تحلیل محتوای بی بی سی فارسی در درگیری دراویش و پلیس نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

محسن ماندگاری گروه سیاسی الف،   3961202054 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

تحلیل محتوای سایت بی بی سی فارسی و حسابهای این رسانه در شبکه های اجتماعی تلگرام و توئیتر نشان می دهد این شبکه فارسی زبان علیرغم ادعای بیطرفی در ارائه اخبار، روایت منصفانه و غیرجانبدارانه ای در درگیری های خیابان پاسداران نداشته است. پیش از این نیز عدم رعایت بیطرفی در پوشش خبری بی بی سی فارسی از اعتراضات خیابانی دیماه جاری در ایران و جانبداری ضمنی این شبکه از اغتشاشگران با انتقاد کارشناسان مواجه شده بود.

بی بی سی فارسی در روزهای دوشنبه ۳۰ بهمن و سه شنبه یک اسفند در پوشش خبری خود از درگیری های خیابان پاسداران مجموعا 6 مطلب در سایت خبری، 14 مطلب در تلگرام و 12 مطلب در توئیتر منتشر کرده که مبنای تحلیل محتوای پوشش خبری بی بی سی در این یادداشت است. محتوای پخش تلویزیونی این شبکه در این تحلیل، ارزیابی نشده است.

به نظر می رسد با توجه فیلتر بودن سایت بی بی سی فارسی در ایران و رقم یک میلیون و ۱۶۰ هزار عضو کانال تلگرام این رسانه، بی بی سی فارسی بیشترین توجه خود را در پوشش لحظه به لحظه درگیری ها در ساعات غیرپخش تلویزیونی، به مخاطبان تلگرامی داده است.

آنچه بیش از همه در اخبار سایت و کانال تلگرام و توئیتر بی بی سی قابل تامل است، تلاش برای کمرنگ جلوه دادن مهمترین خبر درگیری های دوشنبه شب خیابان پاسداران است. در حالی که خبر حمله اتوبوس به ماموران پلیس و کشته شدن ۳ مامور مهمترین خبر این روزهای ایران بوده و بازتاب گسترده جهانی داشته، تحلیل محتوای مطالب بی بی سی نشان می دهد، سردبیران این رسانه تلاش کرده اند از برجسته کردن این بخش از ماجرا تا حد ممکن خودداری کرده و سپس با نقل قول های یکسویه از طرف دروایش،‌ منکر نقش آنها در حمله اتوبوسی به ماموران شوند.

حمله اتوبوس به ماموران حوالی ساعت ۱۹ اتفاق افتاده اما بی بی سی ساعت ۲۱:۱۳ در اولین مطلبی که در این باره در تلگرام منتشر کرده، تیتر خود را به «درگیری دراویش گنابادی با پلیس در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران» اختصاص داده و بدون هیچ اشاره ای به کشته شدن ۳ مامور پلیس، تنها به این مطلب اکتفا کرده که « فیلمی که ظاهرا از همین واقعه گرفته شده نشان می‌دهد که یک اتوبوس در یک کوچه به سمت تعداد زیادی از ماموران پلیس می‌راند و تلاش می‌کند آنها را زیر بگیرد.»

 

بی بی سی در عین حال ۱۶ دقیقه بعد در خبری فوری در تلگرام نوشته است: «درگیری پلیس و دراویش در تهران؛ سه مامور در حمله یک اتوبوس کشته شدند».

دقایقی بعد بی بی سی در تلگرام و توئیتر، ویدیوی حمله اتوبوس را هم منتشر می کند با این عنوان: «لحظه‌ای که اتوبوس ماموران پلیس را زیر می‌گیرد» و این متن که «سخنگوی پلیس می‌گوید در جریان این حمله “سه مامور کشته شده‌اند”»

 در حالی که سخنگوی پلیس توضیح داده که راننده اتوبوس، از دراویش معترض بوده،‌ اما بی بی سی از اشاره به توضیح سخنگوی پلیس خودداری می کند.

با آنکه بی بی سی در کانال تلگرام خود که بیننده های بیشتری نسبت به سایت خبری آن دارد، توضیحات پلیس درباره هویت راننده اتوبوس را سانسور کرده اما ساعت ۱:۲۴ نیمه شب لازم می بیند در مطلبی مستقل، متن دو توئیت «یکی از مدیران سایت مجذوبان نور» را بطور کامل منتشر کند که ادعا کرده: «به عنوان فعال حقوق دراویش و یکی از مدیران سایت مجذوبان نور، خبری که در مورد زیر گرفتن نیروهای امنیتی توسط یک اتوبوس که به دراویش نسبت داده میشود رو کاملا تکذیب میکنم، دراویش از ظهر امروز بصورت مسالمت آمیر تحصن کرده بودند و هیچگاه شروع کننده حمله و اغتشاش نبوده و نیستند.

در حالی عامل حمله اتوبوس را از دراویش گنابادی معرفی میکنند که درویش محمد ثلاث بعدازظهر امروز در مقابل کلانتری ۱۰۲ ضرب و شتم و بازداشت شد و حادثه اتوبوس ساعاتی بعد از باداشت ایشون در نزدیکی گلستان هشتم و هفتم اتفاق افتاده.»

جالب آنکه ۱۵ ساعت بعد یعنی عصر سه شنبه بار دیگر کانال بی بی سی،‌ اظهارات همین فرد را به عنوان «مدیر سایت مجذوبان نور» در مصاحبه با یک خبرگزاری منعکس می کند که دست داشتن دراویش در حمله به پلیس را تکذیب می کند.

در همان دوشنبه شب، ‌یک خودروی پراید نیز که سخنگوی پلیس مدعی است راننده آن از دراویش است به ماموران حمله کرده اما باز در مطالب کانال تلگرام و حساب توئیتر بی بی سی، مواضع پلیس انعکاس نیافته اما ساعت ۳ نیمه شب ویدیوی حمله خودرو در حسابهای بی بی سی منتشر شده با این توضیح که «دراویش انتساب این حملات را به خود رد می‌کنند.» بی بی سی منبع رد انتساب این خبر به دروایش را اعلام نکرده و تا آنجا که نگارنده در منابع مختلف تا نیمه شب دوشنبه بررسی کرده، هیچکدام از منابع معتبر نزدیک به دراویش و مشخصا حساب سایت مجذوبان نور(رسانه رسمی دراویش گنابادی) در تلگرام و توئیتر، به این خبر واکنش نشان نداده و آن را تکذیب نکرده اند.

ساعت ۱۹ سه شنبه نیز بی بی سی بار دیگر در کانال خود، ویدیویی را منتشر می کند که در توضیح آن آمده است: «تخریب خانه مسکونی در پاسداران بوسیله ماموران؛ گفته می‌شود ساعت۴ صبح امروز گروهی از درویشان در  یکی از آپارتمان‌های اطراف پناه می‌گیرند که ماموران با خشونت آن‌ها را دستگیر می‌کنند.» در این ویدیو راه پله های ساختمانی را می بینیم که خون آلود است و صدای تصویربردار که می گوید:«دیشب اینجا تا صبح خونریزی بود فقط».

علاوه بر این دوشنبه شب دو نفر دیگر که به گفته سخنگوی پلیس از نیروهای بسیج بوده اند کشته شده اند، اما علیرغم آنکه پلیس رسما خبر آن را تایید کرده و منابع مختلف رسانه ای آن را منتشر کرده اند، کانال تلگرام بی بی سی آن را مهم ندیده و از اعلام آن خودداری کرده است اما سایت بی بی سی در لابلای مطالب روز سه شنبه خود و حساب توئیتر بی بی سی ۲۴ ساعت بعد به آن شاره کرده اند.

در کانال بی بی سی در تلگرام و حساب توئیتر، یک گزارش هم از خبرنگار این شبکه منتشر شده که خبر کشته شدن ۳ مامور پلیس در حمله اتوبوس، باز هم کم اهمیت دیده شده و در انتهای گزارش ۳ دقیقه ای خبرنگار به آن اشاره شده. اگرچه احتمالا به دلیل کمبود وقت برای رساندن این گزارش به بخش ۶۰ دقیقه بی بی سی، این موضوع قابل درک است.

بررسی محتوای ۶ مطلب سایت بی بی سی نشان می دهد، اگرچه این مطالب مخصوصا در ساعات اولیه همچنان دارای سوگیری به نفع معترضان و کم اهمیت دادن حمله مرگبار به پلیس است اما در مجموع، غلظت جانبداری آن کمتر است.

آنچه محتوای منتشر شده توسط بی بی سی در سایت خبری و حسابهای این شبکه در توئیتر و تلگرام را جانبدارانه و دچار سوگیری به نفع یک طرف ماجرا کرده، نادیده گرفتن منبع دوم و تکیه بر منابع نزدیک به معترضان در اغلب مطالب این رسانه مخصوصا در شبکه های اجتماعی است.

این در حالی است که در طول مدت درگیری ها،‌ منابع دولتی و پلیس به کرات اعلام نظر کرده و مواضع آنها در رسانه های داخلی و خارجی قابل دسترس بوده است. با فرض اینکه خبرنگاران و سردبیران بی بی سی، به یک طرف درگیری تمایل بیشتری هم داشته باشند اما اصول حرفه ای اقتضا می کند که مواضع پلیس را به عنوان یک طرف ماجرا در محتوای ارائه شده خود منعکس می کرد.

 شاید دست اندرکاران بی بی سی فارسی مدعی  باشند به اخبار دست داشتن یکی از دراویش در حمله اتوبوس به ماموران تردید داشته و یا همدلی بیشتری با معترضان دارند اما اصول روزنامه نگاری حرفه ای و دستورالمعمل های سردبیری بی بی سی بر الزامی بودن دو منبع در نوشتن و یا پخش خبر بویژه در پوشش اخبار مناقشات و درگیری ها تاکید دارد. انعکاس مواضع طرف های درگیر در یک ماجرا ضرورتی انکار ناپذیر برای پوشش خبری است.

 بنگاه بی بی سی مدعی است که بیطرفی از مهمترین اصول خدمات رسانی این شبکه به مخاطبانش است. در فصل چهارم اصول اخلاقی و کاری بی‌بی‌سی ادعا شده «بی طرفی در کلیه تولیدات تلویزیونی و رادیویی، آن لاین و حتی در خدمات بین المللی و تجاری رعایت می شود.»

همچنین در اصول اخلاقی و کاری بی‌بی‌سی تاکید شده «بیطرفی در پوشش خبری در بخش تظاهرات و آشوب، جزو یکی از اصول مهم خبری بی بی سی، محسوب می شود که باید با دقت رعایت شود. همچنین باید مراقب بود که: «با پخش گزارشات مربوط به آشوب ها موجب تشویق آنها نگردیم.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۳ شهریور ۱۳۹۷در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!
۲۹ مرداد ۱۳۹۷بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران
۱۰ مرداد ۱۳۹۷بی بی سی کجای این جنگ است؟
۲۵ تیر ۱۳۹۷از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد
۲۸ خرداد ۱۳۹۷بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند
۱۹ خرداد ۱۳۹۷شوکه شدن مجری بی بی سی از اظهارات کارشناس برنامه علیه نتانیاهو  
۱۷ خرداد ۱۳۹۷دروغ جدید بی‌بی‌سی/ هلاکت در سوریه؛ شایعه‌سازی در ایران  
۷ اردیبهشت ۱۳۹۷بی. بی. سی به گزینش کارکنان این شبکه توسط سرویس امنیتی انگلیس اذعان کرد 
۲۸ اسفند ۱۳۹۶آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران   
۲۲ اسفند ۱۳۹۶آنچه در دومین جلسه دادگاه قاتل 3 مامور نیروی انتظامی گذشت   
۲۱ اسفند ۱۳۹۶دومین جلسه محاکمه راننده اتوبوس آشوب های خیابان پاسداران  
۲۰ اسفند ۱۳۹۶محاکمه راننده اتوبوس آشوب خیابان پاسداران   

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۴۰۰۷۱۱:۴۷:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲
کی بی طرف بوده ؟!
ناشناس۲۵۴۰۱۸۱۱:۵۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
قابل توجه اصلاح طلبان که برای جمع کردن رای ، امنیت را بازیچه قرار داده اند..
تبریزی۲۵۴۰۲۰۱۱:۵۴:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
حالا مثلا رسانه های داخلی ایران خیلی بی طرفانه خبر می نویسن که تو رسانه های دیگه دنبال نشانه بی طرف نبودن می گردن؟ بیشتر اخبار داخلی مغرضانه هستن و یک طرفه و کاملا در دفاع از منافع صاحبان قدرت نوشته می شن ولی تو بی بی سی باید کلی کند و کاش کنین تا براساس تعبیر و تفسیرهای خودتون نشانه های جانبداری پیدا کنین. رسانه های داخلی اول خودشون رو اصلاح کنن بعد دنبال پیدا کردن ایرادات رسانه های آزاد باشن. حداقل خوبی یه رسانه آزاد سانسور نشدن نظرات در اونهاست چیزی که در داخل وجود نداره.
ناشناس۲۵۴۰۲۱۱۱:۵۴:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲
درباره خروج یا عدم خروج مداوم صدا و سیما از بی طرفی هم مطلب می نویسید؟؟؟
ناشناس۲۵۵۳۹۲۱۹:۰۷:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۳
در این باره بهترین اعتراض را حاتمی کیا داشت.
یکی۲۵۴۰۲۴۱۱:۵۹:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگر کسی فکر می کرد بی بی سی بی طرف است؟
محمد۲۵۴۰۲۸۱۲:۰۰:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بنگاه راست و دروغ پراکنی بی بی سی متخصص آمیختگی صدق و کذب است
ناشناس۲۵۴۰۴۲۱۲:۰۵:۲۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
یعنی شما از شبکه رسمی تحت حمایت وزارت خارجه کشوری که 300 سال در ایران سابقه استعماری دارد انتظار بیطرفی دارید؟
ناشناس۲۵۴۰۴۸۱۲:۱۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
تیتر شما اشکال دارد. بی بی سی هیچگاه بی طرف نبوده است.
رضا۲۵۴۰۴۹۱۲:۱۵:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگه الف بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه صدا و سیما بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه فارس نیوز بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه کیهان بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه.
سید۲۵۴۱۲۵۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
سیاست این رسانه ها حمایت از انقلاب است اگر منظورتان این است که این رسانه ها به نام بی طرفی از انقلاب در مقابل ضد انقلاب دفاع نکنند هرگز چنین ادعایی نکرده اند . اما بی بی سی که ادعای بی طرفی کرده است هرگزرعایت نمیکند
ناشناس۲۵۴۱۷۱۱۴:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
وقتی کسی بی طرف نباشدخبرها ی آن هم زیر سوال می رود حال چه طرفدار انقلاب باشد چه نباشد
ناشناس۲۵۴۳۷۵۱۸:۰۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگر انقلابیون ایران تنها کیهان و دار و دسته اش هستند؟
علی۲۵۴۱۳۹۱۳:۵۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
نظرت درباره صدای آمریکا و شرق و آرمان آفتاب یزد چیه
ناشناس۲۵۴۱۴۴۱۳:۵۶:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲
آخه خودشون (بی بی سی) ادعای بی طرفی دارند!
ناشناس۲۵۴۰۵۵۱۲:۲۰:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی اصلاحات و بهایی ها داعش و وهابیت حامل یک تفکرند با ظاهری متفاوت
بیگی29۲۵۴۰۵۷۱۲:۲۲:۰۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی محتوایی خبر و سایر برنامه های سیما مخاطبین را به سمت بی بی سی و من و تو و سایر رسانه های معاند سوق میدهد.البته مخاطب هم باید این بینش را داشته باشد که آنها دلشان برای ما نسوخته و ترجیح میدهند آب گل آلود باشد .یک روز فارسی1 یک روز من و تو با برنامه های متنوع و ده ها سال بی بی سی مشغول پختن آش برای مردم ایران هستند.
سعید۲۵۴۰۶۰۱۲:۲۲:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی فارسی واقعا مایه شرم فارس زبانان است. جالبه که شبکه های دیگر بی بی سی به چنین فضاحتی نیستند. گویا این شبکه مزدور فقط اسمش بی بی سی است. مطمئن باشیم در دنیا به چنین مزدورانی اینقدر فضا نمی دهند که ایرانیان به این شبکه داده اند. بی بی سی اگر در دنیا اعتباری دارد حتما اخلاق حرفه ای اش به صورت بی بی سی فارسی مزدوران نیست. پیشنهاد می کنم در مورد اخبار منطقه ای، مقایسه ای بین آنچه بی بی سی فارسی می گوید با بی بی سی مثلا عرب و ترک مقایسه بفرمایید. مخصوصا مسائل مشترک که به کردها عرب ها و ترک ها در سوریه و عراق مرتبط است را مقایسه کنید. فاجعه است این شبکه بی بی سی فارسی.
هوشیار۲۵۴۰۷۸۱۲:۲۹:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
واقعا برای اینکه بفهمید بی بی سی بی طرف نیست دنبال نشانه میگردید؟
ناشناس۲۵۴۱۰۲۱۳:۱۰:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
از نظر شما بی طرفی یعنی اینکه حق را به شما بدهند!! هر جایی کسی نظری غیر از نظر شما داشته باشد انگ طرفداری و بی عدالتی بهش می زنید
محمد۲۵۴۱۰۶۱۳:۱۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
شما چه بخواهید چه نخواهید 70% جامعه اخبار را از سرویس های دیگه میبینند و می شنوند... اصلاح درون لطفاً
ناشناس۲۵۴۱۱۷۱۳:۲۵:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
به هر صورت ما خبر را هم از بی بی سی و هم منابع دیگر بررسی می کنیم و فکر می کنیم که کدام یک راست می گوید و کدام درست.
ناشناس۲۵۴۱۲۴۱۳:۳۸:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی در قلب حقایق لنگه نداره ! شب رو روز و روز رو شب جلوه میده . به اسم آزادی و آزادیخواهی چشمش به اینه که عزیزی از این مرز و بوم کشته بشه تا الم شنگه راه بیندازه و پیرهن عثمون درست کنه .
ناشناس۲۵۴۱۳۱۱۳:۴۲:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲
چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا چرا تصور میشه که بی بی سی باید بیطرف باشه؟ از بی بی سی توقعی نیست ولی آیا واقعا روزنامه نگارانی که هنوز ایرانی هستند یا لااقل خودشان را ایرانی میدانند آیا اصلا در خلوت خودشان به وجدانشان مراجعه کردند که چرا خبرها را از این زاویه نگاه و نقل میکنند؟ و آیا این روش خبر نگاری و خبر پراکنی را جزئی از شرف حرفه ای میدانند یا خباثت حرفه ای و خیانت به ملت و مملکت؟ امیدوارم که جواب وجدانشان را بتوانند بدهند
علی۲۵۴۱۳۲۱۳:۴۳:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
با سلام جناب آقای ماندگاری آیا میزان بی طرفی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را هم در تهیه و گزارش اخبار بررسی کرده‌اید!!!
ساکت۲۵۴۱۴۷۱۳:۵۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
چه اصراری است که بی بی سی را بی طرف یا طرفدار نشان داد. کاملا مشخص است تحت پوشش کامل سیاستی است که منابع مالی اش را تامین می کند. یعنی بریتانیا. این را دیگر کودکان کلاس اول هم می دانند! به جای این خبر مرده ، به صدا و سیما فشار آورید تا به وظیفه ملی خود عمل کند تا مخاطب ی بی سی ها کاهش یابد که الان بیشتر از رسانه به اصطلاح ملی ما مخاطب فارسی زبان دارد.
یک معلم ساده دل۲۵۴۲۷۰۱۶:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
من یک شخص سیاسی نیستم ولی پیگیر اخبار کشور ایران و سایر نقاط جهان از منابع گوناگون در حد فهم خودم هستم. به نظر من هیچ رسانه ای بی طرف نیست ولی همه آنها ادعای صداقت و بی طرفی می کنند. مثل صدا و سیمای ایران و سایت خبری بی بی سی و ... (و البته خود سایت الف) هر سایتی بخشی از خبر را که مناسب منافعش باشد پوشش می دهد و بخشهای دیگر را نادیده می گیرد تا به قول خودش به اصل صداقت پایبند باشد ولی من به عنوان خواننده باید در جستجوی حقیقت ماجرا تلاش و تحقیق نموده و دنبال لقمه آماده نباشم تا درک درستی از اخبار و روابط انسانی داشته باشم. من به سایتهای مختلف سر زده و اخبار را مطالعه می کنم تا به عنوان کسی که خواهان کشف حقیقت در حد فهم خودم هستم به یک سمت متمایل شده و دلم آرام گیرد. به هر حال، هر چیزی هزینه ای دارد و کشف حقیقت نیز مستلزم صرف وقت، پول اینترنت، صرف نظر کردن از تفریحات و استراحت و ... است تا دل انسان آرام گیرد.
ناشناس۲۵۴۲۹۷۱۶:۳۷:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
آقای محترم نویسنده شما لطف کنید حداقل یک مورد، تاکید می کنم یک مورد رسانه مستقل رو نام ببرید؟ بهترین راه برای من مخاطب شنیدن انواع مختلف رسانه وقضاوت و تصمیم گیری اینکه چه کسی راست می گوید یا دروغ. مطمئنا گوش کردن به یک رسانه فقط و فقط باعث شستشوی مغزی می شود.
ناشناس۲۵۴۵۱۳۲۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
گزارشهای کامران خان نجف زاده از نیویورک در بی طرفی حرف اول را میزند. شما را به خدا منفی ندهید.
ناشناس۲۵۵۳۹۷۱۹:۱۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۳
بی بی سی فارسی یک رسانه کاملا بی طرف و مستقل است و منابع مالی اش هم از پخش آگهی های بازرگانی که همه دیده‌ایم! تامین می شود و هیچ خط و ربطی هم به وزارت خارجه خبیث انگلیس یا سارمان امنیت آن کشور ندارد.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 2. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 3. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 4. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 5. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 6. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 7. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 8. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 9. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 10. ترافیک در جاده‌های قم و هراز / اعمال محدودیت ترافیکی از بعدازظهر

 11. بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا از نظر ترامپ

 12. زمان ریشه کنی بیماری سل در جهان

 13. عاشورا در بیروت  

 14. راهی برای درمان طاسی سر

 15. بیماری های ناشی از مصرف گوشت های فرآوری شده/ خواص آناناس

 16. دلیل درخواست رهبر کره شمالی برای دیدار مجدد با دونالد ترامپ

 17. ترکیه: مداخله نظامی در سوریه ادامه می‌یابد

 18. فارغ‌التحصیلان زن موفق‌تر از مردان تحصیل کرده بوده اند

 19. یک نماینده مجلس: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT مسکوت بماند

 20. تفاهم پوتین و اردوغان درباره ادلب زمینه ساز عملیات نظامی است

 21. شام غریبان بین الحرمین  

 22. آغاز مرحله دوم با دیدار تکراری / والیبال ایران بار دیگر به میزبان رسید

 23. ویدئویی کمتر دیده شده از لیونل مسی!  

 24. تعزیه روز عاشورا  

 25. رنج انتظار بیماران دیالیزی کمتر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 2. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 3. درخواست امارات برای حضور دولت‌های عربی در مذاکره جدید با ایران

 4. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 5. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 6. جلودارزاده: کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای هم توجه می شد

 7. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 8. بازگشت کوپن به ایران/ کوپن الکترونیک چه آینده‌ای خواهد داشت؟

 9. سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به کره شمالی‎  

 10. جزئیات برنامه های روحانی در سفر به نیویورک

 11. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 12. گفت‌وگو با معترضی که نشست ضدایرانی را بر هم زد: «تحریم‌ها مردم ایران را هدف گرفته»

 13. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 14. واردات ارز و طلا به کشور مجاز شد

 15. بعیدی نژاد: سیاسی کردن سفر ایرانیان به میهن خود محکوم به شکست است

 16. زنگنه: دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت‌ می‌کنند/ ترامپ فهمید نمی‌تواند تولید نفت ایران را صفر کند

 17. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 18. اتباع عربستان از سفر به ایران و چند کشور دیگر منع شدند

 19. نصرالله: اسرائیل بداند کار تمام شده و مقاومت موشک نقطه‌زن دارد

 20. طنین فریاد «یا حسین» 3 میلیون زائر سوگوار در آسمان سرخ کربلا

 21. مواد امتحانی کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد/ ممنوعیت شرکت قبولی‌های ۹۷

 22. ساعت رسمی کشور فردا شب یک ساعت به عقب کشیده می‌شود

 23. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 24. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 25. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 4. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 5. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 11. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 12. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 13. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 17. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 18. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 22. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 23. وضعیت تخصیص ارز زائران اربعین مشخص شد

 24. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 25. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

پربحث‌های هفته

 1. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 2. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 3. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 4. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 5. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 6. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 7. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 8. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 9. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 10. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 11. این آمارها حقیقت دارد

 12. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 13. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 14. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 15. قالیباف: نگوئیم مردم ما را انتخاب کرده‌اند پس مشکلات را هم تحمل می‌کنند

 16. تلاش ترامپ برای اجماع علیه ایران با همراهی سعودی ها/ امکان تصویب قطعنامه جدید علیه تهران

 17. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 18. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 19. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 20. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 21. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 22. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 23. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 24. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 25. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

آخرین عناوین