سپینو-مگنت

گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

کمیل خجسته،   3970128080 ۴۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۹۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

اجازه بدهید چرخ را از اول اختراع نکنیم. چرخ خودش موجب قدرتمند شدن انگلستان شد زمانی که با بخار عجین شد و عصر صنعتی‌شدن را به‌ وجود آوردند. آنچنانی که انگلستان واردکننده پارچه تبدیل به بزرگترین صادرکننده آن در عالم شد. هر چند در مقابل گردش این چرخ‌ها عده‌ای که کسب و کارشان به‌هم خورد نه‌تنها با آن مخالفت کردند بلکه ماشین‌ها و چرخ‌های جدید را شکستند. ماشین‌شکن‌ها همه کار می‌کردند.

مثلاً اینکه شبانه به کارگاه بارتلمی مخترع چرخ خیاطی حمله کردند و همه چرخ‌هایش را نابود کردند. اتفاقی که منجر به از دست رفتن جان بارتلمی شد. به‌رغم این اتفاقات اما تاریخ معلوم کرد ماشین‌شکنان عاقبت خوشی برایشان متصور نیست و چرخ از آنها عبور می‌کند.

در کنار این گروه عده دیگری بودند که تلاش کردند چرخ‌ها را تسخیر کنند. سرمایه‌داران چرخ‌ها را در کارخانه‌هایشان جاسازی کردند و آنچنان سنگینی آن را روی دوش مردم انداختند که به‌قول امیل زولا در ژرمینال مانند «دیوی که از کارگر ارتزاق می‌کرد» شده بودند. چرخ تسخیرشده هم ماده خام فراوان نیاز داشت هم بازار خارجی و به همین دلیل پنبه مرغوب و ارزان هندوستان و بازار پرجمعیت آن به دادش رسید. اینجا بود که گروه سوم ظهور کرد. گاندی با خادار در مقابل چرخ‌ها و پارچه‌های انگلیسی ایستاد.

ماجرای تلگرام هم همان ماجرای چرخ و همان سه دسته هستند: تسخیرکنندگان: دورف رییس تلگرام، نماد آنان است. اما از آنها مهمتر امروز تسخیرشدگانی هستند که با پذیرش این تسخیر از وضع موجود دفاع می‌کنند. 

ماشین‌شکنان: با اصل هر پیشرفتی مخالف هستند. یکی از کارهای گروه اول این است که تلاش می‌کند گروه سوم را در این گروه جا بزند. این ماجرا حتی برای گاندی هم تکرار شد آنچنان که نهرو در نامه به دخترش توضیح می‌دهد «نهضت ما ضد صنعت نیست... ما فقط می‌خواهیم پنبه‌ها و عرق کارگران هندی برای هندی‌ها باشد و نه دشمنان هند.»

ملی‌جویان که دو استدلال پایه‌ای دارند: آنها با یادآوری رسوایی فروش اطلاعات کاربران توسط فیسبوک به کمپین ترامپ و ظهور گرام به عنوان ارز دیجیتال بدون نظارت ملی درباره از بین رفتن استقلال کشور اظهار نگرانی می‌کنند. دومین استدلال حجم قابل تامل نیروی انسانی پای کار است. یک حساب سرانگشتی می‌شود تخمین زد که با توجه به فعالیت بیش از 10 پیام‌رسان داخلی با متوسط 40 نیروی برنامه‌نویس این روزها حداقل حدود 400 نخبه فقط به‌صورت مستقیم زندگیشان به این کوچ وابسته شده است. بماند متخصصان شبکه و سخت‌افزار و... که در صف این توسعه هستند.

هر چند کوچ از خانه پر زرق و برق تلگرام سخت است اما گاندی با دل سپردن به چرخش چرخ‌های هندی از درون خانه‌های محقر هندی توانست پارچه‌های فریبای انگلیسی را شکست دهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود
۳۰ تیر ۱۳۹۷پاسخ یکی از مدیران تلگرام طلایی به شایعات
۲۷ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند
۲۵ تیر ۱۳۹۷چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟
۲۳ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: ۶۰ درصد فارسی‌زبانان ضدانقلاب فضای مجازی در عربستان حضور دارند/ ردپای منافقین در حوادث خرمشهر دیده می‌شود
۱۸ تیر ۱۳۹۷مخاطبان «تلگرام» چقدر کاهش یافته است؟
۱۶ تیر ۱۳۹۷آذری‌جهرمی: پیام‌رسان‌های داخلی ۷.۵ میلیون عضو گرفتند
۱۲ تیر ۱۳۹۷چند سوال کلیدی درباره «تلگرام طلایی» 
۱۲ تیر ۱۳۹۷سرقت با وعده ازدواج تلگرامی
۱۰ تیر ۱۳۹۷تعیین ضرب‌الاجل برای فیلترشکنهای ایرانی در خدمتِ تلگرام / "هات گرام" و "تلگرام طلایی" زیر ذره‌بین
۲ تیر ۱۳۹۷اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است
۲۲ خرداد ۱۳۹۷معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی: صعود پرشتاب رتبه جهانی پیام‌رسان‌های بومی و سقوط ۷۶۵ پله‌ای تلگرام

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۵۵۸۴۱۱:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
همه ضرورت کوچ این چیزی که گفتید را می دانند اما مشکل اصلی بی اعتمادی عمومی است که مانع این کوچ شده هندی قبل از هرچیز به هندی بودنش افتخارمیکند اما ایرانی هویتش را براثر سیاستهای غلط این چند دهه از دست داده است...
ناشناس۳۰۶۲۶۱۱۸:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
جالب است که همیشه «یک نفر» و «یک عده» آن بیرون هستند که مایه بدبختی و مشکلات ما هستند و ما خودمان اصلا هیچ نقش و تاثیری در این وضعیت نداریم. تا وقتی نپذیریم که ما هم مقصریم سعی در اصلاح خودمان نخواهیم کرد و در نتیجه اصلاح نمی شویم.
ناشناس۳۰۶۷۶۵۱۰:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ماهم نساجی داشتیم که خودش چقدر اشتغالزا بود زدید کارخانه هامونو تعطیل کردید
ناشناس۳۰۵۵۸۶۱۱:۰۵:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی،منافع مردم را در نظر می گرفت یا نه؟
ناشناس۳۰۵۶۷۷۱۲:۲۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی منافع دراز مدت مردم کشورش را درنظر می گرفت . تلگرام اینستا فیس توییت و... سرابی بیش نیستند یک کم فکر کنید شما پول می دهید محتوای الکی دریافت می کنید. مخالفان محدود سازی تلگرام الکی بهانه جویی می کنند الان اکثر کانال های اصلی ایرانی تلگرام که پول ازش در می آورند یک آدرس در سروش دارند...
ناشناس۳۰۵۸۹۸۱۴:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
سروش خوب شده امتحانش کنید
تبریزی۳۰۶۰۸۴۱۶:۳۶:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
اونقدر خوب شده که بین پیام رسان ها اول شده (البته از آخر)!
ناشناس۳۰۶۳۲۶۱۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
مسئله خوب یا بدش نیست. مهم در اختیار قرار گرفتن اطلاعات مردمه
مازندرانی۳۰۵۵۹۶۱۱:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
هدف گاندی چرخاندن چرخهای هند بود ولی آیا هدف خروج از تلگرام چرخاندن چرخهای صنعت itc ما هست؟ چقدر با مردم صادق هستیم ؟ چرا حضرت آقا رهبر معظم به این مسئله وارد شدند؟با صنعت داخلی خودچکارکردیم که اینگونه وابسته به کالاهای بنجول چینی هستیم ؟ با قاچاق کالا چقدر مبارزه کردیم وچه کسانی دارند سود میبرند؟ با اصل 44 چگونه رفتارکردیم ؟چگونه بخشهای دولتی را به خصوصی ها دادیم تا جائیکه دولتیها به آن میگویند خصولتی ؟مشکل ما عدم صداقت با مردم است.یعنی بعداز 40 سال از انقلاب داریم میگیم ای ایرانی کالای ایرانی بخر .چه شد که به اینجا رسیدیم ؟مدیریت ناصحیح در دولت , عذاب کشور شده است.
مهدی۳۰۵۶۳۱۱۱:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
جالب که شما به این موضوع اینقدر حساسی ولی از رفتن میلیون ها نخبه ایرانی به خارج از کشور حساسیتی نشون نمی دی.تا زمانی که امثال شما چشم شون به روی حقیقت ببندند وضع از این بهتر نمی شه.یک خبر از رفتن کاوه مدنی نرفتین واقعا جای تاسف داره
ناشناس۳۰۵۶۳۳۱۱:۳۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
نه اینجا هند است و نه زمان 50-60 سال قبل.
ناشناس۳۰۶۱۳۸۱۷:۲۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
اینجا بیشتر شبیه افغانستانِ 40 سال پیش است
فرناز۳۰۵۶۵۴۱۲:۰۲:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
امیدوارم منتشر کنید: آقای سید صالحی مدیر پیام رسان سروش اذعان کرد از سوی نهادهای امنیتی درخواست هایی برای چک کردن پیام های ارسال شده داشتیم و تحت فشار هستیم. این حرف یعنی چه؟ یا این حرف آقای پورمختار نماینده مجلس: " بر فرض اینکه اطلاعات سپاه این پیام رسان های وطنی را رصد کند خب چه اشکالی دارد؟ " آیا حریم خصوصی افراد محترم است؟
ناشناس۳۰۶۰۹۰۱۶:۴۰:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
مگر ما مردم عادی چی برای مخفی کردن داریم؟؟؟
محسن۳۰۵۶۵۶۱۲:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
حرفای بنده به مزاج مسئولین سایت الف خوش نمی آد و منتشر نمی شه چند روز قبل ذیل مطلبی تحت عنوان عملکر بی بی سی از آقای میری عرض کردم در دو دهه گذشته شبکه های ماهواره ای و اینترنتی از طریق روش جدید جنگ نرم ملت ایران را تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم کرده اند تا این حد که استدلال های پوچ و بی منطق برای بقای تلگرام در فضای کشور مورد پذیرش قرار می گیرد .البته امروز فصل برداشت محصول برای غرب هست روزی که حضرت آقا درباره شبیخون فرهنگی و تهاجم نرم هشدار می دادند و مسئولین فرهنگی و امنیتی کشور خواب بودند اونا کارشون رو کردند مطمئن باشید نعوذ بالله پیامبر (ص) هم اگر حضورا" درباب حرمت تلگرام فرمایش کنند باز هم تاثیر ندارد چون تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم شدن عامل جهل هست جهلی که شهروندان به خاطر تصور روشنفکری از خود متوجه آن نیستند اداره کشور باید مبتنی بر علم و منطق باشد نه بر اساس داده های مطبوعات (آن هم مطبوعاتی که اکثرا" در تصرف غرب هستند ) به عنوان نمایندگان خود خوانده افکار عمومی . آقای توکلی درباره امنیت ملی مماشات کردن عقلانی نیست اینکه مبادا در سبد رای یک جریان خللی وارد شود بیاییم امنیت ملی را وجه المصالحه قرار دهیم عاقبت خوشی ندارد مشکلاتی از قبیل تلگرام دو راهکار دارد والسلام : 1) سریع و قاطع و بدون ملاحظه شانتاژهای رسانه ای توسط دستگاه های امنیتی برخورد و مسدود شود مانند همه کشور ها. 2) باید برنامه های فرهنگی هوشمندانه برای مبارزه با تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم شهروندان اجرا کرد مانند برنامه های تبلیغاتی بسیار خوبی که در زمینه مصرف کالاهای ایرانی از تلویزیون پخش می شود خصوصا" شبکه پویا و شبکه افق . اگر منتشر نمی کنید اقلا" به عنوان یک درس مد نظرتون باشه جناب توکلی عزیز .
ناشناس۳۰۶۳۰۲۱۹:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
برادر به جای همیشه مدیریت کردن بحران، سالها قبل از بحران آن را پیش بینی کنیم. کارفرهنگی یک شبه فرهنگ رو اصلاح نمیکنه و تبدیل میشه به شعار
فرناز۳۰۶۴۷۵۲۳:۴۶:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
پس خواست و نظر مردم (بیش از چهل میلیون نفر استفاده کننده از تلگرام) مهم نیست؟ دیگران باید برای مردم تعیین تکلیف کنند و مردم عقلشان نمی رسد چه چیز خوب و چه بد؟
ناشناس۳۰۶۷۲۱۰۹:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
یه چی تو همین مایه‌ها!! جدا
محسن۳۰۷۷۱۷۲۱:۴۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
با این استدلال شما باید امر مبارزه با فساد ، مواد مخدر ، فحشا، رشوه ، سارقین و متجاوزین و... و همچنین امر کنترل بیماریها، ترافیک ، آلودگی هوا و... دهها موضوع دیگه باید بساطشون جمع بشه چرا چون مردم عقل دارند و خودشون تکلیف خودشون رو می دونند . جناب توکلی عزیز یکی از همون استدلال های .... که عرض کردم همینه ، مهم دست اندرکاران هستند که باید بدون توجه به چنین حرفاهای بی پایه ای کار اصلح و منطقی که همان حفظ حریم مردم و امنیت ملی کشور از دست بیگانگان هست را انجام دهند .
ناشناس۳۰۶۶۴۴۰۸:۴۶:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
شما بسیار بی منطق صحبت می کنید
ناشناس۳۰۵۶۷۱۱۲:۱۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
این قیاس علی رغم اینکه درست به نظر میرسد اما از جهاتی مع الفارغ است . 1- الان قرن 21 است و نمیتوان چرخ و پارچه را با چیزی بنام تکنولوزی جدید پیام رسانها مقایسه کرد . 2- مشکل مردم جای دیگریست که حکومت عمداً اصرار دارد آن را نبیند . مشکل عدم اطمینان مردم است. مردم حاضرند اسرارشان را خارجی ها بدانند ولی حکومت خودشان نه . چه کسی مقصر این بی اعتمادیست ؟ چرا باید ولی نعمتان این کشور به خادمان خود بی اعتماد باشند ؟ این سوال فقط در این زمینه نیست و گسترده تر از این حرفهاست . برای مثال چرا هیچ نهاد حکومتی نمیخواهد به این بپردازد که چرا مردم ایران به خصوص جوانان به این میزان از کشور خود گریزانند و در صورت امکان حد اقل طیف عظیمی دوست دارند در جای دیگری زندگی کنند .
امیر۳۰۵۶۸۱۱۲:۲۴:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی برای معالجه به آلمان می رفت یا نه
ناشناس۳۰۶۰۰۵۱۵:۴۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی در کشور خودش میمرد ولی آلمان نمیرفت
ناشناس۳۰۵۶۹۳۱۲:۲۸:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی فساد اقتصادی و فرار به کانادا هم نداشت البته
ناشناس۳۰۶۱۴۰۱۷:۲۲:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی حقوق نجومی بر نمیداشت
ناشناس۳۰۶۲۲۷۱۸:۱۵:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
و املاک نجومی
ناشناس۳۰۶۱۴۶۱۷:۲۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی اگه بود گوشی 1100 نوکیا دست دوم ریجستری شده داشت
ناشناس۳۰۵۷۱۲۱۲:۴۰:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
کسب و کارهای داخل تلگرام حداقل 3-4 سال زحمت کشیدن و پول خرج کردن تا به اینجا رسیدن شما خسارتش رو پرداخت میکنی ؟
مالک ملک میلیاردی باد آورده / مستاجر همین چن سال پیش۳۰۶۱۵۹۱۷:۳۶:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
نه تنها شغل ایجاد نمیکنیم بلکه مشاغل موجود را هم از بین میبریم علی برکت الله ضمنا" حقوق شهروندی نیز به حالت تعلیق در می آوریم علی برکت الله
ناشناس۳۰۵۹۹۱۱۵:۳۴:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
واقعا متاسفم واسه این تیتر و تفکر!
رهام۳۰۶۰۰۳۱۵:۴۲:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی اگر مسوول بود، تحت مسوولیت او سعید مرتضوی سالها هر کاری دلش می خواست می کرد یا نه؟ می توانست با محافظ در دادگاه حاضر شود و به خاطر بزرگترین جنایات حکم دو سال و دویست هزار تومان بگیرد یا نه؟
ناشناس۳۰۶۱۴۹۱۷:۲۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی ادای آدمای خوب رو در نمیآورد
ناشناس۳۰۶۱۵۱۱۷:۲۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی خدایی نمیکرد
ناشناس۳۰۶۱۷۰۱۷:۵۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی از بالا به مردم نگاه نمیکرد
مهدي۳۰۶۱۷۴۱۷:۵۲:۲۶ ۱۳۹۷/۱/۲۸
فیس بوک اگر پیامی را بنویسید و ارسال نکنید هم ذخیره میکنه! اگر حسابتون پاکه نگران چه هستید. خلافکارا باید نگران باشند
پرتو۳۰۶۱۸۸۱۸:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی یک اسطوره بوده و هست و خواهد بود.
ناشناس۳۰۶۲۳۱۱۸:۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
الان جیره خورهای تلگرام حمله می کنن
ناشناس۳۰۶۳۱۹۱۹:۵۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی کسب و کارش داخل تلگرام نبود .
ناشناس۳۰۶۳۸۹۲۱:۱۰:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
چه مثال بی ربطی.
ناشناس۳۰۶۴۵۲۲۳:۲۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی لباس سنتی هند می پوشید ،گاندی هندی بود.
ناشناس۳۰۶۴۷۸۲۳:۵۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
خودتان را با گاندی مقایسه نکنید!!
ناشناس۳۰۶۵۳۶۰۱:۵۸:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
عکس‌های شخصی‌ کاووس سید امامی را از کامپیوتر او در آوردند و بعد از مرگش در تلویزیون نشان دادند، اونوقت میخوان مردم باور کنند که حریم خصوصی اونها در پیام رسان‌های داخلی‌ مورد سؤ استفاده قرار نمیگیره
ناشناس۳۰۶۶۶۰۰۹:۰۱:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ما در مملکت خودمون از گاندی بهتر داریم . مثل امام و شهید مطهری
ناشناس۳۰۶۷۰۳۰۹:۳۲:۱۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
در زمان گاندی حاکمیت با انگلیسیها بود و گاندی به خاطر منافع مردم و کشور خود با انها مبارزه میکرد و برای رهایی از حاکمیت آنها در کنار مردم بود و با رنج و زحمت به همه مردم و کشور خدمت میکرد...
ناشناس۳۰۶۷۳۳۰۹:۵۶:۴۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
به نظر من گاندی ، گاندی وار عمل می کرد !!
ناشناس۳۰۷۷۳۷۲۲:۲۵:۰۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گاندی در انگلستان تحصیل کرده بود . گاندی جاسوس و عامل بریتانیا بود . گاندی با جایگزینی چرخ دستی به جای صنایع آنروز ، هند را به عقب برد . قیام گاندی باعث خروج بریتانیا از هند و واگذاری اداره هند به هندی ها شد . اینکار صرفه جویی مالی بسیار زیادی در اداره هند برای بریتانیا داشت . هند کماکان نومستعمره و مشترک المنافع بریتانیا ماند . ملکه ( پادشاه ) بریتانیا ، هنوز هم رسماً ، ملکه ( پادشاه ) هند است !!! گاندی موقعی که رسوا شد ترور شد ... !!!!
فرهنگی بازنشسته۳۰۹۵۶۴۱۲:۴۶:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۳۱
گاندی جدااز مردم نبودمثل فقیرترین قشرهندی زندگی می کرد.برای همین است که نامش جاودانه شد. ...
سید۳۱۳۴۹۳۲۱:۲۶:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
واقعا ملت عجیبی هستیم... تا دیروز گاندی نماد ملی گرایی بود حالا هزار تبصره براش زدن... طرف روزی هزار عکس از خودش منتشر میکنه بعد حالا نگران حریم خصوصیش شده!!!!
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 6. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 7. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 8. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 9. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 10. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 11. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 12. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 13. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 14. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 15. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 16. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 17. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 18. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 19. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 20. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 21. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 22. واکنش هاشمی به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

 23. قاتلین "ندا" و "محمدحسین" کودکان مشهدی اعدام شدند

 24. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 25. حاجی دلیگانی: "نفت برابر غذا" طرح ناشیانه برخی مسئولان مرعوب است

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 4. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 5. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 6. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 9. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 10. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 11. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 12. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 13. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 14. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 15. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 16. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 17. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 18. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 19. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 20. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 21. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 22. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 23. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 24. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 25. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

پربحث‌های هفته

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 5. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 6. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 9. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 10. صنعت برق کشور و چند نکته

 11. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 12. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 18. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 19. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 20. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 21. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 25. انحصار، آفت بازار وکالت

پربحث‌های هفته

 1. پنج سایت رایگان برای ارسال ای‌میل به فکس

 2. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 3. معاون وزیر ارتباطات: برای گوشی های احتکار شده زمان رجیستری تعیین می شود

 4. تغییر نام برخی گوشی‌های سامسونگ

 5. چراغی که آنلاین بودن کاربران اینستاگرام را لو می‌دهد

 6. آیا HTC بازار گوشی‌های هوشمند را ترک می‌کند؟

 7. فرصت کوتاه تا دستیابی به بازار جهانی رایانش ابری

 8. آشنایی با کشورهای مجهز به ارتش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی

 9. قابلیت جدید اینستاگرام؛ به استوری‌ها واکنش نشان دهید + عکس

 10. ادغام گلکسی "اس" با "نوت"

 11. فوروارد پیام در واتس‌اَپ محدود شد

 12. استفاده از شارژرهای غیراستاندارد ممنوع!

 13. از پاوربانک استفاده نکنید، وقتی...

 14. هشدار: بدافزار اندرویدی پیام شما را می‌خواند

 15. محصولات تکنولوژی آمریکایی قربانی جنگ تجاری چین و آمریکا می‌شوند

 16. چگونه مصرف اینترنت همراه گوشی را کاهش دهیم؟

 17. گوگل در اروپا ۴ میلیارد و ۳۴۰ میلیون یورو جریمه شد

 18. تاریخ عرضه گوشی Mi 8 Explorer شیائومی مشخص شد +تصویر

 19. کنترل فناوری‌ها با استفاده از ذهن سربازان آمریکایی

 20. مقاوم شدن صفحه گوشی در برابر ۱۵ بار افتادن متوالی

 21. جاسوسی هکرها از برخی گوشی‌های آیفون

 22. این هدفون بی سیم به شنواییتان آسیب نمی‌زند

 23. "اختلال شخصیت" و "بحران هویت" آسیب فضای‌مجازی

 24. وزارت ارتباطات: تعرفه اینترنت اصلاح می‌شود

 25. قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با هک شماره‌های تماس

آخرین عناوین