باورهای رایج و اشتباه در مورد شارژ کردن گوشی

گروه فناوری الف،   3961114108

مسئله شارژ کردن گوشی طولانی مدت باتری، فراتر از یک مشکل ساده برای گوشی‌های تلفن همراه شده است و بعضی از کاربران به‌ طور جدی با ترس بیش از حد شارژ کردن روبرو هستند.

باورهای رایج و اشتباه در مورد شارژ کردن گوشی

به گزارش ایران خبر، باتری‌های لیتیوم یونی موجود در گوشی‌های هوشمند جدید دارای طول عمر مشخصی هستند و برای شارژ کردن گوشی و استفاده طولانی مدت از آن‌ها، باید نکات به خصوصی را رعایت کنید:

آیا رها کردن گوشی هوشمند خود در شارژ و خوابیدن درست است؟ جواب این سوال مانند تمامی سوال‌های مربوط به باتری پیچیده است.

اخیراً جواب‌های زیادی برای سوال‌های مربوط به رها کردن گوشی در شارژ در طول شب، داده‌شده است. این حرکت برای خود گوشی تلفن همراه بد است؟ برای امنیت شما بد است؟ چه کاری باید انجام داد؟

اصلاً چه قدر باید گوشی خود را شارژ کرد؟ بهترین زمان برای شارژ کردن گوشی چه موقع است؟ هر سری باید شارژ گوشی حتماً به 0 برسد؟ چطور می‌توان بیشترین طول عمر باتریرا از یک گوشی هوشمند انتظار داشت؟

مسئله شارژ کردن گوشی طولانی مدت باتری،  فراتر از یک مشکل ساده برای گوشی‌های تلفن همراه شده است و بعضی از کاربران به‌ طور جدی با ترس “بیش از حد شارژ کردن” روبرو هستند. این ترس احتمالاً ریشه در اتفاقات چند سال پیش گوشی‌های نوت 7 شرکت سامسونگ دارد که به دلیل مشکلی که در باتری وجود داشت، این دستگاه موقع شارژ شدن آتش می‌گرفت. اما واقعیت این است که تنها در صورت وجود مشکل از سوی کارخانه و سازندگان گوشی تلفن همراه، این اتفاق رخ می‌دهد. در غیر این صورت گزینه آتش گرفتن یک گوشی امری کاملاً غیرمنطقی و دور از ذهن به‌حساب می‌آید.

در این مقاله سعی شده بهترین اطلاعات گردآوری و حقایق در رابطه با شارژ کردن انواع گوشی‌ها اعم از آیفون و اندروید، بازگو شود.

شارژ کردن آیفون در طول شب باعث اضافه شارژ شدن باتری می‌شود: غلط

یکی از معدود چیزهایی که تمام متخصصان بر آن اتفاق‌نظر دارند این است که گوشی‌های هوشمند به آن اندازه هوشمند هستند که اجازه اضافه شارژ شدن را به باتری ندهند. قطعات محافظتی مخصوصی درون خود گوشی هوشمند یا تبلت یا حتی لپ‌تاپ، جهت همین امر تعبیه شده‌اند. زمانی که باتری لیتیوم یونی (Lithium-ion) داخلی صد در صد اشباع شد، عملیات شارژ شدن قطع می‌شود. این اتفاق معمولاً در یک یا نهایتاً دو ساعت می‌افتد.

اگر گوشی هوشمند خود را در طول شب در شارژ رها کنید، بعد از رسیدن به 100 درصد و قطع شدن شارژ هرزمانی که شارژ به 99 درصد برسد شارژر ذره‌ای انرژی مصرف می‌کند و آن را به 100 می‌رساند و این ینی خورده شدن باتری از درون و کوتاه شدن عمر آن.

بهترین کار برای انجام دادن این است که زیاد درگیر این مسئله نشوید. زمانی که قصد خوابیدن دارید گوشی خود را به شارژ بزنید؛ اگر در نیمه‌های شب‌ بیدار شدید آن را از شارژ بکشید تا از شارژ قطره‌ای آن جلوگیری کنید. اگر هم هیچ‌گاه بیدار نمی‌شوید گوشی خود را به یک شارژر هوشمند که مجهز به زمان‌بندی مخصوص است متصل کنید و زمان خاموش شدن شارژر را تعیین کنید.

مشکلات احتمالی که در هنگام شارژ کردن گوشی در طول شب ممکن است به وجود بیاید:

1. مرحله‌ی شارژ شدن قطره‌ای می‌تواند باعث به وجود آمدن گرما در دستگاه تلفن همراه شما شود. بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌دهند که در هنگام شارژ، گوشی را به‌طور کلی از کاور آن خارج کنید و یا حداقل چیزهای دم دست خود، مانند کتاب و سایر وسایل را در این زمان ‌بر روی گوشی نگذارید و به هیچ عنوان هم آن را زیر بالشت خود قرار ندهید. با انجام دادن هرکدام از کارهای بالا شما می‌توانید انتظار گرم شدن گوشی تلفن همراهتان را داشته باشید. این گرما به‌اندازه‌ای نخواهد بود که باعث آتش گرفتن آن شود ولی قطعاً به باتری شما صدمه می‌زند.

اگر از آتش می‌ترسید، برخی از افراد در انگلیس پیشنهاد می‌دهند که گوشی در حال شارژ خود را بر روی یک ظرف یا چیزی فلزی که گرما را به خود بگیرد قرار دهید، مانند کاری که حرارت گیر کامپیوتر برای قطعه‌های مختلف انجام می‌دهد.

2. اگر از یک سیم غیر اوریجینال که متعلق به سازنده اصلی نیست یا حداقل مجوز ندارد ( مثلاً سیم‌های Lightning آیفون مجوز MFI دارند) استفاده می‌کنید هم می‌تواند مشکل‌زا باشد. هسته و متصل‌کننده‌های کابل ممکن است با مشخصات دستگاه تلفن همراه یا تبلت شما هماهنگ نباشند.

باید گوشی را منجمد کنم تا از مشکلات باتری جلوگیری کنم: غلط

باتری‌های لیتیوم یونی از دو چیز به‌شدت متنفرند: سرمای شدید و گرمای شدید. به گفته BatteryUniversity شارژ کردن گوشی به صورت مکرر در دماهای نزدیک به انجماد باعث به وجود آمدن “صفحه‌ای از لیتیوم آهنی” بر روی آند باتری می‌شود. البته این مشکل قابل‌حل شدن است ولی انجام دادن بیش از حد آن باعث از کار افتادن سریع‌تر باتری دستگاه تلفن همراه شما می‌شود.

نه‌تنها باتری بلکه تمام قطعات داخلی گوشی هوشمند شما از گرما متنفرند. در درون‌گوشی شما یک کامپیوتر وجود دارد و کامپیوترها از سالیان پیش دشمن سرسخت هوای گرم بوده‌اند. مثلاً شما می‌توانید آیفون مشکی خود را در حالی که در کنار استخر مشغول استراحت هستید و در زیر آفتاب، رها کنید و انتظار یک پیغام هشدار برای کم کردن دمای گوشی را از iOS داشته باشید. در تابستان نیز به‌هیچ‌وجه آن را روی داشبورد ماشین قرار ندهید و به دنبال جایی با سایه برای گوشی خود باشید.

کمپانی اپل به‌طور دقیق اعلام کرد که شارژ کردن آیفون در دمای بالاتر از 35 درجه سلسیوس و 95 درجه فارنهایت باعث آسیب دائمی به باتری این گوشی می‌شود و این را باید از تمام گوشی‌های هوشمند جدید انتظار داشت.

بهترین کاری که باید انجام بدهید این است که زمان شارژ کردن گوشی از رسیدن سرما یا گرمای بیش از حد به گوشی جلوگیری کنید و گوشی خود را در فریزر هم نگذارید. این کار احمقانه است!

درصد باتری گوشی همیشه باید به 0 درصد برسد: غلط

استفاده کردن از یک گوشی هوشمند تا زمانی که شارژ آن به اتمام برسد و به اصطلاح گوشی بمیرد، روش درستی برای برخورد با باتری‌های جدید لیتیوم یونی نیست. حتی اجازه ندهید به 0 درصد نزدیک شود. این کار باعث سریع‌تر از بین رفتن این باتری‌ها می‌شود. شارژ کردن گوشی به صورت جزئی بهترین کار است.

باتری‌ها از زمان تولید دارای طول عمر مشخص هستند. درون آن‌ها در یک موقعیت تجزیه و واپاشی قرار دارد و درگذر زمان، قادر به نگه‌داری انرژی کمتر و کمتری خواهند بود. اگر هنوز از آیفون 5 یا 6 قدیمی خود استفاده می‌کنید و از خالی شدن شارژ باتری خود سریع‌تر از زمانی که تازه آن را خریده بودید گلایه‌مندید، دلیل آن تحلیل رفتن ظرفیت باتری در طول زمان است.

تنها زمانی مجاز به استفاده از باتری گوشی خود تا 0 درصد خواهید بود که قصد دوباره تنظیم کردن سنسور داخلی آن، که مسئول نشان دادن درصد باتری است، را داشته باشید. بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که این عمل در اصل کارایی خاصی ندارد و تغییری به وجود نمی‌آورد اما برخی نیز به‌شدت آن را برای افرادی که درصد باتری گوشی‌شان 10 ( یا حتی 20 و 30) را نشان می‌دهد و خاموش می‌شود، پیشنهاد می‌کنند.

اما شما حتی اگر تا خاموش شدن گوشی از آن استفاده کنید، به این معنی نخواهد بود که باتری در 0 درصد قرارگرفته است. گوشی خود را برای چند ساعت به حال خود بگذارید و بعد دوباره آن را روشن کنید و خواهید دید که هنوز باتری آن قابل‌استفاده است.

بهترین کار برای انجام دادن این است که قبل از اینکه تلفن همراه به شما اخطار دهد، خودتان آن را به شارژ بزنید. ( برای آیفون این اخطار زمانی که به 20 درصد رسید آشکار می‌شود) زمانی که گوشی بین 30 و 40 درصد است آن را به شارژ بزنید. اگر از شارژ سریع استفاده می‌کنید تلفن همراه شما به‌سرعت به 80 درصد می‌رسد. آن را در همین درصد از شارژ بکشید زیرا پر کردن باتری تا 100 درصد با این ولتاژ بالا برای خود باتری مشکل‌ساز خواهد شد. درصد باتری را بین 30 و 80 درصد نگه‌دارید تا عمر باتری را افزایش دهید.

(شارژ سریع که پیش از این فقط برای اندروید در نظر گرفته‌شده بود برای آیفون 8 و X هم تولید شد. پیش از این ساعت‌ها طول می‌کشید تا هنگام شارژ کردن گوشی باتری یک گوشی آیفون فقط به 50 درصد برسد. اکنون کمپانی اپل ادعا می‌کند که برای آیفون‌های 8 و ایکس تنها 30 دقیقه کافی است. این شارژرهای سریع از یک آداپتور USB-C تشکیل‌شده‌اند؛ که یعنی شما باید دارای یک کابل مخصوص اتصال USB-C به کابل Lightning باشید. یا هم می‌توانید از یک شارژر با ولتاژ بالاتر مثلاً شارژرهای آی پد یا مک بوک استفاده کنید.)

باتری من دارای یک حافظه است: غلط

داشتن یا ایجاد شدن حافظه مشکل باتری‌های قدیمی ازجمله نیکل کادمیوم ها بوده است. این باور “درصد باتری باید تا 0 برسد و کامل خالی شود” از همین‌جا نشات گرفته است. اما همان‌طور که قبلاً گفته شد برای باتری‌های جدید لیتیوم یونی نیازی نیست.

پس چرا باتری‌های لیتیوم یونی تا مدت‌زمان تعیین‌شده خود عمر نمی‌کنند؟ جواب این سوال “حافظه” نیست، ظرفیت است. باتری گوشی هوشمند شما در طول مدت‌زمان عمر خود به‌قدری تنزل می‌کند که در مدت‌زمانی که یک گوشی جدید به 100 درصد می‌رسد، او تنها به 80 درصد خواهد رسید. محققان BatteryUniversity نام این اتفاق را “سندروم پیرمرد” گذاشته‌اند. از طرفی دیگر می‌توان این‌طور به مسئله نگاه کرد که باتری‌های جدید و جوان‌تر برای کشیدن تمام انرژی به خود، حریص‌تر هستند.

کمپانی اپل ادعا می‌کند که ” باتری‌های لیتیوم یونی این شرکت قادر به نگه‌داری حداقل 80 درصد از ظرفیت اولیه خود تا مدت‌زمان زیادی هستند”  اما این کمپانی بعدها اعتراف کرد که این مقدار از محصول تا محصول دیگر متفاوت است.

باتری‌های آیفون‌های شرکت اپل از شارژ سریع نیز پشتیبانی می‌کنند و خیلی سریع به 80 درصد می‌رسند. بعد از 80 درصد، شما شاهد افزایش آرام ظرفیت و شارژ شدن بسیار کند باتری خواهید بود که جهت جلوگیری از گرم شدن زیاد و افزایش عمر باتری طراحی‌شده است. اما شارژ سریع هم برای باتری‌های لیتیوم یونی خوب نیست و خوردگی درونی باتری را تسریع می‌بخشد.

آیفون‌های جدید با شارژرهای 5 وات- 1 آمپری عرضه می‌شوند اما قطعاً با شارژری که 5 وات-2.1 آمپر است شارژ کردن گوشی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود. اگر هنوز هم به شارژ کردن با شارژرهای بی‌سیم Qi علاقه دارید به این نکته توجه کنید که اکثر آن‌ها از 7.5 وات پشتیبانی می‌کنند و بعد از آپدیت جدید iOS قابل‌استفاده هستند.

بهترین کار برای انجام دادن این است که در صورت شارژ کردن گوشی در طول شب، از شارژ سریع استفاده نکنید. از یک شارژر کند استفاده کنید که ولتاژ پایین‌تری داشته باشد.

باتری‌های تلفن همراه تنها چند سال عمر می‌کنند: تقریباً غلط

باتری‌های تلفن‌های همراه عمر خود را در هر چرخه شارژ محاسبه می‌کنند. یعنی هر بار که شما تا 100 درصد باتری خود را شارژ کنید این‌یک چرخه محسوب می‌شود. اما این به این معنی نیست که لازم است تا 0 درصد پایین رفته باشید.

مثلاً، اگر درصد باتری تلفن شما 80 درصد است و شما از آن استفاده کنید تا به 30 درصد برسد (50 درصد استفاده) و شما دوباره آن را تا 80 شارژ کنید و دوباره از آن استفاده کنید،یک چرخه محسوب می‌شود. می‌توانید از 75 درصد در یک روز و 25 درصد در روز دیگر هم استفاده کنید و این بازهم یک چرخه به‌حساب می‌آید. گفته‌شده باتری‌های آیفون معمولاً عمری معادل 500 تا 400 چرخه شارژ دارند. (و این به معنی 400 تا 500 بار وصل شدن تلفن به شارژر نیست). اگر ظرفیت باتری به‌اندازه کافی فرسوده شده باشد، احتمالاً مجبور به تکرار آن 50 درصد و شارژ دوباره، چند بار در یک روز باشید.

نمودارهای شرکت اپل این موضوع را به‌صورت تصویری توضیح می‌دهند:

نمودار شرکت اپل برای شارژ مناسب گوشی

زمانی که باتری تلفن شما دارای حافظه نباشد ظرفیت آن کمتر و کمتر می‌شود و با دارا بودن از طول عمرمحدود، شما مجبور به تعویض باتری خود با یک باتری جدید خواهید شد. و اگر دارای یک آیفون قدیمی باشید باتری‌های جدید را باقیمتی بسیار پایین قابل‌دسترسی خواهید یافت.

ماه پیش، کمپانی اپل اعتراف کرد که به‌طور مخفیانه عملکرد باتری‌های مدل‌های قدیمی‌تر آیفون را بانام ” عملکرد کلی و ارتقا دادن عمر دستگاه‌ها” کندتر کرده است. این اصلاحات اول بر روی آیفون 6، آیفون 6s و آیفون SE انجام گرفت و بعد به دستگاه‌های آیفون 7 نیز گسترش یافت. پس از به وجود آمدن همهمه در بین کاربران، شرکت اپل اعلام کرد که دارندگان این دستگاه‌ها تا 31 دسامبر می‌توانند برای تعویض باتری تلفن همراه خود با یک باتری جدید به کمپانی مراجعه کنند و باتری جدید را با 29 دلار کمتر از قیمت اصلی خود ( که 70 دلار بود ) داشته باشند. در اینجا بررسی می‌کنیم که آیا شما از داشتن یک باتری جدید سودی خواهید برد یا خیر.

تعویض باتری‌ها معمولاً به دست متخصصان این کار سپرده می‌شود. تنها تعداد معدودی از گوشی‌های هوشمند جدید دارای باتری‌های قابل تعویض توسط کاربر هستند. این دستگاه‌ها محصولات سال‌های گذشته هستند که شامل مدل‌های ال‌جی ( V20 و V10 و G5 ) ، Moto G5 و گلکسی نوت 4 از سامسونگ مربوط به سال 2014 هستند. جدیدترین گوشی عرضه‌شده با باتری قابل تعویض Moto E4 است.

چرا انقدر کم؟ خب، می‌توانید به موضوع این‌طور نگاه کنید که اکثر باتری‌های لیتیوم یونی 2 تا 3 سال عملکرد موثر دارند و بعدازآن تولیدکنندگان بسیار خوشحال می‌شوند که شما به‌جای عوض کردن باتری، یک گوشی جدید از آن‌ها بخرید. به گفته Kantar WorldPanel کاربران گوشی‌های هوشمند در ایالات‌متحده به‌طور متوسط 22.7 ماه از یک گوشی استفاده می‌کنند و سریعاً آن را با مدل جدیدتر عوض خواهند کرد- پس‌نیازی به داشتن گوشی‌هایی با باتری قابل جابه‌جایی نخواهند داشت.

به‌طور خلاصه: اگر به‌طور سالیانه قصد تعویض گوشی خود رادارید، هر طور که دوست دارید می‌توانید آن را شارژ کنید و هر زمان که دوست دارید می‌توانید آن را به شارژ بزنید بدون اینکه نگران تخریب شدن ظرفیت درونی آن باشید. اما اگر قصد استفاده‌ی درازمدت از آن دارید، از نکات گفته‌شده بالا در شارژ کردن گوشی برای افزایش طول عمر باتری لیتیوم یونی خود استفاده کنید. در غیر این صورت مجبور به تعویض باتری خود، هرچند سال یک‌بار خواهید شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 2. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 6. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 9. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 10. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 11. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 12. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 15. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 16. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 17. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 3. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 7. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 14. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. نائب رئیس مجلس: ۸۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای دولت فاسد شد/ بدون اطلاع مجلس درب بانک مرکزی را باز کرده و ۶۰ تن سکه را حراج کردند

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 20. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 21. بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 24. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 25. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 12. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 13. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 14. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 15. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 16. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 17. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 18. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. جرم حداد عادل چیست؟

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

آخرین عناوین