چند سوال درباره توافق پنهانی دولت ایران در ایجاد فضای انحصاری برای تلگرام

گروه سیاسی الف،   3970208121 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند سوال درباره توافق پنهانی دولت ایران در ایجاد فضای انحصاری برای تلگرام

دو روز قبل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که «در راستای شفافیت ساختارمند که آن را راهبردی اساسی در وزارت ارتباطات می‌داند، به اطلاع عموم می‌رساند: عصر روز گذشته ابلاغیه‌ای توسط دبیر شورای‌عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی واصل شد که بر اساس آن، مجوز قانونی صادره آن مرکز در سال ۱۳۹۵ درباره استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای پیام‌رسان تلگرام(CDN) در ایران لغو و باطل اعلام شده است.

بر اساس روال قانونی، شرکت ارتباطات زیرساخت موظف است نسبت به خروج این سرورها از مدار اقدام کند و از این پس، ترافیک این پیام‌رسان تنها از طریق «ارتباطات بین‌الملل کشور» راهیابی خواهد شد، ضمن آن‌که، اجرای این ابلاغیه مرکز ملی فضای مجازی، ممکن است کاهش کیفیت استفاده از این پیام‌رسان را در پی داشته باشد.»

پس از آن، آشنا مشاور رئیس جمهور اعلام کرد: مجوز استقرار سرورهای CDN تلگرام در ایران لغو شده است. وی در توضیح بیشتر این اتفاق گفته: این تسهیلات حاصل یک توافق مشروط بود حالا که تلگرام به تعهداتش عمل نکرد دلیلی برای ادامه آن باقی نمی ماند.

به گزارش الف، به این ترتیب با تازه‌ترین مطلب منتشرشده توسط مشاور رئیس‌جمهور درباره پایان این توافق پنهانی، دولت رسما مسئولیت ایجاد فضای انحصاری برای پیام‌رسان تلگرام در ایران را برعهده گرفت.

 

CDNها از کجا آمد؟

مرداد‌ماه سال 96 بود که اعلام شد سرورهای تلگرام به ایران منتقل شده است با این حال وزیر ارتباطات اعلام کرد: «اکنون سرور تلگرام به ایران آمده وCDN‌ها هم در حال نصب است که نتیجه توافقات ایران و تلگرام است. کار بسیار بزرگی انجام شده که برای کانال‌های پر ظرفیت و کانال‌هایی که مراجعه زیادی داشته‌اند اکنون سرور را به ایران آورده‌اند و CDNها را هم آنجا نصب کرده‌اند و کار در حال انجام است.»


وزیر ارتباطات هم در این سخن خود مساله را حاصل توافقات با مدیر تلگرام دانست؛ امری که مدیر تلگرام به‌شدت آن را تکذیب کرد: «در هر صورت، در‌حالی‌که ما در حال تحقیق در مورد راه‌های بهبود قابلیت اتصال و سرعت برای کاربران خود در سطح جهانی هستیم، یک مساله وجود دارد و آن این‌که ما هرگز محل سرورهای خود را تغییر نخواهیم داد.»
با این سخن مشخص شد که این توافقات تنها شامل مساله افزایش سرعت برای کاربران ایرانی بوده است که تلگرام با توافق با مسوولان ایرانی توانست به خواسته‌اش برسد.

شروع یک انحصار
تلگرام از وقتی در ایران مورد اقبال قرار گرفت که رقیبی نداشت.

ویچت و وایبر فیلتر شده بودند و پیام‌رسان ایرانی هم یا وجود نداشت یا اگر بود حمایتی از سوی مسوولان نمی‌شد تا بتواند خود را برای مخاطبان عرضه کند. در این فضا بود که تلگرام وارد شد و با حمایت مسوولان دولتی یکه‌تاز این میدان شد که بدون رقیب حتی از سوی دولت هم تسهیلات دریافت می‌کرد.

استقرار CDNها بدون این‌که تلگرام تعهدی به مسوولان دولت ایران داشته باشد از سوی مسوولان وقت انجام شد و هیچگاه هم برای انجام توافقاتی که مدعی بودند پیگیری لازم را نداشتند تا در مواقع لازم بتوانند از انجام فعالیت‌های تروریستی و مجرمانه در تلگرام جلوگیری کنند.

سوالی که اکنون مطرح می شود این است که رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات باید روشن کنند که در این چند سال دقیقا چه تسهیلات و خدماتی در داخل ایران برای تلگرام فراهم کرده‌اند.

سوال بعدی اینجاست که مفاد توافق مشروط دولت با تلگرام و تعهدات و خدمات طرفین چه بوده است. 

موضوعی که اکنون واضح و روشن است، عمل کردن ایران به تعهدات خود در قبال تلگرام بوده اما طرف پیام رسان، خیر. دولت و مجموعه وزارت ارتباطات باید پاسخگوی ابهامات باشند.

دیدگاه کاربران

مهدي۳۲۰۰۳۸۱۳:۱۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۸
خدایا خیانت در کشور ما را به کجا داره می بره
پیمان۳۲۰۲۲۸۱۴:۴۷:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۸
گاف بدی داد آشنا حالا متوجه حرف دروف میشیم زمان انتخابات! آقای آشنا الان اخ شده تلگرام؟؟!
ناشناس۳۲۰۲۳۹۱۴:۵۴:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۸
کمک به پیروزی در انتخابات
ناشناس۳۲۰۰۴۳۱۳:۲۲:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۸
همه کانال ها از سلطنت طلب و بهایی و ضد انقلاب و بعضا ضد دین ، با ژست حمایت از اصلاح طلبان ، دنبال اهداف خود بودند و نظام و انقلاب را می کوبیدن... هر نهادی هم خواستار برخورد میشد ، فورای اقایان دولتی و اصلاح طلبان ، فریاد ازادی بیان سر می دادن.. اما الان همان حامیان دیروز اصلاح طلبان ، از انها عبور کرده و بی پروا ، فعالیت می کنند و تاریخ مصرف اصلاح طلبان برای انها تمام شده. . حالا اقایان که دیدن فضای تلگرام به نفع انها نیست ، به فکر انحصارشکنی افتادن ...!!!
ناشناس۳۲۰۱۶۸۱۴:۱۴:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۸
دقیقا درست گفتی علاوه بر این هجمه به فرهنگ ایران که برای دولت چون نفع داشت مشکلی نداشتند
ناشناس۳۲۰۰۴۶۱۳:۲۲:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۸
دولت پنهانکاری ! ملت نامحرم اند؟!
ناشناس۳۲۰۰۶۲۱۳:۲۸:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۸
اصلاح طلبان ، وقتی پای منافعشان بیفتد ، انحصارگراترین اند..
هوشیار۳۲۰۰۷۰۱۳:۳۰:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۸
سوال اساسی این است که چرا و با چه هدفی تلگرام انحصار رو بدست آورد ؟؟؟ چرا در دولتی که ادعای آزادی میشه تلگرام آزاده ولی تویتر آزاد نیست ؟؟؟؟ آیا توافقی پشت پرده هست ؟؟؟
نيما۳۲۰۰۷۵۱۳:۳۱:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۸
خب معلومه واسه انتخابات بوده تا رای بیارن
ناشناس۳۲۰۲۹۵۱۵:۳۸:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۸
میلیاردها لایک
ناشناس۳۲۰۰۸۶۱۳:۳۵:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۸
توییت جناب @hesamodin1 دربرگیرنده نکته مهمی است: برای دادن خدمات مناسب به @durov مذاکراتی انجام شده بود، البته در دولت اول آقای @Rouhani_ir. اما احتمالا جناب @azarijahromi می‌توانند توضیح دهند که چرا این مذاکره هم مانند دیگر توافقات با غربی‌ها بدون نتیجه بوده است.
ناشناس۳۲۰۰۸۷۱۳:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۲/۸
سبک آشنای تدبیر، از توافق برجام تا توافق تلگرام: پیشاپیش امتیاز می‌دهیم. طرف مقابل دبه می‌کند. ما شکوهمندانه عقب‌نشینی می‌کنیم.
ناشناس۳۲۰۰۸۸۱۳:۳۶:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۸
آشنا، مشاور روحانی گفته استقرار سرورهای محتوایی #تلگرام در ایران، یک توافق مشروط با تلگرام بوده و اونا به تعهدات شون عمل نکردن و دلیلی نداره این توافق ادامه پیدا کنه فقط خواستم بگم که اگه روزی #روحانی گفت محدود شدن تلگرام به من ربطی نداره، این حرف رو نشونش بدید!
ناشناس۳۲۰۰۹۶۱۳:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۸
این اعتراف صریح مشاور دولت را باید به فال نیک گرفت.توافقی بین دولت و تلگرام صورت گرفت و بخاطر این تلگرام به شبکه اول ایران مبدل شد.اکنون خود دولت باید مسوولیت شکست این توافق را قبول کند و ازمردم بخواهد که تلگرام را ترک کنند.ماجرای تلگرام به فلسفه و حقوق و دموکراسی و...ربطی ندارد.
ناشناس۳۲۰۶۳۴۱۹:۳۹:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۸
دلم برای بیچاره هایی میسوزه که هنوز زیر پرچم این غربگراها سینه میزنند و از اونها با نظراتشون حمایت می کنند خداوند شما را دوستانتون محشور کنه
صادق۳۲۰۳۱۰۱۵:۴۴:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۸
یعنی با مجوزدادن به استقرار سرورهای محتوا، انحصار ایجاد شد؟!! اون وقت سرورهای شان پیام رسان های داخلی که پیشاپیش در داخل مستقرند، چه ضربه ای دیدند از این توافق بین دولت و تلگرام؟
ناشناس۳۲۰۳۵۷۱۶:۱۰:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۸
کجاست اون کامنتهای چند صد تایی که حمایت می کردن از دولت و کارهاش؟ هر روز یه اشتباه جدید از کارهاشون در می یاد
ناشناس۳۲۰۴۲۱۱۶:۴۶:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۸
شلوغ نکنید بابا.... به نظر من (که البته خیلی هم کارشناس نیستم) CDN ها بسیار مفید بودند. قاعدتا با رفتن CDN ها فقط تلگرام کند نمیشه بلکه کل اینترنت کند میشه. چون ترافیکی که داشتیم داخلی رد و بدل می کردیم می رود و پهنای باند بین المللی مون رو اشغال می کنه! به نظرم کسی که برای CDN مجوز داده خیلی آدم عاقلی بوده.
ناشناس۳۲۰۵۷۸۱۸:۴۷:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۸
دولت توافقی کرده که سرعت اپلیکیشن محبوب اکثریت مردم ایران رو افزایش بده؟ چه بدعت زشتی! دولتها فقط باید دنبال کم‌کردن سرعت باشن!
ناشناس۳۲۰۶۶۹۲۰:۰۳:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۸
تلگرام بعلت فیلتر بودن فیسبوک و توییتر و ... در ایران اول شد و بعدش CDN ها به ایران منتقل شدند.
کامران۳۲۰۷۶۲۲۱:۵۲:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۸
دوستان عزیز یه مقدار مطالعه کنید این مطلب مثل جوک میمونه حمایت دولتی از هیچ پیام رسانی فایده نداره گوگل به اون عظمت و بودجه چندبرابر کل بودجه کشور ما نتونسته پیام رسانشو مردمی کنه حالا بخواد سذوس باشه یا تلگرام پیام رسان صنعت خودرو نیست که روش گمرک بزاریم
ناشناس۳۲۰۹۱۶۰۲:۱۲:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۹
چرا همون اول تلگرام فیلتر نشد و به ذهن مسوولان نرسید پیامرسان داخلی رو حمایت کنن؟ همون موقع هم یکی دوتا پیامرسان بودند. چرا وقتی وایبر فیلتر شد ملت ریختن تو تلگرام؟ الان مقصر دولت روحانیه واقعاً؟ یا شاید ماجرا چیز دیگری بوده؟
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

 2. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

 3. خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می شوند

 4. توضیحات یک مقام مسئول درباره اتفاقات سراوان

 5. گروسی: اگر توافق حاصل نمی‌شد ایران می‌توانست گام‌های غیرقابل بازگشت بردارد

 6. واکنش محسن رضایی به توافق ایران و آژانس

 7. روحانی: هر اقدامی که به ثبات و آرامش اقتصادی لطمه بزند، خیانت است/ وحدت کلمه اولویت نخست دوره بازآفرینی پس از جنگ اقتصادی است

 8. تحلیل حسین شریعتمداری از بُرد قطعی ما و باخت حتمی حریف

 9. کره جنوبی: دارایی‌های ایران پس از رایزنی با آمریکا آزاد می‌شود

 10. امین زندگانی: می‌توان هنرمندانی که مشغول به کار هستند را در اولویت واکسن قرار داد

 11. گلایه حسین شریعتمداری از نمایندگان مجلس/روایت عبدی از مشکلات اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش رئیسی به درخواست انتخاباتی تعدادی از خبرگان/ امیدواری علی مطهری به بهبود اوضاع اقتصادی

 12. جزئیات تاسف انگیز نابودی داروگر در اثر خصوصی سازی

 13. دعوت مراجع تقلید از مردم برای انجام اعمال ایام البیض به صورت فردی

 14. ظریف: توافق با آژانس موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک است/ در تاریخ ثابت خواهد شد که این توافق یکی از نقاط قوت ماست

 15. واکنش ده‌نمکی به انتقادات از دادستان و بازگشت سحر قریشی به تلویزیون

 16. خروج پول از کشور با ارز دیجیتال

 17. سلبریتی‌ها با درآمد بیش از ٢٠٠ میلیون ملزم به پرداخت مالیات شدند

 18. عنابستانی: صداقت با مردم باعث رشد مشارکت انتخاباتی است

 19. اینترنت سال آینده گران نمی‌شود

 20. وزیر بهداشت: امسال بدترین سال اقتصادی دولت بعد از انقلاب بود

 21. مروری بر مازاد نقدینگی

 22. پیام تسلیت سپاه درپی درگذشت انیس نقاش

 23. تصاویری ویژه از رزمایش پیامبر اعظم ۱۶

پربحث‌های هفته

 1. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

 2. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

 3. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

 4. استانداری که صاحب استاندارد شد

 5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

 6. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

 7. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

 8. آیا کار مجلس این است؟!

 9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

 10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

 11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

 12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

 13. مجسمه ناکارامدی مدیران شهری وسط تهران !

 14. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

 15. رهبر انقلاب: علاج دردهای مزمن کشور در انتخابات پر شور و انتخاب صحیح است/ در برجام حرف زیاد شنیده‌ایم، این بار فقط عمل/ امروز مردم حاکم بر سرنوشت کشور هستند

 16. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 17. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

 18. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

 19. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

 20. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

 21. حذف حقوق‌های نجومی در کمیسیون تلفیق/حداکثر حقوق همان هفت برابر حداقل حقوق خواهد بود نه ۱۴ برابر

 22. خوش بینی تامین اجتماعی برای افزایش دوباره حقوقها

 23. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

 24. تورم سوئد سه برابر شد!

 25. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

پربحث‌های هفته

 1. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

 2. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

 3. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

 4. استانداری که صاحب استاندارد شد

 5. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

 6. آیا کار مجلس این است؟!

 7. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

 8. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

 9. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

 10. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

 11. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

 12. یک نامه عجیب و پاسخی هنرمندانه

 13. کرباسچی: از انتخاب روحانی نه پشیمانیم نه توبه می‌کنیم

 14. شریعتمداری خطاب به ظریف: برادر عزیز؛ این امتیاز که وجود خارجی ندارد!

 15. نظر کرباسچی درباره نامزدی محسن هاشمی در انتخابات ۱۴۰۰/ دستور رهبری به نیروهای مسلح در ماه‌های آخر ریاست جمهوری ترامپ/ واکنش احمدی نژاد به احتمال ردصلاحیت در انتخابات

 16. واکنش جهانگیری به برخورد با متخلفان خصوصی‌سازی/ برخی تازه به مسئولیت رسیده به دنبال بگیر و ببند هستند

 17. روایت نادران از نقطه ضعف مجلس/ رویاپردازی به سبک علی ربیعی/ پایداری، پاشنه آشیل رئیسی می‌شود؟/ ظریف، کاندیدای اول اصلاح‌طلبان

 18. نماینده مجلس: دانشمند جوان قزوینی موفق به کشف داروی ضدکرونا شده است

 19. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

 20. بیانیه دولت: مذاکرات ایران با آژانس کارآمدترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس است

 21. واکنش محسن رضایی به توافق ایران و آژانس

 22. باهنر: باید دولتی بیاوریم که هم فکر کند و هم کار/ دولت روحانی سرزنده و سرحال و امیدوار به آینده نبود

 23. استقبال از سخنان اخير سيدحسن خمينی

 24. تحلیل حسین شریعتمداری از بُرد قطعی ما و باخت حتمی حریف

 25. آیت الله جنتی: نمایندگان مجلس به فکر خودشان و دوستانشان نباشند/شورای نگهبان بیشتر به تقوای کاندیداهای ریاست جمهوری توجه کند

آخرین عناوین