مگنت-ستاره یک مربع

حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

ابوالفضل فیضی خواه، گروه فرهنگی الف،   3961123142 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

۱- حتی اگر همه چیزهایی که حاتمی کیا شب گذشته هنگام دریافت سیمرغ بلورین سی و ششمین جشنواره فیلم فجر درباره دو شبکه تلویزیونی و رشید پور گفت صد در صد درست باشد، یعنی عده ای حقیقتا قصد کرده باشند که او یا فیلمش را با اغراضی سیاسی بکوبند، برای چون اویی که سال ها پیش در "آژانس شیشه ای " نوشته بود: بسیجی سوز دارد، دود ندارد، چندان پسندیده نبود که در موضع "برنده سیمرغ جشنواره" این حرف ها را بزند، تا چه رسد به اینکه صحت این حرف ها محل تردید باشد.


نقد اظهارات برخی کنشگران حوزه سینما آن هم در حالی که انتقادکننده، یعنی حاتمی کیا، به حق، چهره محبوب برخی کنشگران دیگر فرهنگی و سینمایی است- که از قضا بسیار هم موثرتر و پرنفوذتر از کنشگران گروه نخست هستند- معنایی جز زیاده خواهی ندارد، معنایی که قطعا مقصود حاتمی کیا نیست.

۲- اطلاق "کمدی" به فیلم حاتمی کیا نوعی بیان سطحی و دم دستی در یک نقد شفاهی و سریع بود، چیزی شبیه برخی تکیه کلام های منتقد مشهور تلویزیون، مسعود فراستی، که مکرر از آن استفاده کرده است: "در نیامده..." ، "مقواست" یا " جوک" است!؛ و معمولا اشاره ای است به تناقضی که بین "ساختار هنری" ضعیف یک اثر و "محتوای" عالی یا حتی متعالی آن وجود دارد یا باورپذیری ضعیف اثر را هدف گرفته است.


این قبیل تعابیر حتی اگر تندتر و شدیدتر و گزنده تر از این هم باشند و حتی اگر از لحاظ کارشناسانه کاملا غلط هم باشند، چنانکه قاعدتا درباره فیلم "به وقت شام " باید اینطور باشد ( چون چنین ضعف آشکاری از چشم داوران دور نمی ماند) به هیچوجه ناظر بر محتوای یک اثر هنری نیست و صرفا اشاره ای است به ناموفق بودن فیلمساز در بیان هنری و فنی محتوایی ارزشمند. از قضا حاتمی کیا برای توفیق در این وجه فنی فیلمسازی است که " حاتمی کیا" شده و آثارش در میان آثار صرفا محتواگرای تولید شده در عرصه دفاع مقدس می درخشد.


حتما خود آقای حاتمی کیا هم مانند بسیاری از ما به فیلم هایی که در آن سربازان عراقی مثل احمق ها غافلگیر می شوند و مثل برگ خزان با شلیک چند گلوله به زمین می افتند خندیده است و در دلش دریغ خورده که چرا مضمون عالی دفاع مقدس در این فیلم ها به ضد خودش تبدیل شده و اسباب خنده مخاطب را فراهم آورده است. آیا این خنده ها را باید به حساب تمسخر محتوای ارزشمند این فیلم ها و تخفیف آنها گذاشت؟

۳- در مقابل، سخن مخالفان حاتمی کیا هم درباره هدف او از این انتقادات تند و تیز که مسبوق به سابقه هم هست و محدود به جشنواره سی و ششم نمی شود، چندان صواب نیست و مبتنی بر نیت خوانی و سوءظن به اوست. مخالفان او این اظهارات را نوعا حمل بر بازارگرمی و جلب توجه بیشتر و تبلیغ غیرمستقیم او برای فیلم هایش می دانند، در حالی که حاتمی کیا از آن دسته از فیلمسازانی است که با معیارهای متعارف صنعت سینما، "حرفه ای" محسوب نمی شود. یعنی اگرچه مخاطب در سینمای او مهم است (آن هم مخاطب انبوه)، چون فکر می کند حقیقتی که او از آن صحبت می کند آن قدر بزرگ است که شایستهء برخورداری از بیشترین مخاطب است، اما با این حال فیلم نمی سازد که هر چه بیشتر بفروشد تا او هم هر چه بیشتر دربیاورد. سینما محل کسب او نیست.


"جان فورد" فیلمساز بزرگ سینمای کلاسیک زمانی گفته بود: من فیلم می سازم تا اجاره ام را بدهم! می دانیم که این جمله "جان فورد" به عنوان یکی از هنرمندان بزرگ سینمای کلاسیک ممکن است بر وجهی جدلی ایراد شده باشد و پاسخی بوده باشد، از سر تواضع و برخورداری از عقل و قلبی سلیم، به افاضات فخرفروشانه بی هنران پرمدعا در سینما اما در هر حال گویای حقیقت غلبهء نظام صنعتی فیلم سازی در آمریکا هم هست و نقشی که باید درآمد و فروش فیلم در درجه اول در این نظام فارغ از محتوای درست یا نادرست آن داشته باشد. چنانکه مورخان سینما هم بر نقش مهم جان فورد در ارائه تصویری نادرست از سرخپوستان آمریکایی در بیشتر آثار او- به استثنای "پاییز قبیله شاین" - اتفاق نظر دارند.


به این ترتیب با توسل به جمله این کارگردان بزرگ باید گفت حاتمی کیا نشان داده که فیلم نمی سازد تا کرایه خانه اش را بدهد. او دغدغه "حقیقت" دارد، دردمندانه فیلم می سازد و با موضوع فیلم هایی که می سازد گره می خورد. می توان با توسل به انواع نظریه های هنری دیگر این نوع فیلمسازی را نقد کرد و زیر سوال برد، اما نمی توان منکر این نوع رویکرد به اثر هنری شد، رویکردی که نمونه های جهانی هم کم ندارد و نگاه حاتمی کیا به هنر از این دسته است.


او با فیلمش یکی می شود، با شخصیت های فیلم هایش، هم در عالم واقع و هم در عالم فیلم زندگی می کند. بنابراین قضاوت دیگران درباره فیلم هایش را به طور طبیعی بر خود و بر این شخصیت ها حمل می کند و می رنجد. اما او باید تمرین کند که نرنجد یا

رنجشش را بیان نکند. این کار با اعتقادات و آموزه های دینی او تناسب بیشتری دارد، چون اگر چه حاتمی کیا فیلم نمی سازد که کرایه خانه اش را بدهد، مسلما فیلم هم نمی سازد تا "همه" ستایشگر فیلم هایش باشند. چنین انتظاری است که باعث رنجش او و متقابلا رنجش دیگران از او می شود. اگر این طمع و انتظار نباشد نباید از سخن برخی منتقدان سینمایی که درباره "سینما"ی او حرف می زنند نه "آرمان ها"ی او، برنجد. او با هدف های متعالی تر دیگری وارد عرصه هنری شده و بهتر است به این هدف ها در کنار سینما وفادار بماند .


حاتمی کیا ثابت کرده بیش از آنکه به دنبال "سیمرغ" باشد به دنبال "ققنوس" است. پس نباید هیچکدام را در ارتفاعی پست پرواز دهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تهیه کننده به وقت شام: هنرمندان انقلاب را با واژه «ارگانی» ترور می‌کنند
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند
۲۹ فروردین ۱۳۹۷نظر کارگردان «پایتخت» درباره فیلم به وقت شام
۲۱ فروردین ۱۳۹۷انتقاد حاتمی‌کیا از بی‌تفاوتی درباره اهانت بازیگر سینما به مدافعان حرم  
۱۹ فروردین ۱۳۹۷داور جشنواره فجر: «لاتاری» یک اسطوره غیرت ساخته اما باعث بهانه‌ گیری دشمنان کشور می‌شود
۱۸ فروردین ۱۳۹۷نظر کتایون ریاحی درباره فیلم به‌ وقت‌ شام  
۱۶ فروردین ۱۳۹۷حاتمی‌‌کیا: تا نفس دارم، دینم را به کشور ادا می‌کنم
۱۵ فروردین ۱۳۹۷علی مطهری: «به وقت شام» مجاهدت‌های مدافعان حرم را به خوبی نشان داد  
۱۵ فروردین ۱۳۹۷گفت‌و‌گو با سرکرده داعش در به وقت شام؛ نمی‌دانستم دیالوگ «چطوری ایرانی» مثل بمب می‌ترکاند
۸ فروردین ۱۳۹۷هدیه همسر شهید حججی به حاتمی کیا
۸ فروردین ۱۳۹۷حاتمی‌کیا: «به وقت شام» می‌توانست به وقت تهران باشد اگر امثال حججی‌ها نبودند
۸ فروردین ۱۳۹۷ فیلم/ قسمت هایی از پشت صحنه"به وقت شام"  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۳۶۴۹۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
مورد سوم تا زمانی صحیح‌تر بود که آقای حاتمی‌کیا کمی بر عصبانیت خود غلبه می‌کردند. مکان و بیان شکایت اصلا جالب نبود و با این کار خودشان را زیر سوال بردند.
ناشناس۲۴۳۷۷۸۱۷:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
حاتمی کیا مردمی ترین امروز . امیداوریم هر روز محبوب تر و جذاب تر و متعهد تر و بزرگوارتر باشی .
ناشناس۲۴۳۷۸۵۱۷:۲۵:۱۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ابراهیم جان ، این عزت ، تنها بخش کوچکی از مزد دنیوی به خاطر احترام به حریم و مدافعین حرم است . _________ اجر و مزد اخروی هم گوارایت باد .
منم وابسته‌ام۲۴۴۲۴۸۲۳:۰۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی‌کیا از حرف منتقد واقعی نمی‌رنجه از به زور غلبه دادن سودای منورفکری در مزاج مردم - اونم در رسانه به اصطلاح ملی - می‌رنجه چیزی که «فرافکنانی» چون نگارنده متن بالا ، رشیدپور و دیگر طرفداران منورفکری نمی‌خوان مخاطبان بفهمند و اصلاح مزاج بشن
ناشناس۲۴۳۶۶۲۱۵:۴۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
استاد و سردار سینمای ارزشمند دفاع مقدس بخاطر ارزشهاست که اینچنین ظاهر شده و دردمندانه سخنش را با حرارت بیان می کند. همچنین وقتی به کسی که انتقاد کرده، حق را به او می دهد پس لطفا سخن را کوتاه باید.
ناشناس۲۴۴۳۱۰۰۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
کدام درد. حاتمی کیا دیگر چه میخواهد؟ کدام محدودیت آزارش میدهد.
ناشناس۲۴۳۶۷۶۱۵:۵۵:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کاملا با مورد اول موافقم. و البته این بار اول ، و کارگردان اول نیست که این نوع رفتار را از خود نشان میدهد‌.
ناشناس۲۴۳۶۷۸۱۵:۵۹:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تنها فیلم ساز در تراز جهانی که ساختار را بلد است ، همین حاتمی کیا است....فیلم های جریان شبه روشنفکری که با دوربین سر دست میسازند ، بیشتر بیانیه سیاسی است تا فیلم ...
ناشناس۲۴۳۶۷۹۱۶:۰۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آنوقت بر طبق معیار نویسنده در سینمای ایران کدام فیلسماز در ایران حرفه ایی محسوب می شود ؟!!! شما حاضری جان فورد را کارگردان بزرگ بنامی ولی حاتمی کیا را نه !!
ناشناس۲۴۳۶۸۰۱۶:۰۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
جریان حاکم بر سینما ، از حاتمی کیا خوشش نمی اید ، از طرفی قدرت حذف او را هم ندارند، چون فیلم هاش طرفدار داره .... پس او را اذیت می کنند...
ناشناس۲۴۳۶۸۹۱۶:۰۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
به نظر بنده نویسنده مطلب فوق اصلا متوجه گله و علت ناراحتی اقای حاتمی کیا نشدند. اقای حاتمی کیا از معدود کارگردان هایی هست که کار ارزشی میکند و کار ارزشی قابل قبول. نکته ای در صحبت های اقای حاتمی کیا بود که نویسنده به آن اشاره نکرد... و اون اینکه عده ای روشنفکر به فیلم هایی که روایت آن ها با حکومت نزدیکی دارد لقب فیلم حکومتی و کارگردان حکومتی میدهند و از این طریق اقدام به تخریب فیلم و شخصیت میکنند... هدف اون ها از نقد مسائل هنری نیست بلکه همان نگاه ارائه شده در فیلم هست و تنها فیلم هایی که نگاه روشنفکری را ترویج میدهند فیلم مستقل و هنری هستند. البته صحبت بنده رو ممکن هست عده قبول نکنن ولی اگر دوباره به فیلم صحبت های ایشون نگاه کنید متوجه میشوید
ناشناس۲۴۳۶۹۸۱۶:۲۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اول اینکه آقای رشیدپور از کی کارشناس سینما شده اند؟؟؟ چرا تو این مملکت همه مردان هزار تخصص هستند؟؟؟ دوم اینکه آقای رشید پور سعی کرد مظلوم نمایی کنه. جوری برخورد کرد که انگار داره با بزرگواری گذشت می کنه. سوم اینکه بهتر بود آقای حاتمی کیا اعتراض خودشون رو بدون اعلام اسم بیان می کردند. چهارم اینکه چه کسی گفته فیلم«به وقت شام» کمدیه؟؟؟ چرا آقای حاتمی کیا در مقابل این توهین های شبه روشنفکران باید سکوت کنه؟
ناشناس۲۴۳۷۰۱۱۶:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ایشون 11 رشته کاندید بودند حتما انتظار داشتن همه سیمرغها را بدن به ایشون هر سالی اقای حاتمی فیلم داشته توی جشنواره همین داستان بوده
نجیب۲۴۴۶۶۵۰۹:۳۵:۴۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
وقتی که کارش بسیار عالی هست چرا نباید تمام سیمرغ ها را ببرد؟
محمد۲۴۳۷۲۵۱۶:۴۵:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
کانال 2و 3 صدا وسیما به رشیدپور چه ارتباطی داره رشیده پور یه مجری روز مده امروز هست و فردا نیست! رئیس محترم و مدیران و سیاست گزاران پاسخگو باشند! ضمنا آقای حاتمی کیا خوشا به حالت یه تریبون داری هر حرفی بزنی و شکایت کنی بزرگان این صنعت یا کشیدن کنار یا رفتن یا دق کردند....یه خرده تحمل.....
محمد قاسمی۲۴۳۷۲۶۱۶:۴۶:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
اینکه میگید بسیجی سوز دارد دود ندارد رو حتی اگه حاتمی کیا گفته اشتباهه
صمصام۲۴۳۷۳۸۱۶:۵۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
البته خوب ما هم نفهمیدیم ...یعنی واقعا متوجه نشدیم مشکل جناب حاتمی کیا چیه ؟؟؟ حرفش چیه ؟؟؟ شکی نیست که ایشان فیلمساز مطرح و صاحب سبکی هستند و ماشاالله هر زمان هر نوع فیلمی اراده کردند ساختند و به اعتراف خودشون تلویزیون هم نه یکبار بلکه چندین بار فیلمهای ایشان رو نمایش دادند دیگه منظور ایشون چیه ؟؟؟ به نظر من نمایش دیشب ایشون بیشتر نوعی تسویه حساب بود تا گلایه !
ناشناس۲۴۳۸۲۰۱۷:۴۹:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
در برنامه هفت حرفی زده شده اصولا پاسخش نیز باید در همون برنامه داده شود نه در جشنواره که موجب تلخ شدن آن شد.
ناشناس۲۴۳۸۳۱۱۷:۵۵:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
تا دیروز همه داشتند میگفتند که رشید پور داره رانت بازی میکنه و حقش نبود و فقط مونده برنامه نود و سمت خدا اجرا کنه و از این حرفها ولی حالا که حاتمی کیا اومده ازش انتقاد کرده و حرف حق زده همه تغیر موضع دادند و شدند حامی رشیدپور
ناشناس۲۴۳۹۳۸۱۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آسمان ریسمان کردید برای توجیه یه حرکت غلط. محتوای این حرفهای حاتمی کیا بعضیهاش درست بود منتها اونجا و با اون عصبانیت و خشم جای بیانش نبود و نبست
ناشناس۲۴۴۳۰۵۲۳:۵۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم سوره نساء آیه 148 خداوند دوست ندارد کسی با سخنان بلند خود بدیهای [مردم‏] را اظهار کند، مگر آن کسی که مورد ستم واقع شده باشد، خداوند شنوا و داناست.
ناشناس۲۴۳۹۴۷۱۹:۴۰:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
گفته اند در عین باختن بزرگوار و عزتمند باشید. این آقا حتی در برنده شدن هم بزرگوارانه رفتار نکرد.
ناشناس۲۴۴۰۷۲۲۱:۰۳:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
آقای حاتمی کیا مگه شما تو آژانس شیشه ای نمی گفتی بسیجی سوز داره دود نداره؟!!!
ناشناس۲۴۵۶۹۰۲۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به نظرم در شخصیت آقای حاتمی کیا نبود که اینطور رفتار میکردن،با اینکه خیلی از حرفهاشون درست بود،وقتی کسی اینچنین لحنش خشن و تنده مطمئنان باید از جایی گزیده و دلخور شده باشه...متاسفانه در شبکه دو و سه خیلی به این فیلم نگاه بدی داشتن ،نقد خوبه اما یه منتقد کارش نقد کردن نه تخریب فیلم یا عواملش...ولی بازم میگم که ایشون میتونستن جواب این افراد رو خیلی آرامتر و با لحن بهتری می دادن...متاسفانه با این کار باعث شدن مورد قضاوت خیلی ها قرار بگیرن.....امیدوارم هرکجا که هستن همیشه در کارشون موفق باشن...
ناشناس۲۴۴۴۵۳۰۵:۵۲:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
.. پدر جان همه ما از جنگ لطمه دیدیم.
ناشناس۲۴۴۴۸۲۰۷:۱۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آقای نویسنده یکبار صحبت های منتقد سینما آقای امیر قادری را بشنوید. خیلی فیلم را مسخره کرد. یکبار صحبت های دو منتقد برنامه سینما دو را بشنوید دو نفری به فیلم حمله کردند و البته صحبت های کارشناس جدید سینما جناب رشیدپور در هفت شبکه دو.
ناشناس۲۴۵۲۹۸۱۵:۴۱:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ایشان در مقابل ملیونها بیننده به زبان فارسی حرفهایش را زد و شخصیت خود را نشان داد .دیگر نیازی به تفسیر و ترجمه ندارد.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 3. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 4. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 5. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 6. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 7. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 8. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 9. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 10. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 11. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 12. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 13. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 14. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 15. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 16. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 17. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 18. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 19. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 20. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 21. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 22. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 23. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 24. «کوفی عنان» درگذشت

 25. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 4. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 5. چاوشی راه شادمهر را طی می‌کند؟

 6. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 7. سود‌های میلیاردی در حساب برخی سلبریتی‌ها

 8. بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

 9. کنسرت در خارج از ایران، پرداخت پول در تهران

 10. صحبت‌های مهران مدیری بعد از گرفتن جایزه بهترین چهره تلویزیونی سال + عکس

 11. آماری از حضور گردشگران ایرانی در وان ترکیه

 12. بازدید سردار سلیمانی از طرح توسعه حرم حضرت علی(ع)+تصاویر

 13. دل‌نوشته شهاب حسینی برای عزت‌الله انتظامی  

 14. عزت‌الله انتظامی و باران کوثری در کادری خاطره‌انگیز  

 15. جزئیات تشیع پیکر عزت الله انتظامی

 16. چرا گلزار مجری یک برنامه تلویزیونی شد؟

 17. پیکر یک نوستالژی دیگر بدرقه شد/ پروازت بی‌پروا

 18. مهران مدیری در برج میلاد کنسرت برگزار می‌کند

 19. پیش‌تولید «سلمان فارسی» و یک علامت سؤال...!

 20. درباره زبان‌های رمزی ایران چه می‌دانید؟

 21. بعدها فهمیدم «بوشوگ» چقدر طرفدار دارد!

 22. تاکید معاون مطبوعاتی بر اعطای وام به خبرنگاران

 23. ای کاش ذره‌ای از غیرت جوانان «ابوقریب» را بعضی‌ها داشتند

 24. دوبلور پیشکسوت درگذشت

 25. توضیح دفتر موسیقی درخصوص کنسرت همایون شجریان

آخرین عناوین