز دیگه اعلام کنن ۳ عضو مزاحم دیگه هم شرش از برجام کم شده، ولی ما همچنان در برجام هستیم.
ناشناس۳۴۰۷۳۰۱۰:۱۳:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
سوال از دوستانی که الان دولت رو می کوبند این هست که سال 92راهکار اونها چی بود .ما دوران جلیلی رو هم از یاد نبردیم .الان راهکار ما چی هست؟غنی سازی رو ادامه بدیم واز تاسیسات هسته ای خودمون کامل استفاده کنیم اون وقت جواب انزوای کشوررو کی میده؟وقتی تو منطقه با عربستان درگیر بیخود میشیم وقتی می خواهیم تو سوریه کنار مرز اسراییل حضور نظامی داشته باشیم باید به مردم بگیم که ماباید تاوان کارهامون رو هم بدیم .البته دوستان ممکنه از عزت وسربلندی واستقلال صحبت کنند که با این نرخ دلار وبیکاری ورکود اقتصادی وامار بالای فحشا وفساد خنده دار هست.خودیها تو ناز ونعمت ومردم هرروز در تنگنای بیشتر.ژن خوب برای آقازادگان وبیکاری برای فرزندان مردم.این دوگانگی جواب نخواهد داد .
ناشناس۳۴۰۸۹۹۱۱:۲۴:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
عالی
ناشناس۳۴۱۱۲۰۱۲:۳۴:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
خب شما هم پیشنهادت رو بده. جلوی عربستان تا کمر خم بشیم. اسرائیل دانشمندان و سربازانوم رو بزنه ماهم تشکر کنیم. انرژی هسته ای هم نخواهیم. موشک واسه چیمونه میریم تیله بازی. به جای مرگ بر آمریکا هم میگیم مرگ بر ایرانی.دیگه ....
ناشناس۳۴۱۶۸۸۱۷:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ببخشید کی درگیر شده ما یا عربستان؟ کی داعش را بوجود آورده؟ آیا باید در خانه منتظر سربریدنمان باشیم؟
سید۳۴۰۷۳۶۱۰:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
عکس یادگاری یادشان نرود
ناشناس۳۴۱۰۹۶۱۲:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
تنها راه نجات ملت ایران قطع رابطه با کل جهان و مردم ایران فقط و فقط روی امکانات موجود در داخل کشور حساب کنند سرزمین ایران سرزمین ..دلیران
فري۳۴۱۱۶۳۱۲:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
همه از برجام رفتند ولی ما هستیم
ناشناس۳۴۱۱۷۲۱۲:۵۲:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
آقایانی که می فرمدند نخرید خودمان میسازیم بسازند و ما هم از ایشان تقدیر می کنیم
ناشناس۳۴۱۵۰۸۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
برجام که اثری نداشت و دستاوردی نداشت دوستان چرا نگران شدن؟ یه توافق بی اثری رو زده زیرش چرا ناراحتی؟ بعد تحریمها که کاغذ پاره بود چه اهمیتی داره؟
ناشناس۳۴۱۹۲۳۱۹:۵۶:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بنظرم ایران ایر و مقامات مربوطه بیشتر از ایرباس و بویینگ خوشحال شدن. چون پولی برای خرید نیست و حالا می تونن بهانه بیارن که تحریم ها نذاشت بخریم. وگرنه نزدیک سه سال وقت داشتن و تو سه سال دست کم 50 هواپیما می شه خرید. تنها دو ایرباس تحویل شد. اگر هم مشکل ترامپ وجود نداشت بعید بود بیشتر از سالی یه هواپیما بتونن بخرن.
ناشناس۳۴۱۹۴۰۲۰:۱۷:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اگه قراره ۵ قدرت جهان از عهده آمریکا برنیاند پس در این کارزار ما با آمریکا چه خیر جز ضرر و زیان نصیب ما میشود همه به فکر خود هستند الا ما ..
ناشناس۳۴۱۹۵۵۲۰:۳۰:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
سرکوفت نزنید چرا به روحانی رای دادیم.مگه .. که اشتباه کرده باشیم.ازسر ناچاری بود
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 5. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 6. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 7. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 10. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 13. نوبخت خبر داد: برنامه پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

 14. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 15. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 16. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 17. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 18. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 19. وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد

 20. گلستان ، بهشت گردشگری ایران  

 21. عذرخواهی یک رهبر به چه معناست  

 22. شکست شیرها در برابر لشکر کفتارها   

 23. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 24. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 25. ریزش معدن طلا در ورزقان

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 4. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 5. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 6. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 7. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 8. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 9. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 10. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 11. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 12. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 13. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 14. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 15. اَخم شدید روحانی به لاریجانی!  

 16. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 17. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 18. این همه بی‌تدبیری

 19. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 20. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 21. وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم

 22. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 23. راغفر: تخصیص ۲۰ میلیارد دلار در یک هفته بی سابقه است

 24. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 25. ناطق‌نوری سوار چه خودرویی می‌شود؟   

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 3. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 4. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 5. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 6. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 7. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 8. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 9. این همه بی‌تدبیری

 10. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 11. راغفر: تخصیص ۲۰ میلیارد دلار در یک هفته بی سابقه است

 12. پاداش برای هر کس که محتکران را معرفی کند

 13. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 14. بازار خودرو در انتظار تصمیم رئیس‌جمهوری

 15. واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه جولای تقریباً نصف شد

 16. قیمت برخی خودروهای داخلی 2 میلیون تومان افزایش یافت

 17. مردم تخلف در عرضه بلیت هواپیما را اطلاع دهند

 18. ۳ پیشنهاد اقتصادی عسگراولادی به دولت برای عبور از مشکلات اقتصادی

 19. آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر: به اسم خصوصی‌سازی منابع عمومی را در اختیار نزدیکان و بستگان خود قرار دادند/با چندرغاز برخی مسئولان را براحتی می‌خرند

 21. اتفاق عجیب در پمپ‌بنزین‌ها؛ خرید کارت‌ سوخت!

 22. ماهیگیری بانک‌ها از آب گل آلود!

 23. احتمال واردات خودروهای خارجی قوت گرفت

 24. کشف ۵۰ هزار دستگاه لوازم خانگی احتکار شده

 25. از بازار سکه چه خبر؟

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 3. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 4. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 5. صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول

 6. بسته جدیدی ارزی دولت و ضعف‌های آن

 7. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 8. نقد توکلی نسبت به بسته ارزی دولت/ به نظر می رسد دولت از دلار هشت هزار تومانی بدش نیامده است  

 9. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 10. ۱۴ پیشنهاد «نعمت‌زاده» برای درمان ارزی کشور

 11. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 12. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 13. پورابراهیمی: از آقای ربیعی به دادگاه شکایت خواهیم کرد/ پرونده کاملا مبسوطی از تخلفات او تهیه شده؛ به اطلاع مردم می‌رسانیم

 14. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 15. دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟

 16. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 17. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 18. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 19. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 20. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 21. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 22. این همه بی‌تدبیری

 23. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 24. فرشاد مومنی: رانت‌جویی را برای بقای خود متوقف کنید/ انتقاد از سخنان«بسیار غم انگیز» رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی

 25. نهاوندیان: فرمانده اقتصادی دولت رئیس‌جمهور است/ هر وقت تغییر نیاز باشد، تصمیم می‌گیرند

آخرین عناوین