سپینو-مگنت

گام آخر احمدی‌نژاد برای خروج از حاکمیت

گروه سیاسی الف،   3970123081 ۰ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دقیقا یک سال پیش در چنین روزی بود (۲۳ فروردین ۹۶) که محمود احمدی‌نژاد دوباره همه را غافلگیر کرد.

 او در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرد. تحلیل آن چه در ذهن احمدی‌نژاد می‌گذرد، کاری سخت (اگر نشدنی نباشد) است اما نام‌نویسی او برای شرکت در رقابت تعیین دومین شخص نظام سیاسی، عملا مهر خروج او بود از عرصه رسمی قدرت و ورود به وادی «اپوزیسیون».

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق در ادامه نوشت: «احمدی‌نژاد حرکت ضد ساختاری خود را در سال ۸۴ آغاز کرد. آن زمان موضوع بخشی از ساختار بود. ۸۸ موضع خود را تشدید کرد تا گام دوم را طی کرده باشد. با خانه‌نشینی در سال ۹۰، احمدی‌نژاد به نمودی که در حال‌ حاضر دارد، نزدیک شد و با ثبت‌ نام در انتخابات ۹۶، گام آخر را برای خروج از حاکمیت برداشت؛ البته او هنوز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

در ماه‌های منتهی به انتخابات، افزایش تناوب سفرهای استانی و موضع‌گیری‌های رئیس‌ دولت نهم و دهم، بحث شرکت او در انتخابات را پررنگ کرده بود. احمدی‌نژاد در دولت دهم دوران خوش نزدیکی با اصولگرایان را پشت سر گذاشت تا رودرروی آنها قرار بگیرد. خاطره خانه‌نشینی او را در دولت دهم کسی فراموش نمی‌کرد. از طرفی احمدی‌نژاد امکانی بود که شاید به کمک آن می‌شد رئیس‌جمهوری مستقر را شکست داد و نبودش به معنای چندپارگی سبد رای اصولگرایان. تمام این بحث‌ها و گمانه‌ها با بیانات مقام ‌معظم رهبری در پنجم مهر ۱۳۹۵ پایان یافت. ایشان در ابتدای درس خارج فقه گفتند: «خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور، به ایشان گفتم شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مومنش است، به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالبا بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم به‌ خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند، بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور، به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید، این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود. دوقطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.»

پشت ‌سر بقایی

بعد از این تحولات بود که احمدی‌نژاد ابتدا‌ به‌ ساکن گفت از هیچ شخصی در انتخابات حمایت نمی‌کند تا بلکه با ناامیدکردن اصولگرایان از بهره‌برداری تبلیغاتی از او، راه چانه‌زنی را باز کند اما این راهبرد دوام زیادی نیاورد. در مرحله بعد، «حمید بقایی»، یار نزدیک احمدی‌نژاد، گزینه مطلوب بهاری‌ها شد. هر چند این خبر برای اصولگرایان ناخوشایند بود اما بقایی بعد از پایان دولت دهم سابقه دستگیر شدن داشت و پرونده او هنوز باز بود. پس بحث حضور بقایی در رقابت‌های انتخاباتی نباید آسیبی جدی برای اصولگرایان به حساب می‌آمد؛ چرا که آنها روی رد صلاحیت او حساب باز کرده بودند. احمدی‌نژاد با برگزاری نشست خبری در روز ۱۶ فروردین، بقایی را به‌ عنوان گزینه مورد حمایت خود معرفی کرد. او در ابتدای این نشست، با بیان این که «من امروز در این نشست با بقایی کار دارم»، از یار خود خواست تا در کنار او و پشت تریبون حاضر شود. این اولین برنامه خبری او بعد از پایان تصدی‌گری‌اش بر سکان ریاست‌جمهوری بود. او می‌خواست رسانه‌ها و افکار عمومی را متوجه خود کند و راه مناسبی را برای این‌ کار انتخاب کرده بود. در این نشست، مشایی، شیخ‌السلام، شریف و جوانفکر نیز حضور داشتند. در این مقطع، کمتر کسی فکر می‌کرد احمدی‌نژاد هفت روز دیگر با یک گام، حرکت خود را از مرکز قدرت به حاشیه آن تسریع و موقعیت خود را در حاشیه سیاست تثبیت کند اما به احتمال قوی، خود او این را می‌دانست و نشست خبری ۱۶ فروردین را نیز در چارچوب همین تحلیل پی‌ گرفت. از این رو بازخوانی مواردی از نشست خالی از فایده نیست.

محمود احمدی‌نژاد نشست خبری را با سخنرانی شروع کرد. چند ماهی از مرگ هاشمی‌ رفسنجانی، بزرگ‌ترین برگ بازی احمدی‌نژاد، گذشته بود. کارت‌های احمدی‌نژاد برای مانور محدود‌تر شده بود. حالا تا پیداکردن «خصم» بعدی خود، باید به کلیت اکتفا می‌کرد. از استبداد گفت و از تلاش «شیطانیان» برای به‌ وجود آوردن مشکل در راه آرمان‌ها: «اشرافیت اقتصادی و سیاسی، راز و رمز همه تبعیض‌ها در طول تاریخ بوده است. آزادی و ثروت با فریب‌کاری در دست انسان‌های خودخواه قرار گرفته است. نظام سرمایه‌داری لیبرال اوج این تمامیت‌خواهی در تمام جهان است.» احمدی‌نژاد در این نشست تاکید زیادی بر قانون اساسی داشت. او قانون اساسی را ورای «نظرها» اعلام کرد: «نظرهای زیادی وجود دارد که در جای خودش محترم است اما سند معتبری که در اختیار ملت است، قانون اساسی است.» احمدی‌نژاد در ادامه بخشی از این میثاق‌نامه ملی را خواند تا موضوع «قانون اساسی» را بیشتر از اشاره‌ای گذرا نشان دهد. در ادامه به مدیریت چهار ساله بعد از دولت خود اشاره کرد و از «رنج» افزوده‌ شده مردم گفت. رئیس‌جمهوری سابق «شکسته‌شدن انحصار» و «مشارکت مردم در مدیریت کشور» را راه عبور از این شرایط دانست و تاکید کرد: «همه کشور متعلق به ملت‌اند، هیچ‌کس بالاتر از ملت نیست و ثروت و قدرت‌های کشور باید از انحصار خارج شود و در اختیار ملت قرار گیرد.»

احمدی‌نژاد آگاهانه یا ناآگاهانه داشت مقدمات مواضع خود را برای دوره جدیدی که به آن وارد شده بود تمهید می‌کرد. مقدماتی که او را دیگر به دایره رسمی قدرت و مسئولیت محدود نمی‌کرد. تا پیش از این اگر نقدهای تند احمدی‌نژاد خطاب به «بخشی» از صاحب‌منصبان بود، حالا دیگر زحمت این تفکیک را هم به خود نمی‌داد.

رئیس دولت‌های نهم و دهم تاکید می‌کند: «مجددا می‌گویم که برنامه‌ای برای ریاست‌جمهوری ندارم و از بقایی به عنوان نامزد اصلح حمایت می‌کنم.» او نقدهای تندی به برجام وارد کرد و درباره سوالات متعدد خبرنگاران در خصوص فسادهای مالی دولت خود جواب‌هایی از این دست داد: «مسابقه است هی می‌گویند ۱۲ هزار میلیارد یا ۱۵ هزار میلیارد تخلف انجام داده‌اند. کسی هم از آنهایی که این موضوعات را می‌گویند حساب‌کشی نمی‌کند.»

احمدی‌نژاد از حساب‌کشی می‌گوید؛ در چند جمله منظور خود را شفاف می‌کند که حساب‌کشی قوه قضائیه را هم نیز قبول ندارد: «معلوم است که شکایتی علیه ما بشود قوه قضائیه حتما طرف ما را نمی‌گیرد؛ نمونه‌اش هم در همین جلسه پیش‌ روی من نشسته است.» محمود احمدی‌نژاد پشت‌ سر هم ادعاهایی را که علیه دولت او و یاران نزدیکش شده بود، برمی‌شمرد و تصوری کاریکاتوری از آنها ارائه می‌داد؛ در همین حین بود که به اشتباه فکر کرد عطریانفر مدیرمسئول «شرق» است و به عذرخواهی «مدیرمسئول روزنامه شرق از حمید بقایی» اشاره کرد. هر چند با چشم‌پوشی از این اشتباه باز نیز منظور او مشخص نیست.

دوره من بهترین بود

محمود احمدی‌نژاد ادعا می‌کند که تنها دولتی است که مخالفانش از مصونیت کامل برخوردار بودند. چند دقیقه بعد که درباره حصر و ممنوع‌الخبری رئیس‌جمهوری اصلاحات از او پرسیدند، جواب داد: «من هیچ‌گاه نگفته‌ام که در دولت ضعفی وجود نداشته است اما شاخص‌ها می‌گویند آن دوره بهترین دوره در ۶۰ تا ۷۰ سال پیش است... این که عده‌ای در حصر و ممنوع‌التصویر هستند، مخالف نظر ماست. من قبلا هم گفتم راضی به ممنوع‌التصویری و حصر هیچ کس نیستم. این اعتقاد من است. برای همین اعتقاد در هشت‌ ساله دولت در مواجهه با پاسداری از حقیقت و آزادی انتقادات سنگینی به ما وارد شد. من در آن مناظره انتخاباتی به آن آقا گفتم من به شما علاقه دارم و من همه ۷۰ میلیون نفر ایرانی را دوست دارم.»

حالا احمدی‌نژاد آرام‌آرام سویه‌های موقعیت جدید خود را نشان می‌دهد. احمدی‌نژاد در ارتباط با رهنمود رهبری مبنی بر عدم حضور او در انتخابات گفت‌: «رهبری رهنمود کردند برای دوقطبی‌ نشدن فضا وارد انتخابات نشویم. حالا شما از کسانی اسم می‌برید که وارد صحنه رقابت شده‌اند و در واقع دوقطبی شکل گرفته است حال اگر ما بیاییم، فضا دوقطبی می‌شود یا سه‌قطبی؟ پس الان شرایط مخالف نظر رهبری نیست.» او باز هم مورد پرسش قرار گرفت و جواب داد: «رهبری به من توصیه کردند که کاندیدا نشوم. نه این که نسبت به مسائل کشور بی‌تفاوت باشم. ضمن این که بعضی‌ها می‌گویند این توصیه رهبری نهی کامل من از ورود به سیاست است و برخی هم می‌گویند این تنها یک توصیه است. همان‌طور که رهبری هم خودشان گفتند این توصیه‌ای است به برادر مومنم. در هر حال من خودم برای ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارم.» احمدی‌نژاد در جواب به سوالات متعدد در خصوص احتمال رد صلاحیت بقایی تاکید می‌کند که هر کاری بتواند انجام می‌دهد و طرفدارانش از این بابت مطمئن باشند. در همین نشست است که احمدی‌نژاد نزدیک خود با بقایی و مشایی را این‌گونه توصیف می‌کند: «هیچ دو نفری را در دنیا پیدا نمی‌کنید که مثل هم باشند. به جز من، بقایی و مشایی.»

احمدی‌نژاد اپوزیسیون

احمدی‌نژاد در شکل جدید سیاست‌ورزی خود از برخی شیوه‌های همیشگی‌اش مدد می‌گیرد؛ دوقطبی‌سازی. سال ۸۴ و ۸۸ روی همین بازی سوار شد. خود را در برابر هاشمی و خانواده او قرار داد. حالا دوباره همین بازی را ادامه می‌دهد. این‌ بار خاندان لاریجانی را هدف گرفت؛ تا جایی‌ که در بست‌نشینی نخستش در شاه عبدالعظیم به صراحت گفت که با این خانواده مخالف است و پشت‌بندش هم اضافه کرد آیا مخالفت، جرم است؟

احمدی‌نژاد خود را قهرمان، جریان آلترناتیو و وکیل ملت می‌داند. از مردم می‌خواهد هر کجا ظلمی به کسی روا شده، نزد او دادخواهی ببرند. او می‌داند که  قدرت یا امکانی برای سروسامان‌ دادن به این دادخواهی‌ها ندارد. مردم هم این را می‌دانند. این ادعاها برای مردم اگر نانی نداشته باشد، برای احمدی‌نژاد نامی خواهد آورد. پوپولیسم حالا قهرمان‌سازی هم می‌کند. این چهره از احمدی‌نژاد البته وقتی رو می‌شود که بقایی و مشایی بازداشت می‌شوند. او هر جا می‌خواهد از حق مردم به معنای عمومی دفاع کند حتما مثالی از بقایی و مشایی می‌آورد و اتهامات آنها را سیاسی می‌خواند. او هیچ وقت به‌ طور مشخص به ماجرای بازداشت افرادی خارج از حلقه یاران خود به صورت مصداقی ورود نکرده و نمی‌کند.

تا جایی که بست‌نشینی نخست او و یارانش درست بعد از نخستین احضار مشایی و هم‌زمان با اوج‌گیری دادگاه‌های بقایی آغاز می‌شود. در سال گذشته هر بار که بقایی دادگاه می‌رود، جوانفکر احضار می‌شود یا مشایی بازجویی می‌شود، نامه یا بیانیه، ویدئو یا اظهار نظری جنجالی از سوی احمدی‌نژاد یا بقایی و حتی مشایی منتشر می‌شود و لاریجانی و رئیس فعلی قوه قضائیه همچنین روند قضائی دادگاه‌ها به شدت مورد حمله مستقیم قرار می‌گیرند.

احمدی‌نژاد در همین اوضاع و احوال به مجمع تشخیص مصلحت هم می‌رود. حتی در دور جدید انتصاب او تمدید می‌شود. در حالی که اخبار حاکی از این است که در جلسات مجمع احمدی‌نژاد چندان مورد توجه و هم‌صحبت دیگران نیست اما او آنجا دنبال برنامه‌های خودش است تا جایی که به گزارش رسانه‌ها در یکی از جلسه‌ها محمود احمدی‌نژاد با علی شمخانی که در کنار او نشسته بود، درباره مسائل مطرح‌ شده پیرامون دختر رئیس قوه قضائیه می‌پرسد. خبر به گوش آیت‌الله آملی‌ لاریجانی رسید که در واکنش گفت: «همین آقا در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد که این ماجرا از اساس دروغ است. به او می‌گوید شما مطلع نیستید، ما اطلاع دقیق داریم که وی بازداشت است و آدرس دقیق محل بازداشت وی را هم می‌دانیم. آخر می‌شود انسان این مقدار دروغ بگوید و از مسیر انصاف و تقوا دور شود؟»

در همان مسیر دوقطبی‌سازی، بقایی و همراهانش در اطلاعیه شماره ۲ خود از مقام معظم رهبری درخواست کردند که آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌ شاهرودی را برای رسیدگی به ادعاها و اتهامات مربوط به آنها مامور کنند. آیت‌الله هاشمی‌ شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه، در برابر آملی لاریجانی، رئیس فعلی که احمدی‌نژادهای علنا اعلام کرده‌‌اند با کل خانواده لاریجانی‌ها مشکل دارند؛ آن‌ هم در حالی‌ که ملک‌زاده از یاران بقایی اکنون از نزدیکان آیت‌الله هاشمی‌ شاهرودی است و به‌ نوعی حلقه واسط پیوند احمدی‌نژادی‌ها و هاشمی‌ شاهرودی محسوب می‌شود.

تلاش برای تبری از گذشته

شیوه احمدی‌نژاد در بدل‌کردن خودش به قهرمان نجات‌بخش، حرکت به سمت جلو با فراموش‌سازی عمدی گذشته است. او به‌ هیچ‌ عنوان تمایلی به اشاره به گذشته ندارد. هیچ‌وقت هیچ گزاره‌ای از گذشته مطرح نمی‌کند. او حتی برای جلب اعتماد یا اثبات صداقت حاضر نیست بابت هیچ رفتاری در گذشته از مردم عذرخواهی کند؛ برای نمونه او هیچ‌وقت بابت حمایت شش‌دانگ و عجیبش از سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک که این روزها در انتظار اجرای حکم به سر می‌برد، از مردم عذرخواهی نکرده است. او هیچ‌وقت حاضر نشد بگوید چرا برای نگهداشتن قاضی معلق جنایت کهریزک که هر روز در حال رفتن به دادگاه بود حاضر شد حتی اساسنامه سازمان تامین اجتماعی را تغییر دهد و حتی یک وزیر را برایش قربانی کند (استیضاح و برکناری وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی) حتی وقتی در آخرین نشست خبری‌اش در فروردین‌ ماه از او درباره علت حمایت‌هایش از سعید مرتضوی سوال شد، پاسخش این بود: «ماجرای کهریزک ربطی به دولت نداشته است.»

احمدی‌نژاد تصور می‌کرد رد صلاحیتش جوششی در میان مردم بلکه حامیانش ایجاد خواهد کرد اما عکس‌العمل‌ها آن‌ طور که او انتظار داشت پیش نرفت. نه جماعت خشمگینی به خیابان‌ها ریختند و نه مشارکت در انتخابات پایین آمد.

این روزها هم که به بست‌نشینی روی آورده احتمالا حامی می‌طلبد اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد جماعتی که به گردش جمع می‌شوند حتی به عدد هزار هم نمی‌رسد. شاید برخی برای احمدی‌نژاد کف و هورا بکشند اما ترجیح می‌دهند در هنگام عمل اعتراضی از دور نظاره‌گر باشند و پرچم را به دست او بدهند و در هزینه‌های آن با او شریک نشوند. این می‌تواند از بی‌اعتمادی به احمدی‌نژاد هم ناشی شود. حافظه تاریخی کوتاه اگر چه فراموشی می‌‌آورد، اما لزوما اعتمادسازی نمی‌کند. احمدی‌نژاد برای ساختن بدنه اجتماعی همسو یا شبکه‌ای از حامیان وفادار، به چیزهای بیشتری نیاز دارد که از توان و توش او و چند حامی که دو نفرشان هم این روزها در بازداشتند خارج است.

عباس امیری‌فر، امام جماعت و رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در زمان احمدی‌نژاد، چند وقت پیش گفته بود احمدی‌نژاد خودش است و عده‌ای محدود در اطرافش، او اعتراف جالبی کرده و گفته بود تفاوتش با رئیس دولت اصلاحات این است که جریان یا بدنه حامی اجتماعی ندارد. به قول امیری‌فر، حداقل رئیس دولت اصلاحات میان علما و مراجع حامیانی دارد که احمدی‌نژاد حتی این را هم ندارد و به نظر می‌رسد حتی کنش‌های تند و تیز او در این ماه‌های اخیر هم چندان در ساخت این بدنه همسو ولی پای کار موثر نبوده است.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ تیر ۱۳۹۷ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد
۴ تیر ۱۳۹۷شباهت روحانی و احمدی‌نژاد در سیاست افزایش شدید نقدینگی/ باعث تاسف است که سیف گرانی‌ها را روانی می‌داند
۲۵ خرداد ۱۳۹۷احمدی نژاد و اعضای کابینه روحانی در نماز عیدفطر  
۲۳ خرداد ۱۳۹۷زاهدی: حسین فریدون با فشار در مقطع دکتری پذیرفته شد/ اقدامات احمدی‌نژاد به‌صلاحش نیست
۱۴ خرداد ۱۳۹۷معاون احمدی‌نژاد: نظام بیش از حد فضا را باز کرده
۱۰ خرداد ۱۳۹۷سخنرانی احمدی‌نژاد در تبریز لغو شد
۸ خرداد ۱۳۹۷احمدی‌نژاد تمام شد، فاتحه مع صلوات
۸ خرداد ۱۳۹۷انتقاد اعضای مجمع تشخیص از احمدی‌نژاد
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مشایی پشت صحنه مناظره ۸۸ بود/ ناگفته‌هایی از جلسات محرمانه با مشایی
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷افشاگری در مورد مذاکره پنهانی دولت احمدی نژاد با آمریکایی‌ها
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمریکا بود؟

وب‌گردی

بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 2. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 3. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 4. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 5. توکلی: فاسدها قوی شده‌اند/ عبدی: یک‌ سر عمده‌فسادها به بانک‌ها ختم می‌شود

 6. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 7. کنایه رشید پور به حسام الدین آشنا / کاش عضو شورای نظارت بر بانک مرکزی بودین! +فیلم  

 8. واکنش ترامپ به «فایل ضبط شده» مکالمه او درباره فساد جنسی‌

 9. کواکبیان: دولت برای تغییر تیم اقتصادی و افراد ناکارآمد دست به کار شود

 10. ابتکار: حضور با لباس سنتی برای کارمندان ممنوعیتی ندارد

 11. توضیح بطحایی درباره حجاب برخی دختران در المپیاد

 12. انصارالله به رئیس‌جمهور چین پیام فرستاد

 13. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 14. پیکر آیت‌الله مرتضی تهرانی در حرم مطهر رضوی تشییع شد

 15. معرفی برترین‌های المپیاد جهانی زیست‌شناسی/ کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز توسط تیم ایران

 16. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 17. معاون دادستان کل کشور: ۲۹ میلیون کاربر ایرانی در ۷ پیام رسان داخلی فعالیت دارند

 18. جلسه ویژه در بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارز مسافرتی

 19. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 20. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 21. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

 22. ترابزون قرارداد 3 مدافع را تمدید نکرد/جا برای حسینی باز شد

 23. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی گرین کارت آمریکا دارد/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 24. غلظت ریزگردها در شوش به 15 برابر حد مجاز رسید

 25. تأکید حزب‌الله عراق بر پاسخ به هر حمله‌ احتمالی رژیم صهیونیستی

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 9. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 10. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 11. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 12. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 13. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 14. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 15. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 16. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 17. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 18. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. صنعت برق کشور و چند نکته

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 13. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 14. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 15. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 16. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 17. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 18. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 19. انحصار، آفت بازار وکالت

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 23. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 24. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 25. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

پربحث‌های اخیر

 1. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 2. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 3. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی گرین کارت آمریکا دارد/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 6. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 7. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 8. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 9. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 10. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 11. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

 12. ادبیات انقلابی گری / درسی از روزنامه نگاری "نصیری" و "توکلی"

 13. گروهک «پژاک» مسئول حمله تروریستی مریوان

 14. محسن رضایی: مصوبه مجمع تشخیص مصلحت یعنی بن‌بستی در جمهوری اسلامی وجود ندارد

 15. تعقیب قضایی عاملان شهادت ١١ رزمنده سپاه

 16. هلاکت چند تن از عوامل پژاک در مریوان

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 4. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 5. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 6. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 7. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 8. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 9. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 10. آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی‌کنند؟

 11. یادداشت روزنامه کیهان/ چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!

 12. سوال از ظریف برای انفعال وزارت خارجه در قبال انقلاب بحرین

 13. رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند/ دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد

 14. به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

 15. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 16. ظریف: با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم

 17. رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه "شایعه" است

 18. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 19. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 20. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 21. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 22. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 23. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 24. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

 25. ادبیات انقلابی گری / درسی از روزنامه نگاری "نصیری" و "توکلی"

پربحث‌های هفته

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 6. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 7. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 8. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 9. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 10. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 11. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 12. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 13. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 14. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 15. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 16. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 17. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 18. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 19. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 20. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 21. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 22. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 23. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 24. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 25. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

آخرین عناوین