مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

میثم ظهوریان،   3970129042 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت ۴۲۰۰ تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است.

«هر مسئله پیچیده‌ای یک راه حل ساده، روشن و آشنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است». این جمله منتسب به «هنری منکن» روزنامه نگار و منتقد اجتماعی اوایل قرن بیستم است و در علم مدیریت برای نقد انتخاب و استفاده از راه حل‌های ساده برای حل مشکلات پیچیده بیان می‌شود.

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت 4200تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است. به نظر می‌رسد تنها کارکرد چنین راهکاری به تاخیر انداختن مواجهه با مشکلی است که دولت در نهایت ناچار از چالش مستقیم با آن است. مهم‌ترین آسیب این سیاست این است که از طریق تحریک تقاضای کاذب در بازار دلار، بسیاری از اقشار اجتماعی عادی جامعه را نیز به صف متقاضیان فعلی این ارز اضافه کرده و در عمل با تحمیل هزینه بالایی به دولت، از طریق دامن زدن به شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار ارز آن را ملتهب‌تر خواهد نمود. بویژه که سیاست‌های سال‌های اخیر بانک مرکزی در آزاد گذاشتن بانک‌ها جهت خلق پول موجب شده است حجم نقدینگی فعلی کشور به بیش از سه برابر سال 92 افزایش یابد و هدایت شدن این حجم نقدینگی به سمت هر بازاری می‌تواند فاجعه آمیز باشد.

از سوی دیگر، از آن جایی که به احتمال زیاد دولت قادر به تامین تمام تقاضای به وجود آمده جهت دریافت چنین ارزی حداقل در بلندمدت نخواهد بود، عرضه کنندگان ارز از رانت قابل توجه برخوردار شده و در عمل نظام توزیع ارز دولتی اجازه تخصیص ترجیحی این رانت به این افراد را اعطا می‌کند.

به نظر می‌رسد، برخی از این تصمیمات صرفاً بر اساس انتخاب در دسترس‌ترین راه حل‌ها صورت می‌گیرد. این در حالی است که در شرایط پیچیده کنونی حتی منطق عقلی-علمی محض نیز پاسخگوی مشکل نخواهد بود و یکی از بهترین روش‌های جست‌وجوی راه حل، استفاده استقرایی از تجربه تاریخی در ارزیابی چنین راه حل هایی است. راه حل تثبیت کاذب نرخ ارز از طریق قیمت گذاری دستوری تاکنون چندین بار در کشور تجربه شده است. عرضه دلار 7 تومانی در دوران دفاع مقدس توسط دولت وقت و سیاست بانک مرکزی در دوره دولت سازندگی مبنی بر توزیع ارز با نرخ دولتی دو نمونه از سیاست‌های شکست خورده جهت مقابله با بحران ارزی هستند که علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد کشور منشا ایجاد رانت‌ها و ثروت‌های بادآورده در میان برخی طبقات اجتماعی نزدیک به قدرت شدند. آخرین نمونه از شکست این سیاست نیز در بحران ارزی سال 91 و تلاش دولت برای ارائه ارز دولتی با نرخ 1226 تومان اتفاق افتاد که در عمل به دلیل آثار سوء آن پس از چند ماه متوقف شد. ثبت برخی صرافی‌های رسمی توسط برخی افراد نزدیک به جریان‌های سیاسی خاص پیش از رخداد بحران ارزی مذکور نیز نشان دهنده پیش بینی پذیری این اتفاق و استفاده از رانت‌های اطلاعاتی توسط برخی سیاسیون جهت بهره برداری از رانت‌های اقتصادی حاصل از نظام نامطلوب توزیع ارز است.

مسائل پیچیده، راه حل‌های بسیط ندارند. بحران ارزی روزهای اخیر نیز علاوه بر جنبه اقتصادی دارای ابعادی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و روانی است. هر بسته طراحی شده برای پاسخگویی به این بحران که در یک قالب یکپارچه نتواند برای تمامی این ابعاد راه حل مشخصی داشته باشد تنها رویارویی با مسئله را به تاخیر خواهد انداخت. با این تفاوت که این بار به احتمال زیاد مسئله ابعاد پیچیده تری خواهد یافت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۶۶۹۹۰۹:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کل اقتصاد قفل شد با دولتی کردن ارز و انحصاری و کوپنی قبلا جواب نداده الان هم جواب نخواهد داد چنان انفجار قیمتی ایجاد خواهد کرد و اقایان قبلا این راه را رفته اند و میدانند نتیجه چه خواهد بود ولی باز هم تکرار میکنند
ناشناس۳۰۶۷۹۴۱۱:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
نمونه این رانت همتن رانتی است که خانمی گفت پدرم از سفره انفلاب برداشته است.
ناشناس۳۰۶۸۸۱۱۱:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اصلا دلار 4200 وجود خارجی ندارد که بخواهد شکست بخورد یا نخورد. کمتر از 6000 پیدا نمیکنی و حتی سایر ارزها هم بر اساس دلار6000تومانی محاسبه میشود. متاسفانه
ناشناس۳۰۶۹۸۴۱۲:۴۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ایران به اندازه کافی ارز دارد حتی بیش از تصور موضوع این هست که این ارز..
ناشناس۳۰۶۷۰۴۰۹:۳۲:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اینبار بازار ایران کشش ندارد. اینبار گران شدن دلار مانند سال 91 و 92 نیست . در ان گران شدن دولت درامد افسانه ای 130 میلیارد دلاری نفتی سال 90 در سالهای پیش از ان را پشتوانه و ذخیره داشت و انبار ها و کارخانه ها پر ازمواد اولیه ارزان و وارداتی با ان درامدها بود و از ان مهمتر انتظار برای رفع تحریم بعد ازمذاکرات بود. ولی اینبار متاسفانه با سیاستهای تیم اقتصادی این دولت و وزیر پیشین اقتصاد در 5 سال گذشته همه ان پولها مصرف شده و دلار زیادی باقی نمانده و بانکها و صندوقهای بازنشستگی دیگر هرگز توان 5 سال پیش را ندارند و اقتصاد دچار استهلاک زیادی شده و از ان مهمتر اگر 5 سال پیش همه امید به رفع تحریم و عادی شدن رابطه با دنیا داشتند با امدن ترامپ و تهدید و تحریم هر روز ان امید هم کمرنگ شده. از انطرف هم ما در بین سالهای 78 تا 90 برای 12 سال با یک سیاست درست کمتر با کشورهای منطقه درگیر بودیم ولی از 92 تا کنون ما درگیری های بسیار عظیمی در منطقه مانند هزینه های مستشاری و کمک به محور مقاومت و.... داریم که همه ان نیاز به ارز معتبر خارجی دارد.پس متاسفانه نتیجه میشود کاهش شدیدی قدرت خرید و مصرف جامعه و جامعه توان افزایش پرداخت هزینه های بالاتر را ندارند و همه ایرانیان داخل و انها که در خارج به اقتصاد ایران به صورتی وصل هستند فشار بسیار سنگینی را از ناحیه سو مدیریت و به خصوص سیاستهای 5 سال گذشته مدیران اقتصادی حس خواهند کرد.
ناشناس۳۰۶۷۰۷۰۹:۳۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
هر چه بشه . گوشت به 50 هزار تومان برسه. دلار در بازار رشد 50 درصدی داشته باشه و.... ولی نرخ تورم خروجی از امار بانک مرکزی همان 9.9 درصد است و تا 1400 هم میشود 9.95 درصد!
ناشناس۳۰۷۷۹۰۲۳:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دیروز گوشت خریرم 62 هزار تومن ............
ناشناس۳۰۶۷۰۹۰۹:۳۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبه از سیاست موفق تک نرخی در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی چیزی نمگید. در اون زمان ارز 1000 تومنی برا چند سال ثابت موند و همه جا هم در دسترس بود و اینهمه ملت برای خرید ارز له له نمیزدند. احمدی نژاد همه چیو داغون کرد چون با جهان سر ناسازگاری داشت الان هم اگه با دنیا کنار نیاییم باید کنار بریم.
ناشناس۳۰۶۷۱۳۰۹:۴۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این راه حل نیست. مسئولان بانک مرکزی و دولت هم می دانند. این یک اصطرار است. چاره ای نیست. باید همه چیز دولتی و کوپنی بشه تا اقتصاد از حداقل کنترل هم خارج نشه. به این کار دولت نمی گن راه حل اقتصادی. به این میگن راه حل اصطراری برای خرید چند ماه زمان تا شاید در کشور به این جمع بندی برسیم که راه حل جدید و بازنگری کلان در سیاستهای اقتصادی و خارجی و داخلی نیاز است. هر چند بعید است که متوجه شویم!
ناشناس۳۰۶۹۳۷۱۲:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اضطرارا درسته فکر کنم
ناشناس۳۰۶۷۲۲۰۹:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گل من راه حل شما چیه
ناشناس۳۰۶۹۳۰۱۲:۲۴:۱۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
من جواب شما رو می دم یک راه حل بیشتر وجود نداره ، تا زمانیکه ریال ایران در بازارهای بین المللی قابل تبدیل نباشد اوضاع همین بوده و خواهد بود. برای اینکه پول ایران هم در بازارهای بین الملی قابل تبدیل شود باید تحریم بانکی ایران آن هم توسط ایلات متحده بطور کامل برداشته شود .
ناشناس۳۰۶۷۲۸۰۹:۵۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبش اینه که دولت بعد از انهمه بار روانی که برای افزایش عوارض خروج به کشور و مردم وارد کرد و ان را به 250 هزار تومان افزایش داد تا به قول خودش مردم کمتر مسافرت خارج بروند ولی حالا دارد پول بلیط همان مسافران را به دلار دولتی 4200 تومان به شرکتهای خارجی می دهد و در واقع چندین برابر عوارض خروج دارد دلار نفتی همه ملت ایران را به جیب شرکتهای ترکیش و امارات و شرکتهای اروپایی و... می ریزد. تدبیر بیداد می کند!
ناشناس۳۰۶۷۵۵۱۰:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ارز و قیمت ان مسئله بسیار ساده ایست . اتفاقا کنترل نرخ ارز زیاد دشوار نیست . نیم نگاهی به کشورهای اطراف خود حتی افغانستان و عراق که در گیر جنگ هستند بنمائید . پول ملی انها قویتر از پول ایران شده است، چرا؟ این نشان دهند این است که مسئله انقدرها هم که فکر می کنید دشوار و پیچیده نیست . منتها دولتمردان ایران نمی خواهند که نرخ ارز ثابت بماند . نه دستوری و نه بازار هیچ کدام نمی تواند قیمت ارز را کاهش یا افازیش دهد. قیمت ارز در حال حاضر و با قیمت 1000 تومان برای اقتصاد ایران مناسب است. داشتن یک پول قدرتمند کشور را قدرتمند تر می نماید و مردم را امیدوار تر . اگر ما بلد نیستیم می توانیم از تفغانستان و عراق کمک بگیریم
ناشناس۳۰۶۹۸۹۱۲:۴۷:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت واقعی دلار 1000 تومان هست اما اگر مقامات به قیمت برگردانند چگونه دلالی ارز و طلا انجام دهند ؟
ناشناس۳۰۷۳۹۰۱۶:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دلار هزار تومن؟ با این اقتصاد و با این حجم نقدینگی این حرف به شوخی شبیهه. اگه دلار هزار تومن بشه حداقل حقوق در ایران معادل کشورهای اروپایی میشه. در حالیکه درآمد سرانه در اروپا 60000 دلاره و در ایران شاید 6000 دلار باشه. در نهایت قیمت هارو بازار تعیین می کنه.
ناشناس۳۰۶۷۷۰۱۰:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
وقتی یک فرد بی تجربه و تنها به واسطه فامیل بودن با فلانی رو بر مسند معاون ارزی بانک مرکزی میگذارند، نتیجه اش بهتر از این نمیشه
ناشناس۳۰۶۷۷۳۱۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چشم آقای سیف و عراقچی روشن مملک رو فدای اقازاده ها کرده اند
ناشناس۳۰۶۸۰۳۱۱:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این که دولت با این کارش بخشی از کسری بودجه رو تامین کرد این که دولت با این کارش برخی ها رو یک شبه میلیاردر کرد بحثی نیست اما الان که صرافیها اجازه ی معامله ی دلار رو ندارن یعنی چه؟ خب صرافی کارش معامله ی دلاره، یعنی صرافیها تعطیل پاشن برن خونه هاشون؟ البته بد نیست تعطیل بشنها بالاخره آقازاده ها هم کمی مزه ی بیکاری رو بچشن
ناشناس۳۰۶۸۳۳۱۱:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این حجم نقدینگی رو یارانه ها ایجاد کرده .
ناشناس۳۰۶۹۱۱۱۲:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بی اطلاع حرف نزن
ناشناس۳۰۶۹۳۹۱۲:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
مبلغ یارانه ها در سال 48 هزار میلیارد تومن هست که از مابه التفاوت افزایش قیمت حامل های انرژی تامین میشه ضمنا 1500 میلیون میلیارد تومن حجم نقدینگی کجا و 48 هزار میلیارد تومن کجا
ناشناس۳۰۷۳۵۸۱۶:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
آقای محترم شما فکر کن حقوق 1100000 تومنی شده 1145000تومن یا حقوق 3000000 تومنی شده 3045000 تومن چرا باید یارانه تو نقدینگی تاثیر بزاره نقدینگی بد نیست مهم اینه که بتونی درمسیر درست بکار بگیری
رضوی۳۰۶۸۳۸۱۱:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کاش شما هم راه حلی ارائه میدادید ... فقط انتقاد!
ناشناس۳۰۶۸۵۰۱۱:۳۹:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
سفارتهای خارجی برای فرایند بررسی و صدور ویزا، ارز بصورت نقدی یا همان اسکناس یورو و دلار را مطالبه می کنند. این اسکناس را باید از کجا تهیه کرد وقتی که در بازار آزاد موجود نیست؟
ناشناس۳۰۶۹۱۶۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
فروش سکه یک ماهه نیامده لغو شد. آقا مملکتداری اصولی داره و با...شعار نمیشه اداره کرد
ناشناس۳۰۶۹۲۵۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بدترین تصمیمی بود که بانک مرکزی گرفت.وجمع کردن این قصه بسیار دشوار است.بزای خرید هیچ کالایی حتی ارز نباید محدودیت ایجاد کرد.دولت می باید با پول نفت فقط کالای اساسی وارد می کرد ومحدودیتی برای خرید ارز از طرف مردم ایجادنمی کرد
ناشناس۳۰۶۹۷۲۱۲:۳۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اقتصاد مملکت با عدم فروش دلار میخوابه . به زودی همه چیز گرون میشه
ناشناس۳۰۷۰۳۸۱۳:۰۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گردش اقتصاد کشور بر روی طلا می تواند نوسانات ارز را کاملا خنثی نموده و ارزش پول ملی را بالا ببرد. (ضرب پول و سکه از جنس طلا و نقره) که ارزش واقعی دارد . در نهایت اقتصاد جهان به چنین سمت و سویی خواهند رفت. زیرا پولها و ارزهای موجود در دنیا فاقد ارزش واقعی هستند.
علی۳۰۷۲۹۵۱۵:۲۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
راهش این است که کاری به کارش نداشته باشید بازار انرا تعین میکند و انوقت خواهید دید که اوضاع اقتصادی این مملکت در کجاست . کاری که باید بکنید ..فکری اساسی برای بیرون رفت از بحران در پیش روست. در کوتاه مدت صدای مردم در خواهد امد و در بلند مدت به شما دعا خواهند کرد چون اقتصاد به جریان خواهد افتاد.
ناشناس۳۰۷۴۹۲۱۷:۵۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت ارزها تابع نرخ طلا و سایر فلزات گرانبهاست نه دستور دولت ها
ناشناس۳۰۸۱۱۵۱۱:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۳۰
مشکل ارز یا منابع دیگر نیست مشکل عادت مسوولان و اقازاده هاست

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 3. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 4. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 7. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 8. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 9. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 10. سیستم عامل ios به مشکل خورد

 11. آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

 12. گلکسی اس ۱۰ اسفند ماه می‌آید

 13. فرمانده هوانیروز ارتش: به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستیم

 14. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 15. بیدار بمان آقای فوکویاما

 16. شکاف «اصلاحات بر حاکمیت» با «اصلاحات در حاکمیت»

 17. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 18. ارزش روز سبد سهام عدالت آب رفت + جدول

 19. کاهش مجدد قیمت نفت به ۶۰ دلار

 20. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 21. قیمت امروز طلا در بازارهای جهانی

 22. توطئه مرد غریبه برای تصاحب ثروت زن بیمار

 23. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 24. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 25. ظریف به قطر رفت

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 3. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 4. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 9. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 10. رمز پیروزی

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 15. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 18. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 19. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 22. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 23. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 24. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 25. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 7. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 8. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 9. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 10. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 11. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 17. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 18. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 22. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 23. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 24. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین