مگنت-ستاره یک مربع

مدیران کانال های تلگرامی و داستان خر برفت و خر برفت

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3961104037 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
مدیران کانال های تلگرامی و داستان خر برفت و خر برفت

مولوی نقل کرده است که صوفی فقیری برای استراحت به منزلگاهی رفت و خرش را به سرایدار سپرد. در آنجا جمعی از صوفیان را دید که ساعتی بعد خوراک و اسباب بزم آوردند و شروع به سماع کردند. صوفی فقیر هم به آنها پیوست و وقتی دم گرفتند که "خر برفت و خر برفت و خر برفت" او هم همین دم را تکرار کرد. فردا که برای گرفتن خر رفت، آن را نیافت، چون از سرایدار پرسید، گفت که دیشب به زور و تهدید جمع صوفیان خر را فروخته و خرج بزم خود کرده اند من هم زور آن نداشتم که با آنها بجنگم. صوفی فقیر گفت چرا به من خبر ندادی که تا فرصت بود به خانه قاضی بروم، سرایدار جواب داد: بارها آمدم اما دیدم که خودت مشتاق تر از دیگران می گویی که "خر برفت و خر برفت"!

حالا این داستان حکایت برخی کانال های تلگرامی پر طرفدار ما شده است. کانال هایی که از چند هزار تا چند ده هزار و گاهی چند صدهزار عضو دارند، اعضایی که بیشتر موارد به خاطر مطالب طنز، تصاویر و کلیپ های ویدیویی خنده دار و سرگرم کننده به آنها مراجعه می کنند اما این کانال ها در بین این مطالب از بیان خبرهای روز، حوادث و البته طنزها و اشارات اجتماعی هم ابایی ندارند و از هر چند مطلب یکی هم مستقیم یا غیر مستقیم به این مسائل مرتبط می شود.

این که منابع این گونه مطالب جدی و طنزها چه اشخاصی هستند و آیا مدیران این کانال ها آموزش رسانه ای، آموزش ارتباطات و ادبیات دیده اند به کنار، اما آیا به آثار همین صحبت های خود هم توجه کرده اند؟ بی تردید ما باید نسبت به وقایع روز خود حساس باشیم و شبکه های اجتماعی ابزارهایی هستند که می توانند مانند مطبوعات موجب پاسخگویی مسئولان یا اطلاع آنها از بازتاب های اجتماعی تصمیمات و عملکردها باشند اما آیا صرف خوش ذوقی در راه اندازی یک کانال و جمع مخاطب، طنزگویی و نوشتن مطالب سرگرم کننده می تواند ما را در امر ظریف جهت دهی افکار عمومی هم متخصص کند؟

در شرایط حاضر که یکی از ابزارهای برنده ای که دشمنان ما روی آن سرمایه گذاری کرده اند، شایعه پراکنی، دروغ پردازی، مستندسازی و در نهایت ناامیدی و سیاه نمایی آینده برای مردم ماست، گاهی همان نوای خر برفت را از برخی کانال های تلگرامی مشاهده می کنیم! وقتی که ما مشکلات نهادینه اقتصادی در کشور داریم، در مواجهه با بالایای طبیعی و خشکسالی هستیم و بیش از همیشه به وحدت و همدلی نیاز داریم، چرا باید ملتی عصبانی شناخته شویم؟ آیا فکر کرده ایم علت این عصبانیت چیست؟ علت این که خیلی ها تحمیل شنیدن حرفی را ندارند کدام است؟ چرا بعضی ها حتی با وجود داشتن شرایط خوب زندگی خود و اطرافیان منتظر رسیدن خبرهای راست و دروغ افشاگری و اختلاس هستند تا به سرعت برای هر کسی که می شناسند بفرستند؟ چرا عده ای دنبال آن هستند که فلان روحانی یا مسئول یک اشتباه لفظی در فلان شهرستان یا منطقه کشور بکند و بعد فورا با خنده ای استهزا آلود آن را بازنشر کنند؟

اینجاست که باید ببنیم برخی کانالهای تلگرامی که باید در خدمت اعضای خود باشند، عملا دارند با پاشیدن زهر طعنه به جای کلام طنز به جو ناامیدی دامن می زنند. کشورهای بسیاری حتی در غرب هستند که مشکلات عدیده اقتصادی، مشکلات بیکاری و مسائل فرهنگی و اجتماعی دارند اما کدام را دیده اید که دست مادر (وطن) خود را گاز بگیرد؟ کدام را دیده اید که تصاویر خاص مزارع سرسبز و خیابانهای فریبنده اروپایی را گذاشته و از این که در وطن خود به دنیا آمده باشند اظهار پشیمانی کنند؟ اینجاست که می بینیم برخی مدیران کانال ها هم تحت تاثیر هجمه گسترده نرم افزاری دشمنان این ملت، نوع رقیقی از همان رویه سیاه نمایی را دنبال می نمایند. باید پرسید چند مدیر کانال تلگرامی به فکر آن بوده اند که مردم را تشویق به کار بیشتر، به سازندگی، به امید، به داشتن وجدان کاری کنند؟ کدام به این فکر بوده که ریشه تخلفات و اختلاس ها چه بوده و از دولت و قوه قضاییه و مجلس بخواهند تا مسیرهای تخلف را ببندند، کدام یک در جهت مذمت اشرافیت و زندگی لوکس فرهنگ سازی و به مردم توصیه کردند که به فقرا کمک کنند؟ برعکس داشتن خودروهای فوق گران را آرزو و زندگی مرفه را هدف نشان می دهند. اگر هم تصویر فقیری بوده نه برای جلب کمک بلکه سیاه نشان دادن جامعه ای است که در آن زندگی می کنیم.

نمونه ای بسیار گذرا از چند پیام نوشتاری اخیر یکی از کانال های تلگرامی با بیش از 400 هزار عضو:
- جوانی که به آینده ش در ایران امید داره ، قطعا زیر ۱۸ ساله و هنوز عمق فاجعه رو درک نکرده
- خیلی زور داره ایران زندگی کنی وقتی هم مردی بری جهنم
- مساحت ایران 1% از مساحت جهان است، جمعیت ایران 1% از جمعیت جهان است، منابع ایران 9% از منابع جهان است، رفاه و شادی ایرانیان باید 900 برابر سایر کشورها باشد:)
- مراحل زندگی در ایران: ۱-تولد ۲-عزای عمومی ۳-مرگ ۴-لرزیدن سنگ قبر
- حال عزیزانتون رو زود به زود بپرسید، تو ایران زنده موندن خیلی سخته
- هرچی جهان و مردمش پیشرفت کرد و بهتر زندگی کرد، ما ایرانی ها مردن رو بهتر یاد گرفتیم...

اگر نیک بنگریم، آیا این ما نیستیم که همگام با دشمنی هدف دار و غدار آوای خر برفت سر دادیم و دم گرفتیم، اما فردا که سراغ امید و آینده کودکان و آیندگانمان را می گیریم می بینیم که آن را فروخته اند و چیزی برایمان نمانده؟ شاید وزارت ارشاد، دست کم بتواند برای مدیران تلگرامی شناخته شده دوره رسانه و تبلیغات بگذارد تا کسانی که در دوران کنونی خواهی نخواهی نقش فرهنگ سازی دارند، دست کم با مقولات و آسیب های مرتبط آشنا باشند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آرش۲۲۰۰۵۹۰۸:۵۳:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۴
دوره رسانه برای مدیران گذاشتن خیلی خوبه . ولی ایکاش مسئولین هم برای خیلی از این مسائل پاسخ مناسبی داشتند . رئیس دستگاه اجرایی مملکت ، همین چند روز پیش در صحبت با مردم ، چی ارائه داد که بشه ازش جملات امید بخش و الهام بخش ساخت و نثار این اعضاء کانال ها کرد . ما هم مسئولیم . این ماییم که خوراک امید بخشی نداریم برای ارائه ولی دشمن تا دلش بخواد خوراک داره و خوب هم ازش استفاده می کنه .
ناشناس۲۲۰۰۶۰۰۸:۵۴:۴۶ ۱۳۹۶/۱۱/۴
درشت تلخ ولی واقعیت
ناشناس۲۲۰۰۶۶۰۹:۰۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۴
نکته ای که در این متن بدان اشاره شده درسته. اما باید دید چرا خیلیها علیرغم دانستن این نکته با آن هم سمت و سو هستند. اگر در مسئولان کشور عزم کافی برای حل مشکلات اعم از اقتصاد ، محیط زیست، ورزش، قوانین، قوه قضائیه و ... دیده میشد، قطعا" نگاه مردم هم امیوارانه می بود. اما مشکل اینجاست که علیرغم اینکه مردم روزانه با گوشت و پوست خود مشکلات رو احساس میکنند (نه فقط در اقتصاد) اما مسئولان و رسانه های حکومتی هیچ انعکاسی ندارند و حتی تکذیب میکنند یا با انعکاس مشکلات آمریکا سعی در طبیعی نمایاندن وجود مشکلات دارند! همه ما میدانیم مشکلات در همه کشورها و حکومتها وجود دارند. اما چیزی که ما رو آزار میده تکذیب اونها توسط مسئولان و از آن بدتر، وجود رانت و فساد و تبعیض گسترده و سیتماتیکه. از اقتصاد تا سیاست و ورزش و....
ناشناس۲۲۰۰۸۳۰۹:۱۶:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۴
تبعیض، دروغ، ریاکاری، خرافات گری و خرافات گرایی. رانت. دیگه چی بگم؟! به عنوان نمونه: همین ادعای اخیر آقای شهردار چرا پیگیری و بررسی نمیشه؟ اگه ایشون دروغ گفته، هم عزل بشه . وهم محاکمه. اگرهم که درست گفته، مسئولان قبلی دستگیر و محاکمه بشن. یا بحث سواستفاده مرتضوی از صندوق تامین اجتماعی. به علاوه صدها مورد دیگه که درذهن مردم هست، اگرچه برخی سعی در فراموش شدن پرونده ها میکنند
شمیرانی۲۲۰۰۸۹۰۹:۲۶:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۴
صدا و سیما در ایجاد تردید و شک در لایه های جامعه به خصوص جوانان نقش محوری را ایفا میکند اما متاسفانه با این ساختار اکثریت جامعه برای دستیابی به اطلاعات روزانه خود به رسانه های بیگانه رو میاورند که باعث تاسف است .
رضا۲۲۰۱۱۳۰۹:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۴
جانا سخن از زبان ما میگویی.... بعضی ها یه جوری حرف میزنن انگار تو ایالات مختلف آمریکا طوفان نمیاد(البته ما از کشته شدن کسی خوشحال نمیشیم) یا هیچ جای دنیا آتش سوزی نمیشه یا هیچ کشتی با کشتی دیگه ای برخورد نمیکنه و هزاران یای دیگه
ناشناس۲۲۰۸۳۶۱۹:۱۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۴
هر اتفاقی ممکنه هر جای دنیا رخ بده اما پوشش خبری اون اتفاق مهم ترین اصل برای مخاطب هستش کشتی سانچی به همراه 30نفر از بهترین هموطنان ما در اتش میسوخت اما صدا و سیما درگیری یک سیاهپوست با پلیس امریکا رو تفسیر میکنه رییس جمهور کشور با مردم حرف زد دریغ از یک سوال از اینکه چرا مردم معترض شدن و چند نفر مردن چون اینجا همه چی خط قرمزه خب از کجا خبر تهیه کنیم ؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۲۰۲۸۹۱۲:۳۵:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۴
- مساحت ایران 1% از مساحت جهان است، جمعیت ایران 1% از جمعیت جهان است، منابع ایران 9% از منابع جهان است، رفاه و شادی ایرانیان باید 900 برابر سایر کشورها باشد:) خب چرا الان اینجوری نیستیم؟؟؟؟ چه کسی بیشتر از سهمش داره برمی داره؟؟؟؟
ناشناس۲۲۰۴۱۷۱۴:۲۵:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۴
جالب اینجاست برای یک مغازه فلافل کلی نظارت و بررسی هست. برای چاپ یک کتاب، کلی ممیزی و داوری و نظارت هست. برای انتخاب یک معلم یا هر شغل دیگه هم همین طور. اما برای این ادمین ها، که ظاهرش به تعداد اعضا مخاطب دارند و در عمل چندین برابر مخاطب دارند خبری از نظارت نیست.
ناشناس۲۲۰۶۲۶۱۶:۲۵:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۴
خیلی مرتبط نبود.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 3. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 4. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 5. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 6. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 7. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 8. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 9. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 10. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 11. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 14. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 15. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 16. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 17. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 18. دو متهم سابقه‌دار به محض آزادی از زندان دستگیر شدند

 19. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 20. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 21. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 22. مرگ طبقه متوسط

 23. محسن هاشمی: می‌توان با ۲۰ درصد منابع ۸۰ درصد مشکلات تهران را حل کرد

 24. مفسد بزرگ اقتصادی به صورت علنی محاکمه می‌شود

 25. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 6. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 7. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 8. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 9. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 10. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 11. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. قول رئیس کل بانک مرکزی برای حل مشکلات مردم/معاملات در بازار ثانویه روانتر می شود

 14. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 15. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 16. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 17. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 18. بمب ویتامین C را بشناسید

 19. اعضای بدن ملی پوش ایرانی جان چند نفر را نجات داد

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 22. واکنش کارشناس سابق بی‌بی‌سی به اظهارات ارژنگ امیرفضلی

 23. استیضاح وزیر نیرو در مجلس کلید خورد/ضرر و زیان تولیدکنندگان برای قطعی برق

 24. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 25. محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

آخرین عناوین