سپینو-مگنت

مختصری در وصف بی مبالغه برجام

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970218029 ۱۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
مختصری در وصف بی مبالغه برجام

- اگر چه بند های ۳۶ و ۳۷ برجام این امکان را فراهم ساخته که عضو شاکی از ایران (اکنون ایالات متحده آمریکا) هر کاری که پسندید را با طی تشریفاتی انجام دهد (و نقض برجام هم نشود) اما با توجه به دستاوردهای ترامپ از «تهدید وجود برجام» بسیار بعید به نظر می رسد که آمریکا بیرون بکشد. تهدید برجام ابزاری است که ترامپ به خوبی متوجه کارامدی آن شده و فارغ از هر محاسبه دیگری انتظار دست کشیدن امریکا از امکان استفاده از این ابزار واقع بینانه نیست. ترامپ می تواند در روزهای آینده هر چیزی بگوید اما به هر حال آینده برجام وابسته به موضع ایران در کمیسیون حل اختلاف خواهد بود.

- مقصد آرمانی ترامپ هل دادن ایران به خروج از برجام است. خروج ایران از برجام زمینه ساز تقویت اتحاد ناتو و انباشت قوا در شرق اروپا و خاورمیانه خواهد شد، اجماع نیرومندی با شعار «ضد سلاح کشتار جمعی» برای تقابل همزمان با ایران، کره شمالی و سوریه شکل خواهد گرفت و روسیه و چین متاثر از صف آرایی قوای ناتو محتاط تر خواهند شد. ترامپ زیرکانه از رهگذر تهدید وجود برجام، توانش منحصر بفرد آمریکا برای رهبری غرب را به اروپاییان تذکر داده و این اقدام نیز همچون مواضع یک سال اخیر او احیای آمریکای قدرتمند را دنبال می کند.

- اکنون نزد افکار عمومی هم دیگر غیر قابل انکار شده است که امریکا توان حقوقی برای کنار گذاشتن توافق هسته ای و بازگرداندن قطعنامه های پیشین را دارد اما به التماس اروپاییان دست نگه داشته است! حتی محمد جواد ظریف بر خلاف اظهارات "فارسی" برجامیان، طی پیامی ویدئویی جهت گفتگو با مخاطب غیر ایرانی به زبان "انگلیسی" گفت که «برجام معاهده نیست و نیاز به تصویب و امضا نداشت»، وزیر خارجه به تبلیغات پیشین پشت کرد و خوانش رسمی امریکا و ایران از این «توافق سیاسی» میان دولت ها را به زبان آورد. شورای نگهبان ایران مهرماه ۹۴ در اوج پایکوبی حامیان برجام اعلام کرده بود که طرح مجلس برای اجازه به دولت به معنی تصویب برجام نیست بلکه برجام سند حقوقی محسوب نمی شود، دولتمردان آمریکا نیز علی رغم اظهارات مکرر برجامیان که ادعا داشتند برجام اعتبار معاهده دارد و قابل دستکاری نیست، بارها یاداوری کردند که برجام تصویب و امضا نشده و از نظر آمریکا نیز تنها یک توافق سیاسی است.

- تن دادن به بازرسی و نظارت جلوه عینی اقدامات شفاف ساز است. اساسا مذاکرات به هدف رسیدن به چگونگی مهار برنامه هسته ای بوسیله بازرسان انجام می گیرد. به گفته مقامات آژانس بین المللی انرژی هسته ای سخت ترین نظام بازرسی تاریخ بر ایران تحمیل شده که حتی فرای مقررات پروتکل الحاقی می رود. این در حالی است که رییس هیات دولت ایران طی توافق سیاسی خود قول دسترسی به مراکزی را سپرده که خارج از حوزه اختیار رییس جمهور است. نامه شروط رهبری نیز خط قرمز اماکن نظامی را یاداوری کرده است تا دولت برجام طی ابتکار محرمانه خود محصور در چارچوب اختیارات قانونی باشد.

- ارتباط برنامه موشکی با پرونده هسته ای در پرونده عراق، لیبی و کره شمالی تعیین کننده بود. در پرونده ایران نیز چنین است و علی رغم هر انکاری در پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ (توافق هسته ای) بر آن تاکید شده است. مجادله بر اصطلاح «از ایران خواسته شده» قاطع چانه زنی ها نیست چون این اصطلاح «خواسته شدن» در انشا چند بند دیگر که ایران توقع بهره آن را دارد نیز به کار رفته و تعامل می طلبد. از سویی اظهاراتی مثل آنچه آقای روحانی طی انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ۹۶ برای حمله به رقیب انتخاباتی اش علنی کرد، تاییدی بر رابطه تداوم برجام با توان موشکی است. حسن روحانی در مناظره تلویزیونی ناگهان به بیرون از بحث مراجعه کرد و این جمله را آورد که «شهر زیرزمینی (موشکی) را نشان دادند که برجام را به هم بزنند!»

- رابطه برجام با اوضاع منطقه حتی پیش از نهایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک برقرار بود. آقای ظریف نیز خود در واپسین پیام تصویری انگلیسی زبان از هتل محل مذاکرات (باز هم خطاب به غرب) از خطر مشترک اتفاقات منطقه گفت که «ما» (یعنی ایران و مخاطبان جهانی) را تهدید می کند و پرداختن متحدانه به آنها را نیازمند نهایی شدن نتیجه مذاکرات دانست. آقای روحانی هم ۲۳ تیرماه ۹۴ طی سخنان رادیو و تلویزیونی به مناسبت اعلام پایان مذاکرات وین چند جمله خطاب به کشورهای منطقه گفت که برجام «آغازی نو» در روابط منطقه ای است: «دستاورد واقعی آن است که فضای نویی امروز در منطقه ایجاد شده برای اینکه همکاری‌ها در منطقه گسترش پیدا کند.»

- از فروردین ۹۵ باراک اوباما «روح توافق» را به میان انداخت. یک ماه بعد در اردیبهشت ۹۵ هم وزیرخارجه ایران طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل اعتراض به عدم اعتنای امریکا به تعهدات برجامی اش را آغاز کرد. روسیه که مدعی است بازرسی ها را رهبری می کند و موگرینی نیز تاکنون با گلایه های ایران همدلی نکرده بلکه چند ماه پیش حتی ادعای «افشای راز» داشت که گویا ایران جمله ای در مقدمه برجام با اصرار گنجانده تا قول تغییر رفتار حکومت ایران مطابق طبع دیگران از آن برداشت شود! شاید همان که ترجمه اش در تریبون های فارسی با عنوان برجام های ۲ و ۳ به گوش رسید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۳۷۵۵۰۸:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۱۸
قابل تصور نیست که امریکا برجام را به هم بزند و به نظرم هیچوقت نمیخواست اینکار را بکند در انتخابات هم گفت اصلاحش میکنم این سر و صدا برای همراه کردن اروپا بود و موفق شد اگر امریکا تصمیم بر هم زدن هم داشت صبر میکرد تا تحلیل انتخابات لبنان را ببیند پس همان مسیر قبلی را خواهد رفت و قصد کار بزرگ و تغییر ندارد چرا وقتی با یک توییت بازار ایران را به هم میریزد از برجام دست بردارد
ناشناس۳۳۳۷۶۷۰۹:۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۲/۱۸
عجب برجامی شده که نه راه پس گذاشته نه راه پیش گذاشته یه دسته گل تاریخی به اب دادیم حالا هم هیچ کس به عقلش نمیرسه راه فرارش کجاست
امان از دستهای خیانتکار۳۳۴۲۶۷۱۲:۴۷:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۱۸
درسته متاسفانه
در مورد برجام منصف باشيم۳۳۴۳۲۳۱۳:۱۴:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۱۸
برای آنکه به روش منصفانه (نه براساس سوگیری شدید نویسنده محترم مطلب و نه براساس دلخوریهایی که از دولت داریم) بتوانیم در مورد برجام قضاوت کنیم باید دو کفه ترازوی سود و زیان را دقیق مشخص کنیم. یعنی بگوییم در برجام چه چیزی به دست آوردیم و چه چیزی از دست دادیم. و آنچه که از دست دادیم (بتن ریزی در راکتور اراک و کاهش سانترفیوژها و اورانیوم غنی شده) محسوساً چه تاثیری در شرایط کشور (زندگی مردم) داشت و آنچه به دست آوردیم (شکسته شدن اجماع جهانی علیه ایران، عدم صدور هیچ قطعنامه ای علیه ایران در طول شش سال گذشته، توقف روند سقوط شدید ارزش پول ملی به مدت حدود پنج سال، حضور سرمایه گذاران خارجی در پروژه های نفت، گاز، معادن، فولاد سازی و ... ، انزوای سیاسی دیپلماسی آمریکا و تقبیح جهانی رفتار وی در قبال ایران حتی توسط دوستان آمریکا، تقویت نفوذ ایران در اوپک و اخذ مجوز معافیت از قانون فریزینگ و ...) نیز چه تاثیری در شرایط کشور داشت. پس قدم اول، تهیه این لیست است. قدم دوم اینکه در نظر بگیریم در چه شرایطی تصمیم به نرمش قهرمانانه گرفتیم (تورم نقطه به نقطه خرداد 92 بیش از 45 درصد، رشد اقتصادی منفی 6 درصد، سقوط ارزش پول ملی و ...) قدم سوم نظر سران نظام نسبت به آنچه مضرات برجام می دانیم را هم در نظر بگیریم، مثلاً در مورد سیمان ریختن در راکتور 40 مگاواتی اراک (برق مصرفی کشور 70.000 مگاوات است) مقام معظم رهبری رسماً اعلام موافقت کردند (با قید این شرط که نوسازی راکتور تضمین شود که همین گونه هم شد و این مهم در حال انجام است) و لذا عرض بنده این است که قضاوت منصفانه همیشه ساده نیست اما بسیار ارزشمند است.
ناشناس۳۳۴۸۱۶۱۷:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۱۸
هموطن هدف وسیله را توجیه نمی کند واقع بین باش
ناشناس۳۳۳۷۶۸۰۹:۱۰:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۱۸
واقعیت اینه که در کنار برجامی که مکتوب و منتشر شده، توافقاتی ضمنی یا روشن در خصوص سایر موارد و از سوی طرفین انجام شده که ازآن به عنوان روح برجام یاد میشود و خلف وعده در این توافقات از سوی هر دو طرف رخ داده. اما اینکه اولین خلف وعده از توافقات ضمنی را کدام طرف انجام داده مشخص نیست. به هرحال به نظر من سود ما از برجام بیش از منافع طرف مقابل بوده. چرا که ما عملا" به 150 میلیارد دلار پولمون دست رسی پیدا کردیم، اما غربیها منافع اقتصادی یا مادی قابل توجهی نداشته اند.
ناشناس۳۳۳۸۱۷۰۹:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۲/۱۸
اما با توجه به دستاوردهای ترامپ از «تهدید وجود برجام» بسیار بعید به نظر می رسد که آمریکا بیرون بکشد. "که آمریکا بیرون بکشد."
ناشناس۳۳۴۸۲۲۱۷:۳۱:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۱۸
چشمها را باید شست...
ناشناس۳۳۳۸۳۰۰۹:۳۷:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۱۸
یک وصفی از حالت ایرانیان بدون برجام و با تحریم های گسترده اقتصادی هم افاضه کنید لطفا با تشکر
ناشناس۳۳۴۳۵۱۱۳:۲۲:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۱۸
وصف حالت ایران بدون برجام با تحریمهای گسترده همین وصف حالت فعلی ایران با برجام وبا تحریمهای گسترده است.در حال حاضر با برجام چه تحریمی واقعا برداشته شده که شما نگران حالت ایران بدون برجامی؟
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 4. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 5. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 6. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 9. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 10. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 11. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 12. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 13. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 14. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 15. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 16. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 17. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 18. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 19. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 20. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 21. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 22. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 23. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 24. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 25. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 9. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 10. صنعت برق کشور و چند نکته

 11. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 12. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 18. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 19. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 20. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 21. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 25. انحصار، آفت بازار وکالت

آخرین عناوین