سپینو-مگنت

مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

گروه سیاسی الف،   3961228008 ۲۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

در ماجرای استعفای جهانگیری، تیم مشایی-بقایی نشان دادند که ظاهرا در هر زمینه‌ای که وضع کارنامه‌شان خراب باشد، در رفیق‌بازی و «خیر رساندن» به دوستانِ هم‌حلقه‌ای خود، بی‌نظیر هستند.

روح الله احمدزاده کرمانی، رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی در دولت احمدی نژاد، در مصاحبه تفصیلی که با مشرق داشت درباره راه‌اندازی هلدینگی به نام «سمگا» با مشارکت اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و مهدی جهانگیری نیز توضیحاتی داد. احمدزاده در این باره گفت:

"یکی دیگر از ماجراهای ما در میراث، بانک گردشگری است و در این میان باید نام مهدی جهانگیری برده شود که با آقایان بقایی و مشایی رفاقت و بده و بستان داشت.

در فاصله سال‌های بین ۸۴ تا ۸۸، پیشنهاد می‌شود به آقای مشایی که بیاییم شرکتی را راه بیندازیم که این شرکت به‌طور ویژه در حوزه گردشگری خدمات ارائه بکند و درعین‌حال بانکی راه‌اندازی کنیم که این بانک در حوزه زیرساخت‌های گردشگری سرمایه‌گذاری و حمایت کند.

اصل موضوع بلااشکال است و یک بانک تاسیس می‌شود در حوزه گردشگری اما اگر خدای‌ناکرده منجر به ایجاد رانت و ایجاد انتفاع نامحدود اقتصادی بشود، خلاف اخلاق و قانون است و هم مغایر با رویکرد انقلابی است که آقای احمدی‌نژاد داشت.

زمانی که من وارد میراث فرهنگی شدم متوجه شدم که رتبه‌بندی تمام هتل‌ها و مسافرخانه‌های ایران را داده‌اند به شرکتی به نام شرکت سمگا. همان شرکتی که آقای بقایی و مشایی رفتند به شکل نمادین دو سهم آن را خریدند. عکس‌های این قضیه وجود دارد و غیرقابل‌انکار است. "

روح الله احمدزاده کرمانی


اما ماجرای «سمگا» ، ارتباط آن با حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی و نقش مهدی جهانگیریبه واقع چه بود؟ چگونه کسی از جایگاه یک معاون مستعفی در سازمان میراث فرهنگی، در عرض چند ماه به چنان ثروتی رسید که بزرگ‌ترین هلدینگ فعال در عرصه گردشگری (با حوزه فعالیت متنوع در بانکداری، امور مالی، نفت و پتروشیمی و ...) را راه‌اندازی کرد؟

گرچه شاید ارتباطات این اسامی با هم، به قبل از این تاریخ بازگردد، ولی ظاهرا همه چیز از آبان سال ۸۷ شروع شد.

در ۱۸ آبان ۸۷، در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری که توسط سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اتفاقی افتاد که انتقادات تند مراجع تقلید و ائمه جمعه را به دنبال داشت. ماجرا از این قرار بود:

۱۲ خانم با لباس محلی دف زنان روی سن رفته و در حالی که قرآن را در سینی گذاشته بودند، آن را به قاری تحویل دادند و سن را ترک کردند. آنها پس از پایان تلاوت قرآن، دوباره به همان شکل سابق قرآن را تحویل گرفتند.

آیت الله صافی گلپایگانی نخستین معترض این ماجرا بود. بعد از او آیات ناصر مکارم شیرازی، سیداحمد خاتمی، رضا استادی و تعدادی از ائمه جماعات نیز در نمازهای جمعه و مراسم مختلف به این ماجرا واکنش نشان دادند. حتی توضیح مکتوب روابط عمومی سازمان گردشگری درباره مراسم حمل قرآن هم نتوانست از حجم انتقادها بکاهد.

این مراسم در سازمان میراثی برگزار شد که اسفندیار رحیم مشایی رییس آن و «مهدی جهانگیری» معاون سرمایه گذاری آن بود، و اجرای این برنامه هم به عهده معاونت تحت مسوولیت جهانگیری بود.

مهدی جهانگیری


در پی موج گسترده انتقادات به این مراسم، در نهایت در ۲۵ آبان ۸۷، مهدی جهانگیری از سمت خود استعفاء کرد.

اما این استعفاء، ظاهرا نه یک ضربه بزرگ برای جهانگیری، که سرآغاز اوج‌گیری ستاره اقبال او در حوزه دیگری غیر از مسوولیت اجرایی دولتی بود: اقتصاد

تیم مشایی-بقایی نشان دادند که ظاهرا در هر زمینه‌ای که وضع کارنامه‌اشان خراب باشد، در رفیق‌بازی و به اصطلاح عوام «خیر رساندن» به دوستانِ هم‌حلقه‌ای الحق بی‌نظیر هستند.

در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸، اسفندیار رحیم مشایی، رییس سازمان میراث فرهنگی و حمید بقایی، قائم مقام او، در پذیره‌نویسی شرکتی در شُرف تاسیس شرکت کردند و به صورت نمادین سهام آن را خریداری کردند. رییس هیات مدیره این شرکت، که در واقع یک هلدینگ اقتصادی-تجاری بود، کسی نبود جز: مهدی جهانگیری

بقایی و مشاییپذیره نویسی گروه سمگا/ ۱۹ اردیبهشت ۸۸


حضور بقایی و مشایی در پذیره‌نویسی این شرکت و خرید سهام آن، این پیام را به فعالان اقتصادی بخش خصوصی مخابره می کرد که «سمگا» به صورت همه جانبه از سوی دولت وقت حمایت می شود. در نتیجه، همان روز ۵۰ درصد و طی ۴ روز بعد، ۱۰۰درصد سهام عرضه شده شرکت سمگا توسط بانکها، موسسسات سرمایه گذاری و افراد مطلع، خریداری شد و پذیره نویسی سمگا قبل از موعد پیش بینی شده به پایان رسید. رحیم مشایی در سخنانی که در این مراسم گفت، تاکید کرد:

" سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار است در راستای عمل به اصل ۴۴ قانون اساسی آن بخش از فعالیت‌ها، اموال و دارایی‌ها، هتل‌ها و سهام شرکت‌های وابسته را وفق مقررات به این شرکت - سمگا - واگذار کند. "

بازدید مشایی از پروژه سمگا در فرودگاه امام خمینی(ره) /۲۱ تیر ۸۹


هلدینگ «سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران» با نام اختصاری «سِمگا»، گرچه ظاهرا یک شرکت خصوصی بود، اما در واقع حمایت تمام و کمال سازمان میراث فرهنگی و رانت همه جانبه دولت را پشت سر داشت. به نحوی که حتی پیش از افتتاح رسمی آن در تیرماه ۸۸، در بهمن سال قبل آن یک تفاهمنامه ۱۰ ماده‌ای میان قائم مقام میراث فرهنگی(حمید بقایی) و مهدی جهانگیری(رییس هیات موسس) به امضاء رسید که میزان امتیازهای داده شده به این شرکت «خصوصی» در تاریخ بی‌نظیر است! بندهای این تفاهمنامه عملا تفویض اختیار وظایف سازمان میراث فرهنگی به این شرکت، به بهانه «دستور رهبر انقلاب برای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی» بود. به بیان دیگر، بر اساس این تفاهمنامه، سازمان مکلف شد که در یک برنامه زمانبندی کوتاه مدت، فعالیت‌های قابل واگذاری خود در تمامی امور گردشگری، سرمایه گذاری و امکانات قابل واگذاری اعم از هتل‌ها، مجتمع ها و سهام شرکت‌های خود را مطابق مقررات به این شرکت واگذار نماید!

احمدزاده کرمانی که خود در زمان اوج‌گیری ستاره «سمگا» و مهدی جهانگیری، چند ماهی را در سال ۹۰ به ظاهر رییس سازمان میراث فرهنگی بود(ولی اختیار اصلی در دست حمید بقایی قرار داشت)، ماجرا را چنین روایت کرد:

" من در هر سفر استانی می‌رفتم سرمایه‌گذاران گردشگری در داخل و خارج از کشور به من می‌گفتند " آقای احمدزاده ما همه پول‌هایمان را انشا الله می‌خواهیم ببریم در بانک گردشگری. شما فقط لطف کن به ما یارانه تسهیلات بده. به ما مساعدت کن. من به این مراجعه‌کنندگان می‌گفتم که این بانک گردشگری برای دولت و سازمان میراث فرهنگی نیست. متعلق به آقایی به نام مهدی جهانگیری است که از یاران آقای مشایی است. همه می‌گفتند این بانک برند و هم نام سازمان شماست؛ بنده هم پاسخ می‌دادم که این نوعی تجانس اسمی است و ما هیچ ارتباطی با این بانک نداریم و باهم هماهنگ نیستیم. "

حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در زمان مدیریت بر سازمان میراث فرهنگی


اما این همه امتیازاتی نبود که بقایی و مشایی به این شریک خود دادند. در بازه زمانی کوتاه بین پذیره‌نویسی و افتتاح رسمی شرکت، جهانگیری و هلدینگ او از این مواهب برخوردار شدند

- ابلاغ بخشنامه همکاری سازمانهای میراث فرهنگی استانی با شرکت

- ابلاغ بخشنامه همکاری استانداران با شرکت

- همکاری اعضای اقتصادی دولت با شرکت

- امضای تفاهمنامه فعالیت در مناطق نمونه گردشگری

- امضاء تفاهمنامه خرید هتلهای لاله

- امضای تفاهمنامه ساخت مجتمع های خدمات بین راهی

- تاسیس اولین شرکت سهامی عام حوزه گردشگری (پسوند «ایران» به صورت اختصاصی تنها به دنباله نام این شرکت خصوصی اضافه شده است)

تنها به عنوان یکی از رانت‌های دولتی که با دلالی شخص بقایی در دولت، به سمگا داده شد، واگذاری یک میلیون و دویست و پنجاه و هشت هزار متر مربع از زمین‌های لویزان در شمال شرقی تهران به این شرکت خصوصی بود.

برای این واگذاری نه تنها مزایده‌ای برگزار نشد، که براساس مصوبه شماره ۹۹۶۷۷/۴۳۰۸۴ مورخ ۸۸.۵.۱۸ هیات وزیران و صورتجلسه مورخه ۸۸.۱۲.۲۳ کارگروه میراث فرهنگی استان تهران، کل زمین‌های فوق باید بصورت «رایگان» به شرکت خصوصی سمگا واگذار می شد.

البته با آشکار شدن این موضوع، و فشار رسانه‌ها و کارشناسان، دیوان محاسبات وارد رسیدگی به موضوع شد و در نهایت این مصوبه غیرقانونی هیات وزیران در ۲۵ دی ۸۹ ابطال گردید و این زمین‌ها به تملک بیت‌المال بازگشت.

یکی دیگر از مصادیق این امتیازات دولتی به سمگا، واگذاری حق بهره‌برداری ۳۱۰۰۰ متر مربع زمین در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به مدت ۲۵ سال و ساخت مجموعه هتل‌های فرودگاه امام بود که بدون تشریفات قانونی و مناقصه به این هلدینگ واگذار شد.

اما اصطلاحا گُل شرکت‌های زیرمجموعه‌ی سمگا، «بانک گردشگری» بود که هم‌نامی آن با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین پیوندهای محکم آن با سازمان، این شائبه را در افکار عمومی ایجاد کرده بود که این یک بانک دولتی است.

پذیره‌نویسی سهام این بانک در ۲ آذر ۸۹ انجام گرفت و در عرض دو ساعت و نیم کلیه ۸۰ میلیارد سهام آن به فروش رفت.

مهدی جهانگیری رییس هیات‌عامل و نماینده موسسان بانک گردشگری در آن روز، با تاکید بر این که سرمایه اولیه بانک ۲۰۰ میلیارد تومان است، افزود:

" این سرمایه تا پایان سال به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد که بخشی از آن به صورت پذیره‌نویسی تامین خواهد شد. "

او دوباره تاکید کرد:

"صد درصد سهام بانک متعلق به بخش خصوصی است. بانک گردشگری یک بانک خصوصی کاملا تجاری است که در همه حوزه‌ها به مردم خدمات بانکی ارائه می‌دهد.

گفتنی است که اسفندیار رحیم مشایی، مشاور عالی و رئیس دفتر رئیس جمهور وقت، در پیامی تلفنی در ابتدای مراسم فروش سهام با اشاره به این ‌که بهترین راه برای توسعه ایران عزیز، توسعه گردشگری است، چنین گفت:

"برای توسعه گردشگری این مرز و بوم اقدامات مختلفی انجام شده است که اساسی ترین آن حمایت های مالی و تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری و ایجاد نرم افزارهای لازم برای ارائه خدمات به گردشگران است. "

به همین ترتیب، مهدی جهانگیری، ره صدساله را یک شبه طی کرد و در مدت دو سه سال، به غول حوزه گردشگری تبدیل شد.

روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در گزارشی که در ۲۶ مهرماه ۹۶ درباره فعالیت‌های اقتصادی مهدی جهانگیری منتشر کرد، «سمگا» را یک امپراتوری تجاری-مالی توصیف نمود که ده‌ها زیرمجموعه دارد:

" بانک گردشگری، شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران (سمگا)، مجتمع فولاد صنعت بناب، شرکت سرمایه‌گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری، شرکت افق گردشگری ایرانیان، مرکز آموزشی علمی کاربردی کاراد، شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان، شرکت کارت گردشگری پارس، شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران، شرکت توسعه مجتمع‌های خدماتی و رفاهی پارس زیگورات، شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات و تجارت بین‌الملل هم وطا آریا.

نگاهی به گروه مالی گردشگری نشان می دهد که این گروه متشکل از ده‌ها شرکت ریز و درشت از جمله بانک گردشگری، شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان، شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران، گروه مهندسی صنعت نفت و گاز لاوان، مجتمع فولاد صنعت بناب، بیمه آرمان و... است.

گروهی که در سایر بازارهای مالی و سرمایه ای دستی بر آتش دارد و بسیاری از پروژه های هتل سازی، پروژه های نفتی و گازی، ‌ ساختمان سازی، اقامتگاه های بین راهی و تفریح گاه ها را در سراسر کشور در حال اجراء دارد و یا برنده اصلی مزایده های دولتی در اجرای چنین پروژه هایی است. "

مهدی جهانگیری، رییس هیات مدیره گروه سمگا


در حال حاضر، هلدینگ «گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران»، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور در بخش «خصوصی» است که طبق آن چه در وبسایت خود این گروه آمده، ۱۳ گروه مالی را در زیرمجموعه خود دارد که هر کدام چندین و چند شرکت و مجموعه را در زیرشاخه خود دارند:

اما ستاره اقبال  مهدی جهانگیری تنها در آسمان دولت دهم نمی درخشید. در سال ۹۲، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، یک نقطه قوت بزرگ در دولت جدید بود که خواسته یا ناخواسته به ادامه درخشش ستاره مهدی کمک می کرد: اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری، از موسسان حزب کارگزاران سازندگی، برادر بزرگ‌تر مهدی، به پست معاون اولی حسن روحانی رسید. گرچه برادر بزرگ‌تر، زمانی که خبر دستگیری مهدی منتشر شد، هر گونه ارتباط کاری میان خود و او را انکار کرد.

در ۱۴ مهر ۹۶، وقتی خبر بازداشت مهدی جهانگیری در کرمان رسانه‌ای شد، اسحاق در اولین موضعگیری نسبت به دستگیری برادر گفت:

"امیدوارم دستگیری برادرم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود. اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچگونه مسولیت و فعالیت دولتی ندارد. "

او سپس بار دیگر برای موکد کردن تلویحی این که، این بازداشت یک اقدام سیاسی بوده، گفت:

"مساله قابل پیش بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود."

با چنین موضعگیری، باید از معاون اول رییس جمهور پرسید که اگر قرار باشد هر نوع اقدام دستگاه قضاء در مبارزه با فساد، از سوی وابستگان متهمان به صراحت یا تلویحا تخطئه شود، اصولا آیا هیچ برنامه ضدفسادی به سرانجام می رسد؟ آن هم در شرایطی که روشن است یکی از عوامل توفیقات اقتصادی مهدی جهانگیری، وابستگی او به شخص معاون اول رییس جمهور بوده است.

مهدی جهانگیری در ۵ اردیبهشت ۹۴، در انتخابات هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران، با ۴۷ رای از ۵۵ رای به عنوان نایب رییس اتاق تهران انتخاب شد، این در حالی بود که او تازه وارد هیات نمایندگی این نهاد قدرتمند در اقتصاد ایران شده بود. روزنامه «دنیای اقتصاد»، در گزارشی به تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۴، درباره سوابق هیات رئیسه جدیدی این اتاق، درباره مهدی جهانگیری نوشت:

" مهدی جهانگیری، نایب رئیس اول اتاق بازرگانی تهران هم که نام او بیش از هرچیز گره به نام برادرش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خورده در سوابق خود بنیان‌گذاری بانک گردشگری، ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان، ریاست هیات مدیره مجتمع فولاد صنعت بناب، ریاست هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سمگا سهامی عام و کارآفرین برتر سال ۹۳ را در پرونده خود دارد. وی علی‌رغم این که اولین بار است به هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران وارد شده اما نیامده بر صندلی نایب رئیسی اول تکیه زد."

در ۱۲ مرداد ۹۴، اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول رییس جمهور در اولین دیدار این دوره از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شرکت کرد که حضور همزمان دو برادر در این جلسه، توجهات رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

از سوی دیگر، اسحاق جهانگیری در مناسبت‌های مختلف بر تمرکز دولت بر توسعه بخش گردشگری تاکید کرد، تا حدی که وقتی به عنوان نامزد(البته پوششی!) در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری شرکت کرد، یکی از سرفصل‌های برنامه کاری خود را بخش گردشگری دانست.

برای نمونه، معاون اول رییس جمهور در ۳ شهریور ۹۳، در سفر به اصفهان، از اعطای تسهیلاتی ویژه به بخش خصوصی و سرمایه گذاران برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری کشور خبر داد.

او در ۲۷ مرداد ۹۴، در نخستین جلسه شورای‌عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت یازدهم، از حمایت دولت برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری خبر داد و تصریح کرد:

"باید کاری کنیم که بیش از پیش بخش خصوصی تقویت شود و موانع موجود را از سر راه این بخش برداریم تا شاهد شکوفایی بیشتر گردشگری باشیم. "

در ۲۰ اردیبهشت ۹۵، اسحاق جهانگیری تکالیف و پروژه‌های اولویت دار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برای تحقق اقتصادی مقاومتی ابلاغ کرد، که باز در آن بر حمایت دولت از فعالان بخش گردشگری و افزایش ظرفیت هتلینگ کشور(که سمگا نقش فعالی در آن دارد) تاکید شد:

او در ۲۶ مرداد ۹۵، در جلسه شورای عالی میراث فرهنگی بار دیگر تاکید کرد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از مهمترین دستگاه های اجرایی است که می تواند در ایجاد فرصت های شغلی نقش آفرینی کند. جهانگیری توسعه گردشگری را یکی از برنامه های اصلی دولت دانست و اظهار داشت:

"برای این منظور باید زیربناهای مورد نیاز در جهت جذب گردشگران خارجی فراهم شود و این موضوع یکی از راهبردهای جدی دولت است که در اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده است. "

و در ۱۰ مهر سال جاری، معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی صادرات غیرنفتی، بخش گردشگری را نیز از مهمترین و اصلی ترین بخش ها در اشتغالزایی و ایجاد درآمد ارزی دانست و از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست جلسه ای را  با عضویت نمایندگان وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه تشکیل و راهکارهای توسعه گردشگری بررسی و برنامه دقیقی برای توسعه گردشگری در سال ۹۶ و ۹۷ تدوین کنند.

علاوه بر تلاش بی‌وقفه برادر اسحاق جهانگیری برای رونق بزرگترین هلدینگ صنعت گردشگری، جالب این جاست که در ۶ مهرماه ۹۵، در مراسم تقدیر از کارآفرینان برتر کشور با حضور رییس جمهور، مهدی جهانگیری به عنوان کارآفرین برتر در حوزه گردشگری انتخاب شد!

اما نقطه وصل دیگری هم بین این دو برادر در حوزه کاری وجود داشته است و آن کسی نیست جز: جواد پالیزدار

جواد پالیزدار(چپ)، مشاور ارشد معاون اول رییس جمهور


جواد پالیزدار، دوست مشترک دو برادر است که علاوه بر این که مشاور ارشد معاون اول رییس جمهور محسوب می شود، شریک و دوست صمیمی مهدی هم هست. پالیزدار هم معاون ریاست گروه مالی سمگا و هم عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری نگین، زیرمجموعه سمگا، است. لازم به ذکر است که پالیزدار در اسفند ۹۴، با حکم رحمانی فضلی به عنوان بازرس ویژه وزارت کشور در انتخابات مجلس دهم در استان البرز منصوب شد.

مسوولیت‌های جواد پالیزدار

 

جواد پالیزدار، عضو هیات مدیره شرکت نگین گردشگری ایرانیان


علاوه بر این، ابراهیم، دیگر برادر اسحاق و مهدی هم در مجموعه مالی گردشگری سهم خود را دارد. تسنیم در ۱۸ مرداد ۹۵ گزارش داد که «مهدی جهانگیری»، رییس گروه مالی گردشگری، طی حکمی، «ابراهیم جهانگیری» را به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی گروه مالی گردشگری منصوب کرده است:

رجانیوز نیز در گزارشی به تاریخ ۱۶ مهر ۹۶، جدولی را منتشر کرد که نام «ابراهیم جهانگیری»، به عنوان سهامدار اصلی شماری از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سمگا در آن دیده می شود:

روح‌الله احمدزاده کرمانی، رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی در همان مصاحبه با مشرق، اشاره‌ای اجمالی هم به راز میلیاردر شدن مهدی جهانگیری در عرض کم‌تر از یک سال (به نحوی که بتواند یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های اقتصادی ایران را پایه‌گذای کند) داشت:

"بله آقایان آمده‌اند از اسم برند گردشگری سازمان دولتی سوءاستفاده می‌کنند و پول‌های مردم را می‌گیرند و در فرمانیه و آجودانیه، ملک‌های اعیانی می‌خرند و آقای جهانگیری با گران شدن ملک و زمین، مولتی میلیاردر شد."

به هر حال، مهدی جهانگیری که در ۱۴ مهر در کرمان دستگیر شده بود، در ادامه رسیدگی قضایی به تهران منتقل شد و طبق آخرین اخبار منتشر شده، قرار وثیقه ۶۰۰۰ میلیاردی او با فشارهای مختلف، به هزار میلیارد و نهایتا ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و طبق برخی اخبار، آزاد شد.

منبع:مشرق

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ تیر ۱۳۹۷وکیل بقایی: دوباره درخواست اعاده دادرسی می‌دهیم
۲۰ تیر ۱۳۹۷رد درخواست اعاده دادرسی بقایی و مرتضوی توسط دیوان عالی کشور
۱۹ تیر ۱۳۹۷وکیل مشایی: پرونده موکلم هنوز تعیین شعبه نشده است
۱۹ تیر ۱۳۹۷مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت/ تیزی که وحید مرادی با آن کشته شد/ آخرین وضعیت پرونده‌ بقایی و نسرین ستوده
۱۰ تیر ۱۳۹۷دادستان تهران: کیفرخواست مشایی و هنگامه شهیدی صادر شد/ اتهام برخی دانشجویان امنیتی است
۷ تیر ۱۳۹۷دادستان تهران: مهدی جهانگیری با قرار وثیقه آزاد است/ بازداشت شدگان در حادثه اخیر تهران از جنس بازاریان نبودند
۲ تیر ۱۳۹۷واکنش قوه قضائیه: شرط آزادی حمید بقایی دروغ است
۱۹ خرداد ۱۳۹۷بقایی به زندان بازگشت
۱۹ خرداد ۱۳۹۷آقای جهانگیری چرا جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار نمی‌شود؟/ چه کسانی از این تعطیلی سود می‌برند؟/ ارتباط لغو جلسات با برخورد با فساد برادر رئیس‌جمهور و معاون اول
۱۹ خرداد ۱۳۹۷پرونده فریدون، جهانگیری، مرتضوی و مشایی روی میز قوه‌قضاییه
۱۶ خرداد ۱۳۹۷حمید بقایی به مرخصی رفت
۱۶ خرداد ۱۳۹۷تعطیلی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/پای «مهدی جهانگیری» وسط است؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۹۸۲۷۰۹:۱۱:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
کسانیکه در دولت سازندگی و اصلاحات بودن اینطوری هستند من ثروت برادر معاون اول را از قدرت زمان وزارت برادرش میدانم و ربطی به مشایی و بقایی ندارد!!!!!!!!!!!! شما ثروت های افرادی که صندوقدار نزدیکان دولتیها هستند توجیه میکنید. نمیدانید صنعت خودرو در زمان جهانگیری و نعمت زاده چگونه رانتی بود و چگونه کسب ثروت میکردند
ناشناس۲۷۹۸۴۳۰۹:۳۲:۲۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
مقاله در بخش ارتباط کاری و بده بستان دو برادر ضعیف هست، در واقع ارتباط رانت گونه بین مهدی و اسحاق مطرح نمیشه و فقط گفته میشه چرا اسحاق بر توسعه گردشگری تاکید کرده، در حالی که غیر اسحاق مثلا حسن روحانی نیز بر توسعه گردشگری تاکید داره.چون مهدی در زمینه گردشگری فعال هست دلیل نمیشه هرکی بر لزوم گردشگری صحبت میکنه با مهدی ارتباط کاری داره.
ناشناس۲۷۹۸۶۳۰۹:۵۰:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه اسناد محکمی!!
ناشناس۲۷۹۸۷۱۱۰:۰۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چشممون روشن
ناشناس۲۷۹۸۷۸۱۰:۰۶:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
همه این آسمان و ریسمان را بافتید که دکتر جهانگیری را تخریب کنید.بزرگترین آفت مبارزه با فساد در ایران سیاسی کاری است.سایت های اصولگرا بجای پرداختن به پرونده ها و گزارشهای فساد در شهرداری تهران،هر روز روی پرونده ای بر علیه دولت فعلی یا دولت نهم مانور می دهد.
حمید۲۷۹۸۹۵۱۰:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
والله چی بگیم؛ با اینهمه بیکاری و گرفتاری مردم ، وجود چنین رانتخوارانی با این همه ثروت و مکنت هم جای تاسف دارد و هم اینکه قضیه خیلی پیچیده و مرموز می باشد.
ناشناس۲۷۹۹۱۵۱۰:۴۵:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
خدا لعنتشان کند
محمد۲۷۹۹۳۷۱۱:۰۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه بخور بخوریه خدا عاقبت هممونو بخیر کنه
ناشناس۲۷۹۹۴۴۱۱:۱۳:۳۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
برای ساکت کردن جهانگیری است دیگه؟ مردید جواب احمدی نژاد رو بدین
ناشناس۲۷۹۹۴۵۱۱:۱۳:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
مملکت دزد بازاریه به خدا
ناشناس۲۷۹۹۷۴۱۱:۳۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این به اصلاح هلدینگ تا حالا یک اتاق هتل ساخته ؟
نعمت الله جوکار۲۷۹۹۷۵۱۱:۳۸:۳۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
گرحکم‌کنند که مست گیرند...درشهرهرآنچه که هست گیرند ... عبارت منتسب به دکترتوکلی درموردوجودفسادسیستمی نشانه عمق فاجعه وریشه سرطان گونه مثلث "فقر فساد وتبعیض "مورداشاره رهبری است .
مظلومیت انقلاب۲۷۹۹۸۳۱۱:۵۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
!!!جالبه اینهمه کارهای غیرقانونی در سطح وسیع انجام میشه ولی همه وقتی میفهمن که گندش در میاد!!! انگار سیستمهای نظارتی توی کما بسر میبرن.!!!!
رضایی۲۷۹۹۹۹۱۲:۱۲:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
جهانگیری باید استعفاء بدهد.
محمد۲۸۰۰۰۸۱۲:۱۸:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
ازتون ممنونم بابت این گزارش تا مردم بفهمند که پشت پرده چه خبره و چی میگذره ؛ انشاالله برای سایر مسئولین هم این مسئله بررسی بشه تا اگر مورد خلافی باشه مردم آگاهی داشته باشند .
ناشناس۲۸۰۰۱۷۱۲:۲۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
بعد ما با مدرک فوق لیسانس الاف تو خونه نشستیم
ناشناس۲۸۰۰۲۶۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این کار درست نیست که علنی تهمت بزنید و غیرعلنی محاکمه کنید. این جزو موادری که در دادگاه محکوم شد نبود. اصلا جهانگیری با احمدی نژاد خوب نیست. اگر موردی هست باید در دادگاه علنی به صورت منصفانه محاکمه شود.
ناشناس۲۸۰۰۴۱۱۲:۵۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
باید نهاد های مسوول و ناظر را محاکمه کنند که چرا در خواب بودند؟
سید۲۸۰۰۴۳۱۲:۵۲:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
اقا یکی بگه ان بالا چه خبره؟کی به کیه؟این همه اختلاس ورانت و...چرا اتفاق می افتد؟کی جوابگواست؟چرا؟وچرا؟وچرا؟و...
ناشناس۲۸۰۰۴۸۱۲:۵۸:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه اصلاح طلب های جالبی داریم!
ناشناس۲۸۰۱۱۷۱۴:۰۴:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این همه صغری و کبری چیدین که بگین این شرکت گردشگری از نام گردشگری برای رانت استفاده کرده آیا معاون رئیس جمهور باید در نطق های خود از کلمه گردشگری استفاده نکند که حمل بر حمایت نشود؟
ناشناس۲۸۰۱۱۸۱۴:۰۷:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
با اینهمه توضیح و تفسیر ظاهرا در بر خورد با فساد زیاد بی طرفی صورت نگرفته که فقط با مشایی و بقایی و رحیمی داره برخورد میشه و امثال جهانگیری آزاد و راحتند
مومنی۲۸۰۳۰۹۱۷:۱۵:۳۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این همه روضه خواندی کجای مطلب به اسحاق جهانگیری وصل میشود اینکه گفته باید ازبخش خصوصی حمایت کرد .یا اینکه اگر کسی وزیری وکیلی شد باید اطرافیان اوبمیرند.
ناشناس۲۸۰۳۶۱۱۸:۳۷:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
کجای این کار غیر قانونی بوده است ؟
ناشناس۲۸۰۳۶۹۱۸:۴۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
سرآدم صوت میکشه
ناشناس۲۸۰۳۸۴۱۹:۰۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
خدا به داد مردم برسه از دست این جهانگیری ها.....................
ناشناس۲۸۰۴۰۷۱۹:۳۰:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
همش دروغ سیاسی
ناشناس۲۸۱۰۸۸۰۴:۳۰:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۱
عضویت در هیئت مدیره جرم ؟ کار آفرینی جرم ؟ جمع کن بابا
ناشناس۲۸۱۱۵۵۱۰:۱۳:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۱
آخرشو خوب چسبوندید به دولت روحانی! فرار به جلو به همین کار شما میگن! این آقا در دولت مهرورز مورد حمایت خودتون رشد کرد و شد مهدی جهانگیری حالا میچسبونیدش به روحانی؟
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 9. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 10. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 11. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 12. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 13. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 14. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 15. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 16. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 17. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 18. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. صنعت برق کشور و چند نکته

 4. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 5. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 6. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 7. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 8. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 9. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 10. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 11. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 12. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 13. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 14. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 15. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 16. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 17. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 18. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 19. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 20. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 21. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 22. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 23. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 24. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 25. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 6. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 7. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 8. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 9. صنعت برق کشور و چند نکته

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 15. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 16. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. انحصار، آفت بازار وکالت

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های امروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 4. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 5. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 6. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 7. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 8. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 9. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 10. آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی‌کنند؟

 11. یادداشت روزنامه کیهان/ چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!

 12. سوال از ظریف برای انفعال وزارت خارجه در قبال انقلاب بحرین

 13. رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند/ دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد

 14. به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

 15. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 16. ظریف: با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم

 17. رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه "شایعه" است

 18. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 19. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 20. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 21. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 22. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 23. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 24. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

 25. گروهک «پژاک» مسئول حمله تروریستی مریوان

پربحث‌های دیروز

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 3. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 6. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 7. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 8. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 9. مصباحی مقدم: پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود

 10. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 11. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 12. قائم مقامی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی "غیرقانونی" اعلام شد

 13. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 14. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 15. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 16. اصلاح ساختار معاونت نظارت مجلس برای پاسخگو کردن وزرا + جزئیات

 17. مراسم بزرگداشت عباس امیر انتظام برگزار شد

 18. لاریجانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

 19. در نماز جمعه این‌ هفته مراکز استان‌ها چه گذشت؟ از وجوب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق تا لزوم تحول در رویکرد اقتصادی دولت

 20. امام جمعه تبریز: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

 21. امام جمعه جعفرآباد: آینده جوانان نباید قربانی منافع سودجویان شود/طرح تأثیر قطعی معدل در کنکور دارای ایراد است

 22. آیت‌الله سعیدی: با نشستن پشت میز و جلسات بی‌محتوا مشکلات اقتصادی مردم حل نمی‌شود

 23. پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز

 24. روسیه هراسی؛ ابزار غرب دوستان برای ایجاد دوقطبی در سیاست خارجی

 25. پزشکیان: وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند

پربحث‌های هفته

 1. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 6. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 7. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 8. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 9. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 10. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 11. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 14. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 15. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 16. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 17. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 18. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 19. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 20. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 21. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 24. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 25. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

آخرین عناوین