در نامه احمد توکلی به جهانگیری اعلام شد؛ حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

گروه سیاسی الف،   3970202142 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

رئیس دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور ضمن حمایت از سیاست های ارزی جدید دولت تاکید کرد سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است.

به گزارش الف، دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ضمن حمایت از سیاست های ارزی جدید دولت تاکید کرد که تامین ارز با نرخ ثابت هر دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومان برای تمامی نیازهای مجاز، دادن یارانه به وارد کنندگان کالای اساسی مانند خوراک دام و طیور، انجام معاملات تنها در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و تلقی قاچاق هر نوع معامله ارزی دیگر، تخصیص ارز به شکل اداری و بر اساس تشخیص نیاز، متعهد شدن صادرکنندگان به معرفی ارز حاصل از صادرات، جرم تلقی شدن هر نوع کم نمایی درآمد صادراتی و بیش نمایی ارزش واردات از ویژگی های این سیاست دولت است.

متن این نامه که به امضای احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت رسیده به شرح زیر است؛

 بسم الله الرحمن الرحیم

برادر جناب آقای جهانگیری

معاون اول محترم رئیس جمهور

سلام علیکم

پیرو جلسه مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷؛ متن زیر تقدیم می شود. این متن نظر سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت است که به قصد شفافیت بیشتر بازار ارز و جلوگیری از رشد بی عدالتی در دفاع از اقدام دولت تدوین شده است.

1- نرخ ارز در بازار تهران، در شش ماه آخر سال ۹۶، با نوسانات صعودی همراه بود و در آن مدت تقریباً پول ملی حدود ۳۰ درصد قدرت خود را از دست داد. این وضعیت بعد از عید نیز ادامه داشت به‌طوری‌که ظرف چند روز نرخ ارز از ۶۰۰۰ تومان برای هر دلار هم گذشت. سیر صعودی پر نوسان نرخ ارز، یا تکانه ارزی، انتظارات تورمی را تشدید می‌کند، تقاضای ارز برای سفته‌بازی، حفظ دارایی نقدی و فرار سرمایه را افزایش می‌دهد. همین تقاضای جدید، قیمت ارز را باز هم بالاتر می‌برد و درنتیجه انگیزه برای تقاضاهای مذکور را افزایش می‌دهد. این مارپیچ زیان‌بار ادامه می‌یابد. بی‌ثباتی و ابهام ناشی از تلاطم، اگر تولید و سرمایه‌گذاری را متوقف نکند، به‌شدت کند می‌سازد.

به جابجایی درآمد از جیب عموم به کیسه دلالان و ویژه خواران منجر می‌شود و بی‌عدالتی را دامن میزند. آبرو و اعتبار دولت را به‌شدت می‌کاهد، افسوس و حرمان را نصیب مردم می‌کند و ده‌ها عیب و زیان دیگر. هرچه این وضعیت بیشتر به طول انجامد، خسارت‌ها فاجعه‌بارتر می‌شود؛ تا جایی که طولی نمی کشد که به بحران بی‌اعتمادی عمومی می‌رسد و با شورش یا بدون شورش اجتماعی، به سقوط دولت و ورشکستگی اقتصاد ملی می‌انجامد. به همین دلایل در شوک یا تکانه ارزی، دولت‌ها خیلی سریع در بازار مداخله می‌کنند. هیچ اقتصاددان واقع‌بینی نمی‌شناسیم که وقتی بازار ارز متلاطم می‌شود، بازار را به حال خود رها کند و نوعی از دخالت را تجویز نکند.

2- در پی شوک ارزی و افسارگسیختگی نرخ ارز در روزهای نخست بعد از تعطیلات عید، دوشنبه‌شب ۲۰/۱/۱۳۹۷ تصمیم دولت برای مهار بازار ارز و تک‌نرخی کردن آن اعلام شد. اعلان این تصمیم از زبان معاون اول رئیس‌جمهور، نشانه اهمیت به‌حق آن نزد دولت است. ویژگی‌های طرح مصوب دولت به‌طور خلاصه چنین است: ارز با نرخ ثابت هر دلار ۴۲۰۰ تومان برای تمامی نیازهای مجاز تامین می‌شود. برای جلوگیری از اثر تورمی این نرخ بر مصرف‌کننده، کالاهای اساسی مانند خوراک دام و طیور، نرخ ارز را کاهش نمی‌دهند ولی پس از واردات، به واردکننده یارانه داده می‌شود. معاملات تنها در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز انجام می‌گیرد (کمک به شفافیت بازار) و هر نوع معامله ارزی دیگر قاچاق ارز تلقی می‌گردد و تعقیب قضایی دارد.

تخصیص ارز به شکل اداری و بر اساس تشخیص نیاز صورت می‌گیرد؛ صادرکنندگان به معرفی ارز حاصل از صادرات متعهد می‌گردند. هر نوع کم نمایی درآمد صادراتی و بیش نمایی ارزش واردات جرم محسوب می‌شود و… آن چه در پی می آید، دفاع از کلیات بسته سیاستی دولت برای مدیریت تقاضاست. این دفاع نباید دولت را از کوشش برای تدوین نقشه پایدار برای عرضه غافل سازد. در عین حال دولت باید با دعوت از صاحب نظران باتجربه که جمع شان با حضور جوانان تحصیلکرده و مسلح به دانش روز، تکمیل شده باشد، نقائص طرح خویش را بیابد و هرچه سریع تر برطرف سازد.

3- این تصمیم باید خیلی زودتر از این‌ها گرفته می‌شد. از همان روزهای زمستان ۱۳۹۰ که آغاز بحران بود؛ و یا در اواسط تابستان گذشته که همان رفتار از نرخ ارز دیده شد. لااقل شش هفت ماه پیش که جناب جهانگیری جمعی از اهل ‌فن و نظر را دعوت کرد و نماینده دیده­بان شفافیت و عدالت، مشابه همین طرح را با تاکید بر حمایت از مستضعفان مطرح کرد، این سیاست باید تدوین و اعمال می‌شد. میزان موفقیت در مهار بحران، به‌ سرعتِ تصمیم‌گیری و اقدام بستگی دارد. در بحران ارزی مکزیک در دسامبر ۱۹۹۴ درحالی‌که رئیس‌جمهور تازه برگزیده شده قصد داشت با ۱۵ درصد کاهش ارزش پزو، به هر دلار ۴ پزو برسد دچار بحران ارزی شد. طی یک هفته با دخالت کلینتون، رئیس‌جمهور آمریکا ۵۴ میلیارد دلار به طرق مختلف به بازار ارز مکزیک سرازیر شد تا بتوانند سقوط را در هر دلار ۶ پزو متوقف سازند[۱]. در بحران ارزی کره جنوبی، آغاز بحران ۱۶ نوامبر ۱۹۹۷ بود.۵ روز بعد، در ۲۱ نوامبر کره از IMF کمک خواست. دو هفته بعد، در ۳ دسامبر بر تزریق ۵۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از منابع IMF به بازار ارز کره توافق شده و در همان روز، ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پرداخت شد[۲]. مجموعه اقدامات که به‌سرعت انجام شده بود نرخ جهش‌یافته هر دلار معادل ۱۹۶۵ وُن در ۲۴ دسامبر را به ۱۶۰۰-۱۸۰۰ در ژانویه ۱۹۹۸، به ۱۴۰۰ در پایان مارس ۹۸ و ۱۲۰۰ وُن در پایان سال ۱۹۹۸ به ازاء هر دلار کاهش داد.[۳]

4- اصلی‌ترین علت تاخیر در مهار بازار متلاطم ارز، حاکمیت تفکر نئولیبرالی بر اغلب مردان اقتصادی دولت‌های بعد از جنگ تاکنون بوده است. بر اساس مدل مورد اتکای این اقتصاددانان، تعدیل نرخ اسمی ارز به ‌اندازه تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی ضرورت دارد[۴] و چون نرخ تورم داخلی خیلی بیشتر از تورم خارجی است این مردان اقتصادی و همکاران غیراقتصادی آنان بر افزایش نرخ اسمی ارز اصرار می‌ورزند؛ فی‌المثل در همین ایام دو تن از مشاوران ارشد رئیس‌جمهور محترم از نرخ هر دلار ۶۰۰۰ هزار تومان و بیشتر سخن گفتند. درحالی‌که پیش‌فرض‌های به‌کارگیری این مدل مانند همگنی کالاهای دو کشور، صنعتی بودن دو کشور، وجود ارتباط تجاری بین آن‌ها، پذیرش فرض قابل تجارت بودن تمامی کالاها، صفر فرض کردن هزینه حمل‌ونقل، هیچ‌کدام بر موقعیت ما صدق نمی‌کند. عقیده حرفه‌ای‌ها درباره اعتبار نظریه مذکور برای تعدیل نرخ ارز، تنها در روابط کشورهای صنعتی شده، چه در کوتاه‌مدت، چه در بلندمدت، پس از جنگ جهانی دوم تاکنون چندین بار تغییر کرده است و اگر هم امروزه، اجماعی در حال سر برآوردن باشد، این اجماع احتمالاً بر سر این خواهد بود که برای بلندمدت نظریه به‌کارگیری تفاضل تورم داخل و خارج در تعیین نرخ ارز برای ارزهای عمده از اعتبار بهره‌ای دارد گرچه هنوز معماهایی باقی می‌ماند که باید راه‌حل منجزی برای آن‌ها پیدا شود.[۵]

مطالعات بسیاری که مرتباً تعدادشان افزایش می‌یابد بر این موضوع توافق دارند که این نظریه، حتی برای کشورهای صنعتی دارای ارز عمده، در بلند مدت جواب می‌دهد.[۶] حتی همین جمع‌بندی را برخی تحقیقات مبتنی بر روش‌های جدید اقتصادسنجی تایید نمی‌کنند[۷] به عنوان نمونه نشان داده شده است که در بررسی ۵۰ جفت کشور که با یکدیگر ارتباط تجاری دارند، تنها ۵ جفت آنها این نظریه درباره آن‌ها صدق می‌کند[۸] بنابراین این نظریه برای تعیین نرخ برابری ریال و دلار آن هم به‌طور روزمره به نتیجه قابل‌اعتمادی نمی‌رسد. نکته مهم دیگر این است که سال آغازین اعمال این روش را کی قرار دهیم؟ اگر آقای روحانی می‌خواست به این توصیه غیرواقع‌بینانه در بدو مسئولیت خویش عمل کند باید به‌اندازه تفاضل تورم ایالات‌متحده از تورم ایران (۱٫۵- ۴۰) نرخ دلار را ۳۸٫۵ درصد بالا می‌برد! به‌عبارت‌دیگر هر دلار در پایان خرداد ۱۳۹۲ به مبلغ ۳۵۷۹ تومان را به ۴۹۵۷ تومان افزایش می‌داد! اما اگر یک ماه دیگر بخواهد این توصیه را بپذیرد باید ۷٫۶۹ درصد (۲٫۲۱- ۹٫۹)، دلار ۴۲۰۰ تومانی را افزایش قیمت دهد یعنی نرخ دلار را به ۴۵۲۳ تومان برساند. همین نرخ ۴۲۰۰ تومان بر پایه چه نرخی تعیین شده است؟ نرخ محاسباتی در بودجه‌ریزی را که ۳۸۵۰ تومان در هر دلار را در تفاضل تورم داخلی و خارجی ضرب کردند و به رقم ۴۲۰۰ رسیدند. وقتی برای محاسبه نرخ امروز، نرخی را که برای محاسبات منابع و مصارف بودجه‌ای با چانه‌زنی سیاستمداران معلوم می‌شود، نرخ پایه می‌گیرند، چه اعتباری دارد؟ با این درجه از من درآوردی بودن، چرا نرخ سیاسی بودجه‌ای را کنار نگذاریم و بر سر نرخی که لااقل به نفع تولید است توافق نکنیم؟

5- تمام اعتبار دعوی علمای اقتصاد برفرض رقابتی بودن و آزاد بودن بازار ارز است. بازاری که تنها بانک مرکزی، منفرداً، عرضه‌کننده عمده در این بازار است، رقابتی است؟ اساساً منطق اقدامات ارزی بانک مرکزی با رفتار یک فعال خصوصی در بازار متفاوت است. بنا برفرض در بازار رقابتی همه عرضه‌کنندگان حداکثر ساز سودند. درحالی‌که طبق قانون و به‌عنوان پیش‌فرض بانک مرکزی نمی‌تواند و نباید به دنبال حداکثر سود باشد؛ بلکه مکلف است به ارز به‌عنوان یک ابزار سیاست‌گذاری جهت حفظ ارزش پول ملی بنگرد.

6- برای افزایش نرخ دلار، همین دسته از اقتصادی‌ها، بر اساس همان نظریه، محاسنی ذکر می‌کنند و با این استدلال که نرخ واقعی را باید بازار تعیین کند، مدعی هستند که اگر در بازار دخالت نشود، عرضه و تقاضا آن تعدیل را اعمال می‌کنند. درنتیجه قدرت رقابت خارجی ما بالا می‌رود و چون در این صورت، دلارهای حاصل از صادرات به ریال درآمد بیشتری برای صادرکننده در پی دارد و واردات به ریال قیمتش اضافه می‌گردد، صادرات تشویق شده و واردات کاهش می‌یابد.

اولاً ادعای تعیین نرخ در بازار آزاد بی‌وجه است، زیرا این دولت است که به‌عنوان یک عرضه‌کننده عمده، نرخ را تعیین می‌کند نه بازار. ثانیاً، وقتی حدود ۸۵ درصد واردات ما را ماشین‌آلات و کالاهای واسطه تشکیل می‌دهد، با افزایش نرخ ارز، همه این‌ها گران می‌شوند و هیچ تضمینی وجود ندارد که رقابت خارجی بهبود یابد؛ بلکه ممکن است برعکس شود. اضافه بر این اثر تورمی جهش قیمت که در سال بعد شوک ارزی بیشتر از سال نخست ظاهر می‌شود[۹] هزینه‌های دولت را که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده است به‌شدت بالا می‌برد و تولیدکننده را نیز شدیداً تحت‌فشار قرار می‌دهد. جمع این تبعات دولت‌های عاقل را در استفاده از نرخ ارز برای مقاصد بازرگانی خارجی محتاط می‌کند؛ و بجای آن از سیاست تعرفه وارداتی و یارانه صادراتی بهره گرفته می‌شود.

7- روش آمریکا در جنگ اقتصادی که علیه ملت ایران در پیش‌گرفته است، بهره‌گیری از سلاح پولی برای اخلال در گردش مالی کشور است که به‌تبع، تجارت خارجی را مختل می‌سازد. این، همان راهبرد جنگ اقتصادی است که رهبری مکرراً بر دیده شدنش اصرار می‌ورزد. در این راهبرد از دو جانب به منافع ملی ما حمله شده است. از یک‌سو، فروش نفت محدود شده بود و از سوی دیگر، ارز حاصل از معامله مقدور، از دسترس دور نگه‌داشته می‌شد. با امضای برجام، محدودیت فروش نفت منتفی شد، ولی درآمد ارزی حاصل از آن در کشورهای خاصی تقریباً بلوکه شده است و جابجایی آن بسیار دشوار، حتی دشوارتر از پیش از برجام شده است؛ بنابراین حتی اگر بی‌حساب هم ارز داشته باشیم نمی‌توانیم از طرف عرضه در بازار ارز دخالت و آن را مهار کنیم. علاوه بر این چون ترامپ حماقت را با شرارت جمع کرده است آینده نیز مبهم است. به‌ویژه آن‌که اروپا همراهی خود را با آمریکا در بهانه‌جویی پیرامون اقدامات دفاعی ما در امر موشکی به‌تدریج آشکار می‌سازد.

این وضعیت برای ضربه به اقتصاد ایران موثرتر است از وضعیت در جنگ تحمیلی. کدام کشور مآل‌اندیش و اهل حزمی در چنین جنگ ظالمانه غیرقانونی و شرارت­باری، اختیار ظرفیت ارزی خویش را به بازار می‌سپارد؟ آن‌هم بازاری ناسالم که اغلب فعالان آن نه به منافع ملی، بلکه به منافع مادی خویش می‌اندیشند و برای اعمال مقررات در یک روز باید ۷۰۰ نفر را در آن بازداشت کرد. آیا درست است که میلیاردها دلار ارزی را که با سختی در دسترس قرار می‌گیرد، در این بازار برای سفر تفریحی ثروتمندان مصرف کنیم یا چند میلیارد دلار را برای واردات خودروهای گران‌قیمت اختصاص دهیم و با این بی‌تدبیری سرمایه ارزی و دل مردم گرفتار معیشت، هردو را بسوزانیم؟

8- برای مهار بازار فقط مدیریت تقاضا می‌ماند و اعتمادسازی که اهمیتش کمتر از اولی نیست. مدیریت تقاضا به معنای اولویت‌بندی نیازها و تامین ارز مورد نیاز بر اساس اولویت‌ها است. تخصیص اداری ارز تبعاتی دارد که مهم‌ترین آن‌ها افزایش هزینه مبادله در کل اقتصاد و تشدید فساد و ویژه خواری است. از این‌ها عیوب دیگری زاییده می‌شوند. درواقع ما مخیّر بین بد و خوب نیستیم؛ بلکه بین بد و بدتر، بد را ترجیح می‌دهیم. کاری که به تعبیر پیامبر صلی‌الله علیه و آله هر عاقلی می‌کند. اگر زیان‌های فاجعه‌بار تلاطم ارزی را که در بند یک شرح شمه‌ای از آن گذشت، در نظر آوریم و ناممکن بودن بهره‌گیری از طرف عرضه را نیز به خاطر داشته باشیم، به مضرات مهار تقاضا رضایت می‌دهیم. البته زیان‌های سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری ارز با تدبیر کاهش پذیر است.

9- تصمیم دولت چندین هدف دارد که مهم‌ترین و نخستین آن‌ها جلوگیری از بی‌ثباتی است؛ دوم، مقابله با تورمی که از سه طریق بالا رفتن هزینه تولید؛ کاهش عرضه؛ و تشدید انتظارات، بر قیمت­ها می‌افزاید؛ سوم، جلوگیری از تشدید رکود؛ چهارم، جلوگیری از تشدید نابرابری؛ پنجم توقف فرار سرمایه و اهداف دیگر. درباره آخری باید بدانیم که در سال ۱۳۹۵ حساب سرمایه ما ۲۵ میلیارد دلار منفی بود و در نه ‌ماهه نخست ۱۳۹۶ مبلغ ۱۹ میلیارد دلار منفی بود که از فرار سرمایه حکایت می‌کند.

10- گفته شد که اعاده ثبات نخستین هدف هر بسته سیاستی مهار تلاطم ارزی است. حال که به‌ناچار هزینه‌های سیاست تثبیت و تخصیص اداری ارز را می‌پذیریم، باید فایده‌های آن را حداکثر کنیم. لازمه این کار حفظ این نرخ برای ۲ تا ۳ سال است. روشن است که نوسانات دو سه درصدی با این تثبیت تعارضی ندارد. نتیجه این تثبیت، کاهش ریسک و نا اطمینانی در بازار و کمک به بازگشت اعتماد است. البته تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار که با مدل مورد بحث تخمین زده شده است، ارز تک‌نرخی را رسماً ۹ درصد گران کرده‌اید. چراکه ارز مبادله‌ای ۳۸۰۰ تومان بود.

11- مهم‌ترین نقیصه غیرقابل ‌چشم‌پوشی بسته سیاستی دولت، فقدان چتر حمایتی برای مستضعفان است. تجربه کشورهایی دیگر که نه محدودیت‌های ما را داشتند و نه به بی‌توجهی‌های ما مبتلا بوده‌اند، نشان می‌دهد که تلاطم ارزی و کاهش ارزش پول ملی، رکود تورمی در پی دارد. بهبود اوضاع و بازگشت به نرخ رشد و تورم وضعیت پیش از بحران، در شرایط خوب دو سال (مکزیک و کره جنوبی) تا دو سال و نیم (تایلند) زمان می‌برد. بانک مرکزی نیز اذعان دارد که این وضعیت کوتاه‌مدت نیست؛ به همین دلیل سیستم ارزی را تغییر داده است. در این مدت دوسه‌ساله، به چه حجتی حق داریم مستضعفان را از یاد ببریم؟ این‌که دولت تصمیم گرفته است به واردکنندگان کالاهای اساسی یارانه بدهد، دردی را درمان نمی‌کند. شاهدش این است که طی سال‌های اخیر ده‌ها میلیارد دلار ارز مبادله‌ای برای واردات کالاهای اساسی داده شد، چه اثری در بهبود سبد مصرفی تهیدستان داشته است؟ حکومت موظف است چتر حمایت خویش را چنان بگستراند که مستضعفان را از تبعات سیاست‌های خود حفظ کند.

راهکار تجربه‌شده در ایران و جهان، تضمین مصرف سبدی از غذا و کالاهای بهداشتی برای طبقات پایین جامعه، همراه با تقویت بیمه همگانی است. کارت هوشمند ابزار بسیار مناسبی برای این مقصود است. سهمیه‌بندی و تخصیص جهت‌دار منابع یک تجربه جهانی است. در بزرگ‌ترین و جدی‌ترین نظام سرمایه‌داری جهان، آمریکا، از سال ۱۹۳۹ تاکنون برای مستحقان کوپن غذا داده می‌شود. مشمولان این برنامه (برنامه حمایت از تغذیه تکمیلی Supplemental Nutrition Assistance Program) معروف به کوپن غذا (Food Stamps) با رونق و رکود کم و زیاد می‌شوند. در رکود سال‌های پس از ۲۰۰۷، به‌تدریج تعداد گیرندگان کوپن غذا افزایش یافت و در سال ۲۰۱۳ به اوج ۴۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آمریکایی رسید. با بهبود وضعیت اقتصادی این رقم به ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت[۱۰]. سهمیه‌بندی یک تجربه بشری است که هرگاه لازم شد نباید از این راه‌حل عقلایی چشم پوشید. با پشتیبانی از دولت برای اجرا و تکمیل بسته سیاست ارزی جدید به پیروزی آن کمک کنیم.

با احترام

احمد توکلی

رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان  شفافیت و عدالت

 

عناوین مرتبط

۲۱ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم
۲۱ آذر ۱۳۹۷چه کسی مدافع دلار ۴۲۰۰ تومانی است؟  
۲۱ آذر ۱۳۹۷سخنان آشنا و واکنش نیلی و کرباسچی/ فایل صوتی جلسه منتشر شود/ ارز ۴۲۰۰ تومانی نظر چه کسی بود؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷واکنش مسعود نیلی به ادعای آشنا
۲۰ آذر ۱۳۹۷جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است
۲۰ آذر ۱۳۹۷محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم
۱۹ آذر ۱۳۹۷جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم
۱۵ آذر ۱۳۹۷چرا رانت ۱۸ میلیاردی را گردن نمی‌گیرند؟
۱۵ آذر ۱۳۹۷معرفی تصمیم گیران مصوبه ارز ۴۲۰۰ تومانی!
۱۴ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی ادعای صالحی امیری را تکذیب کرد
۱۳ آذر ۱۳۹۷جهانگیری: اگر اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود قطعا خاورمیانه دچار آشوب می‌شود/ سهم درآمد نفت در بودجه ۹۸ خیلی بالاتر از ۲۵ درصد نیست
۱۳ آذر ۱۳۹۷دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

دیدگاه کاربران

شاهرخ۳۱۳۱۹۸۱۶:۳۲:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲
نتیجه؟؟؟؟؟؟ کلا یه چیز دیگه واسه مردم محرز شده که مدیران تا بیمار به مرحله مرگ نرسه هیچ کاری نمی کنن و چیزی به اسم تدبیر و برنامه در هیچ یک از دولتها دیده نمیشه.....یعنی چیزی بنام پیشگیری محاله از دولتها دیده شه و همیشه تا شرایط به سرطان یا سکته مغزی و نفس های آخر میرسه مسئولین نهایت به حرف زدن و تز دادن می افتن که تو این زمان راه درمانی نیس و فقط مسکن و مرفین تجویز می کنن........
ناشناس۳۱۳۷۴۶۰۸:۱۰:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۳
صحبتهای آقای توکلی عزیز مثل همیشه درست و منطقی هست. دولت باید تخصیص ارز رو از طریق یک سامانه مثل همین سامانه نیما برای کلیه مصارف اعم از مسافرتی، دانشجوئی، درمانی ،واردات و .... با جدیت دنبال کند و مبالغ اختصاصی به بخش های مختلف رو به صورت شفاف که قابل مشاهده برای عموم باشه در سایت قابل مشاهده باشه. برای هر ردیف که محدودیت هائی در سقف پرداخت وجود داره چنانچه افراد متقاضی دریافت مجدد ارز باشنداین ارز باید با کارمزدهای متفاوت و پلکانی در اختیار متقاضیان برای مصارف قانونی گذاشته بشه و برای مسافران در مبادی خروجی و برای دانشجویان و بیماران از طریق مبادی خروجی و یا کنسول گری های ایران در کشورهای مقصد ارز در اختیار اونها قرارداده باشه. البته نکته دیگه هم که خیلی اهمیت داره این هست که دولت باید شفافیت در منشا درامدهای داخل کشور رو هم دنبال کنه. بالاخره وقتی کسی قصد خرید ویلا در خارج از کشور داره صرف نظر از اینکه بتونه این ارز رو تامین و ارسال کنه وظیف دولت هست که بدونه منشاء این درامد از کجا هست که سر ریز اون محل هزینه ای در کشور نداشته و صرف سرمایه گزاری درخارج از کشور شده! آیا پزشک متخصصی که درامد ماهیانه چند میلیارد تومنی داره که به اندازه درامد یک پزشک متخصص در سال در کشورهای پیشرفته هست مالیات این درامد رو هم به دولت پرداخت کرده ؟ مسلما نه و همین پولهای سیاه هستند که این دست مشکلات رو برای کشور می تونن بوجود بیارن
ناشناس۳۱۳۲۱۲۱۶:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲
شیب ملایمشون شیب تند شده و ترمز بریده خدا به داد برسه
ناشناس۳۱۳۲۲۳۱۶:۴۹:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲
گران فروشی 6 برابری ارز درست هست!؟
ناشناس۳۱۳۲۶۵۱۷:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲
برای شفاف سازی باید توضیح داده شود که دولت با ارز حاصل از فروش نفت بشکه ای 70 دلار چه کاری انجام می دهد. آیا با سیاست عدم فروش آزاد ارز به مردم می توان در جبهه سیاست خارجی موفق شد؟ آیا دولت به سیل گرانی های اخیر ناشی از بالا رفتن قیمت ارز و اثرات آن بر مردم فکر هم کرده است؟ آیاشرایط موجود مملکت را به دوران رکود سنگین تر رهنمون نمی سازد؟ آیا تصوری بر پایان یافتن شرایط موجود می توان داشت؟ شرایط عینی خود گویا است. نه به آن دورانی که روزانه یک رییس جمهور و یا یک وزیر خارجه اروپایی به ایران سفر می کرد و نه امروزه که ماهی یک سفر خارجی هم به ایران صورت نمی گیرد.
ناشناس۳۱۳۲۷۱۱۷:۳۱:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۲
سیاست ارزی دولت کار درستی هست اما سوالی که بی پاسخ هست ملاک تخصیص ارز چی هست؟اگر فردا روزی واردکننده خودرو بازدوبند دلار 4200تومنی گرفت وخودرو وارد کرد اونوقت با دلار 5600تومنی تو بازار فروخت چیکار کنیم .همین الان این اختلاف قیمت بالای هزار تومنی سبب فساد ورانت خواهد شد.کشوری که مشکل ارزی داره چرا باید تو بزرگراه ها واتوبانهاش بیلبوردهای برندهای خارجی جولان بده .چرا باید یک اقلیت ده درصدی جامعه خیلی بیشتر از 90درصد جامعه ارز مصرف کنند وبار تولید واقتصاد اما به دوش طبقات پایین دست جامعه باشه؟همین الان خیلیا دنبال خرید ملک تو ترکیه ودوبی هستند ومیلیاردها تومن پول کشوررو از کشور خارج کردند ومی کنند .خیلی از اطبای ما با درامدهای آنچنانی هم متاسفانه در حال کوچ دادن سرمایه هاشون به کانادا وآمریکا هستند .به نظر این کار باید سالها پیش انجام میشد .
ناشناس۳۱۳۲۹۷۱۷:۵۹:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۲
آقای توکلی نرخ ارز باید واقعی باشد حتی با قیمت هر دلار ۶۰۰۰ تومان. سیاست اشتباهی که سالهاست در کشور پیگیری می شود همین پایین نگه داشتن نرخ کاذب دلار است که باعث خروج سرمایه از کشور و ایجاد تورم های ناگهانی می شود و صادرات را فلج می کند متاسفانه دولت ها طی این چند دهه با تزریق ارز زیادتر در بازار پی جبران قیمت ارز بصورت روانی هستند.خواهش میکنم دنبال راضی نگه داشتن همه نباشید و بجای راه حل های کوتاه مدت دنبال حل مسائل بصورت زیر بنایی باشید.
ناشناس۳۱۳۷۸۶۰۸:۳۶:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۳
6000 را تایید نمیکنم چون قول زیر 2000 را داد روحانی البته نه با سیاست پلیسی
ناشناس۳۱۳۹۵۴۱۱:۱۱:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۳
این چه حرفیه!!! سال 91 هم گفتید باید نرخ ارز واقعی بشه تا صادرات بهبود پیدا کنه و اشتغال ایجاد بشه. نرخ ارز 3 برابر شد ولی غیر از رکود هیچ اتفاقی برای کشور نیفتاد و تولید نابود شد. افزایش نرخ ارز فقط به نفع سرمایه داران و پولدارانه نه 90 درصد مردم. در شرایط اقتصادی ایران افزایش نرخ ارز فقط رکود همراه با تورم را در برداره و برای تولید و اشتغال بسیار مضره و فقط سفره های مردم را کوچک میکنه
ناشناس۳۱۳۳۰۴۱۸:۰۵:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۲
در زمینه تجارت شاید سیاست درستی باشه ولی ارز مسافرتی هزار دلاری ناکافی است و به شغل ما که اسیب می زند.
حسینی۳۱۳۴۵۳۲۰:۴۱:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۲
مهمترین کسی که از گرانی دلار سود میبرد و کسری خود را تامین میکند خود دولت است که خودش موج سواری میکند ولی غافل از اینکه ثروت به دست می آورد ولی ثروت مهمتری به نام اعتماد و امید را از بین می برد.
یک دانشجوی اقتصاد۳۱۴۴۵۹۱۷:۲۵:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۳
- نرخ ارز باید به طور طبیعی متناسب با (اختلاف) تورم افزایش یابد، نه اینکه دولت خودش به طور دستی و بر اساس تصورش از نرخ تورم آن را افزایش دهد، چرا که این کار باعث می‌شود تصور دولت از تورم تحقق پیدا کند (تورم ایجاد شود). - صادرات فقط محصولات کارخانجات نیست که ماشین آلات آن تحت تاثیر قیمت ارز قرار گیرد. صنعت گردشگری یا نیروی کار ارزان‌ قیمت از افزایش قیمت ارز منفعت میبرند و همین مطلب افزایش بیشتر قیمت ارز را میتواند مهار کند. - جیره بندی دلار فقط یک راه حل موقت میتواند باشد. در دراز مدت، اینگونه رفتارهای پادگانی مردم و سرمایه ها را بیشتر فراری میدهد و دیگر نمیتوان افزایش قیمت ارز را حتی با این روشها مهار کرد. - راه اصلی حمایت از مستضعفان صدقه دادن نیست، ایجاد اشتغال است. اگر از تولید کنندگان حمایت کنید، مستضعفان هم کار پیدا میکنند. - کلید بهبود اوضاع اقتصادی در کشور ما کاهش هزینه و ریسک تولید کنندگان است: کاهش مالیات، کاهش بوروکراسی حکومتی، مبارزه با فساد حکومتی، حاکمیت قانون به جای توصیه و سفارش، افزایش اعتماد عمومی با به کارگیری افراد فهمیده، منضبط، مستقل، و سالم در پست های حکومتی و غیره. سیاستهای پولی و مالی در کشوری که مشکلات ساختاری دارد جواب نمیدهد.
ناشناس۳۱۵۰۲۱۰۹:۱۴:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۴
جناب آقای توکلی شما که با سیاستهای فعلی ارز صددرصد موافقید آیا اصلا به دانشجویان و بازنشستگان و سایر ایرانیان خارج از کشور که با ارز حواله ای نه با ارز داخل کشور روزگار میگذراندند فکر کرده اید در کدام کشور پیشرفته یک دانشجو میتواند با هزار دلار در ماه زندگی کند مابه التفاوتی که لازم دارد چگونه باید تامین شود صرافیهای مجاز که تنها با حواله پول گذران میکردند چه باید بکنند این گونه صرافی ها حتی یک دلار از ایران خارج نمی کردند که حالا ممنوع الکار شده اند مسافری که میخواهد به خارج سفر کند از آنجا که تمام سفرها برای گردش و تفریح نیست مابقی ارز مورد نیاز خود را از کجا باید تامین کند و هزاران مشکل دیگر. بد نیست علاوه بر به به و چه چه برای تصمیمات بی مطالعه دولت کمی هم به فکر مردم و مشکلات آنها باشید و از جایگاه خود بهتر و موثرتر استفاده کنید باشد که دعای خیری پشت سرتان باشد انشاالله

پربحث‌های اخیر

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 3. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 4. دلار ۹ هزار تومان شد

 5. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 6. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 7. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 8. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 9. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 10. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 11. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 12. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 13. گرشاسبی از ایران رفت

 14. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 15. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 16. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 17. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 18. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 19. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 20. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 21. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 22. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 23. جنگ استقلال با لشگر هماهنگ پدیده

 24. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 25. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 6. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 10. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 11. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 12. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 15. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 16. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 17. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 20. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 21. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 22. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 23. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 24. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 25. گرشاسبی از ایران رفت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 21. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 22. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 23. چند نکته در مورد بازار خودرو

 24. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 2. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 3. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 4. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 5. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 6. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 7. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 8. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 9. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 10. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 11. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 12. مناظره زیباکلام و قدیری‌ابیانه درباره تقابل ایران و آمریکا

 13. سلام نظامی به احترام رهبر

 14. استیضاح 2 وزیر در دستور کار کمیسیونهای مجلس/ حذف استیضاح ظریف از دستور کار کمیسیون امنیت

 15. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 16. دادستان شوش: کارگر هفت تپه به قید وثیقه آزاد شد

 17. دریادار سیاری: هیچ دشمنی فکر تجاوز به ایران را نمی‌کند

 18. سیدمحمد حسینی: بازی سازش محکوم به شکست است

 19. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 20. فیلم/ رهبر انقلاب: مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. دلیل طرح سوال از رئیس جمهور از زبان رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس

 23. بودجه 98 یکشنبه در صحن مجلس

 24. اسماعیل بخشی آزاد شد

 25. ضرغامی: حقوق من ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

پربحث‌های دیروز

 1. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 2. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 5. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 6. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 7. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 8. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 9. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 10. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 11. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 12. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 13. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 14. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 15. بی‌تاثیری وعده‌ها و سخنرانی‌های روحانی در جامعه

 16. مناظره زیباکلام و قدیری‌ابیانه درباره تقابل ایران و آمریکا

 17. سلام نظامی به احترام رهبر

 18. استیضاح 2 وزیر در دستور کار کمیسیونهای مجلس/ حذف استیضاح ظریف از دستور کار کمیسیون امنیت

 19. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 20. دادستان شوش: کارگر هفت تپه به قید وثیقه آزاد شد

 21. دریادار سیاری: هیچ دشمنی فکر تجاوز به ایران را نمی‌کند

 22. سیدمحمد حسینی: بازی سازش محکوم به شکست است

 23. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 24. فیلم/ رهبر انقلاب: مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند

 25. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 7. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 8. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 9. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 10. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 11. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 12. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 13. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 14. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 15. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 16. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 17. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 18. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 19. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 20. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 21. جوانی که مقابل خودروی انتحاری چابهار ایستاد+ عکس

 22. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 25. حاجی دلیگانی: هنگام تصویب سی اف تی، گیت‌های ورودی مجلس با دستور لاریجانی بسته شده بود

آخرین عناوین