سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

گروه اقتصادی الف،   3970203037 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته از حباب قیمتی سکه و پیش‌فروش آن برای کاهش قیمت سخن گفت؛ اما سیاست‌های بانک مرکزی برای بازار طلا و سکه تاکنون اثربخش نبوده و این سخنان در حالی است که بانک مرکزی با تغییر رویه پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع باعث افزایش قیمت شد.

به گزارش الف؛ انتقادات به سیاست‌های بانک مرکزی این روزها پررنگ‌تر از گذشته شده و به گفته کارشناسان عملکرد آقای سیف باعث شد؛ اعتماد مردم به ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی کمرنگ شود.  باوجود سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور تعدیل قیمت‌ها در بازار سکه اما همچنان این بازار با حباب قابل‌ملاحظه‌ای روبرو است و طبق آخرین وضعیت بازار قیمت سکه تمام رکوردشکنی کرده است.

 طی ماه‌های اخیر بیشتر توجه‌ها به بازار ارز بود و بازار سکه کمتر موردتوجه قرار گرفت که این در حالی بود که همین بازه زمانی قیمت سکه رکوردشکنی کرد و به بالاترین نرخ خود در تاریخ قیمت سکه رسید. به همین دلیل بانک مرکزی به‌منظور به تعادل رساندن بازار سکه سیاست‌های مختلفی رو در پیش گرفت که حراج و پیش‌فروش سکه ازجمله این سیاست‌ها بود.
 
حدود سه ماه از برگزاری حراج سکه و حدود یک ماه از برگزاری پیش‌فروش سکه در دو طرح بانک مرکزی گذشته است، اما سکه نه‌تنها ارزان نشد، بلکه گران‌تر هم شده و حباب قیمتی آن پابرجاست.  علت این موضوع به گفته دست‌اندرکاران بازار طلا و سکه افزایش تقاضا و محدودیت عرضه است، چراکه حدود سه - چهار ماه گذشته، سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت اما سرمایه‌ها به بازار طلا راه پیدا نکرد و فقط برخی سرمایه‌های خرد به بازار آمد و با افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت جهانی تقاضا در بازار طلا افزایش‌یافته است.

با بررسی اظهارنظرهای ولی ا... سیف بالاترین مقام پولی کشور، نشان می‌دهد مدیریت صحیح و منطقی در بانک مرکزی به حلقه مفقوده‌ای تبدیل‌شده است که این موضوع حتی برخی سیاست‌های دولت را خنثی کرده و می‌کند و امروز همه کارشناسان به انجام تغییر و تحول در بانک مرکزی تاکیددارند؛ باید منتظر تصمیم رئیس‌جمهور ماند.

بنابراین گزارش بعد از موضوع موسسات اعتباری و حقوق سپرده‌گذاران که سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی باعث ایجاد تجمعات شد و دولت به این دلیل از مجلس بارها تذکر گرفت، موضوع افزایش نرخ ارز و سکه رخ داد و بانک مرکزی با تصمیمات خود بر طبل افزایش قیمت کوبید (قطع ارز مسافری و دانشجویی به‌عنوان یک نمونه از این اقدامات است که باعث افزایش تقاضا ارز در بازار شد) و وعده‌ها و سخنان سیف هیچ‌گاه عملی نشد و  طبق اظهارات وی هر بار مقصر بانک مرکزی نبود؛ یک‌بار سفرهای اربعین، بار دیگر ژانویه و... و زمانی سخنان ترامپ مقصر افزایش نرخ ارز بود و بانک مرکزی علاوه بر آن نتوانست بازار را پیش‌بینی و مدیریت کند و بر آن دامن زد تا اینکه خود دولت وارد ماجرا شد و تصمیمات خوب و ناتمامی برای موضوع ارز گرفته شد و توانست بازار ارز را تا حدودی مدیریت کند.

مدیریت فعلی در بانک مرکزی (درباره موضوع یادداشت پیش رو - سکه-) علاوه بر ناکارآمدی، به‌نوعی استقلال بانک مرکزی را زیر سوال برد و به جاری تصمیم‌گیری برای سیاست‌های پول در ساختمان میرداماد؛ پاستور وارد ماجرا شد. (اگر دولت ورد نمی‌کرد، معلوم نبود امروز نرخ دلار تا چه قیمتی بالا آمده است). خریدوفروش سکه نیز تحت تاثیر تصمیمات اخیر بوده و به‌نوعی شاهد اعلام چند نرخ بر تابلوی صرافی‌ها هستیم و آقای سیف از حباب قیمتی سکه سخن گفته است. بهای تمام سکه امام (ره) در محدوده یک‌میلیون و هشت‌صد هزار تا یک‌میلیون و هشت‌صد و پنجاه‌هزار خریدوفروش می‌شود. کارشناسان معتقدند بعد از آرام گرفتن ارز در ماه‌های آتی قیمت طلا و سکه نیز افت خواهد کرد؛ البته به دنبال تعدیل نرخ دلار و تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای آن به‌عنوان ارز تک‌نرخی، قیمت سکه از حدود دو میلیون تومان با کاهش ۲۰۰ هزارتومانی روبرو شده بود.

بنابراین گزارش در هفته‌ای که گذشت قیمت سکه روند افزایشی داشت و مجدداً شیب صعودی پیدا کرد. در شروع هفته قبل سکه تمام با نرخ یک‌میلیون و ۷۸۵ هزار تومان در بازار معامله شد. در میانه‌های هفته به یک‌میلیون و ۸۵۶ هزار تومان رسید تا به‌یک‌باره بیش از ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت پیداکرده باشد. هرچند در انتهای هفته تا حدودی کاهشی شد و به یک‌میلیون و ۸۲۹ هزار تومان رسید.

البته در هفته گذشته در اقدامی غیرقابل‌پیش‌بینی بانک مرکزی دست به توقف پیش‌فروش یک‌ماهه باقیمت یک‌میلیون و 590 هزار تومان زد و این هفته هم پیش‌فروش سکه با سررسید سه‌ماهه یک‌میلیون و 540 هزار تومان متوقف شد؛ در حالی بانک مرکزی پیش‌ازاین از روال جدید پیش‌فروش سکه خبر داد و ولی‌الله سیف اعلام کرده بود که قرار است پیش‌فروش با سررسید هفت مرحله‌ای انجام شود که به فاصله کوتاه ظاهراً بانک مرکزی از بخشی از سیاست خود منصرف شده و دست به توقف پیش‌فروش زده است؛ این موضوع موجب شد که قیمت سکه کمی خود را بالا بکشد و فقط پیش‌فروش در سایر سررسیده‌ای تعیین‌شده ادامه دارد.

آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با توجه به افزایش قابل‌توجه قیمت سکه و حبابی شدن آن‌که تا حدود ۲۵۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌شد طرح حراج سکه در بانک کارگشایی را اجرایی کرد. بر این اساس سه روز در هفته و در روزهای زوج متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به بانک کارگشایی در حراجی سکه شرکت کرده و بسته‌های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی که اخیراً تا بسته‌های ۲۰۰ تایی نیز پیش رفته بود را خریداری کنند. روال به این منوال بود که در هرروز حراجی، بانک مرکزی قیمت پایه را به بانک کارگشایی اعلام و حراج در بالاترین قیمت انجام می‌شد که متقاضی باید علاوه بر مبلغ نهایی ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت می‌کرد.

گرچه در برگزاری حراج، قیمت سکه در بازار کاهشی نداشت و حتی گران‌تر شد و در روزهای اخیر تا مرز یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم پیش رفت و با همین قیمت در حراجی فروخته شد، ‌ اما بانک مرکزی معتقد بود که اگر حراج برگزار نمی‌شد به‌طور حتم قیمت سکه حبابی‌تر بود.

بر اساس گزارش الف؛ قیمت سکه در بازار تهران در حدود یک‌میلیون و 850 است و به نظر می‌رسد توقف پیش‌فروش سه‌ماهه هم حاشیه سود بالای این پیش‌فروش‌های در مقایسه باقیمت بازار است. ابراهیم محمد ولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره افزایش قیمت سکه در یک ماه اخیر گفت: قیمت سکه در حال حاضر واقعی نیست و حدود ۱۰۰ هزار تومان حباب دارد. وی نوسانات قیمت و احتمال ایجاد ضرر در پیش‌فروش سکه علت متوقف کردن سررسیده‌ای یک‌ماهه و سه‌ماهه عنوان کرد و افزود:  قیمت واقعی سکه در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

 وعده جدید سیف: حباب نرخ سکه از بین می‌رود
رئیس‌کل بانک مرکزی پس‌ازاینکه بانک مرکزی پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع برافزایش قیمت آن در بازار تاثیر داشت؛ از احتمال آغاز حراج سکه در آینده خبر داد و گفت: بانک مرکزی باعرضه سکه، حباب پیش‌آمده را از بین می‌برد.

ولی ا... سیف رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص اینکه چرا بازار طلا از دلار 4200 تومانی تبعیت نمی‌کند و قیمت سکه طلا بالاتر از ارزش واقعی آن است، گفت: سکه شرایط خاص خود را دارد. درگذشته نیز شاهد حباب در نرخ سکه بودیم و بانک مرکزی از طریق پیش‌فروش و حراج سکه را به بازار عرضه می‌کرد تا حباب از بین برود و با دلار هماهنگ شود.  ممکن است در آینده بحث حراج سکه را نیز داشته باشیم.

این سخنان سیف تائید از حباب قیمتی سکه است؛ اما سیاست این بانک با وضعیت موجود همخوانی ندارد؛ اینکه چرا پیش‌فروش سکه متوقف شد و چرا قرار است دوباره اجرایی شود؛ آیا سازوکار آن تغییر خواهد کرد و یا نه. همه این موارد در حالی است تصمیمات بانک مرکزی از آذر سال گذشته تاکنون موفق نشد بازار سرکش سکه را مدیریت کند و اقدامات اخیر در حالی است که علاوه بر حضور دلالان در بازار که با سفته‌بازی دنبال افزایش سودآوری خود هستند (مردم فقط ضرر می‌کنند)؛ مثلاً اعیاد شعبانیه و اینکه برخی مردم می‌خواهند ارزش دارایی خود را حفظ کند در کنار بازار بسته ارز (خریدوفروش وجود ندارد) می‌تواند باعث افزایش تقاضای سکه شود و شاهد افزایش قیمت و حباب بیشتر آن باشیم.  

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۹۶۷۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۳
اقایان هنوز نفهمیده اند که وقتی جلوی ورود پول به یک بازار رو به صورت دستوری بگیرند پول به سمت دیگر سرازیر میشود حدودا یکسال پیش با بستن سایت وبت سفارش و بعد از ان افزایش تعرفه واردات خودرو عملا سرمایه ها را از بازار خودرو خارج و وارد بازار ارز کردند حالا همین اتفاق داره برای بازار طلا میفته بانک مرکزی هم با رفتار خودش عملا داره این سیگنال رو میده که قیمت ها باز هم افزایش پیدا میکنه
ایرانی۳۱۴۰۷۷۱۲:۵۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
به دلیل پیش خرید بالای سکه توسط مردم تقریبا بیش از 2 میلیون قطعه سکه ، احتمال کاهش قیمت سکه در پایان سال و متضرر شدن مردم هست !!! چه کسی باید پاسخگو باشه ؟
سعید منش۳۱۴۲۷۴۱۴:۵۷:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۳
ما خواهان بر کناری سریع سیف و نوبخت این دو عامل تیم اقتصادی دولت که با عملکردشان کشور را تا اشوب و هرج و مرج پیش بردند و کشور را با مخاطرات جدی روبرو کرده اندهستیم
ناشناس۳۱۴۳۲۵۱۵:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف در شرایطی که تنها راه نجات کشور از تحریم ارزهای مجازی و کره شمالی و ونزوئلا برای دور زدن تحریم ها از اون استفاده میکنن ارزهای مجازی به بهانه مبارزه با پولشویی ممنوع کرده . !!! در کشورهای اصلی و خط مقدم مبارزه با پولشویی هم همچین تصمیمی گرفته نشده
ناشناس۳۱۴۶۵۴۲۰:۵۷:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
وقتی محاسبه تورم انباشته میگه دلار باید 80 درصد بالا بره یعنی قیمت حقیقی سکه 2 و سیصد است الان، هیچ سیاست پولی این معادله را ازبین نمیبره مگر کسی که بگه دو 2 تا میشه 5
سعید۳۱۳۹۷۰۱۱:۲۲:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۳
رییس بانک مرکزی سردرگم و رییس جمهور بی تفاوت و مجلس کار نابلد نتیجه ای جز این نداره
مصطفي بروجن۳۱۴۰۱۷۱۲:۰۵:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
رئیس جمهوری هست که مردم خواسته اند و مجلسی که بازهم مردم خواسته اند در هر صورت بر می گردد به خودمون انشا الله که یاد بگیریم بر اساس احساس تصمیم گیری نکنیم
ناشناس۳۱۴۰۲۴۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
واقعا خوبه شما قاضی نشدی
ناشناس۳۱۴۸۷۸۰۱:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۴
بلایی که با دست خودمون به سرمون آوردیم. وقتی قبلاً به این جماعت رای دادیم و چوب خوردیم و عبرت نگرفتیم و باز هم گول خوردیم همین میشه. بجای اینکه کمی فکر کنیم و به نیروهای متخصص و متعهد و باوجدان رای بدیم ، سراغ رنگ و لعاب و نمایش و ترددستی و شعبده بازی رفتیم ! هرچه خومون کاشتیم ، همونو داریم درو میکنیم.
ناشناس۳۱۳۹۸۲۱۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۳
ارز محدود شده متاسفانه بی تدبیری مسئولان باعث میشه سرمایه ها به سمت طلا و مسکن و مستقلات هجوم ببره مقصر تمامش هم کسری بودجه دولته که تبیین نمیکنن از کجا میاد البته گمانه زنیهایی مردم میکنن ولی شفاف نمیگن که علت کسری بودجه چیه؟
ناشناس۳۱۹۵۹۹۰۸:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۸
کسری بودجه به دلیل هزینه های زیاد .... است. ما می خواهیم مخارج همه را تامین کنیم و از درون خودمان غافل شده ایم.
ناشناس۳۱۳۹۹۵۱۱:۴۷:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۳
عملکرد سیف واقعا مشکوک هست
سپرده گذار کاسپین۳۱۴۰۴۹۱۲:۲۹:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
از مشکوکی گذارنیده .
ناشناس۳۱۴۰۰۵۱۱:۵۹:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۳
مدیریت اشتباه ایشان وتصاحب پولهای مردم در اعتباری ها باعث بی اعتمادی به دولت ومبارزه با قوانین جدید بانک مرکزی شده وتا مردم به حقشان نرسند در جهت مخالف بانک مرکزی عمل میکنند
ناشناس۳۱۴۰۰۷۱۲:۰۰:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
طرف را می خوانهد با توجه به کارامدی در مدیریت بانک مرکزی و نیز تجارب و دانش علمی در سیاست خارجی به سفارت انتخاب کنند . انوقت شما بی سوادها که قدرت تحلیل هم از رویداد های بازار و مدیریت کار امد ندارید مرتبا این مدیر لایق و مورد اعتماد رئیس جمهور محترم را انتقاد می کنید . خجالت دارد . واقعا
ناشناس۳۱۴۰۴۴۱۲:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۳
خدایی تحریم های آمریکا یک به هزارم کاری که برخی مسوللین با مردم کردید اثر نداشته..
ناشناس۳۱۴۰۶۸۱۲:۴۳:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف بی تدبیری به گردن حباب و دشمن ننداز
ناشناس۳۱۴۵۸۴۱۹:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۳
هجوم مردم برای خرید سکه قابل پیش بینی نبود
بهمن۳۱۴۸۱۲۲۳:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
بزرگترین خطا از دید مردم عدم نظارت نمایندگان مجلس بر عملکرد وزیران بالاخص وزرای صنعت .اقتصاد.کشاورزی.و....میباشد چون در برهه ای از زمان پول و مال و حیثیت مردم در اثر بی لیاقتی بعضی از انها به باد رفت.
ناشناس۳۱۵۸۹۳۲۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۴
نرخ سکه بر مبنای ۴۲۰۰ باید محاسبه شود و این حباب بزرگ بازار است

پربحث‌های امروز

 1. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 2. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 3. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 4. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 5. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 6. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 7. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 8. بیدار بمان آقای فوکویاما

 9. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 10. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 11. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 12. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 13. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 14. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 15. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 16. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 17. هشدار حوزه‌های علمیه نسبت به آسیب‌های پیوستن به FATF

 18. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 19. صداوسیما آنتن خود را به چه مبلغی به کلاس‌های کنکور اجاره می‌دهد؟

 20. سپرده‌گذاری ۵ هزار میلیاردی صندوق توسعه ملی در بانک‌ها برای پرداخت وام

 21. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 22. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 23. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 24. آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

 25. Pro HUAWEI Mate 20 گوشی که هیچ وقت خاموش نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 12. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 13. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 14. دلار ۹ هزار تومان شد

 15. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 16. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 19. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 20. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 23. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 24. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین