دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

گروه فناوری الف،   3961102036 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

پیام رسان تلگرام، در کشورهای محدودی که شاید تعدادشان به انگشتان یک دست هم نرسد، از محبوبیتی برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پیام رسان تلگرام از اوت سال 2013 روند رو به رشد خود را شروع کرد و در فوریه سال 2016 به بزرگترین جهش خود در جذب مخاطب رسید. بر اساس گزارشات منتشر شده در اوایل سال 2017 تلگرام در بین پیام رسان ها دنیا در رده های انتهای قرار گرفته بود.

بر اساس آمار منشر شده پیام رسان تلگرام از بین 22 پیام رسان محبوب دنیا با 100 میلیون کاربر فعال در رتبه 20ام قرار دارد؛ از طرفی در ماه اولیه سال 2017 با تایید خبر افزایش تعداد کاربران فعال ماهانه تلگرام به بیش از  100 میلیون از سوی مدیران تلگرام و بررسی ترافیک دامنه اصلی  تلگرام خواهیم دید ورودی 30درصدی دامنه اصلی این سایت متعلق به ایران است.

بعد از ایران بیشترین ورودی به ترتیب متعلق به کشورهای روسیه با 9.5 درصد، ایتالیا 6 درصد، آمریکا 4.6 درصد و آلمان 4.5 درصد است.

آمار بالا حکایت از محبوبیت نداشتن تلگرام بین کاربران فضای مجازی در خارج از ایران دارد؛ از طرفی اعمال محدودیت های زیاد از طرف دولتمردان خارجی یکی دیگر از دلایل محبوبیت نداشتن تلگرام در خارج از ایران عنوان می شود.

در ادامه به دلایل نداشتن محبوبیت پیام رسان تلگرام در خارج از ایران خواهیم پرداخت:

تلگرام قلب تروریست جهان

سال گذشته و با افزایش عملیات های گروه تروریستی داعش در قلب اروپا، دولتمردان اروپایی نگرانی خود را از ترویج برخی پیام رسان ها از جمله تلگرام اعلام کردند؛ مخصوصا کشور فرانسه که تبدیل به کانون عملیات انتحاری داعش شده بود تصمیمات جدی تری برای مقابله با برخی پیام رسان ها اتخاذ کرد. فرانسه بعد از عملیات انتحاری متعددی که در خاک این کشور انجام شد، تصمیم گرفت قابلیت رمزگذاری نرم افزارهای پیام رسان موبایلی را محدود کند.

در همان روزها وزیر کشور فرانسه در جریان کنفرانس خبری با همتای آلمانی خود از تلاش بین المللی برای مجبور کردن پیام رسان ها برای تبعیت از دادخواست قضایی به منظور ارائه اطلاعات کاربران خبر داد. در این نشست وزیر فرانسه از تلگرام به عنوان نرم افزار محبوب داعشنام برد تا مردم خود را از این پیام رسان خطرناک دور کند. طبق گفته رسانه های غربی، در عملیات انتحاری انجام شده در اروپا ، تلگرام نقش اساسی در تبادل نظر گروههای تروریستی داشت.

همین صحبت ها  و موارد منتشر شده از استفاده داعش از این نرم افزار در جهت انجام عملیات انتحاری در اروپا، باعث شد تا مردم کشورهای غربی بیشتر از پیش از این پیام رسان دوری کنند.

عدم همکاری شبکه تلگرام برای مبارزه با تروریسم با پلیس اتحادیه اروپا

رئیس پلیس اتحادیه اروپا در خصوص عدم همکاری تلگرام  در مبارزه با تروریست گفت: "برخی از پیام رسان ها به سادگی با ما همکاری نمی کنند، به عنوان مثال تلگرام بیشتر از همه برای ما مشکل می سازد".  تلگرام همکاری اندکی با ما دارد که قابل مقایسه با همکاری های فیس بوک، توییتر و برخی دیگر شبکه های اجتماعی با ما نیست.
از طرفی روزنامه تایمز نیز ادعا می کند گروه داعش از تلگرام و خدمات رایگان این نرم افزار برای تبلیغات و استخدام نیروی داوطلب استفاده می کند.

 انتشار سهل اخبار جعلی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه درماه  گذشته بارها به موضوع گسترش اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرده و از قصد خود برای معرفی لایحه‌ای برای مبارزه با آنها خبر داده است. مکرون در ماه گذشته و در خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌های اجتماعی به ابزارهایی برای ارائه اطلاعات نادرست و راه‌اندازی هجمه‌های تبلیغاتی علیه شخصیت‌های صنف‌های مختلف تبدیل شده‌اند، خواستار مسدود کردن آنها شد. همین سخنان ماکرون کافی بود تا جعلی بودن اخبار تلگرام در کشور فرانسه بیش از پیش ثابت شود.

همین دلایل کافی است تا پیام رسان تلگرام در بین کشورهای غربی بدون محبوبیت تلقی شود؛ قطعا همکاری نکردن مدیر تلگرام با سران کشورهای اروپایی جزء دلایل اصلی محسوب می شود که مردم اروپا علاقه به حضور در این پیام رسان ندارند.

اتحادیه اروپا در روند استفاده از شبکه های اجتماعی در نظر دارد محدودیت سنی بگذارد. محدودیت های که کودکان در استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و اسنپ چت باید از والدین خود کسب اجازه کنند. به گفته برخی کارشناسان احتمال می رود مرز سنی استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بالاتر از 16 سال خواهد بود. دولت سوئد قرار است طرح "دستور العمل حفاظت از داده" و محدودیت سنی در استفاده از شبکه های اجتماعی را که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده را بررسی کند.

تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است؛ از این رو و با توجه به عدم همکاری این پیام رسان با سران دولت های اروپایی در مبارزه با تروریست، محبوبیتی بین مردم ندارد. همه این ها کافی است تا مردم کشورهای غربی از این نرم افزار فاصله بگیرند.

حال سوال اساسی اینجاست، چرا پیام رسانی که توسط دولتمردان و همچنین مردم کشورهای غربی و به نوعی جهان اول طرد شده است در ایران به این شکل محبوبیت دارد؟!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حمید۲۱۷۷۶۲۱۰:۱۹:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دقیقا چون هیچ همکاری با دولتمردان ندارد در ایران محبوب است! دید مردم ایران به دولتمردان در ایران و اروپا صد در صد متفاوت است
ناشناس۲۱۷۷۷۶۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
متاسفانه دقیقا به همین دلیل: تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است.
آرش۲۱۷۸۰۳۱۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
محصولات ایرانی اگر خوب عمل کنند ، چرا نریم سراغشون . من سروش رو روی آیفون نصب کردم . با عکس ها مشکل داشت ( اسکرین شات ها ) ، وقتی تنظیمات رو میزدم ، کل نرم افزار بسته میشد . هر از گاهی یک پیام میداد با عنوان " خطای ناشناخته " و ..... و من دوباره رفتم سراغ تلگرام و سروش رو پاک کردم .
ناشناس۲۱۸۵۱۶۱۸:۵۵:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
من به هیچ وجه سمت سروش و سایر پیام رسان ها حتی اگر امکاناتی ده برابر تلگرام هم داشته باشند نمیرم چون که اطلاعات شخصی بنده دست کسانی هست که میتونن ازش استفاده کنند اما در واتس اپ و تلگرام و غیره و ذلک کاربردی از اطلاعات بنده ندارن
ناشناس۲۱۷۸۲۰۱۱:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
شما چیزهایی که به نفع خودتونه به خارج نگاه میکنین
ناشناس۲۱۷۸۸۲۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
مسولین خودشان مردم را به سوی تلگرام هل دادند چون تنها انتخاب ممکن از بین سایر پیام رسان ها بود که همگی فیلتر شده بودند
ناشناس۲۱۷۸۸۶۱۲:۰۰:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلایل عدم محبوبیت سهند و پراید در اروپا را هم بنویسید و دلایل علاقمندی شدید مردم به این دو خودروی ملی!
ناشناس۲۱۷۹۸۱۱۲:۵۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲
وقتی همه چی تو این مملکت فیلتره ولی اخبار دروغ و تفسیر شده صدا سیمای میلی د،وقتی صدای مظلوم فیلتره،خوب معلومه که مردم اعتمادشونو به رسانه داخلی از دست میدن. اعتماد سازی سالها زمان میبره ،کاری که رسانه های داخلی از پسش برنیومدن متاسفانه.
یاس۲۱۸۲۹۲۱۵:۵۶:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
فرمودید رسانه؟؟؟ عجب.....
ناشناس۲۱۷۹۸۵۱۳:۰۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلیل واهی نیاورید اینجا نرم افزارهای وابسته به رسانه ها و سازمانها قابل اعتماد نیستن کیفیت کارشون هم خوب نیست مردم در محدوده کوچکی حق انتخاب دارن اونطرف اینجور نیست میرون پی اونچه که دوست دارند در بیابان لنگه کفش هم غنیمته!
دکتر۲۱۸۱۰۳۱۴:۱۹:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تلگرام بسیار ایمن و غیر قابل استراق سمع است. همچنین تلگرام به حریم خصوصی افراد احترام میگذارد و اطلاعات کاربرانش را فاش نمیکند. جالب است که این دو خصوصیت مثبت را دلایل عدم محبوبیت تلگرام دانسته اید! از طرفی، تلگرام بصورت فعالانه گروها و کانالهای تروریستی را مسدود میکند (همانطور که سه کانال آمدنیوز را مسدود کرد) ولی اگر انتظار دارید که متن گفتگوی دو داعشی در گفتگوی ایمن (secret chat) را افشا کند این اتفاق نخواهد افتاد چون به لحاظ تکنیکی امکان پذیر نیست و سرور تلگرام به نسخه بدون رمز مکالمه سِکرت چت دسترسی ندارد. البته فهم چگونگی مکانیزم این موضوع حتی برای متخصصین هم ساده نیست و ممکن است که آنرا انکار کنید ولی تکنولوژی رمزنگاری پیشرفته این امکان را بوجود آورده است.
ناشناس۲۱۸۱۱۹۱۴:۳۰:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
به نظر شما علت عدم محبوبیت واتس اپ در ایران چیست؟!
ناشناس۲۱۸۲۶۹۱۵:۴۲:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲
اگر فیس بوک برای ما فیلتر نبود من ترجیح میدادم از فیس بوک استفاده کنم. همه چیز را فیلتر می کنید و سرعت کار با آن با فیلتر شکن هم بسیار پایین است. بعد می گویید چرا فقط تلگرام؟ خنده دار است که متن هیچ اشاره ای به این موارد نکرده است!!! ضمنا حرف پیام رسان داخلی را هم نزنید که من حوصله زندان به اتهام تبلیغ علیه امنیت ملی را ندارم.
ناشناس۲۱۸۲۹۳۱۵:۵۶:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
نویسنده مثل اینکه توی ایران زندگی نمی کنند دلیلش اینه که تمام نرم افزارهای قبلی رو فیلتر کردید و دولت روحانی جلوی فیلتر شدن این یکی ایستاد
ناشناس۲۱۸۳۵۰۱۶:۲۴:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
چون در خارج به شدت ایران اسیر فضای مجازی نیستند هرچه فضای واقعی را با نشاط تر کنید و برنامه ریزی کنید حضور در فضای مجازی کمتر می شود.
ناشناس۲۱۸۴۴۹۱۷:۴۵:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
عدم محبوبیت تلگرام در اروپا ربطی به نظر دولتمردان اروپایی نداره بلکه بیشتر به دلیل دسترسی مردم به پیام رسان های با امنیت و کارایی بالاتر هست که در ایران فیلتر هستند و مردم به آنها دسترسی ندارند. ضمنا حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات کاربران منحصر به تلگرام نیست و همه شرکت های معتبر جهانی به آن معتقدند به عنوان مثال اپل به دلیل باز نکردن اطلاعات رمزگشایی شده گوشی یک تبهکار با دستور قاضی جریمه شد اما حاضر به اینکار نشد. برعکس شرکت های ایرانی که به راحتی اطلاعات شخصی کاربران را استفاده کرده و حت یبه فروش می رسانند و مدعی هم هستند.
ناشناس۲۱۸۵۲۲۱۹:۰۳:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲
آقا ما دوستش داریم ، شما هم برید با پیام رسان خودتون حال کنید
ناشناس۲۱۸۶۴۲۲۱:۰۰:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تنها علت محبوبیت تلگرام در کشور ما فیلتر بودن پیام رسانهایی مثل توییتر و فیسبوک هست.

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. تغییر فاز مسکن از تابستان؟

 17. روایت تیلرسون از دیدار ترامپ با پوتین

 18. پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا

 19. آمریکا برای مبارزه با چین یار جمع می‌کند

 20. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 21. توصیه پرویز پرستویی به علیرضا بیرانوند

 22. پُردرآمدترین بازیکنان دنیای فوتبال

 23. بهانه جدید ترامپ برای فروش سلاح به عربستان

 24. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 25. چراغ طبقه هشتم ساختمان کوثر تا ۱۴۰۰ خاموش می‌ماند؟

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 4. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 5. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 9. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 15. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 16. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 17. مطالباتی فراتر از اینستکس

 18. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 19. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 20. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 21. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 22. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 10. صدای خاموش تجرد قطعی

 11. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 21. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. تغییر لوگوی گوگل به افتخار "همه‌چیزدان" ایرانی + عکس

 2. هشدار مدیر تلگرام: واتس‌اپ اپلیکیشنی ناامن است

 3. راه مقابله با کم‌فروشی اینترنت

 4. سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد

 5. فایرفاکس ۸۰ درصد سریع‌تر می‌شود

 6. گوشی OnePLus 7 به صورت رسمی رونمایی شد +تصاویر

 7. هشدار درباره دریافت پیام‌هایی که شماره حساب دارند

 8. رمزعبور کاربران گوگل در معرض دسترسی هکرها!

 9. نمایشگر «موبایل»؛ مخرب خواب نوجوانان

 10. ابهام در بازار تلفن همراه/ مشخص نیست آینده چه می‌شود

 11. اپل سریع ترین مک بوک را عرضه کرد

 12. گوگل پسوردهای برخی کاربران را ذخیره کرد

 13. در حاشیه تحریم هوآوی توسط گوگل

 14. هوآوی: آمریکا توانایی‌های ما را دست کم گرفته است

 15. مسافران سفر لاکچری به فضا را بشناسید+ عکس

 16. معرفی مقرون به صرفه‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار ایران+تصاویر

 17. اعلام جزئیات طرح ناسا برای سفر به ماه

 18. همه آن چه باید از موشن گرافیک بدانید

 19. امن ترین روش احراز هویت کدام است؟

 20. درمان زخم‌های عفونی با برق!

 21. از گوشی‌های جدید سری P Huaweiبا حضور اهالی رسانه رونمایی شد

 22. ملاقات ماه و مشتری در شامگاه امشب

 23. هواوی با اندروید خداحافظی می‌کند

 24. اتصال مستقیم به تلگرام از پوسته‌های فارسی امن‌تر است

 25. آپدیت جنجالی ویندوز ۱۰ و هنگ رایانه کاربران

آخرین عناوین