علاج چاقی دولت چیست؟

محمدکاظم انبارلویی،   3970215022 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
علاج چاقی دولت چیست؟

رئیس جمهور در جشنواره ملی قدردانی از کارگران گفت: «دولت از  بس فربه و چاق شده، نمی تواند راه برود.» وی همچنین گفته است: «باید برای دولت، عصا و ویلچر بگیریم!»

راستی چرا دولت روز به روز فربه ‌تر می شود؟ چرا  نتوانسته ‌ایم یک اقتصاد «مردم محور و «مردم بنیاد» را طراحی و عملیاتی کنیم؟ ضرورت «مردمی سازی اقتصاد» در قانون اساسی جمهوری اسلامی، در سیاست ‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و نیز رهنمودهای امام امت بنیانگذار جمهوری اسلامی موج می زند.

قوانین موجود در مورد اجرای سیاست‌ های کلی اصل 44  قانون اساسی، قوانین مربوط به حمایت از تولید ملی، قانون بهبود فضای کسب و کار  به ویژه شورای گفتگو که خود یک پارلمان بخش خصوصی است، سیاست‌ های کلی اقتصاد مقاومتی همگی زیرساخت ‌های یک اقتصاد مردم محور را توصیه و تحکیم می‌ بخشد، اما چرا به آن عمل نمی‌کنیم؟! چرا راه را اشتباه آمده ایم به گونه ‌ای که امروز رئیس ‌جمهور بگوید؛ «دولت از بس فربه و چاق شده نمی توانیم راه برویم»!

امروز 20 دانشگاه بزرگ در تهران و مراکز استان ‌ها فعال هستند که در هر دانشگاه یک دانشکده اقتصاد داریم. معادل همین، دانشکده مدیریت و دانشکده حسابداری داریم. پس چرا «اقتصاد»، «مدیریت» و «حساب و کتاب» کشور چنین است؟ چه رابطه ‌ای بین دانشگاه و دولت از این سه منظر وجود دارد؟

هزاران اقتصاددان در این دانشگاه ‌ها تربیت شده ‌اند که برخی از آنها در سمت استادی دارند انجام وظیفه می‌کنند. ده ‌ها هزار دانشجوی اقتصاد، مدیریت و حسابداری داریم. چرا کارآمدی دولت در حوزه اقتصاد، مدیریت و حساب و کتاب، زیر سوال نهادهای نظارتی خود دولت و نیز مجلس و قوه قضائیه است؟

چرا مالیه عمومی کشور، بی ‌حساب و کتاب است؟ خزانه ‌دار کل کشور می‌گوید؛ درآمد حاصل از فروش نفت در سال 96 بالغ بر 4/90 هزار میلیارد تومان می شود. در اظهارات رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان برنامه‌‌ریزی و مدیریت و وزیر نفت، 2 تا 3 برابر این مبلغ اعلام می‌شود. این اختلاف فاحش حساب و کتاب ناشی از چیست؟

بازرس قانونی شرکت ملی نفت در باره این حساب و کتاب چه می گوید؟ حسابرسان مستقل در دیوان محاسبات که چشم و گوش ملت در مجلس شورای اسلامی هستند چه می گویند؟ سازمان بازرسی کل کشور از باب حسن انجام وظایف دستگاه ‌های مربوط باید نظری بدهد، چه دیدگاهی دارد؟ در جهانی که در اقتصادهای پیشرفته یک سنت هم حساب و کتاب دارد، در کشورهای پیشرفته‌ای که هر کاری می شود کرد الا اینکه از فرار یک سنت مالیات نمی توان جان سالم به در برد! چگونه است برخی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دولت مالیات نمی دهند و سود سهام خود را به خزانه واریز نمی‌کنند، هر روز فربه ‌تر می شوند و رئیس جمهور پس از 5 سال تصدی دولت از این بیماری شکوه می کند؟ رئیس دولت که خود رئیس مجمع عمومی بسیاری از همین بنگاه ‌های اقتصادی بزرگ است، چرا حق دولت و ملت را که همان سود و مالیات این شرکت‌ هاست،مطالبه نمی  کند؟

واقعاً علاج چاقی و فربهی دولت و فقر و لاغری ملت در چیست؟ آیا دانشگاه ‌های کشور، پژوهشکده‌ های بزرگ اقتصادی و اقتصاددانان و مدیران تربیت شده در 20 دانشگاه کشور و حسابداران رسمی و مستقل، نسخه ‌ای برای علاج این چاقی ندارند؟

آیا نمی شود در 20 دانشکده بزرگ اقتصادی کشور برای مردمی‌ سازی اقتصاد، کادرسازی کنیم؟ آیا دولت نمی تواند با تمهید زیرساخت‌ هایی برای مردمی ‌سازی اقتصاد کشور نهادسازی کند؟ اصل 126 قانون اساسی می گوید: «رئیس جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیم به عهده دارد.» با این اختیار وسیعی که قانون اساسی به رئیس جمهور در امور اقتصادی کشور داده، چطور مسئولیت چاقی و فربهی دولت را خود نمی خواهد بپذیرد؟

نظامات اقتصادی ما در قانون اساسی روشن است. نقشه راه در تعیین سیاست ‌های کلی توسط مقام معظم رهبری معلوم است. چرا به این نظامات عمل نمی شود و آن نقشه راه طی نمی گردد؟ دولت مجری این نظامات و مسئول اجرای آن نقشه است. اما دیوان محاسبات هر سال در تفریغ بودجه می‌گوید؛ دولت حتی به
بودجه ‌ای که خود تسلیم مجلس کرده عمل نمی کند!

امروز دولت با حقوق ‌های نجومی و کاهش ارزش پول ملی خاطر مردم را آزرده است. مفهوم این مردم ‌آزاری به شکل بدی در چاقی دولت ظهور یافته است.
مردم خوب به یاد دارند که رئیس جمهور در نقد دولت گذشته در ایام انتخابات گفت: «مگر اقتصاد دستوری هم در دنیای امروز معنا و مفهوم دارد؟ مگر می توان در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد؛ باید قیمت ارز به 700 تومان تقلیل پیدا کند، بعد از چند ماه دلار به چند برابر قیمت افزایش یابد، مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت است، مشکل خودشیفتگی است و مشکل عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور است!»

امروز رئیس دولت در همان چاله ای افتاده است که رئیس دولت قبلی افتاده بود! اگر داوری و حکم رئیس جمهور فعلی را در مورد این پدیده بپذیریم، چرا مشورت نمی کنند؟ چرا از ظرفیت 20 دانشگاه برای اداره علمی اقتصاد کشور استفاده نمی کنند؟

راه چیست؟ چاره کدام است؟ راه آن است که مردم هوشیار باشند. نظام ما یک نظام مردم‌ سالار است. رئیس‌ جمهور، نمایندگان ملت و مسئولین کشور را مردم، خود انتخاب می کنند. بصیرت حکم می‌کند؛ امانت اداره کشور به کسانی سپرده شود که التزام عملی به قانون اساسی و اجرای قوانین کشور داشته باشند. مردم باید مسئولیت حسن و قبح انتخاب خود را بپذیرند و در هر دوره بلوغ سیاسی خود را در انتخاب احسن و  اصلح نشان دهند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۸۸۶۶۰۹:۲۵:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۱۵
من دانشجوی دکتری مدیریت هستم، متاسفانه با افرادی همکلاس هستیم که راه را بر عکس آمده اند، این افراد شاغل هستند، سپس برای تحصیل آمد اند، یعنی اول اداره کرده اند، سپس دانش مربوط به آن رشته را فراگرفته اند، آن هم چه یادگرفتنی، با هزار آشنابازی و سهیمه و ...، آنوقت انتظار داریم مملکت گل و بلبل شود، مطمئنا سایر رشته ها هم شبیه همین وضعیت هستند
مشعود۳۲۹۳۶۹۱۲:۵۸:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۱۵
علاج چاقی دولت رو در چاقی گردانندگان اون جستجو کنید!
ناشناس۳۲۹۷۹۴۱۷:۰۳:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۱۵
ببخشید در کجای دنیا گفته شده که یک فرد شاغل حق ادامه تحصیل نداره؟ من معلمم و می خوام دکترا بخونم. چه ایرادی داره؟ خیلی از اساتید خودم قبلا معلم بودن و حالا استاد دانشگاهن و تجربه هم ثابت کرده کسایی که اول معلم بودن بعد استاد شدن استادهای بهتر و محبوب تری می شن چون آستانه تحملشون در مدارس بالا رفته مثل اساتید دیگه دائم با دانشجوها سر مسائل کوچک درگیری پیدا نمی کنن. گلایه من از اینه که چرا خیلی از دانشگاه های سراسری همین که می شنون فرد شاغله اون رو از مصاحبه دکترا رد می کنن؟ من دوره فوق لیسانس هم نصف کلاس هام با برنامه دانشگاه تداخل کرد و نتونستم سر کلاس حاضر بشم با این حال شاگرد اول دانشگاه سراسری شدم. چرا برخی اساتید فکر می کنن حتما باید دانشجو سر کلاس حاضر بشه؟ اصلا کسی که دکترا می خونه باید بتونه مستقل درس بخونه و شایستگی داشته که تونسته از آزمون ورودی قبول بشه. و اما گلایه دومم اینکه چرا در اموزش و پرورش با معلمینی که قصد ادامه تحصیل دارن هیچ گونه همکاری نمی شه ولی برای ادامه تحصیل ازشون تعهد گرفته می شه؟! به من پیشنهاد بورسیه خارج از کشور هم شد ولی چون این کار مستلزم استعفا از شغل رسمی و رفتن به خارج بود قبول نکردم. پس چرا مسئولین حکومتی می تونن خیلی راحت مامور به تحصیل بگیرن برن خارج دکترا بخونن بعد برگردن اینجا به کارشون ادامه بدن؟ معلم های چه فرقی با مسئولین حکوومتی و بقیه دارن که از این مزایا بی بهره ان؟ و گلایه شسوم. چرا در اموزش و پرورش مدرک تحصیلی معلمین هیچ تاثیری روی میزان دریافتی اونها و اینکه کجا تدریس می کنن نداره؟ چرا باید کسی با مدرک فوق لیسانس یا دکتری به صرف داشتن سابقه کمتر تو روستاهای دورافتاده تدریس کنه و کسی با مدرک فوق دیپلم وسط شهر؟ آیا این عقلانیه؟
سلام دوستان۳۲۸۸۷۴۰۹:۳۱:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۵
نگذارید کشور دست نااهلان بیفتد. امام خمینی
محمد۳۲۹۱۲۷۱۱:۲۱:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۱۵
افتاده برادر، باید تلاش کنیم از دست نااهلان خارجش کنیم
ناشناس۳۲۹۳۹۴۱۳:۱۶:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۱۵
شما فکر میکنید نااهلان شاخ و دم دارند ؟ یا چهره ای مثل زامبی و دراکولا دارند؟!!!!! نه عزیزم ؛ این ماییم که چهره مان زیر بار گرانی و بیکاری و گرفتاری و بلاتکلیفی و عائله مندی و تظلّم و تحقیر از بین رفته و حال عادی خارج شده. این نااهلان هر روز فربه تر و خوشگل تر از دیروزند. در استخرهای شاهانه و کاخهای مُحیِِّرُالعُقول و مسافرتهای رویایی به سر میبرند و از ملت جدا شده اند. وای بحالشون.
ناشناس۳۲۸۹۹۳۱۰:۲۷:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۱۵
استخدامهای ده سال اخیر را از هر لحاظ توسط یه عده آدم منصف و بی طرف و بی جناح بررسی بشه و شغل های موازی حذف بشه میزان بهره وری افراد با توجه به ساعات کاری و حجم کار و حقوق دریافتی بررسی بشه افراد با تحصیلات نا مرتبط یا بی تحصیلات و افرادی که پس از اخذ پست مبادرت به تحصیل یا جفت و جور کردن مدرک تحصیای منطبق و مرتبط کرده اند شناسایی بشن آقا زاده ها و ژن و فک و فامیل و دوست و آشناهاشون که در اداره و وزارت خانه برای خوددشون باند تشکیل دادن شناسایی بشن خلاصه خیلی راه و روش هست ولی .....
رضا۳۲۹۱۵۲۱۱:۳۳:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۱۵
حذف تمام ادارات سازمان ها و شرکت های نا کارامد بر پایه یک استراتژی مشخص و منتظر به خدمت کردن کارکنان مازاد که ضرر این ادارات و کارکنان مازاد چند برابر حقوقی است که دریافت می کنند پس اگر به ایشان حقوق بیکاری بدهیم بازهم مملکت جلوست چون جلوی ترافیک ساختمان های مازاد برق و اب مصرفی و حتی رشوه و بروکراسی گرفته می شود.در مرحله بعد باید شرکت های تعطیل شده را خصوصی سازی حتی به قیمت مجانی واگزار کردن انها به اهلش نمود تا با تکنولوژی موج چهارم و فرهنگ سازمان جدید احیا شوند
حمید۳۲۹۲۱۴۱۱:۵۳:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۱۵
با سلام دولت متاسفانه به بازنشته رحم نمیکند چرا باید اداره دارائی 50 در صد حقوق و بانکها باید 60 درصد به شاغلین اضافه کند انوقت بازنشته های همین دو سازمان فقط 10 درصد این و نمونه های دیگر چون حقوق معلمین نشان میدهد دولت چاق چاق است بازنشت هها دیگر به سازمان دوره شاغلی خود نمیروند چون انقدر حقوقها فرق کرده که ما حالا 1/5 حقوق شاغلین را دریافت نمیکنیم و اقای نوبخت هم با شعار حمایت از بازنشته که فقط حرف میزند حرف حرف خدایا ایا اینها هیچ وقت نباید بازنشته شوند
امیر حامد۳۲۹۲۴۸۱۲:۰۲:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۱۵
چاقی و لاغری دولت اهمیتی ندارد. آنچه که مهم و حتما لازم است "باز نگری و تجدید سازمان دولت بر اساس اهداف و وظایف" و نه براساس "افراد". پس از آن مشخص میشود دولت چاق است یا لاغر. اگر چاق تشخیص داده شد، افراد مازاد با آموزش های "حرفه های مورد نیاز بازار کار" در طول حداکثر یک سال و با هزینه دولت، از خدمت دولت مرخص شوند. در حال حاضر بازار کار "اشباع" از دارندگان مدارک دانشگاهی، و "خالی" از افراد کاردان (آچار به دست) میباشد.
محمد۳۲۹۳۵۷۱۲:۵۳:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۱۵
ما تو یک دور باطل افتاده ایم آزمون استخدام که در واقع نسخه دیگری از کنکور هست ملاک استخدام افراد را تست زنی و حفظ کردن طوطی وار قرار می دهد نه کاردانی و کاربلدی خب معلومه تا وقتی این سیکل معیوب ادامه داشته باشه و بخش خصوصی هم ضعیف باشه همه دنبال مفت خوری با حقوق دولتی خواهند رفت بدون اینکه هیچ ارزش افزوده ای برای جامعه داشته باشند فقط مفت خوری و مفت خوری و مفت خوری و.....
رضا۳۲۹۴۲۱۱۳:۲۷:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۱۵
هر دولتی سر کار اومد شروع کرد به جذب و استخدام برای محبوبیت و داشتن پایگاه اجتماعی قوی تر. حالا خدا وکیلی آقای توکلی خود شما نه در عمل که روی کاغذ و نظری راه حلی داری؟ یارانه 40،50 هزار تومانی منطقه یکی ها رو نمیشه قطع کرد چطور ممکنه رییس جمهوری به کارمندان اکثرا تنبل ادارات تعدیل بده!
محمد مهدی۳۲۹۴۲۳۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۱۵
لزومی نداره ترامپ با تهدیدها و تحریمهاش مملکت را زمین بزنه آقایون داخلی خیلی راحت تر و سریعتر اینکارو میکنند . کسی هم کک اش نمی گزه
محمد ایرانی۳۲۹۴۳۰۱۳:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۱۵
حتما آقای روحانی انتظار دارند دولتی از خارج بیاید و دولت ما را لاغر کند!!!!!!!
098۳۲۹۴۸۸۱۴:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۱۵
مشکل اصلی فساد است اگر حل شود بقیه حل خواهند شد یا تاثیر اشان کم رنگ خواهد شد سوئ مدیریت کشور باعث چاقی است باید ان حل شود چرا از مدیران شایسته و سالم استفاده نمیشود این دلیل چاقی و مشکلات دیگر است شاه کلید این است نه کلید رو حانی ان یک کلید تبلیغاتی بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۳۲۹۶۵۲۱۵:۳۹:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۱۵
اگه برای سرگرم کردن مردم شعار نمی دین دم دست ترین کار بیرون کردن بازنشسته ها از ادارت و سازمانهاست وگرنه دروغ میگین
ناشناس۳۲۹۹۰۸۱۸:۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۱۵
مطالبی که دردانشکده های اقتصاد به دانشجویان اموزش داده میشود منشاء غربی دارد ولی درهیچ کدام از کشور های غربی غیر از امریکا دولتها اجازه رشدروزانه فاصله طبقاتی را نمی دهند تا جامعه دروضعیت انفجاری قرار گیرد ولی دولت ما به بهانه لاغر شدن این کار را میکند منافع همه ما ایجاب میکند که جلو لاغر شدن دولت را از طریق این روش مورد عمل گرفته شود تنها خطری که جامعه مارا تهدید واقعی میکند تعمیق روزانه شکاف طبقاتی درکشور است
ناشناس۳۳۰۰۳۹۱۹:۴۴:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۵
لاغر شدن ملت
باغبان سالخورده۳۳۰۰۴۶۱۹:۴۸:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۱۵
باید باغبانی بیاید و این تنه تنومند دولت را از روی دانایی و وجدان و کارشناسی هرس کند. انوقت شکوفایی و بهره وری انرا خواهیم دید.
خسرو سلجوقی۳۳۰۰۵۸۲۰:۰۲:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۱۵
ماده 3- تغییر رویکرد بهره‌وری: 3-1- عناصر بهره‌وری از سه بخش ورودی (Input) و فرایند (Process) و خروجی (Output) با افزایش دو بخش پیامد (Outcome) و آثار و تبعات (Impact) به پنج بخش اصلاح شود و در همین راستا کلیه دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (5) قانون محاسبات عمومی کشور و دارندگان ردیف و عنوان در قانون بودجه سنواتی موظف هستند خدمات، وظایف و عملکرد خود را در قالب این پنج بخش بالاخص دو بخش پیامد (Outcome) و آثار و تبعات (Impact) و با تعیین شاخص و میزان آن ظرف مدت شش ماه بازنگری کنند.
مصلح۳۳۰۱۴۳۲۱:۴۹:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۱۵
علاقه کارکنان و مدیران دولت به حفظ وضع موجود باعث شده دولت هر روز بزرگتر شود. راه حل این است که اولا انحصارت شرکت های دولتی را حذف کنیم ثانیا میزان فروش نفت را کم کرده و بودجه باد آورده نفت را از دست دولت خارج کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 2. کرونا و برخوردهای جناحی

 3. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 4. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 5. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 6. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

 7. ۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان

 8. بازگشت مردم ووهان به زندگی عادی بدون کرونا!

 9. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

 10. روزی که بچه‌های تهران، چلسی را در امجدیه به زانو درآوردند

 11. دختری که ذهن مادرش را می خواند

 12. تصویر و جمله‌ای معنادار در اینستاگرام سایت رهبر انقلاب

 13. سیروس مقدم: درباره «پایتخت» زود قضاوت نکنید

 14. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

 15. آمار کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر رسید/۱۲۳۹۱ نفر بهبود یافته اند

 16. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

 17. ترسیم خلاقانه پرتره سردار شهید سپهبد سلیمانی در برنامه «عصر جدید»

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 10. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 11. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 12. کرونا و برخوردهای جناحی

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 17. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 2. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 3. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 4. کرونا و برخوردهای جناحی

 5. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 6. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 9. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 10. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

 11. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 12. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 13. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 14. کرونا و اشک کباب! ...

 15. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 16. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

 17. روحانی: شرایط ما درمقایسه با کشورهای پیشرفته بهتر است/مسئول بخشی از بیکاری آمریکاست

 18. رضایی: مذاکره با آمریکا به بهانه ماسک و دستکش سم مهلک است /می‌خواهند جنازه تحریم‌ها را به ما بفروشند

 19. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 20. عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس به علت ابتلا به کرونا درگذشت

 21. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 22. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

 23. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 24. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 25. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

آخرین عناوین