مگنت-ستاره یک مربع

پاسخی اجمالی به فرمایشات جناب آقای حسین عرب

محمد استوار میمندی، گروه تعاملی الف،   3961104031 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخی اجمالی به فرمایشات جناب آقای حسین عرب

بسیاری از مباحث جناب آقای عرب از محل نزاع خارج شده است اگر چه برخی از این مطالب نیز در جایگاه خود صحیح است اما چون خارج از محل بحث است، به همین دلیل نیازی به پاسخ ندارد.

محل نزاع جواز اعتراض به معصوم و جواز عیب گویی از معصوم است که خود ایشان هم در مضامین کلماتش قبول کرده که معصوم را خطا و سهو نشاید و نباید از معصوم عیب گرفت و بر او اعتراض کرد.

اما با احترام محضر این بزرگوار چند پاسخ اجمالی به اختصار تقدیم می شود:

۱- در فرمایشات ایشان ظاهرا چهار مطلب با یکدیگر خلط شده است؛
الف) جواز اعتراض به معصوم
ب) جواز استفهام از معصوم
ج) مشورت گرفتن معصوم از دیگران
د) واقع شدن اعتراض از طرف برخی از اطرافیان پیامبر و امامان و سکوت آن بزرگواران نسبت به این اعتراض ها

واضح است که چهار مطلب فوق کاملا از یکدیگر جدا هستند و ربطی به هم ندارند قطعا سوال استفهامی از معصوم اشکالی ندارد و اتفاقا در جهت تکامل علمی و معنوی می تواند موثر باشد چرا که خیلی از اصحاب خاص معصومین از رهگذر سوال به معارف بالای دینی می رسیدند وسوال ملائکه از خدا در مورد خلقت آدم هم از همین سنخ است نه از سنخ اعتراض، همانگونه که سوال ابراهیم از خداوند در مورد معاد اینگونه است آنجا که عرضه داشت:«کیف تحی الموتی» و خدا فرمود:«ا و لم تومن» ابراهیم جواب داد:«بلی و لکن لیطمئن قبلی» یعنی ابراهیم به منظور آرامش قلب و اطمینان بیشتر از خدا سوال می کند و این امری جایز و غیر قبیح است.

مشورت نیز که در قرآن آمده که:«و شاور هم فی الامر» به معنای شنیدن راه حل های دیگران قبل از مقام تصمیم گیری و سپس استقلال امام در تصمیم گیری است که باز هم ربطی به اعتراض و نقد که مربوط به بعد از مقام تصمیم گیری است ندارد.

و اما اعتراض و نقد اطرافیانی که عموما از منافقین و افراد سست ایمان بودند و سکوت و مدارای معصومین هم قطعا نمی تواند دلیل بر راضی بودن معصومین به چنین رفتاری باشد همانطور که مرد شامی در مواجهه با امام مجتبی علیه السلام به داشتن و پدر بزرگوارشان دشنام داد و حضرت با سعه صدر او را متوجه اشتباهش کردند، آیا سکوت و مدارای حضرت دلیل بر جواز چنین رفتاری است؟

۲-در ماجرای حضرت موسی و حضرت خضر نیز می توان گفت استفهام موسی استفهام حقیقی بوده نه استفهام انکاری علاوه بر اینکه در نبی بودن حضرت خضر اتفاق نظر وجود ندارد چون عده ای از علما معتقدند خضر حکیمی است مثل لقمان و برخی روایات نیز به عنوان شاهد برای آن ذکر می کنند اگر چه روایات نبی بودن خضر نیز موجود است، پس مساله نبوت خضر و به تبع آن عصمت ایشان امر مسلمی نیست، اگر هم نبوت خضر را بپذیریم و بگوئیم حقیقت استفهام موسی انکاری و اعتراضی است می توان گفت این حق اعتراض فقط مخصوص به معصوم است یعنی از این آیه شریفه نهایتا جواز اعتراض معصوم -آن هم پیامبر اولوالعزم- نسبت به پیامبر دیگر است در نتیجه بعد از ادله متعددی که دال بر عصمت و حرمت اعتراض به معصوم وجود دارد و مرحوم آیت الله العظمی خویی در منهاج البراعه ج۱۲، ص۲۱۹ به آنها اشاره کرده از این آیه شریفه حق اعتراض غیر معصوم ثابت نمی شود.

۳-همانطور که مسلم است معصومین علیهم السلام از باب خضوع و یا به منظور تربیت نفوس مسلمین در بسیاری موارد در مقابل اعتراض ها با فروتنی رفتار می کردند لکن فروتنی آنها دلیل بر جواز فعل دیگران نمی باشد مخصوصا که بسیاری از معترضین به پیامبر و معصومین معرفت کامل به جایگاه والای آنها نداشته اند، هیچگاه این جمله عمر بن الخطاب که وقتی پیامبر در بستر بیماری فرمود: «قلم و دوات بیاورید تا مطلبی بگویم بنویسید که هیچگاه گمراه نشوید» و او اعتراض کرد و گفت:«ان الرجل لیهجر» یعنی این مرد هذیان می گوید از تاریخ اسلام پاک نخواهد شد.

۴-همانطور که عرض شد غالب موارد این نامه مثل جواز پرسشگری از معصوم به منظور آگاهی و اطمینان از حقیقت و یا وقوع مشورت گرفتن معصوم و حتی وقوع خارجی اعتراض از طرف اصحابی که از مقامات معصومین آگاهی ندارند همگی خروج از بحث است که در آن اختلافی نداریم.

۵-زمینی بودن امور حکومتی به معنای بشری بودن آن نیست بلکه خدای متعال همانطور که برای عبادات فردی نقشه راه ترسیم فرموده برای اداره امور جامعه هم نقشه راه ترسیم فرموده که از قرآن و عترت و سیره معصومین می توان آن نقشه راه را به دست آورد.

۶-ایشان در بخشی از نامه خود به برخوردهای دوگانه اعتراض کرده که اتفاقا ما هم در کبرای این مساله با ایشان موافقیم به همین دلیل به غلط گویی های جریان ها و افراد مختلف از هر جناحی تذکر می دهیم لکن سوالی که از نویسنده محترم و همفکران ایشان می پرسیم این است که اگر همین سخنان را رئیس جمهور سابق بر زبان جاری کرده بود آیا باز شروع به توجیه و دفاع می کردید یا حکم ارتداد و خروج از دین او را صادر می کردید؟ یادمان نرفته بزرگان همین جریان زمانی که در فیلم مختار نامه قرار بود چهره حضرت عباس را نمایش بدهند هشدار به «حکم جهاد» دادند در حالیکه در این دولت فخیمه که در فیلم رستاخیز چهره حضرت عباس، حضرت علی اکبر و حضرت قاسم را به تصویر کشیدند کوچکترین موضعی نگرفتند، پس این دو گانگی در رفتار و موضع گیری در آنها نیز وجود دارد اگر نگوییم شدیدتر است، پس حق را بپذیریم حتی اگر علیه خود ما و هم حزبی های ما باشد.

۷-ما که می دانیم هدف از طرح این مباحث حاشیه ای باز کردن فضای نقد، مخالفت و اعتراض نسبت به ولی فقیه است اگر چه هیچ کس از بزرگان دین قائل به عصمت ولی فقیه نیست ولی ای کاش برای جای نهادینه کردن فرهنگ نقد -که اتفاقا فرهنگ خوبی است- به جای تشبث به متشابهات و تزلزل در اعتقادات مردم، نقادی عملی را از خود شروع می کردید نه اینکه با کوچکترین انتقادها بر آشوبید و منتقدان خود را بی سواد، بزدل، متحجر و عصرحجری بنامید و آنها را حواله به جهنم دهید و حتی پس از دوسال از اجرای برجام و بلند شدن کوس ناکامی های آن باز هم به منتقدان آن بتازید و آنها را تهدید به پیگیری حقوقی نمایید.

۸- در پایان روایتی از امام مجتبی علیه السلام است را یادآور می شوم آن وقت که پس از قبول صلح با معاویه عده ای به امام علیه السلام اعتراض می کردند و به اصطلاح حضرت را نقد می کردند امام مجتبی علیه السلام در جواب فرمود:«ویحکم! ما تدرون ما علمت... الا تعلمون انی امامکم و مفترض الطاعه علیکم؟!» یعنی «وای بر شما! شما آنچه را که من می دانم نمی دانید، آیا نمی دانید من امام شما و مفترض الطاعه هستم و اطاعت از من بر شما واجب است، به خدا قسم آنچه که من می دانم از هر آنچه در زمین است برای شیعیان من بهتر است». احتجاج ج۲،ص۲۸۹
مشاهده می کنید که امام مجتبی علیه السلام در این روایت کسانی را که در ماجرای صلح با معاویه آن حضرت را ملامت می کردند را تقبیح و سرزنش می کند.

و ختم کلام اینکه نمی دانم حکمت این سهو اللسان غیر قابل قبول در کلام رئیس جمهور چه بود؟! اما این را می دانم که از یک سو بواطن عده ای از مدعیان ولایت معصومین علیهم السلام عیان شد و از سوی دیگر مجالی در جامعه پیش آمد تا از سوی علما مقام واقعی معصومین علیهم السلام مقداری تبیین شود همان چیزی که در آستانه ظهور، جامعه شیعه بدان نیازمند است.

امید آنکه دولت محترم و به ویژه آقای رئیس جمهور به جای ایجاد حاشیه های غیرضروری تمام تلاش خود را بر رفع مشکلات واقعی مردم مثل مبارزه با تورم، بیکاری، فساد، تبعیض و بی عدالتی به کار ببندند و در این کار موفق باشند.

نسال الله منزل الشهدا

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 3. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 4. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 5. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 6. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 7. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 8. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 9. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 10. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 11. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 12. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 13. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 14. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 15. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 16. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 17. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 18. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 19. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 20. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 21. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 22. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 23. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 24. «کوفی عنان» درگذشت

 25. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

آخرین عناوین