آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

گروه اقتصادی الف،   3961205142 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جامعه ما در حال زوال اجتماعی است، گفت: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با او درگیر شویم.

عباس آخوندی در اولین جشنواره نشان تعالی   HSE که به مناسبت روز مهندس برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین بحث مهندسی، اخلاق و امید اجتماعی است. تقریبا تمام مطلبی که مهندس رجبی (رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان) به آن اشاره کردند، بحث سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی است.

وی افزود: امید و سرمایه اجتماعی بدون عدل قابل تحقق نیست. مهندسی مبتنی بر عدالت است چون عدالت، ثبات و پایداری از طریق قرار گرفتن اشیا در جای خودش است. گمگشته ایران نیز همین عدالت است.

وزیر راه و شهرسازی با تفکیک دو حوزه اخلاق خصوصی و اخلاق عمومی گفت: اخلاق عمومی می‌تواند محور اعتماد جامعه باشد که اعتماد عمومی را نسبت به این قشر بالا ببرد. این در حالی است که ما معمولا در ایران هر دو حوزه را با هم جمع می‌کنیم و آن را تحت عنوان اخلاق می‌شناسیم.

آخوندی با اشاره به روز مهندس گفت: خواجه‌ نصیر در عین حال که یک مهندس و منجم سرشناس بود، یک سیاستمدار بود که کتاب ماندگار او در حوزه سیاست با عنوان اخلاق ناصری ارائه شد. یعنی اصلی‌ترین بحث او فضیلت و عدالت است و بدون عدالت، اخلاق مفهومی نخواهد داشت.

وی اظهار کرد: واقعیت این است که جامعه ما در حال زوال اجتماعی است. یعنی امکان اینکه مشکلات بنیادی خود را رفع کند، ارزش افزوده ایجاد کند و امید را تزریق کند، ندارد. این یک واقعیت است که اگر آن را در لفافه بیان کنیم، راهی برای درمان آن پیدا نخواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما در کشور کمتر مشکلی را می‌توانیم به صورت اجتماعی حل کنیم؛ چه گرد و غبار باشد، HSE باشد چه حوادث باشد یا مسائل اقتصادی. مدتی است که نمی‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم. در هر مسئله تاب‌آوری بسیار در آستانه پایینی قرار دارد.

آخوندی ادامه داد: وقتی مسائل را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که به سرعت یک تجمع به یک آشوب تبدیل می‌شود، یک برف بلافاصله تمام جامعه را به هم می‌ریزد. این نشان می‌دهد که تاب‌آوری اجتماعی به مفهوم استوار و پایدار آن دچار مشکل است.

وی با اشاره به بودجه‌های کشور گفت: زمانی می‌گفتند اگر ۳۰ درصد بودجه حال توزیعی و ۷۰ درصد حالت عمرانی داشته باشد، خوب است. الان بودجه ما صددرصد توزیعی است. یعنی قدرت ارزش افزوده به سمت صفر گرایش پیدا کرده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مشکلی که ما در ایران داریم که منشا یک سوء تفاهم ملی است به این برمی‌گردد که همه چیز را به حوزه اخلاق خصوصی همچون متواضع، فداکار  مهربان، مودب بودن و ... محدود می‌کنیم. البته اینها صفات خوبی است و اما همه آن در حوزه اخلاق خصوصی است. در حالی که معیار اخلاق عمومی فقط و فقط عدالت است. این خلط مبحث عمومی است که ما با آن مواجه هستیم.

آخوندی ادامه داد: اصلی‌ترین ماموریت اخلاق، مهار قدرت است. ولی در حوزه عمومی، مهار قدرت فقط از طریق اجرای عدالت صورت می‌گیرد و با توصیه‌های فردی امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ مهندسان در تمام زمینه‌ها به عدالت و ارزش عمومی مربوط می‌شود، گفت: مهندس کارش با حوزه عمومی است به همین دلیل باید متخلق به اخلاق عمومی باشد. به همین دلیل است که من در ماه‌های گذشته مکررا به عدم تعارض منافع تاکید کرده‌ام.

وزیر راه و شهرسازی بزرگترین ظلم در جامعه را بحث تعارض منافع دانست و گفت: تعارض منافع در واقع ریشه تمام مفاسد است. من نمی‌توانم دو طرف میز بنشینم. اگر به هر نحوی این را توجیه کنم، همان جا لغزش اخلاق اتفاق افتاده است. می‌گویند فلانی خیلی آدم خوبی است. اگر دو طرف میز بنشیند، خودش رعایت می‌کند. چنین چیزی اصلا نداریم.

آخوندی جامعه مهندسی را به دوری از تعارض منافع دعوت کرد و گفت: مهندسان باید تعارض منافع را از خودشان شروع کنند. متاسفانه به دلیل غفلت نظری داریم می‌گوییم اشکالی ندارد که مهندس، پزشک، صنعتگر دو طرف میز بنشیند.

وی خاطرنشان کرد: در روز مهندس باید به اخلاق ناصری برگردیم. متاسفانه در حال حاضر به این صورت است که همه چیز را شخصی کرده‌ایم به همین دلیل هر حادثه‌ای رخ می‌دهد به جای نگاه به فرآیندها سریعا می‌رویم دنبال اینکه یک نفر را پیدا کنیم که با او درگیر شویم. در حالی که HSE یک فرآیند است که افراد مختلفی در آن درگیر هستند و باید هر کس به سهم خودش در حوادث پاسخگو باشد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در قانون مدنی چیزی داریم به عنوان عدالت عرفی. ممکن است تقوا در یک نفر بسیار زیاد باشد ولی به محض اینکه دو طرف میز نشست، از عدالت عرفی ساقط می‌شود. زیرا جامعه نگاه می‌کند به اینکه این فرد در موضوعی که اظهارنظر می‌کند، نفع دارد یا ندارد.

به گزارش ایسنا آخوندی با اشاره به تفکیک سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها که در دهه ۷۰ به دستور ایکائو صورت گرفت، گفت: سوال این است که چرا ایکائو این دستور را صادر کرد. چون سازمان هواپیمایی کشور خودش در حوادث منافع نداشته باشد. بنابراین بحث تفکیک باید به اجزای خود تبدیل شد تا اجزا بتوانند حل مسئله کنند. این انتظاری است که از جامعه مهندسی وجود دارد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ شهریور ۱۳۹۷واکنش وزیر راه به سانحه اتوبوس مسافربری
۲۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر راه غرق در مشکلات مردم  
۲۷ شهریور ۱۳۹۷تعداد امضاهای استیضاح «آخوندی» از مرز ۵۰ گذشت
۲۵ شهریور ۱۳۹۷حاجی دلیگانی: ناطق پیام داده که دیگر از آخوندی حمایت نمی‌کند
۲۵ شهریور ۱۳۹۷آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند
۲۱ شهریور ۱۳۹۷نمایندگان در نامه به روحانی: آخوندی را عزلش نکنید استیضاح می‌کنیم/ دغدغه‌ای برای مسکن مردم ندارد
۲۱ شهریور ۱۳۹۷آخوندی: بیش از ۴ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد پایتخت زندگی می‌کنند
۱۹ شهریور ۱۳۹۷رابطه نیکزاد و احمدی نژاد پس از دولت دهم چگونه است  
۱۷ شهریور ۱۳۹۷تفویض اختیار امضای تفاهمنامه ایران و کشورهای خزر به وزارت راه
۱۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر راه و شهرسازی: ایران بزرگترین ناوگان تجاری و نفتکش خاورمیانه را دارد
۱۷ شهریور ۱۳۹۷نماینده سابق مجلس: آخوندی با یک تماس از بیرون مجلس کارآمد شد/ خود دولت جزء محتکران است
۳ شهریور ۱۳۹۷تعلیق سامانه ملی املاک با یک پیشنهاد جناب وزیر/ یکی از عوامل افزایش ۵۰درصدی قیمت مسکن در تهران چیست؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۶۸۳۵۱۵:۳۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این حرف "جامعه ما در حال زوال اجتماعی است" حرف کامل درستی است.
ناشناس۲۵۶۸۴۲۱۵:۴۴:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۵
آقای آخوندی، معذرت خواهی کن، استعفا بده، برو.
ناشناس۲۵۶۹۵۹۱۷:۲۴:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
یادمون هست واسه واردات چهارتا هواپیما بعد از برجام دوستان اصولگرا چه بلوایی به پا کردند و آخوندی و دولت رو زیر فشار قرار دارند.
majid r۲۵۶۹۷۳۱۷:۳۳:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
من یه سوال از شما و بقیه دارم: اگر بعد از هر بار انتخاب وزیر یه حادثه ای رخ داد اونوفت تکلیف چیست؟
ناشناس۲۵۷۰۲۶۱۸:۲۱:۵۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این مجلس تاییدت کرده ، اما تو بیا برای رضای خدا برو . زودتر
مهدی۲۵۶۸۴۶۱۵:۴۵:۰۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مسئول نبودی هم همینجوری حرف میزدی؟ چقدر حرفها وابسته به جایگاه هاست. از احمدی نژاد گرفته تا اخوندی
ناشناس۲۵۶۸۵۶۱۵:۴۸:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این اقای وزیر منتظر اتفاقی بیافتد و به ایشان اطلاع بدن تا ان اشتباه را رفع کنه و اخرش هم طلبکارم هست مثل بقیه مدیران انتصابی کشور
مرتضی۲۵۷۲۳۹۲۲:۱۷:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ایشان سهمیه اصلاح طلبها هست سال 88 نماینده میرحسین بود
ناشناس۲۵۶۸۶۶۱۵:۵۳:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
در همه دنیا بخشی از اصلاح پیدا کردن و مجازات فرد خاطی است. وقتی وزیری نتوانسته زیرساختها را تامین کند باید کنار برود.
ناشناس۲۵۶۸۷۲۱۶:۰۱:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این هم عجیب ات که همه این حوادث در زیرمجموعه شماست
ناشناس۲۵۶۸۸۱۱۶:۰۶:۰۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ببخشید فرآیند رو شمای یک نفر باید اصلاح کنی، نمی تونی، بفرما برو
ناشناس۲۵۶۹۷۸۱۷:۳۴:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
هیچ فرآیندی را در یک سیستم یه نفر نمی تواند اصلاح کند.
تبریزی۲۵۶۸۹۵۱۶:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۵
"مهندسی مبتنی بر عدالت است" مقاومت ساختمون هامون در برابر زلزله و امنیت خودروهامون کاملا نشون می ده عدالت زیادی تو این حوزه حاکمه. دیگه از پزشکی نگم که تبدیل شده به یه تجارت میلیاردی. عدالت تو این کشور مرده چون الناس علی دین ملوکهم.
ناشناس۲۵۶۸۹۹۱۶:۲۶:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
نمی خوای حادثه دیده ها رو بزنی؟ مقصر پس شد فرآیند؟ با تشکر از راهنمایی شما بهره بردیم
ناشناس۲۵۶۹۳۳۱۶:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
حرف حساب می زنه. دو طرف میز نشینی یا تداخل منافع یا conflict of interest و یا هر بیان دیگری که برای توضیح این مفهوم استفاده کنیم، در نهای یک نفر نمیتواند هم تصمیم کلیدی بگیرد و همزمان از آن تصمیم نفع شخصی ببرد وگرنه میشود همین بلبشویی که میبینید
ناشناس۲۵۶۹۶۶۱۷:۲۷:۲۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
اقای وزیر لابد اصلاحات فرایندی سیستم حمل و نقل رو مردم باید انجام بدن....یا مردم جانشان را بابت تاوان فقدان مدیریت و فرایند مدیریت شما بدهند تا شما تازه بفکر اصلاح فرایند بیفتید...مگر این کشور قحطالرجال است ...بس کنید این فرافکنی‌های بیرنگ شده را....
ناشناس۲۵۶۹۶۷۱۷:۲۷:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مگر چند تا اتفاق باید بیفتد تا این فرایند ها اصلاح بشه !!!!!اصلن وظیفه کیه که این فرایند ها را اصلاح کنه؟؟چرا نباید قبل از اتفاق فرایند ها اصلاح بشن ؟؟ یعنی در غرب که این اتفاق ها نمی افته فراینداشون کی اصلاح می کنن؟ اگر یک مدیر این اصلاحات را قبل از اتفاق انجام نده به چه دردی می خوره ؟؟
ناشناس۲۵۶۹۷۵۱۷:۳۳:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ایشون فردا یک سرمقاله در روزنامه ها می نویسه و در خصوص مباحث تئوریک اقتصاد دوباره افاضه می کنه.
ناشناس۲۵۶۹۷۶۱۷:۳۴:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مسئولان متخصصان لفاظی هستن
ناشناس۲۵۶۹۹۶۱۷:۵۴:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
بنظر شما آخوندی بره همه چی درست میشه؟ دیگه هواپیمائی سقوط نمی کنه؟ من طرفدار ایشان نیستم ولی بهتر نیست عمیق تر فکر کنیم؟
ناشناس۲۵۷۰۱۰۱۸:۰۳:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
به کسانی که در کامنت هایشان دیدگاههای بسیار درست و دقیق وزیر محترم راه و شهرسازی را نفی و رد کرده اند، پیشنهاد می کنم که حتما" یک بار دیگر سخنان ایشان را به دقت بخوانند. بنده امروز حضورا" در این مراسم بودم و از نزدیک سخنان دکتر آخوندی را شنیدم. کل سالن به دقت صحبت های بسیار درست و دقیق ایشان را گوش می کردند. لطفا" زود قضاوت نکنیم و قدر افراد فرهیخته جامعه و کشورمان را بدانیم. به سایت الف هم توصیه می کنم برای بررسی ابعاد موضوعاتی که وزیر محترم مطرح کردند، جلسه یا میزگرد با حضور کارشناسان مربوطه تشکیل دهند.
ناشناس۲۵۷۰۳۲۱۸:۲۹:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
در نظام مهندسی پارتی بازی ورفیق بازی فعلا بچشم میخورد افراد نا صالحی درراس نظام مهندسی که واجد شرایط نیستند وجود دارد کسی که مدرک دکترا ندارد وبعلت موقعیت شغلی اورا دکتر خطاب میکنند واو ازاین چاپلوسی راضی است
ناشناس۲۵۷۰۷۲۱۹:۲۶:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این اصلاح از خود جنابعالی باید شروع بشه
سرباز۲۵۷۰۷۳۱۹:۲۸:۲۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
فرار رو به جلو.....
ناشناس۲۵۷۰۸۰۱۹:۳۵:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
دمت گرم واقعاَ وزیر توانایی هستی
کوروش۲۵۷۰۸۴۱۹:۴۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
نماینده های مجلس چرا این رو استیضاح نمیکنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۵۷۱۴۵۲۰:۴۶:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این جای این حرفها عذر خواهی کنه بابت بی کفایتیش. اقای روحانی ایشون رو برکنار کنید.
ناشناس۲۵۷۲۱۰۲۱:۵۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
جامعه ما در حال زوال اجتماعی است این جمله واقعا درسته
ناشناس۲۵۷۲۲۳۲۲:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
قدرت و منصب بسیار شیرین است و دل کندن از آن بسی سخت تر.
ناشناس۲۵۷۲۸۵۲۳:۱۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
طلبکار هم شده... تو این پنج سال وزیر مسکن و راه... چه کاری برای مسکن و راه کردی؟
ناشناس۲۵۷۴۰۴۰۶:۴۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۶
من که اصلا نفهمیدم ایشون چی فرمودند، شما چطور؟
مهران۲۵۷۴۱۲۰۷:۴۵:۱۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
امثال تو جناب آخوندی جز فرایند های سی و چهل ساله این کشور هستند که باید اصلاح شوند تو حتی در دولت احمدی نژاد هم که باهاش دشمنی مسئولیت داشتی پس برکناری شما جز همون اصلاح فرآیندهاست
ناشناس۲۵۷۴۳۶۰۸:۱۴:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۶
هیچکس توجه به متن صحبتهای وزیر نمی کند.
محمد مهدی۲۵۷۴۶۶۰۸:۴۲:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۶
خب اون یکنفر باید فرآیند را اصلاح میکرد . چطور میشه این آقای وزیر مسئولیت خودش را تو این زمینه نمیبینه ؟ چطور میشه آقای وزیر طلبکار میشه ؟ عجیبه واقعا
ناشناس۲۵۷۵۱۸۰۹:۵۴:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۶
مردم بیاید با هم از ایشان عذرخواهی بکنیم و خودمون استعفا بدهیم. ما که خودمون داریم دچار زوال اجتماعی می شویم چرا پای مدیران لایق کشور را وسط می کشیم. دولت هیچ نقشی در زوال اجتماعی ندارد و این بنده خداها که دارند مدیریتشان را می کنند و حتی به جستجوی لاشه هواپیما هم رفته اند. تازه استعفای ایشان یا هر مدیر دیگری چه فایده ای دارد چون حتما در جای دیگری مسئولیت دیگری چه بسا بالاتر خواهد گرفت.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 3. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 6. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 7. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 8. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 9. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 10. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. خط یک متروی تهران امشب تا ساعت 24 پذیرای مسافران است

 17. مراسم عزاداری حسینی در بوشهر  

 18. فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه از هوادریای بوشهر بازدید کردند

 19. بورس روسیه در بالاترین سطح تاریخ خود ایستاد

 20. فرودگاه پیام؛ فرودگاه مسافری جدید در غرب تهران

 21. جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین ادامه دارد/وضع تعرفه 60 میلیارد دلاری از سوی چین

 22. مسکو: پوتین و اسد بعد از سقوط هواپیمای روسی با هم تماسی نداشته‌اند

 23. سنت‌های مذهبی همدان در ماه محرم

 24. حکم حبس نواز شریف تعلیق شد

 25. نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد مالی بازداشت شد

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 13. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 17. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 21. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 22. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 23. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 24. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 25. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 2. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 3. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 4. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 5. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 6. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 7. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 8. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 9. بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

 10. تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

 11. قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

 12. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 13. خرید و فروش نوشت‌افزار پایین‌تر از حد انتظار

 14. عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

 15. وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم‌هاست

 16. چرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!

 17. درخواست بازنگری دستمزد در شورای عالی کار

 18. تنظیم بازار گوشت؛ نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 19. کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

 20. میلیاردها دلار ارز صادراتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور بازنگشت؟

 21. ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/ پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی

 22. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 23. ترامپ پس از وضع تعرفه، باز هم چین را تهدید کرد

 24. تکذیب فروش قشم‌ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است‌

 25. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 3. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 4. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 5. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 8. بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

 9. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 10. به خودمان رحم کنیم

 11. این آمارها حقیقت دارد

 12. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 13. ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران

 14. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 15. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 16. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 17. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 18. پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو

 19. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 20. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 21. کالا کارت می‌آید؟

 22. دو سناریوی تلخ برای اقتصاد ایران،رشد اقتصادی منفی می‌شود

 23. جریمه ۹۹۲ میلیاردی قاچاقچی ۶۰۰ کیلوگرم طلای خارجی در اردبیل

 24. پتروشیمی‌ها باز هم عرضه ارز را کم کردند

 25. ولی‌الله سیف به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب شد

آخرین عناوین