سپینو-مگنت

به بهانه دستگیری مرتضوی/ برخورد قضایی با سیاسیون متخلف در دنیا

گروه سیاسی الف،   3970205137 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
به بهانه دستگیری مرتضوی/ برخورد قضایی با سیاسیون متخلف در دنیا

با وجود وارد بودن برخی انتقادها به قوه‌قضائیه، برخوردهای اعمال شده جدی با دانه‌درشت‌ها و نزدیکان افراد ذی‌نفوذ می‌تواند امیدها را احیا کند..

به گزارش الف سعید مرتضوی بازداشت شد؛ این خبری بود که طی روزهای گذشته به‌طور گسترده در سطح رسانه‌ها پخش شد، خبری که مدت‌ها بود مردم در انتظار شنیدنش بودند به‌ویژه از وقتی که سخنگوی قوه قضائیه گفت گیرش نیاوردیم! هرچه باشد این اظهارنظر به نگرانی‌ها بابت «خاوری»‌ شدن «مرتضوی» دامن زد و سرنوشت این پرونده را در هاله‌ای از ابهام فرو برد. اما طولی نکشید که رسانه‌ها خبر از بازداشت او دادند. بازداشت مرتضوی از این حیث اهمیت دارد که او در دو مقطع مختلف در قوه قضائیه و دولت مسئولیت‌هایی حساس داشت؛ مسئولیت‌هایی که در ظاهر برخورد با تخلفات او را برای دستگاه قضا قدری دشوار می‌کرد. افکارعمومی هم البته امید چندانی نسبت به فرجام پرونده مرتضوی نداشت. خیلی‌ها او را برای مسئولان دستگاه قضا، عنصری «خودی» می‌دانستند و به حکم چاقو دسته خودش را نمی‌برد، تصور نمی‌کردند برخوردی جدی در کار باشد. اما هر چه بود مرتضوی دستگیر شد. به همین بهانه بر آن شدیم تا با نگاهی به سال‌های اخیر نمونه‌هایی از این دست را بازخوانی کنیم. نمونه‌هایی که کار بعضی‌هایشان دیگر از «دانه‌ درشت» بودن گذشته بود و بعضا به «خط‌ قرمز» دولت‌ها تبدیل شده بودند.  

تجربه برخورد با مقامات البته در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته امری بدیهی و متعارف است. انگشت‌شمار بودن این تجربه اما در ایران، چنین برخوردهایی را در افکارعمومی به امری دست‌نیافتنی تبدیل کرده بود. حالا چند سالی است که در بر پاشنه‌ای دیگر می‌چرخد و تعدد برخورد با مقامات و نزدیکان و خط‌قرمز‌های آنها از گروه‌های مختلف سیاسی، بارقه‌هایی از امید را روشن کرده.. در ادامه روزنامه فرهیختگان برخی از این موارد را مرور کرده؛ هرچند نام‌های محدودی ذکر شده‌اند و در لیست برخوردهای قوه‌قضائیه اسامی افرادی چون رسول دانیال‌زاده، عیسی شریفی، فائزه هاشمی، یدا... روزچنگ، یاسین رامین و... به چشم می‌خورد.

سعید مرتضوی

دادستان سال‌های نه‌چندان دور تهران و رئیس سازمان تامین اجتماعی در حدفاصل سال‌های 92-90 بود. یک‌سال پس از کشته شدن ۳ تن از بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری 88 در بازداشتگاه کهریزک، با حکم دادگاه انتظامی قضات، اول شهریور ۱۳۸۹ در کنار دو مقام قضایی دیگر از سمت خود تعلیق شد. بعد از قرائت گزارش کمیته ویژه بررسی وضعیت بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دهم نیز توسط آیت‌ا... آملی‌لاریجانی از سمت دادستانی تهران عزل شد. عزل او از این سمت البته با حضورش در دولت وقت و ریاستش بر سازمان تامین اجتماعی همراه بود؛ موضوعی که اعتراض شدید نمایندگان را به‌دنبال داشت و کار را به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشاند.

مرتضوی در پرونده کهریزک که با شکایت اولیای ‌دم محسن روح‌الامینی تشکیل شده بود، تبرئه شد اما با اعتراض اولیای دم روح‌الامینی و حکم دادگاه تجدید نظر،  به اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی، به دو سال حبس محکوم شد. میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح‌الامینی دراین‌باره به خبرنگاران گفته بود حکم سعید مرتضوی پنج‌سال بوده و با یک درجه تخفیف به دو سال زندان محکوم شده است. به گفته او، این تصمیمی بود که قاضی پرونده به‌دلیل ابراز ندامت مرتضوی گرفته بود. او هرچند پیش از این به انفصال دائم از خدمات قضایی، پنج‌سال انفصال از خدمات دولتی و ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود، اما در دادگاه از اتهام معاونت در قتل کشته‌شدگان کهریزک تبرئه شد. حدود یک هفته پیش بود که محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره جلب مرتضوی گفت: «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متاسفانه گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی‌دانم چطور است.» غیبت معنادار مرتضوی در روز‌های بعد بر حجم نگرانی‌ها افزود، به‌ویژه در شرایطی که وکیل پرونده تامین اجتماعی و نیز محافظان مرتضوی از محل حضور او ابراز بی‌اطلاعی می‌کردند. دست آخر، خبر دستگیری مرتضوی نشان داد که دستگاه قضا در پرونده دادستان سابق کوتاه‌بیا نیست.

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از جمله کسانی بود که خیلی‌ها برخورد قضایی با او را جزء محالات می‌دانستند، به‌ویژه در روزهایی که او به آن سوی آب‌ها رفته بود و هیچ اطلاع روشنی از بازگشتش وجود نداشت؛ اما بازداشت مهدی هاشمی در بدو ورود به ایران نشان داد که دستگاه قضا با کسی تعارف ندارد.

به هر رو مهدی هاشمی با بیش از 28 جلسه محاکمه در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، سرانجام به ترتیب زیر و براساس مواد قانونی اعلام‌شده محکوم شد.

براساس ماده پنج قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، نامبرده متهم به اخذ رشوه و اختلاس 600 میلیونی تومانی بود که براساس این ماده قانونی، وی به 10 سال حبس، رد مال 600 میلیون تومانی و 1.2 میلیارد تومان جزای نقدی و همچنین انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

مهدی هاشمی همچنین براساس ماده سه قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری متهم به ارتشا به مبلغ پنج‌میلیون و 200 هزار دلار بود که براساس همین ماده قانونی به 10 سال حبس، رد مال به مبلغ 5.2 میلیون دلار و جزای نقدی معادل همان مقدار (5.2 میلیون دلار) و انفصال دائم از خدمات دولتی به‌همراه 50 ضربه شلاق محکوم شد.

علاوه‌بر اینها مهدی هاشمی، براساس ماده 610 قانون مجازات اسلامی، به پنج‌سال حبس محکوم شد. درنهایت با رعایت ماده 134 قانون مجازات اسلامی در مقام اجرا، اشد این احکام که همان 10 سال است به اجرا درآمد.

او البته حکم صادره را عادلانه و قانونی ندانست و آن را با اغراض سیاسی پیوند می‌زد. اما همان‌طور که انتظار می‌رفت این اتهامات راهی از پیش نبرد و هاشمی هم‌اکنون در زندان اوین در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به‌سر می‌برد.

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی، استانداری کردستان در دولت دوم مرحوم هاشمی‌رفسنجانی، نمایندگی مجلس هفتم و ریاست دیوان محاسبات را در کارنامه داشت که با حکم محمود احمدی‌نژاد به معاونت اولی دولت دهم رسید. در همین ایام یعنی سال‌های دولت دوم محمود احمدی‌نژاد چندین‌بار پرونده‌های مهمی از اتهامات وی توسط برخی نمایندگان مجلس در رسانه‌ها منتشر شد، اما حمایت‌های رئیس دولت دهم از او، مانند آن عبارت معروف «کابینه خط‌قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتما به کشور آسیب می‌زند»، مانع بزرگ رسیدگی به پرونده اتهامات وی از سوی قوه قضائیه بود.

نادران در افشاگری خود در فروردین 89 محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور وقت را «رئیس حلقه خیابان فاطمی» عنوان کرد و خواستار بازداشت وی از سوی قوه قضائیه شد. البته سخنگوی قوه‌ قضائیه درباره پرونده رحیمی گفته بود: «اصل پرونده در سال 88 شروع شده بود، اما وقتی تحقیقات به‌جایی رسید که کاملا اتهامات متوجه آقای رحیمی شد، در سال 90 اسم وی نیز ضمیمه پرونده و ثبت کیفری شد... پس از آن از آقای رحیمی نیمه اول سال 90 به‌صورت رسمی تحقیقات به عمل آمد. بازپرس، تحقیقات خود را در نیمه اول سال 89 به‌صورت رسمی از وی آغاز کرد و در 11 جلسه با حضور آقای محمدرضا رحیمی و وکلای وی جلسات چندساعته تحقیقات برگزار شد... و نهایتا با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای محمدرضا رحیمی و سایر متهمان پرونده، این پرونده به دادگاه ارسال شد.»

بعد از پایان یافتن دولت دهم اما رسیدگی جدی به اتهامات رحیمی مجددا در دستورکار قوه قضائیه قرار گرفت. این رسیدگی نهایتا در بهمن‌ماه سال 93 به نتیجه رسید و رحیمی با رای شعبه 11 دیوان عالی کشور به پنج‌سال و 91 روز حبس و پرداخت دومیلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک‌میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شد. محمدرضا رحیمی اما روز ۲۸ اسفند سال ۹۶، یعنی پس از تحمل سه‌سال و یک‌ماه و دو روز -بدون احتساب مرخصی‌هایش- و با استفاده از «نظام آزادی مشروط» از زندان آزاد شد.

حسین فریدون

چهارسال سایه‌به‌سایه رئیس‌جمهوری در عمده محافل رسمی و غیررسمی حضور داشت و همه‌جا دیده می‌شد. نسبتش با حسن روحانی هم باعث شده بود بعد از انتشار اخبار مربوط به پرونده اقتصادی‌اش کسی برخورد جدی قوه قضائیه با او را باور نداشته باشد؛ تصوری که از قضا در دولت نیز تا مغز استخوان تعدادی از دولتمردان رسوخ کرده بود و آنها را نسبت به وجود حاشیه‌ای امن در حلقه اطراف رئیس‌جمهور مطمئن کرده بود. حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، رقیب حسن روحانی در ا نتخابات ۹۶، در یکی از مناظره‌های تلویزیونی، رئیس‌جمهور را متهم کرد که مانع رسیدگی به جرائم «نزدیک‌ترین» افرادش شده است. به گفته رئیسی، پیش از آن معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل کشور با اسناد و مدارک کافی به دفتر رئیس‌جمهور رفته‌ و از لزوم برخورد با «اخوی» سخن گفته بودند. حسن روحانی اما گویا نسبت به این موضوع چندان روی خوشی نشان نداده بود. این موضوع عامل قابل‌قبولی برای توقف پیگیری‌های قضایی اتهامات دستیار ویژه رئیس‌جمهوری نبود.

در همین رابطه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، سخنگوی قوه قضائیه خبر داد که حسین فریدون پس از چندبار بازجویی به اتهام مسائل مالی و به‌دلیل عدم تامین وثیقه راهی زندان شده است؛ اتهامی که ارتباط مستقیمی با تعدادی از عوامل شبکه بزرگ فساد بانکی و اسامی مطرحی چون علی رستگار‌سرخه‌ای مدیرعامل معزول بانک، علی صدقی مدیرعامل سابق بانک رفاه، رسول دانیال‌زاده و شب‌دوست‌مالامیری از جمله بدهکاران کلان بانکی و... داشت. صبح روز بعد حسین فریدون به‌منظور تکمیل پرونده در شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت حضور یافت اما به‌خاطر نامناسب بودن حال عمومی توسط آمبولانس از دادسرا به بیمارستان منتقل شد. سپس عصر همان روز با تودیع وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد. در همین حال برخی منابع خبری با تایید رقم ۵۰ میلیارد، از کاهش مبلغ وثیقه به ۳۵ میلیارد تومان و تودیع آن خبر داده‌اند. به هر صورت حسین فریدون برادر ریاست‌جمهوری پس از یک روز بازداشت، وثیقه مورد نظر را تامین کرد و آزاد شد.

مهدی جهانگیری

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری معاون اول دولت، چهره نام‌آشنای دیگری است که برای دستگاه قضا در برخورد با او چیزی به نام مماشات موضوعیت نداشت. سردار ابوحمزه، فرمانده سپاه ثارا... استان کرمان درخصوص علت بازداشت جهانگیری گفته بود اخلال در مسائل مالی کشور، کسب درآمد نامشروع و خروج ارز از کشور از دلایل دستگیری مهدی جهانگیری است. به گفته سخنگوی قوه قضائیه، در این پرونده مسائلی در استان کرمان و مسائل مهم‌تری در تهران وجود داشت؛ اما کار هنوز در مرحله تحقیقات است و هنوز کیفرخواستی برای آن صادر نشده است. 

مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم + تصاویر و اسناد

حمید بقایی

محسنی اژه‌ای در کنفرانسی خبری اتهامات حمید بقایی را «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی» اعلام کرد. درنهایت بقایی بابت تصرف غیرقانونی در اموال دولتی شامل ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ قطعه نیم سکه، مبلغ ۲۱/۱۷۵/۳۰۰/۰۰۰ ریال وجوه نقدی و ۴۵۲/۵۱۰/۰۰۰ تومان کارت هدیه به 15 سال حبس و جزای نقدی، بابت اختلاس به مبلغ ۳/۷۶۶/۵۰۰ یورو و۵۹۰ هزار دلار به 15 سال حبس و جزای نقدی معادل ۴۳۳ میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق دولت محکوم شد.

محمدعلی طاهری

محمدعلی طاهری، سرکرده فرقه عرفان کیهانی یا حلقه در ایران است که 14 اردیبهشت‌ماه سال 90 بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار به پنج سال حبس، پرداخت 900 میلیون تومان جزای نقدی و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

افسادفی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد، اتهام مهم طاهری است که البته تاکنون چندبار تایید و سپس نقض شده است.

بابک زنجانی

بابک زنجانی، میلیاردر جوانی که با نزدیک‌شدن به دولت دهم توانسته بود تحت‌عنوان دور زدن تحریم‌ها، وارد مراودات اقتصادی کلان شود، پس از چند سال کارش به‌جایی رسید که رقمی به میزان دو میلیارد و 60 میلیون یورو، معادل هشت تریلیون و 507 میلیارد و 800 میلیون تومان پول فروش نفت و مواد پتروشیمی بدهی به دولت پیدا کرد و نهایتا با همین اتهام و البته چندین اتهام دیگر بازداشت و روانه زندان شد. او حالا پنجمین سال بازداشت خود را می‌گذراند و دادگاه وی همچنان در جریان است.

عبدالرسول دری‌اصفهانی

در جریان تقدیر از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، نشان درجه سه خدمت را از دست رئیس‌جمهوری دریافت کرد. دری از سال 92 به سمت مشاور ولی‌ا... سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی منصوب شده بود و در جریان مذاکرات هسته‌ای که طرفین درخصوص رفع تحریم‌ها در حال چانه‌زنی بودند نیز به‌عنوان کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی از سوی بانک مرکزی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای معرفی شده بود. وی تیرماه سال 95 به اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه دستگیر شد. درنهایت سخنگوی دستگاه قضایی از محکومیت او به پنج‌سال حبس خبر داد.

مه‌آفرید امیرخسروی

شهریور سال ۹۰ بود که خبر کشف یک پرونده فساد بزرگ اقتصادی در کشور منتشر شد. پس از افشای ماجرای پرونده فساد سه‌هزار میلیاردتومانی، بلافاصله دادگاه بررسی این موضوع تشکیل و مه‌آفرید امیرخسروی به‌عنوان متهم ردیف اول شناخته شد. او درنهایت به جرم افساد فی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با تبانی و فساد در شبکه بانکی و توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی و شرکت در پولشویی و پرداخت رشوه، به اعدام محکوم شد.

در ادامه  ۱۱ مورد برخورد قضایی با سیاسیون متخلف در دنیا را می‌خوانید:

کشورهای دنیا با ســران مفســد چه می‌کنند

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود رهبران، دولتمردان و حتی مدیران و روسای سازمان‌های بین‌المللی بتوانند بی‌توجه به عواقب کارهای خود، به تجاوز و دیگر اعمال خلاف اخلاق دست بزنند، قدرت، ثروت و جایگاهی است که دارند.  واقعیت این است ثروت و قدرت در همه‌جای دنیا کم و بیش به یک شکل عمل می‌کند. هر جا ثروت و قدرت زیادی جمع شد در آنجا حتما فساد اخلاقی هم دیده می‌شود. نقش ثروت، قدرت، شهرت و موقعیت اجتماعی در کشورهای غربی اگر از کشورهای خاورمیانه‌ای و آفریقایی بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. به‌دلیل ماهیت وسوسه‌ کننده قدرت، تمام رهبران سیاسی دنیا به‌صورت بالقوه در معرض فساد قرار دارند. اما در این میان تعداد کمی از رهبران سیاسی موفق می‌شوند خود را از چالش‌های قدرت برکنار نگه دارند. تعداد زیادی از رهبران سیاسی به فساد آلوده می‌شوند، اما به‌دلیل دور ماندن از چشم رسانه‌ها، کما بیش از حواشی آن در امان می‌مانند. اما تعداد کمی از رهبران سیاسی هم هستند که سراسر زندگی سیاسی‌شان با حواشی‌ گوناگونی از فساد مالی و اخلاقی همراه است. حواشی‌ای که در اکثر موارد آنان را از سیاستمداران موفق و محبوب به سیاستمداران منفور تبدیل می‌کند.

قدرت می‌تواند فسادآور باشد به‌گونه‌ای که بسیاری از قدرتمندان و صاحبان مسند با تکیه بر همین قدرت جرم‌های مختلفی از‌جمله فساد مالی را مرتکب می‌شوند. در این فهرست به زندگی 8 نفر از سیاستمدارانی خواهیم پرداخت که پس از رسیدن به قدرت و با سوء‌استفاده از قدرت سیاسی خود از طریق قاچاق، اختلاس و... میلیون‌ها دلار پول به جیب زده‌اند.

استراوس کان / رئیس پیشین صندوق بین‌المللی

پولرئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول که همه انتظار داشتند به‌عنوان نامزد سوسیالیست در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری 2012 فرانسه شرکت کند، توسط ماموران قضایی نیویورک و نیوجرسی در بخش مسافران درجه یک هواپیمای خطوط هوایی ایرفرانس به اتهام اقدام برای تجاوز به خدمتکار هتل محل اقامتش دستگیر شد.

این اتهام براساس ادعای زنی وارد شد که در هتل سوفیتل در نیویورک که محل اقامت دومینیک استراوس‌کان بود، به‌عنوان خدمتکار مشغول به کار بوده است. این رسوایی و پرونده قضایی مترتب با آن موجب استعفای او از ریاست صندوق بین‌المللی پول و همچنین مانع از حضور وی در انتخابات داخلی حزب سوسیالیست در سال 2011 برای تعیین نامزد حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 شد. «تریستان بانون»، که یکی از دوستان فرزند استراوس کان بوده است نیز وی را متهم کرد که هشت سال پیش و در هنگام یک مصاحبه اختصاصی، «استراوس کان» اقدام به تجاوز جنسی علیه او کرده است. همچنین در ژوئن 2015 استراوس کان از اتهام ایجاد و تحریک افراد برای روابط غیرشرعی در پارتی‌هایی که در هتل شهر لیل برگزار می‌شد، تبرئه شد.

لولا داسیلوا / رئیس جمهور سابق برزیل

دادگاه عالی برزیل رای به اجرای حکم 12 سال زندان «لولا داسیلوا»، رئیس‌جمهور سابق این کشور داد. لولا داسیلوا که از بنیانگذاران حزب کارگر برزیل است در سال 2002 و 2006 به‌عنوان رئیس‌جمهور برزیل انتخاب شد. در حالی‌که 6 تن از 11 قاضی دادگاه عالی برزیل رای به اجرای فوری حکم 12 سال زندان لولا داسیلوا دادند.

رئیس‌جمهور پیشین برزیل تابستان سال گذشته به اتهام دریافت رشوه و فساد مالی به 9.5 سال زندان محکوم شد و دادگاه استیناف نیز با رد اعتراض لولا داسیلوا حکم زندان او را به 12 سال افزایش داد.

لولا داسیلوا 72 ساله که از سیاستمداران محبوب برزیل و مهم‌ترین نامزد احتمالی انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور نیز است اتهام فساد مالی را به‌شدت رد می‌کند و وکیل او این اقدامات را با ‌انگیزه‌های سیاسی و در راستای حذف داسیلوا از سیاست برزیل می‌داند. براساس حکم صادر شده از سوی دادگاه فدرال برزیل، لولا داسیلوا در ازای دریافت یک دستگاه آپارتمان لوکس زمینه عقد قرارداد میان یک گروه پیمانکاری و شرکت پترولئو برازیلیرو، بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت این کشور را فراهم کرده است.

میخائیل ساکاشویلی / رئیس‌جمهور سابق گرجستان

رئیس‌جمهور سابق گرجستان و رهبر انقلاب گل رز (گل سرخ) گرجستان در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین بازداشت شد. وی که به اتهام ارتباط و دریافت کمک مالی از گروه تبهکار مرتبط با ویکتور یانوکویچ (رئیس‌جمهور برکنارشده اوکراین) تحت تعقیب بود، پس از دوبار فرار از دست نیروهای پلیس، روز جمعه بازداشت شد. اگرچه ساکاشویلی این اتهامات را رد می‌کند، اما دادستانی کل اوکراین از وجود تصاویر و فایل‌های صوتی‌ای برای اثبات اتهام وی در دریافت صدها هزار دلار از یک گروه تبهکار و بازرگانان نزدیک به روسیه خبر می‌دهد.

اویانتا اومالا / رئیس‌جمهوری سابق پرو

رئیس‌جمهوری سابق پرو که به دریافت کمک مالی غیرقانونی از یک کمپانی ساخت‌وساز برزیلی متهم شده‌، اولین شب از بازداشت پیشگیرانه را در همان زندانی گذراند که فوجیموری در آن روزگار می‌گذراند. اویانتا اومالا، رئیس‌جمهوری سابق پرو با همسرش نادین هردیا به دستور قاضی رسیدگی به این پرونده، بازداشت شدند تا پیش از حضور در دادگاه برای رسیدگی به این اتهامات در زندان باشند. اومالا که در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ رئیس‌جمهوری پرو بود، حالا باید در کنار آلبرتو فوجیموری، دیکتاتور سابق این کشور که ۲۵ سال حبس خود را در زندان به‌سر می‌برد، حبس بکشد.

نیکلا سارکوزی / رئیس جمهور سابق فرانسه

رئیس‌جمهور سابق فرانسه  در ارتباط با یک پرونده رسوایی مالی در زمینه هزینه‌های مبارزات انتخاباتی خود مربوط به سال 2007 بازداشت شد. روزنامه فرانسوی «لوموند» در این خصوص گزارش کرد، پرونده جنایی‌ای علیه سارکوزی در سال 2012 تشکیل شد اما بعد از آن تحقیقات درخصوص این رسوایی مالی به حالت تعلیق درآمده بود. در سال 2017 این پرونده مجددا بازگشایی شد و قاضی پرونده، اتهامات اولیه‌ای را علیه نیکلا سارکوزی مطرح و تصریح کرد که شواهد کافی برای آغاز یک فرآیند جنایی علیه رئیس‌جمهور سابق فرانسه وجود دارد. «لوموند» به نقل از یک منبع آگاه در دادگاه گزارش کرد که پلیس فرانسه، سارکوزی را دستگیر کرده است و به‌زودی به‌عنوان بخشی از تحقیقات درخصوص این پرونده مورد بازجویی قرار می‌گیرد. بنا بر گزارش رسانه‌ها، سارکوزی در حال حاضر در یک مرکز پلیس در «نانتر» فرانسه بازداشت است. در بهار سال 2012، یک رسوایی مالی علیه رئیس‌جمهور سابق فرانسه مطرح شد مبنی‌بر اینکه سارکوزی از «معمر قذافی» رهبر اسبق لیبی، کمک مالی دریافت کرده است. در آن گزارش‌ها آمده بود که لیبی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2007 فرانسه، مبلغی معادل 50 میلیون یورو برای کمپین انتخاباتی سارکوزی انتقال داده است.

پارک گئون ‌های / رئیس جمهور سابق کره جنوبی

دادگاه کره‌جنوبی، رئیس‌جمهوری سابق این کشور را برای رشوه‌خواری مجرم شناخت. این دادگاه در ششم آوریل۲۰۱۷ پارک‌گون‌های را به ۲۴ سال زندان محکوم کرد. دادستان پرونده پیش از این برای این سیاستمدار سابق درخواست ۳۰ سال زندان و ۱۱۲ میلیون دلار جریمه نقدی کرده بود. رئیس‌جمهوری سابق این کشور در ماه مارس سال گذشته با تصمیم دادگاه قانون اساسی برکنار و به اتهام فساد، رشوه‌خواری و سوءاستفاده از قدرت بازداشت شد. دادستانی کره‌جنوبی می‌گوید که خانم پارک با سوءاستفاده از قدرت سیاسی به‌نفع دوست قدیمی خود خانم چوی‌‌سون‌سیل اعمال نفوذ کرده و میلیاردها دلار از شرکت‌هایی مانند سامسونگ به‌نفع خانواده چوی رشوه دریافت کرده است. «پاولو لازارنکو» پنجمین نخست‌وزیر اوکراین بود که از سال 1995 تا 1997 این مسئولیت را برعهده گرفت. لازارنکو از زمان محکومیت خود در سال 2004 میلادی به جرم سرقت میلیون‌ها دلار از اوکراین و انجام معاملات غیرمجاز پولی با وجوه مسروقه در آمریکا، تحت بازداشت خانگی قرار گرفت. وی هشتمین رهبر فاسد در این فهرست است که در دوره ریاست خود بالغ بر 200میلیون دلار آمریکا اختلاس کرده بود.

نواز شریف / نخست‌وزیر پیشین پاکستان

براساس حکم دادگاه عالی پاکستان، نواز شریف نخست‌وزیر پیشین این کشور تا آخر عمر نمی‌تواند در فعالیت‌های سیاسی شرکت کند. به گزارش روزنامه «داون» پاکستان، دادگاه عالی پاکستان با صادر کردن حکمی نواز شریف را برای تمام عمرش از فعالیت‌های سیاسی منع کرد. این حکم دادگاه عالی پاکستان در حالی صادر شده است که محاکمه شریف به دلیل اتهام دخالت وی و اعضای خانواده‌اش در فساد اداری، هنوز هم ادامه دارد. نواز شریف در ماه ژانویه سال 2017 پس از آن که اپوزیسیون او و خانواده‌اش را به پولشویی متهم کرد، از مقامش برکنار شد. سیاستمداران اپوزیسیون نیز اتهامات خود را بر اسناد و مدارکی که در سال 2016 به‌عنوان بخشی از گزارش‌های پاناما درباره تقلب مالیاتی صورت گرفته بود، مطرح کردند.

آرنولدو آلمان / رئیس‌جمهور سابق نیکاراگوئه

با حکم دادگاه عالی این کشور به جرم اختلاس و پولشویی به تحمل 20 سال حبس محکوم شد. خبرگزاری اتریش از ماناگوآ گزارش داد، دادگاه استیناف عفو آرنولدو آلمان (Arnoldo Aleman)‌ را لغو و حکم سال 2003 را تایید کرد. در همین حال ایلنا پرز، قاضی این دادگاه این امکان را باز گذاشت که آلمان حبس خود را در زندان یا آنکه در هاسیندا واقع در حاشیه ماناگوآ سپری کند. دادگستری نیکاراگوئه دراین‌باره تصمیم‌گیری خواهد کرد. آلمان که از سال 1997 تا 2002 بر مسند قدرت نشسته بود، دراین‌باره مجرم شناخته شد که از حساب‌های عمومی اختلاس و پول آنها را به حساب‌هایی در پاناما منتقل کرده است. ماریا فرناندا فلورس، همسر آلمان این حکم را سیاسی و به دستور ساندینیست‌ها و دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوئه دانسته است.

زین‌العابدین بن‌علی / رئیس‌جمهور سابق تونس

دادگاه تونس با صدور حکمی غیابی «زین‌العابدین بن‌علی» رئیس‌جمهوری مخلوع و فراری تونس را به اتهام فساد مالی به 10 سال زندان محکوم کرد.  سفیان السلیطی، سخنگوی دادستان تونس گفت: «دادگاه این کشور همچنین «نذیر حماده» وزیر محیط‌زیست حکومت استبدادی زین‌العابدین بن‌علی را به اتهام‌هایی مشابه به پنج سال زندان و اسما محجوب، از نزدیکان همسر رئیس‌جمهوری مخلوع تونس را به سه سال زندان محکوم کرد.»  پیش‌تر نیز زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهوری مخلوع و فراری تونس به اتهام‌هایی مشابه به‌طور غیابی به زندان محکوم شده بود.

آلبرتو فوجیموری / رئیس‌جمهور سابق پرو

رئیس‌جمهور پرو، فوجیموری دیکتاتور سابق را به‌خاطر وضعیت سلامتی‌اش مورد عفو قرار داد و او را از نقض حقوق بشر و اختلاس رفع اتهام کرد. آلبرتو فوجیموری، دیکتاتور سابق پرو به اتهام نقض حقوق بشر و اختلاس به 25 سال حبس محکوم شده بود.

دفتر پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس‌جمهور پرو در بیانیه‌ای اعلام کرد بررسی‌ وضعیت سلامت فوجیموری 79 ساله نشان داده او از بیماری‌های پیشرفته، غیرقابل درمان و خطرناکی رنج می‌برد. فوجیموری از سال‌های 1990 تا 2000 زمام امور در پرو را در دست داشت.

این عفو چند روز پس از آن انجام شد که حامیان فوجیموری در کنگره تحت حمایت اپوزیسیون به کوچینسکی رای اعتماد دادند. رئیس‌جمهور پرو به رسوایی فساد متهم شده بود.

پاول لازارنکو / نخست‌وزیر سابق اوکراین

در سانفرانسیسکو و کالیفرنیا او را به جرم سوءاستفاده از موقعیت خود برای مال‌اندوزی مجرم شناخت. لازارنکو که از سال 1996 تا 1997 نخست‌وزیر اوکراین بود دزدیدن پول کشور را حاشا کرد و مدعی شد ثروتش را از راه قانونی به دست آورده است. او هنوز محکوم نشده و احتمال دارد به پنج سال زندان محکوم شود. به گفته دولت آمریکا، او به حساب‌های بانکی خود پنهانی پول واریز کرده است. دادستان گفت: «لازارنکو 114 میلیون دلار به حساب خود در آمریکا و بیشتر در سانفرانسیسکو واریز کرده است.» لازارنکو 51 ساله در سال 1999 به آمریکا گریخت و خواستار پناهندگی شد زیرا مدعی بود می‌خواستند او را ترور کنند. دولت اوکراین یک سال بعد، پس از متهم کردن او به قتل یک سیاستمدار اوکراینی در سال 1996 و تلاش برای کشتن دو مقام دیگر، خواهان استرداد وی شد.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ تیر ۱۳۹۷وکیل بقایی: دوباره درخواست اعاده دادرسی می‌دهیم
۲۰ تیر ۱۳۹۷رد درخواست اعاده دادرسی بقایی و مرتضوی توسط دیوان عالی کشور
۱۹ تیر ۱۳۹۷مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت/ تیزی که وحید مرادی با آن کشته شد/ آخرین وضعیت پرونده‌ بقایی و نسرین ستوده
۷ تیر ۱۳۹۷دادستان تهران: مهدی جهانگیری با قرار وثیقه آزاد است/ بازداشت شدگان در حادثه اخیر تهران از جنس بازاریان نبودند
۵ تیر ۱۳۹۷حسین فریدون علیرغم محرز شدن تخلف از رساله‌اش دفاع می‌کند!
۴ تیر ۱۳۹۷حضور رسایی در دادسرا به علت شکایت فریدون و ستاد انتخاباتی روحانی
۲ تیر ۱۳۹۷واکنش قوه قضائیه: شرط آزادی حمید بقایی دروغ است
۱ تیر ۱۳۹۷دادستان کل کشور: دست‌هایی می‌کوشند قوه قضاییه را تضعیف کنند/ منکر کسری‌ها نیستیم
۲۸ خرداد ۱۳۹۷معاون اجتماعی قوه قضاییه: بخش اعظم فساد اداری ایران به خاطر تحریم‌ها است
۲۸ خرداد ۱۳۹۷زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند
۲۳ خرداد ۱۳۹۷زاهدی: حسین فریدون با فشار در مقطع دکتری پذیرفته شد/ اقدامات احمدی‌نژاد به‌صلاحش نیست
۱۹ خرداد ۱۳۹۷بقایی به زندان بازگشت

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۶۹۹۷۱۸:۴۹:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۵
وقتی مهدی هاشمی دستگیر شد ، رسانه های اصلاح طلب جوری برخورد کردند که گویی یک قهرمان ملی ! و نخبه بیگناه به زندان میره !!!! و کلی به قوه قضاییه تاختند. امروز مفسدین در بعضی رسانه ها پول پاشی کرده اند تا هزینه دستگیری خود را برای قوه قضاییه بالا ببرند.
ناشناس۳۱۷۰۸۸۲۰:۴۳:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۵
ابهام و تناقض بسیار بزرگی که پیش اومده اینه که حتی با پذیرش بی قید و شرط غیر عمد و سهوی بودن جرائم مرتضوی و کفایت همان عذرخواهی سطحی او وقتی این آقای قاضی و دادستان سابق که مدتها به اعتبار عدالتش عده کثیری محکوم و عده ای مشمول برائت شدند با فرار و اختفای ناموجه و طفره از تمکین به قانون اساس عدالت و اعتقادش به قانون را زیرسوال میبره و نمیشه بهیچ عنوان عدالتش و قانون پذیریش که سابقا ابزار قضاوتش بوده را فبول کرد پس تکلیف صحت احکام و قضاوتهای این شخص بی اعتقاد به قانون و ناعادل که قبلا انجام داده چیست؟
احسان۳۱۷۳۲۸۰۷:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۶
مقایسه بین نحوه برخورد در کشورهای مختلف نشان میدهد که احکام در کشورهای دیگر بسیار سنگین تر از داخل کشورمان می باشد. چنانچه اگر این احکام درباره ی مفاسد داخلی صورت گیرد حداقل مجازات انها چند هزار سال زندان یا اعدام می باشد! (مفاسد=دزدان )
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 4. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 5. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 6. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 9. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 10. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 11. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 12. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 13. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 14. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 15. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 16. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 17. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 18. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 19. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 20. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 21. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 22. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 23. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 24. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 25. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 9. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 10. صنعت برق کشور و چند نکته

 11. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 12. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 18. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 19. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 20. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 21. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 25. انحصار، آفت بازار وکالت

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 5. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 8. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 9. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 10. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 11. سردار باقری: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردم محور است/ دولت ترامپ تلاش می‌کند ارتش آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کند

 12. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 13. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 14. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 15. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 16. پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر حقانیان +تصاویر

 17. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 18. محمد‌رضا خباز استاندار خراسان شمالی شد

 19. مخالفت نمایندگان با تشکیل وزارت آب و محیط زیست

 20. کواکبیان: تغییرات دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

 21. جلیلی: نمی‌شود گفت: جنگ است، مسئولین به تنهایی بروند جنگ را پیش ببرند

 22. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 23. لاریجانی: چالش‌های حوزه اقتصادی ربطی به سر و صدای آقای ترامپ ندارد/ پس از برجام در حوزه بانکی و نفتی شاهد دستاوردی نبودیم

 24. اقتدار، قدرت دفاعی، حفظ نفوذ قدرت منطقه ای و محور مقاومت غیرقابل مذاکره است

 25. «نقد به دولت» دلیل عدم پرداخت یارانه به احزاب از سوی وزارت کشور

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 4. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 5. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 6. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 7. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 8. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 9. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 10. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 11. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 12. آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی‌کنند؟

 13. یادداشت روزنامه کیهان/ چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!

 14. گروهک «پژاک» مسئول حمله تروریستی مریوان

 15. سوال از ظریف برای انفعال وزارت خارجه در قبال انقلاب بحرین

 16. رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند/ دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد

 17. به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

 18. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 19. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 20. ظریف: با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم

 21. رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه "شایعه" است

 22. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 23. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 24. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 25. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 5. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 6. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 7. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 8. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 9. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 10. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 11. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 12. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 13. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 14. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 15. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 16. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 17. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 18. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 19. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 20. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 21. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 24. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 25. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

آخرین عناوین