عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

عبدالرضا طالقانی*، گروه سیاسی الف،   3961130221 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

سیدمهدی سیدی سالهاست در عرصه امور نخبگان کشور فعالیت می‌کند. او با استناد به آمارهای جهانی، عملکرد دستگاه قضایی ایران در امور نخبگان را حیرت‌آور توصیف کرد.

اشاره | دکتر سید مهدی سیدی، یکی از دانشمندان برجسته کشور در حوزه علوم ژنتیک به شمار می‌رود. او سالها در حوزه دانش و فناوری و همچنین امور مرتبط با نخبگان فعالیت کرده و از این حیث یکی از افراد مولف در این حوزه به شمار می‌رود. سیدی در تماس با جامعه خبری تحلیلی الف، از انتشار آمارهای جهانی خبر داد که نشان می‌داد عملکرد قوه قضائیه ایران در حوزه بسیار مهم «ثبت پتنت» در میان دستگاههای همتراز دنیا، درخشان و بسیار کم‌نظیر بوده است. او خود در این زمینه تصریح می‌کند: «به همت اداره ثبت اختراعات در قوه قضائیه این امر به نحو احسن و با دقت و سرعت بسیار خوبی پیش رفته، بطوری که سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017 کشورمان را سریعترین کشور جهان بین کشورهای مطرح در حوزه ثبت اختراعات قرار داده است. از طرف دیگر شتاب رشد در تعداد پیشنهادات ثبت اختراع در ایران به اذعان این سازمان بین‌المللی، پس از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد.»

برای روشن شدن این موضوع با او به گفتگو نشستیم. نقطه قوت سخنان این محقق برجسته، استناد دقیق به آمارهای منتشر شده توسط مراکز جهانی مرجع در این حوزه است. مشروح گفتگو با او در ادامه می‌آید.

* * * * * * * * * * * * * * *

اهمیت پتنت

الف: با عرض سلام و تشکر از اینکه این گفتگو را پذیرفتید. در ابتدا خواهش می‌کنم نقش و اهمیت مالکیت فکری و پتنت و سابقه آن در دنیا را بفرمایید.

سیدی: من هم خدمت شما و مخاطبان‌تان سلام و عرض احترام دارم. پتنت یکی از حوزه‌های بسیار مهم در کشورهای پیشرفته دنیاست. کشورهای پیشرفته صنعتی، پتنت را موتور محرک نوآوری می‌دانند؛ اهمیت این حوزه تا آنجاست که سیاست‌گذاران این کشورها تحولات این حوزه را بدقت رصد و در صورت لزوم قوانین آن را بروز می‌کنند.

برای نمونه پتنت در کشوری مانند آمریکا، سابقه‌ای دویست ساله دارد و اقتصاددانان، بخش قابل توجهی از اقتصاد این کشور را مبتنی بر پتنت می‌دانند. این حوزه در کشور ما به حوزه علم و فناوری معروف است، یعنی Knowledge Based Economy یا اقتصاد دانش‌بنیان. تکیه این نوع از اقتصاد به مالکیت معنوی  یا Intellectual Property است.

الف: این با بحث مقاله متفاوت است؟

سیدی: ببینید؛ چیزی که به‌عنوان مقاله منتشر می‌شود، هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند، بدون اینکه هیچ سهمی برای نویسنده مقاله، قائل باشد ولی یک زمانی که ثبت می‌کنید و حقوقی‌اش می‌کنید و می‌گویید مال من است، دیگر اینطور نیست، مثل خانه شما تبدیل به دارایی شما می‌شود. در کل کشورهای پیشرفته موتور محرک نوآوری را پتنت می‌دانند. ما نوآوری را ارزشمند می‌دانیم اما نوآوری که پتنت نشود نتیجه‌ای ندارد.

الف: چرا این مقوله اینقدر مهم است؟ مگر چه مزایایی در بر دارد که کشورهای پیشرفته تا این اندازه روی آن حساسیت دارند؟

سیدی: برای نمونه پتنت، دو اثر مهم برای ایالات متحده داشته؛ یکی ایجاد شغل و دیگری بالا بردن کیفیت زندگی. مطابق گزارش Chamber of Commers یا اتاق بازرگانی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، تقریباً نیمی از تولید ناخالص ملی این کشور از فناوریهای مبتنی بر پتنت تامین شده است؛ هم‌اکنون در آمریکا اشتغال بیش از چهل میلیون نفر از نیروی کار، از صنایعی نشات گرفته که مالکیت فکری و پتنت در آنها نقش اصلی را دارد.

 به همین دلیل سیاستگذاران در کشورهای پیشرفته بشدت برای حقوق مالکیت معنوی حرمت قائلند و از آن حمایت می کنند؛ چون بخش قابل توجهی از اقتصاد آنها بر اساس این می‌چرخد.

الف: یک پرسش داخل پرانتز؛ جدا از روال جاری دنیا، از منظر اسلامی ثبت پتنت درست است؟ چون ما در اسلام داریم «زکات العلم نشره» اما با این منطق از علم بهره‌برداری تجاری می‌کنیم.

سیدی: راستش نمیدانم، در قانونمان ما این منطق را قبول کرده‌ایم؛ الآن پتنت یک سرمایه است...

الف: این را ما تعریف می‌کنیم، این روال قدیم بوده یا نه؟ نمی‌دانم، دارم سوال می‌کنم.

سیدی: قدیم فکر نمی‌کنم بوده، چون جنبه‌های اقتصادی آن اهمیت نداشته، ولی الآن اگر شما پتنت را ثبت نکنی دیگران کار شما را ثبت می‌کنند و تازه باید غرامت هم بدهی.

الف: این که درست است؛ ما در یک عمل انجام شده قرار گرفته‌ایم. اما اساس آن مورد سوال من است که به نظرم کارشناسان علوم فقهی و اسلامی باید نظر بدهند.

سیدی: بله، بنده هم موافقم. کارشناسان حقوق اسلامی باید نظر بدهد؛ البته مورد تایید قوه قضائیه است. من هم با منطقش موافق نیستم، اما الآن اگر ثبت نکنید یافته شما را به نام خودشان می‌زنند.

الف: این که به نام خودشان بزنند سابقه هم داشته؟

سیدی: البته؛ مثلاً یک سری علوم بومی در کشورهای کهن مانند ایران، مصر، هند و چین وجود دارد؛ 5 سال قبل، آمریکاییها بخشی از علوم کشور هند را پتنت کردند؛ این موجب یک جدال بزرگ حقوقی شد که نهایتاً آمریکاییها از هندیها باختند.

الف: پرانتز را ببندیم؛ از بحث خیلی منحرف شدیم آقای دکتر.

سیدی: بله؛ امروزه پتنت یکی از داراییهای بزرگ کشورها محسوب می‌شود؛ بعضی نفت، بعضیها پول، و برخی چیزهای دیگر را سرمایه می‌دانند؛ اما کشورهای پیشرفته، دانش را سرمایه اصلی می‌دانند و تلاش می‌کنند تا ثبت پتنت در شرکتهای خصوصی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها ترغیب شود. این می‌شود که در جهان امروز یکی از مهمترین سرمایه شرکتهای بزرگ دنیا و به تبع آن کشورها تعداد پتنتهایی است که در یک سال به ثبت رسانده است. این امر مثلاً در افزایش قیمت سهام شرکتهای خصوصی نقش اساسی دارد.

شما در چیزهایی که ثبت می‌کنید برای 20 سال حق انحصاری استفاده از آن را در اختیار می‌گیرید؛ بعد از 20 سال دیگران هم می‌توانند استفاده کنند. بنابراین این یک سرمایه برای شما محسوب می‌شود.

الف: متولی ثبت پتنت در ایران سازمان ثبت است؟

سیدی: بله؛ در جمهوری اسلامی ایران ثبت اختراع بر عهده قوه قضائیه است و اختراعات در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت می رسد.

الف: این سازمان بصورت تخصصی یک اختراع را بررسی هم می‌کند؟

سیدی: تا قبل از برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، ثبت اختراع تنها بصورت اعلامی بود، ولی در قانون برنامه پنجم توسعه مصوب شد که ثبت اختراعات مورد بررسی و داوری قرار گیرد. متن قانون برنامه پنجم این بود:

«ماده 20: ط ـ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است صرفاً پس از ارائه گواهی ممیزی علمی اختراعات از سوی مراجع ذیصلاح نسبت به ثبت اختراعات اقدام نماید.»

بعد از تصویب این قانون، اگرچه این تغییر لازم و ضروری بود، ولی می‌توانست باعث تاخیر طولانی در ثبت اختراعات در کشور، و متعاقب آن ضربه خوردن علم و فناوری کشور شود؛ ولی به همت اداره ثبت اختراعات در قوه قضائیه این امر به نحو احسن و با دقت و سرعت بسیار خوبی پیش رفته، بطوری که سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017 کشورمان را سریعترین کشور جهان بین کشورهای مطرح در حوزه ثبت اختراعات قرار داده است. از طرف دیگر شتاب رشد در تعداد پیشنهادات ثبت اختراع در ایران به اذعان این سازمان بین‌المللی، پس از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد.

الف: حلقه بعدی استفاده از این اختراعات در چرخه اقتصادی است. طبیعتاً در صورتی که بتوانیم از اختراعات ثبت شده در کشور به نحو مطلوب بهره‌برداری کنیم، می توانیم به شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان - که یکی از بخشهای شاخص و مصرح سیاستهای اقتصادمقاومتی هم هست - امیدوار باشیم.

سیدی: بله؛ دقیقاً من می‌خواستم تاکید کنم در این زنجیره، دستگاه قضا وظیفه‌اش را عالی انجام داده و کولاک کرده؛ در رتبه‌های بالای دنیا قرار داریم که به تفصیل توضیح خواهم داد؛ البته متاسفانه هنوز ثبت اختراعات جایگاه مناسبی در ارتقای اعضای هیئت علمی کشور ندارد و جداول ارتقا به مقاله اهمیت بیشتری می‌دهند تا پتنت، که امیدواریم این رویه بسرعت تغییر کند.

انواع / نکات کلیدی پتنت

الف: ممکن است برای آشنایی ما، درباره انواع پتنت توضیح بفرمایید؟

سیدی: اصولاً پتنت به چهار نوع اصلی تقسیم می‌شود. نوع اول مهمترین نوع پتنت است که به پتنت‌های Utility (ابزاری یا صنعتی) معروف است. فرآیندها، دستگاهها، ساخت، ترکیب مواد، دارو و یا هر چیز دیگری که جدید بوده و پیشرفتهای قابل توجهی را بدنبال داشته باشد، جزو این دسته قرار می‌گیرد. نوع دوم پتنت‌های طراحی صنعتی است که طراحی جدید، یا هرگونه طراحی برای ساخت را شامل می‌شود. نوع سوم ثبت علائم تجاری است که به آن Trademark می‌گویند؛ بعضی نامهای تجاری یک R دارند که نشانه ثبت یا Register شدن آنهاست. نوع چهارم هم پتنتهای گیاهی است که به تولید واریته‌های جدید گیاهان اختصاص دارد.

در کل برای ثبت پتنت در هریک از موارد بالا، سه شاخص جدید بودن، قابل استفاده و مفید بودن، و جالب بودن مد نظر است.

الف: اگر نکات کلیدی در بهره‌برداری از ثبت اختراعها هست بفرمایید.

سیدی: اصولاً سه مرحله برای اعتبار بخشی دارایی های فکری در نظر گرفته می شود. مرحله نخست، یافتن موضوع مورد نظر در زمینه‌ای فنی (مسئله تجارت دارایی فکری)؛ دوم، حصول اطمینان از اینکه حل این مسئله تاثیر اقتصادی مثبتی به جا خواهد گذاشت که نشان دهنده ارزش آن در بازار بوده و رقبا را کنار می‌زند؛ و سوم، تکرار مراحل اول و دوم.

نکته دیگر اینکه سرمایه فکری متشکل از (1) سرمایه انسانی، (2) سرمایه ساختاری (سرمایه فکری، شامل ثبت اختراعات) و (3) سرمایه ارتباطی می باشد. مدیریت سرمایه فکری برای تضمین بقای شرکت ها در میان مدت و بلند مدت، ضروری است.

از این گذشته در خصوص ثبت اختراعات لازم است جهانی فکر شود، شرکتها برای رسیدن به چند مزیت زیر به ایجاد و توسعه مالکیت فکری می‌پردازند:

 1. دسترسی به فناوری، برای مثال اول بودن برای حمایت از یک فناوری یا از طریق صدور مجوز
 2. برای ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک
 3. برای ایجاد ارتباط پایدار بین تولیدکنندگان و مشتریان
 4. برای ایجاد درآمد بصورت مستقیم و غیرمستقیم
 5. برای کمک به تولیدکنندگان و حفاظت از برندها

* اهمیت بحثهای حقوقی در رشد پتنت کشورها

الف: با این حساب قوانین و قوت حقوقی یک کشور در رشد اختراعات بسیار مهم است.

سیدی: البته؛ بین نوآوری و قوانین مستحکم مالکیت فکری، رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. در کشورهایی که در آنها سیستم مالکیت فکری بخوبی شکل و قوام یافته و سابقه‌ای طولانی دارد، نوآوری پویاتر است. برای روشن شدن این مسئله خوب است چند مثال از سیستمهای مالکیت فکری قوام یافته ذکر کنم.

 • ویژگیهای دادگاه‌های انگلیس تضمین می‌کند که بریتانیا یکی از برترین حوزه‌های قضایی را در خصوص مسائل حقوقی مربوط به ثبت اختراع دارا باشد.
 • در کانادا، تعداد زیادی از پتنت‌های مرتبط با پزشکی وجود دارد که باعث پدید آمدن سیاستهای نوآورانه شده است.
 • بازار ایتالیا تعداد زیادی شرکت حقوقی در خصوص حوزه‌های دارویی دارد و از این حیث مرکزی مهم در اروپا به شمار می‌آید.
 • کالیفرنیا یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای دعوی قضایی ثبت اختراع در حیطه علوم زیستی است. این امر به علت تعداد زیاد شرکتهای زیست دارو و نیز تجهیزات پزشکی و دارویی در این منطقه است. شرکتهای ثبت مالکیت فکری در نیویورک در زمینه مسائل حقوقی ثبت اختراع در حیطه علوم زیستی بویژه حیطه علوم دارویی دارای تخصصی قوی هستند.

* بررسی چند نمودار بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017

نمودار بالا نشان می‌دهد تعداد درخواستهای ثبت پتنت در جهان از حدود 1.5 میلیون مورد در سال 2002 به بیش از 3 میلیون مورد در سال 2016 رسیده است. این یعنی رشد درخواستها خیلی سریع بوده است.

 

این نمودار نشان می‌دهد خیلی از درخواستها رد می‌شود؛ طی این سالها از 600 هزار به 1.4 میلیون رسیده که باز نشان می‌دهد رشدش خیلی سریع است؛ ضمن اینکه این نمودار نشان می‌دهد نصف درخواستها یا رد می‌شود یا پس گرفته می‌شود.

این جدول شرایط سه کشور مهم دنیا - چین، آمریکا و ژاپن - را در سالهای 2015 و 2016 بررسی می‌کند؛ شرایط دنیا را هم می‌بینید. بیش از 70 درصد ثبت پتنتهای دنیا در این سه کشور اتفاق می‌افتد. خیلی جالب است که چین 42 درصد سهم دنیا را دارد و یک ساله 21 درصد رشد کرده است.

الف: درخواست پتنت حتما به معنی بومی بودن درخواست کننده نیست؛ درست است؟

سیدی: بله، این را نشان می‌دهد که چقدر درخواست داشته است.

نمودار بالا درخواستهای ثبت پتنت در سال 2016 در کشورهای مختلف را به تفکیک یوتیلیتی، ترید مارک و طراحی آورده است.

الف: چرا در جدول ما را در این جایگاه گذاشته است؟

سیدی: فکر کنم سرجمع ما جایگاهمان همینجا باشد، بله.

الف: این نمودار معانی دیگر ندارد آقای دکتر؟

سیدی: یعنی چه معانی مثلاً؟

الف: مثلاً کانادا یا استرالیا پتنت‌هایشان را در آمریکا ثبت نمی‌کنند؟

سیدی: نه مفهوم مستقل اینطوری ندارد، هر کشوری در این زمینه باید مستقل بررسی شود.

جدول بالا هم درخواست‌کننده‌های بومی را نشان می‌دهد؛ کشوری مانند آمریکا تنها نصف پتنتهایش بومی است، اما مال ما اینطور نیست.

الف: این مسئله نشان‌دهنده چیست؟

سیدی: اینکه ظرفیت داخلی ما خیلی بالاست.

الف: دقیقاً اینطور می‌شود گفت که ظرفیت دانشمندان و محققان ما بالاست، ولی این ظرفیت به منصه ظهور نمی‌رسد و در تولید نقشی ندارد، در حقیقت در آن سو ظرفیت صنعت ما ضعیف است؛ و چون تولید ما ضعیف است، عنصر غیربومی از جانب ما احساس خطر نمی‌کند که در کشور ما ثبت کند، اما در آمریکا اینطور نیست مثلاً.

سیدی: بله درست است؛ صادراتمان هم دچار مشکل است؛ اما پتانسیل بومی دانش ما خیلی بالاست.

سیدی: برای سهولت مقایسه، سازمان جهانی مالکیت فکری دو کشور اول جهان که دارای بیشترین تعداد درخواست ثبت پتنت در دفاتر خود بودند را بطور جداگانه در سال 2017 منتشر کرده است. در این شکل، بطور نمادین کل درخواستهای ثبت پتنت در سال 1995 برای چین و جمهوری اسلامی ایران با عدد یک نشان داده شده است. 10 سال بعد یعنی در سال 2005، تعداد درخواستها از جمهوری اسلامی ایران به حدود 10 برابر سال 1995 رسیده که رشد چین در این بازه زمانی از جمهوری اسلامی ایران کمتر و حدود 8 برابر بوده است.

گزارش سال 2017 نشان می‌دهد در سال  2016 در مقایسه با سال 1995، جمهوری اسلامی ایران رشد حدود 40 برابری در درخواست داشته است. در این میان چین، از عدد 8 در سال 2005 به بیش از 75 در سال 2016 رسیده است که نشان از فعالیت بسیار بیشتر چینی‌ها در ثبت اختراع نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

سیدی: سازمان جهانی مالکیت فکری کشورهای بعدی را در شکل جداگانه‌ای نشان داده است. این شکل نشان می دهد هند در سال 2016 نسبت به 1995 رشد 7 برابری، برزیل رشد 4 برابری، و کشورهای مکزیک، کره جنوبی، آمریکا، دفتر پتنت اروپا، و استرالیا بین دو تا سه برابر، و کشور های روسیه آلمان، کانادا بین یک تا دو برابر و کشور ژاپن با رشد منفی روبرو بوده است.

با توجه به آمار ذکر شده، رشد نزدیک به 40 برابری در جمهوری اسلامی ایران حیرت‌انگیز است.

سیدی: یکی از ملاکهای مهم که سازمان جهانی مالکیت فکری بدان توجه دارد سرعت بررسی در دفاتر ثبت پتنت در کشور های مختلف است. به این منظور گزارشی از دفاتر مهم دنیا بر اساس سرعت بررسی درخواستها را در سال 2017 منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در جمهوری اسلامی ایران بطور میانگین در کمتر از 5 ماه اولین پاسخ به درخواست کننده ثبت اختراع داده می‌شود و در حداکثر 10 ماه پاسخ نهایی صادر می‌گردد. در میان کشورهای بررسی شده، جمهوری اسلامی ایران از نظر این شاخص کشور اول جهان است. بلافاصله پس از جمهوری اسلامی ایران کشور اسپانیا قرار دارد که پاسخ نهایی را در 12 ماه صادر می‌کند، و پس از آن بترتیب اوکراین با حدود 14 ماه و پس از آن ژاپن با حدود 15 ماه کشورهای بعدی هستند.زمان پاسخ نهایی در کشور هایی مانند آمریکا در حدود  23 ماه، کانادا و بریتانیا در حدود 30 ماه، و در کشور برزیل حدود 100 ماه است.

البته لازم به ذکر است که بررسی در برخی کشورها نیازمند آزمایش برخی مراحل است و لذا مستلزم صرف هزینه زیادی از سوی درخواست کننده است. برای مثال ثبت پتنت در آمریکا هزینه ای بین 20 تا 30 هزار دلار آمریکا را در پی دارد.

سیدی: یکی از شاخصهای مهم که در سازمان جهانی مالکیت فکری به آن توجه می‌شود تعداد درخواست‌های ثبت پتنتی است که پس از بررسی در دفاتر ثبت پتنت کشورها در نهایت مورد تایید قرار می‌گیرد. اصولا یک درخواست سه سرنوشت می‌تواند پیدا کند: در حالت اول درخواست پس از بررسی‌های کامل تایید می‌شود. حالت دوم درخواست پس از بررسی رد می‌شود و در حالت سوم، درخواست‌دهنده پس از مدتی به دلایل گوناگون درخواست خود را پس می‌گیرد. لذا در آمار سازمان جهانی مالکیت فکری هر سه حالت مورد اشاره، در دفاتر ثبت پتنت در کشورهای عضو مورد بررسی قرار می گیرد.

مطابق آخرین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، 60 درصد از درخواست‌ها در دفتر ثبت اختراعات جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار می‌گیرد و در حدود 15 درصد مردود می‌گردد و  25 درصد باقی مانده نیز از سوی درخواست کننده پس گرفته می‌شود. در اسپانیا و اندونزی 80 درصد درخواست‌ها تایید می‌شود و این عدد برای استرالیا 70، کانادا 60 و اوکراین 75 درصد است. در آمریکا در حدود 33 درصد درخواست‌ها تایید و 52 درصد رد می‌شود.

آمار بالا نشان می‌دهد که در جمهوری اسلامی ایران ثبت اختراعات بسادگی امکان ندارد و نسبت به بسیاری از کشورهای درصد درخواست‌های رد شده کم نیست.

الف: ممنونم از شما بابت اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیار ما قرار دادید.

سیدی: تقاضا می‌کنم. من هم از شما ممنونم.

 --------------------------------------------

*گفتگو از: عبدالرضا طالقانی، پژوهشگر موسسه احیاگران تمدن فاخر | مطالب دیگر نگارنده را اینجا پی بگیرید

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ شهریور ۱۳۹۷درباره «داد» احمدی‌نژاد و «جیغ‌های» بعد از تسریع در مبارزه علنی با مفسدان
۱۹ شهریور ۱۳۹۷دیده‌بان شفافیت و عدالت خواستار تشویق قاضی شرافتمند و انقلابی شد/ تشکر از رئیس دستگاه قضا
۱۴ شهریور ۱۳۹۷آیت‌الله آملی لاریجانی: در برخورد با برخی قضات و کارکنان متخلف قوه قضائیه مماشات نکرده‌ایم/ خط قرمزهای توهمی را در برخورد با مفاسد قبول نداریم
۶ شهریور ۱۳۹۷ کیفرخواست اسفندیار رحیم مشایی منتشر شد + جزئیات
۲ شهریور ۱۳۹۷ثروتی در گفتگو با الف:نظارت مجلس در حد صفر است/شفافیت در هر سه قوه وجود ندارد/نمایندگان به دلیل گرفتن پُست به نفع دولت رای می‌دهند/اگر در مورد میزان حقوق‌ها حرفی شنیدید، جایزه می‌دهم
۳۰ مرداد ۱۳۹۷اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!
۲۸ مرداد ۱۳۹۷نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند
۲۳ مرداد ۱۳۹۷فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود
۲۲ مرداد ۱۳۹۷محسنی اژه‌ای مطرح کرد: قدردانی رییس قوه قضاییه از اجازه مقام معظم رهبری در مورد پرونده‌های اخیر اقتصادی/ دادگاه‌های علنی متهمان اخیر فساد اقتصادی، رسانه‌ای می‌شود
۲۱ مرداد ۱۳۹۷قوه قضائیه برای چه موارد جدیدی از رهبر انقلاب اجازه گرفت؟
۲۱ مرداد ۱۳۹۷پرونده «یاسی اشکی» و «وزارت بهداشت» به کجا رسید؟
۱۹ مرداد ۱۳۹۷انتقال 494 محکوم ایرانی از خارج به ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۷۴۲۱۰۷:۵۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
جالب بود
ناشناس۲۵۷۴۳۵۰۸:۱۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
در صد بالای تایید در کشور های عقب مانده نشانه ی عدم دقت آنها هم هست. بنابراین دفتر ثبت پتنت در ایران را می توان به اختصار Iranian Patent Office (IPO) نامگداری کرد اگر اندونزی از قبل اینکار را نکرده باشد!!
جواد۲۵۷۴۳۸۰۸:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۶
من یک درخواست دادم از سال 93 ، هنوز در حال بررسی توسط داوران است. بابا زمان بررسی اختراع از خود اختراع خیلی بیشتر طول کشید. هر چی هم نامه میزنیم فایده نداره. حاضرم کد رهگیری را هم بزارم
ناشناس۲۵۷۶۳۵۱۱:۴۹:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۶
بله کولااک اونم چه کولاااکی!
ناشناس۲۵۷۶۳۷۱۱:۵۰:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
درباره کشور ما داری صحبت میکنین؟؟ پس این همه فرار مغز ها؟؟ این همه دست گیری نخبگان و استادان چیه؟؟
ناشناس۲۵۷۶۴۵۱۱:۵۵:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
اینهمه آمار ونمودار 2 قرون ارزش نداره اگر مرد هستید اعلام کنید وضعیت مردم و کشور را که به چه روزی نشسته است !!!!
ناشناس۲۵۷۷۰۵۱۲:۴۲:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۶
و دقیقا به همین دلیل درخواست مهاجرت از تمام کشورهای دنیا به ایران را داریم و هیچ نخبه ای تقاضای مهاجرت از ایران را نمی دهد و همه تمایل دارند در ایران زندگی کنند. به به چه کشور خوبی داریم ما
ناشناس۲۵۷۷۶۵۱۳:۴۹:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۶
همه چیز برای پزشکان و علوم پزشکی عالی هست .بقیه هیچ
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 2. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 3. اختلاس در بانکرینگ بوشهر/ متهم به گرجستان گریخت

 4. وزیر صنعت استعفا داد

 5. بانوی ورزشکاری که زیر بار اتهام رسوایی اخلاقی رنج می‌کشد!  

 6. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 7. روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

 8. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 9. واکنش اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای حمله تروریستی اهواز

 10. ماجرای مهاجرت ناخواسته مجری تلویزیون/مردهایمان را گذاشتیم و رفتیم!

 11. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 12. عراقچی خبر داد: احضار کاردار امارات در تهران به وزارت خارجه

 13. نماینده مجلس: اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد/ این موضوع بالاتر از برجام که نیست

 14. عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!

 15. چرا علیرضا افتخاری خانه‌نشین است؟

 16. روایت کری از استدلالی که عراقچی به خاطر آن از ۴ خواسته ایران کوتاه آمد

 17. روحانی: پول، سلاح و سیاست عوامل تروریستی اهواز از همسایگان جنوب خلیج فارس آغاز می‌شود

 18. نمایش «شگفت انگیز» نتانیاهو در سازمان ملل درباره ایران

 19. تملق گویی در جامعه

 20. بروجردی: وزارت خارجه سفیر کشور محل استقرار گروهک تروریستی عامل حادثه اهواز را احضار کند

 21. خواص و فواید ماست را بشناسید

 22. واکنش آمریکا به حمله تروریستی اهواز

 23. جرمی که باقری درمنی را به اشد مجازات نزدیک می‌کند

 24. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 25. تیتر یک روزنامه همشهری در مورد حمله تروریستی اهواز

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 3. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 4. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 5. اعتراف وزارت نفت به پردات حقوق نجومی به نماینده مجلس

 6. اظهارنظر وقیحانه مشاور ولیعهدابوظبی درباره حادثه اهواز

 7. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 8. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 9. فیلم واضح از تیراندازی شدید به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 10. لطفا ریز جزئیات مخارج زندگی ما رو بخونین

 11. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 12. فداکاری برای نجات در حمله تروریستی اهواز  

 13. اجاره قاتل ۳ میلیونی در تهران + عکس

 14. افزایش ۱۴.۷ درصدی دخل‌وخرج خانوار ایرانی در ۵ ماه + جزئیات

 15. تصویر تعدادی از شهدای حادثه تروریستی اهواز  

 16. لحظه مطلع کردن روحانی از حمله تروریستی اهواز هنگام سخنرانی امروز در مراسم رژه تهران  

 17. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 18. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 19. حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 20. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 21. امیرعبداللهیان: مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران هستند

 22. دستور روحانی به دستگاه‌های امنیتی برای پیگیری حمله تروریستی اهواز

 23. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 24. نخستین اعترافات سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به انجام حمله تروریستی صبح امروز در رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 25. جانباز ۷۵ درصدجنگ تحمیلی حاج حسین منجزی در حادثه تروریستی شهر اهواز به فیض شهادت نائل شد  

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 3. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 4. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 5. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 6. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 11. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 12. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 13. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 14. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 15. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 16. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 17. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 18. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 19. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 20. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 21. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 22. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 23. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 24. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 25. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

پربحث‌های امروز

 1. وزیر صنعت استعفا داد

 2. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 3. روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

 4. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 5. واکنش اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای حمله تروریستی اهواز

 6. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 7. عراقچی خبر داد: احضار کاردار امارات در تهران به وزارت خارجه

 8. نماینده مجلس: اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد/ این موضوع بالاتر از برجام که نیست

 9. عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!

 10. بروجردی: وزارت خارجه سفیر کشور محل استقرار گروهک تروریستی عامل حادثه اهواز را احضار کند

 11. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 12. چالشی که علی علیزاده راه انداخت/ منابع مالی شبکه‌های ضدایرانی از کجاست؟

 13. رئیس‌جمهور: ایران از جنایت اهواز نمی گذرد/ پشتوانه‌ این کشورهای کوچک مزدوری که در این منطقه هستند، آمریکا است

 14. ۳ مهر؛ بررسی استیضاح «شریعتمداری» در کمیسیون صنایع

 15. سکوت دولت‌های عربی و شیطنت رسانه‌های غربی در قبال حادثه تروریستی اهواز

 16. سخنگوی وزارت خارجه: کاردار امارات به وزارت خارجه احضار شد

 17. ماجرای استعفای شریعتمداری چیست؟/ نه تکذیب، نه تایید می‌شود

 18. استبیضاح آخوندی با 50 امضا و 32 محور تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

 19. سرلشکر باقری: تا ریشه کنی پدیده نفرت انگیز تروریسم از پای نخواهیم نشست

 20. سوال نمایندگان مجلس زنگنه را به مجلس کشاند

 21. «اهواز» را هرگونه بنویسند، ما آن را پاره تن ایران می‌دانیم

 22. رئیس پلیس تهران: ما با رژیم آل‌سعود خبیث مشکل داریم/ تروریست‌ها انسان‌هایی ناآگاه و کوته فکر هستند که حتی تا نوک دماغشان را نمی‌توانند ببینند

 23. آئین‌نامه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرا تغییر می‌کند + جزئیات

 24. آخرین جزئیات از حادثه تروریستی دیروز اهواز

 25. بعیدی‌نژاد: رسماً در جنگ اقتصادی هستیم/ چرا من‌وتو و ایران اینترنشنال منابع مالی خود را افشا نمی‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 5. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 6. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 7. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 8. دستور روحانی به دستگاه‌های امنیتی برای پیگیری حمله تروریستی اهواز

 9. حمله تروریستی اهواز تاکنون ۲۹ شهید و ۵۷ زخمی برجا گذاشته است

 10. پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تروریستی در اهواز؛ دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند

 11. علیزاده: دخالت دادن BBC و من‌وتو در مسائل داخلی ایران، قاجاری‌کردن سیاست است

 12. هر ۴ تروریست‌ حادثه تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند

 13. واکنش ظریف به حمله تروریستی اهواز: قاطعانه پاسخ خواهیم داد

 14. روحانی: با عصبانیت آمریکا "قدر موشک‌ها" را بیشتر می‌دانیم/ روز به روز بر قدرت دفاعی خودمان خواهیم افزود

 15. کدام نمایندگان هنوز به کمپین شفافیت آرا نپیوسته‌اند؟ جدول و گرایش سیاسی

 16. ماجرای حضور سعید مرتضوی در دسته عزاداری + عکس

 17. اولین آمار از شمار مجروحان حمله تروریستی به رژه اهواز/ شهادت تعدادی از نیروهای سپاه

 18. فیلمی متفاوت از صحنه درگیری ماموران با تروریستها در اهواز   

 19. سعید مرتضوی به زندان برگشت

 20. دعوت از «محمود صادقی» به دانشگاه امام صادق (ع) برای مناظره درباره «FATF»

 21. شهدای حادثه تروریستی اهواز دوشنبه تشییع می‌شوند/ دوم مهر عزای عمومی اعلام شد

 22. آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترور کنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند

 23. فرمانده کل سپاه: برای دشمنان ثابت شده که فشارها بر‌ مردم ایران بی‌فایده است

 24. آخرین وضعیت مجروحان حادثه تروریستی امروز اهواز

 25. دستور دادستان کل کشور به برخورد با گروهک محارب الاحوازی

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 7. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 8. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 9. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 10. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 11. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 12. وزیر صنعت استعفا داد

 13. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 14. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 15. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 16. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

 17. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 18. ابراهیم رئیسی: راه حل مشکلات کشور اقتصادی است نه سیاسی

 19. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 20. کدام استانداران باید از قطار دولت پیاده شوند؟ + جدول

 21. استیضاح شریعتمداری و آخوندی به کجا رسید؟

 22. سفارت ایران در یونان مورد تعرض قرار گرفت + عکس

 23. حاجی دلیگانی: ناطق پیام داده که دیگر از آخوندی حمایت نمی‌کند

 24. نمایندگان خطاب به سران قوا: بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند

 25. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

آخرین عناوین