قبرستانی که سنگ‌قبر قربانی می‌گیرد + عکس

گروه اجتماعی الف،   3961220004

«قول داده بودند دور محوطه را فنس بکشند، نگهبانی در محوطه مستقر شود و سنگ قبرهای خاص تاریخی قبرستان "خالدنبی" را برای حضورگردشگران ساماندهی کنند، اما نه تنها بعد از گذشت پنج ماه، هیچ اتفاقی نیفتاده بلکه حالا سنگ‌قبرها ابزاری برای استفاده‌های غیرمعمول در این قبرستان تاریخی شده‌اند!»

ایسنا نوشت: مسعود شیرمحمدلی یکی از تورلیدرهای بومی استان گلستان است که به واسطه‌ی شغلش دست‌کم چند ماه یک‌بار سری به قبرستان "خالد نبی" می‌زند، قبرستانی که به واسطه‌ی طرح و نقوش خاص سنگ قبرهایش تا همین شهریور امسال کمتر مورد توجه رسانه‌ها بود، اما بعد از آتش‌سوزی پنج ماه گذشته، این قبرستان آنقدر مورد توجه قرار گرفت که متولیان زیارتگاه خالدنبی و قبرستان‌اش را به دادن وعده‌هایی وادار کند، وعده‌هایی برای حفاظت بهتر از این محوطه‌ی تاریخی مانند نخستین تسهیلات یعمی استقرار یگ نگهبان و فنس‌کشی دور محوطه‌ی قبرستانی زیارتگاه.

اما حالابعد از گذشت پنج ماه، نه در بخش آتش‌گرفته‌ی گذشته، بلکه در فضایی وسیع‌تر وضعیت قبرها بسیار نابسامان است، این‌ها را می‌توان به راحتی از فیلم‌ها و عکس‌هایی که شیرمحمدلی در اختیار رسانه‌ها قرار داده فهمید، تصاویری که کمتر از یک هفته‌ی گذشته ثبت شده‌اند و امروز در بخش فرهنگی اغلب رسانه‌ها حرف اول می‌زنند.

استفاده از سنگ قبرها در استقرارِ کانکس و قرار گرفتن آن‌ها زیر پایه‌های کانکسِ نگهبان، حفاری‌هایی که برای انجام فنس‌کشی در محوطه انجام شده‌اند اما فقط مصالح این کار فقط در فضای اطراف قبرستان پراکنده شده و هیچ خبری از فنس‌کشی دور قبرستان نیست.

استفاده از تکه‌های سنگ قبر برای مستحکم‌کردن سقف اتاقکِ کانکس‌ها در خالدنبی یا استفاده از تکه‌های سنگ قبر برای پختن کباب در محوطه و از سوی دیگر اتصال سنگ قبرها در زمین به بدترین صورت ممکن با استفاده از ملات غیربومی در زمین را می‌توان از بدترین شرایط کنونی قبرستان خالد نبی دانست. از سوی دیگر علاوه بر عوامل انسانی، با وجود دائمی سنگ قبرها در فضای باز و براثر عوامل طبیعی و گل‌سنگ‌ها، ترک‌های زیادی روی سنگ قبرها ایجاد شده‌اند، که همین اتفاق نیز می‌تواند به تخریب بیشتر  در جریان طبیعی هوا کمک کند.

وضعیت سنگ‌قبرها در قبرستان تاریخی خالدنبی استان گلستان

گردشگران خالد نبی قرص ضدادرار استفاده می‌کنند

شیرمحمدلی بومی استان گلستان  و یکی از لیدرهای گردشگری استان گلستان، در مورد آخرین وضعیت این روستای هدف گردشگری و قبرستان خالد نبی به ایسنا توضیح می‌دهد: کانکسی برای استقرار نگهبان در یک نقطه از قبرستان قرار داده‌اند، اما به نظر می‌رسد نگهبانی که حدود شش ماه است حقوق خود را نگرفته تمایلی برای انجام وظیفه خود به طور کامل ندارد و فقط روزی چندبار از محوطه بازدید می‌کند ودر شب هیچ نگهبانی برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی آن هم در محوطه‌ای به این گستردگی  و پراکندگی سنگ قبرها، نگهبانی نمی‌دهد.

 او با اشاره به ناهمگونی کانکس قرار گرفته در محوطه با فضا و نارضایتی گردشگران از آن کانکس که در عکس‌ها مشخص است و محیط را به هم می‌زند، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر تعدادی سنگ قبر را به عنوان پایه کانکس‌ها زیر آن‌ها قرار داده‌اند. همچنین سرویس بهداشتی مناسبی برای استفاده گردشگران وجود ندارد، به اندازه‌ای که برخی گردشگران خارجی برای حضور در این فضا قرص ضد ادرار استفاده می‌کنند تا نیاز به توالت نداشته باشند.

او با اشاره به نبود درخت یا سایبانی برای استفاده گردشگران در این قبرستان تاریخی، می‌گوید:‌ هر چند ورودی از گردشگران برای وارد شدن به قبرستان گرفته نمی‌شود اما با وجود نداشتن هیچ امکانات مناسبی برای گردشگران از آن‌ها ورودی پارکینگ گرفته می شود.

شیرمحمدلی، حضور گردشگران خارجی در این قبرستان را به نسبت گردشگران داخلی بسیار بیشتر می‌داند و ادامه می‌دهد: نام قبرستان خالد نبی را در کتاب‌های معتبر گردشگری خارجی مانند  ( Lonely planet )) ثبت کرده‌اند به همین دلیل تعداد گردشگران خارجی که به این نقطه سفر می‌کنند بسیار بیشتر است.

او تاکید می‌کند: با این وجود مسیر غیراصولی و آسفالت نشده‌ی قبرستان خالد نبی راه را برای حضورگردشگران سخت کرده است.

کانکس قرار گرفته در محوطه قبرستان خالدنبی

نیاز به کمک میراث فرهنگی داریم

صالح حمیدزاده، دهیار روستای «گچی‌سو بالا» که منطقه نمونه گردشگری «خالدنبی» نیز زیرمجموعه آن است، در این زمینه به ایسنا توضیحاتی می‌دهد.

حمیدزاده با بیان این‌که بیش از یک سال از ثبت ملی خالد نبی در فهرست آثار ملی می‌گذرد، بیان می‌کند: دهیاری و اعضای هیات امنای زیارتگاه خالدنبی با پیگیری‌هایی که انجام دادند این محوزه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و به عنوان یک موزه فضای باز انتخاب شد.

وی همچنین با بیان این که قرار شد دو کانکس برای حضور دائم نگهبان در محوطه مستقر شود، اظهار می‌کند: هر چند این کار انجام شد و نگهبانی نیز مستقر شد، اما هزینه‌ی نگهبان را تا کنون دهیاری پرداخت کرده است و میراث فرهنگی هیچ کمکی نمی‌کند.

حمیدزاده با اشاره به پتانسیلِ زیادِ این روستای هدف گردشگری برای جذب گردشگران، به لزوم حمایت و کمک از سوی میراث فرهنگی اشاره می‌کند و می‌گوید: این روستا ۱۲ سال پیش به عنوان روستای هدف گردشگری به ثبت رسید، اما در این مدت حتی از پرداخت حقوق نگهبان قبرستان نیز سر باز زده‌اند.

وی با اشاره به پرداخت نکردن اعتبار مناسبی براین محوطه تاریخی از سوی میراث فرهنگی؛ ادامه می‌دهد: مدتی پیش مانند زمان‌های گذشته بار دیگر اعلام کردند که اعتباری جداگانه برای قبرستان خالدنبی اختصاص یافته است، اما تاکنون هیچ اعتباری به اینقبرستان تاریخی و روستای هدف گردشگری آن پرداخت نشده است.

سنگ قبرهایی که زیرکانکس‌ها قرارگرفته‌اند

دهیار روستای «گچی‌سو بالا» همچنین با اشاره به قرار دادن تعدای سنگ قبر زیر کانکس نگهبانی و آسیب‌هایی که به این محوطه بر اثر عوامل انسانی و طبیعی وارد می‌شود، بیان می‌کند: ثبت ملی فقط فنس کشی یا برق کشی برای یک محوطه تاریخی نیست، این کار دردی را دوا نمی‌کند. نخست باید دو نفر به صورت شیفتی و به طور مداوم از این محوطه تاریخی و گسترده محافظت کنند.

او با تاکید بر این‌که منطقه نمونه گردشگری تابستان یا زمستان نمی‌شناسد و باید در هر زمانی به آن توجه شود، می‌گوید: افزایش زائران به این روستای تاریخی در طول سال‌های گذشته بسیار زیاد بوده است، دهیاری نیز تا کنون موفق شده با ایجاد اقامتگاهی فقط سالیانه به ۲۰۰ هزار گردشگر و مسافر امکانات بدهد.

 

خالدنبی برهوت شده و تعداد زیادی از سنگ قبرهایش را شکسته‌اند

چه قول‌هایی به زیارتگاه و قبرستان خالدنبی داده بودند

شهریور امسال بود که به دلیل آتش‌سوزی در قبرستان «خالدنبی» استان گلستان، توجه‌ها به سمت این محوطه‌ی تاریخی کشیده شد. سنگ‌ قبرهای شکسته‌ی پراکنده‌ای که در طول سال‌ها در میان علفزار قبرستان به حال خود رها شده بودند، یا تَرک‌هایی که روی سنگ قبرهای خاص این محوطه را پوشانده یا حتی معدود حفاری‌های غیر مجاز در این محوطه، که فقط هشت ماه از ثبت ملی آن درفهرست میراث ملی می‌گذرد، نمونه‌ی بارز نیاز به توجه به این قبرستان تاریخی بودند.

هر چند در روزهای پایانی شهریور گفته شد؛ «تفاهم‌نامه‌ی در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالدنبی با هدف تامین نگهبان به صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در داخل محوطه بر اساس الگوی علمی تاریخی انجام شود، همچنین فنس‌کشی انجام شده و یکسری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت گیرند.

اقتصادگردشگری در این منطقه به واسطه وجود بقاع متبرکه، طبیعت منطقه و تپه ماهورها، تقویت بوم‌گردی، گردشگریِ زیارتی و تاریخی در ابعاد مختلف خود دلیلی محکم برای لزوم توجه میراث فرهنگی و پشتیبانی آن‌هاست.

قبرستان خالد نبی و حضور گردشگران و مردم در این محوطه تاریخی
برهوت خالدنبی و بی‌توجهی به حضور هر شخصی در این محوطه تاریخی
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 2. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 3. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 4. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 5. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 6. «فلش پلیر» را به روزرسانی کنید

 7. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 8. استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق مسکو و آنکارا درباره ادلب

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. مستندهای عاشورایی کارگردانان مطرح سینمای ایران؛ از تقوایی تا میرکریمی

 11. بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

 12. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 13. مراسم مشعل گردانی در دولت‌آباد تهران  

 14. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 15. توافق دو کره برای میزبانی مشترک المپیک 2032

 16. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

 17. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 18. چقدر اسکناس و سکه داریم؟

 19. از توافق درباره «ادلب»، استقبال می‌کنیم

 20. فرمان ۱۵ ماده‌ای به استانداران برای مقابله با حوادث فصل سرما

 21. تولید نفت آمریکا بیشتر می‌شود

 22. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 23. تردد ۴۰ هزار نفر طی ایام محرم از مرز مهران به کربلا

 24. نتایج بازی‌های دیشب لیگ قهرمانان/کلوپ، برنده نبرد مربیان آلمانی؛ هت‌تریک مسی و برد اینتر

 25. چند مدیر بازنشسته باید از شهرداری خداحافظی کنند؟

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 13. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 17. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 21. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 22. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 23. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 24. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 25. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 3. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 4. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

 5. هشت علت مهاجرت جمعیت در ایران+ جدول

 6. مراسم عزاداری شب تاسوعا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد  

 7. خرید و فروش نوشت‌افزار پایین‌تر از حد انتظار

 8. دستگیری عضو شورای شهر بناب

 9. مراسم عزاداری در هیات علی پروین با حضور دایی و اهالی فوتبال  

 10. امکان مطالبه خسارت توسط زن در صورت برهم خوردن نامزدی

 11. تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

 12. یک نماینده مجلس: دولت برای تعطیلی ۷ روزه مدارس لایحه دهد

 13. افزایش زندانیان مهریه بدلیل وضعیت اقتصادی

 14. ابوترابی فرد: عاشورا راه را برای تحقق اراده ملت هموار کرد

 15. شکایت علیه فیس‌بوک به دلیل تبلیغات کاریابی مردانه

 16. حسینیه‌ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد

 17. توصیه ایمنی آتش نشانی به هیات‌ها و تکیه‌ها

 18. سرقت مسلحانه در طلا فروشی ارومیه

 19. محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور در تعطیلات

 20. جزئیات نحوه برگزاری آزمون دکتری ۹۸ اعلام شد

 21. منش آقازادگی با کدام سبک از زندگی؟

 22. بارش باران و هشدار طغیان رودخانه‌ها/ آسمان تهران بارانی می‌شود

 23. کشورهایی که بالاترین شمار مرگ و میر کودکان را دارند

 24. پلیس، شورا و شهرداری تهران برای کاهش ترافیک مهرماه چه برنامه‌ای دارند؟

 25. تسلیت لاریجانی برای جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه تصادف کاشان

پربحث‌های هفته

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 3. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 4. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 5. وضعیت تخصیص ارز زائران اربعین مشخص شد

 6. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 7. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 8. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 9. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

 10. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 11. فتاح: باید از صبر مردم در این چند ماه آب شویم

 12. نماینده مجلس: شنیده‌ایم برخی در پی دریافت سهمیه جانبازی هستند/ شهردار تهران شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود

 13. رئیس دیوان محاسبات خبر داد: خداحافظی ۱۷۰ مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 14. وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور مشخص شد/ آخرین تغییرات آزمون دو سال آینده

 15. آشنایی با مجازات توهین و درگیری با ماموران پلیس

 16. داستان زوج ۱۸۰۰ ساله + عکس  

 17. مدرسه رفتن دانش‌آموزان چقدر آب می‌خورد؟ +جدول

 18. آخوندی: بیش از ۴ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد پایتخت زندگی می‌کنند

 19. واکنش محسن هاشمی به بنر جنجالی شهرداری

 20. وزیر کشور: موافق لغو روادید هستیم ولی طرف عراقی موافق نیست

 21. دستور روحانی برای حل مشکلات صنعت داروسازی کشور

 22. یکی از متهمان پرونده واردات تلفن همراه آزاد شد + جزئیات

 23. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 24. لاریجانی اعلام کرد: تمهیدات وزارت بهداشت برای رشته‌های بدون متقاضی

 25. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

آخرین عناوین