مگنت-ستاره یک مربع

دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

دکتر حسن سبحانی،   3970124068 ۲۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

زمستان سال گذشته نوشتم که اسم رمز افزایش قیمت ارز در اقتصاد ایران " یکسان سازی نرخ ارز " است و هر موقع این عبارت از زبان متولیان اقتصادی ایران به گوش رسید باید مطمئن شد که پروزه افزایش نرخ ارز کلید خورده است .

البته شناسائی عاملان اجرای این پروژه و اینکه چه کسانی در دولت و غیر دولت و بخش های خصوصی پیاده نظام این عملیات خواهند بود ، هر چند خیلی مشکل نیست اما هوش و ذکاوت خاص خود را می طلبد .

این نکته از آن حیث اهمیت دارد که عملیات بالا بردن قیمت ارز هم ، مثل سایر مسائل کشور در زمره امورحق و باطل طبقه بندی می شود و در این ارتباط عناصر و احزاب و روزنامه ها و کانال های طرفدار دولت از یک طرف و منتقدان و از قدرت جا ماندگان در سوی دیگر، آرایش مبارزه "حیدری نعمتی " را در میدان جنگ قیمت ارز " تدارک می بینند و آنگاه در زمانی مقتضی ،جنگ در موقعیت و جایگاه خود آغاز می شود در حالی که به ظاهر، خبری از بازدارندگی حکومت که صاحب اطلاعات و تشکیلات امنیتی و ... می باشد نیست .

ایامی چند ، کسانی از دو طرف ،همدیگر را به تصمیم برای ساقط کردن دیگری متهم می کنند و این در حالی است که همزمان ، کم شمار افرادی ، افزایش نرخ ارز را ، خواسته و یا ناخواسته ، با کمک رسانه ها ، مساله کشور می نمایانند که مثلا قیمت دلار از 6000 تومان گذشت .

آنگاه که التهاب ناشی از مساله خود را به خوبی نمایش داد ، دولت در موضع سیاستگذاری مقتدر، وارد می شود و با اعلام نرخ هردلار به مثلا 4200 تومان ، هر نرخ دیگری را غیر قانونی می خواند و به این ترتیب، ظاهرا قهرمانی مصلح ،علیرغم همه مواضع و رویکرد های اقتصادی اش مبنی بر به رسمیت شناختن صرفا بازار آزاد برای تعیین قیمت کالا ها و خدمات و از جمله ارز، آمرانه ترین اقدام در اقتصادهای سوسیالیستی را مرتکب می شود و ضمن اینکه موقتا ، مهر بطلان بر اقتباسات تئوریک اقتصادی اش می زند، آن ضرب المثل زیبای وطنی را هم هویت می بخشد که " به مرگ بگیر تا به تب راضی شود".

آری برای مردم نگران قوت لایموت خود ، در جنگ "حیدری نعمتی" عرصه اقتصادی کشور ، کاهش قیمت دلار در اقتصاد سیاسی از 6000 تومان ادعائی به 4200 تومان ، آنقدر آرامش بخش است که، یادشان می رود این 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده دلاراز 6000 تومان به 4200 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان به 4200 تومان طی جلسه چند ساعته مقامات دولتی است.


از سوی دیگر واز آنجا که دولتی ها بارها اعلام کرده اند که هیچ عامل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز وجود نداشته است و فقط دشمنان کشور در این ارتباط مشغول توطئه و تخریب هستند والبته یکی از مقامات عالی رتبه تر هم ، که تمام سابقه کاری اش آمیخته با ارزش های اقتصاد آزاد ( و نه اقتصاد بازار) است تقاضای منجر به افزایش قیمت دلار را معطوف به کارکرد تعدادی از افراد مصمم به خرید ملک در خارج از کشور دانسته و آن را مورد مذمت قرار داده است (مقوله ای که با قول مقامات دسته اول ناسازگاراست )

اینک این سئوال مطرح است که اگر ،عوامل اقتصادی عامل افزایش نرخ ارز نبوده اند چگونه است که دولت با استعانت از عوامل اقتصادی مبادرت به افزایش نرخ ارز برای درمان مشکل نموده است ؟ و حتی اگر می خواست قیمت را تثبیت نماید چرا همان قیمت 3600 تومان موجود را به عنوان قیمت رسمی نگه نداشت و بقیه قیمت ها را غیر قانونی و معامله با آن ها را قاچاق اعلام نکرد؟ پاسخ به این پرسش چندان مشکل نیست .پاسخ این است که در آن صورت هر چندهدف تثبیت موقتی نرخ حاصل می شد اما دولت از نعمت درآمد های ریالی ،ناشی از چکاچک ابزار های جنگ ارز ، که مثلا متقاضیان خرید ملک در خارج از جمله عوامل سبب ساز آن شده اند محروم می ماند . به راستی حالا که عده ای از دارندگان ارز ، در این آشفته بازار تحمیل شده بر اقتصاد ملی رانت خود را برده اند چرا یکی از بزرگترین صاحبان ارز، از این نمد کلاهی برای خویش دست و پا نکند؟. البته و متاسفانه شیرینی تحصیل این کلاه نمدی در سئوال دوم رنگ می بازد .

سئوال دوم این است که چگونه می توان در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور ، به قابلیت اقتصادی تشکیلاتی که، از درون ویرانه های صحنه های مهندسی شده جنگ سه روزه ارز، با پذیرش آگاهانه کاهش 11/7درصدی ارزش پول ملی خویش ، تن به" آتش بس" ی شکننده و لذا موقتی داده و چنین می انگارد که پیروز صحنه هم می باشد امیدوار بود؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷چه دلایلی باعث افزایش ساعت‌به‌ساعت قیمت دلار شد؟
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷نقش غول نقدینگی و خروج سرمایه/ آیا مسئله‌ واقعی اقتصاد ایران ارز است؟
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷فهرست کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی منتشر شد+ جدول
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷رئیس مجمع واردات: دلار ۴۲۰۰ تومانی را دولتی‌ها گرفتند نه بخش خصوصی
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷دلار ٤٤٠٠ تومانی به موبایل تعلق نمی گیرد
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷تصمیم نپخته دولت و پیامدهای منفی و ادامه‌دار ارز ۴۲۰۰ تومانی/ مردم تا چه زمانی باید تاوان اجرای سیاست آزمون و خطا را بدهند
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷گفته های رئیس سابق بانک مرکزی درباره نرخ پایین دلار در سال 92  
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷4 راهکار کنترل بازار ارز/ پرداخت ارز رانتی متوقف شود
۹ اَمرداد ۱۳۹۷مراقب حباب دلار باشید
۸ اَمرداد ۱۳۹۷یک اقتصاددان: سیاست غلط دولت و دلار ۴۲۰۰ تومانی عامل جهش ارزی است
۶ اَمرداد ۱۳۹۷تصمیم جدید ارزی؛ دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط برای کالاهای اساسی و دارو
۲۹ تیر ۱۳۹۷۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۱۴۰۷۰۹:۵۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱/۲۴
ما بیرون گود نشسته ایم و متوجه حساسیت موضوع نیستیم.شرایط فعلی تفاوتی با دهه ۶۰ ندارد.در آن دوره،دشمن ،برای به زانو درآوردن نظام از ترور و کشتار مسئولان و مردم و جنگ تحمیلی استفاده کرد ولی اکنون از طریق اقتصاد و ایجاد هرج و مرج و آشوب اقتصادی و بی کفایت نشان دادن سیستم، در حال نوعی جنگ است.ترور نظام از طریق اقتصاد! پس به مساله، نگاه نرمال نداشته باشیم و از زاویه دید علم اقتصاد به قضیه نگاه نکنیم چون به بیراهه خواهیم رفت. دولت چاره ای نداشت.بین بد و بدتر گزینه بد را انتخاب کرد.اگر این کار را نمیکرد ممکن بود قیمت دلار تا ۸۰۰۰تومان هم افزایش پیدا کند و به تبع آن در کشور آشوب و بلوا و ..... ایجاد میشد.از طرف دیگر وضعیت فعلی ایران با فرمولها و تئوری های نظری رایج اقتصاد، تطابق ندارد چون یک اقتصاد ایزوله و منزوی است و تعامل چندانی با سایر بازارهای بزرگ و جهانی ندارد.تئوری های رایج اقتصادی، برای بازارهای جهان لیبرال و اقتصادهای باز و کشورهای صنعتی جواب میدهد و در کشورهایی با اقتصاد باز و سرمایه سالار،قطعا اقتصاد دستوری پاسخگو نیست و خود بازار قیمت را تعیین میکند ولی در کشور ما که این ویژگی ها را ندارد و دارای یک اقتصاد ضعیف و دولتی است و تعاملی با جهان ندارد و عضو سازمان تجارت جهانی نیست و.... همان اقتصاد دستوری بهتر پاسخ میدهد.ما تا الان و طی این ۴۰ سال از تئوری های اقتصادی که در کتابها و رفرنسهای آکادمیک عنوان شده،بهره ای ندیدیم چون اولین و ساده ترین اصل را فراموش کردیم که اینجا ایران است و امریکا و اروپا و ژاپن نیست.بزرگترین اشتباهی که دولت ما در سالهای قبل انجام داد و از تئوری های اقتصادی غربی تبعیت کرد؛بحث آزاد کردن قیمت ها و هدفمند کردن یارانه ها بود که اتفاقا همین کار غلط،استارت تمام بدبختی های ما بود.از همان زمان که این کار شروع شد،تورم کمرشکن آغاز شد،دلار و سکه افزایش قیمت نجومی پیدا کرد و قیمت مسکن و اتوموبیل به حدی افزایش پیدا کرد که اقشار متوسط و ضعیف توان خرید این اقلام را از دست دادند.ارزش پول ملی به شدت افت پیدا کرد و مشاغل بسیاری از بین رفتند و تبعات اش هنوز هم ادامه دارد.چرا این اتفاق رخ داد؟چون ما اقتصاد ایزوله و حتی تحریم شده ایران را با اقتصاد آزاد غرب؛یکی در نظر گرفتیم و این مساله را فراموش کردیم که اقتصاد ما توان انجام چنین کار عظیمی را ندارد و همین بی توجهی باعث بدبختی ها و گرفتاری های عظیم شد.تثبیت قیمت دلار توسط دولت امری کاملا منطقی و صحیح است چون کشور ما در حال حاضر در وضعیت تحریمی و بسته است.اصلا وضعیت اقتصادی کشور ما چیزی مشابه کشورهایی است که در حال جنگ تمام عیار نظامی هستند و در چنین وضعی دولتها مجبور هستند از دستورات اقتصادی نرمال و تعریف شده ،دوری کنند تا وضعیت سفید و عادی شود.
علی۳۰۱۴۰۸۰۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
انها که باید بدانند میدانند اوضاع اقتصادی نابسامان است و دولت نگران خروج امریکا از برجام و قطع این مختصر دلار که با دردسر به بانک مرکزی انتقال می یاید هست. در هر حال مردم برای امور خود نیاز به ارز دررند و نمیتوان دروازه های ایران را بر روی همه بست . چون صرافیها تقریبا می ترستد ارز معامله کننند بزودی نیاز به ارز قاچاق انرا بیشتر از ان سه روز کذائی بالا خواهد برد. راه فرار از این بن بست تعامل است و دوری از بحرانهای منطقه.
ناشناس۳۰۱۴۱۶۱۰:۱۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
قیمت دلار در بودجه چقدر اعلام شده است؟ طبق گفته ها در بهمن 96 3850، قیمت بنزین هم 1500 پیش بینی شده بود که محقق نشد، این وسط نیازمند کسب درآمد مابالتفاوت قیمت بنزین است که به راحتی با افزایش قیمت دلار محقق شد که هیچ، بیشتر از پیش بینی هم کسب کرد،
ناشناس۳۰۱۴۲۲۱۰:۲۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
عالی بود دولت محترم دائم از جامعه کبکی سر فرو برده در برف را در ذهن مجسم میکند وتصمیماتی قهرمانانه میگیرد!
ناشناس۳۰۱۴۲۳۱۰:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱/۲۴
روحانی وقتی آمد دلار آزاد 3300 بود که همه هم میتوانستند بخرند و الان دلار دولتی 4200 است و بعد میگویند ما خیلی دولت خوب و موفقی بودیم . وقتی اعضای ارشد دولتی جهانگیری و نوبخت باشند بهتر از این هم نمیشود .
ناشناس۳۰۱۴۲۷۱۰:۴۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
احسنت به ویژه برای: و حتی اگر می خواست قیمت را تثبیت نماید چرا همان قیمت 3600 تومان موجود را به عنوان قیمت رسمی نگه نداشت و بقیه قیمت ها را غیر قانونی و معامله با آن ها را قاچاق اعلام نکرد؟
ناشناس۳۰۱۴۴۵۱۱:۲۰:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۴
واقعیت غیر قابل انکار است در این میان نیز هزاران قربانی کوچک که کسبی برای خود از طریق کشورهای مجاز وارادات بدون انتقال ارز رسمی ایجاد کرده بودند با ورود به چرخه ثبت سفارش و مشکلات و زمانبر شدن پروسه کار به علت ضعف سرمایه بیکار و زمینه فعالیت قاچاق مستعد خواهد شد
ناشناس۳۰۱۴۴۷۱۱:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
واقعیت را کامل بیان نکردی مطابق اصول اقتصادی دلار 5500 است که متاسفانه هیچ اشاره ای به این نکردید چرا؟ درسته که تمام ماجرا زیر سر دولت است ولی چاره ای نیست تنها عیب کار شفاف نبودن دولت با مردم است یعنی بدونِ بازیها بگه دلار واقعی 5500 است ولی ما 4200 تعدیل می کنیم
ناشناس۳۰۱۴۸۰۱۲:۰۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
اگر تورم به 2 درصد نرسد، همیشه شاهد این ماجرا خواهیم بود علت تورم هم چاپ پول بدون پشتوانه به علت نداشتن تولید
ناشناس۳۰۱۵۱۳۱۲:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۴
فعلا که موفق بوده بی خودی غر نزن
ناشناس۳۰۱۵۱۷۱۲:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
ارزون میشه یک حرفی میزنی گرون میشه باز داستان میگی
ناشناس۳۰۱۵۱۹۱۲:۳۵:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
کل حرف های شما سیاسی به فکر مردم نیستید
ناشناس۳۰۱۵۸۷۱۳:۳۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
متاسفانه این اقتصاددان ها مهجور هستند و معاون ارزی بانک مرکزی افرادی می شوند که ....
ناشناس۳۰۲۱۴۰۰۱:۲۵:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۵
محجور
ناشناس۳۰۱۶۱۳۱۳:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۴
دهها میلیون قشر اکثریت کم در آمد مردم ایران اسلامی که با ایثار عزیز ترینها و فداکاریهای همیشگی خویش عامل نیرومند دفاع از انقلاب را تشکیل می دهند با خوشبین بودن به اجرا شدن توصیه های حقیقت گرای مکرر رهبر عزیز خود و به بالا رفتن ارزش پول ملی و تقویت قدرت خرید خویش بسیار امید داشتند که تصمیم دولت مبنی بر تثبیت سقوط چهار برابری ارزش پول ملی این امید را نقش برآب کرد و رنج و دردها و بیچارگی همیشگی این مردم را تثبیت نمود.
سیفیاری۳۰۱۶۶۳۱۴:۲۲:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
بیچاره مردم که ناگزیر از گزیده شدن چند باره از یک سوراخند!
ناشناس۳۰۱۶۸۵۱۴:۴۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
آیا ایرانیان حق خرید املاک خارج از کشور یا ذخیره کردن قسمتی از دارایی خودشون بصورت دلار از لحاظ قانونی و شرعی دارن یا نه با تشکر لطف کنید بصورت قانونی جواب سوالم بدهید
ناشناس۳۰۱۶۹۶۱۵:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
تکلیف کسانیکه قصد مسافرت از مرزهای زمینی را دارند جهت تهیه دلار چگونه است
ناشناس۳۰۱۷۰۹۱۵:۱۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
عوامل سقوط پول ملی1افزایش شدید نقدینگی بر اثر عواملی مانند پرداخت پولهای به تاراج رفته موسسات مالی توسط دولت وسودهای بالای بانکی به سپرده های مردم2اینده مبهم کشور از نظر سیاسی واقتصادی3خواست دولت جهت افزایش قیمت ارز وجبران کسری بودجه4سو مدیریت شدید در میان مدیران بانک مرکزی5نزدیک شدن تاریخ تصمیم امریکا در خصوص برجام6نارضایتی شدید عمومی از وضعیت فعلی اداره کشور خصوصا بعد از اعتراضات دیماه وفرار سرمایه از کشور ونبود اعتماد به اینده7اقتصادی بیمار وبدون ظرفیت سرمایه گذاری وتولید ودر نتیجه هجوم سرمایه های مردم به بازار ارز8 نبود امید به آینده بهتر
ناشناس۳۰۱۷۱۷۱۵:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
این آقای نویسنده خودش خوب میدونه که قیمت واقعی دلار بالاتر از 4200 و در بازار آزاد همیشه قیمت بالاتر از این خواهد بود. قیمت واقعی هم قیمت بازار آزاده. دلار در ایران مثل طلا و ساختمان نه بعنوان پول بلکه برای حفاظت از قدرت خرید استفاده میشه. در واقع دولت هم به نحوی همین کاررو می کنه و چاره ای هم جز این نداره. اگه همین آقارو هم بزارن وزیر اقتصاد همین کاررو خواهد کرد. وقتی دولت بدلیل افت قدرت خرید ریال باید بیست درصد به حقوق ها اضافه کنه، از کجا باید این پول رو تامین کنه؟ یا باید پول چاپ کنه و مسیر ونزوئلا و زیمبابوه رو بره، یا باید ارز رو گرون کنه. هر وقت دولت تونست قدرت خرید مردم رو با ریال حفظ کنه، دلار هم تبدیل میشه به پول خارجی که فقط در صورت نیاز مثل مسافرت و واردات از اون استفاده میشه. چند بار دولتهای مختلف سعی کردن قیمت ارز رو مصنوعی پایین نگه دارن و نتیجش رو دیدیم. مگه انسان از یک شکاف چند بار باید گزیده بشه.
م فلاح۳۰۱۹۰۷۱۹:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
چه فرقی داره؟ مهم افزایش قیمت دلار از ۳۵۰۰به ۴۲۰۰هست و افزایش قیمت کالاهای اساسی متعاقب ان هست
رضا۳۰۱۹۲۰۲۰:۰۲:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۴
نرخ ارز همان ۶۱۰۰اینده و ۵۵۰۰فعلی است و نرخ ۴۲۰۰تومان دادن رانت به اطرافیان و کسانی است که با زدوبندها به ان دسترسی پیدا میکنند.
ناشناس۳۰۲۰۷۸۲۳:۵۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
بر پدرت رحمت
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. زندگی مدفون شده + تصاویر

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 5. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 6. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 7. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 8. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 9. میدان گازی «رام» آزمونی برای سنجش میزان حمایت اروپا از برجام

 10. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 11. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 12. افزایش نسبی دمای هوا در استان‌های شمالی/ وزش باد شدید در زابل

 13. مواد خوراکی مفید برای مقابله با زخم معده

 14. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 15. ژن‌های خوب واقعی کدامند  

 16. سیگنال رئیس‌کل به بازار سکه

 17. تب بازار ارز فروکش کرد

 18. وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

 19. ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید

 20. ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد

 21. مهران مدیری در برج میلاد کنسرت برگزار می‌کند

 22. برنامه لیگ برتر فوتبال/ تقابل پارس جنوبی و استقلال به یاد پَشه و خنده‌!

 23. در رونمایی آلبوم همایون شجریان چه گذشت؟

 24. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 25. چرا خانواده‌ها به برخی مدارس دولتی اقبال ندارند؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 24. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 25. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

پربحث‌های دیروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 5. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 6. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 7. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 8. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 9. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 10. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 11. آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه ۳ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان شد

 12. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 13. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 14. نرخ بلیت پروازهای خارجی کاهش یافت

 15. نوبخت خبر داد: برنامه پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

 16. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 17. مبلغ اجاره ماهانه مسکن ۲۶ درصد رشد کرد

 18. آخرین وضعیت طرح اعاده اموال نامشروع در مجلس

 19. خبر خوب برای کامیونداران

 20. افت ۱۷۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو کاهش یافت + جدول

 21. توقف ترخیص خودروهای ثبت سفارش غیرقانونی

 22. قیمت دلار در بالاترین سطح ۱۳ ماه اخیر قرار گرفت

 23. کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید

 24. فهرست کامل آخرین اصلاحات کالاهای وارداتی

 25. صرافی یک بانک پملب شد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 5. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 6. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 7. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 8. صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول

 9. بسته جدیدی ارزی دولت و ضعف‌های آن

 10. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 11. نقد توکلی نسبت به بسته ارزی دولت/ به نظر می رسد دولت از دلار هشت هزار تومانی بدش نیامده است  

 12. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 13. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. پورابراهیمی: از آقای ربیعی به دادگاه شکایت خواهیم کرد/ پرونده کاملا مبسوطی از تخلفات او تهیه شده؛ به اطلاع مردم می‌رسانیم

 16. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 17. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 18. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 19. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 20. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 21. این همه بی‌تدبیری

 22. فرشاد مومنی: رانت‌جویی را برای بقای خود متوقف کنید/ انتقاد از سخنان«بسیار غم انگیز» رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی

 23. نهاوندیان: فرمانده اقتصادی دولت رئیس‌جمهور است/ هر وقت تغییر نیاز باشد، تصمیم می‌گیرند

 24. شریعتمداری: ذخایر کالاهای اساسی کافی است/ مردم نگران نباشند

 25. ادامه کاهش قیمت سکه در بازار / قیمت روز طلا، ارز و سکه

آخرین عناوین