مگنت-ستاره یک مربع

ظریف: با خروج آمریکا دیگر تعهدی برای باقی ماندن در برجام نخواهیم داشت

گروه سیاسی الف،   3970204179 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی ضمن رد مواضع دولت دونالد ترامپ و رژیم صهیونیستی در قبال تهران تاکید کرد خروج احتمالی واشنگتن از برجام سبب افزایش اتحاد داخلی مردم ایران خواهد شد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف که چند روزی است برای شرکت در اجلاس عالی‌رتبه صلح پایدار به میزبانی سازمان ملل به نیویورک رفته، با یک رسانه آمریکایی درباره برجام، سوریه، رژیم صهیونیستی و مسائل منطقه صحبت کرد. این اجلاس به میزبانی مجمع عمومی سازمان ملل قرار است چهارم و پنجم اردیبهشت ماه برگزار شود.

وزیر خارجه ایران پس از استقرار در نیویورک، حضور رسانه‌ای پر رنگی در آمریکا داشته و با چندین رسانه مصاحبه کرده است. مصاحبه کامل وزیر خارجه ایران با پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» را در متون زیر بخوانید:

«جاکوب هیلبران: رئیس‌جمهور ترامپ تا ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) برای تصمیمگیری درباره برجام وقت دارد. اگر او اعلام کند که آمریکا رسما از توافق خارج می‌شود، چه اتفاق می‌افتد؟

محمدجواد ظریف: شما یک نکته قابل توجه را مطرح کردید: خروج رسمی از برجام چرا که آمریکا در دوره رئیس‌جمهور ترامپ واقعا بخشی از برجام نبوده است و تقریبا همه تعهدات برجامی آمریکا را نقض کرده است و ما تقریبا یک دوره ۱۶ ماهه آزمایشی برای خروج رسمی را داشته‌ایم. اگر آمریکا رسما از برجام خارج شود، اثر فوری این خواهد بود که چنین کاری ایران را از هر گونه تعهدی برای باقی ماندن در برجام رها می‌کند. اینکه ایا چنین کاری سبب خروج فوری ایران خواهد شد یا نه، این بسته به تصمیمی است که ما آن را اتخاذ خواهیم کرد اما این محتملترین پاسخ ما به رئیس‌جمهور ترامپ است.

هیلبران: آیا این شامل خروج احتمالی از ان‌پی‌تی(معاهده منع گسترس سلاح اتمی) هم می‌شود؟

ظریف: خوب افرادی در ایران هستند که درباره این موضوع دارند حرف می‌زنند البته این قطعا موضع دولت(حسن روحانی) نیست اما ما یک افکار عمومی بسیار فعالی داریم و ما همیشه به افکار عمومی‌مان پاسخگو بوده‌ایم آنچه که من در اولین کارت‌های ما در مرحله اول پاسخمان به خروج رسمی آمریکا (از برجام) می‌بینم، در نظر گرفتن و اندیشیدن به خروج ما از برجام است.

هیلبران: به نظر شما، دولت ترامپ یا آمریکا واقعا در حال نقض معاهده است؟

ظریف: هر بیانیه و اظهارنظری که رئیس‌جمهور ترامپ از زمان آغاز منصبش و حتی قبل از آغاز منصبش در مقام نامزد ریاست جمهوری انجام داده اما از زمان ریاست جمهوری در آمریکا و رئیس شاخه اجرایی انجام داده است. مفاد و شرایط خاصی در برجام وجود دارد که در آن تلاش اعضای ارشد شاخه اجرایی آمریکا را از اعلام و اظهارنظرهای مخالف برجام، از صحبت با رهبران خارجی و بازرگانان خارجی برای ممانعت از سرمایه گذاری در ایران و دیگر فعالیتهایی که تجارت عادی با ایران از سوی دیگران را به مخاطره می‌اندازد، منع می‌کند نه فقط توسط آمریکا بلکه از از سوی دیگران. اما اینها اقداماتی است که شخص رئیس‌جمهور ترامپ آنها را انجام داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هیچ مجوزی برای (فروش) هواپیما (به ایران) یا دیگر فعالیت‌هایی که برجام اجازه و مجوز آن را داده، ارائه نکرده است و دفتر کنترل دارایی‌های این وزارتخانه باید چنین مجوزهایی را صادر کند اما از زمان مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ترامپ حتی یک مجوز هم صادر نکرده است. در نتیجه، موارد فنی بسیاری از نقض فنی و حتی نقض‌های جدی تری از برجام توسط این دولت شامل خود رئیس‌جمهور و اعضای دولت او و نهادهای مختلف شاخه اجرایی وجود داشته است.

هیلبران: شما رئیس‌جمهور ترامپ را چگونه می‌بینید؟ یک دشمن حیله‌گر، احمقی سرگردان یا کسی که به روابط بین‌الملل بی اعتنا است؟

ظریف:  من این مشکل را شخصی نمی‌کنم. به نظر من، سیاست آمریکا تحت این دولت به نفع منافع صلح و امنیت بین‌الملل نیست و حتی به نفع منافع خود آمریکا هم نیست چرا که آمریکا خود را در هر مذاکره‌ای، یک شریک قابل اتکا نمایش و جلوه می‌دهد. ما اینجا درباره افراد حرف نمی‌زنیم و ما درباره کشور و دولت آمریکا حرف می‌زنیم و امروز رئیس‌جمهور ترامپ و دو سال قبل رئیس‌جمهور اوباما دولت آمریکا را برای جامعه بین‌المللی نمایندگی کرده‌اند. جامعه بین‌المللی وارد سیاست داخلی هیچ کشوری نمی‌شود. دولت آمریکا وارد یک توافق چند جانبه‌ای شد که از راه مذاکره آزادانه به دست آمده بود این موضوع فقط مختص برجام نبوده است بلکه شامل معاهده آب و هوایی و دیگر توافقات هم بوده است.

و حالا باید گفت درباره بخش‌هایی از توافق که رئیس‌جمهور ترامپ در حال ایجاد تردید و سوال درباره آنها است، شاید جدیترین و طولانی ترین مذاکرات روی آنها انجام شد و آمریکا به بخشی از چیزی که می‌خواست رسید اما به بخش دیگری از خواسته‌هایش نرسید اما به جای رسیدن به برخی از بخش‌های خواسته‌هایش به بخش‌های دیگری دست یافت. منظور من این است که این یک فرایند بده بستان است در هر مذاکره‌ای دو طرف بین آنچه می‌دهند و آنچه می‌گیرند، تعادل و توازن ایجاد می‌کنند اما حالا آمریکا دارد می‌گوید "آنچه که مال من است، متعلق به خودم است و آنچه که مال شما است، قابل مذاکره است هر چه من به شما دادم حالا می‌خواهم آنها را پس بگیرم". خوب حالا آیا کسی که دارای عقل سلیم باشد، با چنین آمریکایی دیگر مذاکره و تعامل خواهد کرد؟ این اثر بلندمدت سیاست‌های رئیس‌جمهور ترامپ بر آمریکا است.

 هیلبران: رئیس‌جمهور ترامپ با اشتیاق و حرص زیادی در حال مذاکرات با کره شمالی است. شما از تمایل او برای مذاکره با کره شمالی، دشمن دیرینه (آمریکا) و عدم تمایل آشکار او برای مذاکره (با ایران) چه درسی می‌گیرید؟

ظریف: او عاشق این است که با ایران (درباره برجام) مذاکره مجدد انجام دهد اما واقعیت آن است که ما یک توافق از قبل داریم در نتیجه شما یک توافقی را که با یک دولت مستقل حاصل کردید، مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌دهید. ما نه فقط با آمریکا بلکه با شش کشور دیگر به یک توافق رسیدیم.

هیلبران: آیا این درس آن است که بهتر است یک بمب اتمی داشته باشید و سپس با آمریکا وارد مذاکره شوید؟

ظریف: نه، نه، نه. شاید این درسی باشد که برخی احتمالا به آن برسند اما درسی نیست که من به آن برسم. من اعتقاد دارم که این نوع برخورد و تعامل، در حال ارسال سیگنالی بسیار غلط به جامعه بین‌المللی است به ویژه این سیگنال که شما نمی‌توانید وقتی با آمریکا مذاکره کردید، به آن (آمریکا) اعتماد کنید

هیلبران: احتمال خروج آمریکا از توافق در ماه می چه تبعات داخلی در ایران دارد؟

ظریف: به نظر من، سبب افزایش اتحاد داخلی خواهد شد. دیگر افراد دلیلی برای مشغول شدن به این نوع از مناظره و بحث در خصوص اینکه ایا باید با آمریکا تعامل کرد یا نه، نخواهند داشت (بحث و مناظره‌ای که ما در ۴ سال گذشته مشغول آن بوده‌ایم) چرا که در برای چنین تعاملی مسدود است و همه(مردم ایران) یک رویکرد مشترک اتخاذ خواهند کرد.

هیلبران: اکنون صحبت‌های زیادی در آمریکا درباره مواضع ایران در سوریه و همچنین لبنان وجود دارد. آیا تبدیل ایران به هژمون در خاورمیانه(غرب آسیا) برای این کشور ممکن است؟

ظریف: دیگر برای هیچ کس و کشوری امکان هژمون شدن در هیچ جایی وجود ندارد. برخی اعتقاد دارند که بعد از پایان جنگ سرد، آمریکا می‌تواند از تمایلات هژمونیک خود در سطح جهان لذت ببرد اما همانطوری که رئیس‌جمهور ترامپ گفته، ۷ تریلیون دلار هزینه شد و نتیجه آن چیزی نیست که کسی آن را دوست داشته باشد. به همین دلیل، تمایلات هژمونیک در جهان امروز، متوهمانه هستند حتی به طور کلی، دولت‌ها هم انحصار توسل به زور را از دست داده‌اند و ما شاهد ظهور و سر بر آوردن بازیگران غیر دولتی هستیم. بنا بر این، از حتی از منظر نظری و تئوریک و نه از فقط عملی، تمایلات هژمونیک بیشتر از آنکه واقعیت باشند، توهم هستند. ایران نمی‌خواهد هژمون منطقه باشد و ما معتقدیم که خیلی وقت است که دوره تمایلات هژمونیک به سر آمده است.

هیلبران: اگر اینطور است چرا اسرائیل این همه سر و صدا درباره حضور ایران در سوریه راه می‌اندازد؟

ظریف: آنها همیشه به منظور توجیه تجاوزگری‌هایشان، نقض حقوق فلسطینیان و حتی برخی اوقات برای لاپوشانی کردن برخی اختلافات داخلی‌شان، برای پیدا کردن عذر و بهانه جهت گمراه کردن دیگران تلاش کرده‌اند.

هیلبران: به عنوان سوال آخر، آیا مخالفت‌های دولت ترامپ با توافق (هسته‌ای) ایران فقط بهانه‌ای برای به راه انداختن یک حمله واقعی به ایران است؟

ظریف: من در این باره تردید دارم».

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷عراقچی: تعهد سیاسی اروپا برای حفظ برجام همچنان قوی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷عراقچی: تعهد سیاسی اروپا برای حفظ برجام همچنان قوی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷نماز ظریف، واعظی و تخت روانچی در حاشیه اجلاس قزاقستان  
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷کمالوندی: ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است/ اروپا به خاطر ایران با آمریکا درگیر نمی‌شود
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷لاریجانی: برجام را پذیرفتیم تا فضای کسب و کار باز شود/ سیستم دیوانی کشور خود به خود ایجاد فساد می‌کند
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷کمالوندی: برجام «پیوست‌های احتمالی» ندارد/ امتیازات خاص به طرف مقابل اعطا نشده است/ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، تصمیم نظام است
۱۹ اَمرداد ۱۳۹۷بسته‌ تضمین‌های اروپا پوچ از آب درآمد/ FATF، فرار رو به جلوی اروپا در برابر تعهداتش
۱۸ اَمرداد ۱۳۹۷مسکو: همچنان به برجام پایبند هستیم/ هشدار درباره پیامدهای منفی اعمال مجدد تحریم‌ها
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷محسن رضایی: دولت در برجام امتیازاتی داد، ولی آمریکا زیر امضای خود زد/ راه ارتباط با دنیا از اقتدار و کارآمدی داخلی می‌گذرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۵۴۵۵۱۴:۴۶:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۴
مطمئنی؟
ساوجی۳۱۵۵۱۴۱۵:۳۰:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۴
اتفاقا این محکم حرف زدنها جواب میده و ترامپ را در برجام حفظ میکنه دنیا دنیای جدیته نه التماس
هوشیار۳۱۵۷۵۱۱۹:۲۴:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۴
با شما موافقم ولی به نظرم دیر شده
ناشناس۳۱۵۷۶۶۱۹:۴۱:۴۸ ۱۳۹۷/۲/۴
بعنوان رزمنده ای که روزگاری در جنگ سخت با دشمنان کشور و ملتم جنگیده ام افتخار میکنم که در جنگ نرم ( دیپلماتیک) در کنار دکتر ظریف باشم
ناشناس۳۱۵۸۹۷۲۱:۵۰:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۴
نترسید، امریکا خارج نمی شود. همین سیاست جنگ و گربز منافع زیادی برای امربکا دارد.
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 4. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 5. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 6. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 7. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 8. سعید پیردوست: حتما باید گریه کنم تا مسئولین به فکر بیفتند!  

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. عذرخواهی یک رهبر به چه معناست  

 11. شکست شیرها در برابر لشکر کفتارها   

 12. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 13. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 14. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 15. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 16. تحریم، جنگ، مذاکره

 17. توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش

 18. ریزش معدن طلا در ورزقان

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 22. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 23. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 24. حاج‌رضایی: اول ایرادها را برطرف کنید، بعد از هواداران انتظار داشته باشید

 25. رئال مادرید - اتلتیکومادرید؛ کوه یخ سیمئونه و اولین سد دوران «پسا رونالدو»

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 5. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 6. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 7. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 8. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 9. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 10. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 11. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 12. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 13. این همه بی‌تدبیری

 14. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 15. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 16. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 17. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 18. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 19. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 20. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 21. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 22. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 23. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 24. خفاش تهران اعدام می‌شود

 25. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 14. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 3. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 4. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 5. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 6. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 7. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 8. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 9. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 10. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 11. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

 12. ماجرای درخواست ۵۰۰ میلیونی یک نماینده از ربیعی

 13. کرباسچی: مقام‌های انتخابی آنقدر خود را تقدیس نکنند که کسی جرات سوال نداشته باشد/ سوال از رئیس جمهور حق مجلس است

 14. کسانی که ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر دارند سند بیاورند

 15. خوش آمدگویی پادشاه عربستان به حجاج به زبان فارسی

 16. راهکار محسن رضایی برای دور زدن تحریم نفتی آمریکا

 17. آیت الله جنتی: با یک حرکت انقلابی می‌توان اوضاع را اصلاح کرد

 18. چرا باید سازوکار برگزاری انتخابات در کشور اصلاح شود؟

 19. واکنش کاظم جلالی به مطرح شدن نامش برای وزارت کار

 20. فرزندان وزیر آموزش و پرورش کجا هستند؟

 21. موج سواری در خزر ممنوع

 22. ترور یک مامور ناجا در روانسر

 23. کلیپ ساختگی درباره رهبر معظم انقلاب، از کدام سخنرانی‌های ایشان تهیه شده است

 24. پشت پرده مذاکره با اروپا از زبان علی لاریجانی

 25. در دیدار روسای دانشگاه‌ها با ظریف چه گذشت؟

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 7. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 10. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 11. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 12. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 13. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 14. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 15. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 16. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 17. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 20. نمایندگان رای اعتماد خود را پس گرفتند؛ ربیعی با وزارت کار خداحافظی کرد/ استیضاح بدون تشریفات قانونی است/ استیضاح سایر وزرا هم پیگیری شود

 21. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 22. جهانگیری: باید با مردم صادق باشیم

 23. پاکدستان دست بسته!  

 24. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 25. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

آخرین عناوین