سپینو-مگنت

مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

میثم ظهوریان،   3970129042 ۳۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت ۴۲۰۰ تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است.

«هر مسئله پیچیده‌ای یک راه حل ساده، روشن و آشنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است». این جمله منتسب به «هنری منکن» روزنامه نگار و منتقد اجتماعی اوایل قرن بیستم است و در علم مدیریت برای نقد انتخاب و استفاده از راه حل‌های ساده برای حل مشکلات پیچیده بیان می‌شود.

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت 4200تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است. به نظر می‌رسد تنها کارکرد چنین راهکاری به تاخیر انداختن مواجهه با مشکلی است که دولت در نهایت ناچار از چالش مستقیم با آن است. مهم‌ترین آسیب این سیاست این است که از طریق تحریک تقاضای کاذب در بازار دلار، بسیاری از اقشار اجتماعی عادی جامعه را نیز به صف متقاضیان فعلی این ارز اضافه کرده و در عمل با تحمیل هزینه بالایی به دولت، از طریق دامن زدن به شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار ارز آن را ملتهب‌تر خواهد نمود. بویژه که سیاست‌های سال‌های اخیر بانک مرکزی در آزاد گذاشتن بانک‌ها جهت خلق پول موجب شده است حجم نقدینگی فعلی کشور به بیش از سه برابر سال 92 افزایش یابد و هدایت شدن این حجم نقدینگی به سمت هر بازاری می‌تواند فاجعه آمیز باشد.

از سوی دیگر، از آن جایی که به احتمال زیاد دولت قادر به تامین تمام تقاضای به وجود آمده جهت دریافت چنین ارزی حداقل در بلندمدت نخواهد بود، عرضه کنندگان ارز از رانت قابل توجه برخوردار شده و در عمل نظام توزیع ارز دولتی اجازه تخصیص ترجیحی این رانت به این افراد را اعطا می‌کند.

به نظر می‌رسد، برخی از این تصمیمات صرفاً بر اساس انتخاب در دسترس‌ترین راه حل‌ها صورت می‌گیرد. این در حالی است که در شرایط پیچیده کنونی حتی منطق عقلی-علمی محض نیز پاسخگوی مشکل نخواهد بود و یکی از بهترین روش‌های جست‌وجوی راه حل، استفاده استقرایی از تجربه تاریخی در ارزیابی چنین راه حل هایی است. راه حل تثبیت کاذب نرخ ارز از طریق قیمت گذاری دستوری تاکنون چندین بار در کشور تجربه شده است. عرضه دلار 7 تومانی در دوران دفاع مقدس توسط دولت وقت و سیاست بانک مرکزی در دوره دولت سازندگی مبنی بر توزیع ارز با نرخ دولتی دو نمونه از سیاست‌های شکست خورده جهت مقابله با بحران ارزی هستند که علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد کشور منشا ایجاد رانت‌ها و ثروت‌های بادآورده در میان برخی طبقات اجتماعی نزدیک به قدرت شدند. آخرین نمونه از شکست این سیاست نیز در بحران ارزی سال 91 و تلاش دولت برای ارائه ارز دولتی با نرخ 1226 تومان اتفاق افتاد که در عمل به دلیل آثار سوء آن پس از چند ماه متوقف شد. ثبت برخی صرافی‌های رسمی توسط برخی افراد نزدیک به جریان‌های سیاسی خاص پیش از رخداد بحران ارزی مذکور نیز نشان دهنده پیش بینی پذیری این اتفاق و استفاده از رانت‌های اطلاعاتی توسط برخی سیاسیون جهت بهره برداری از رانت‌های اقتصادی حاصل از نظام نامطلوب توزیع ارز است.

مسائل پیچیده، راه حل‌های بسیط ندارند. بحران ارزی روزهای اخیر نیز علاوه بر جنبه اقتصادی دارای ابعادی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و روانی است. هر بسته طراحی شده برای پاسخگویی به این بحران که در یک قالب یکپارچه نتواند برای تمامی این ابعاد راه حل مشخصی داشته باشد تنها رویارویی با مسئله را به تاخیر خواهد انداخت. با این تفاوت که این بار به احتمال زیاد مسئله ابعاد پیچیده تری خواهد یافت.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ تیر ۱۳۹۷نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!
۲۶ تیر ۱۳۹۷ اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟
۲۵ تیر ۱۳۹۷قیمت روز طلا و ارز / قیمت سکه ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان
۲۵ تیر ۱۳۹۷ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی
۲۵ تیر ۱۳۹۷نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته
۲۵ تیر ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم
۲۵ تیر ۱۳۹۷ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی
۲۴ تیر ۱۳۹۷با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز
۲۴ تیر ۱۳۹۷بهمنی: سه نرخ رسمی ارز در کشور وجود دارد
۲۴ تیر ۱۳۹۷رئیس اتاق: تک‌نرخی شدن ارز جواب نداد/نگرانی مردم برای گرانی‌ها به حق است، اما به بازاریان ربطی ندارد
۲۳ تیر ۱۳۹۷مافیای پتروشیمی، فولاد و سیمان را دریابید/ هشدار برای بازار ثانوی ارز
۲۳ تیر ۱۳۹۷افزایش قیمت دوباره سکه در بازار + نرخ ارز

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۶۶۹۹۰۹:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کل اقتصاد قفل شد با دولتی کردن ارز و انحصاری و کوپنی قبلا جواب نداده الان هم جواب نخواهد داد چنان انفجار قیمتی ایجاد خواهد کرد و اقایان قبلا این راه را رفته اند و میدانند نتیجه چه خواهد بود ولی باز هم تکرار میکنند
ناشناس۳۰۶۷۹۴۱۱:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
نمونه این رانت همتن رانتی است که خانمی گفت پدرم از سفره انفلاب برداشته است.
ناشناس۳۰۶۸۸۱۱۱:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اصلا دلار 4200 وجود خارجی ندارد که بخواهد شکست بخورد یا نخورد. کمتر از 6000 پیدا نمیکنی و حتی سایر ارزها هم بر اساس دلار6000تومانی محاسبه میشود. متاسفانه
ناشناس۳۰۶۹۸۴۱۲:۴۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ایران به اندازه کافی ارز دارد حتی بیش از تصور موضوع این هست که این ارز..
ناشناس۳۰۶۷۰۴۰۹:۳۲:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اینبار بازار ایران کشش ندارد. اینبار گران شدن دلار مانند سال 91 و 92 نیست . در ان گران شدن دولت درامد افسانه ای 130 میلیارد دلاری نفتی سال 90 در سالهای پیش از ان را پشتوانه و ذخیره داشت و انبار ها و کارخانه ها پر ازمواد اولیه ارزان و وارداتی با ان درامدها بود و از ان مهمتر انتظار برای رفع تحریم بعد ازمذاکرات بود. ولی اینبار متاسفانه با سیاستهای تیم اقتصادی این دولت و وزیر پیشین اقتصاد در 5 سال گذشته همه ان پولها مصرف شده و دلار زیادی باقی نمانده و بانکها و صندوقهای بازنشستگی دیگر هرگز توان 5 سال پیش را ندارند و اقتصاد دچار استهلاک زیادی شده و از ان مهمتر اگر 5 سال پیش همه امید به رفع تحریم و عادی شدن رابطه با دنیا داشتند با امدن ترامپ و تهدید و تحریم هر روز ان امید هم کمرنگ شده. از انطرف هم ما در بین سالهای 78 تا 90 برای 12 سال با یک سیاست درست کمتر با کشورهای منطقه درگیر بودیم ولی از 92 تا کنون ما درگیری های بسیار عظیمی در منطقه مانند هزینه های مستشاری و کمک به محور مقاومت و.... داریم که همه ان نیاز به ارز معتبر خارجی دارد.پس متاسفانه نتیجه میشود کاهش شدیدی قدرت خرید و مصرف جامعه و جامعه توان افزایش پرداخت هزینه های بالاتر را ندارند و همه ایرانیان داخل و انها که در خارج به اقتصاد ایران به صورتی وصل هستند فشار بسیار سنگینی را از ناحیه سو مدیریت و به خصوص سیاستهای 5 سال گذشته مدیران اقتصادی حس خواهند کرد.
ناشناس۳۰۶۷۰۷۰۹:۳۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
هر چه بشه . گوشت به 50 هزار تومان برسه. دلار در بازار رشد 50 درصدی داشته باشه و.... ولی نرخ تورم خروجی از امار بانک مرکزی همان 9.9 درصد است و تا 1400 هم میشود 9.95 درصد!
ناشناس۳۰۷۷۹۰۲۳:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دیروز گوشت خریرم 62 هزار تومن ............
ناشناس۳۰۶۷۰۹۰۹:۳۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبه از سیاست موفق تک نرخی در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی چیزی نمگید. در اون زمان ارز 1000 تومنی برا چند سال ثابت موند و همه جا هم در دسترس بود و اینهمه ملت برای خرید ارز له له نمیزدند. احمدی نژاد همه چیو داغون کرد چون با جهان سر ناسازگاری داشت الان هم اگه با دنیا کنار نیاییم باید کنار بریم.
ناشناس۳۰۶۷۱۳۰۹:۴۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این راه حل نیست. مسئولان بانک مرکزی و دولت هم می دانند. این یک اصطرار است. چاره ای نیست. باید همه چیز دولتی و کوپنی بشه تا اقتصاد از حداقل کنترل هم خارج نشه. به این کار دولت نمی گن راه حل اقتصادی. به این میگن راه حل اصطراری برای خرید چند ماه زمان تا شاید در کشور به این جمع بندی برسیم که راه حل جدید و بازنگری کلان در سیاستهای اقتصادی و خارجی و داخلی نیاز است. هر چند بعید است که متوجه شویم!
ناشناس۳۰۶۹۳۷۱۲:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اضطرارا درسته فکر کنم
ناشناس۳۰۶۷۲۲۰۹:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گل من راه حل شما چیه
ناشناس۳۰۶۹۳۰۱۲:۲۴:۱۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
من جواب شما رو می دم یک راه حل بیشتر وجود نداره ، تا زمانیکه ریال ایران در بازارهای بین المللی قابل تبدیل نباشد اوضاع همین بوده و خواهد بود. برای اینکه پول ایران هم در بازارهای بین الملی قابل تبدیل شود باید تحریم بانکی ایران آن هم توسط ایلات متحده بطور کامل برداشته شود .
ناشناس۳۰۶۷۲۸۰۹:۵۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبش اینه که دولت بعد از انهمه بار روانی که برای افزایش عوارض خروج به کشور و مردم وارد کرد و ان را به 250 هزار تومان افزایش داد تا به قول خودش مردم کمتر مسافرت خارج بروند ولی حالا دارد پول بلیط همان مسافران را به دلار دولتی 4200 تومان به شرکتهای خارجی می دهد و در واقع چندین برابر عوارض خروج دارد دلار نفتی همه ملت ایران را به جیب شرکتهای ترکیش و امارات و شرکتهای اروپایی و... می ریزد. تدبیر بیداد می کند!
ناشناس۳۰۶۷۵۵۱۰:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ارز و قیمت ان مسئله بسیار ساده ایست . اتفاقا کنترل نرخ ارز زیاد دشوار نیست . نیم نگاهی به کشورهای اطراف خود حتی افغانستان و عراق که در گیر جنگ هستند بنمائید . پول ملی انها قویتر از پول ایران شده است، چرا؟ این نشان دهند این است که مسئله انقدرها هم که فکر می کنید دشوار و پیچیده نیست . منتها دولتمردان ایران نمی خواهند که نرخ ارز ثابت بماند . نه دستوری و نه بازار هیچ کدام نمی تواند قیمت ارز را کاهش یا افازیش دهد. قیمت ارز در حال حاضر و با قیمت 1000 تومان برای اقتصاد ایران مناسب است. داشتن یک پول قدرتمند کشور را قدرتمند تر می نماید و مردم را امیدوار تر . اگر ما بلد نیستیم می توانیم از تفغانستان و عراق کمک بگیریم
ناشناس۳۰۶۹۸۹۱۲:۴۷:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت واقعی دلار 1000 تومان هست اما اگر مقامات به قیمت برگردانند چگونه دلالی ارز و طلا انجام دهند ؟
ناشناس۳۰۷۳۹۰۱۶:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دلار هزار تومن؟ با این اقتصاد و با این حجم نقدینگی این حرف به شوخی شبیهه. اگه دلار هزار تومن بشه حداقل حقوق در ایران معادل کشورهای اروپایی میشه. در حالیکه درآمد سرانه در اروپا 60000 دلاره و در ایران شاید 6000 دلار باشه. در نهایت قیمت هارو بازار تعیین می کنه.
ناشناس۳۰۶۷۷۰۱۰:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
وقتی یک فرد بی تجربه و تنها به واسطه فامیل بودن با فلانی رو بر مسند معاون ارزی بانک مرکزی میگذارند، نتیجه اش بهتر از این نمیشه
ناشناس۳۰۶۷۷۳۱۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چشم آقای سیف و عراقچی روشن مملک رو فدای اقازاده ها کرده اند
ناشناس۳۰۶۸۰۳۱۱:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این که دولت با این کارش بخشی از کسری بودجه رو تامین کرد این که دولت با این کارش برخی ها رو یک شبه میلیاردر کرد بحثی نیست اما الان که صرافیها اجازه ی معامله ی دلار رو ندارن یعنی چه؟ خب صرافی کارش معامله ی دلاره، یعنی صرافیها تعطیل پاشن برن خونه هاشون؟ البته بد نیست تعطیل بشنها بالاخره آقازاده ها هم کمی مزه ی بیکاری رو بچشن
ناشناس۳۰۶۸۳۳۱۱:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این حجم نقدینگی رو یارانه ها ایجاد کرده .
ناشناس۳۰۶۹۱۱۱۲:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بی اطلاع حرف نزن
ناشناس۳۰۶۹۳۹۱۲:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
مبلغ یارانه ها در سال 48 هزار میلیارد تومن هست که از مابه التفاوت افزایش قیمت حامل های انرژی تامین میشه ضمنا 1500 میلیون میلیارد تومن حجم نقدینگی کجا و 48 هزار میلیارد تومن کجا
ناشناس۳۰۷۳۵۸۱۶:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
آقای محترم شما فکر کن حقوق 1100000 تومنی شده 1145000تومن یا حقوق 3000000 تومنی شده 3045000 تومن چرا باید یارانه تو نقدینگی تاثیر بزاره نقدینگی بد نیست مهم اینه که بتونی درمسیر درست بکار بگیری
رضوی۳۰۶۸۳۸۱۱:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کاش شما هم راه حلی ارائه میدادید ... فقط انتقاد!
ناشناس۳۰۶۸۵۰۱۱:۳۹:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
سفارتهای خارجی برای فرایند بررسی و صدور ویزا، ارز بصورت نقدی یا همان اسکناس یورو و دلار را مطالبه می کنند. این اسکناس را باید از کجا تهیه کرد وقتی که در بازار آزاد موجود نیست؟
ناشناس۳۰۶۹۱۶۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
فروش سکه یک ماهه نیامده لغو شد. آقا مملکتداری اصولی داره و با...شعار نمیشه اداره کرد
ناشناس۳۰۶۹۲۵۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بدترین تصمیمی بود که بانک مرکزی گرفت.وجمع کردن این قصه بسیار دشوار است.بزای خرید هیچ کالایی حتی ارز نباید محدودیت ایجاد کرد.دولت می باید با پول نفت فقط کالای اساسی وارد می کرد ومحدودیتی برای خرید ارز از طرف مردم ایجادنمی کرد
ناشناس۳۰۶۹۷۲۱۲:۳۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اقتصاد مملکت با عدم فروش دلار میخوابه . به زودی همه چیز گرون میشه
ناشناس۳۰۷۰۳۸۱۳:۰۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گردش اقتصاد کشور بر روی طلا می تواند نوسانات ارز را کاملا خنثی نموده و ارزش پول ملی را بالا ببرد. (ضرب پول و سکه از جنس طلا و نقره) که ارزش واقعی دارد . در نهایت اقتصاد جهان به چنین سمت و سویی خواهند رفت. زیرا پولها و ارزهای موجود در دنیا فاقد ارزش واقعی هستند.
علی۳۰۷۲۹۵۱۵:۲۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
راهش این است که کاری به کارش نداشته باشید بازار انرا تعین میکند و انوقت خواهید دید که اوضاع اقتصادی این مملکت در کجاست . کاری که باید بکنید ..فکری اساسی برای بیرون رفت از بحران در پیش روست. در کوتاه مدت صدای مردم در خواهد امد و در بلند مدت به شما دعا خواهند کرد چون اقتصاد به جریان خواهد افتاد.
ناشناس۳۰۷۴۹۲۱۷:۵۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت ارزها تابع نرخ طلا و سایر فلزات گرانبهاست نه دستور دولت ها
ناشناس۳۰۸۱۱۵۱۱:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۳۰
مشکل ارز یا منابع دیگر نیست مشکل عادت مسوولان و اقازاده هاست
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مهرداد را یادتان هست؟ پولادی! دارد بر می‌گردد

 2. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 3. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 4. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 5. سیگنال اشتباه به بازار سکه

 6. یادداشت‌هایی که از سوختن نجات پیدا کردند!

 7. آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

 8. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 9. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

 10. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

 11. آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

 12. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 13. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 14. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

 15. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 16. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 17. 10 شایعه برتر نقل و انتقالات فوتبال اروپا

 18. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 19. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 20. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 21. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 22. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 23. مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

 24. راهی برای کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

 25. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 7. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 12. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 13. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 14. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 15. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 18. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 19. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 20. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 21. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 22. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

 23. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 24. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 25. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 19. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های دیروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 5. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 6. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 7. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 8. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 9. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 10. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 11. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 12. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 13. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 14. جزییات اولین پرونده خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیش‌اظهاری واردات + سند

 15. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 16. جزئیات کشف ۳۴ کانتینر گازوئیل قاچاق

 17. سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

 18. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!

 19. واکنش دفتر منوچهر متکی به ادعای دریافت وام چند میلیاردی از ثامن الحجج

 20. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 21. آب معدنی گران شد

 22. دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی

 23. هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

 24. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 25. اخطار کتبی سازمان امور مالیاتی به بانک‌ها درباره اطلاعات مودیان مالیاتی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 8. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 9. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 13. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 14. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 15. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 16. آقای «خ» کجاست؟

 17. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 18. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 19. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 20. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 21. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 22. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 23. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 24. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین