مگنت-ستاره یک مربع

عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

محمد رجب زاده، گروه تعاملی الف،   3961112110 ۲۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

کارشناسی در یک برنامه خانوادگی توصیه میکند که برای جلب رضایت همسرتان از ماساژ پا در آب یا شیر ولرم استفاده کنید و.... پخش این برنامه با بازخوردهای زیاد و متفاوتی روبرو میشود تا جائی که مدیر شبکه استانی یزد در اقدامی عجولانه و دستپاچه، از مردم عذر خواهی و بیان میکند که: " برایمان بسیار مهم است که برنامه ای پخش نشود که خاطر مخاطبان شریف را مکدر کند ! " و در ادامه میگوید: " این نوع بیان و ذکر مثال و جزئیات ممکن است با ذهن مخاطب امروز ما سازگار نباشد و به همین خاطر بهتر بود بیان نشود!"

اما به راستی چه چیز موجب این همه حساسیت شده است؟ آیا اگر کارشناس برنامه به مردان توصیه میکرد که پای همسرانتان را ماساژ بدهید و ببوسید باز هم چنین حساسیتی وجود داشت؟ آیا این راهکار از منظر محتوای پزشکی و علوم طبیعی مخدوش و مشکل دار بود؟ یا اینکه از جهت تطابق با معارف و آموزه های دینی منافاتی داشته است؟

عذر خواهی مدیر شبکه از بابت چیست؟ اگر از این بابت است که کارشناس مطالبی را بیان داشته که موجب تکدر خاطر مخاطبان شده پس حتما بایستی تا به حال رئیس سازمان صدا و سیما به این علت که تقریبا اکثر قریب به اتفاق کارشناشان اقتصادی و دینی و مراجع عظام بر ربوی بودن سیستم بانکی تاکید دارند و این مطلب بارها از طریق رسانه های متفاوت و حتی صدا و سیما بیان شده و موجب تکدر خاطر بسیاری از مردم شریف و مسئولان محترم شده، استعفا می داد.

جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است و حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده و مجددا در حضور خبرنگاران آن را بیان می کند. یک جستجوی بسیار ساده و حتی غیر حرفه ای در اینترنت در مورد نقش پا و ماساژ پا خصوصا در حیطه رفلکسولوژی مخاطب را با هزاران صفحه اطلاعات علمی روبرو می کند که واقعا تعجب آور است. صدها مرکز تخصصی در سراسر دنیا مشغول به آموزش و انجام ماساژ پا هستند و آموزش آن را خصوصا برای همسران جزو اهداف اصلی خود می دانند و حتی در بسیاری از خانواده های آسیای شرقی این امر جزو هنجارهای زناشوئی است. شاید اگر این راهکار توسط یک برنامه ماهواره ای آن طرف آبی بیان می شد و کمی هم به مطالب جنسی مزین شده بود خیلی بیشتر قابل قبول بود و الآن همچون تحفه ای زبان به زبان و کانال به کانال نقل شده بود. صدها و صدها کلیپ آموزشی ماساژ پا خصوصا برای آموزش همسران هم اکنون در فضای مجازی که بوسیله مراکز تخصصی خانواده و ازدواج تهیه شده، در دسترس است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده؟

از نظر محتوای دینی هم تا به حال حتی یک نفر کارشناس مباحث دینی خصوصا در حوزه مسایل مربوط به همسران و خانواده نقد منفی بر این برنامه ارائه نکرده است چرا که در احادیث متعددی بر نقش ارتباط فیزیکی و نوازش همسر در ایجاد و پیوند عمیق روحی و عاطفی بین زوجین تاکید شده است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده است؟

مطمئنا بررسی علمی (از منظر علوم طبیعی و علوم دینی) برنامه پخش شده در این نوشتار کوتاه امکان پذیر نیست اما یقینا این حساسیت اجتماعی خصوصا بانوان نسبت به این برنامه ربطی به محتوای علمی آن ندارد.

تکدر خاطر به دلیل آن است که " چرا زن باید پای همسرش را ماساژ بدهد" اگر کارشناس برنامه از مردان میخواست که این کار را انجام بدهند دلیل تکدر خاطر آن بود که " چرا مرد باید پای همسرش را ماساژ بدهد" ریشه همه اینگونه مکدر شدن ها بی ارزش شدن شان خانواده در جامعه است. چرا دختران تن به ازدواج نمی دهند؟ چرا پسران زیر بار تاهل نمی روند؟ همه مشکلات اقتصادی و... به جای خود اما مهمتر از همه آن است که همه چیز در " من" خلاصه می شود. آن چیزی که نظام خانواده و به تبع آن اجتماع را در مخاطره قرار داده است محوریت " من" است. هر کاری و هر چیزی باید فایده ای برای "من" داشته باشد. نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی و همه وهمه به سمت محوریت " من" تنظیم شده است.

امید است قبل از آنکه روزی برسد که مجبور باشیم برای بیان هنجارهای اجتماعی بدیهی هم عذر خواهی کنیم، علت اصلی نزول خود را دریابیم. با این روند مدیر آموزش و پرورش هم باید از بابت اینکه شاگرد جلوی پای استاد بلند شده است عذر خواهی کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۰۳۲۹۱۳:۰۲:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده ااااا ..??????
ناشناس۲۳۰۳۴۲۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
به عنوان یه زن موافقم یکی از عوامل این واکنشا غرور و تکبر زوجین در برابر هم هست و دیگری نفوذ فمنیسم در فرهنگ با ظاهر تکریم حقوق زنه
ناشناس۲۳۰۳۹۷۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
مشکل شما این است که زن را وسیله ای در خانه و جزو مایملک خود میدانید. به همین خاطر حمایت میکنید
ناشناس۲۴۱۱۲۱۰۰:۳۲:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
در صد سال پیش زندگی می کنی؟ فمینیسم جامعه رو برداشته!
ناشناس۲۳۰۴۵۷۱۴:۱۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
اتفاقا کار درستی کرد
سید جواد۲۳۰۵۵۶۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
تحلیل بسیار خوبی بود
ناشناس۲۳۰۵۸۲۱۶:۴۷:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است مگه ... که باید جواب بدن!
ناشناس۲۳۰۵۹۶۱۶:۵۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
نویسنده محترم ، حالا که مدیری صادقانه میگوید در مسئله ای تخصص ندارد و تنها از بابت عدم رعایت این توصیه اهل علم و دانش و معرفت که میگویند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد از مردم عذر خواهی کرده ، جنابعالی متن اعتراضی مینویسی و ایشان را محکوم میکنی .
ناشناس۲۳۰۶۳۷۱۷:۵۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
زنان لطف کنندجیب مردان رو نزنند
ناشناس۲۳۰۸۱۷۲۱:۱۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
بیان این مطلب با شرایطی که جامعه مملو ازمشکلات اقتصادی و...است بیشتر شبیه به جوک می باشد دلت خوشه ما غم نان داریم
ناشناس۲۳۱۰۱۹۰۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مطلب خوبی بود. ممنون از الف
ابول۲۳۱۰۲۸۰۱:۱۳:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
احسنت
ناشناس۲۳۱۰۴۵۰۱:۴۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
نظرتان عالی بود .. واقعا از بازخوردها در فضای مجازی و عذرخواهی صدا و سیما تعجب کردیم . واقعا چه اشکالی دارد ...به جایی بر نمیخورد اما حالا لابد به فمنیست ها برخورده . کلا آنچه از تریبون رسمی کشور تبلیغ میشود زن ذلیلی است که نتیجه اش طلبکاری زنان و تنزل ازدواج به یک معامله مالی با مهریه و شیربها و افزایش ناسازگاری و طلاق است .
هاشم۲۳۱۰۸۰۰۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
لطفا با اطلاعات صحیح مطلب بنویسید: رفلکسولوژی نه ؛ریلکسولوژی درست است ضمنا بازگویی وزیر بهداشت با پوزخند و طعنه بود نه تایید موضوع!
نیکو۲۳۱۹۳۵۲۳:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
خیلی ممنون از نظر کارشناس محترم با تحلیل خوب
ناشناس۲۳۳۰۹۸۱۸:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
همیشه می گویید اگر در مورد یک مرد گفته شده بود اما آیا هیچ وقت در مورد مرد گفته می شود یا در نظر شما این فقط وظیفه زن است ولا غیر در فرهنگ شما زن خوب زنی است که هر چه مرد گفت تایید کند حتی اگر مطمئن باشد غلط است حتی در راه رفتن یک نیم قدم از مرد عقب تر راه برود تا بی احترامی نشود .از نظر شما زن برای خدمت به مرد آفریده شده و مرد برای فرمان دادن لازم نبود بگوئید مرد پای خانم را ماساژ بدهد اگر نمی خواستید زن را تحقیر کنید همین مقدار که می گفتید همسران پای یکدیگر را ماساژ بدهند کافی بود و یکی را بر دیگری برتری نمی دادید .به بیان پیامبر هیچ فردی زنان را احترام نمی کند مگر افراد بزرگوار و هیچ فردی زن را تحقیر نمی کند مگر افراد پست و فرومایه .
ناشناس۲۳۳۶۹۱۰۸:۳۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
جناب آقای رجب زاده ، به نظر می رسد برنامه راتمام وکامل ندیده اید ، بحث کتک زدن زن وبداخلاقی مرد معتاد نسبت به همسرش بوده است ، نمی دانم چرا دائما بعضی از ماها دوست داریم برخلاق جریان آب شنا کنیم ، جدا از مسئله حق زن ، من به عنوان یک خانم اعتقاد به برابری حقوق انسانها دارم ، مایه تاسف است که اقدام مدیرکل مرکز یزد به مذاق شما خوش نیامده واز آن طرف تلویحا" خواستار استعفای ریاست سازمان صداوسیما شده اید ، بیایید بپذیریم که دنیا درحال تغییراست وایران زیبای ما هم از این تغییر بی نصیب نمی ماند . پیشنهاد می کنم بابت نوشتن این یادداشت ، نوشته ای به رسم عذرخواهی از جامعه فهیم ایرانی بنویسید سپاس
ناشناس۲۳۶۸۲۶۰۹:۰۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
خیلی هم ضرورت داشت. من به عنوان یک ایرانی مالیات نمیدم که صداوسیمای میلی همچین خرعبلاتی پخش کنه. از شعور و سواد و افتخارات علمی و اجتماعی بسیاری از زنها حرف بزنید نه اینکه زن رو در حد یک برده پائین بیارید.
ناشناس۲۳۷۰۸۷۱۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
اتفاقا عذر خواهی همه مسولان درگیر دراین برنامه لازم به نظر می رسد، زیرا مسلما محتوای این برنامه قبل از ضبط و پس از ضبط توسط افراد متعددی بررسی و تایید شده است و نمی توانند مدعی شوند که از دستمان در رفت.
ناشناس۲۳۷۶۹۵۲۳:۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
صدا و سیما به مردان توصیه میکند همسر دوم بگیرند و به زنان توصیه میکند حتی اگر شوهرشان معتاد است و آنها را کتک میزند پایش را در آب گرم ماساژ بدهند و ببوسند
ناشناس۲۴۱۱۲۰۰۰:۳۱:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی هم صحبت عالی بود از طرف کارشناس برنامه. با این همه طلاق و مشکلات زوجین. اگر زوجین شعور داشته باشند و به هم محبت و رسیدگی زیاد کنند به نفع جامعه است و موجب اقدام متقابل از طرف دیگر هم می شود.
ناشناس۲۴۱۲۶۵۰۹:۴۷:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
صحبتهای کارشناس سه اشکال اساسی داشت: 1- فقط به موضوع آب ولرم اکتفا نکرد و شیر را هم به آن اضافه نمود. درحالیکه در فرهنگ ما ایرانیان مواد خوراکی مثل شیر و نان احترام خاصی داشته و استفاده از شیر برای شستشوی پا پذیرفتنی نیست. 2- بعد از ماساژ موضوع بوسیدن پا را مطرح کرد که موضوعی مربوط به بردگان و حکام ظالم است درحالیکه در اسلام فقط بوسیدن دست پدر و مادر و استاد مجاز دانسته می شود. 3- مهمترین موضوع هم اینکه باید برای مردان و زنان این بحث مطرح میشد نه صرفا برای مردان.
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: دشمن قادر نیست ملت ایران را به زانو در آورد/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت

 5. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 6. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 7. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 8. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 11. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 12. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 13. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 14. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 15. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 16. نوبخت خبر داد: برنامه پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

 17. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 18. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 19. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 20. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 21. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 22. وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد

 23. گلستان ، بهشت گردشگری ایران  

 24. عذرخواهی یک رهبر به چه معناست  

 25. شکست شیرها در برابر لشکر کفتارها   

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 4. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 5. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 6. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 7. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 8. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 9. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 10. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 11. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 12. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 13. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 14. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 15. اَخم شدید روحانی به لاریجانی!  

 16. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 17. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 18. این همه بی‌تدبیری

 19. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 20. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 21. وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم

 22. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 23. راغفر: تخصیص ۲۰ میلیارد دلار در یک هفته بی سابقه است

 24. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 25. ناطق‌نوری سوار چه خودرویی می‌شود؟   

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

آخرین عناوین