سپینو-مگنت

الف بررسی کرد؛ کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال/ سردر بانک مرکزی بزنید: بانک کاهش ارزش ریال/ روحانی اگر مخالف گرانی دلار هست سیف را برکنار کند

گروه اقتصادی الف،   3970119164 ۱۶ نظر، ۲۲ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
 کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال/ سردر بانک مرکزی بزنید: بانک کاهش ارزش ریال/ روحانی اگر مخالف گرانی دلار هست سیف را برکنار کند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه باید سردر بانک مرکزی بزنیم بانک کاهش ارزش ریال؛ می‌گوید: هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد نرخ دلار به 5 هزار تومان برسد پس ممکن است به 10 هزار تومان هم برسد؛ و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: آقای روحانی، اگر مخالف گرانی دلار هستید رئیس‌کل بانک مرکزی را برکنار کنید.

به گزارش الف؛ قیمت ارز همچنان در حال افزایش است و هرروز به نرخ جدیدی دست پیدا می‌کند؛ اواسط شهریور 96 بود که نرخ ارز حرکت آرام و افزایشی خود را آغاز کرد به‌طوری‌که نرخ دلار به‌عنوان شاخص بازار ارز در روز نخست شهریورماه 96؛ 3838 تومان و در پایان این ماه به 3902 تومان رسید.

کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال

بر اساس این گزارش نرخ دلار در روز 19 فرودین ماه 96؛ 3761 تومان و روز گذشته (19 فرودین 97) ۵۵۹۵ تومان بود و حتی تا 5700 تومان هم بالا رفت و این نشان می‌دهد ارزش پول ملی کشورمان در تاریخ در یک‌ساله اخیر نسبت به دلار 48.7 درصد (افزایش 1834 تومانی نرخ دلار) افت کرده است.

افزایش قیمت دلار در حالی رقم می‌خورد که بانک مرکزی پشت سر بازار حرکت می‌کند؛ درحالی‌که بارها از زبان رئیس‌جمهوری و رئیس‌کل بانک مرکزی وعده ارزانی دلار داده‌شده بود؛ که هیچ زمانی این وعده‌ها عملی نشد. (گزارش کامل الف در این مورد را اینجا بخوانید).

 بانک مرکزی به‌عنوان سکان‌دار سیاست‌های پولی وظیفه صیانت از ارزش پول ملی در جهت منافع اقتصادی کشور دارد؛ اما نرخ دلار در حالی در چند ماه گذشته افزایش‌یافته بود که جز دو مورد، شاهد اقدام خاصی برای مدیریت بازار ارز نبودیم که هر دو این موارد نیز تاثیر مقطعی داشتند.

قیمت دلار به حدود 5700 تومان رسیده است به‌نوعی رهاسازی بازار ارز است؛ البته در مقطعی دولت‌ها از آزادسازی نرخ ارز به‌واسطه عدم خروج منابع ارزی سخن گفتند؛ زمانی سیاست ثبات نرخ ارز و کنترل دستوری بازار را در دستور کار قراردادند و برخی مواقع هم آن را در راستای حمایت از تولید و معیشت جامعه با ارائه ارز یارانه‌ای به تولید و حتی واردات عملی کردند.

 آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اشاره به افزایش نرخ دلار به بالا 5500 تومان و نقش بانک مرکزی؛ گفت: تابلویی که باید سردر بانک مرکزی بزنیم، کاهش ارزش ریال (داخلی و خارجی) است؛ کاهش ارزش خارجی پول کشورمان و کاهاش ارزش داخلی آن نسبت به دلار به ضرر رفاه عمومی است و زیرا باعث افزایش قیمت‌ها (رشد نرخ تورم) می‌شود.

 وی با اشاره به سال حمایت و خرید کالای ایرانی افزود: با روند افزایش نرخ ارز، انتظار داریم از تولید ملی با دلار 5500 تومانی حمایت شود؛ تولیدی که مواد اولیه وابسته است و اگر هم وابسته نباشد؛ می‌گویند می‌خواهیم نرخ ارز را افزایش دهیم و این فرصت خوبی است؛ اگر این استدلال را بپذیریم؛ بانک مرکزی نمی‌تواند به این موضوع بی‌تفاوت باشد.

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: بانک مرکزی یا آگاهی دارد و یا منافع ملی و منافع دیگر حکم می‌کند، دخالتی در بازار ارز نکند؛ البته باید پاسخ داد که چرا نرخ ارز افزایش‌یافته و همچنان بالا می‌رود؛ و پاسخ آن این است که بانک مرکزی تزریق و عرضه دلار را به بازار، صرافی‌ها، ارز مسافرت و ... قطع کرده است و این بازار را آزادکرده است.

 وی با اشاره به برجام و تهدیدات ترامپ نسبت به آن و تاثیر بر بازار ارز؛ گفت: نزدیک شدن به موعد و مهلتی که رئیس‌جمهور آمریکا تعیین کرده؛ نیز باعث ایجاد نگرانی شد و از طرفی هم برای اقدام آمریکا هیچ حرکت و اقدام مثبتی ندیدیم که مثلاً این تهدیدات جدی نیست و با مذاکرات قابل مدیریت است و این موضوع نیز بر بازار ارز اثر گذاشت.

 آلبرت بغزیان در مورد اینکه عنوان می‌شود؛ افزایش نرخ دلار برای جلوگیری از خروج سرمایه است؛ بیان کرد: اینکه برخی مسوولان این موضوع را مطرح می‌کنند که می‌خواست رخ دهد؛ و با تعدیل نرخ ارز به دنبال جلوگیری از آن بودند؛ اما فردی با اختلاس، رانت و... می‌خواهد سرمایه از کشور خارج کند؛ برایش تفاوتی ندارد و با دلار 6 یا 7 هزار تومان هم این کار را انجام می‌دهد.

 وی تصریح کرد: البته خروج سرمایه قابل پایش است و این‌گونه نیست که پنهان و در بانکی نباشد؛ زمان که گفتیم باید نظام بانکی اطلاعات خود را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهد تا اطلاعات پایش شود و از طرفی می‌توان نقل‌وانتقال مشکوک را هم شناسایی کرد؛ اما الآن چوب آن را مردم می‌خورد که باید نگران تخم‌مرغ وارداتی باشند و مسلماً تخم‌مرغ داخلی به‌تبع آن‌هم گران می‌شود و حتی سبزی‌فروش هم قیمت خود را افزایش می‌دهد.

 این کارشناس اقتصادی در مورد اینکه قیمت دلار تا چه نرخی بالا خواهد رفت؛ گفت: نمی‌توان هیچ مرزی برای آن تعیین کرد؛ زمانی می‌گویم ضریب جینی بین صفر و یک است؛ اما نرخ ارز می‌تواند از 7 هزار تومان هم شروع شود؛ هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد قیمت دلار امروز به 5 هزار تومان برسد؛ البته اکنون دلار 10 هزارتومانی هم قابل رخ دادن است.

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه کرد: رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید مسئول تعیین نرخ ارز و سود بانکی نیست که چنین سخنانی جالب است؛ پس مقام پولی چه وظیفه‌ای دارد و باید چه اقدامی انجام دهد و چه کسی محدوده نرخ را تعیین و مدیریت می‌کند؛ اگر بازار آزاد بخواهد تعیین کند که دیگر نیازی به بانک مرکزی نداریم.

 وی تاکید کرد: همه بانک‌های مرکزی بازار ارز را مدیریت می‌کنند؛ حتی نرخ یورو در مقابل دلار را بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو تعیین و نظارت می‌کنند که در یک محدودی نوسان داشته باشد؛ در کشور ما افراد می‌گویند حقوقمان ثابت و تورم پیش‌بینی‌شده بیشتر از آن است و باید برای حفظ ارزش پول، وجوه خود به مثلاً مسکن، طلا، ارز و... تبدیل کنند که اکنون در حال انجام است.

 آلبرت بغزیان با بیان اشاره به شرایط کشور و وابستگی به ارز خارجی، گفت: نرخ دلار دائماً تحت توطئه بازار سازها، دلالان از صرافی گرفته تا مقامات پولی و بانکی قرار می‌گیرد و برخی اقدامات اشتباه مانند وضعیت را پلیسی کردند که هیچ نتیجه‌ای به ما نداد یا اینکه افزایش نرخ سود بانکی باعث شد؛ تمام بافته‌ها، تافته شد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: در کشور ما معمولاً طوری است نرخ دلار هدایت‌کننده نرخ تورم تا اینکه و یا برعکس یعنی نرخ تورم باعث هدایت و افزایش یا کاهش نرخ ارز شود. اکنون بازارهای طلا و ارز، نقدینگی زیادی را جذب کرده‌اند، ورود نقدینگی به بازارهای مختلف منجر به رشد تقاضا و افزایش قیمت می‌شود. به نظر می‌رسد بانک مرکزی یا ابزارهای لازم را برای نظارت، هدایت و کنترل نقدینگی در اختیار ندارد یا قصد استفاده از آن را ندارد.

آقای روحانی، اگر مخالف گرانی دلار هستید سیف را برکنار کنید

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس هم با بیان اینکه ظاهراً دولت به دنبال افزایش قیمت ارز است چراکه اقدامی برای مدیریت بازار انجام نمی‌دهد، گفت: دولت افزایش قیمت ارز را مدیریت می‌کند تا هفته‌ای حداقل 200 تومان به قیمت دلار و یورو افزوده شود.

 وی با اشاره به اینکه اگر رئیس‌جمهور مخالف افزایش و تلاطم بازار ارز است، مدیران ارشد بانک مرکزی را برکنار کند، گفت: صداقت رئیس‌جمهور در عمل به وعده‌های انتخاباتی برای مردم رنگ‌باخته است.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه با اشاره به اظهارات روحانی و معاونانش در خصوص حفظ ثبات قیمت ارز در زمان انتخابات گفت: دوگانگی در عمل به وعده تنها محدود به قیمت ارز نیست، این پدیده دوگانگی در تورم و اشتغال نیز وجود که متاسفانه توجه مردم به این موضوع جلب نشد.

وی افزود، وقتی نرخ تورم از سوی دولت زیر 10 درصد اعلام می‌شود با واقعیت رشد قیمت‌ها تفاوت دارد، به‌عنوان‌مثال نرخ رشد قیمت‌ها در مواد خوراکی که از مهم‌ترین اجزای سبد مصرف خانوار است به‌طور متناوب با رشد شدید قیمت مواجه می‌شود و بازهم شاهد اعلام آمار تک‌نرخی در خصوص تورم هستیم.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه، متاسفانه کمیسیون اقتصادی مجلس توان مدیریت این حجم از معضلات اقتصادی که روزانه به این کمیسیون ارجاع می‌شود را ندارد، گفت: رئیس مجلس باید در این خصوص اعلام موضع کند چراکه امروز در بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌بریم و در ارجاع تمام موضوعات به کمیسیون اقتصادی باید تجدیدنظر شود.

وی گفت: حدود 3 ماه است که طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را به کمیسیون اقتصادی ارائه کرده‌ام اما هیچ خبری از این طرح در دست نیست. به نظر می‌رسد کمیسیون اقتصادی مجلس ظرفیت بررسی این‌همه معضل اقتصادی کشور را ندارد. امروز این کمیسیون در یک فرد خاص خلاصه‌شده و این روند به نفع کشور نیست.

وی گفت: نمایندگان مستقل مجلس در خصوص حفظ حقوق مردم کوتاه نخواهند آمد گفت: اگر رئیس‌جمهور راضی به افزایش قیمت و تلاطم در بازار ارز هستند رسماً اعلام کنند اما اگر ایشان از وضعیت موجود رضایت ندارند باید با برکناری رئیس بانک مرکزی تکلیف خود را با مردم روشن کنند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اشاره به وجود تعداد زیادی اقتصاددان کارکشته برای مدیریت بانک مرکزی کشور گفت: رئیس‌جمهور باید تکلیف خود را با مردم در خصوص بازار ارز روشن کند و ادامه این وضع به ضرر منافع ملی ایرانیان است.

حاجی با بیان اینکه، هنوز وضعیتی که برای موسسات مالی و اعتباری پیش آمد را فراموش نکرده‌ایم، گفت: در پی بحران موسسات مالی و اعتباری حداقل 10 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد اما درنهایت کسی به‌عنوان مسئول این بحران به مردم معرفی نشد.

وی تاکید کرد: اگر تغییری در مدیران ایجاد نشود یعنی رئیس‌جمهور از وضع موجود رضایت دارند و این موضوع همه‌چیز را برای مردم شفاف خواهد کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ تیر ۱۳۹۷توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه
۳۰ تیر ۱۳۹۷بانک مرکزی؛ بعد از رسیدگی به پرونده ثامن‌الحجج درباره جزئیات آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم
۳۰ تیر ۱۳۹۷جلسه ویژه در بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارز مسافرتی
۳۰ تیر ۱۳۹۷گرانی ۹ گروه کالایی/ مرغ در صدر جدول افزایش قیمت
۳۰ تیر ۱۳۹۷بانک‌ها چند شعبه کشور دارند؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه
۲۸ تیر ۱۳۹۷مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند
۲۵ تیر ۱۳۹۷آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا
۲۵ تیر ۱۳۹۷تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند
۲۵ تیر ۱۳۹۷قیمت روز طلا و ارز / قیمت سکه ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان
۲۵ تیر ۱۳۹۷حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۶۴۱۸۱۰:۲۰:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
تا ساعت ۳ دیروز ، اصلاح طلبان و رسانه هایشان در برابر این افتضاح ساکت بودند ، بعد ناگهان به صورت هماهنگ و خودجوش !!!( احتمالا به دستور اتاق فکر تکرار» این خط را دنبال کردند که بله ! با نزدیک شدن به موعد تصمیم ترامپ در باره برجام ،دلار افزایش یافته ، و اگر برجام نبود دلار ۱۰۰۰۰ تومن بود . پس باید امتیاز به غرب بدهیم تا برجام به هم نخورد !!! احتمالا افزایش قیمت دلار، عمدی است که بانک مرکزی اسوده و بیخیال است.
ناشناس۲۹۶۴۳۶۱۰:۳۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
جوک نگو عمو علت دقیقا تحریم . نمی توانید اداره کنید بروید
ناشناس۲۹۶۵۸۷۱۱:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
علت دقیقا تحریم دلار است که همان اول همه گفتند ولی تیم مذاکره ایران و شخص اقای ظریف فقط به حرف های جان کری گوش کرد و اعتماد کرد
ناشناس۲۹۶۴۷۴۱۰:۵۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
عمو برجام اردیبهشت لغو میشه از خواب بیدار شو علت گرونی هم دقیقا همونه !
ناشناس۲۹۶۴۸۸۱۱:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سلام / مشکل اصلی نخریدن دلار نیست..... چون فقط دلار گران نمیشود....سکه و طلا هم گران میشود... مسکن هم گران میشود... خودرو هم گران میشود... تخم مرغ هم گران میشود... آجیل هم گران میشود.... نان هم گران میشود..... کرایه خانه هم گران میشود.... همه چیز به هم وصل است.... مشکل بایستی از ریشه حل شود... مشکل مدیران نالایق و فاسد هستند که با رانت و فساد مملکت و مردم را دست آویز مطامع خود کرده اند.... 15000 هزار مدیر ارشد داریم که 40 سال است در قدرت هستند و دست از کار نمیکشند... مدیری که 500 میلیارد و 1000 میلیارد و دوهزار میلیارد ثروت آشکار دارد و دهها میلیون دلار در خارج از کشور پنهانی دارد.... مشکل مملکت ماست... دولتی که میلیاردها دلار نفت میفروشد و صدها هزار میلیارد تومان مالیات میگیرد و باز هم نمیتواند مملکت را اداره کند... مشکل مملکت ماست... مسئولی که شبانه با یک ماده و تبصره و مجوز.... میلیارد ها تومان را به نفع خود و نزدیکانش میکند.. مشکل مملکت ماست... کارمندی که برای ارباب رجوع مشکل ایجاد میکند و برای رفع همان مشکل میلیونها تومان درخواست حق حساب میکند مشکل مملکت ماست... تا این نوع مشکلات و تفکرات در مملکت ما حل نشود... مردم ما در آرامش و آسایش نخواهند بود.... مشکل از کسی نیست که نگران چندرغاز پولش که حاصل عمری زحمت هست که ارزشش از بین نرود.... والا با بریدن دست گوسفند دزد... مشکل مملکت حل نمیشود... بایستی دست دزد بیت المال را قطع کرد.
ناشناس۲۹۶۶۱۴۱۱:۵۸:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
جالب اینجاست که ما تو برجام هستیم ما که برجام رو بهم نزدیم اگه قراره برجام از بین بره ضعف از توافقه
ناشناس۲۹۶۴۲۰۱۰:۲۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۰
عبدی وزیباکلام و تاج زاده کلا ساکت اند.
ناشناس۲۹۶۴۲۶۱۰:۲۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
آقا مملکت دو هفته تو تعطیلات نوروزی بود و مسئولان کاری به کار مردم نداشتن قیمت ها ثابت مونده بود برای همین ما توصیه میکنیم آقایون کلا برن تعطیلات و با تصمیمات عجیب و غریبشون مردم رو از اینی هم که هستند فقیرتر نکنند
ناشناس۲۹۶۴۳۴۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سانسور دیدگاه مردم و نارضایتی ورشکستگی دولت
ناشناس۲۹۶۴۳۸۱۰:۳۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
حالا باید دید برجام بی اثر و هیچ یعنی چی !!! خواهید دید
ناشناس۲۹۶۶۲۳۱۲:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۰
برجام بی ارزشه چون امریکا خیلی راحت داره میگذارش کنار
ناشناس۲۹۶۴۹۹۱۱:۰۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
پس مجلس چکار میکند؟ سیف باید برکنار شود اینقدر با اعصاب مردم بازی نکنید
ناشناس۲۹۶۵۰۲۱۱:۰۶:۴۶ ۱۳۹۷/۱/۲۰
یکی عامل روانی مهم برای هجوم مردم به سمت دلار این است که اعتمادشان را نسبت به رئیس بانک مرکزی و وعده های او از دست داده اند. دو سال است که مردم و کارشناسان اقتصادی درخواست برکناری سیف را دارند اما گوش روحانی بدهکار نیست. چون خرش از پل گذشته نیازی به برکناری سیف نمی بیند.
ناشناس۲۹۶۵۰۸۱۱:۱۱:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
خدا به دادمان برسد اشکنه بدون تخم مرغ .
ناشناس۲۹۶۵۰۹۱۱:۱۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۰
چقدر خوب و با تدبیر به مطالبات مردم که در سال گذشته مطرح شد رسیدگی کردند.
ناشناس۲۹۶۶۷۳۱۲:۲۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
باور کنید رکود بهتر از تورم است. تورم یک مصیبت بزرگ است. فکری به حال نقدینگی کنید و اجازه ندهید بدون پشتوانه پول چاپ شود.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 2. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 3. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 4. سرنوشت کودک ربایی ۱۰ میلیون تومانی

 5. سخن امام رضا (ع) درباره آفرینش عرش، آب و فرشتگان

 6. اعلام دلایل نارضایتی مشتریان از خدمات خودرویی

 7. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 8. آغاز جلسه علنی مجلس/ سوال از وزیر اطلاعات در دستور کار نماینده‌ها

 9. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 10. سازمان هواشناسی: ۱۰ استان کشور "بارانی" می‌شود

 11. گاز انبر کسری بودجه و پول بانک‌ها

 12. بایسته‌های شیفت گفتمانی دولت

 13. چراغی که آنلاین بودن کاربران اینستاگرام را لو می‌دهد

 14. آیا لیزر موهای زائد، سرطان‌زاست؟

 15. HTC بازار گوشی‌های هوشمند را ترک می‌کند

 16. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 17. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 18. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 19. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 23. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 8. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 9. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 10. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 11. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 12. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 13. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 14. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 15. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 16. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 17. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 18. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. صنعت برق کشور و چند نکته

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 13. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 14. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 15. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 16. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 17. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 18. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 19. انحصار، آفت بازار وکالت

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 23. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 24. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 25. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

پربحث‌های اخیر

 1. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 2. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 3. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 4. گاز انبر کسری بودجه و پول بانک‌ها

 5. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 6. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 7. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 8. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 9. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 10. رصد مشکلات اقتصادی درستادمقابله باتحریم

 11. باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین/ شهبازی: بنزین اضافی هم داریم

 12. متهم پرونده ثامن الحجج: از مهران مدیری وثیقه خانه اش را گرفتند  

 13. آغاز پیش‌پرداخت کارمزد در جایگاه‌های سوخت از فردا

 14. مجلس و دولت پیشنهادی برای بنزین دونرخی دارند؟

 15. تکذیب ارائه بسته پیشنهادی به مجلس برای بازنگری در بودجه 97

پربحث‌های دیروز

 1. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 4. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 5. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 6. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 7. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 8. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 9. توکلی: فاسدها قوی شده‌اند/ عبدی: یک‌ سر عمده‌فسادها به بانک‌ها ختم می‌شود

 10. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 11. در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست دکتر روحانی چه گذشت؟

 12. کواکبیان: دولت برای تغییر تیم اقتصادی و افراد ناکارآمد دست به کار شود

 13. قیمت انواع میوه در بازار + جدول

 14. تحریم نفتی ایران و تصمیم مشتریان/ آمریکا عقب خواهد نشست؟

 15. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 16. جلسه ویژه در بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارز مسافرتی

 17. آیا آمریکا می‌تواند صادرات نفتی ایران را کاملا قطع کند؟

 18. ۱۰ روز تا پایان مهلت توتال و اعلام آمادگی مپنا برای جایگزینی در پارس جنوبی

 19. بانک‌ها چند شعبه کشور دارند؟

 20. تاوان نفتی عربستان سعودی

 21. تمدید جایزه سفر خارجی

 22. نگاهی به اثر بازگشت تحریم­های آمریکا علیه ایران بر بازار نفت

 23. رصد مشکلات اقتصادی درستادمقابله باتحریم

 24. باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین/ شهبازی: بنزین اضافی هم داریم

 25. متهم پرونده ثامن الحجج: از مهران مدیری وثیقه خانه اش را گرفتند  

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 5. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 6. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 7. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 8. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 9. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 10. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 13. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 14. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 15. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 16. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 22. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 23. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 24. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 25. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

آخرین عناوین