عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

محمد رجب زاده، گروه تعاملی الف،   3961112110 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

کارشناسی در یک برنامه خانوادگی توصیه میکند که برای جلب رضایت همسرتان از ماساژ پا در آب یا شیر ولرم استفاده کنید و.... پخش این برنامه با بازخوردهای زیاد و متفاوتی روبرو میشود تا جائی که مدیر شبکه استانی یزد در اقدامی عجولانه و دستپاچه، از مردم عذر خواهی و بیان میکند که: " برایمان بسیار مهم است که برنامه ای پخش نشود که خاطر مخاطبان شریف را مکدر کند ! " و در ادامه میگوید: " این نوع بیان و ذکر مثال و جزئیات ممکن است با ذهن مخاطب امروز ما سازگار نباشد و به همین خاطر بهتر بود بیان نشود!"

اما به راستی چه چیز موجب این همه حساسیت شده است؟ آیا اگر کارشناس برنامه به مردان توصیه میکرد که پای همسرانتان را ماساژ بدهید و ببوسید باز هم چنین حساسیتی وجود داشت؟ آیا این راهکار از منظر محتوای پزشکی و علوم طبیعی مخدوش و مشکل دار بود؟ یا اینکه از جهت تطابق با معارف و آموزه های دینی منافاتی داشته است؟

عذر خواهی مدیر شبکه از بابت چیست؟ اگر از این بابت است که کارشناس مطالبی را بیان داشته که موجب تکدر خاطر مخاطبان شده پس حتما بایستی تا به حال رئیس سازمان صدا و سیما به این علت که تقریبا اکثر قریب به اتفاق کارشناشان اقتصادی و دینی و مراجع عظام بر ربوی بودن سیستم بانکی تاکید دارند و این مطلب بارها از طریق رسانه های متفاوت و حتی صدا و سیما بیان شده و موجب تکدر خاطر بسیاری از مردم شریف و مسئولان محترم شده، استعفا می داد.

جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است و حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده و مجددا در حضور خبرنگاران آن را بیان می کند. یک جستجوی بسیار ساده و حتی غیر حرفه ای در اینترنت در مورد نقش پا و ماساژ پا خصوصا در حیطه رفلکسولوژی مخاطب را با هزاران صفحه اطلاعات علمی روبرو می کند که واقعا تعجب آور است. صدها مرکز تخصصی در سراسر دنیا مشغول به آموزش و انجام ماساژ پا هستند و آموزش آن را خصوصا برای همسران جزو اهداف اصلی خود می دانند و حتی در بسیاری از خانواده های آسیای شرقی این امر جزو هنجارهای زناشوئی است. شاید اگر این راهکار توسط یک برنامه ماهواره ای آن طرف آبی بیان می شد و کمی هم به مطالب جنسی مزین شده بود خیلی بیشتر قابل قبول بود و الآن همچون تحفه ای زبان به زبان و کانال به کانال نقل شده بود. صدها و صدها کلیپ آموزشی ماساژ پا خصوصا برای آموزش همسران هم اکنون در فضای مجازی که بوسیله مراکز تخصصی خانواده و ازدواج تهیه شده، در دسترس است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده؟

از نظر محتوای دینی هم تا به حال حتی یک نفر کارشناس مباحث دینی خصوصا در حوزه مسایل مربوط به همسران و خانواده نقد منفی بر این برنامه ارائه نکرده است چرا که در احادیث متعددی بر نقش ارتباط فیزیکی و نوازش همسر در ایجاد و پیوند عمیق روحی و عاطفی بین زوجین تاکید شده است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده است؟

مطمئنا بررسی علمی (از منظر علوم طبیعی و علوم دینی) برنامه پخش شده در این نوشتار کوتاه امکان پذیر نیست اما یقینا این حساسیت اجتماعی خصوصا بانوان نسبت به این برنامه ربطی به محتوای علمی آن ندارد.

تکدر خاطر به دلیل آن است که " چرا زن باید پای همسرش را ماساژ بدهد" اگر کارشناس برنامه از مردان میخواست که این کار را انجام بدهند دلیل تکدر خاطر آن بود که " چرا مرد باید پای همسرش را ماساژ بدهد" ریشه همه اینگونه مکدر شدن ها بی ارزش شدن شان خانواده در جامعه است. چرا دختران تن به ازدواج نمی دهند؟ چرا پسران زیر بار تاهل نمی روند؟ همه مشکلات اقتصادی و... به جای خود اما مهمتر از همه آن است که همه چیز در " من" خلاصه می شود. آن چیزی که نظام خانواده و به تبع آن اجتماع را در مخاطره قرار داده است محوریت " من" است. هر کاری و هر چیزی باید فایده ای برای "من" داشته باشد. نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی و همه وهمه به سمت محوریت " من" تنظیم شده است.

امید است قبل از آنکه روزی برسد که مجبور باشیم برای بیان هنجارهای اجتماعی بدیهی هم عذر خواهی کنیم، علت اصلی نزول خود را دریابیم. با این روند مدیر آموزش و پرورش هم باید از بابت اینکه شاگرد جلوی پای استاد بلند شده است عذر خواهی کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۰۳۲۹۱۳:۰۲:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده ااااا ..??????
ناشناس۲۳۰۳۴۲۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
به عنوان یه زن موافقم یکی از عوامل این واکنشا غرور و تکبر زوجین در برابر هم هست و دیگری نفوذ فمنیسم در فرهنگ با ظاهر تکریم حقوق زنه
ناشناس۲۳۰۳۹۷۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
مشکل شما این است که زن را وسیله ای در خانه و جزو مایملک خود میدانید. به همین خاطر حمایت میکنید
ناشناس۲۴۱۱۲۱۰۰:۳۲:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
در صد سال پیش زندگی می کنی؟ فمینیسم جامعه رو برداشته!
ناشناس۲۳۰۴۵۷۱۴:۱۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
اتفاقا کار درستی کرد
سید جواد۲۳۰۵۵۶۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
تحلیل بسیار خوبی بود
ناشناس۲۳۰۵۸۲۱۶:۴۷:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است مگه ... که باید جواب بدن!
ناشناس۲۳۰۵۹۶۱۶:۵۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
نویسنده محترم ، حالا که مدیری صادقانه میگوید در مسئله ای تخصص ندارد و تنها از بابت عدم رعایت این توصیه اهل علم و دانش و معرفت که میگویند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد از مردم عذر خواهی کرده ، جنابعالی متن اعتراضی مینویسی و ایشان را محکوم میکنی .
ناشناس۲۳۰۶۳۷۱۷:۵۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
زنان لطف کنندجیب مردان رو نزنند
ناشناس۲۳۰۸۱۷۲۱:۱۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
بیان این مطلب با شرایطی که جامعه مملو ازمشکلات اقتصادی و...است بیشتر شبیه به جوک می باشد دلت خوشه ما غم نان داریم
ناشناس۲۳۱۰۱۹۰۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مطلب خوبی بود. ممنون از الف
ابول۲۳۱۰۲۸۰۱:۱۳:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
احسنت
ناشناس۲۳۱۰۴۵۰۱:۴۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
نظرتان عالی بود .. واقعا از بازخوردها در فضای مجازی و عذرخواهی صدا و سیما تعجب کردیم . واقعا چه اشکالی دارد ...به جایی بر نمیخورد اما حالا لابد به فمنیست ها برخورده . کلا آنچه از تریبون رسمی کشور تبلیغ میشود زن ذلیلی است که نتیجه اش طلبکاری زنان و تنزل ازدواج به یک معامله مالی با مهریه و شیربها و افزایش ناسازگاری و طلاق است .
هاشم۲۳۱۰۸۰۰۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
لطفا با اطلاعات صحیح مطلب بنویسید: رفلکسولوژی نه ؛ریلکسولوژی درست است ضمنا بازگویی وزیر بهداشت با پوزخند و طعنه بود نه تایید موضوع!
نیکو۲۳۱۹۳۵۲۳:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
خیلی ممنون از نظر کارشناس محترم با تحلیل خوب
ناشناس۲۳۳۰۹۸۱۸:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
همیشه می گویید اگر در مورد یک مرد گفته شده بود اما آیا هیچ وقت در مورد مرد گفته می شود یا در نظر شما این فقط وظیفه زن است ولا غیر در فرهنگ شما زن خوب زنی است که هر چه مرد گفت تایید کند حتی اگر مطمئن باشد غلط است حتی در راه رفتن یک نیم قدم از مرد عقب تر راه برود تا بی احترامی نشود .از نظر شما زن برای خدمت به مرد آفریده شده و مرد برای فرمان دادن لازم نبود بگوئید مرد پای خانم را ماساژ بدهد اگر نمی خواستید زن را تحقیر کنید همین مقدار که می گفتید همسران پای یکدیگر را ماساژ بدهند کافی بود و یکی را بر دیگری برتری نمی دادید .به بیان پیامبر هیچ فردی زنان را احترام نمی کند مگر افراد بزرگوار و هیچ فردی زن را تحقیر نمی کند مگر افراد پست و فرومایه .
ناشناس۲۳۳۶۹۱۰۸:۳۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
جناب آقای رجب زاده ، به نظر می رسد برنامه راتمام وکامل ندیده اید ، بحث کتک زدن زن وبداخلاقی مرد معتاد نسبت به همسرش بوده است ، نمی دانم چرا دائما بعضی از ماها دوست داریم برخلاق جریان آب شنا کنیم ، جدا از مسئله حق زن ، من به عنوان یک خانم اعتقاد به برابری حقوق انسانها دارم ، مایه تاسف است که اقدام مدیرکل مرکز یزد به مذاق شما خوش نیامده واز آن طرف تلویحا" خواستار استعفای ریاست سازمان صداوسیما شده اید ، بیایید بپذیریم که دنیا درحال تغییراست وایران زیبای ما هم از این تغییر بی نصیب نمی ماند . پیشنهاد می کنم بابت نوشتن این یادداشت ، نوشته ای به رسم عذرخواهی از جامعه فهیم ایرانی بنویسید سپاس
ناشناس۲۳۶۸۲۶۰۹:۰۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
خیلی هم ضرورت داشت. من به عنوان یک ایرانی مالیات نمیدم که صداوسیمای میلی همچین خرعبلاتی پخش کنه. از شعور و سواد و افتخارات علمی و اجتماعی بسیاری از زنها حرف بزنید نه اینکه زن رو در حد یک برده پائین بیارید.
ناشناس۲۳۷۰۸۷۱۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
اتفاقا عذر خواهی همه مسولان درگیر دراین برنامه لازم به نظر می رسد، زیرا مسلما محتوای این برنامه قبل از ضبط و پس از ضبط توسط افراد متعددی بررسی و تایید شده است و نمی توانند مدعی شوند که از دستمان در رفت.
ناشناس۲۳۷۶۹۵۲۳:۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
صدا و سیما به مردان توصیه میکند همسر دوم بگیرند و به زنان توصیه میکند حتی اگر شوهرشان معتاد است و آنها را کتک میزند پایش را در آب گرم ماساژ بدهند و ببوسند
ناشناس۲۴۱۱۲۰۰۰:۳۱:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی هم صحبت عالی بود از طرف کارشناس برنامه. با این همه طلاق و مشکلات زوجین. اگر زوجین شعور داشته باشند و به هم محبت و رسیدگی زیاد کنند به نفع جامعه است و موجب اقدام متقابل از طرف دیگر هم می شود.
ناشناس۲۴۱۲۶۵۰۹:۴۷:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
صحبتهای کارشناس سه اشکال اساسی داشت: 1- فقط به موضوع آب ولرم اکتفا نکرد و شیر را هم به آن اضافه نمود. درحالیکه در فرهنگ ما ایرانیان مواد خوراکی مثل شیر و نان احترام خاصی داشته و استفاده از شیر برای شستشوی پا پذیرفتنی نیست. 2- بعد از ماساژ موضوع بوسیدن پا را مطرح کرد که موضوعی مربوط به بردگان و حکام ظالم است درحالیکه در اسلام فقط بوسیدن دست پدر و مادر و استاد مجاز دانسته می شود. 3- مهمترین موضوع هم اینکه باید برای مردان و زنان این بحث مطرح میشد نه صرفا برای مردان.

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 19. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 20. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 21. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 22. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 23. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 24. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 25. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 2. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 3. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 4. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 5. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 6. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 7. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 12. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 15. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 16. هنر تغییر محاسبات

 17. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 18. دولت حزب اللهي و جوان

 19. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 20. خانه سبز  

 21. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 22. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 23. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 24. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 25. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 7. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 8. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 9. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 10. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 11. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 12. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 15. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 16. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 17. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 18. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 19. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 20. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 21. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 22. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 23. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 24. ساختمان های کره شمالی‎  

 25. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

آخرین عناوین