اطراف ترامپ کسی نیست که جلوی کارهای او را بگیرد

گروه جهان الف،   3970131159

جیمز کومی رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا( اف‌بی‌آی) گفت دونالد ترامپ کسی را که جلوای تصمیم‌های نسنجیده او را بگیرد ندارد.

 

به گزارش ایسنا، جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی نسبت به نگرش ها و شیوه مدیریت دونالد ترامپ ابراز نگرانی کرده و گفته است که گاهی سخنان او با هنجارهای پذیرفته شده در جامعه آمریکا مغایر است.

کومی در پاسخ به این پرسش که آیا اطمینان دارد در اطراف ترامپ به اندازه کافی افراد منطقی و معقول وجود دارند که بتوانند رفتارهای نسنجیده او را مهار کنند گفت: خیر چنین اطمینانی ندارم.

همچنین رئیس سابق اف‌بی‌آی در پاسخ به این که آیا "شب‌ها با این اطمینان خاطر می‌خوابد که کسانی مانع از رفتارهای شتاب‌زده رئیس جمهوری می‌شوند؟" گفت: گاهی صبح از خواب بیدار می‌شوم و می‌خوانم که رئیس جمهور خواستار حبس شهروندان عادی شده، مثلا گاهی زندانی شدن خود من. این یکی از دلایلی است که من اطمینان ندارم افراد لازم برای مهار رفتار ترامپ در اطراف او باشند.

جیمز کومی که پس از یک دوره چهارساله ریاست بر پلیس فدرال، توسط ترامپ برکنار شد، گفت: عملا در آمریکا ما دچار نوعی کرختی نسبت به اینکه یک رئیس جمهور خواستار حبس شهروندان می‌شود شده ایم در حالی که چنین چیزی در ایالات متحده یا در انگلیس درست و به هنجار تلقی نمی‌شود، چنین چیزی را نمی‌توان پذیرفت زیرا به معنی تهاجم به برخی از هنجارهای نهادینه در این کشور است و ما نباید اجازه دهیم حساسیت در این مورد از دست برود.

دونالد ترامپ در مواردی با متهم کردن مخالفان خود به قانون شکنی، از لزوم زندانی شدن آنان سخن گفته است. چنین اظهاراتی واکنش تند کسانی را در پی داشته که گفته اند در آمریکا تنها با محاکمه منصفانه در دادگاه و اثبات جرم پس از طی تمامی مراحل قضایی است که فرد مجرم شناخته شده و به مجازات قانونی از جمله زندان محکوم می‌شود و کسی را نمی‌توان پیشاپیش مجرم و مستوجب مجازات زندان دانست.

همچنین در ادامه این مصاحبه، از رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی سئوال شد "آیا از ترامپ بدتان می‌آید؟" او گفت: به عنوان یک شخص نه، و به واقع برای او احساس دلسوزی دارم، اما از اقداماتش به خصوص چیزهایی مانند تهاجم به هنجارهای مربوط به حاکمیت قانون و تهاجم به حقیقت بدم می‌آید.

در عین حال از جیمز کومی سئوال شد که اگر هنوز هم رئیس اف‌بی‌آی بود آیا ممکن بود مسایلی را به سبب نگرانی از بابت این که ترامپ موضوعات محرمانه را "درز بدهد" و امنیت ملی را به مخاطره بیندازد، با رئیس جمهوری مطرح نکند؟

در پاسخ کومی گفت: چنین چیزی بالقوه امکان دارد اما باید در چنین موردی کاملا دقت کرد زیرا طبق قانون اساسی و در چارچوب ساختار حکومتی ما، مقامات دولتی ملزم هستند اطمینان حاصل کنند که اطلاعاتی که ریاست جمهوری لازم دارد، در اختیار او قرار می‌گیرد؛ بنابراین در این مورد نمی‌شود حکم کلی داد اما این را می‌توان گفت که در مورد ترامپ ملاحظاتی وجود دارد که در مورد رئیس جمهوری های دیگر وجود نداشته است.

ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی، تشکیلات دولت فدرال را بی‌کفایت و حتی فاسد توصیف کرد و وعده داد که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، در صدد اصلاح ساختار و نگرش حاکم بر این تشکیلات برخواهد آمد. البته پیش از ترامپ نیز بعضی رئیسان جمهوری سابق از لزوم تغییر در نظام اداری دولت فدرال سخن گفته و با چنین برنامه‌ای درانتخابات شرکت کرده بودند اما پس از آغاز به کار، کمابیش همان روش‌های موجود در اداره امور را در پیش گرفتند.

دونالد ترامپ از زمان آغاز به کار شیوه‌ای متفاوت در تصمیم‌گیری را در پیش گرفته و به اتخاذ تصمیمات ناگهانی و پیش‌بینی نشده از جمله در صحنه سیاست خارجی شهرت یافته است. منتقدان ترامپ این روش را باعث بی‌اعتمادی به آمریکا و تضعیف موقعیت این کشور دانسته‌اند اما حامیان او گفته‌اند که شرایط موجود جهانی چنین برخوردی را ایجاب می‌کند و رئیس جمهوری توانسته است به همین شیوه به هدف‌هایی دست یابد که دیگران نتوانسته‌اند.

جیمز کومی در سپتامبر سال ۲۰۱۳ در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به سمت مدیر اف‌بی‌آی منصوب شد که یک سمت غیرسیاسی است و دوره انتصاب آن نیز معمولا ده سال است. آقای کومی گفته بود که به حزب جمهوریخواه - حزب ترامپ - گرایش دارد هرچند تاکید داشت که در اجرای وظایف خود کاملا غیرسیاسی عمل می‌کند. انتصاب رئیس اف‌بی‌آی معمولا با توصیه یا مشورت با دادستان کل آمریکا صورت می‌گیرد که در مقام ریاست وزارت دادگستری، عضو دولت محسوب می‌شود اما یک مقام قضایی و غیرسیاسی است.

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که موضوع استفاده هیلاری کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه از ایمیل شخصی برای کارهای اداری به موضوعی برای انتقاد از او منجر شده بود، تنها چند هفته قبل از رای‌گیری، کومی در این مورد اظهاراتی مطرح کرد که به گفته طرفداران کلینتون، به تضعیف موقعیت و حتی شکست او از دونالد ترامپ در انتخابات 2016 منجر شد.

دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با اتهام مداخله روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی و حمایت روس‌ها از انتخاب او و لزوم پیگیری قانونی این موضوع آغاز شد در حالیکه اف‌بی‌آی قاعدتا نقشی مهم در این تحقیقات برعهده داشت. اگرچه رئیس جمهوری در ابتدا از کومی به عنوان رئیس اف‌بی‌آی قدردانی کرده و او را ستوده بود، اما در ماه مه سال ۲۰۱۷ در نامه‌ای او را از این سمت برکنار کرد.

در مورد دلیل اقدام، نظرات متفاوتی ابراز شده است. کاخ سفید نخست اخراج کومی را براساس توصیه دادستان کل عنوان کرد اما بعدا دونالد ترامپ گفت که او را به این دلیل اخراج کرده که "کارش خوب نبود." برخی گفته‌اند که با جدی شدن پیگیری موضوع دخالت روسیه در انتخابات، ترامپ اعتماد کافی به وفاداری رئیس اف‌بی‌آی به شخص خود نداشت.

تحقیقات در مورد این ماجرا هنوز ادامه دارد و جیمز کومی در مواردی برای ادای شهادت در برابر هیئت‌های تحقیق حاضر شده است. اخیرا او کتابی تحت عنوان "وفاداری بالاتر" منتشر کرده که در آن به انتقاد از دونالد ترامپ پرداخته است. او چند روز پیش گفت که ترامپ صلاحیت تصدی سمت ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 2. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 3. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 4. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 5. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 6. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 7. عارف و سلحشوری در حال تماشای فیلم جنجالی  

 8. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 9. توپ فوتسال هم تحریم شد

 10. معاون لاوروف: آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

 11. مخالفت وزیر راه با مسکن اجتماعی

 12. عوارض« مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌زیست خوزستان  

 13. کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟

 14. معمای تبلیغات محیطی در فوتبال/ ۸۵ میلیارد تومان به جیب چه کسی رفت؟

 15. نظامیان صهیونیست به خبرنگاران شبکه آمریکایی هم رحم نکردند+ فیلم

 16. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 17. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 18. رهبر دموکرات های سنای آمریکا: کاخ سفید مجوزی برای جنگ ندارد

 19. زمین لرزه ۶.۶ ریشتری شرق روسیه را لرزاند

 20. کدام ژانر سینمایی در بهار ۹۸ موفق‌تر بود؟

 21. ارزش ۳۰۰ میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟

 22. تولید رایانه 35 دلاری که در کف دست جا می شود

 23. اعتراض عجیب به تصمیم داور در لیگ فوتبال آرژانتین   

 24. پوست گوجه‌فرنگی با دیابت مبارزه می‌کند

 25. خطرناک‌ترین بندبازی که دیده‌اید  

پربحث‌های دیروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 4. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 5. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 6. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 7. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 8. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 9. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 10. روسیه چطور پول نفت ایران را می‌دهد؟

 11. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 12. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 13. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 14. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 15. عارف و سلحشوری در حال تماشای فیلم جنجالی  

 16. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 17. درگیری لفظی شدید «لاریجانی» با «حاجی دلیگانی» در صحن مجلس

 18. ریزش دلار در پی تحریم‌های شب گذشته ایران

 19. وزیر اقتصاد: دست ایران برای مقابله با تحریم‌ها پُر است اما از بیان راهکارهایمان معذوریت داریم

 20. چادر دیگر لباس متهمان نیست

 21. اطلاعیه شرکت توانیر: نیاز به صرفه جویی در مصرف برق داریم

 22. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 23. جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

 24. لوازم خانگی داخلی جایگزین چینی‌ها شدند

 25. موز ١٠٠٠ تومان ارزان شد + جدول

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. هزينه‌هاي يك دروغ!

 10. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 11. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 12. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 13. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 14. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 15. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 16. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 17. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 18. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 19. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 20. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 21. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 22. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 23. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 24. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 25. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

پربحث‌های اخیر

 1. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 2. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 3. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 4. معاون لاوروف: آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

 5. نظامیان صهیونیست به خبرنگاران شبکه آمریکایی هم رحم نکردند+ فیلم

 6. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 7. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 8. رهبر دموکرات های سنای آمریکا: کاخ سفید مجوزی برای جنگ ندارد

 9. زمین لرزه ۶.۶ ریشتری شرق روسیه را لرزاند

 10. اپل ۲۰۰۰ نیرو استخدام می‌کند

 11. تداوم پرواز خطوط هوایی بین‌المللی از حریم هوایی ایران

 12. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 13. وزیر دفاع موقت آمریکا: دنبال گشودن درب دیپلماسی با ایران هستیم

 14. انفجاری مهیب در یک پالایشگاه نفت در اسپانیا

 15. انصارالله: عربستان و امارات در راس خائنان عرب قرار دارند

 16. ظریف: «تیم ب» آمریکا را از مذاکره با ایران بیرون کشاند

 17. روسیه: تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم ایران محرز است

 18. شعار «نه به جنگ با ایران» در دهلی‌نو طنین‌انداز شد

 19. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 20. هنیه: نشست منامه و معامله قرن مُرده به دنیا آمده‌اند

 21. اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد

 22. اقدام تحریک آمیز خبرنگار صهیونیست در منامه و واکنش بحرینی‌ها  

 23. روسیه: تولید انبوه سامانه قدرتمند «اس-۵۰۰» شروع شد

 24. عراقچی: دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران در برجام باقی نمانده است

 25. راشاتودی: «جرمی هانت» سگ دست‌آموز واشنگتن است

پربحث‌های دیروز

 1. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 2. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 3. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 4. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 5. معاون لاوروف: آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

 6. تخت‌روانچی: واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد

 7. بالاترین دمای ثبت شده در اروپا چقدر است؟

 8. گفت‌وگوی پمپئو و ولیعهد ابوظبی درباره با ایران

 9. ترامپ: حمله به ایران را لغو کردم چرا که اقدام مناسبی نبود/ هیچ نیازی به مجوز کنگره ندارم

 10. اپل ۲۰۰۰ نیرو استخدام می‌کند

 11. تداوم پرواز خطوط هوایی بین‌المللی از حریم هوایی ایران

 12. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 13. وزیر دفاع موقت آمریکا: دنبال گشودن درب دیپلماسی با ایران هستیم

 14. انفجاری مهیب در یک پالایشگاه نفت در اسپانیا

 15. انصارالله: عربستان و امارات در راس خائنان عرب قرار دارند

 16. ظریف: «تیم ب» آمریکا را از مذاکره با ایران بیرون کشاند

 17. روسیه: تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم ایران محرز است

 18. شعار «نه به جنگ با ایران» در دهلی‌نو طنین‌انداز شد

 19. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 20. هنیه: نشست منامه و معامله قرن مُرده به دنیا آمده‌اند

 21. اردوغان: اس-۴۰۰ ماه بعد می‌رسد

 22. اقدام تحریک آمیز خبرنگار صهیونیست در منامه و واکنش بحرینی‌ها  

 23. روسیه: تولید انبوه سامانه قدرتمند «اس-۵۰۰» شروع شد

 24. عراقچی: دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران در برجام باقی نمانده است

 25. راشاتودی: «جرمی هانت» سگ دست‌آموز واشنگتن است

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 7. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 8. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 9. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 10. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 11. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 12. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 13. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 14. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 15. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 16. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 17. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 18. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 19. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 20. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 21. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 22. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 23. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 24. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

 25. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

آخرین عناوین