بیانیه فرانسه درباره مشارکت در تجاوز نظامی به سوریه

گروه جهان الف،   3970126177

به دنبال اقدام نظامی ۳ کشور غربی در سوریه، ریاست‌جمهوری فرانسه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش فارس، در پی اقدام نظامی ۳ کشور غربی از جمله فرانسه به رهبری آمریکا، ریاست‌جمهوری فرانسه در این زمینه بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه با این ادعا که در تاریخ شنبه ۷ آوریل ۲۰۱۸ (۱۸ فروردین ۱۳۹۷)، ده‌ها مرد، زن و کودک در دوما به وسیله سلاح شمیایی قتل‌عام شدند آمده است که این حمله در مغایرت کامل با حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفت.

فرانسه مدعی شده که دولت سوریه مسئول این اقدام شیمیایی است و اعلام کرده که دمشق به این وسیله خط قرمزی که فرانسه در ماه مه ۲۰۱۷ ترسیم کرد را زیرپا گذاشته است

پاریس در ادامه، اقدام نظامی این کشور را به این ترتیب توجیه کرد و اعلام کرد به همین دلیل دستور حمله به زرادخانه‌های شیمیایی سوریه در قالب ائتلافی سه جانبه صادر شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که استفاده از سلاح شمیایی امری عادی تلقی شود، سلاح‌هایی که خطری بی واسطه برای مردم سوریه و نیز امنیت جمعی به حساب می‌آیند. این تبلور اقداماتی است که به طور مداوم توسط فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد گشته اند. فرانسه و شرکایش از امروز تلاش‌های خود در جهت استقرار سازوکاری بین المللی برای ایجاد مسئولیت، جلوگیری از بخشودگی و تکرار میل به ارتکاب جرم برای رژیم سوریه را از سر می‌گیرند.»

«از ماه مه ۲۰۱۷، فرانسه اولویت‌های ثابتی را در سوریه دنبال می‌کند: اتمام جنگ علیه داعش، میسر ساختن دسترسی غیر نظامیان به کمک‌های بشردوستانه، راه اندازی اقدامی جمعی برای دستیابی به حل و فصل سیاسی منازعه، به این منظور که سوریه بتواند سرانجام صلح را باز یابد، و نیز نظارت بر ثبات منطقه.»

«امانوئل ماکرون» اعلام کرده است: «من در روز‌ها و هفته‌های آینده با جدیت این اولویت‌ها را دنبال خواهم کرد.»

و در پایان این بیانیه آمده است که مطابق با بند ۲ ماده ۳۵ قانون اساسی فرانسه، به دنبال این تصمیم مداخله نظامی نیرو‌های مسلح در خارج از کشور، پارلمان در جریان امر قرار خواهد گرفت و مساله در پارلمان به شور گذاشته خواهد شد.