سپینو-مگنت

سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

گروه اقتصادی الف،   3970203037 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته از حباب قیمتی سکه و پیش‌فروش آن برای کاهش قیمت سخن گفت؛ اما سیاست‌های بانک مرکزی برای بازار طلا و سکه تاکنون اثربخش نبوده و این سخنان در حالی است که بانک مرکزی با تغییر رویه پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع باعث افزایش قیمت شد.

به گزارش الف؛ انتقادات به سیاست‌های بانک مرکزی این روزها پررنگ‌تر از گذشته شده و به گفته کارشناسان عملکرد آقای سیف باعث شد؛ اعتماد مردم به ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی کمرنگ شود.  باوجود سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور تعدیل قیمت‌ها در بازار سکه اما همچنان این بازار با حباب قابل‌ملاحظه‌ای روبرو است و طبق آخرین وضعیت بازار قیمت سکه تمام رکوردشکنی کرده است.

 طی ماه‌های اخیر بیشتر توجه‌ها به بازار ارز بود و بازار سکه کمتر موردتوجه قرار گرفت که این در حالی بود که همین بازه زمانی قیمت سکه رکوردشکنی کرد و به بالاترین نرخ خود در تاریخ قیمت سکه رسید. به همین دلیل بانک مرکزی به‌منظور به تعادل رساندن بازار سکه سیاست‌های مختلفی رو در پیش گرفت که حراج و پیش‌فروش سکه ازجمله این سیاست‌ها بود.
 
حدود سه ماه از برگزاری حراج سکه و حدود یک ماه از برگزاری پیش‌فروش سکه در دو طرح بانک مرکزی گذشته است، اما سکه نه‌تنها ارزان نشد، بلکه گران‌تر هم شده و حباب قیمتی آن پابرجاست.  علت این موضوع به گفته دست‌اندرکاران بازار طلا و سکه افزایش تقاضا و محدودیت عرضه است، چراکه حدود سه - چهار ماه گذشته، سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت اما سرمایه‌ها به بازار طلا راه پیدا نکرد و فقط برخی سرمایه‌های خرد به بازار آمد و با افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت جهانی تقاضا در بازار طلا افزایش‌یافته است.

با بررسی اظهارنظرهای ولی ا... سیف بالاترین مقام پولی کشور، نشان می‌دهد مدیریت صحیح و منطقی در بانک مرکزی به حلقه مفقوده‌ای تبدیل‌شده است که این موضوع حتی برخی سیاست‌های دولت را خنثی کرده و می‌کند و امروز همه کارشناسان به انجام تغییر و تحول در بانک مرکزی تاکیددارند؛ باید منتظر تصمیم رئیس‌جمهور ماند.

بنابراین گزارش بعد از موضوع موسسات اعتباری و حقوق سپرده‌گذاران که سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی باعث ایجاد تجمعات شد و دولت به این دلیل از مجلس بارها تذکر گرفت، موضوع افزایش نرخ ارز و سکه رخ داد و بانک مرکزی با تصمیمات خود بر طبل افزایش قیمت کوبید (قطع ارز مسافری و دانشجویی به‌عنوان یک نمونه از این اقدامات است که باعث افزایش تقاضا ارز در بازار شد) و وعده‌ها و سخنان سیف هیچ‌گاه عملی نشد و  طبق اظهارات وی هر بار مقصر بانک مرکزی نبود؛ یک‌بار سفرهای اربعین، بار دیگر ژانویه و... و زمانی سخنان ترامپ مقصر افزایش نرخ ارز بود و بانک مرکزی علاوه بر آن نتوانست بازار را پیش‌بینی و مدیریت کند و بر آن دامن زد تا اینکه خود دولت وارد ماجرا شد و تصمیمات خوب و ناتمامی برای موضوع ارز گرفته شد و توانست بازار ارز را تا حدودی مدیریت کند.

مدیریت فعلی در بانک مرکزی (درباره موضوع یادداشت پیش رو - سکه-) علاوه بر ناکارآمدی، به‌نوعی استقلال بانک مرکزی را زیر سوال برد و به جاری تصمیم‌گیری برای سیاست‌های پول در ساختمان میرداماد؛ پاستور وارد ماجرا شد. (اگر دولت ورد نمی‌کرد، معلوم نبود امروز نرخ دلار تا چه قیمتی بالا آمده است). خریدوفروش سکه نیز تحت تاثیر تصمیمات اخیر بوده و به‌نوعی شاهد اعلام چند نرخ بر تابلوی صرافی‌ها هستیم و آقای سیف از حباب قیمتی سکه سخن گفته است. بهای تمام سکه امام (ره) در محدوده یک‌میلیون و هشت‌صد هزار تا یک‌میلیون و هشت‌صد و پنجاه‌هزار خریدوفروش می‌شود. کارشناسان معتقدند بعد از آرام گرفتن ارز در ماه‌های آتی قیمت طلا و سکه نیز افت خواهد کرد؛ البته به دنبال تعدیل نرخ دلار و تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای آن به‌عنوان ارز تک‌نرخی، قیمت سکه از حدود دو میلیون تومان با کاهش ۲۰۰ هزارتومانی روبرو شده بود.

بنابراین گزارش در هفته‌ای که گذشت قیمت سکه روند افزایشی داشت و مجدداً شیب صعودی پیدا کرد. در شروع هفته قبل سکه تمام با نرخ یک‌میلیون و ۷۸۵ هزار تومان در بازار معامله شد. در میانه‌های هفته به یک‌میلیون و ۸۵۶ هزار تومان رسید تا به‌یک‌باره بیش از ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت پیداکرده باشد. هرچند در انتهای هفته تا حدودی کاهشی شد و به یک‌میلیون و ۸۲۹ هزار تومان رسید.

البته در هفته گذشته در اقدامی غیرقابل‌پیش‌بینی بانک مرکزی دست به توقف پیش‌فروش یک‌ماهه باقیمت یک‌میلیون و 590 هزار تومان زد و این هفته هم پیش‌فروش سکه با سررسید سه‌ماهه یک‌میلیون و 540 هزار تومان متوقف شد؛ در حالی بانک مرکزی پیش‌ازاین از روال جدید پیش‌فروش سکه خبر داد و ولی‌الله سیف اعلام کرده بود که قرار است پیش‌فروش با سررسید هفت مرحله‌ای انجام شود که به فاصله کوتاه ظاهراً بانک مرکزی از بخشی از سیاست خود منصرف شده و دست به توقف پیش‌فروش زده است؛ این موضوع موجب شد که قیمت سکه کمی خود را بالا بکشد و فقط پیش‌فروش در سایر سررسیده‌ای تعیین‌شده ادامه دارد.

آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با توجه به افزایش قابل‌توجه قیمت سکه و حبابی شدن آن‌که تا حدود ۲۵۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌شد طرح حراج سکه در بانک کارگشایی را اجرایی کرد. بر این اساس سه روز در هفته و در روزهای زوج متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به بانک کارگشایی در حراجی سکه شرکت کرده و بسته‌های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی که اخیراً تا بسته‌های ۲۰۰ تایی نیز پیش رفته بود را خریداری کنند. روال به این منوال بود که در هرروز حراجی، بانک مرکزی قیمت پایه را به بانک کارگشایی اعلام و حراج در بالاترین قیمت انجام می‌شد که متقاضی باید علاوه بر مبلغ نهایی ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت می‌کرد.

گرچه در برگزاری حراج، قیمت سکه در بازار کاهشی نداشت و حتی گران‌تر شد و در روزهای اخیر تا مرز یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم پیش رفت و با همین قیمت در حراجی فروخته شد، ‌ اما بانک مرکزی معتقد بود که اگر حراج برگزار نمی‌شد به‌طور حتم قیمت سکه حبابی‌تر بود.

بر اساس گزارش الف؛ قیمت سکه در بازار تهران در حدود یک‌میلیون و 850 است و به نظر می‌رسد توقف پیش‌فروش سه‌ماهه هم حاشیه سود بالای این پیش‌فروش‌های در مقایسه باقیمت بازار است. ابراهیم محمد ولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره افزایش قیمت سکه در یک ماه اخیر گفت: قیمت سکه در حال حاضر واقعی نیست و حدود ۱۰۰ هزار تومان حباب دارد. وی نوسانات قیمت و احتمال ایجاد ضرر در پیش‌فروش سکه علت متوقف کردن سررسیده‌ای یک‌ماهه و سه‌ماهه عنوان کرد و افزود:  قیمت واقعی سکه در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

 وعده جدید سیف: حباب نرخ سکه از بین می‌رود
رئیس‌کل بانک مرکزی پس‌ازاینکه بانک مرکزی پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع برافزایش قیمت آن در بازار تاثیر داشت؛ از احتمال آغاز حراج سکه در آینده خبر داد و گفت: بانک مرکزی باعرضه سکه، حباب پیش‌آمده را از بین می‌برد.

ولی ا... سیف رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص اینکه چرا بازار طلا از دلار 4200 تومانی تبعیت نمی‌کند و قیمت سکه طلا بالاتر از ارزش واقعی آن است، گفت: سکه شرایط خاص خود را دارد. درگذشته نیز شاهد حباب در نرخ سکه بودیم و بانک مرکزی از طریق پیش‌فروش و حراج سکه را به بازار عرضه می‌کرد تا حباب از بین برود و با دلار هماهنگ شود.  ممکن است در آینده بحث حراج سکه را نیز داشته باشیم.

این سخنان سیف تائید از حباب قیمتی سکه است؛ اما سیاست این بانک با وضعیت موجود همخوانی ندارد؛ اینکه چرا پیش‌فروش سکه متوقف شد و چرا قرار است دوباره اجرایی شود؛ آیا سازوکار آن تغییر خواهد کرد و یا نه. همه این موارد در حالی است تصمیمات بانک مرکزی از آذر سال گذشته تاکنون موفق نشد بازار سرکش سکه را مدیریت کند و اقدامات اخیر در حالی است که علاوه بر حضور دلالان در بازار که با سفته‌بازی دنبال افزایش سودآوری خود هستند (مردم فقط ضرر می‌کنند)؛ مثلاً اعیاد شعبانیه و اینکه برخی مردم می‌خواهند ارزش دارایی خود را حفظ کند در کنار بازار بسته ارز (خریدوفروش وجود ندارد) می‌تواند باعث افزایش تقاضای سکه شود و شاهد افزایش قیمت و حباب بیشتر آن باشیم.  

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۹۶۷۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۳
اقایان هنوز نفهمیده اند که وقتی جلوی ورود پول به یک بازار رو به صورت دستوری بگیرند پول به سمت دیگر سرازیر میشود حدودا یکسال پیش با بستن سایت وبت سفارش و بعد از ان افزایش تعرفه واردات خودرو عملا سرمایه ها را از بازار خودرو خارج و وارد بازار ارز کردند حالا همین اتفاق داره برای بازار طلا میفته بانک مرکزی هم با رفتار خودش عملا داره این سیگنال رو میده که قیمت ها باز هم افزایش پیدا میکنه
ایرانی۳۱۴۰۷۷۱۲:۵۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
به دلیل پیش خرید بالای سکه توسط مردم تقریبا بیش از 2 میلیون قطعه سکه ، احتمال کاهش قیمت سکه در پایان سال و متضرر شدن مردم هست !!! چه کسی باید پاسخگو باشه ؟
سعید منش۳۱۴۲۷۴۱۴:۵۷:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۳
ما خواهان بر کناری سریع سیف و نوبخت این دو عامل تیم اقتصادی دولت که با عملکردشان کشور را تا اشوب و هرج و مرج پیش بردند و کشور را با مخاطرات جدی روبرو کرده اندهستیم
ناشناس۳۱۴۳۲۵۱۵:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف در شرایطی که تنها راه نجات کشور از تحریم ارزهای مجازی و کره شمالی و ونزوئلا برای دور زدن تحریم ها از اون استفاده میکنن ارزهای مجازی به بهانه مبارزه با پولشویی ممنوع کرده . !!! در کشورهای اصلی و خط مقدم مبارزه با پولشویی هم همچین تصمیمی گرفته نشده
ناشناس۳۱۴۶۵۴۲۰:۵۷:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
وقتی محاسبه تورم انباشته میگه دلار باید 80 درصد بالا بره یعنی قیمت حقیقی سکه 2 و سیصد است الان، هیچ سیاست پولی این معادله را ازبین نمیبره مگر کسی که بگه دو 2 تا میشه 5
سعید۳۱۳۹۷۰۱۱:۲۲:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۳
رییس بانک مرکزی سردرگم و رییس جمهور بی تفاوت و مجلس کار نابلد نتیجه ای جز این نداره
مصطفي بروجن۳۱۴۰۱۷۱۲:۰۵:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
رئیس جمهوری هست که مردم خواسته اند و مجلسی که بازهم مردم خواسته اند در هر صورت بر می گردد به خودمون انشا الله که یاد بگیریم بر اساس احساس تصمیم گیری نکنیم
ناشناس۳۱۴۰۲۴۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
واقعا خوبه شما قاضی نشدی
ناشناس۳۱۴۸۷۸۰۱:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۴
بلایی که با دست خودمون به سرمون آوردیم. وقتی قبلاً به این جماعت رای دادیم و چوب خوردیم و عبرت نگرفتیم و باز هم گول خوردیم همین میشه. بجای اینکه کمی فکر کنیم و به نیروهای متخصص و متعهد و باوجدان رای بدیم ، سراغ رنگ و لعاب و نمایش و ترددستی و شعبده بازی رفتیم ! هرچه خومون کاشتیم ، همونو داریم درو میکنیم.
ناشناس۳۱۳۹۸۲۱۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۳
ارز محدود شده متاسفانه بی تدبیری مسئولان باعث میشه سرمایه ها به سمت طلا و مسکن و مستقلات هجوم ببره مقصر تمامش هم کسری بودجه دولته که تبیین نمیکنن از کجا میاد البته گمانه زنیهایی مردم میکنن ولی شفاف نمیگن که علت کسری بودجه چیه؟
ناشناس۳۱۹۵۹۹۰۸:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۸
کسری بودجه به دلیل هزینه های زیاد .... است. ما می خواهیم مخارج همه را تامین کنیم و از درون خودمان غافل شده ایم.
ناشناس۳۱۳۹۹۵۱۱:۴۷:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۳
عملکرد سیف واقعا مشکوک هست
سپرده گذار کاسپین۳۱۴۰۴۹۱۲:۲۹:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
از مشکوکی گذارنیده .
ناشناس۳۱۴۰۰۵۱۱:۵۹:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۳
مدیریت اشتباه ایشان وتصاحب پولهای مردم در اعتباری ها باعث بی اعتمادی به دولت ومبارزه با قوانین جدید بانک مرکزی شده وتا مردم به حقشان نرسند در جهت مخالف بانک مرکزی عمل میکنند
ناشناس۳۱۴۰۰۷۱۲:۰۰:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
طرف را می خوانهد با توجه به کارامدی در مدیریت بانک مرکزی و نیز تجارب و دانش علمی در سیاست خارجی به سفارت انتخاب کنند . انوقت شما بی سوادها که قدرت تحلیل هم از رویداد های بازار و مدیریت کار امد ندارید مرتبا این مدیر لایق و مورد اعتماد رئیس جمهور محترم را انتقاد می کنید . خجالت دارد . واقعا
ناشناس۳۱۴۰۴۴۱۲:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۳
خدایی تحریم های آمریکا یک به هزارم کاری که برخی مسوللین با مردم کردید اثر نداشته..
ناشناس۳۱۴۰۶۸۱۲:۴۳:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف بی تدبیری به گردن حباب و دشمن ننداز
ناشناس۳۱۴۵۸۴۱۹:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۳
هجوم مردم برای خرید سکه قابل پیش بینی نبود
بهمن۳۱۴۸۱۲۲۳:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
بزرگترین خطا از دید مردم عدم نظارت نمایندگان مجلس بر عملکرد وزیران بالاخص وزرای صنعت .اقتصاد.کشاورزی.و....میباشد چون در برهه ای از زمان پول و مال و حیثیت مردم در اثر بی لیاقتی بعضی از انها به باد رفت.
ناشناس۳۱۵۸۹۳۲۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۴
نرخ سکه بر مبنای ۴۲۰۰ باید محاسبه شود و این حباب بزرگ بازار است
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 2. مهرداد را یادتان هست؟ پولادی! دارد بر می‌گردد

 3. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 4. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 5. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 6. سیگنال اشتباه به بازار سکه

 7. یادداشت‌هایی که از سوختن نجات پیدا کردند!

 8. آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

 9. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 10. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

 11. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

 12. آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

 13. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 14. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 15. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

 16. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 17. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 18. 10 شایعه برتر نقل و انتقالات فوتبال اروپا

 19. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 20. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 21. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 22. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 23. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 24. مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

 25. راهی برای کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 7. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 12. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 13. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 14. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 15. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 18. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 19. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 20. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 21. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 22. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

 23. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 24. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 25. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 19. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های دیروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 5. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 6. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 7. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 8. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 9. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 10. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 11. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 12. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 13. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 14. جزییات اولین پرونده خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیش‌اظهاری واردات + سند

 15. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 16. جزئیات کشف ۳۴ کانتینر گازوئیل قاچاق

 17. سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

 18. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!

 19. واکنش دفتر منوچهر متکی به ادعای دریافت وام چند میلیاردی از ثامن الحجج

 20. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 21. آب معدنی گران شد

 22. دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی

 23. هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

 24. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 25. اخطار کتبی سازمان امور مالیاتی به بانک‌ها درباره اطلاعات مودیان مالیاتی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 8. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 9. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 13. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 14. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 15. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 16. آقای «خ» کجاست؟

 17. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 18. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 19. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 20. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 21. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 22. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 23. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 24. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین