سپینو-مگنت

از صف دلار خارج شوید!

دکتر محمد فاضلی *، گروه سیاسی الف،   3970120152 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
از صف دلار خارج شوید!

* سال‌های وحشت جنگ و حمله هوایی عراق بود و وسط حیاط مدرسه ما یک پناهگاه ساخته بودند. آژیر قرمز که به صدا در می‌آمد، چهارصد پانصد نفر دانش‌آموز دوره راهنمایی، وحشت‌زده به سمت دو در ورودی پناهگاه حمله می‌بردیم. پناهگاهی تاریک که کودکانه تصور می‌کردیم اگر بمب بر سر آن بریزد در امان خواهیم بود؛ چه تصوری خامی. بمبی اگر به آن پناهگاه می‌خورد، گور دسته‌جمعی ما می‌شد.

بمب هیچ وقت به مدرسه ما نخورد و هیچ‌ دانش‌آموزی با بمب آسیب ندید، اما هر بار که صدای آژیر قرمز به صدا درآمد، شلوغی و حمله به در پناهگاه، چند آسیب‌دیده و دست و پا شکسته به جا گذاشت. ما از ترس بمب، با صدای آژیر قرمز، همدیگر را زیر دست و پا له می‌کردیم؛ برای رسیدن به گوری دسته‌جمعی که توهم جان‌پناه بود.
* ازدحام این روزها برای خرید ارز جلوی صرافی‌ها هم چیزی شبیه حمله ما به پناهگاه مدرسه ماست. همه کاستی‌ها، ناتوانی‌ها و بی‌کفایتی‌ها درست، اما ما چرا کم و زیاد پول‌مان را به دست گرفته‌ایم و جلوی صرافی‌ها صف کشیده‌ایم؟ ما چرا باید با دامن زدن به یک «وحشت عمومی» خودمان را زیر دست و پا له کنیم؟


 • ترامپ آژیر می‌کشد، کشورهایی در منطقه هم صدای این آژیر را تقویت می‌کنند، و شاید کسانی هم در داخل عمداً یا از سر نادانی بر وحشت آژیرها می‌افزایند. آیا این ما هستیم که از ترس آژیر خود را برای رساندن به پناهگاهی که جز ابهام و تاریکی در آن نیست، زیر دست و پای یکدیگر له خواهیم کرد؟

 • * می‌ترسیم ارزش پول ملی سقوط کند و دارایی‌ها ما کاهش یابد؟ هر قدر بیشتر جلوی صرافی‌ها صف بکشیم، قیمت بالاتر می‌رود و این سقوط بیشتر می‌شود، بدون آن‌که چیزی گیر اکثریت بیاید. می‌ترسیم بمبی در اقتصاد منفجر شود و ما بیرون از پناهگاه، زیان کنیم؟ صف کشیدن برای خرید دلار، می‌تواند پیش از آن‌که بمبی از راه برسد، ما را زیر دست و پای خودمان له کند.

 • * می‌ترسیم گروه‌هایی با دارایی‌های کلان از خرید و فروش در بازار ارز سودهای کلان ببرند و خرده‌پول‌های دست ما هیچ شود و از این نمد کلاهی برای ما ساخته نشود؟ صف کشیدن ما برای خرید دلار، سود صاحبان دارایی‌های بزرگ را بیشتر می‌کند. هر یک تومان که با حضور وحشت‌آلود ما جلوی صرافی‌ها بر قیمت دلار افزوده می‌شود، صاحبان سرمایه‌های مشروع و نامشروع حاضر در بازار ارز را بیش از آن‌چه تصور کنید افزایش می‌دهد.

 • * بیایید از ترس آژیر، یکدیگر را در رسیدن به توهمی از پناهگاه له نکنیم. آرام بگیریم و کنار بکشیم، بگذار ببینیم آن‌ها که تنها در میان میدان می‌مانند، کیستند. آن‌ها که نان‌شان در همراهی ما با شلوغی میانه میدان است.

 • * آژیرها را همه به صدا درمی‌آورند، عکس‌هایی از بی‌ارزش شدن پول فلان کشورها پخش می‌کنند؛ و همه برای آن است که من و شما بترسیم و خرده‌پول‌های‌مان را به میدان بیاوریم، وحشت بیافرینیم و در میانه تاریکی یکدیگر را زیر دست و پا له کنیم.

 • * نترسیم و فعلاً آرام بگیریم. اوضاع که آرام شد، از دولتمردان ارائه گزارشی شفاف و دقیق، با صراحت و بی‌پرده‌پوشی، فارغ از شعار و پر از شعور، و صادقانه با مردم طلب کنیم. بپرسیم این چه حکایتی است؟ این چه مصیبتی است که آرامش نداریم. چرا کسی پاسخ نمی‌دهد چه خبر است. آشکار شدن همه کاستی‌ها را مطالبه کنیم و مو از ماست بکشیم؛ اما فعلاً نترسیم و به این معرکه دامن نزنیم. مطالبه پاسخ‌گویی را فراموش نکنیم، اما در فضای ناآرام و پرتنش، کسی پاسخ نمی‌دهد. بیایید برای ایران، بر تنش‌های این فضا نیفزاییم. پناهگاهی در کار نیست، ما فقط خود را زیر دست و پا له می‌کنیم.
 • * جامعه شناس 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ تیر ۱۳۹۷راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند
۲۵ تیر ۱۳۹۷اینفوگرافی/ اگر دلار نباشد  
۲۵ تیر ۱۳۹۷رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد
۱۴ تیر ۱۳۹۷حذف دلار از عرصه تجارت امکان پذیر است؟/ نقش پیمان‌های پولی برای کاهش اثر تحریم‌ها و شکستن آقایی دلار
۱۴ تیر ۱۳۹۷دلار از ذخایر روسیه حذف می‌شود/هژمونی اقتصادی آمریکا رنگ می‌بازد؟
۱۴ تیر ۱۳۹۷ ویلیام انگدال سیستم دلاری، پاشنه آشیل هژمونی آمریکا
۱۱ تیر ۱۳۹۷محجوب: آمریکا به دنبال باطل کردن دلار‌های خانگی ایران است
۱۰ تیر ۱۳۹۷بانک مرکزی لیست دریافت کنندگان ارز به نرخ 4200 تومانی را منتشر کرد+لیست
۴ تیر ۱۳۹۷واکنش‌ها به حضور روحانی در توچال/ از گرمکن برند آمریکایی آندر_آرمور تا آچار کشی چند وزارتخانه و یارانه 5 دلاری/ لباس رئیس جمهور چند؟  
۴ تیر ۱۳۹۷چگونه بفهمیم گوشی ما با دلار دولتی خریداری شده یا دلار آزاد  
۱ تیر ۱۳۹۷قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول
۳۱ خرداد ۱۳۹۷ از "دلار" غیررسمی چه خبر؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۷۱۸۴۱۵:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
بعضی انقدر پول در بساط دارند که حالا دارند از بازار ارز سود کلان میبرند...دلار صبح میخری 5200 شب میشه 5800...سود 600 تومانی در بازه خرید 100000 دلار چقدر میشه؟؟...در ضمن خیلی از همین صف پر از دلال است..و خیلی ها هم بچه شهرستان هستند و دنبال دلالی از بیکاری...شما خبر نداری..بری کمی اطراف صرافی ها متوجه صف دلال ها میشوی...
ناشناس۲۹۷۱۸۶۱۵:۳۵:۴۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سخنان اقای رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی و سخنگوی دولت را از مهرماه به کرات شنیده ایم استیضاح وزرا را در مجلس را قبل از سال ۹۷ دیدیم اگر کشور مسئول نداشته باشد بهتر از اینست که ایندسته از مسئولین را داشته باشیم کدام نظارت چه پاسخگویی .؟ سرمایه های مردم دارد از بین میرود انتظار دارید مردم تشویقتان کنند
اسماعیل ابراهیمی۲۹۷۲۰۳۱۵:۴۲:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
با سلام خدمت جناب دکتر فاضلی آقای دکتر این همه از سر بی اعتمادی مردم به دولتمردان است . مردم دیگه به کسی اعتماد ندارند . در دوره احمدی نژاد به دولت در مورد دلار اعتماد کردیم عملا ارزش سرمایه های ما به یک سوم رسید . امروز هم به دولت روحانی اعتماد کردیم .نتیجه چه شد . بزرگترین سرمایه هر حکومت و دولتی اعتماد مردم است امروز اعتماد از دست رفته مردم را به دلار و طلا و یا هر ارز دیگری نمی توان خرید. جز با شفاف سازی که گویی دولت تصمیم به چنین کاری ندارند.
سعید۲۹۷۲۳۹۱۶:۰۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
تنها راهش اینه که قیمت همه چیز نصف بشه از مایحتاج عمومی گرفته تاخودرو و مسکن تا ریال ارزش پیدا کنه . اونوقت مردم دیگه دلار نمیخرن
ناشناس۲۹۷۸۰۲۲۲:۴۲:۰۱ ۱۳۹۷/۱/۲۰
این چه حرفی است که شما می زنید؟ یک عده از ترس صحبت های تامپ وحشت کرده اند ، نترسید ، دوازده - سیزده سال پیش هم عده ای ترسیدند و سرمایه شان را در بورس از دست دادند.
ناشناس۲۹۷۲۴۸۱۶:۰۶:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
چرا مجلس هیچ کاری نمی کنه؟؟؟؟مگه اینها نماینده مردم نیستن؟؟؟؟؟؟
حق۲۹۷۲۸۶۱۶:۱۸:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۰
با سلام ، متاسفانه اولین قانون همراهی بین دولت و مردم که اعتماد هست به علت دروغگویی ها از بین رفته و بهتر است به آنها پیشنهاد بدهید یک گام به جلو برای اعتماد دوباره بردارند نه اینکه دوباره مردم را مورد عتاب و سرزنش قرار دهید
رها۲۹۷۲۹۳۱۶:۲۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
اره، به همین خیال باش که بعد از ارام شدن اوضاع، دولت پاسخ ما را بدهد. اصلا صدای ما را کسی خواهد شنید؟
ناشناس۲۹۷۳۰۳۱۶:۲۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۰
کافی بود مسئولان مملکت با مردم صادقانه صحبت کنند و به شایعات دامن نزند و با ایجاد راهکارهای مناسب بانکی و دادن اطمینان و تعهد نسبت به حفظ ارزش پولی شاهد همراهی مردم در حل این موضوع باشند .
زهرا۲۹۷۳۵۳۱۷:۱۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱/۲۰
یعنی چی آرام بگیرید؟ مردمی که پول نقد دارن میبینن اگر سریع نجنبند سرمایه اشون به یک سوم تقلیل پیدا میکنه.
ناشناس۲۹۷۹۳۱۰۰:۲۷:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۱
الان در ظاهر سرمایت حفظ میشه اما با این حرکت شما که مثل اثر پروانه ای هست باعث افزایش قیمت دلار فقط به خاطر حباب تقاضای ناشی از جو روانی میشه و علاوه بر قدرت خرید عموم مردم، بیماران، مسافران و دانشجویان، خود شمایی که فکر میکنی با دلار خریدن ارزش سرمایت رو در کوتاه مدت حفظ کردی میبینی زیر بار فشار تورمی چه بلایی سرت اومده و اقتصاد نداشته این مملکت رو نابود کردی، مردم سوئیس هم اگر مثل امثال شما بودن با فکر کردن به نفع شخصی و تن پروری به یارانه مفت و برداشتن خدمت سربازی رای میدادن، از ماست که بر ماست وقتی جلوتر از نوک دماغمون رو نمی بینیم، حالا برید دلار بخرید و دپو کنید، تاریخ مدیران بی عرضه و مردم خودخواه رو قضاوت میکنه همون طور که الان دوره قاجار رو قضاوت میکنه.
امیر حسین سلطان/تهران۲۹۷۳۵۵۱۷:۱۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱/۲۰
پیش بینی چنین روزها و حتی بسیار بدتر از این روزها کار شاقی نبوده است. بی اعتنایی تاثیرات تصمیم های سیاسی بر اقتصاد و متقابلا تاثیرپذیری سیاست از تصمیم های اقتصادی می تواند علت اساسی افول ارزش پول ملی هر کشوری باشد. در زمان جنگ با همه مخاطرات همیشگی و همه جایی اش به مراتب بیش از یکی دو دهه اخیر ملاحظات تاثیرات مسائل اقتصاد و مسائل سیاسی بر یکدیگر در نظر گرفته می شد(با وجود همه محدودیت ها و شرایط بحرانی آن روزها) اما متاسفانه و باز هم متاسفانه در سالهای اخیر انگار توجه کامل داشتن به این ملاحظات یا شوخی گرفته شده اند و یا در خوشبینانه ترین حالت بهیچوجه من الوجوهی درست جدی گرفته نشده اند والا وضعیت امروزمان این نبود! سقوط آزاد ارزش پول ملی که حتی شائبه وجود آن نیز بسیار سهمگین و مهلک است تا چه برسد به اینکه بخواهد واقعیت عینی و خارجی پیدا کند. والله اعلم.
فرهاد۲۹۷۳۶۵۱۷:۲۰:۴۶ ۱۳۹۷/۱/۲۰
واقعا صحیح است.ما به دست خویش خود را به هلاکت میاندازیم و ملعبه دست چند سفته باز درشت میشویم.به خودمان خیانت نکنیم این بازی برنده ای ندارد(همه بازنده اند در زمانهای متفاوت)
رضا۲۹۷۳۷۲۱۷:۲۲:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
پاسخگویی!!!!مسولان !!!!!خخخخخخخخ
احسان۲۹۷۴۵۴۱۸:۰۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
اما ما چرا کم و زیاد پول‌مان را به دست گرفته‌ایم و جلوی صرافی‌ها صف کشیده‌ایم؟ ما چرا باید با دامن زدن به یک «وحشت عمومی» خودمان را زیر دست و پا له کنیم برای اینکه یک دقیقه بعد از نوشتن این متن ریال پایین تر میرود و ما را با خود پایین میکشد ! پس باید فکری کرد برای یک دقیقه بعد!!!!! نه یک روز بعد نه یک ماه بعد و نه یک سال بعد !!!!!
مهدی۲۹۷۴۶۰۱۸:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
درسته اگه مردم به این رفتار ادامه بدند ایران نابود میشه من به شخصه مبالغی پول نقد داشتم ولی این کار رو نکردم چون ما با خریدن دلار فقط فکر می کنیم داریم نجات پیدا می کنیم غییرممکنه ملتی از بین بره ولی چند صد هزار نفر بتونند نجات پیدا کنند
امیر جعفری۲۹۷۵۲۳۱۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سلام مگه مردم چند سال پیش را فراموش کردن عزیزم تاریخ تکرار پذیر است
منصور۲۹۷۵۶۳۱۹:۰۲:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
شما مطمئنید بعد از ارام شدن اوضاع کسی پاسخ گو خواهد بود . مردم بر اساس تجربه یاد گرفته اند خوشان کلاهشان را نگه دارند
ناشناس۲۹۷۵۷۰۱۹:۰۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
باشه هر چی تو بگی!!
ناشناس۲۹۷۵۹۷۱۹:۲۶:۱۳ ۱۳۹۷/۱/۲۰
از دولتمردان گزارش بخواهیم. مطمئنی پاسخ خواهند داد؟
پیما۲۹۷۹۸۶۰۱:۴۵:۱۲ ۱۳۹۷/۱/۲۱
آخه واسه 2 زار دلار واسه چی میری تو صف؟ خرید دلار زیر 1 میلیارد سود خاصی نداره و فقط بعدش واسه خرید یه اسباب بازی بازی میلیونی خرج کنی.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 6. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 7. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 8. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 9. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 10. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 11. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 12. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 13. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 14. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 15. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 16. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 17. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 18. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 19. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 20. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 21. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 22. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 23. واکنش هاشمی به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

 24. قاتلین "ندا" و "محمدحسین" کودکان مشهدی اعدام شدند

 25. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 4. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 5. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 6. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 9. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 10. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 11. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 12. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 13. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 14. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 15. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 16. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 17. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 18. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 19. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 20. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 21. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 22. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 23. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 24. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 25. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 9. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 10. صنعت برق کشور و چند نکته

 11. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 12. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 18. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 19. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 20. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 21. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 25. انحصار، آفت بازار وکالت

پربحث‌های امروز

 1. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 5. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 6. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 7. سردار باقری: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردم محور است/ دولت ترامپ تلاش می‌کند ارتش آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کند

 8. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 9. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 10. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 11. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 12. تقدیر سفیر جمهوری آذربایجان از برنامه سفیران

 13. هشدار شدیداللحن سپاه به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه/انتقام سخت سپاه در راه است

 14. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 15. آیت‌الله آملی‌لاریجانی: صحبت‌های امروز رئیس‌جمهور محترم واقعاً عزتمندانه بود

 16. اعلام وصول طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

 17. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 18. توضیحات وزیر کشور در مورد مشکلات مربوط به امنیت داخلی و خارجی

 19. پیام تسلیت سردار سلیمانی به وحید حقانیان

 20. بازتاب سخنان امروز روحانی در رسانه‌های خارجی

 21. حمایت مردم از مردانی که دست رد به سینه ضد انقلاب زدند

 22. پاسخ وزارت‌خارجه به مطالب برخی رسانه‌ها درباره حضور سفرا در حرم امام

 23. تصویری درست از دولت

 24. کریمی قدوسی از پاسخ‌های وزیر اطلاعات قانع شد

 25. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اجازه ندهد امنیت از طریق جریان‌های نفوذ ضربه بخورد/ گزارش غلط علوی به روحانی در موضوع ادمین‌های دستگیر شده

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 4. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 5. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 6. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 7. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 8. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 9. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 10. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 11. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 12. آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی‌کنند؟

 13. یادداشت روزنامه کیهان/ چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!

 14. گروهک «پژاک» مسئول حمله تروریستی مریوان

 15. سوال از ظریف برای انفعال وزارت خارجه در قبال انقلاب بحرین

 16. رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند/ دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد

 17. به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

 18. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 19. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 20. ظریف: با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم

 21. رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه "شایعه" است

 22. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 23. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 24. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 25. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

پربحث‌های هفته

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 4. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 5. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 6. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 7. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 8. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 9. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 10. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 11. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 12. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 13. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 14. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 15. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 16. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 17. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 18. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 19. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 20. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 21. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 24. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 25. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

آخرین عناوین