پشت‌پرده استعفای نجفی/ شکوری‌راد: بیماری بهانه بود با «کارگزاران» اختلاف سیاسی داشتیم

گروه سیاسی الف،   3970204053 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
پشت‌پرده استعفای نجفی/ شکوری‌راد: بیماری بهانه بود با «کارگزاران» اختلاف سیاسی داشتیم

اگرچه عارف، هفتم خردادماه گذشته در نشست مشترک منتخبین شورای شهر تهران و هیات رییسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، اعلام کرد نباید بحث انتخاب شهردار تهران به موضوعی چالشی و اختلاف‌برانگیز تبدیل شود اما شرایطی که در حال حاضر بابت تعیین شهرداری جدید برای تهران به وجود آمده نشان می‌دهد که این مساله به هیچ‌وجه مورد توجه اصلاح‌طلبان نیست.

محمدعلی نجفی، که زمانی عضو حزب کارگزاران سازندگی بود در عمر هشت ماهه ریاست خود در بلدیه پایتخت نتوانست خواسته‌های متعدد اصلاح‌طلبان را برآورده کند و در نهایت میدان را خالی کرد تا دوباره تنش‌ها و اختلافات پشت پرده برای انتخاب شهردار پایتخت بین اصلاح‌طلبان شدت گیرد. در حال حاضر نیز 28 نامزد برای شهردار شدن معرفی شده‌اند و قرار است از این تعداد هفت گزینه نهایی برای بررسی‌های بیشتر انتخاب شوند.

اما به نظر می‌رسد این بار شورای شهر قرار است مشخصات دیگری را هم برای انتخاب شهردار در نظر بگیرد چه آنکه محمدسالاری، عضو شورای شهر تهران در دوره چهارم و پنجم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: برای ما مهم است که شهردار آینده توانایی جسمی و روحی مناسبی داشته باشد. شهردار تهران باید در برابر فشار و چالش‌های موجود در شهر تهران مقاومت و ایستادگی داشته باشد، زیرا کار شهرداری تهران کار تنش‌زایی است. اما فشارها و چالش‌هایی که در برابر شهردار تهران وجود دارد به سهم‌خواهی‌ها و مسائلی باز می‌گردد که از سوی اصلاح‌طلبان و احزاب گوناگون وابسته به شهردار وارد می‌شود.

در همین ارتباط خانم هنگامه شهیدی که از فعالان اصلاح‌طلب است، چندی قبل در پاسخ به توییت خانم الهه کولایی اظهار داشت: «استعفای نجفی ربطی به مبارزه با فساد و رانت‌خواری نداشت؛ تحت فشار بوده اون هم از طرف دوستان! اصلاح‌طلبان اگر واقعاً فسادستیز هستند خودشان از دستگاه قضایی درخواست محاکمه بابت فساد مالی حسین فریدون را کنند تا به صداقتشان ایمان آوریم!»

همچنین آقای حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با «فارس» از نشست سعدآباد خبر داد و اینکه تصمیم استعفای نجفی از آن نشست بیرون آمده است. به گفته وی تصمیم اتخاذ شده در نشست سعدآباد به محمدعلی نجفی و شورای شهر ابلاغ شد و متعاقب آن شهردار تهران استعفای خود را اعلام و شورای شهر تهران نیز آن را قبول کرد. به گفته وی این جلسه با حضور آقایان حسن روحانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، رییس جمهوری دولت اصلاحات، اسحاق جهانگیری و سیدحسن خمینی برگزار شده است.

از اختلاف تا استعفا

اما استعفای نجفی از سمت شهرداری تهران جوانب دیگری هم دارد که در گفت‌وگوی آقای علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت با روزنامه شرق می‌توان آنها را یافت. بعد از پذیرش استعفای نجفی در شورای شهر تهران اختلاف دو حزب اتحاد ملت و کارگزاران سازندگی که تشکیل‌دهنده دو فراکسیون اصلی شورای شهر تهران هستند، بیشتر از گذشته آشکار شد. کارگزاران مخالف استعفای نجفی نبودند اما حزب اتحاد ملت مخالف این مساله بود. برای رفع اختلاف این دو حزب و جلوگیری از بروز تنش، جلسه‌ای با حضور عبدالله‌نوری که خود سابقه حضور در شورای منحل شده اول شهر را دارد، برگزار شد. اما این جلسه چند روز بیشتر موثر نبود و در نهایت روزنامه سازندگی که ارگان رسمی حزب سازندگی است خبر این نشست را اعلان عمومی و البته حزب اتحاد ملت را به نقض عهد متهم کرد.

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به این امر نیز گفت: البته کار ناپسندی انجام شد که محتوای جلسات خصوصی را که قرار نبود منتشر شود منتشر کردند؛ آن هم بدون رضایت طرف مقابل. وی به این مساله هم اشاره کرد که میل به رفتن نجفی از شهرداری تهران در سطح جامعه از سوی کارگزاران مطرح شد. شکوری راد در جدیدترین گفت‌وگوی خود با اشاره به عضویت نجفی در کارگزاران گفته است: آقای نجفی در جایگاه شهردار، هیچ گرایشی به کارگزاران از خود بروز نداد. همین می‌توانست باعث گله‌گذاری شود؛ مشورت‌ها به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت نبود. به گفته وی، نجفی وقتی به‌عنوان شهردار انتخاب شد، تقریباً ارتباطات قبلی خود را به مقدار زیادی گسست و در چند ماه اول، به آقای نجفی دسترسی نداشته‌اند تا بدانند در فکر او چه می‌گذشت، چه‌کار می‌خواهد بکند و انتصابات خود را چطور می‌خواهد پیش ببرد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به دلایل استعفای نجفی اشاره کرده و گفته است: بعد که استعفا مطرح شد، این تلقی مطرح می‌شد که فشارهای بیرونی ، فشارهای سیاسی بعضی از اصلاح‌طلب‌ها(کارگزاران) و فشارهای بیماری، عامل استعفا بوده است. شکوری‌راد همچنین یادآور شده است که: کارگزاران می‌خواستند بگویند بیماری پررنگ‌ترین مشکل است و دائماً هم این را می‌گفتند. حزب اتحاد اما می‌گفت اگرچه بیماری وجود دارد ولی عامل اصلی چیز دیگری است و بیماری بهانه شده است. این شد منشا اختلاف اتحاد و کارگزاران.

توافق برای رعایت عزت

علی شکوری راد، در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به نقل قول‌های آقایان اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و غلامعلی رجایی، مشاور رسانه‌ای نجفی در هفته‌های گذشته اشاره کرده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری درباره استعفای محمدعلی نجفی گفته بود: اگر آقای نجفی خودش نمی‌خواست استعفا دهد هیچ کس نمی‌توانست او را وادار به استعفا کند. اینکه گاهی گفته می‌شود ایشان در فشار، استعفا داده است صحیح نیست؛ چراکه ممکن است هر کدام از ما مسوولان فشارهای کاری داشته باشیم.

شکوری راد از توافقات دیگری هم خبر داده است که در جلسه دو حزب اتحاد ملت با حضور آقایان منصوری، جلایی‌پور و سعید شریعتی و کارگزاران با حضور کرباسچی، مرعشی و قوچانی به میزبانی عبدالله نوری به دست آمده است. بر اساس این توافق که حدود ۱۰ بند داشت که بعضی‌ها خیلی مهم و بعضی‌ها هم جزئی بودند؛ حزب اتحاد ملت قبول کرده که آقای نجفی استعفا داده است و امکان ادامه کار برای وی وجود نداشته است اما این رفتار باید توام با عزت باشد. دبیرکل حزب اتحاد ملت یادآور شده بر اساس آن توافق نباید آقای نجفی در این فرایند تخریب می‌شد. وی تاکید کرده است: نه اینکه ما بخواهیم از حق آقای نجفی دفاع کنیم - کاسه داغ‌تر از آش که نبودیم - بلکه فکر می‌کردیم اگر انعکاس این اتفاق با تخریب آقای نجفی همراه شود، کل شورای شهر و شهرداری تخریب می‌شود. کارگزاران رغبت داشتند که آقای محسن هاشمی به‌عنوان آلترناتیو مطرح شود که آنجا توافق کردیم آقای محسن هاشمی هم تخریب نشود.

شکوری راد اما در ادامه گفت‌وگوی خود از تمایل کارگزاران برای معرفی محسن هاشمی به عنوان جایگزین شهردار تهران گفته است و اینکه توافق شده است که محسن هاشمی تخریب نشود. دبیرکل حزب اتحاد ملت در تشریح این مساله گفته: توافق بر این مبنا بود که مخالفت با شهردارشدن آقای محسن هاشمی منجر به تخریب و تضعیف وی نشود. مشخص بود که ما با خروج آقای هاشمی از شورا مخالف بودیم اما قرار بود بیان این، به‌گونه‌ای نباشد که به جایگاه آقای هاشمی لطمه بخورد. برای همین گفتیم کسی «له و علیه» آقای هاشمی صحبت نکند. نه کسی تبلیغ کند و نه کسی مخالفت کند. شکوری راد همچنین به خواسته حزب اتحاد ملت اشاره و تاکید کرده است که: حزب اتحاد ملت، مخالفتش با شهردارشدن محسن هاشمی را انکار و پنهان نمی‌کند.

اداره سیاسی شهر خطر دارد!

در آستانه 29 اردیبهشت‌ماه، روزی که اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران از آن به عنوان نقطه عطفی در کسب رای مردم یاد می‌کنند، بار دیگر باید سخنان محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را مرور کرد که سال گذشته گفته بود: باید با استفاده از تجربه کسانی که در شوراهای گذشته حضور داشتند و نخبگان و صاحب‌نظران، شهر تهران درشان و منزلت مردم بزرگوار این شهر اداره شود. عارف که روزگاری حاکم شدن نگاه سیاسی در اداره شهر را خطرناک دانست و به نگاه گذشته متاسفانه در گذشته به دلیل نگاه کوتاه مدت در برنامه‌ریزی شهری و بعضاً حاکم شدن نگاه سیاسی در اداره شهر و رویارویی شهرداری و دولت عملاً بسیاری از مطالبات به حق مردم زمین ماند و انتظار است در دور جدید که با دولتی همسو مواجه هستیم در خدمت‌رسانی به مردم عملکرد خوبی داشته باشید.

تجربه اختلافات جناحی در پارلمان پایتخت بعد از 19 سال

پس از برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی و شهر و روستا در 29 اردیبهشت‌ماه سال 96 و برآوردهای انجام شده از نتایج که نشان می‌داد لیست امید در تهران تمام کرسی‌های پارلمان پایتخت را از آن خود کرده است، بسیاری تکرار دوباره شورای اول شهر تهران را یادآور شدند. شورایی که بروز اختلافات در میان اعضای اصلاح طلب آن در نهایت منجر به انحلال آن شد.

نخستین تجربه شورای شهر تهران شاهدی بر سیاست‌زدگی و اختلاف‌هایی است که برخلاف شعار سیاسی اصلاح‌طلبان در اواخر دهه 70 رنگ و بویی از توسعه سیاسی نداشت. نمونه بارز این اختلافات در مدیریت شهری نیز به تفاوت دیدگاه دولت اصلاحات با مدیریت شهری اصلاح‌طلب بازمی‌گشت تا جایی که وزارت کشور دولت اصلاحات رای به انحلال شورای شهر اصلاح‌طلب داد.

این اتفاق چنان بازخوردی داشت که در همان ایام یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از این امر به عنوان بزرگ‌ترین خودکشی سیاسی یاد کرد و این‌طور نوشت: «بدون شک پروژه شوراها از مهم‌ترین دستاوردهای سیاسی- اجتماعی دوران اصلاحات است. اما برای ناظران سیاسی و مردم جای این سوال اساسی باقی است که چرا در پایتخت ام‌القرای اسلام مسائل شورا و شهرداری چنین گره خورده که کار به انحلال شورا کشیده است. این بزرگ‌ترین خودکشی سیاسی در ایران است.»

آنطور که صبح نو نوشته؛ برخی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند یکی از دلایل سیاسی‌کاری‌ها در نخستین دوره از شورای شهر تهران به نبود توازن جناحی و حضور اعضا از یک جناح و رویکرد سیاسی بازمی‌گشت، امری که در انتخابات سال گذشته شوراها نیز یکبار دیگر درباره پایتخت روی داد. در چنین شرایطی است که پنجمین دوره از شورای شهر تهران در حدود یکسالی که از انتخاب شدن و فعالیتش می‌گذرد هنوز نتوانسته شهرداری کارآمد و توانا را برای پایتخت برگزیند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۵۱۰۸۱۰:۳۶:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۴
تا شما اصلاح طلبان بیایید مشکلات درونی تان را حل کنید، سیل مشکلات تهران را با خود برده است!!!!!
ناشناس۳۱۵۴۰۸۱۴:۱۴:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۴
دم خروسم زد بیرون چقد ضد سپاه و سایر ارگانها تبلیغ کردید که اونها نذاشتن اقای نجفی بمونه.البته اونهاییکه میشناسنتون به این سیاستهاتون واقفن
شیرمرد۳۱۵۶۸۹۱۸:۰۷:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۴
بهتره بگوئید مجبور به استفایش کردند.

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 6. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 7. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 8. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 23. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 24. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 25. پرونده دکل نفتی چه شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 5. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 6. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 7. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 8. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 9. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 10. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 11. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 12. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 13. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 14. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 15. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 16. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 17. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 18. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 19. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 20. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 21. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 22. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 23. جهانگیری: آمریکایی‌ها بدانند که ایران حبس‌نشدنی است

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 6. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 20. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 3. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 6. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 7. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 8. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 9. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 10. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 11. امام‌خمینی با ارثیه پدری‌شان در خمین چه کردند؟

 12. مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با استقلال شهر ری

 13. ضرغامی: کارنامه دولت در پروژه ملی پیام رسانی داخلی بسیار منفی است  

 14. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 15. شرکت نکردن نمایندگان اصفهان در جلسات علنی و کمیسیونهای مجلس/ تماس هیئت رئیسه برای انصراف از استعفاء

 16. سردار غیب پرور: بسیج برای طرح‌های خود حساب ویژه‌ای روی جوانان باز کرده است

 17. واکنش تند کرباسچی به اظهارات مشاور رییس جمهور: دروغ که عوارض ندارد

 18. مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد

 19. تماس تلفنی لاریجانی با نمایندگان اصفهان

 20. وزیر اطلاعات: دشمن با هدف ضربه‌زدن اقتصادی حرکت تروریستی چابهار را انجام داد

 21. ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رئیسی چه بود؟

 22. واکنش ظریف به تست اخیر موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

 23. فلاحت‌پیشه: بخش اعظمی از عوامل حادثه تروریستی چابهار دستگیر شدند

 24. پزشکیان: دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است/ 2500 سپرده‌گذار مانده‌اند

 25. فرمانده سپاه: اینکه آمریکا با خروج از برجام ایران را پای میز مذاکره برگرداند یک خیال است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 2. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 3. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 4. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 5. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 6. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 7. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 8. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 9. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 10. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 11. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 12. میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

 13. حجاریان: نباید فضای مجازی را تبدیل به لجن‌زار کرد/ اولین استادی بودم که از دانشگاه اخراج شدم

 14. چرا روحانی سابقه اعتمادش به آمریکا را انکار می‌کند؟

 15. رئیسی: افول قدرت آمریکا جدی است

 16. آیت‌الله ری‌شهری: تحریک مردم علیه روحانیت ابزار جنگ نرم دشمن است

 17. امیرآبادی: برخی نمایندگان صبح در فراکسیون امید و ظهر در فراکسیون ولایی هستند

 18. بررسی نحوه مبارزه با فساد در مجلس/تعامل خوب دیده بان با فراکسیون شفاف سازی

 19. مقابله با تهاجم فرهنگی چه شد؟

 20. نصیحت احمدی‌نژاد به ماکرون  

 21. ضرغامی: هیچ ردپایی در بودجه 98 از نگاه مقاومتی نیست/ تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد

 22. همسر ابراهیم رئیسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

 23. ما اسلام را نمی‌فهمیم آقای روحانی  

 24. لاریجانی: اگر حوادث فرانسه در ایران رخ می‌داد، دشمنان می‌گفتند نظام ایران در حال واژگونی است

 25. نتیجه تفکر غرب زده برخی مسئولین  

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 7. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 8. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 9. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 10. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 11. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 12. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 13. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 14. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 15. روحانی: اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

 16. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 17. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 20. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 21. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 22. روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد

 23. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 24. دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

 25. موشک کروز کوثر؛ قاتل ناوچه اسرائیلی ساعر + تصاویر

آخرین عناوین